België uit de Fransche rails? -mm I - m DE OPMARSCH NAAR SANAA Sfemlt duA bofa tradio Luxemburg HOLL. PROGRAMMA ENGELAND DE STEEN DER HOPE PANTSERAUTO'S IN DEN ARABIE-00RL0G Sabotagedaden in Oostenrijk Het nieuws van heden QA/ord Ouwi feesc/wït DE BAROMETER ■mmmt wmep-4, VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling VRIJDAG 11 MEI 1934 Avondblad Belangrijke verklaring van Poullet rr.m ■t- S.?£iif§|§ ifilgl de Broqueville Parijsche communisten betoogen Een doode, verscheidene gewonden Nieuwe ontvoering in Amerika Californische petroleummagnaat het slachtoffer Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii| Komt er ontwapening? Henderson uit Parijs naar Londen terug. Von Ribbentrop bij Simon Nieuwe belastingen in Amerika Kleine inkomens wat verlicht ,De magere jaren Japanners in Brazilië verjaagd Vijf hunner gedood De vliegramp boven het Kanaal De nationaliteit van de verongelukten Op monstervangst VUURMONDEN OP SPOORWEGRAILS Een op rails verplaatsbaar stuk Amerikaan sch kust-geschut in het gebied van het Panamakanaal lost een salvo tijdens de jongste vlootmanoeuvres. Ibn Saoed eischt van Yemen on voorwaardelijke aanvaarding zijner vredesvoorwaarden De Imam nog niet ver slagen Ibn Saoed NEDSJED DE DUITSCHE VLOOT OP MANOEUVRES r iawpiil De haven van Kiel tijdens het uitloopen der Duitsche vloot. De foto toont o.a. het pant serschip „Deutschland" en den kruiser „Köln." Bij een betooging van het Vader- landsche Front te Salzburg De moord te Lauriant Geen verband met de affaire- Stavisky? Insull zonder middelen Beek op bezoek te Boekarest DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Darré in Pommeren Ql op: 0504119 vA^AHILLE s NIEUWE HAARLEMSCHE MANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18739 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. tnededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Men herinnert zich de van veel werke lijkheidszin en politieke nuchterheid getuigende verklaring van den Belgi schen minister-president graaf de Broqueville, daarin deze betoogde, dat de Duitsche herbe wapening niet te voorkomen was en dat het daarom voor België beter zou zijn, indien er een controle en beperking voorschrijvende con ventie zou worden gesloten, dan, wanneer er heelemaal geen conventie tot stand zou komen en de wilde bewapeningsjacht weer zou aan vangen. Om een dergelijke minimum-conventie mogelijk te maken was België bereid zijn toe stemming te hechten aan een van het Verdrag van Versailles afwijkende defensieve herbewa pening van Duitschland. Het was duidelijk, welke economische en politieke motieven (Bel gië spant alle krachten in om zijn begrooting te laten kloppen en bewaart een te verschrik kelijke herinnering aan den inval der Duit- schers om naar een tweede gelijksoortige erva ring te verlangen) de Broqueville inspireerden, maar niettemin meenden velen, dat de Belgi sche premier niet zóó onomwonden zijn mee ting zou hebben gezegd, indien hij niet door Engeland of Italië of door deze beide daartoe zou zijn aangezet. Het was n.l. in den tijd, toen het Engelsche bemiddelingsvoorstel nog biet was afgeketst en ook het Italiaansche plan nog kansen scheen te bieden. In de Fran sche pers werd de Broqueville's rede opgevat als een poging om België uit de Fransche po litieke rails te lichten, opdat het in de inter nationale politiek voortaan vrijer zijn eigen Weg zou kunnen gaan. De Broqueville leverde ongezouten critiek op het gevaarlijk verouder de Versailles-verdrag en oriënteerde zich met bijzonderen nadruk in de richting van Enge land. De Fransche minister van buitenlandsche zaken Barthou toonde zich uiterlijk niet zoo verontrust als de Fransche pers. Hij zei, dat er een „misverstand" in het spel moest zijn en dat hij naar Brussel