Wat gebeurt er in Amerika? I Fakirkunst In Nederland riekt het gas in Amerika het zilver DONDERDAG 10 MEI 1934 Blanke slavinnen- handel? Twee Nederlandsche dienstmeisjes in Brussel verdwenen GEKNOEI MET VARKENS Hoe de fraude in Ten Boer geschiedde HET MIJNONGELUK TE BUGGINGEN Familieleden der ingesloten mijnwerkers wachten op tijding. Zooals men weet, zijn 86 mijnwerkers om het leven gekomen Straperlo hazardspel Boete van vijftig cents gevorderd GEWEZEN DIENSTBODE OPGELICHT DE NIEUWE IJKWET Vreemd middel om loten in te koopen DRONKEN CHAUFFEUR AAN HET STUUR Doodeltfke aanrijding te Roermond SCHAKEN Aljechin-Bogoljubow De veertiende partij afgebroken Een Japansche marine-commissie heeft een bezoek gebracht aan Duitschland en is door President Hindenburg in audiëntie ontvangen Jongen doodgereden Schuld der verkeersbepalingen? UITIMATUM OPGESCHORT Collectieve overeenkomst bij de Papierfabriek te Maastricht MILITAIR DOODGEREDEN 23 Mei komt de zaak in hooger beroep REIZEN NAAR DUITSCHLAND Denkt aan de deviezenvoor- schriften BLIND GESCHOTEN PRINS HENDRIKSTICHTING Er is een zoo in het oog springend verschil tusschen het koersverloop van Wallstreet en talrijke bedrijfsberichten, waarover hien zich tevergeefs het hoofd breekt, dat er alle aanleiding bestaat om deze zonderünge situatie eens onder de loupe te nemen. Talrijke factoren spelen op het oogenblik door elkaar, en het ziet fr naar uit dat de speculatie daardoor de kluts is kwijt geraakt. Reeds lang laboreerde Wall street aan een ongelukkige liefde voor zilver- revalorisatie. Het meende, dat het zilverblok, lees: een kongsi van puur egoïstische belang hebbenden bij hooger zilverprijzen (zilverprodu- eenten en zilverspeculanten) er wel in zouden slagen om in het Congres hun zin door te drijven met behulo van de min of meer, maar hieer meer dan min onscrupuleuze middelen die de werkwijze van het Amerikaansche lobbyisme bitmaken. Reeds vele weken geleden hebben wij de oeconomische perspectieven en dwaasheden Van die zilverdrijverijen in deze rubriek uiteen gezet en Roosevelt is inderdaad langen tijd zoo verstandig geweest om zich met deze experi menten niet in te laten. Hij heeft zelfs 'n lange lijst van namen doen publiceeren van de zilver speculanten, die dermate werden geblameerd, dat zij het verstandig vonden zich voorloopig maar niet al te seer als monetaire theoretici voor te doen. Indien men namelijk voor een Amerikaansche Senaatscommissie moet verschij nen ofwel op andere wijze wordt opgeroepen °m inlichtingen te geven, dan kan men zich daaraan niet onttrekken op gevaar van straf of gijzeling. Die openbare enquêtes zijn typisch Amerikaansch, en een der weiniere scherpe wa penen. die de overeid te allen tijde tegen duis tere elementen kan gebruiken. Een nieuwe de valuatie en zilver.,peiling" schenen dus voorloo- Pig van de baan. Dit is ook redelijk, want de valuatie is een zeer ernstige aangelegenheid, die men weloverwogen bij hooge uitzondering en dringende (monetaire en oeconomische) nood zaak toepast, maar geen gezelschapsspel, dat men ten believe van groenen speculanten ieder oogenblik in gang brengt. De devaluatie van den dollar is nu een fait accompli. Roosevelt heeft er het land door gered van revolutie of erger, maar nu het bedrijfsleven weer op gang is, zou nieuwe monetaire onzekerheid verlam mend werken. De speculatie, die voorheen la hausse had geopereerd in de overtuiging dat Roosevelt opnieuw aan zijn „rubber-dollar" zou trekken als de koersen teveel gingen dalen, komt gelukkig bedrogen uit. Een of twee weken Seleden werd de koersdaling ingeleid door een Rauwe stemming op de Amerikaansche goede renmarkten. Sindsdien heeft hier echter een zeer scherp redres plaats gevonden, zonder nochtans eerëgen invloed ten goede op de effectenbeurs Uit te oefenen. Tenslotte werd onverwacht bekend gemaakt, «at Roosevelt met de zilversupporters een com promis had gesloten. Alle binnenlandsche zil- Vervoorraden zouden worden ..genationaliseerd" (lees: door den Staat aangekocht) voor een Prijs van maximaal 0.50 per oz. (huidige prijs 0.44). Dit beteekent niets minder, maar °ok niets meer dan een politieke aalmoes van Phm. t 10 a 15 millioen aan een groep