De vijfde wedstrijd tegen Frankrijk m m Athletiekbeoefening in katholiek verband WORDT DE TRADITIE GEHANDHAAFD? VERLEDEN EN TOEKOMST V. VA. MOET OPPASSEN DONDERDAG 10 MEI 1934 Frankrijk B-Nederland B Ook nu wacht het Nederlandsch elftal weer een zware wed strijd, dien wij echter met vertrouwen kunnen tege moet zien Krachtsverschil is gering NOVEMBER 1931 V eloci tas—Her acles OPSTELLING DER ELFTALLEN NEDERLAND WEBER (A.D.O.) PELLIKAAN (L.O.N.G.A.) WELS (Unitas) HET TOERNOOI VAN D. D. V. In 1930 is de R.K.N.A.U. tot stand gekomen, die thans de geheele leiding van dezen tak van sport in handen heeft Wat zijn de vooruit zichten DR1EMAAL OVER DEN KOP GESLAGEN msm - Spanning in de promotie-degra datie-competitie Een goed besluit van Wilskracht? I. V. C. B-PROGRAMMA Voor Hemelvaartdag K. N. V. B-PROGRAMMA De eerste berichten Het begin Athletiekdagen De uitkomst sche overwinning. Frankrijk nam spoedig na het begin de leiding, maar toen voerde de oranje-ploeg den stand op tot 41. Frankrijk nam hier geen genoegen mee en kwam gewel dig opzetten. Onze tegenstanders slaagden erin den achterstand tot 43 terug te brengen en het was een opluchting voor de Nederlanders, toen de scheidsrechter het einde aankondigde. Het was de groote wedstrijd van Lagendaal, die in korten tijd drie fraaie doelpunten scoorde en de Xerxes-speler was de held van den dag. Van krachtverschil was er in dezen wedstrijd eigenlijk geen sprake meer, wel het bewijs, dat het Fransche voetbal stukken was vooruitge gaan. En sindsdien is er in Frankrijk nog heel wat veranderd. Men is overgegaan tot invoering van het beroepsspel en dit is het spelpeil zeer ten goede gekomen. Het Nederlandsche elftal staat weer voor een zware taak, maar als de oranje-hemden spel ontwikkelen als in hun laatste wedstrijden, als er dus weer van begin tot eind met enthousias me wordt gewerkt, kan hun nu toch ook de overwinning niet ontgaan. Reserves voor Nederland zijn: Van Male, Feijenoord, van Diepenbeek, Ajax, Prins, Storm vogels, Bley, K.F.C., Mol, K.F.C., Mulders Ajax en Broeken, Longa. De prachtige resultaten van het Nederland sche elftal in de laatste wedstrijden en het feit, dat ons land zal deelnemen aan het tour- nooi om het voetbalwereldkampioenschap in Italië, hebben de groote belangstelling voor voetbal hier te lande nog doen toenemen. Het is alles voetbal, wat de klok slaat en de con versatie van heel wat landgenooten wordt in deze dagen voor een belangrijk deel in beslag genomen door het onderwerp voetbal. Men- schen, die zich vroeger nooit verwaardigden ook maar eenige interesse te koesteren voor het „uitwas van den modernen tijd", de sport, lui steren thans met belangstelling naar de radio- uitzendingen en spellen de verslagen, die de kranten geven, van begin tot eind. In het café, in de tram, in de huiskamer worden de Neder landsche kansen gewikt en gewogen en achtens waardige lieden, die misschien nog nooit een voetbalwedstrijd hebben gezien, schrikken er niet voor terug zich in een twistgesprek te wer pen of hun meening te verkondigen, waar zij denken, dat dit noodig is om de eer van het Nederlandsche voetbal hoog te houden. „Wjj gaan naar Rome." het is een algemeene leus geworden van de Nederlandsche voetbal minnaars, die Kovacs Lajos hen door de radio heeft gebracht. En de spelers, die de sporteer van ons land in het zonnige zuiden zullen ver dedigen, zullen voor hun vertrek hun krachten nog eens meten met een tegenstander, die ook in Italië uitkomt, maar die Nederland daar waarschijnlijk niet zal