zou gaan om dit „mis verstand" in een bespreking met zijn Belgi schen collega en persoonlijken vriend Paul Hy- mans uit den weg te ruimen. Paul Hymans wacht te 't bezoek van den machtigen vriend niet af. maar omzwachtelde de Broqueville's woorden onmiddellijk zoo dik, dat zij al hun kordate krijgshaftigheid verloren en eruit gingen zien als ongevaarlijke invaliden. Mussolini, die de Broqueville's moed op in het oog loopende wijze had geprezen, zal zich toen Wel op de te vlugge tong hebben gebeten.... Van ergernis. Toen Barthou eindelijk naar Brus sel ging, leek alles ,,pais en vrêe" tusschen de bijna uit elkaar geraakte broeders. ,,Leek", want sindsdien is er een en ander gebeurd, dat er op schijnt te wijzen, dat het samengaan van Bel gië en Frankrijk in zake de ontwapeningskwes tie althans van Belgische zijde niet meer van harte geschiedt. Sinds Frankrijk in zijn antwoord-nota aan Engeland de verhoogingen der Duitsche militaire en militair verdachte begroo tingen heeft uitgespeeld om alle voorstellen, Waarbij een herbewapening van Duitschland zou Worden gesanctionneerd, af te wijzen, is zoowel in de Fransch- als in de Vlaamsch-Belgische pers een zeer opvallende campagne begonnen tegen de steriele Fransche ontwapeningspolitiek, welke door België niet langer gevolgd mocht Worden. Vooral de bladen, welke het klankbord plegen te vormen van verschillende ministers lieten geluiden hooren, welke in dit opzicht aan duidelijkheid niets te wenschen overlieten. De i,Libre Belgique" en de Brusselsche „Standaard" gaven den toon aan, een toon, welke kennelijk uit regeeringskringen afkomstig was. Wat de Broqueville en zijn collega's niet openlijk konden Zeggen zonder een storm van Fransch gerucht te ontketenen werd thans door de met dezen in verbinding staande persorganen uitgesproken. De pers deed dienst als de niet-officieele mega- Phoon ter versterking van de officieele fluiste ringen in den kabinetsraad. Wie daaraan nog twijfelen mocht, zal van dien twijfel genezen zijn na het interview, dat de ex-premier Poullet, de Belgische gedelegeer de te Genève en vriend van de Broqueville, aan .J'Avant Garde", een Waalsch studentenblad, heeft toegestaan. Dit interview ademt geheel denzelfden geest als dien, welke indertijd in de Broqueville's rede vaardig werd. Poullet zeide, dat de Volkenbond niet alles kan regelen, zoo. lang Duitschland en Rusland er geen deel van Uitmaken. Frankrijk stelt alles in het werk om Sovjet-Rusland Genève binnen te loodsen, maar Duitschland is niet van plan zich te laten van gen. Poullet ziet in het Fransche standpunt, dat de ontwapeningskwestie weer naar Genève moet worden teruggebracht en dat beproefd moet worden de ontwapeningsconferentie op een geheel andere dan de aanvankelijke basis te stellen, geen heil. De geallieerden zullen zich eenvoudig met Duitschland dienen te ver staan. Beslissingen en overeenkomsten zonder Duitschland over Duitschland hebben niet de geringste waarde. Zelfs al zou van Duitschland *Ueen maar controle op de herbewapening te Verkrijgen zijn, dan zou, volgens Poullet, dat P-:1; l'" «rfl i\r\ j r V-1 1 ietsje altijd nog beter zijn dan niets. Tenslotte wijst Poullet er nog op, dat België niets zonder Engeland moet ondernemen. Frankrijk, dat zelfs niet meer op de Engelsche vraag, welke sanctie-maatregelen en veiligheidsgaranties de „Quai d'Orsay" verlangde om,tot een conventie toe te treden, wilde antwoorden, mag zich re. kenschap geven van de koerswijziging, welke zich in de Belgische internationale politiek aan het voltrekken is en van grooten invloed zal kunnen worden, indien zij bevestigd en besten digd wordt. PARIJS, 11 Mei. (Reuter) Woensdagavond demonstreerden een vierhonderdtal communis ten tegen een vergadering van de „Croix de Feu". De