REUKL Prikkeldraad Hemelvaartsdag met zon! IS GEM AAK Wat niet klopt VRIJDAG 11 MEI 1934 Volksverhuizingen van en naar de stad! Goede zaken gemaakt Café uitgebrand De bezoekers zaten rustig te kaarten Jeugdige wielrijder onder een auto Levensgevaarlijk gewond KRUISBEELD VERNIELD Vandalen roeren zich in de mijnstreek WEER T. B. C.-BESMETTING OP SCHOOL Eenige kinderen te Ambt-Harden berg aangetast INDISCHE POSTVLUCHTEN De „Kwartel" van Schiphol gestart ERNSTIGE AANRIJDING Twee jonge wielrijders zwaar gewond VRIJE OVERTOCHT Voor gezinnen van overleden inlanders! DE SUIKERBIETENTEELT Aanvraagformulier voor de levering HERINNERINGEN UIT DE OORLOGSJAREN Gezellige reünie op Fort Honswijk KOKENDE KOFFIE GEDRONKEN Kleine jongen ernstig inwendig verbrand Theorie en practijk Georganiseerde democratie STAATSRAAD SCHOKKING DOOR MOTOR GEGREPEN Wielrijder en zijn verloofde ernstig gewond SPOORBOOMEN VERLICHT Veel minder aanrijdingen R. K. VERPLEEGSTERS BIJEEN Jaarvergadering in Den Bosch DE PARIJSCHE JAARBEURS GEOPEND Voor het eerst een Nederlandsche inzending SOCIALE STUDIEWEEK TE ROLDUC De tiende van S tot en met 7 Augustus De Katholiekendag Verzoek aan muziekvereenigingen ZILVEREN PRIESTERFEEST Jubileum van pater H. Brandsma O. F. M. te Delft Geen audiëntie UIT DE WOLLENSTOFFEN- INDUSTRIE Eenheid in de condities STANDAARD-REIZEN Gecombineerde uitstapjes voor kinderen EXPORT VAN MELK Vrijwillig restrictieschema NATIONALE DEMONSTRATIE De plannen in gevaar NIET GENOEG UITGEWEKEN Wielrijder overreden JONGEN VERDRONKEN WIELRIJDSTER GEDOOD Meisje vermist Verdronken Het weer, dat de laatste weken reeds Zoo opvallend mild de Zondagen bedacht, heeft zelfs met de traditie, dat het op Hemelvaartsdag moet stortregenen, gebroken. Met strak blauwe lucht en stralende zon heeft het de talloos velen geriefd, die voor dezen dag, hetzij te land of te water, de buitenlucht wilden zoeken. Zooals het meer gaat op deze dagen: de ste. delingen zochten het land en „de provincie" kwam naar de stad. Amsterdam had dezen dag Zelfs drie groote attracties, die duizenden en duizenden naar de hoofdstad hebben gelokt: de interland-wedstrijd in het Stadion, de roeiwed- strijden op het Noordzeekanaal en eindelijk •.kwartjesdag" in Artis. Steeds fleuriger wordt op dagen als deze het bedrijf te water. Op al de wateren rondom de stad wemelde het van zeilbootjes, kano's en roeibooten, terwijl het aantal pieremechochels niet de week toeneemt. De grootste drukte con centreerde zich natuurlijk op het IJ en Noord- Zeekanaal, waar tallooze pleiziervaartuigen de roei-enthousiasten naar de wedstrijden brach ten. In Artis ondergingen de jonge dieren den kwartjesdag-doop en vraten zich een vuile niaag aan olienootjes en koekjes, die den gan- Schen langen dag door de tralies regenden. Heel wat menschen hebben geluk kig aan dezen zonnigen Hemel vaartsdag een boterham kunnen verdienen. Restaurants, neringdoen den, verhuurinrichtingen van boot jes en auto's, venters, alles prees dezen uitgelezen dag. Ook spoor en tram maakten goede zaken. Over volle treinen in ochtend- en avond uren, waaronder tal van extra's waren ingelegd, brachten verheug de en voldane hemelvaarders" van en naar hun woonsteden. En vandaag zag men allerwege de eerste rood en bruin gestoofde gezichten, getuigend van gezondheids en levenskracht, op dezen lente hoogtijdag opgedaan. Moge Hemelvaartsdag deze zonnige allure ook in de toekomst handhaven. Door onbekende oorzaak is Donderdagavond omstreeks zes uur brand ontstaan in café Meer ling te St. Johannesga. De bezoekers, die rustig zaten te kaarten, hadden er niets van bemerkt hat aan den achterkant van het huis brand was uitgebroken. Toen zij gewaarschuwd waren vluchtten zii in allerijl. De brandweer uit Hee fenveen was spoedig met een