zilver- belanghebbenden, vooral uit een zevental Wes telijke staten., die vermoedelijk dreigden met opnosltioneele chantage. Door de moeilijkheden bij de uitvoering van het herstelprogramma, luchtvaartcontracten, haling der tarwepfijzen. etc., was de positie ban Roosevelt toch al niet meer zoo muurvast, JXiodat de dreigementen van den zilversenator Thomas hem vermoedelijk niet zeer gelegen kwamen. De thans afgeperste millioenen moe ten toch weer door het land worden opge bracht en zijn politieke rust was Roosevelt wel b'at waard. Deze „nationalisatie" betreft hoog stens 150 200 millioen, die behoudens natio nalisatie uiterst moeilijk verkoopbaar waren. Eenige consequenties voor het monetair stel sel van Amerika kan deze aalmoes (lees: steek penning) van 15.000.000 uiteraard niet heb ben. De voortgezette opkoop van het in Amerika hieuw geproduceerde zilver 0.64 per oz. is °Ud nieuws en opent geenerlei nieuwe gezichts punten, te minder, daar deze productie uiter aard beperkt is. Belangwekkender is een andere bepaling van het compromis, n.l. dat men er naar zou stre ven om de dekking voor den dollar voor 14 uit zilver en voor uit goud te doen bestaan. Het Wil ons voorkomen, dat deze methode een slag in de lucht beteekent. Nu duidelijk blijkt, dat Roosevelt de dwaasheid niet zoo ver voert om he vlottende wereldzilvervoorraden (700 1000 millioen oz.?) te gaan opkoopen, kan het buitenland feitelijk onverschillig blijven voor zijn binnenlandsche zilvercapriolen. Voor het binnenland heeft het begrip metaaldekking toch al bitter weinig te beteekenen. Indien de goud- Prijs op 35 dollar per oz. wordt gehandhaafd, h.w.z. indien men te allen tijde voor 35 dollar sen ons goud kan koopen, raakt het ons niet, Welke ingrediënten Roosevelt buitendien nog in zijn monetaire pastei mengt. Ten slotte moet fnen toch een definitie van den dollar hebben, alvorens men kan zeggen, dat „de" dollar Voor 25 pet. door zilver en voor 75 pCt. door goud is gedekt. Het buitenland interesseert zich Uiteraard alleen voor de bovenste en onderste goudpunten van den dollar, nademaal het zil ver binnen Amerika boven wereldprijs zou wor- öen gehandhaafd. De mogelijkheid bestaat natuurlijk, dat Roo sevelt er alsnog toe overgaat om den goudprijs, Uitgedrukt in dollars, zoodanig te verhoogen, hat een binnenlandsche ziiverprijs van 0.50 dol lar per ons weer gelijk wordt aan de wereld- Pariteit. Gerekend naar den tegenwoordigen Ziiverprijs te Londen, ongeveer gelijkstaande öiet 0.43 dollar per ons te New-York, zou dan sen nieuwe goudprijs van 43/50X35=pl.m. 40.70 hollar per ons goud binnen de perken van het hiogelijke liggen. Indien dan echter de Londen- sche ziiverprijs oploopt, dan zou de goudprijs te New-York overeenkomstig moeten dalen. M.a.w., verhoogt men den goudprijs te New- York zoodanig, dat de „nationalisatiekoers" van 0.50 dollar per oz. zilver overeenkomt met den huidigen Londenschen ziiverprijs, dan zou de hollar 43/50Xl-48=pl.m. f 1-27 moeten noteeren. t>e wisselkoers van den dollar t.o.v. de goudvalu ta's zou zich dan van dag tot dag richten naar hen Londenschen ziiverprijs. Let men op de geweldige schommelingen van het witte metaal (In de laatste 20 jaar tusschen 12 en 80 d. per °nsü), dan zou de dollar dusdoende een speel bal worden van volkomen onberekenbare factO' ten zonder eenig verband met de Amerikaan' sche oeconomie. Wij weigeren aan te nemen, dat Roosevelt de band zou leenen tot een dergelijken monetairen chaos. Nu moet men wel bedenken, dat het New- Yorksche koerspeil nog steeds belangrijk boven Zijn laagste punten van 1933 staat. In 1933 gol- hen U. S. Steel een wijle 24, thans 45; Ge- heral Motors 10, thans 33; Kennecott Dopper 8, thans 20; Sears Roebuck 13, (hans 43; U. S. Rubber 3, thans 20; Chrysler Corp. 8, thans 42; Am. Smalting Refining 11, thans 41.etc. Dat de koersen ter beurze van Amsterdam omgerekend m gouddollars zooveel lager uitkomen, doet voor ccn Yankee niet ter zake. Voor hem zijn de goederen en effectennoteeringen in de goud- Wereld volkomen irrelevant geworden, evenzoo hls trouwens in het Sterlingblok, en de statis tische goocheltoeren, die door omrekening in goudponden en gouddollars voortdurend pogen