politie trachtte de communisten te verstrooien, waarop dezen poogden barricaden op te richten. Een commissaris van politie en eenige agenten werden gewond, alsmede een twaalftal betoogers. Een zestienjarige commu nist is door revolverschoten gedood door een paar automobilisten, die door de communisten werden omringd en zich bedreigd voelden. De politie slaagde er ten slotte in de mani festanten te verstrooien. LOS ANGELES, 11 Mei. (Reuter) Gister middag hebben twee gemaskerde bandieten den rijken petroleum-magnaat William Gettle ont voerd, bijna onder de oogen van een tiental gasten van Gettle. De bandieten grepen Gettle op het oogenblik, dat hij naar zijn huis terug keerde na met een vriend te hebben gezwom men. Den vriend bonden zij aan een boom, waarna zij Gettle in een auto ontvoerden. Onmiddellijk na. de ontvoering is een drijf jacht op de bandieten georganiseerd. jf VERWACHTING: Zwakke tot ma- tigen, Oostelijke tot Noord-Oostelijken wind, helder tot half bewolkt, droog weer, weinig verandering in tempera- tuur. EE Hoogste stand: 774.1 te Groningen. Laagste stand: 750.6 te Jan Mayen. S Zon op 4.14, onder 7.40. Licht op 8.10. Maan op v.m. 2.53, onder n.m. 5.47. WASHINGTON, 11 Mei (V.D.) President Roosevelt heeft gisteren de nieuwe belasting wet onderteekend, die 417.000.000 dollar inko men zal moeten opbrengen. De belastingen op de hooge inkomens worden verzwaard, de groo- te instellingen, die tot nog toe aan de betaling van inkomstenbelasting konden ontsnappen, worden onder de wet gebracht en de kleine in komens, die tot nog toe tezamen 90 pCt. van de totale belastingopbrengst voor hun rekening hadden, worden eenigszins lichter belast. Daarentegen zal per 1 Januari van het ko mende jaar de 2 centsheffing op bankchèques eindigen, terwijl verschillende indirecte belas tingen, zooals die op suikerwerk en alcoholvrije dranken, zullen Worden opgeheven. WASHINGTON, 11 Mei. (V.D.) De Ame rikaansche staatssecretaris voor Landbouw Henry Wallace, verklaarde, dat ondanks de slechte oogstvooruitzichten tengevolge van de droogte, er in Amerika geen gevaar voor hon gersnood bestaat. In het Midden-Westen gaat per dag een milloen bushel tarwe verloren en de vooruitzichten voor den voorjaarsoogst zijn slechter dan ooit sedert den hongersnood van 1894. Niettemin bevindt zich in de graansilo's een voorraad van 260.000.000 bushel tarwe. De wintertarwe zal 30.000.000 bushel minder ople veren dan de 461.471.000 bushel, die men een maand geleden verwachtte, PARIJS, 11 Mfej. De voorzitter van de ontwa peningsconferentie Henderson, heeft na zijn on derhoud met den Franschen minister Barthou besloten niet naar Genève door te reizen, maar heden naar Londen terug te keeren. Henderson zou in Downingstreet rapport willen uitbrengen, alvorens Eden vertrekt naar Genève. Volgens de „Morningpost" verluidt dat Mac Donald zich bereid houdt, om persoonlijk naar Genève te gaan, om de gedelegeerden voor het laatst tot concessies aan te sporen. In het Londensche stadsdeel Westminster is gisteren een vergadering gehouden voor ontwa pening, waarin een boodschap is voorgelezen van Mac Donald, welke o.a, zegt: De regeering is op grond van rijpelijk overleg van meening, dat haar ontwapeningsvoorstel het eenige practische en concrete plan is, dat uit zicht op aanvaarding geeft. Volgens de „Daily Telegraph" heeft de Engel sche regeering den stand der verdedigingsmidde len onderzocht omdat het onder zekere omstan digheden weer noodzakelijk zou kunnen worden, Britsche hulptroepen naaar het continent te zenden. De Duitsche zaakgelastigde voor ontwape ningsaangelegenheden von Ribbentrop, heeft gis termiddag een onderhoud gehad van ongeveer een uur met Sir John Simon en Eden. NEW-YORK, 11 Mei (Reuter) Uit Rio de Janeiro wordt