motorspuit ter Plaatse, zij kon echter niets meer uitrichten. Het café en de woning brandden geheel uit, Van den inventaris kon zoo goed als niets gered Worden. De schade, die nog al aanzienlijk is, Wordt door verzekering gedekt. Donderdagmiddag omstreeks vier uur is op hen Boom weg te Rockanje een ernstige aanrij ding gebeurd. De veertienjarige Van Vliet reed aldaar per rijwiel met een vriend. Bij het pas- seeren van een personenauto, bestuurd door een inwoner uit Zeist, geraakten de sturen van de beide jongelui in elkaar verward, waardoor Van Vliet viel en onder den auto terecht kwam. In zorgwekkenden toestand werd hij opgenomen en een nabijgelegen woning binnengedragen. Zijn toestand was van dien aard, dat de ont boden geneesheer dr. Van Voorst het noodig Oordeelde, dat de jongen niet vervoerd werd. Zijn toestand is hoogst 'zorgwekkend, men Vreest voor zijn leven. De auto is voor onder hoek door de politie in beslag genomen. Door nog onbekend gebleven vandalen is de Christusfiguur van het kruis te Chèvremont- Kerkrade vernield, terwijl de stukken over den grond werden verspreid. Dat is reeds de derde maal, dat men zich aan dit kruisbeeld ver grepen heeft. „Telegraaf" gebleken, dat eenige kinderen door de open tuberculose van het thans overleden meisje zijn geschaad, doch gelukkig was hun aantal niet groot. Eenige kinderen hebben zoo danige longafwijkingen, dat zij thans behan deling behoeven, terwijl eenige anderen nog onder controle blijven. Het geval te Ambt-Hardenberg bewijst op nieuw, dat er alle aanleiding voor de gemeente lijke overheid is, om haar uiterste zorgen te wijden aan een goeden dienst van den arts op school, waardoor reeds veel preventief werk kan worden verricht. Te Ambt-Hardenberg heeft zich op een school Wederom een geval van tuberculose-besmetting Voorgedaan. Een der leerlingen, een meisje dat haar thans gebleken is, lijdende was aan open f-b.c„ heeft ziek in de klas gezeten, tot eenige maanden voor haar overlijden. Zoodra de feiten bekend werden is een onderzoek ingesteld naar hen gezondheidstoestand van de andere kinde ren. Alle klassegenooten zijn op het consultatie bureau voor t.b.c. onderzocht. De t.b.c.-arts in bet district Zwolle, dr. H. Ubbens, heeft in dezen bet onderzoek geleid. Hierbij is, volgens de Donderdagmorgen om 4.03 uur is het K. I». M.-vliegtuig de „Kwartel" van Schiphol naar Indië vertrokken. De reis wordt door twee passagiers van Am sterdam tot Athene meegemaakt; een maakt de reis van Amsterdam tot Calcutta mee, een van Amsterdam tot Jodphur, een van Amster dam naar Singapore, en een van Amsterdam tot Karachi. Het vliegtuig heeft 286,181 Kg. briefpost, 5,825 Kg. pakketpost, 95,170 Kg. la ding en 5,600 Kg. dienstvracht aan boord. De „Ijsvogel" op de uitreis is in Bandoeng aangekomen. Woensdagavond te ruim half twaalf is te Den Haag op de Nieuwe Parklaan bij den Bad huisweg een aanrijding gebeurd tusschen een personenauto en twee fietsers. De heer v. L., aan den IJsclubweg wonende, bestuurde den auto. De fietsers waren vijf-en-twintig-jarige jongemannen, G. v. E. en S. A. Beiden werden zwaar gewond. G. v. E. bekwam een dijbeen breuk, verwondingen aan den hals en een her senschudding en werd naar het gemeentezie kenhuis aan den Zuidwal gebracht. S. A. kreeg een groote wond aan het achterhoofd, een her senschudding, inwendige kneuzingen en ontvel lingen. Men heeft hem naar het R. K. Zieken huis aan het Westeinde vervoerd. Donderdag verkeerden de patiënten niet in direct levens gevaar. De politie stelt een onderzoek in en heeft daarbij o. m. den auto onderzocht. B. en W. van Batavia hebben ontdekt, dat de weduwe en kinderen van een kebon, (d. i. een inlandschen tuinman), die in den dienst van deze gemeente zacht en kalm is ontslapen, krachtens een van de