ontmoeten. Zooals te begrijpen heeft ook nu den wed strijd NederlandFrankrijk weer eenieders aandacht. Hier en daar hoorde men vertellen, dat het resultaat van dezen wedstrijd van geen belang meer zou zijn, omdat de Nederlandsche afvaardiging naar Italië nu eenmaal al vast staat. Maar o.i. is het resultaat wel degelijk van belang. Door zijn fraaie successen heeft het Nederlandsche elftal de aandacht van de ge- heele sportwereld op zich gevestigd en een slecht resultaat tegen onze Fransche tegen standers. zou onze reputatie zeker geen goed doen. Bovendien Nederland mag dezen wed strijd niet verliezen, ons land is voor het tour- nooi in Italië ingedeeld bij de sterkste acht en Frankrijk bij de zwakste en men kan zich wel voorstellen, wat een indruk het zou maken in het buitenland, als wij nu een nederlaag te pakken zouden krijgen. Deze wedstrijd is voor de Oranje-ploeg, een veel moeilijker seizoen al achter den rug heeft, dan het Fransche elftal, geen gemakke lijke opgave. 'aar er zit toch nu weer een goede winstkans in voor de onzen, als dezer: er in slagen hun tegenstanders te bestrijden met de wapenen, die in de vorige ontmoetingen zoo uitmuntend hebben voldaan. Snel, enthou siast en open spel. Onze voorhoede zal dan ook tegen de sterke Fransche verdediging succes moeten boeken. Als het Nederlandsche elftal in denzelfden vorm speelt als in de laatste wedstrijden, kan ook nu, practisch gesproken, succes niet uitblijven. In Frankrijk is men over het algemeen niet hoopvol gestemd ten aanzien van den komen den strijd en men beseft daar wel degelijk, dat de Fransche vertegenwoordigers het in het Am- sterdamsche stadion niet gemakkelijk krijgen, zooals ook wel b'ijkt uit de uitlatingen van het lid van de Fransche keuze-commissie, de heer Krijgt het Nederlandsche publiek in het Stadion ook hedenmiddag weer reden tot juichen? De begroeting van de aanvoerders bij den op 29 Nov. 1931 te Parijs tegen Frankrijk gespeelden wedstrijd, die dank zij drie doelpunten van Lagendaal in een fraaie Nederlandsche zege eindigde. Links v. d. Meulen, rechts doelman Thépot, die ook nu weer meespeelt in het Fransche team Barreau. Zooals men weet, heeft Gaston Bar- reau den wedstrijd BelgiëNederland bijge woond en hij is min of meer pessimistlscn -en aanzien van de Fransche vooruitzichten terug gekeerd. De Nederlandsche ploeg heeft, zooals wij reeds berichtten, 'n voortrefflijken indruk op hem gemaakt, volkomen in overeenstemming met de verwachtingen, die hij er van koesterde. Het is een buitengewoon athletische en krach tige ploeg, aldus Barreau, die zich niet van fraaie trucjes bediend, zeer beweeglijk spel ver toont en de beschikking heeft over een buiten gewonen middenvoor, die voor geen duwtje be vreesd is en zich steeds gereed om te schieten tusschen de backs opstelt. Den binnenspeler Smit noemt Barreau den scherpzinnigsten speler van de ploeg. Ook roemt hij den vleugelman Mijnders en de ach terhoede, die nauwkeurig verdedigt en den bal steeds goed naar hun voorwaartsen plaatsen. Alleen het spel van Keizer acht hij van min dere klasse. Het Nederlandsche elftal is een echte strijdploeg en als Frankrijk tegen dit team een goed resultaat wil boeken, zullen de tanden op elkaar gezet moeten worden. Wij vinden het de moeite waard, op deze Fransche meening eens de aandacht te ves tigen. Er valt weinig aan toe te voegen. Het Nederlandsche elftal is voldoende bekend en zal ook nu wel weer laten zien wat het waard is. Op de spilplaats maakt Oprinsen van N. O. A. D. zijn debuut, daar