STA DSNIEUWS HOEDEN Laatste Nieuws Haarlem, 11 Mei flBDULLR AMERICAN ƒ.27 WEER OP ZONDAG VRIJDAG 11 MEI 1934 Om het wereldkam pioenschap Het maken van regen AGENDA ZESHONDERD BELGISCHE SCHOLIEREN IN .ONS LAND Bezoek aan Haarlem DE HAARLEMSCHE ORKEST- VEREENIGING Samenstelling bestuur Begin Juli weer concerten FILMNIEUWS PALACE-BIOSCOOP Watt en Half watt als kunst- schutters AANBESTEDINGSNIEUWS Erkenning»-verklaringen Groenten- en Fruithandelaren „Zonnestraal"-collecte Personalia Veel succes Harmonie „Voorwaarts" Tram botst tegen auto Dr. J. de Wilde f Deelnemen van militairen aan wedstrijden MET PINKSTEREN NAAR ZANDVOORT N. Z. H.T. M. neemt autobussen in gebruik KINDJE VERDRONKEN Eigen hulp Hemelvaartsdrukte aan het station Motordienst Haarlemsch Vredescongres Collecte ZANDVOORT ZAANDAM BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK HALFWEG SCHAKEN De veertiende partij remise TEELTREGELING Het zal niet gelukkenomdat het niet kan Het weer is nog niet zeer stabiel, maar wordt voorloopig warmer JEUGDLUCHTVAARTCLUBS De nieuwe modellen Bostönia -Stetson-Cervo Borsalino - Lincoln Bennet QR.HOUT5TR.hoek OR: MARKTHAARLEM Vergadering van den bestuursraad 12 Mei INSTELLINGEN DE RUBBERRESTRICTIE In den Indischen Volksraad NA DE MUITERIJ BIGGEN UIT DE MARKT MEISJE UIT HET RAAM GEVALLEN WISSELKOERSEN Donderdagmorgen voor dag en dauw reeds vertrokken, kwamen zij des morgens haif eli in Rotterdam aan. Onmiddellijk na aankomst weid de stad doorwandeld en een boottocht gemaakt door de havens. Hierna werd geluncht in de Beyenkorf, waar bij ook de burgemeester van Rotterdam, rnr. Droogleever-Fortuyn aan tafel aanzat. Als antwoord op het hartelijke welkom van den burgemeester sorak Dr. Frans Sterkens inspecteur van België's middelbaar en normaal onderwijs als vertegenwoordiger van België's minister van Onderwijs, Z. Exc. Lippens, uit aller naam om de Hollandsche gastheeren te danken. Hij bracht hierbij nog in herinnering hoe gast vrij Holland geweest was voor de Belgische vluchtelingen tijdens den oorlog. België zal steeds dankbaar deze hulp blijven gedenken. In den namiddag werd de reis voortgezet naar het Noorden, naar Haarlem en Amsterdam. Met eenige vertraging kwam de expres-trein te on geveer 4.15 uur aan. In drie groepen gingen de 600 jongens en meisjes de stad in om groeps gewijze een wandeling door de stad te maken, de oude St. Bavokerk en het Frans Hais-mu seum te bezichtigen. De organist, de heer Robert, speelde voor de jeugdige toeristen eenige orgelstukken, o.a. Gavotte, Padore Martini en Guilmant. Vluchtig werd nog het koor bezichtigd om dan weer ruimte te maken voor de volgende groep. In het Frans Hals-museum verwelkomde Dr. Gratema op het binnenplein zeer hartelijk elke groep. Het voornaamste van het museum werd nu in vogelvlucht doorgenomen en wel tot aan de groote schilderijen van Frans Hals, onder leiding van mej. van Hees, assistente van Dr. Gratema. Het werk van Frans Hals verklaarde de Di recteur met veel animo aan zijn jeugdig ge hoor. Na afloop ging men naar het Krelage-huis aan tafel, waarna de reis naar Amsterdam ver der werd voortgezet. Morgen wordt Marken en Volendam bezocht en Zondag Den Haag en Scheveningen en dan des avonds vertrekt het gezelschap weer naar België, naar huis. In verband met het aftreden van eenige be stuursleden is het bestuur der H.O.V. thans voorloopig samengesteld uit de heeren mr. A. Beets, voorzitter; dr. Th. de Crauw, secretaris; W. F. Bremer, penningmeester; jhr. dr. C. G. J. von Winning, R. Peereboom, W. Alphenaar en H. H. Luyken. De werkzaamheden van het orkest zullen be gin Juli as. een aanvang nemen, terwijl plan nen in voorbereiding zijn tot het geven van concerten in andere plaatsen. De ledenconcerten vangen aan in de tweede helft van October. Ter gelegenheid van den Hemelvaartsdag heb- oen we ditmaal het nieuwe programma een dag vroeger gekregen, zoodat reeds gisteravond voor de eerste maal Watt en Halfwatt als kunst- schutters te zien waren. Dat deze beide oude vrienden nog altijd wer kelijk vrienden van het publiek zijn, bleek wel uit het feit, dat de zaal zeer goed bezet was en