gemeld: In de Japansche con cessie Tiete in San Paulo is een bloedig gevecht ontstaan tusschen de Brazilianen en Japansche kolonisten. De vader van een Japansch meisje had een Braziliaan gedood, omdat deze een liai son had met zijn dochter. De Braziliaansche boeren overvielen toen de Japansche kolonie en verjoegen de kolonisten. Vijf Japanners werden gedood en zestien gewond. PARIJS, 11 Mei (Reuter). Naar thans offi cieel is vastgesteld zijn bij de vliegramp op de lijn Parijs-Londen twee Fransche passagiers en een Zwitser om het leven gekomen, terwijl ook de Fransche piloot en radio-telegrafist en de Engelsche kellner zijn vredronken. De lijken konden tot nu toe niet gevonden worden. NEW-YORK, 11 Mei (Reuter). De directeur van den dierentuin alhier, Blair, heeft een be. looning van 25.000 dollar uitgeloofd voor den- gene, die het monster van Lochness vangt. Het dier moet evenwel levend en gezond zijn en een lengte hebben van minstens 12 Meter. CAIRO, 11 Mei (Reuter) De commandant van de Fransche troepen aan de Middelland- sche zee is aan boord van een oorlogsschip naar de Roode Zee vertrokken. Volgens een bericht uit Jerusalem zijn een aantal oud-officieren van het Turksche leger naar Saoedia vertrokken, om zich te laten in lijven in het leger van Ibn Saoed. Pantserauto's en cavalerie is van Hodeidah TttAs •McOINA D2JIOOA ARABISCHE WOeSTIJIM vertrokken, om zich te voegen bij Saoed's troe pen, die oprukken naar Sanaa. De Imam van Yemen heeft Ibn Saoed weder om telegrafisch om vrede verzocht, waarop deze antwoordde: „Gij kent mijn vredes-voor- waarden voldoende, gij hebt déze slechts aan te nemen." De pers te Caïro heeft van den Imam van Yemen een telegram ontvangen, waarin hij verklaart geen nederlaag te hebben geleden. De hoofdstad Sanaa is nog niet bezet, alleen heeft hij order gegeven aan z'n troepen om te rug te trekken, om bloedvergieten te voorko men. Hij bevindt zich in goede gezondheid en ver zoekt de Arabische bladen hem op de hoogte te houden met de berichten, welke over hem worden verspreid. Een leger van 200.000 Yemenieten onder aan voering van den Imam zelf is op weg naar Nooran. Te Nejran zou dit leger aansluiten bij dat van den kroonprins van Yemen, waarna ver volgens een aanval zou worden geopend. KAIRO, 11 Mei (Reuter) Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Imam van Ye men moedig het hoofd biedt aan de vele moei lijkheden. De geruchten, dat hij herhaalde fiauwtes heeft, worden niet waarschijnlijk ge acht in Yemensche kringen alhier. Ook ls men ervan overtuigd, dat de Imam niet door zijn zoon is onttroond. Deze zal, indien noodig, Sanaa dapper verdedigen. ■i ,y,> "Ti i'ttiTZ - t ^j§ :V j WEENEN, 11 Mei. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Te Salzburg is gisteren een boerenbetooging van het Vaderlandsche Front gehouden, waar dr. Dollfuss en vice-kanselier Starhemoerg'het woord gevoerd hebben. Reeds uit de redevoering van Dollfuss bleek, dat ernstige daden van sa botage gepleegd waren, die ten doel hadden de betoogers te beletten naar Salzburg te komen. Inderdaad bleek later, dat de spoorlijnen naar Salzburg op verscheidene plaatsen waren opge broken. Bovendien zijn langs den spoordijk op verschillende plaatsen bommen gevonden, die niet tot ontploffing zijn gekomen. Het verkeer kon na enkele uren weer normaal geschieden. Op het vliegveld van Salzburg, waar bonds kanselier Dollfuss arriveerde, waren Kort voor zijn aankomst door politiemannen 55 aan el kaar gebonden ammoniet-patronen gevonden, die met een uurwerk waren verbonden. Daar de patronen met met metaal gevuld waren, zou de uitwerking hoofdzakelijk hebben bestaan in een reeks knallen. Reeds Woensdagavond waren in de stad Salz burg 10 donderbussen geworpen, die voor het grootste gedeelte