aan te toonen, dat alle verbeteringen slechts schijnbaar waren, doen ietwat komiek aan. De bedrijfsberichten, die voortdurend worden gepubliceerd, wijzen zeer sterken vooruitgang aan, daar ze thans bij voorkeur worden verge leken met de overeenkomstige cijfers uit het eerste en tweede kwartaal van 1933. Deze ver gelijking is echter in zooverre misleidend, dat destijds het bedrijfsleven over de geheele linie ongeveer stagneerde. De periode onmiddellijk voor en na de bankkrach kan moeilijk als ver- gelijkings-materiaal dienen. Een goede maat staf behoort echter de activiteit in de staal industrie te bieden, en hier is het hoogtepunt vj.n Augustus 1933 na zeer geleidelijken en ge zond aandoenden opgang inderdaad weer be reikt, hetgeen niet wegneemt, dat de gewone aand. U. S. Steel thans niet hooger dan 46 en destijds 66 noteerden. De hoogere inkomsten van de spoorwegen, de geweldig gestegen afzet der automobielnijverheid en der detailzaken (mailorder-huizen en warenhuizen) etc. schij nen echter geen behoorlijk tegenwicht te vor men tegen het groeiend inzicht, dat de z.g. New Deal de winstmogelijkheden voor het onder nemerskapitaal verijdelt. In korte woorden uit zich immers die New Deal in het opdringen van werknemers aan werkgevers, zonder dat zij er behoefte aan hebben, fixeeren van hooge loo- nen, zonder dat rekening wordt gehouden met kostprijzen, waardoor dit laatste tot de meert onzinnige transacties wordt gedwongen. Al* men b.v. leest, dat de Shell Union Corp. bijna evenveel ruwe olie van z.g. onafhankelijke pro ducenten moet inkoopen als zij zelf voort brengt, ofschoon zij een veelvoud harer eigen productie in de potentieele voortbrenging harer putten houdt ingesloten, of dat zelfs een Ana conda Copper, ongeacht haar reusachtige op getaste voorraden, nog koper van anderen moet afnemen, terwijl daarnevens de federale be lastingen ter financiering van Roosevelts sociale bedenksels en van Congres-hobbies (bonus-uit- keering aan oudstrijders!) tot in het ondraag lijke worden opgevoerd, dan begrijpt men, dat Wallstreet cijfers nopens hoogere bedrijfsacti viteit, spoorwegontvangsten etc. niet meer voet stoots in overeenkomstig hoogere waardeerin gen voor aandeelen wil uitdrukken. In Engeland heeft men na de devaluatie van het het bedrijfsleven met rust gelaten en het niet met alderhand Codes, Blauwe Ade laars, een oeconomisch onverantwoordelijk pro gramma van reusachtige openbare werken, ont wricht, waardoor zich in Engeland een natuur lijk herstel geleidelijk heeft voltrokken. Vele leidende figuren uit handel en nijverheid ver langen in Amerika dan ook vurig de beëindi ging van de New Deal en sommigen beschouwen de koersdaling van Wallstreet zelfs als een ge forceerde demonstratie tegen Roosevelt, geleid door het ondernemerskapitaal. Zoover behoeft men nu nog niet eens te gaan, maar het is een feit, dat de zeer ver strekkende volmachten, destijds aan Roosevelt gegeven, in eersten aan leg dienden om het totaal vastgeloopen be drijfsleven des lands weer op gang te helpen, en geenszins om van Amerika een socialistische republiek te maken. Nu het echter bedenkelijk dezen laatsten kant uit gaat, sturen breede kringen aan op beëindiging van Roosevelt's dictatorschap, terwijl de befaamde braintrust de reputatie krijgt van een bolsjewistischen Raad van Volkscommissarissen. Daarbij komt, dat scherp dalende effectenkoersen juist in Amerika op hun beurt weer conjunctuurbelem merend kunnen optreden, zoodat men op dit oogenblik niet meer precies zou kunnen zeggen, of de baisse vooruitloopt op het inzicht in een naderende conjunctuurdaling, dan wel of die baisse zelf als oorzaak voor zulk een omslag zal werken. Ten slotte is de wet op de beurscontrole een zeer verstorende factor. Onmiddellijk na haar Indiening hebben wii deze wet hier aan een breedvoerige beschouwing onderworpen. Indien de wet binnenkort van kracht wordt, zouden vele speculanten, die niet de vereischte hooge minimumdekking kunnen foumeeren, moeten verkoopen en men heeft den indruk, dat dit saneeringsproces reeds in gang is. Gewichtig is ook, dat bedrijfsleiders c.s. niet meer zelf in hun aandeelen mogen speculeeren, waardoor aan de effectenbeurs machtige