Anderiesen Zondag J.l. in den kampioenswedstrijd K. F. C.Ajax een hoofdblessure heeft opgeloopen en dien tengevolge thans niet van de partij kan zijn. De Tilburger krijgt een moeilijke taak, maar hij heeft in verschillende B-wedstrijden zijn sporen reeds verdiend en wij zien zijn optreden dan ook met vertrouwen tegemoet. Het Fransche elftal, dat nu gekozen is, toont een nogal belangrijk verschil, met de ploeg, die in de laatste internationale wedstrijden uit kwam. Men staat echter in Frankrijk voor tal van moeilijkheden, die men hier te lande niet kent. De Nederlandsche ploeg bestaat uit ama teurs, de Fransche voornamelijk uit profs. Ter wijl hier te lande de clubs alle medewerking verleenen om hun spelers voor het nationale elftal beschikbaar te stellen, werken de Fran sche clubs eerder hun bond tegen, omdat het afstaan van een speler hun financieele schade kan berokkenen. Het Fransche elftal komt niet op zijn sterkst uit, want, daar de twee sterkste prof-elftallen Zondag j.l. hebben moeten spelen in de finale om de Fransche cup en men verwachtte, dat de spelers van 'dit team toch niet in vorm zouden zijn, wanneer zii ook nog de lange reis achter den rug zouden hebben, heeft de Fransche bond de spelers daarvan niet opgesteld. De samenstelling van het elftal heeft in Fransche sportkringen geen onverdeelde in stemming gevonden. De verdediging, waarin de Mairesse van Red Star als rechts-back is op genomen, acht men echter uitstekend. Doelver- dediger Thépot en linksback Mattier zijn de eenige spelers in dit elftal, die ook in Novem ber 1931 te Parijs tegen Nederland uitkwamen. De middenlinie is bijna geheel veranderd. In de plaats van Delfour heeft men als rechts half Cottenier opgesteld. Eenige jaren geleden speelde hij eenmaal mee tegen Zwitserland, maar sinds dien werd hij nimmer meer ge kozen. Hij is een goed clubspeler, maar men vreest in Fransche sportkringen, dat hij niet zal zijn opgewassen tegen de doortastende Nederlandsche voorhoede. Verriest, de spil, is een volhardend speler, die zijn moeilijke taak wel naar behooren zal vervullen. Linkshalf Lietaer heeft men gehandhaafd. Wat de voorhoede betreft, heeft men Keiler, de uitstekende rechtbuiten van R. C. Strass- bourg op den rechtervleugel geplaatst en den rechtsbuiten Aston van Red Star op den linker vleugel. Dit laatste heeft nog al wat critiek ten gevolge gehad, daar velen van meening zijn, dat zijn spel voor de linksbuitenplaats niet geschikt is. Ook tegen Luxemburg heeft hij echter reeds als linksbuiten meegespeeld. De middenvoor Nicolas is een zeer handig speler, die boven dien een zeer gevaarlijk schot heeft. Oprinsen zal dezen Franschman wel geducht in de gaten moeten houden. De keuze van Alcazar als rechtsbinnen is met voldoening begroet, terwijl wij moeten afwachten wat Rio van F. C. Rouen op de linksbinnenplaats zal presteeren. De kracht van het elftal moet echter niet on derschat worden. De gekozen spelers zijn reeds geruimen tijd in training voor de wereldkam pioenschappen en dus in uitstekende conditie. Deze internationale wedstrijd is de vijfde ontmoeting tegen Frankrijk. De eerste wed strijd werd gespeeld in Mei 1908 op het Sparta- terrein te Rotterdam. In het Nederlandsche elftal speelden toen o.a. mee: Beeuwkes, de Korvér, Welcker, Thomee, Snethlage en Man nus Francken en met behulp van deze spelers werd het Fransche elftal verslagen met 41. Er zouden dertien jaren overheen gaan, alvo rens de tweede wedstrijd zou plaatsvinden. In 1921 trok het Nederlandsche elftal naar Parijs