fameuze gemeente-bepa lingen gedurende twee jaar na zijn overlijden recht hebben opvrijen overtocht naar Europa! Dit monument van dwaasheid is ge fundeerd op het eerste lid van artikel 35 der Bataviasche Ambtenarenverordening, waarbij het genoemde recht zonder eenige beperking wordt gegeven aan de naaste familiebetrekkin gen van alle ambtenarenen in den zin van deze verordening, meldt het „Nieuws". Het gemeentebestuur overweegt thans wijzi ging van dit wel zeer zonderlinge „reisbesluit". De Commissie inzake Steun aan de Suiker bietenteelt te Bergen op Zoom deelt mede, dat de aanvraagformulieren om in aanmerking te komen tot het leveren van garantiebieten in de campagne 1934, zijn verzonden aan de haar be kende telers. De formulieren moeten worden teruggezon den: voor de provincies Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel voor 19 Mei 1934. voor de overige provincies: vóór 26 Mei 1934. Zij die meenen in aanmerking te komen tot het leveren van garantiebieten in 1934 en niet een zoodanig formulier ontvingen, behooren een formulier aan te vragen bij de Commissie te Bergen op Zoom. In verband met den disponibelen tijd voor het registreeren en toewijzen der garantie tijdig vóór de campagne, is het noodzakelijk, dat de aanvragers vóór de vermelde data hun aan. vrage inzenden. Met aanvragen, die niet op die data worden ingezonden, zal geen rekening kunnen worden gehouden. Donderdag is onder groote belangstelling tus schen de muren van het Fort Honswijk een vriendschappelijke bijeenkomst gehouden van de voormalige bezetting 1914—1915 van het Fort Honswijk. Deze bijeenkomst is een groot succes ge worden. Aanwezig waren o. a. de Minister van De fensie dr. Deckers, en de commandant van de vesting Holland, luitenant-generaal Roell. Van de voormalige bezetting was 96 pCt. aan wezig. De oud-commandant van de bezetting, de heer A. Captijn, werd door allen gehuldigd. Aan de Honswijkers werd ter herinnering het Hons- wijksche kruis aangeboden. Aan den oud-com mandant werd door de bezetting hetzelfde kruis in goud aangeboden. De voorloopige administrateur van de bezet ting, de heer H. A. Wolters, die een belangrijk deel van de voorbereiding heeft verricht, ont ving uit de handen van den minister het eere- kruis in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Een telegram van trouw en aanhankelijkheid werd aan H M. de Koningin gezonden. Terwijl de moeder van de vijf-jarige J. G. uit Maastricht Zondagmorgen even naar een andere kamer was, zag de kleine kans uit een kan met kokende koffie te drinken, welke op de tafel geplaatst was. Met ernstige inwendige brandwonden werd de kleine naar het Ziekenhuis overgebracht. De toestand van het jongetje is zeer ernstig, bijna hopeloos. In den Haagschen Bond van Jonge Li beralen heeft prof. mr. A. C. Josephus Jitta gepleit voor „reorganisatie der de mocratie." Tot de reorganisatie moeten behooren een van vrijgestelden gecorrigeerd kies recht, het inschakelen der corporatieve staatsgedachte, de rechtstaat in plaats van den machtóstaat. En mr. C. W. de Vries, die meteen het op zich zelf niet onsympathieke idee eener vrijwillige geld- leening tegen een lager percentage dan den marktprijs lanceerde voegde er een be hoorlijke kritiek op het liberale verleden aan toe: Over het algemeen waren de li beralen te schoolsch, te weinig ethisch en hyper-intellectueel, ze spraken veel te wei nig tot het menschelijk hart, ozoals de vrij zinnig-democraten te veel de regeering kri tiseerden en het gezag in militair dienen te weinig prezen als burgerdeugd. Het wordt tijd meenden de Haagsche sprekers de liberale en vrijzinnige democratie te re- organiseeren door de verzorging van groo te volksbelangen! Ongetwijfeld is in deze theorieën veel aantrekkelijks. Maar in werkelijkheid