drijfveeren wor den ontnomen. In beginsel is deze lock out van insiders natuurlijk prachtig, maar men kan er aan twijfelen of hier de nadeelen toch niet grooter zijn dan de voordeelen, omdat daar door een groep van koopers en verkoopers weer aanzienlijk kleiner wordt gemaakt, hetgeen de convertibiliteitswaarde der aandeelen zou aan tasten. Dit klemt te meer, als ook hoeklieden en makelaars geen zaken meer voor eigen reke ning mogen doen. Het is juist, dat de situatie dan „zuiverder" wordt, maar deze zuiverheid zal gekocht worden ten koste van zoodanige belemmeringen voor een levendige uitwisseling van aandeelen, dat ze van Wallstreet wel eens een onaanzienlijke locale beurs zouden kunnen maken. Ondertusschen is de spanning tusschen tus schen het gedaalde koersniveau en de gunstige kwartaalsstaten en d'ividendverhoogingen, resp.- hervatting zoo groot geworden, dat een tech nisch koersherstel onmogelijk kon uitblijven. De beurs was wat men noemt „oversold" geraakt, d.w.z. tal van zwakke posities waren geliqui deerd, nieuwe contramine-posities schiepen een schare van toekomstige koopers en het lage peil begint meeningsaankoopen uit te lokken. Bij nauwkeuriger bestudeering van boven staande beschouwingen ontwaart men trouwens dat vele der factoren, die den laatsten tijd een drukkende invloed op de beurs uitoefenden, feitelijk geen direct verband houden met de intrinsieke waarde der fondsen, en meer sen timentskwesties of politieke demonstraties ra ken. Het tegenwoordige niveau van goede Ame rikaansche aandeelen, b.v. U. S. Steel, Kenne cott Copper, Montgomery Ward, Pennsylvania Rr., etc. verlokt zeker wel tot koopen. Wij kun nen nog altijd niet gelooven dat Amerika voor bestemd zou zijn om eeh soort verkapte sovjet te worden. De werknemers moeten het ten slot te toch hebben van welvarende werkgevers, die ook in staat zijn om hun waren tot redelijken prys te verkoopen. Het tot nog toe gevolgde „stelsel" heeft alleen tot tastbaar resultaat ge had om de van ouds beruchte prijsschaar tus schen agrarische en industrieele voortbrengse len ten nadeele van den boer in functie te bren gen. Indien Roosevelt aan den particulieren eigendom en het winstbegrip wil vasthouden, zal hij dus te eeniger tijd het roer moeten om gooien. Het einde van de „New Deal" zou door Wallstreet stellig met een formidabele stijging worden begroet. DIKAIOS De correspondent van de „N. Rott. C." te Brussel meldt: Sedert Zondagmiddag zijn twee te Brussel verblijvende Hollandsche dienstmeisjes, de 17- jarige Antoinette Blokken, uit Heerlen en de 16>j-jarige Elze Kempers, die zich samen naar het Terkamerenbosch hadden begeven, spoor loos verdwenen. Een der meisjes, Elze Kern- per». meldde zich Maandagmiddag, in gezelschap van twee verdacht uitziende vrouwen, bij de dame aan, waar zij in dienst was. De twee vrouwen eischten de kleeren op van het meis je en sloegen, met haar, op de vlucht, toen de dame aanstalten maakte om de politie telefo nisch te waarschuwen. Het signalement van de verdwenen meisjes is door de politie in alle richtingen rondgezonden, daar men vermoedt, dat zij de slachtoffers zijn geworden van han delaars of handelaarsters in blanke slavinnen. Het onderzoek naar de knoeierijen bij de varkenscentrale in de gemeente Ten Boer, wordt door de gemeenteveldwachters voort gezet. Men kwam daarbij tot de conclusie, dat de reeds opgesloten S. van H. te Groningen handelde in samenwerking met de geweste lijke varkenscentrale. „Het Volk" deelt nog het volgende over deze aangelegenheden mede: De zaakvoerder mag alleen van die var kenshouders leden der centrale varkens afnemen, die tien dagen tevoren kennis geven, dat zij varkens wenschen te leveren. Geregeld kwam het voor. dat varkensmesfers zoodanige kennisgeving deden, doch telkens met een kluitje in het riet werden gestuurd, en met de varkens bleven zitten. Spoedig kregen zij den bezoek van den koopman S. van H., die dikwijls varkens kocht en aan de centrale af- leverd. Gebleken is. dat deze varkens op de nummers van de eigenlijke eigenaren werden geleverd, hetgeen mogelijk was, omdat de cen trale niet met namen, doch met nummers werkt. Zaakvoerder en koopman werkten sa men en zoodoende