dat niettegenstaande de anderhalve Watt ook in deze film absoluut geen geluid geven Dat doet altijd wel weer even vreemd aan, zoo'n zwijgende film, maar wat wen je er toch weer gauw aan en wat kijk je weer met even veel plezier naar de twee stommetje-spelende komieken, als dat je luistert naar de gil- en keel- en neusgeluiden van zoo menige film- zangeres of -zanger. Maar, we hebben, het, naar we mecnen, al eens meer gezegd, wat doet 't gesproken woord er ook eigenlijk toe, als het totaal overbodig is? En dat is het bij dit tweetal, dat met zijn mi miek alles zegt, duidelijker dan ze het met woor den zouden kunnen doen. Ze zijn ook als Kunstschutters weer dezelfde dwazen als altijd, die allerlei gekke streken doen en met of zonder eigen schuld in allerlei gekke situaties komen, die het publiek doen schateren van het lachen. In dezen tijd zeker heel en héél veel waard. Dat niettegenstaande het lekkere warme weer gisteravond zoovelen naar Palace waren ge komen, bewijst wel, dat het publiek er ook zoo over denkt. Op het tooneel hadden we nog Kees Pruis met zijn belastingontduikings- en andete lied jes, die echter volgens het nieuwe programma heden vervangen worden door den mimiker Allister. In het Nieuws vanavond ook de voetbalwed strijd HollandFrankrijk. Medewerking tot het welslagen van den avond zal verleend worden door de alt-zangeres mej. Annie Woud, die met begeleiding van mej. Emmy van Eden een zestal liederen zal zingen. De samenwerkende vereenigingen voor de organisatie van dit congres zijn de volgende: Afd. Haarlem Intern. Vrouwenbond voor Vrede Afd. Haarlem Alg. Ned. Vrouwen Vredebond, Afr. Haarlem Internat. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, Afd. Haarlem R. K. Vredesbonü PI. Raad van den Nationalen Vrouwenraad, Afd. Haarlem Alg. Ver. Nooit meer oorlog, Afd. Haarlem Ned. Ver. voor Huisvrouwen, Afd. Haarlem Kerk en Vrede, Afd. Haarlem Vrij heidsbond, Federatie Haarlem van S.D.A.P., Afd. Haarlem Vrijz-Dem. Bond, Afd. Haarlem Chris- telijk-Historische Unie, R. K. Kiesvereeniging district Haarlem. want dikwijls komt de pijnlijke noodzakelijkheid voor, dat niet kan worden voldaan aan aan vragen van verdienstelijke oud-militairen, om dat de voorwaarden van opneming in het fonds zoo moeilijk zijn gemaakt. Naar wü vernemen zal nog deze maand door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen in 't openbaar worden aanbesteed het maken van 'n seinhuis met bijkomende werken nabij den Kinderhuissingel, waarvan de kosten worden geraamd op ca. f 15.000. De besturen van „Onderling Belang" en „St. Marcus" melden ons: De ongeorganiseerde kleinhandelaren in groenten en fruit kunnen hun invulformulieren afhalen in de „St. Bavo", Smedestraat. Voor hen, wier naam begint met de letters van A tot en met K op Dinsdag 15 Mei a.s. en voor hen, wier naam begint met de letters van L tot en met Z op Woensdag 16 Mei a.s„ telkens van 810 uur. Dit geldt ook voor hen, die schriftelijk aan gevraagd hebben bij de plaatselijke secretaris sen. Voor een erkenning zijn benoodigd 2 pasfoto's van het laatste jaar. De kosten bedragen 1. Morgen zal te Haarlem de jaarlijksche „Zon- nestraal"-collecte gehouden worden, waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor de verple ging van t.b.c.-patiënten in de inrichting voor arbeidstherapie „Zonnestraal" te Hilversum. De vereeniging „Zonnestraal" heeft van het Gemeentebestuur toestemming ontvangen om op negen drukke punten van de stad, t.w.: Stationsplein, Verwulft, Groote Houtbrug, Post kantoor, Julianapark, Tempelierstraat, Kam pervest, Groote Markt en Amsterdamsche Poort tentjes te mogen plaatsen ter propageering van de „Zonnestraal"-collecte. Een aantal muziek corpsen zal medewerken om de collecte tot een succes te maken. De heer A. H. Günther, geb. te Haarlem is op proefschrift „Drinkwatervoorziening in Neder land" bevorderd tot doctor in de Rechtsgeleerd heid. Geslaagd voor het toelatingsexamen tot de kweekschool voor vroedvrouwen mej. C. H. van Leersum, alhier. Op het Nationaal Zangconcours, dat gisteren te Nieuw-Vennep plaats had, kende de jury met algemeene stemmen een