zijn het vooral liberalen, die den ban vormen van de N.S.B. en in de praktijk alleen op loonsverlaging en vrijhandel hun politiek oriënteeren, zooals weer bleek uit de be schouwingen van dr. Bierema. Prof. mr. Jo sephus Jitta komt voor de corporatieve staatsgedachte op, maar minister ir. Kalff waarschuwt: laat ons toch uiterst voorzich tig zijn met die bedrijfsordening. Waar blijft de vooruitstrevendheid der gereorga niseerde democratie, die van het verleden heet te hebben geleerd? Staatsraad mr. dr. J. Schokking, oud-Minis ter van Justitie en oud-burgemeester van Kat wijk aan Zee, heeft Donderdag zijn zeventig sten verjaardag gevierd. Dr. Schokking is een vooraanstaande figuur in de Chr. Historische Unie. In zijn woning aan den Waalsdorperweg te Den Haag heeft Mr. J. Schokking Donderdag middag een receptie gehouden, waarop velen hem hun gelukwenschen zijn komen aanbieden. Opgemerkt werden o.m. de vice-president van den Raad van State, jhr. Beelaerts van Blok land; de Minister van Justitie, mr. Van Schaik; de Staatsraden Idenburg, Muller Massis. Rom- me, Kooien, Limburg en Rambonnet, de Ka. merleden De Geer, Snoeck Henkemans, Tilanus, Van Boetzelaar van Dubbeldam; oud-staats raad Harte van Tecklenburg en oud-minister Van IJsselsteyn. De jarige heeft verscheidene bloemstukken ontvangen. Ook heeft een stroom van telegrammen en schriftelijke gelukwenschen mr. Schokking be reikt. Hij ontving o.m. felicitaties van de minis ters Colijn, Marchant en De Wilde. Donderdagmiddag had op den hoek Kastan jelaanLindenwal te Doesburg een ernstige aanrijding plaats tusschen een motorrijder en een fietser. De wielrijder, H. Terink uit Does burg, reed met zijn verloofde, mej. Schuurman uit Dieren, op den bagagedrager. Bij het over steken van den weg heeft hij klaarblijkelijk den motorrijder Verhey uit Doesburg niet op gemerkt. De fiets werd gegrepen en T. met zijn verloofde werden over den weg geslingerd. Mej. S. is zeer ernstig gewond; de heer T. brak zijn enkel. De fiets is vernield. De Directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft eenigen tijd geleden bij den spoorweg overgang van de Haarlemmermeerspoorlijn in den weg HaarlemAmsterdam bij Haarlem schijnwerpers geplaatst ter verlichting van den overweg. Op een verzoek van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. om deze schijnwerpers zoodanig te doen wijzigen, dat de gesloten afsluitboomen geheel zullen worden verlicht, deelt deze Di rectie thans het volgende mede: De verlichting der sluitboomen voldoet goed, hetgeen blijkt uit een aanzienlijke vermindering van het aantal aanrijdingen door motorrijtui gen. In de 15 maanden, voorafgaande aan het aanbrengen van de schijnwerpers, werden de boomen 12 maal aangereden, waarvan 10 maal des nachts; in de 10 maanden volgende op dat aanbrengen zijn zij slechts 2 maal aangereden, beide malen des daags. Dat de sluitboomen over de geheele lengte even sterk verlicht worden is technisch moei lijk uitvoerbaar. Zij acht zulks ook niet noodig, omdat de sluitboom, zoodra deze uit den verticalen stand gebracht, voor het grootste gedeelte verlicht wordt en bij en na het dalen voldoende door de autobestuurders kan worden opgemerkt. Niettemin wordt er naar gestreefd de schijn werperverlichting zooveel mogelijk volmaakt te doen zijn. Onder voorzitterschap van dokter H. J. Damen heeft de Ned. R. K. Bond van Ziekenverple- genden dezer dagen te 'sHertogenbosch zijn jaarvergadering gehouden. Na eenige discussie werd de begrooting voor 1934 goedgekeurd. De contributieheffing en het bedrag, dat jaarlijks aan de afdeelingen moet worden afgedragen, bleef gehandhaafd op de wijze, zooals in vorige jaren geschiedde. Mevr. J. van Lentvan der Schrieck, die vele jaren lid van het hoofdbestuur is geweest als