was het bijna uitgesloten, dat de fraude werd ontdekt. Nadat echter op de geschetste wijze ongeveer 300 var kens waren geleverd, hetgeen een winst op leverde van acht cent per kg. (de steun der regeering), werden de heeren brutaler in hun handelingen. De varkensmesters, althans het meerendeel, zagen in den koopman Van H. een tusschenpersoon, sommigen zelfs een ver tegenwoordiger van de centrale. In een enkel geval werd zelfs zoover gegaan, dat Van H. namens de varkenscentrale den mesters geld ter hand stelde en van den zaakvoerder den wissel in ontvangst nam. Een valsche hand- teekening was het sluitstuk dezer behandeling. De zaakvoerder G. N. is ter beschikking van de justitie gesteld. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden in hooger beroep behandeld de zaak tegen de kooplieden D. S. en J. P., die in de laatsten zomer in het Kurhaus te Scheveningen het Straperlo-spel hebben geëxploiteerd, tegen ieder van wie het O. M. bij de Haagsche rechtbank, wegens overtreding van art. 254 bis, van het Wetboek van Strafrecht, f 2090 boete had geëischt, doch die door dat rechtscollege schuldig werden verklaard aan het gelegenheid geven tot hazardspel met veroordeeling van ieder hunner tot 50 cent boete. Zoowel de officier van Justitie als de ver oordeelden waren van dit vonnig in hooger be roep gekomen. (Zooals men weet betreft het hier een proef proces). De Centrale Vereeniging voor den Gedistil- leerdhandel heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, naar aanleiding van de indiening van het wetsontwerp tot nieuwe regeling be treffende de maten, gewichten, meet- en weeg werktuigen. In dit adres dringt adressante er op aan, evenals in andere landen, in de voor gestelde regeling ook op te nemen glazen, fles- schen, kruiken, enz. De advocaat-generaal bij het Gerechtshof concludeerde tot bevestiging van het vonnis der Rechtbank, waarbij de 39-jarige melkbezorger A. G. van Z. te Delft ter zake van verduiste ring in dienstbetrekking en wegens verduiste ring is veroordeeld tot iy2 jaar gevangenisstraf. Verdachte had ten nadeele van een coöpera tie gelden welke hij voor geleverde melk ont ving verduisterd. Voorts was hij in connectie gekomen met 2 reeds bejaarde gewezen dienst boden, die hem hun spaarduitjes ad f 2000 over handigden ten einde het geld voor haar te be leggen en te beheeren. Verdachte wendde dit bedrag te eigen bate aan, kocht o.m. schapen en besteedde een be langrijk bedrag aan het inkoopen van loten, welke hij daarop weer in café's trachtte te plaatsen, Arrest 23 Mei a.s. De Roermondsche Rechtbank veroordeelde Dinsdagmorgen den 24-Jarigen chauffeur G. M uit Roermond tot een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden terzake van het ver oorzaken van den dood door schuld, met ver- De veertiende partij tusschen Aljechin en Bo- goljubow werd afgebroken in een iets voordee- liger stelling voor Aljechin. Het verloop was: Wit: Aljechin; Zwart: Eogoljubow. Geweigerd Damegambiet. 1. d2d4; Pg8—f6; 2. c2—c4; e7—e6. 3. Pgl —f3; d7d5; 4. Pbl—c3; c7—c6. 5. Lel—g5; Pb8—d7. Tot zoover zijn de zetten al ontelbare keeren gespeeld. Machinaal speelt men nu bijna altijd 6. e2—e3 waarna Zwart met Da5 de Cambridge Springsvariant in kan lei den. Het kenmerk van deze variant is, dat een aanval op c3 kans van slagen heeft, nu wit door e3 den terugtocht van Lg5 heeft afge sloten. De volgende nieuwe zet van Aljechin berust daarom op zeer logische en begrijpe lijke gronden. 6. Dl—b3.... Nu wordt Da5 immers beantwoord met Ld2! Het is niet uitgesloten misschien, dat Zwart thans door een tactische manoeuvre gebruik kan maken van Wit's zet (door 6Pb6 bijvoorbeeld). Of hieraan eenig voordeel ver bonden is, valt echter voor het bord niet uit te maken. Dat is werk voor analyses. Bogoljubow kiest daarom de wijste weg en ontwikkelt zich rustig. 6Lf8e7; 7. e2 e3; 00; 7Da5 haalt nu niets meer uit, na bijv. 000. 8. Lfle2; Pf6e4! Zeer sterk, daar Zwart zich nu op den elfden zet verder kan bevrij den. 9. Lg5 x e7; Dd8 x e7; 10. Pc3 x e4; d5 x e4; 11. Pf3d2; e6e5! De logische consequentie van den achtsten zet. Wit kan nu geen 12. Pe4: spelen wegens ed4: en Zwart wint zijn pion met voordeel terug. 12. 