en dank zij een uitstekende partij voetbal van Jan van Gendt, Max Tetzner, Harry Denis, Jan de Natris e.a. werd het een 50 overwin ning. Twee jaren later in April 1923, leed het Fran sche elftal een verpletterende nederlaag in Amsterdam. Met 8—1 gingen de Franschen ten onder tegen een ploeg, die er als volgt uitzag: v. d. Poel; Denis en v. d. Kluft: Lefévre, van Linge en Kuipers; Groosjohan, Roetert, J. Bul der, Addicks en Sigmond. Verschillende jaren hadden wij geen contact meer met Frankrijk, tot op 29 Nov. 1931 te Parijs de vertegenwoordigende elftallen van beide landen weer tegen elkaar in het veld kwamen. Van de spelers van het huidige Ne derlandsche elftal waren Weber, van Run en van Heel toen ook van de partij. Ook deze vierde ontmoeting tegen Frankrijk eindigde na een zeer spannenden strijd in een Nederland- Terwijl in het Olympisch Stadion te Amster dam Nederland-Frankrijk wordt gespeeld, ont moeten in Rijssel de Nederlandsche en Fran sche reserves elkaar. Dit is de derde wedstrijd tusschen beide B- elftallen. Van de vorige werd een door Frank rijk met 31 en een door Nederland met de zelfde cijfers gewonnen. De elftallen zien er als volgt uit: Nederland B. Doel: Pöttgens (Miranda). Achter: Pienter (Be Quick), Lelyveld (VU.C.) Midden: Van Maren (A.D.O.), B. J. Paauwe (Feyenoord), Graafland (H.B.S.) Voor: Vrouwdeunt (Feyenoord), Slot (D.W. S.), Lagendaal (Xerxes), Schoemaker (Quick H.) en van Nellen (D.H.C.) Frankrijk B. Doel: Liense (R.C. Sête). Achter: Caron (R.C. Calais), Gonzales (S.C. Fives) Midden: Desrousseaux (Pourcoing), Gabril- larques (F.C. Sète) en Beaucourt (Olympique Lillois). Voor: Liberati (S.C. Fives), Laurent (C. A. Paris), Courtois (F. C. Sochaux), Chaudel (Sta de Rennais) en Buge (Excelsior). In Groningen zal op Hemelvaartsdag voor de competitie van het landskampioenschap de wedstrijd Velocitas-Heracles worden gespeeld. In verband met de radio-uitzending van Ne derland-Frankrijk begint deze wedstrijd, die in het Be Quick-stadion zal worden gespeeld, om kwart voor vijf. Nu Heracles haar ouden vorm blijkbaar neeft teruggevonden, verwachten wij een spannenden strijd. Ook de Groningsche club is met de beste voornemens bezield en zal zich geducht inspannen om een beter resultaat te bereiken, dan zij tot nu toe in deze compe titie kon boeken. Of zij het tegen de Almelo- sche club tot een overwinning zal brengen, moeten wij betwijfelen. Een gelijk spel lijkt ons niet onwaarschijnlijk. VENTE (Neptunus) KEIZER (Ajax) OPRINSEN (N.O.A.D.) BAKHUIJS (Z.A.C.) VAN RUN (P.S.V.) VAN HEEL (Feijenoord, aanvoerder) SMIT MIJNDERS (Haarlem) (D.F.C) Scheidsrechter WITTWER (Zwitserland) ASTON RIO NICOLAS (Red Star) (F.C. Rouen) (F.C. Rouen) LIETAER VERRIEST (Excelsior) (R.C. Roubaix) MATTLER (F.C. Sochaux) THEPOT (Red Star) ALCAZAR KELLER (OI. Marseille) (R.C. Strassb) COTTENIER (R.C. Roubaix) MAIRESSE (Red Star) FRANKRIJK Ofschoon de R. K. Athletiek in het Room- sche sportleven niet de plaats inneemt van b.v. het voetbal, is het toch niet ondienstig om eens de ontwikkeling te schetsen van dezen tak van sport, die nog altijd in haar windselen ligt en een periode van lijden en zorgen heeft door gemaakt. Want als er één tak van sport te noemen valt, die meer de speelbal is geweest in de handen der leiders, dan is het zeker de athletieksport. Ze is getrokken van links naar rechts, ze is doodverklaard en weer her- Op de renbaan te Southport in Engeland sloeg de coureur Allen in razende vaart met zijn wagen drie maal over den kop. Het ongeluk liep