penningmeesteresse, maar zich thans niet meer herkiesbaar stelde, is tot eerelid benoemd. In een welgemeende, hartelijke toespraak dankte de voorzitter mevr. van Lent voor al les, wat zij als „Moeder van de verpleegsters" heeft gedaan in een reeks van jaren, waarin zij moederlijke vreugde heeft gekend en moeder lijke droefheid haar niet bespaard is gebleven. Een zilveren schaal met bloemen werd me vrouw als dank en als herinnering aangeboden. Nieuwe tarieven voor de particuliere verpleeg sters werden vastgesteld, uniform over het ge heele land en in overeenstemming met de tijds omstandigheden. Voorts werd besloten tot vorming van een groep „Gediplomeerde verplegenden, die werk zaam zijn in particuliere inrichtingen", terwijl de zorg voor het Ondersteuningsfonds voortaan in handen van een commissie van drie leden zou worden gegeven. Het hoofdbestuur verkreeg voorts opdracht om mede te werken aan het tot stand brengen van een „Tuchtraad voor verplegenden" en een commissie te vormen voor de zorg voor het Orgaan. Zr. van den Abeelen en mr. P. van der Vel den werden herkozen als leden van het hoofd bestuur, terwijl de vacature van mevr. v. Lent werd aangevuld door de verkiezing van Zr. Woltering. Door de groep der particuliere verplegenden werd Zr. Sormani als afgevaardigde in 't hoofd bestuur aangewezen en voor de groep der ver- plegenden-in-opleiding Zr. Aelen. De afgevaar digden der beide andere groepen blijven zitting houden. Een uittocht naar Vught en 'n gemeenschap pelijke feestmaaltijd ter eere van het nieuw benoemde eerelid, waarbij de Bossche afdeeling allen in een vroolijke feeststemming opnam, besloot dezen dag. De Jaarbeurs te Parijs is Woensdagmiddag door den Minister van Handel geopend. Voor de eerste maal is aan deze Jaarbeurs een Nederlandsche sectie verbonden, bestaande uit een collectieve inzending van Nederlandsche fabrikaten en producten, bijeengebracht door de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. De lig ging der Nederlandsche sectie is bijzonder gunstig. Het aantal inzendingen bedraagt ongeveer 25. Dinsdag 15 Mei zal ter Parijsche Jaarbeurs een „Nederlandsche Dag" worden gehouden. Een 25-tal Nederlandsche autoriteiten en za- kenmenschen zal een officieel bezoek aan de Parijsche Jaarbeurs brengen. De heer K. J. W. Heringa, raad-adviseur bij het Departement van Economische Zaken, zal den minister van Economische Zaken vertegenwoordigen. De Ne derlandsche gezant te Parijs zal deelnemen aan de lunch, welke het Parijsche gemeentebe stuur dien dag aan de Nederlandsche gasten zal aanbieden. De „Limb. Sociale Studieweek" viert dit jaar haar tweede lustrum. In 1924 met ongeveer 200 deelnemers begonnen, groeide de belangstelling spoedig dermate, dat de ruime aula van Rolduc de deelnemers nauwelijks meer kon bevatten, terwijl honderden inschrijvers wegens plaats gebrek moesten worden teleurgesteld. De tiende „Week" zal gehouden worden van 5 tot en met 7 Augustus a.s. In acht lessen zullen bevoegde docenten spre ken over „Brandende Vraagstukken" Iedere deelnemer ontvangt na afloop gratis het verslagboek bevattende de gegeven lessen. Voor deelneming kan men zich nu reeds wen den tot den Secretaris der Limburgsche Sociale Studieweek, den heer Jos. Maenen, Stationstraat 59 Heerlen. Het uitvoerend comité van den Zesden Ne- derl. Katholiekendag behoeft voor den grooten demonstratie-optocht op Zondag 24 Juni as. te 's Hertogenbosch een groot aantal muziek korpsen. Het comité richt zich tot alle muziekkorpsen van Noord-Brabant, de Bommelerwaard, het land van Nijmegen, maar ook tot die buiten genoemde streken, met het verzoek zich voor dien dag voor het groote katholieke doel be langloos beschikbaar te willen stellen. De korp sen die zich hiertoe bereid verklaren of de vereenigingen, die