eersten prijs toe aan het Haarlemsche Damessextet, onder lei ding van mej. Rle Bergisch. Het Dubbel Gemengd Kwartet „J. S. Bach" directeur Jan Nibbering alhier, behaalde in de 2e afd. Gem. Kwartetten een len prijs met het hoogst aantal punten, n.l. 340. Een tweetal uitstekende prestaties! Op het Groot Nationaal Muziekconcours te Leiden, gehouden op Hemelvaartsdag heeft de Haarlemsche Harmonie-Muziekvereen. „Voor waarts" dirigent Henri Schulpzand twee eerste prijzen gewonnen, bestaande uit een zil veren lauwertak voor den concert-wedstrijd en een groote zilveren medaille voor den marsch- wedstrijd. Door dit groote succes is de vereeniging naar de eerste afdeeling gepromoveerd. Donderdag omstreeks 12 uur had op het Ken- nemerplein een aanrijding plaats tusschen een tramtrein en een auto. Daar de tram stopte, wachtte de autobesturder erachter, in de ver onderstelling, dat er passagiers moesten uit stappen. Plotseling reed de tram echter achteruit om te gaan wisselen, waarbij zij tegen den auto aanreed. Deze werd aan de voorzijde vrij ernstig be schadigd. Tegen den trambestuurder is proces-verbaal opgemaakt In den ouderdom van 47 jaar is te Haarlem overleden Dr. J. de Wilde, tandarts te dezer stede. Dr. J. de Wilde ging in 1913 naar Ameri ka, waar hij zijn doctorstitel in de tandheel kunde behaalde. In 1916 kwam hij naar Neder land terug, waar hij in 1916 zijn Nederlandsch examen in de tandheelkunde aan de Universi teit van Utrecht aflegde. In Utrecht is hij ook assistent aan de Universitaire kliniek geweest en heeft hij in de tandheelkunde gestudeerd. De overledene was lid van de Mij. tot bevor dering der Tandheelkunde. Dr. de Wilde had eenige maanden geleden een bloedvergiftiging opgedaan, welke tot een algeheele vergiftiging was overgegaan. Hij is daaraan gisteren overleden. De begrafenis zal a.s. Maandag op de Alge meene Begraafplaats aan de Kleverlaan plaats hebben. Door den Minister van Defensie wordt aan de korpsen medegedeeld dat, krachtens ter zake door H. M. de Koningin Verleende goedkeuring, tijdens den verderen duur van den, op grond van het bepaalde in art. 118 van het Reglement op den Garnizoensdienst, ingetreden rouwtijd, in verband met het overlijden van H. M. da Koningin-Moeder, 't door militairen deelnemen voor zooveel noodig met inachtneming van de ter zake bestaande bepalingen aan door niet-militairen in Nederland georganiseerde wedstrijden is toegestaan. Voorts kan door den Minister op daartoe ge daan verzoek worden vergund: le. het deelnemen door militairen aan wed strijden in het buitenland; 2e. het organiseeren van tijdens den rouw tijd te houden wedstrijden door militairen of door militaire vereenigingen; 3e. het geven van muziekuitvoeringen door militaire muziekkorpsen; 4e. het houden van oefeningen met muziek en het uitrukken van den troep met muziek. Naar we vernemen ligt het in de bedoeling van de N.Z.H.T.M. vanaf Pinksteren met auto bussen van de Turfmarkt naar Zandvoort te gaan rijden. Hoewel het voor de hand ligt, dat de Z.N.H.T.M. de drukte met de komende feest dagen niet zal willen missen, is het toch ver blijdend, dat thans definitief met dit nieuwe vervoermiddel zal worden gereden. Onmiddellijk na de Pinksterdagen zal tramlijn 3 verdwijnen en door bussen vervangen worden. Hedenmiddag om 1 uur kwam een jongen de politie waarschuwen, dat in den Klopper singel nabij de Kennemerbrug een kindje was gevallen en verdronken zou zijn. Twee politie agenten begonnen onmiddellijk, onder groote belangsteling van het bupliek, te dreggen. Na een uur was nog niets gevonden, zoodat loos alarm gelukkig niet uitgesloten is. Is er inderdaad een kindje In het water gevallen en afgedreven, dan is eerst misschien na school tijd een moegelijke droevige gebeurtenis vast te stellen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de coöperatie „Eigen Hulp" niets heeft uit te staan met een gelijnamige coöperatie te Amsterdam, welke thans In liquidatie verkeert. Het was wel te verwachten dat het voetbal festijn en de zon en de blauwe hemel van Hemelvaarsdag een overstelpende drukte op het Haarlemsche station teweeg zal brengen. In