0o0Rochade naar verschillende vleugels. Dat belooft belangwekkend spel! 12. Pd7—f6; 13. h2h3Ta8—f8. Wit zoowel als Zwart bereiden een stormloop voor. 14. g2— g4; Tf8e8; 15. ThlelDe e-lijn is niet zoo dicht als wel lijkt. Na eventueel g4g5, ge volgd door Pd2 x e4; e5 x d4, enz. blijkt het duidelijk. Zwart wil zich dan ook hoeden voor allerlei eventualiteiten en speelt 15h7h6; 16. Db3c3; Lc8d717. Pd2—b3; b7—b6; 18. Telgl Nu Zwart h7h6 gespeeld heeft, kan Wit probeeren de g-lijn open te breken. Zwart wordt hier blijkbaar bang voor en ver zwakt straks met 21. g7g5 zijn koningspo sitie op onaangename wijze. 18e5 x d4; 19. Dc3 x d4; c6—c5; 20. Dd4—d6; Ld7—a4. Evenals in de 10e partij staat de looper op dit ongewone veld zeer goed. 21. h3h4; g7go Van twijfelachtige waarde. 22. h4 x g5; h6 x g5; 23. Dd6—h2 Nu de koningsvleugel verzwakt is wil Wit natuurlijk geen dames meer ruilen. 23Kg8g7; 24. Tgl—hl; Te8h8; 25. Dh2—g3; Tb8—e8. Om zoo mogelijk De5 te spelen. 26. Thl x h8; Te8 x h8; 27. Tdl—gl Een gecombineerde aanval op g4 met Th4, De6, Ld7 was geenszins illusoir. 27Ld4 x b3; 28. a2 x b3.... Zwart staat nog iets beter 28Th8e8. Zwart wil nog steeds pogen tot dameruil te komen, daar zijn paard in het eindspel waar devoller is dan de witte looper. Het verlaten van de h-lijn is niet zoo belangrijk. 29. Tgl hl; De7e5; 30. Dg3—h3 Wit ontwijkt den ruil. 30Kg7—f8; 31. Thl—dl; Kf8— e7. Hier staat de koning goed. 32. Kclbl; Te8d8? Met dezen zet gooit Zwart zijn bevredigende positie weg, daar de witte dame binnendringt. 33. Tdl x d8; Ke7 x d8; 34. Dh3—h8t; Kd8—e7; 35. Dh8—c3 Na 34Kc7 zou nu Da 8 gevolgd zijn. 35. Pf6d7; 36. Dc8b7; a7a5. Gedwongen na Db8 volgt 37. De4:t; 37. Kbl—a2; Ke7—d8; 38. Le2dl; De5—e6. Pd7 moet worden vrijge maakt van de dekking van b6. Er dreigde im mers Lc2. 39. Ldlc2; Pd7f6. Zwart kan nog net alles dekken, doch wit maakt nu van de gelegenheid gebruik de stel ling te openen. 40. f2f3! e4 x f3; 41. Db7 x f3. Afgebroken. lies van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen gedurende den tijd van één jaar en zonder aftrek van het voorarrest. Verd. heeft op 19 Maart van dit jaar, terwijl hij dronken achter het stuur zat, de aanrijding veroorzaakt in de Broekhin te Roermond, waar bij het drie-jarig zoontje van den heer Vaessen op zoo treurige wijze den dood vond. Bij de behandeling voor de Rechtbank op 24 April eischte de officier van Justitie twee jaar gevangenisstraf en bovendien, nadat verd. zijn straf zal hebben uitgezeten, de ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van een motor rijtuig voor den tijd van één jaar. Maandagmiddag ongeveer twee uur is op den Hoofdweg door de Emmervennen te Emmen een ernstig ongeluk gebeurd. Twee jongens van ongeveer twaalf jaar H. Mulder en G. Hartman kwamen samen, rijden de op een fiets, met veel vaart van rechts uit een zijweg, terwijl een auto naderde, bestuurd door den chauffeur B. te Emmen. Het rijwiel werd gegrepen en de beide jongens werden over de straat geworpen. De 12-jarige Mulder werd met gespleten schedel dood opgenomen. Hartman had slechts lichte verwondingen aan gelaat en handen bekomen. Het ongeluk zou waarschijnlijk voorkomen zijn. wanneer verkeer op den Hoofdweg voor keur had, maar de Jongens kwamen uit een zijweg van rechts, waarover de naderende chauffeur geen overzicht had. Woensdagmiddag is onder leiding van den Rijksbemiddelaar prof. mr. P. J. M. Aalberse een bespreking gehouden met partijen, betrok ken bij het dreigend geschil bij de N.V. Kon. Ned. Papierfabriek te Maastricht. Men is principieel overeengekomen, om een collectieve arbeidsovereenkomst af te sluiten, over den inhoud waarvan de besprekingen de volgende week door de partijen onderling zul len worden voortgezet. Het ultimatum is derhalve opgeschort. Woensdag 23 Mei zal door het Haagsche Ge rechtshof in hooger beroep worden behandeld de zaak tegen den trambestuurder D. B., die door de Haagsche rechtbank is vrijgesproken van hem ten laste gelegde dood door schuld. Zooals men zich zal herinneren, heeft ver dachte op 19 October van het vorig jaar met een door hem bestuurden wagen van de z.g. Blauwe Tram te Den Haag, een aanrijding ge had met een tot een passeerende