voornemens zijn hun mu ziekkorps mee te brengen, worden dringend verzocht daarvan ten spoedigste mededeeling te doerf aan den secretaris van het optocht comité: mr. Ernest Lamers, Stationsweg 10, 's-Hertogenbosch. Op Hemelvaartsdag heeft pater Henricus Brandsma O. F. M., kapelaan der St. Jozefkerk te Delft, op feestelijke wijze zijn 25-jarig pries terschap gevierd. Bij de plechtige H. Mis heeft Mgr. G. Brand sma, bisschop van Oeganda, neef van den jubi laris, pontificale assistentie verleend. Presbyter-assistens was de pastoor der pa rochie dr. G. Vrijmoed O.F.M., terwijl pater Titus Brandsma O. Carm., broeder van den jubilaris, professor aan de R. K. Universiteit te Nijmegen en pater Ch. Fraencken O.F.M., res pectievelijk als diaken en sub-diaken fungeer den. De receptie in de pastorie was 's middags druk bezocht. 's Avonds celebreerde de jubilaris een plechtig Lof, wederom met pontificale assistentie van Mgr. Brandsma. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag, Woensdag en Don derdag geen audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week geen audiëntie verleenen. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat in de Nederlandsche wollenstoffen-industrie overeenstemming bereikt is omtrent de vast stelling van verkoopvoorwaarden voor levering door de fabrikanten aan den detailhandel. Deze conventie zal reeds 15 Mei as. in wer king treden. Met ingang van 15 Mei as. worden, zooals bekend, bij de N.S. ingevoerd z.g. Standaard- reizen, voor gezelschappen van minstens twin tig kinderen, jonger dan achttien jaar, welke reizen in aansluiting van uitstapjesbiljetten kunnen worden gemaakt te Amersfoort, Am sterdam, Apeldoorn, Arnhem, Breda, den Haag, Haarlem, Nijmegen, Rhenen en Rotterdam. Deze standaardreizen kunnen op alle stations worden aangevraagd, een week tevoren en te gelijk met het uitstapjes-biljet. Zij omvatten de bezichtiging van plaatselijke attracties voor kinderen, uitstapjes naar be kende punten e.d. Zoo bevat de standaardreis te Amsterdam: twee tramritten, een rondvaart door de havens en een bezoek aan Artis met consumptie. Ook voor elke andere genoemde plaats is een voor de jeugd aantrekkelijk en passend programma opgesteld, dat met de plaatselijke instellingen of vervoermiddelen geregeld is. Deze standaard-reizen zullen tot en met 15 September duren. Op vragen, gesteld in het Britsche Lagerhuis betreffende de stand der besprekingen om tot een vrijwillige beperking te komen van den im port van gecondenseerde melk en melkpoeder, heeft de heer Ormsky Gore geantwoord dat de voorstellen waren aangenomen met drie der zeven regeeringen die bij dezen import betrok ken zijn, met name door België, Zwitserland en Duitschland. In aansluiting daarop gaf hij eenige beschou wingen over de kansen op aanneming door de Nederlandsche regeering, waarin zeer veel be. lang gesteld wordt in verband met het feit dat bijna alle geïmporteerde melk uit ons land komt. Wanneer men tegenwoordig met een nor maal stel hersens diverse zaken over denkt, dan snapt men er niets meer van, wat begrijpelijkerwijze niet aan die hersens ligt, maar aan de tegenstrijdigheid der diverse zaken. De een wijt den economischen warwinkel aan de onder-consumptie en voert daar als over tuigend bewijs de nooddruft der tienduizenden werkloozen aan en nummer twee schuift met evenveel klemmende kracht de overproductie de schuld in de schoenen. Nu zegt een normaal mensch: breng het te veel aan hen, die het te kort hebben. Neen, zeg gen de wijze mannen: krimp de productie in of vernietig het teveel en geef hen, die tekort hebben, nog iets minder! De regeering gelooft aan de overproductie en neemt er maatregelen tegen, toch wil zij tege lijkertijd verlaging van het levenspeil. Dat klopt ons inziens evenmin als