den voormiddag zoowel als in den na middag had iedere trein, resp. naar en van Amsterdam een voortrein, soms zelfs twee en nóg was iedere trein zeer vol tot overvol zelfs. Behalve deze treinen liepen er nog extra- treinen van de zeshonderd Belgische leerlingen en nog van een aantal Fransche toeristen. Ge lukkig is het Haarlemsche station groot genoeg om den reizigers-overvloed te verwerken. Door den nieuw benoemden Chef van den Generalen Staf, generaal majoor I. H. Reyn- ders werd heden een bezoek gebracht aan de schoolcompagnie van den Motordienst ter ken nismaking met het personeel en het bijwonen van verschillende oefeningen. Op Donderdagavond 17 Mei a.s. zal in de Gemeentelijke Concertzaal een Haarlemsch Vredescongres gehouden worden, dat den 18den Mei (Volkenbondsdag) inluidt. Tot het houden van dit congres is besloten door een groep Haar lemsche vredesorganisaties en afdeelingen van groote politieke partijen. Het programma voor den avond is thans in détails vastgesteld. Een vijftal korte redevoe ringen zal gehouden worden, n.l. door prof. C. Timmer Ovd. Carm. over „De taak der Kern ten aanzien van den vrede", mevr. C. Ramondt Hirschman over „De Volkenbond als symbool en als werkelijkheid", den heer M. A. Reinalda over „De Internationale Arbeidersbeweging en het vredesvraagstuk", dr. E. van Raalte over „Recht boven geweld" en ds. K. H. Miskotte over „De taak der Kerk ten aanzien van het oorloesvraafestuk". De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis, dat op 14, 15, 16, 17 en 18 Mei binnen deze gemeente zal worden gehouden de Col lecte ten behoeve van het fonds ter aanmoedi ging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden (Fonds voor Oud- Militairen van Land- en Zeemacht), en beveelt die collecte aan in de milddadigheid der in gezetenen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de opvatting van hen, die de roeping van het fonds niet kennen en dit fonds beschouwen als een soort van armenbedeeling voor oud-militairen, geheel onjuist Is. Geen aalmoes wordt den ge wezen krijgsman gegeven, maar een jaarlijksche gratificatie nevens militair pensioen of gage- ment, door de natie aan den oudsoldaat aan geboden als een stoffelijk blijk van waardeering zijner diensten, als een gepaste hulde voor hem, die haar heeft verdiend. Een ruime opbrengst der jaarlijksche collecte ls tot aanvulling van dit fonds zeer noodig, cmdat het daardoor alleen mogelijk zal zijn om öf nieuwe categorieën van deelgerechtigden te vormen óf wel de voorwaarden van opneming in de bestaande categorieën te vergemakkelijken, niet in één termijn worden uitbetaald, aange zien alle stortingen nog niet zijn gedaan, doch wel in zooveel gedeelten als er nog termijnen te voldoen zijn. Wanneer men hiermede dan genoegen neemtziet men den colporteur niet meer terug. Men zij dus gewaarschuwd, temeer, daar bij informatie bij de politie te Apeldoorn gebleken is, dat de N. V. Handel maatschappij „De Ster" aldaar niet bekend is. Succes. De Zandv. Muziekkapel behaalde op de groote Nationale Muziekconcoursen te Amersfoort op Hemelvaartsdag gehouden, de eerste prijs van de eerste afdeeling met 416 punten. Droevig. De wed. V. wilde haar huis, dat verkocht was, niet verlaten. De eigenaar liet gisteren, terwijl de vrouw haar kerkplicht ver vulde, haar inboedel buiten de woning zetten, waarbij begrijpelijk nog al wat nieuwsgierigen tegenwoordig waren. De vrouw kon ongeluk kigerwijze niet meer voor zich zelf zorgen, waardoor een toestand van verregaande ver vuiling was ontstaan. Van gemeentewege heeft men voor 10 uur v.m. de wrakstukken van meu bels doen weghalen, terwijl men de vrouw heeft ondergebracht in een der gemeentelijke lokali teiten, gelegen in Plan Noord, waar de bewaar plaatsen der gemeentematerialen zijn gelegen. Op een aanbieding, waarbij de vrouw een plaatsje kon krijgen in het tehuis voor ouden van dagen, wilde zü niet ingaan. „Zanglust". Zaterdag houdt het kinderkoor „Zanglust" onder leiding van Jacob Hamel een zangavond in Monopole. Medewerking verlee- nen mevr. Weynschenk-Hogenbirk, sopraan en de heer Boris Lensky, viool. AGENDA