militaire colonne behoorende caisson, als gevolg van van welke aanrijding de milicien Egas, uit Har- dinxveld is overleden, terwijl een andere mili tair ernstig werd verwond. De officier van Justitie bij de rechtbank had veroordeeling van verdachte gevraagd tot een hechtenisstraf van 3 maanden. Daar het publiek in Nederland niet vol doende op de hoogte blijkt met de nieuwe Duitsche devlezenvoorschriften wordt de aan dacht van reizende landgenooten erop geves tigd. dat de uitvoer uit Duitschland van Duit sche bankbiljetten is verboden en dat alleen is toegestaan de uitvoer van R.M. 50 in zilver geld. of de tegenwaarde daarvan in buiten- landsch bankpapier, en van een verdere R.M. 150 in reis- en hotelchèques. De uitvoer van buitenlandsch bankpapier boven de tegen waarde van R.M. 150 is alleen toegestaan, wanneer de eigenaar zich bij den invoer daar van in Duitschland voor dit bedrag in buiten landsch bankpapier een „Bescheinigung" heeft doen afgeven. De gepensionneerde majoor der rijksveld- wacht uit Nieuwkoop, thans te Warmond wonende, heeft cassatie aangeteekend tegen het vonnis van het Amsterdamsche Gerechts hof, waarbij hi) °P 20 April veroordeeld is tot acht maanden gevangenisstraf wegens het opstellen van den stroopersval op de Nieuw- koopsche plassen ten gevolge waarvan een jongeman blind geschoten werd. Een fakir heeft in Lahore in Britsch-Indië zijn voor Westerlingen onbegrijpelijke staal tjes vertoond. Hij liet zich doodkalm een half uur begraven, waarna hij uit zijn vrijwillig graf werd opgedolven en voortging te leven, als of er niets was gebeurd. Hij liet zich op een plank met scherpe spijkers leggen en zijn borst kas met een hamer bewerken. De spijkers dron gen diep in zijn rug, doch geen bloed kwam te voorschijn uit de wonden, die voor een gewoon mensch doodelijk zouden zijn geweest. Wat is het, dat deze Oostersche asceten in staat stelt tot verrichtingen, die onverklaarbaar zijn. De meesten van ons hebben meer dan eens in hun leven goochelaars en „toovenaars" zien werken, ongeloofelijk handige lieden, die ons versteld deden staan door de wijze, waarop zij ons verstand wisten te bedotten. Met open mond hebben wij gestaard, wanneer zulk een gooche laar een vlucht duiven liet uitzwermen uit een hoogen hoed, dien wij luttele seconden tevoren leeg hadden gezien, hoe hij eindelooze meters lint te voorschijn tooverde uit zijn mond, of een bankbiljet goochelde in een tevoren niet open gesneden citoen. Wij wisten wel, dat wü om den tuin wei-den geleid, dat slechts de grenzenlooze vingervlugheid van den goochelaar de kunststuk ken mogelijk maakte, maar wij kwamen, om ons te amuseeren. Dit deden wij ook en daarmee was de zaak voor ons uit. Bij de Indische fakirs echter is het vaak een heel andere zaak. Niet bij allen; velen brengen het niet verder dan hun Westersche collega's. Zij tooveren kuikens en muizen te voorschijn uit niets, maken er ballen en zakdoeken van en goo chelen allerlei dingen uit een tevoren leege doos. Of waar het de grootere prestaties betreft, ne men zij opium of een ander veröoovend middel in, alvorens zich te laten begraven en ook is het wel gebeurd, dat zulk een begraven fakir er op werd betrapt, dat hij in zijn graf kalm lag te ademen door een rietje, dat op kunstige wijze door zijn helpers was aangebracht. Maar dat alles neemt niet weg, dat er enkele „heilige" sadoes of yogi's zijn, die inderdaad ver richtingen te zien geven, die grenzen aan het wonderbaarlijke, en waarbij niemand hen kan betrappen op onregelmatigheden, hoewel in Britsch-Indië anders dan in Europa of Amerika, de fakir niet afgescheiden staat op een podium, doch met zijn geheele auditorium vlak om zich heer.geschaard, Ongeloovige, nuchtere Europea nen zijn er bij geweest en ook zij zijn er niet in geslaagd, den kneep te ontdekkendie er on danks alles moet zijn. Een dezer verrichtingen is de vermaarde „onthoofdingstruc." Een fakir gaat hevig te keer tegen een jongen, die hem schijnbaar diep heeft beleedigd en wien hij verklaart, voorgoed onscha delijk te zullen maken. De knaap wordt op deil grond geworpen, een laken over hem gespreid. Dan scherpt de fakir zijn zwaard, waarna hij het met een geweldigen houw