de verhooging der di. recte en indirecte belastingen het daarmee doet. Als ander middel heeft Minister Colijn ver laging der loonen in het vrije bedrijf gepropa geerd, doch als dit slaagt, volgt onvermijdelijk weer daling der koopkracht en nieuwe overpro ductie, waartegen gestreden wordt; dan komt er ook weer verjnindering van de belastingen uit voort, waartegen dan weer nieuwe maat regelen noodig zijn, dieenz. enz. Men loopt waarlijk in een kringetje rond! Als een heel sterk voorbeeld hoe loonsverla ging noodzakelijk is, heeft de minister-president en hier stappen wij dan maar uit den malle molen vandaan, om op een bepaald ding recht af te gaan het voorbeeld der bakkersknechts genoemd. „Niettegenstaande de grondstoffen goedkooper zijn," aldus Z. Exc., „is het brood tweemaal zoo duur als vóór den oorlog." Dat komt door het hooge loon, concludeerde de minister. Laten wij deze stellige uitspraak eens onder de loupe nemen: voor den oorlog kostte de beste tarwebloem 11 per 100 kilogram en was de broodprijs 12 ct. per acht ons. Nu kost het meel ƒ12 en is de broodprijs 14 cent per acht ons. Dat is dus heel iets anders dan hetgeen mi nister Colijn beweerde. Wel is het waar, dat de loonen van het personeel beduidend hooger zijn, dan vóór den oorlog. In Amsterdam en Rotterdam verdient een volslagen, gehuwde kracht 32 per week tegen vroeger 16. Dit verschil is groot, maar toch niet zoo groot, dat de broodprijs er merkbaar door verhoogd wordt, omdat de machine goeddeels den mensch in het groote stadsbroodbedrijf heeft vervangen. Zelfs als men den bakkersknecht tot pauper maakt (met 16 Hjdt een gezin in groote ste den armoede) zal het brood er hoogstens één cent „goedkooper" door worden. Rechtvaardigt deze uitkomst de rest? In geen geval! En zou de gemeenschap gebaat zijn met nieu we paupers? Neen, wanneer wij het geval op de keper gaan beschouwen, gelooven wij niet, dat Minister Colijn gelukkig is geweest met zijn voorbeeld in verband met de krisisoplossing. Naar wij vernemen, is het niet waarschijn lijk dat de tw*eede garantie van 200.000, die noodig is voor de nationale demonstratie op „Zijpendaal" te Arnhem in den zomer van het volgend jaar bijeen zal zijn voor 15 Juni as, Hierdoor wordt de tijd, die voor de voorberei dingen noodig is, gevaarlijk kort en wordt het dooragan van deze plannen eenigszins in ge vaar gebracht. Op den Vlaardingerdijk te Maassluis wilde Woensdagavond de heer M. de H. uit Vlaar- dingen, die naast een andere wielrijder reed, uitwijken voor een tegemoetkomenden auto. Evenwel raakte hij het achterwiel van het andere rijwiel, waardoor de heer de H. viel, juist voor den naderenden luxe-auto, bestuurd door den heer V. uit Vlaardingen. Het was niet meer mogelijk uit te wijken, zoo dat de auto de H. over het lichaam ging. De man bekwam een groote hoofdwonde, be nevens een zware hersenschudding. In zorgwek kenden toestand is de H. naar het ziekenhuis te Vlaardingen vervoerd. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur geen schuld. Het zes-jarig zoontje van den heer F. Flippie speelde op Hemelvaartsdag met eenige vriend jes op een der zandbakken, liggen in de zan derij te De Zilk. Bij dit spelen geraakte hij te water en ver dronk. Langdurige pogingen om de levensgeesten op te wekken faalden. Aan den Groninger straatweg te Quatre-Bras is de negentienjarige wielrüdster J. Overdijk van Dokkumer Nieuwe Zijlen door een vracht auto gegrepen en op slag gedood. Sedert Zondag wordt te Kerkrade vermist de negentien-jarige H. H. Zij verliet heimelijk de ouderlijke woning. De commissaris van politie verzoekt haar opsporing. In een beek te Brunssum is verdronken de 52- jarige mijnwerker v. d. B. Hü laat een vrouw en drie kinderen achter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5