Zondag 13 en Maandag 14 Mei tentoonstelling werk van leerlingen der K. K. Hüishóudschoói, Oostzijde 28. Bananenschillen W. K. had Woensdag het ongeluk op de Gedempte Gracht over een ba nanenschil uit te glijden, met het gevolg, dat hij een been brak en naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Het openbaar slachthuis De openingsplech tigheid is bepaald op 1 Augustus. Geboren: 6 Mei, zoon van L. M. J. de' Jong- Gigengack; 7 Mei, dochter van A. F. ten Wolde- Mensing; 8 Mei, dochter van M. C. Theinert- Bolding, zoon van S. M. Kok-Hoogers, dochter van C. H. Nijhuis-v. Alstede, dochter van C. T. Kuipers-Broekman, zoon van J. T. Schaake- Kerssen; 9 Mei, dochter van A. M. v. d. Aar- v. Duin. Ondertrouwd: 9 Mel, J. Smeets en H. C. v. Baekel, J. Beukert en H. M. Artz, J. Uitten- bogaard en G. W. v. Bemmelen, P. Wempe en E. Versteeg, C. M. v. Dijk en W. Schagen, W W. Dolron en B. v. Wooning, J. Verwoert en H. J. F. Huijer, J. B. Cornelissens en E. L. M. Hack. A. Faas en J. Kabel, A. P. Vaal en H. de Graaf, J. Drupsteen en A. D. Paauw, J. v. Es en J. W. G. Uijlenbroek, J. Groenland en P. J. Stringer, J. H. Borgman en M. A. Beenders, J. C. Kroon en A. J. Tangermann, J. P. Vrolijk en M. G. v. Buggenum, A. J. A. v. Maris on C. H M. Vink, N. Hut en G. v. Rootselaar, A. J. Devies en J. Q. Rotteveel, J. Dekkers en C. Bogaart, P. Souverein en M. M. Schwedowski, H. A. Jansen en J. E. Plek, G. K. Siebeling en L. G. H. Bijleveld, W. E. de Raat en J. Vlug, H. Diependaal en P. v. Cittert, J. J. Zweeres en G. Stuurman, A. F. Kraak en M. Alders. Getrouwd: 9 Mel, W. P. Vreenegoor en S. H Gosen, J, Hugtenburg en C. J. L. Gosen, G. F. V. d. Moolen en C. Schoon, R. <!e Vries en A. Rledstra, W. Roest en J. Mittertreiner, A. J. Selhorst en M. J. Terrach. D. Groeneveld en J. Halderman, M. Meerveld en A. H. Tulen, P. J. P. Walter en W. Stoelman, P. W. Buitendijk en O. Wielders, F. J. P. Groskamp en J. Elling- heven, C. Verzijlberg en C. de Bruin, A. F. Munnikhuis en G. J. E. de Ridder, A. G. G, v. Roede en E. B. Glas, A R. Frijling en E, C. M. Schreuder, P. C. Houtzager en J. Houtzager, G. W. Heinemeijer en M. Poppen, G. J. W. ten Dam en P. C. de Munnik. Overleden: 7 Mei, R. Batenburg, 65 jaar, Berkenrodestraat; 8 Mei, J. J. J. Engelblik, 88 jaar, Kleine Houtstraat; 8 Mei. A. N., 2 mnd., zoon van P. v. Leeuwen, Kamperlaan. Waarschuwing De politie alhier verzoekt ons mede te deelen, dat gedurende den laat- sten tijd in deze gemeente door colporteurs van de z.e. N. V. Handelmaatschappij „De Ster', ge vestigd te Apeldoorn, getracht wordt leden te werven voor een beleggingskas onder beheer van bovengenoemde N. V. Door maandelijks een zeker bedrag te stor ten verkrijgt men dit lidmaatschap, hetwelk na een zeker aantal stortingen recht geeft op een dames- of heerenrijwiel naar keuze, terwijl men gedurende den tijd der stortingen tevens loterij speelt. Zij, die als lid toetreden en hun eerste storting hebben gedaan, worden eeni gen tijd later wederom bezocht met de mede- deeling, dat men een prijs van eenige duizen den guldens heeft gewoxmen. Deze kan alleen De meerdere beweeglijkheid van den witten raadsheer in de afgebroken 14e partij Aljechin Bogoljubow uit den strijd om het wereldkam pioenschap ls van weinig beteekenis gebleken. Bogoljubow bood na de hervatting op den 91sten zet eenige malen dameruil aan, welken Aljechin wijselijk ontweek, daar dan 'n eindspel van paard (Bogoljubow) tegen looper (Alje chin) plus aan weerszijden 5 pionnen zou ont staan, wat voor het paard gewoonlijk voordeelig is. Van den tijd, dien zwart noodig had om z'n paard in een betere positie te brengen, maakte wit gebruik langs de diagonaal met zijn dame de zwarte stelling binnen te dringen op a8. Veel haalde het echter niet uit, vooral toen wit door het spelen van e3-e4 zijn dame den terugtocht afsneed. Waarom hij dit deed, was ons niet dui delijk, want Zwart kon nu rustig zijn koning In veiligheid brengen en had misschien zelfs op winst kunnen gaan spelen. Inmiddels nam BO' goljubow echter door herhaling van zetten ge noegen met remise, zoodat de stand thans is Aljechin 4, Bogoljubow 1, remise 9. De afgebroken stand was; Wit (Aljechin) K a2, Df3, Lc2; pion b2, b3, c4, e3, g4. Zwart (Bogoljubow) Kd8, Dc6, Pf6; pion a5, b6, c5, f7, g5. Het verloop was verder: 41Kd8c7; 42. Lc2—f5, De6—c6; 43. f3g3t Wit ontwijkt natuurlijk den dameruil. 