echter buitengewoon goed af, want Allen bekwam slechts enkele onbeduidende schrammen Het I V C B programma voor Hemelvaarts dag is niet bijaonder groot. Slechts enkele wedstrijden voor de promotie-degradatie com petitie vragen de aandacht. In af deeling I West ziet de stand er als volgt uit: VVA 2X103 7—3 SDO 21012 3—6 Fortitudo 2 0 111 3—4 VVA stelde Zondag j.l. eenigszins teleur door slechts gelijk te spelen tegen de eerste klasser maar kan zich morgen toch een flink stuk op weg brengen door S. D. O. ten tweede male te kloppen. In dit geval zouden de Am sterdammers 5 punten bezitten en alleen wan neer Fortitudo er in zou slagen de beide laat ste wedstrijden te winnen, zouden we nog tot een beslissingswedstrijd komen. Maar zoo over tuigd van een Amsterdamsche zege zijn we ech ter niet, want voor S. D. O. beteekent een ne derlaag onherroepelijk een verloren illusie. De Bussumers zullen dus wel krachtig partij ge ven en aangaande het resultaat valt dan ook niets te zeggen. In het Oosten ontvangt Union in Nijmegen Treffers welke laatste den strijd goed heeft ingezet door reeds van de Lob. Boys te win nen met 42. Union speelde tegen de Boys gelijk en aient dus thans te winnen wil zij haar plaats in de eerste klasse behouden. Hier luidt de stand: Treffers Union Lob. Boys 1 1 0 0 2 4—2 10 10 1 2—2 2 0 111 4—6 Wij durven Union wel een kansje te geven, maar dan dienen de Nijmegenaren niet met in vallers uit te komen, zooals in den wedstrijd tegen Lob. Boys. Wanneer het eerste klasse- schap moet worden verdedigd, moet men er wat voor over hebben. Van het gewone competitie-programma is de ontmoeting tusschen VVZ en Wilskracht voor West I wel niet meer van belang, maar toch voor de Amsterdammers interessant genoeg, omdat Wilskracht zoo'n zeldzaam fraaie eind spurt heeft ingezet. Welke nochtans zonder re sultaat blijft. Maar de Amsterdammers zullen het uitstekende seizoen, dat overigens voor hen niet gelukkig is verloopen, met een overwin ning willen besluiten en dan bergen we ook hier de schoenen op den zolder. HET WESTEN I le klasse VVZ—Wilskracht HET OOSTEN 2e klasse VVLK—BVC Programma promotie, en degradatiecompetitie UnionTreffers HET WESTEN VVA—SDO Kampioenschap van Nederland VelocitasHeracles AFDEELING I Promotiecompetitie Reserve 2e klasse Vr.schaar 2KFC 2 Promotiecompetitie Reserve 3e klasse W.gr.meer 2Bl.-W. 3 Res. 3e klasse B De Spart. 3—WMS 2 AFDEELING III 3e klasse A Germanicus—La Prem. AFDEELING IV 2e klasse O AACPalemig Sts.m. EmmaKVC Heerlen Sport Stsm. Hendrik Res. 2e klasse C Miranda 2Heerlen Sport 2 Stsm. Maurits 2Jul. 2 AFDEELING V Promotiecompetitie Reserve 2e klasse HSC 2—MSC 2 Bekerwedstrijden XerxesRijswijk rezen, en staat thans aan het beginpunt van een nieuw en laat ons hopen, vreugdevol leven. Op de vergadering van 18 Maart is wel dui delijk gebleken, dat de tegenwoordige leiders niets liever willen dan een krachtigen opbloei van deze sport, die zulk een groot deel van het zomerprogram der sporters kan vullen. De vergadering gaf blijk, dat het uit moet zijn met het talmen en trekken, ze wilde een nieu we bloedstroom laten gaan door de athletiek- organisatie, die moest getuigen Van een nieuw en bruisend leven. Daartoe werd een commis sie benoemd, die, we twijfelen er niet aan, zal slagen om deze zomersport te brengen op de plaats die haar toekomt. Is de athletiek in het algemeen van ouder datum dan de voetbalsport, ook binnen de ka tholieke vereenigingen zelf, vond de athletiek reeds beoefenaren, jaren vóórdat er van een R. K. voetbalvereeniging