laat neerkomen op de plek, waar de nek van den jongen zich moet bevinden. De met bloed doordrenkte halsdoek van het slachtoffer wordt aan het publiek ge toond. Ter overtuiging van het publiek rollen de helpers van den fakir het hoofd zelfs nog een eindje weg weliswaar onder het laken, maar zóó duidelijk zichtbaar, dat iedereen ervan overtuigd is, dat hier werkelijk een executie heeft plaats gehadEnkele oogenblikken verstrijken, dan rollen de helpers het hoofd weer naar het lichaam toe, de fakier klapt in zijn handen en daar staat eensklaps weer de jongen monter en opgewekt. Niemand heeft nog kunnen ontdekken, waar speciaal de kneep der roode vloeistof zit. Een soortgelijke truc is het „doorsteken" van een jongen of meisje, dat in een mand is gekro pen, welke schijnbaar door het slachtoffer geheel wordt gevuld. Ook nu weer houwt <n steekt de fakir er dwars doorheen. Voor den toeschou wer staat het vast. dat het slacht offertje in de mand moet worden geraakt. Natuurlijk wordt het niet geraakt; het rolt zich op en dank zij zijn geweldige oefening weet de fakir zóó precies, waar het kind ligt, dat er geen ongelukken ge beuren. De vermaarde truc, waarbij iemand in een touw klimt, dat zoo maar de lucht wordt inge gooid, wordt slechts hoogst zelden verricht. Een der weinige bevoorrechte Europeanen, die van deze zeldzame prestatie getuige is geweest en er een beschrijving van heeft gegeven was de vroe gere hoofdcommissaris van politie van Calcutta, kolonel Barnard. Samen met een anderen poli tiebeambte woonde hij de vertooning bij, die op een kleine binnenplaats werd gegeven, waar een dikke rook hing uit twee fornuizen, waarop ge heimzinnige kruiden stonden te walmen. Na uitvoerige gebeden en gesticulaties haalde de fakir een dik kluwen touw te voorschijn, dat zich naar boven toe begon te ontrollen, zonder dat iemand er iets aan deed. Het feit werd door den hoofdcommissaris, die een fototoestel had meegenomen, op de gevoelige plaat vastgelegd. Tenslotte was het touw zóó hoog gestegen, dat het einde niet meer was te zien en ook dit feit fotografeerde kolonel Barnard. Daarop begon een jongetje in net touw te klimmen, totdat ook hij uit het gezicht was ver dwenen, hetgeen den fakir schijnbaar zoodanig ontstemde, dat hij den jongen naklom en hem ergens in het luchtruim met een mes vermoord de. Ook hem kiekte de hoofdcommissaris tijdens den klimtocht. Nadat de fakir was teruggekomen haalde hij het touw in, zonder jongen. Dan eensklaps brak de betoovering. Voor den hoofd commissaris en zijn beambte stonden de jongen en de fakir, zonder touw en zonder mes. Stom van verbazing gingen de beide Euro peanen naar huis, geheel vervuld van het won der waarvan zij getuige waren geweest. Thuis gekomen ontwikkelde kolonel Barnard zijn pla tenEr was niets op te zien behalve het bin nenplaatsje met den fakir en den jongen. Niets was er gebeurd geen touw afgerold, geen klim partij geen moord in de lucht. Alles was blijk baar hypnose geweest. (Nadruk verboden). Verschenen Is het 59e jaarverslag der „Prins Hendrik-Stichting" onder beschermheerschap van Z. K. H. Prins Hendrik. De balans per 31 December 1933 sloot met een saldo kapitaal van ƒ1.366.060.59; de reke ning van baten en lasten over 1933 met een batig saldo van 450.38^. De netto-bedragen der gedurende 1933 ont vangen legaten en erfstellingen zijn op de Ka pitaalrekening geboekt. Ten laste van de rekening van baten en las ten over 1933 is ƒ32.563.42 aan het Vernieu wingsfonds toegevoegd. De Prins Hendrik Stichting voor behoeftige zeelieden te Egmond daan Zee heeft de alge- meene vergadering gehouden in een der loka len van de Vereeniging voor den Effectenhan del te Amsterdam. Na een word van welkom door den voorzitter werden de notulen der laatst gehouden algemeene vergadering gele. zen en goedgekeurd. Na behandeling der inge komen stukken werd in een vacature van Re. gent voorzien door de benoeming van den heer E. P. Ross oud-gezagvoerder van den Rotter- damschen Lloyd. Aan de beurt van aftreden waren de heeren jhr. A. R. Schuurbeque Boeye, J. F. van Hengel en F. M. Baron van Geen, welke heeren bij acclamatie werden herkozen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7