43Dc6 d6; 44. Dg3g2, Pf6g8. Het paard staat op e7 beter, omdat het dan eventueel den gevaar lijken looper kan afruilen, of op c6 de diago naal van de witte dame afsluit; 45. Dg2—a8, Pg8e7; 46. e3e4Wit speelt blijkbaar nog op winst, want hij kon reeds eeuwig schaak houden door Da7t, Da8f enz. Dit was misschien wel het eenvoudigste geweest, want Wit heeft weinig anders. De tekstzet kon ons tenminste niet bekoren. De terugtocht van de dame wordi afgesneden, de looper gehinderd in zijn bewe gingsvrijheid, het paard kan nu eventueel sterk naar d4, zonder dat er o.i. iets tegenover staat. 46Dd6d8 47, Da8—a7t, Kc7—d6; 48. Da7b7,Kd6e5; 49. Lf5—d7, f7—f3. Zwart had nog een kleine poging kunnen wagen met Kf6. Zonder erg veel hoop echter. 50. Ka2—a3, Ke5d6; 51. Ld7b5, Kd6e5. Er zijn geen re delijke zetten meer die nog iets beloven; 52. Lb5d7, Ke5—d6; 53. Ld7—b5, Kd6—e5; 57. Lb5 d7. Remise. Dezer dagen is de afkondiging te verwachten van het crisis-bloementeeltbesluit 1934 I. Dit besluit heeft betrekking op producten van de bloementeelt, waaronder verstaan worden sier gewassen of deelen daarvan, die tn bloeienden, groeienden of vruchtdragenden toestand met het oog op de sierwaarde worden geleverd. Voorts zal verschijnen een crisis-boomkwee kerij-besluit 1934 I. Dit besluit heeft betrekking op producten van de boomkweekery, waaronder verstaan worden: Winterharde houtgewassen, die in hun geheel in levenden doch rustenden, groeienden toestand worden geleverd. Bij genoemde besluiten wordt bepaald, dat het voor den verkoop kweeken van prouucten van de bloementeelt en de boomkweekerij slechts is toegestaan aan aangeslotenen bij de Nederlandsche boom- en bloemkweekerij-cen trale, met een door den minister van Economi sche Zaken te verleenen vergunning. Weer doet een bericht de ronde in de pers, dat proeven om regen te maken met goed ge volg bekroond zijn. Ditmaal is het met in ons land, dat men zoo gelukkig is, maar het be richt komt uit Achkhabad. Waarschijnlijk weet niemand, waar dat ligt. Het is in elk geval niet dichtbij en een bericht, dat van zoo verre komt, kan men gelooven of in twijfel trekken, het is toch niet te controleeren, maar men kan over de waarschijnlijkheid van den goeden uitslag van de proefneming gaan nadenken en gaan twijfelen. Want wat hier nooit gelukt is, zal wel elders evenmin gelukken, omdat het niet gelukken kan. Niet, dat men door kunstmatige middelen er niet in zou kunnen slagen in net laboratorium in een glazen kolf nevel te maken, dat is reeds dikwijls genoeg gedaan, maar ver der dan dat heeft men het nooit gebracht. De dampkring is geen laboratorium en geen geslo ten glazen kolf, maar een zeer beweeglijke luchtmassa. Er zijn geen wanden, die het ge bied of de ruimte waarbinnen men de invloe den van het experiment wil houden, begrenzen of afsluiten. De ruimte is ontzaglijk groot en bij alle natuurkundige veranderingen, die men de lucht zou moeten laten ondergaan om nevel of regen te krijgen, zijn dadelijk duizenden ku bieke kilometers, millioenen paardekrachten en milliarden warmte-eenheden betrokken. Men behoeft slechts eenvoudige rekensommetjes op te zetten, die daarop betrekking hebben, om te zien. dat men getallen krijgt met zes tot twaalf nullen en evenmin als de millioenen der staats begrotingen in verschillende landen bij elkan der te krijgen zijn, kan men de milliarden der energie-eenheden opbrengen, die noodig zijn om de natuurkundige processen te doen ve riepen, waarmede de weerkundige verschijnselen moe ten worden beïnvloed. Sedert hier te lande het vraagstuk der kunst matige weersveranderingen nogal eens prak tisch bekeken is, heb ik mij menigmaal bezig gehouden met eenvoudige berekeningen van de krachten, die men zou moeten aanwenden om het weer te kunnen beïnvloeden. Het komt altijd daarop neer, dat men die krachten in den vorm van warmte-werklngen