sprake was. Immers, de R. K. Turnbond in het bisdom Roermond, ouder dan de oudste confessioneele voetbal bond, bemoeide zich al jaren geleden, met de turn- en athletieksport en zond reeds enkele jaren vóór den wereldoorlog zijn vertegenwoor digers naar de internationale wedstrijden (o.m. te Rome) van de toenmalige internationale sport unie. Maar als specifieke athletenbond heeft de R. K. Turnbond in het bisdom Roermond toch nooit gegolden. Hij pretendeerde zelf allerminst in de eerste plaats athletiekbond te zijn. En daarom kunnen we in onze beschouwingen de zen bond gerust passeeren, wijl de ontwikkeling der athletiekorganisatie grootendeels buiten hem om ging. Ook de omstreeks 1918 opgerichte gym- nastiekbond in het Bredasche diocees „St. Jo zef" plaatste de beoefening van de athletiek op zijn program; op de jaarfeesten vonden de jonge gymnasten ruimschoots gelegenheid hun athletische verlangens uit te leven. Was dus de athletiek in meerdere of min dere mate door de gymnastiekbonden verzorgd, de eigenlijke opkomst van deze op katholieken grondslag georganiseerde sport, dateert pas uit den tijd, toen de katholieke voetbalbonden zich met deze sport gingen bemoeien. Want toen schoten begrijpelijkerwijs de gymnastiek bonden uit hun slof en ontstond weldra de bevoegdheidsvraag, die niet nalaten zou een reeks van conflicten te veroorzaken, die den weg zouden versperren naar een reine-athle- tiekorganisatie. De voetbalbonden hebben de beoefening van de athletiek als middel tot verhef fing van het voetbalspel, herhaaldelijk aan geprezen. Men behoeft slechts de oudere jaar gangen van het officieel orgaan op te slaan om te kunnen zien, met welk een energie - dikwijls vergeefs! de voetballeiders hun discipelen tot de geregelde beoefening van de athletiek trachtten te bewegen. De eerste berichten van de beoefening der athletiek door de voetballers dateeren van het jaar 1918. Toen namen leden van de Bossche vereeniging „Quick" deel aan wedstrijden door den bond gesanctionneerd. Toch duurde het nog jaren voordat er sprake was van de beoefening der athletiek binnen een eigen organisatie. Nadat in tal van arikelen opnieuw het nut van die sport in het officieel orgaan was bepleit, werd er in het Haarlem- sche (van Haarlem begint de victorie) diocees in 1923 een commissie opgericht, die zich noem de: Diocesane Haarlemsche Athletiek-Commis sie. Ze bestond uit drie vertegenwoordigers van den dioc. Haarl. Voetbalbond en drie leden van den dioc. Haarl. Gymnastiekbond; deze commissie organiseerde voor het eerst in 1924 eigen wedstrijden. De bevoegdheidskwestie was hierdoor op nieuw gekomen in het brandpunt der discus sies. „Wie moet de athletiek verzorgen? De voetbalbond of de gymnastiekbond?" En het getuigt van werkdrang, dat geen dezer twee or ganisaties de regeling van de athletiek aan den ander wilde overlaten. Hetgeen, achteraf be schouwd, misschien nog maar het beste is ge bleken, omdat anders van een zelfstandige, eigen athletiekbeweging, vermoedelijk nog geen sprake zou zijn geweest. Wellicht uit zekere vrees, dat de R. K. gym- nastiekorganisatie de nieuwe tak van sport zou inlijven, trok de R. K. F. reeds in 1923 de ath letiek tot zich door in haar zomervergadering de regeling van den eersten Ned. R. K. athle- tiekdag aan den Kring Nijmegen op te dragen, waar voor het eerst de Ned. kampioenschappen voor R. K. voetballers zouden worden verwerkt. Het succes was niet groot, want behalve uit Nijmegen werd aan die wedstrijden slechts deelgenomen door athleten