tot ontploffing kwamen. Op de Salzach-rivier werden planken met daarop gemonteerde patronen, waarvan twee ontplof ten, gevonden. Bij Taxenbach zijn twee seinpalen vernield, terwijl bij Henndorf de telefoonkabel doorge sneden was. In Stiermarken is een Heimwehrman gedood, toen hij een hakenkruisvlag wilde verwijderen, welke onder stroom bleek te staan. WEENEN, 11 Mei. (V. D.) Mussolini heeft vice-kanselier Starhemberg een telegram ge zonden. waarin hij hem naar aanleiding van zijn benoeming tot vice-kanselier zijn vrie id- schappelijke groeten zendt. Hij is er van over tuigd. dat de door den vice-kanselier ontplooide activiteit den nieuwen staat Oostenrijk zal ver sterken en diens betrekkingen met het fascis tisch Italië hechter zal maken. PARIJS, 11 Mei. Op den moord in de zilver- vossenfarm bü Lauriant wordt een nieuw licht geworpen, nu bekend is geworden, dat de jeug dige echtgenoot van het slachtoffer, Henriot, een maand geleden een levensverzekering op het leven van zijn vrouw afsloot ten bedrage van 800.000 franc, waarbij in de polis uitdruk kelijk de bepaling werd opgenomen, dat de ver zekeringspremie ook zou worden uitbetaald in geval van gewelddadigen dood. Mevrouw Hen riot, die twee lichaamsgebreken had, leerde haar echtgenoot kennen door een advertentie. De karabijn, waarmede de schoten zijn gelost, was eigendom van Henriot. CHICAGO, 11 Mei (Reuter) Het bondsge- recht heeft het verzoek van Insull, om de borg stelling van 300.000 dollar voor zijn in vrijheid stelling te verlagen, afgewezen. Insull verklaarde voor het gerecht dat hij, de vroegere millionnair, thans zonder middelen is. ALTURAS (Califomië) 11 Mei (Reuter) In een groote openbare vergadering is beslo ten, een nationale campagne voor de verdediging van Insull op touw te zetten. De vergadering protesteerde tegen de behandeling van Insull. Er is een inschrijving geopend voor de stich ting van een fonds voor de verdediging van In sull. BOEKAREST, 11 Mei (Reuter). Tijdens zijn bezoek aan Boekarest heeft de Poolsche Minis ter van Buitenlandsche Zaken, Beek drie bij eenkomsten gehad met minister Titoelescoe. Volgens het officieel communiqué stemden hun inzichten volkomen overeen. De ministers be sloten dergelijke ontmoetingen vaker te houden. Aan een diner ter eere van Beek noemde Titoelescoe de Poolsch-Roemeensche vriend schap een machtig instrument in dienst van den vrede en de kern voor een machtige Europee- sche organisatie. Beck is hedenochtend weer uit Boekarest ver trokken. Plotselinge dood van den G. P. Oe-Ieider Mensjinski. Een doode en verscheidene gewonden bij een communistische betooging te Parijs. Sabotage-daden te Salzburg bij een betooging van het Vaderlandsche Front. Californisch petroleummagnaat ontvoerd. Een geval van t.b.c.-besmetting op een school te Ambt-Hardenberg. R. K. verpleegsters in jaarvergadering bijeen in Den Bosch. Café uitgebrand te St. Johannesga (Fr.). De „Kwartel" van Schiphol gestart. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ont houden hun goedkeuring aan de begrooting van Amsterdam. „Tribune"-redacteur van beleediging vrijge sproken. Voetbal: Nederland verliest van Frankrijk met 5—4. Faillissement der Hollandsche Stoomboot-Mij. beëindigd. STARKOW, 11 Mei (V.D.) Tijdens 'n groote boerenbetooging in Starkow heeft de rijksboe renleider Darré een uitvoerige redevoering ge houden, waarin hij uiteenzette hoe in de vorige eeuw een Oost-Elbisch grootgrondbezitter 3.200.000 morgen land, d.w.z. 50 tot 60.000 boe renhoeven aan zich had weten te trekken. Zijn rede oogstte veel succes. Lange golf tusschen Motala en Kalundborg. IN) i\\\vn\u:iiiiniiiiinn//;/; Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 761 Vorige stand: 762

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1