moet toepassen en dat het arbeidsvermogen, hetwelk daarbij wordt ge bruikt, in paardekrachten kan uitdrukken. Wel nu, alleen voor het maken van een licht zomer buitje, dat den grond over een oppervlakte van b.v. vierhonderd vierkante kilometers net even zou bevochtigen, heeft men zooiets noodig als veertien milliard paardekrachten. En wit is dat resultaat dan nog weinig waard. Daarom kan Ik nooit anders dan een beetje sceptisch staan tegenover deze z.g. welgeslaagde proefnemingen om regen te maken. Zoolang de natuurwetten niet veranderen, zal de kans voor den mensch om het weer te wijzigen, altijd heel klein blij ven. (Nadruk verboden). Sedert de vorige week is de algemeene weers- toestand in Europa veel eenvoudiger geworden en zijn sommige complicaties verdwenen, die de vooruitzichten onzeker maakten. In het midden der week heeft zich een ge bied van hoogen druk vanuit de omgeving tier Azoren naar het Noorden en over Ccntraal- Europa uitgebreid, waardoor het weer ten on zent daarvan onder den invloed kwam te staan Tegelijk lag een vry uitgestrekte depressie over Noordwest-Europa, die in Oostelijke richting over de Noordelijke IJszee verder trok. In verband met deze luchtdrukverdeeling werd de toevoer van polaire, koude iucht naar West-Europa afgesloten en kon het in onze om geving warmer worden. Over Oost-Europa lag reeds sedert eenigen tijd een gebied van droog weer en groote hitte, die zich een weinig naar het Westen uitbreidde. De heerschende lucht drukverdeeling bracht mede, dat over het N.W.- lijk gedeelte van het vasteland de warme lucht een weinig naar het Noordwesten werd afge zogen door de bovengenoemde depressie en hiervan was wel het mooie weer op Hemel vaartsdag het gevolg. Belangrijke complicaties, die bij ons haar in vloed zouden kunnen doen gelden, deden zich tot Donderdag niet voor. Over het algemeen nam de luchtdruk in Z.W.- en Centraal-Europa weer een weinig af, hetgeen een verzwakking van de stabiliteit van den weerstoestand betee- kent en ook in verband kan staan met de ont wikkeling van een vlakke depressie over Frank rijk. Deze laatste omstandigheid kan wellicht later leiden tot een onweerstoestand, doch niet dan na zeer warm weer. De meest waarschijnlijke vooruitzichten voor den week-overgang zijn, dat het weer geleidelijk iets warmer zal worden en daarbij over het algemeen droog en licht bewolkt zal blijven. Aan dezen verbeterden weerstoestand ls voor loopig geen lang leven toe te kennen. Voor loopig lijkt echter de kans op het invallen jgp,n een kouden Noordelijken luchtstroom heel ge ring. Het is niet geheel uitgesloten, dat vanuit het Zuiden een storende depressie op zal komen, die dan later een onweerstoestand zou kunnen brengen, waarvan het Zuiden en midden van ons land het eerst den invloed zouden onder vinden. Het voorteeken daarvan zou een sterke temperatuurstijging zijn. (Nadruk verboden). In het Coöperatieve Restaurant te Amster dam kwam de bestuursraad van den Neder landsche Vereeniging van Jeugd-Luchtvaart- Clubs bijeen, ter bespreking van tal van vraag stukken, de beweging betreffende. In het ge heel waren 14 clubs vertegenwoordigd. De secretaris gaf een uiteenzetting van de verhouding tot de luchtvaart-instanties in Ne derland, die het mogelijk hebben gemaakt deze beweging op te bouwen. In den breede schetste hy de groote beteekenis van dezen steun voor de ontwikkeling van de jeugdbeweging op lucht vaartgebied. By het punt „Zomerpropaganda" wees de se cretaris er op, dat de autoriteiten van de ver schillende vliegvelden hun volle medewerking hebben toegezegd, om de in de omgeving lig gende cluos in de gelegenheid te stellen aan de luchtvaartfeesten deel te nemen. De geheele jeugdbeweging zal aan den Nationalen Lucht vaartdag, die op 14 Juli te Soesterberf gehou den wordt, deelnemen, waarby de leden der clubs een belangrijke reductie op den entree- Gebouw „St. Bavo" Alberdingk Thijm, 8 uur, Haarlems Gemengd Koor, 8 uur Transportar beiders, 8 uur Loodgieters, half 8 R. K. Be volkingsbureau, 8 uur. Palace „Watt en Half Watt" in „Kunst- schutters" op het tooneel: Allister 