van Graaf Willem en Wilskracht. Op 15 April 1933 nam de Dioc. Haarl. Aathl Comm. het besluit om de regeling van de dio cesane athletiek wedstrijden op zich te nemen. De landelijke gymnastiekfederatie, bevreesd, dat hem de teugels zouden ontglippen, liet daarop publiceeren, dat hij alleen bevoegd was tot het uitschrijven van kampioenschappen en dat hij deze ook inderdaad uitschrijven zou. Dit besluit van de anders zoo ijskalme gym nastiekfederatie werkte in Limburg o.m. ave rechts. Want de R. K. Turnbond, die in die dagen van een landelijke federatie niets moest hebben, stoorde zich heelemaal niet aan dit be sluit, en toen in den voorzomer de R. K. Lim- burgsche voetbalbond bij een circulaire de voet ballers opriep tot deelname aan de atletiek wedstrijden, heette het daarin: „dat de wed strijden zouden worden gehouden onder de auspiciën en volgens de reglementen van den R. K. Turnbond." Het is wel merkwaardig, dat in dezen tijd, De wereldkampioen Crawford, die heden in het tournooi van D.D.V. te Amsterdam uitkomt tegen onzen landgenoot Timmer toen de bevoegdhedenkwestie de eeuwige twist appel scheen te worden tusschen naijverige sportbonden, nog allerminst de behoefte werd gevoeld aan een eigen athletiekorganisatie. Sterker nog: men vernam zelffs klanken, die de noodzakelijkheid van een R. K. Athletiek- Unie in twijfel trokken. In het officieel orgaan van de R. K. F. citeeren we uit dien tijd de volgende merkwaardige uitlating „De vraag, of een aparte organisatie voor de athletiek gewenscht is, mag een kwestie op zich zelf heeten! In het algemeen wordt die vraag ontkennend beantwoord, voornamelijk om financieele motieven, en ook omdat men genoeg krijgt van al dat georganiseer. De zuidelijke katholieke gymnastiekbonden, speciaal die van Roermond en Breda, beschou wen zich tevens als athletiekbond en brengen dit ook in hun naam tot uitdrukking. Zonder buitengewone pretentie tot critiek meenen wij te kunnen zeggen dat deze combi natie (van gymnastiek en athletiek) voor de Roomsche athletiek, zooals die gewenscht wordt, geen bevrediging geschonken heeft." Het besluit van de nationale R. K. Gym nastiekfederatie wekte bij de R. K. F. een groo te teleurstelling. Men begreep dat de eeuwige twistappel de ontwikkeling van de landelijke athletiek in den weg stond. De RKLVB liet daarna op de agenda van de jaarvergadering der R.K.F. in 1924 het voorstel plaatsen tot regeling van de athletiek in geheel Nederland in samenwerking van de R. K. F. en de Ned. Gymn. Federatie. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aange nomen, waaruit blijkt dat men in de kringen van de R. K. F. niets liever zag, dan dat het altijddurende geschilpunt nu maar voorgoed uit den weg moest worden geruimd. Intusschen werden in hetzelfde jaar een groot aantal nationale athletiekdagen gehou den, die noch onder de competentie stonden van de R. K. F., noch onder die van de N. G. F. Al die dagen zeilden maar op eigen kompas zonder eenige autoriteit boven zich. Twente or ganiseerde dergelijke dagen op 13 Juli te Hen gelo (zelfs met dames-nummers op het pro gram), de kring Gooi- en Eemland volgde, Heer was reeds voorgegaan, Arnhem, Nijme gen, Sittard enz. waren mee van de partij. Er dreigde een chaotische verwarring te ont staan. Want deze op zich zelf vrij onschuldige wedstrijden demonstreerden toch een versnip pering van krachten, te hopeloos om er zich op te houden: overal verschenen athletiek-comi» té)s, die aldoor maar wedstrijden organiseer den, waar „kampioenschappen" werden