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „Keine Angst vor Lie- be" op het tooneel; Don del Monte 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Cursus R.K. Volks bond, half 4 Gewone zittingen 4 en 7 uur. Palace „Watt en Half Watt" in „Kunst- schutters". Op het tooneel: Allister; 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „Keine Angst vor Lie- be". Op het tooneel: Don del Monte; 2.30, 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10—o uur R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen by mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. lederen dag 1012, 24, 8—9 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres; Bloemhofstraat 1, Haar lem Tel 11671. Wit-Gele Kruis (R.K. Kraamhulp, wykver- pleging en Magazyn Parklaan 75 (telef. 16391). Spreekuren: R.K. Kraamhulp: Dinsdags van 1 tot 2 uur, Vrydags van 1 tot 2 uur. prys zullen genieten. Den secretaris werd op dracht gegeven de deelname te organiseeren. Hierna hield de secretaris een inleiding over de „Winterpropaganda", die hy zich zóó had voorgesteld, dat de clubs in de maand Septem ber een volledig programma voor de winter maanden moesten kunnen publiceeren. Dit pro gramma diende z. i. te bestaan in het houden van twee lezingen, met filmvertooning en vier cursusvergaderingen. De aanwezigen konden zich hiermee volkomen vereenigen en hoopten, dat de luchtvaartinstanties aan de samenstel ling van dit programma hunne medewerking wilden verleenen. De lectuurvoorziening werd eveneens onder het oog gezien, waarby de secretaris in uitzicht stelde dat het Jeugdorgaan thans spoedig kon verwacht worden .terwijl hij met waardeering constateerde, dat door enkele luchtvaartautori teiten een hoeveelheid lectuur voor de clubs be schikbaar was gesteld. Ten slotte werd net insigne voor de leden van de clubs vastgesteld. In de vacature in het dagelijksch bestuur werd voorzien door de verkiezing van den heer J. Verwaal, voorzitter van de Bredasche J. L. C. In den loop van zijn uiteenzetting wees de secretaris er op, dat de leden in de gelegenheid zullen worden gesteld, om aan de Zweefkampen deel te nemen, terwyi de directie der Fokker fabrieken in uitzicht had gesteld, dat de leden der clubs de F 36, als deze straks geheel gereed is, zullen kunnen bezichtigen. BATAVIA, 11 Mei (Aneta) De buitenge wone zitting van den Volksraad, die gehouden zal worden ter behandeling der rubberrestrictie- ontwerpen, zal op 14 Mei worden geopend en op 24 Mei worden gesloten. De ontwerpen, die in den afgeloopen nacht voor distributie zijn gereed gekomen, omvat ten zes ordonnanties. De directeuren van Economische Zaken, Bin- nenlandsch Bestuur en Financiën zullen als Regeeringsgemachtigden voor de behandeling van deze ontwerpen in den Volksraad optreden. De Gouverneur-Generaal deelde aan den Volksraad mede, dat de ontworpen maatregelen op 1 Juni in werking zullen moeten treden, weshalve uiteriyk 24 Mei de beslissing van den Volksraad wordt verwacht. BATAVIA, 11 Mei. (Aneta.) Het Hoog Mili tair Gerechtshof stelde de behandeling van de zaak-B. cs. die in hooger beroep voor het H. M. G. wordt behandeld, wegens het niet- verschijnen van den hoofdbeklaagde, tot 12 Mei uit. Naar ons ter oore komt staat nog niet vast, wat er met de ongeveer 350.000 biggen, welke m de komende weken aan de Nedrelandsche Var kenscentrale geleverd zullen worden, zal ge schieden. Verschillende besprekingen hierom trent worden nog gevoerd. Wel gaat men uit van het principe, dat deze beesten buiten de normale consumptie moeten worden gehouden. Hedenmorgen is het vyfjarig dochtertje van den heer Goedhart uit een raam der boven verdieping van het ouderhjk huis in de Aleida- straat te Schiedam van een hoogte van 7 meter op straat gevallen. Het meisje werd met een zware hersenschudding opgenomen en naar het Algemeen Ziekenhuis overgebracht, waar zy 13 overleden. 11 Mei 9 Mei 11 Mei 9 Mei Londen 7.53% 7.54 Kopenh. 33.70 33.70 Berlijn 38.23 58.10 Stockh. 38.95 38.90 Parys 9.749.74Vj Oslo 37.90 37.90 Brussel 34.48 34.47 N.-York* 1.47% 1.47 Zwitser! 47.87% 47.85 (cable)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2