betwist". En ook de N. G. F. bleef niet achterwege door op 14 Sept. een „nationale athletiekdag" te houden, waar ook al „kampioenschappen" zou den worden betwist. Op 21 September d.a.v. hield weer een ander comité te Nijmegen, zich noemende R. K. Nationaal Athletiek Comité, .een anderen nationalen athletiekdag" waarop ook al weer en dezelfde kampioensnum mers zouden worden betwist. Een droeviger beeld van verwarring uit dien tijd, kan wel moeilijker worden opgehangen. Intusschen wachtte het besluit van de alge meene vergadering der R. K. F. op uitvoering. In een schrijven van 24 Febr. 1925 gaf het be stuur van de N. G. F. aan de R. K. F. te ken nen, dat de gymnastiekfederatie en zij alleen competent was de athletiek te regelen. Maar toen de R. K. F. daarop meedeelde, dat ze dié exclusieve standpunt heelemaal niet deelde en daarin nimmer kon bewilligen, veranderde de N. G. F. van koers en berichtte aan de R. K. F. dat ze tot onderhandeling bereid was op den voet van gelijkberechtigdheid der beide orga nisaties. Dit had tot gevolg, dat op 22 Maart 1925 te Den Bosch een vergadering van de beide fede raties werd gehouden, onder leiding van den voorzitter der N. G. F., die dit besluit nam» „De besturen van de beide organisaties vormen het R. K. nationaal athletiek Comité". Er zou een leidraad voor samenwerking wor den vastgesteld, er zou een technische commis sie worden benoemd en om de athletiekver- eenigingen niet geheel uit te stooten zou een afgevaardigde der vereenigingen in het comité worden opgenomen. Om de ontwikkeling van de athletiek te doen slagen werd tevens het be sluit genomen alle verdere actie tot oprichting van een eigen R. K. Ned. Athletiekbond stop te zetten. Men is nooit zoover gekomen, dat het regle ment van samenwerking kon worden bespro ken. Pas in 1927 en wel op 6 Februari wordt de zaak opnieuw ter hand genomen. Op dien dag stichtte de D.H.V.B. een eigen diocesanen ath- letiekkring met eigen veerenigingen en een eigen bestuur. Door dezen kring werden voor het eerst op 26 Juni te Haarlem de diocesane kampioenschappen bestreden. Ook in de andere bisdommen begon toen de actie te herleven. In het eene bisdom werd de organisatie langs andere wegen gevoerd dan in een ander; soms sprak men van een „con tact-commissie" zooals in Den Bosch, Utrecht richtte op de D. P. A. C., terwijl in Limburg het contact tusschen den voetbal- en turnbond bestendigd bleef. Maar deze diocesane comité's hadden in fei te de verzorging van de athletiek aan de N. G. F. en R. K. F. ontnomen. En toen van deze beide landelijke federaties geen enkele poging werd gedaan om zich te verzetten, lag het voor de hand, dat binnen korten tijd een landelijk athletiek-cemité zou worden gevormd. Dit geschiedde in 1929 te Nijmegen. Daar werd opgericht een nationaal Athletiek Co mité met een eigen bestuur, en dat ook den eersten R. K. Nederl. Athletiekdag aldaar heeft gehouden. Uit dit comité is een jaar later ontstaan de R. K. N. A. U„ die een eigen reglement ont wierp, eigen statuten heeft en thans ook de geheele leiding van dezen tak van sport ver zorgt. Het is wel jammer, dat in de laatste twee jaar de RK.N.A.U. zoo weinig van zich deed spreken. Maar gehoord de stemming ter ver gadering en gezien de bereidwilligheid waar mee de met werk overbelaste functionarissen hun bestuurslidmaatschap ter beschikking stel den van de vergadering, twijfelen we er niet aan of de R. K. N. A. U. gaat dit jaar een be tere toekomst tegemoet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 8