dertig cents Volkseenheid New-Yorksche Bears FINANCIEN RADIO-PROGRAMMA 2 TABELLARISCHE STAAT Dagfilm VRIJDAG 11 MEI 1934 Studieconferentie voor Studenten van alle richtingen in Zeist Onze volkskenmerken Tribune-redacteur voor den rechter NAAR ENGELAND Oude man doodgereden Heeft de drank hierbij een rol gespeeld? KON SLECHTS LOOPEN MET EEN SLAKKENGANG 60-jarige hopeloos door rheumatiek Nu weer geheel in orde Hier volgt een hoopvolle boodschap voor alle lijders aan rheumatiek. Kon iemand In- een hopeloozer toestand zijn dan deze vrouw was wie kan blijder zijn dan zij nu is: AMSTERDAMS BEGROOTING HOLLANDSCHE STOOMBOOT- MAATSCHAPPIJ REIZEN IN KATHOLIEK VERBAND Zaterdag 12 Mei 1934 Kunstenaars in nood Minister Marchant pleit voor hen Academische examens LIMBURG-DEN BOSCH 1—2 De missiewedstrijd te Kerkrade BORDEAUX—PARIJS Tegen betaling van 0 q is aan onze bureaux verkrijgbaar een op stevig carton uitgevoerde 0 Onze Rubber maatschappijen 0 0 0 VEREEN. KATH. PERS Het Olympische dorp Op het exercitieterrein Doeberitz Draverijen te Drachten De Dumonceau bekerrit WISSELKOERSEN AM ERIK. GOEDERENMARKT SaV*-Ve Op initiatief der Vrijzinnig Christelijke Stu denten werd op het conferentie-oord van de N.C.S.V. te Zeist een bijeenkomst gehouden van studenten van verschillende richtingen, waarin het begrip „Volkseenheid" van de onderscheiden standpunten werd belicht. Prof. Mr. W. Ponpe constateerde in het overal levend streven naar éénheid, als reactie op de thans alom heerschende versplintering, verschilpunten in de diverse groepen van ons volk. Hij stelde het begrip volkseenheid in zekeren zin is een volk steeds een eenheid tegenover het inhoudslooze en het individu boven de gemeenschap verheffende individua lisme. Volkseenheid behoort er te zijn tot on dersteuning van het zedelijk-nood zakelijk staatsdoel. Zij kan tegengewerkt worden door verschillen in levensbeschouwing, door den klassenstrijd, die onmiskenbaar bestaat en door de staatsgrenzen in strijd met de rechtvaar digheid een eenheid forceerend blijvend een deel van het volk afscheiden. In de avondvergadering sprak Prof. Dr. J. Huizinga over de geesteskenmerken, die het Nederlandsche volk meer door lotgeval dan uit waarneembare grondfactoren historisch ge groeid samenhouden. Als zoodanig beschouw de spr. achtereenvolgens burgerlijkheid in 19e-eeuwschen zin waarheidslievendheid en ontzag voor het recht van anderen, relatief, ge ringe vatbaarheid voor illusie en rhetoriek, rela tief geringe nationale zelfverheerlijking, toe gankelijkheid voor het vreemde met behoud van eigen aard, orde- en rechtslievendheid en er kenning van het gezag. Donderdagmorgen sprak Prof. Dr. P. Geyl over „De geschiedenis van volk en staat der Nederlanden". Van Dietsch-nationaal stand punt bezien, is ons volk niet tot volle ont plooiing kunnen komen en is het te betreuren, dat de krachten van katholicisme en protes tantisme zich onderscheidenlijk in Zuid en Noord hebben gelocaliseerd. Deze visie op de historie wcrdt in officieele boeken verduisterd Haar verheldering kon het Noorden weer de zedelijke verplichtingen tegenover den Vlaming doen be wust worden. Van beleediging vrijgesproken De vierde kamer der Amsterdamsche recht bank heeft vandaag vonnis gewezen in de zaak tegen den Tribune-redacteur, mr. A. S. de Leeuw, die terecht heeft gestaan wegens het doen opnemen van een voor Minister Colijn be- leedigend geacht artikel. Het O. M. nad twee maanden gevangenisstraf gerequireerd. De rechtbank sprak verdachte vrij, daar zij van oordeel was, dat hier de Minister als prive- persocn was beleedigd en niet als Minister. De beleediging als privé-persoon was subsidiair ten laste gelegd, maar hierover was geen klacht ingekomen, zoodat de redacteur, wat dit ge deelte van de ten-laste-legging betreft, van rechtsvervolging werd ontslagen. In de zaak tegen den directeur van de drukkerij „Atlanta" wees de rechtbank een interlocutoir vonnis en stelde de zaak uit tot 15 Juni a.s., om eerst de strafzaak tegen den schrijver van het artikel te behandelen en uit te maken, of dit artikel be- leedigend is. Daarna zal vonnis worden gewezen tegen den directeur. De directeur stona terecht wegens het doen drukken van dit beleedigende artikel. Ook tegen hem heeft het O. M. twee maanden geëischt. De schrijver van het artikel zal 25 Mei terecht staan. Als inleiding tot een tocht in Engeland heeft de directie der ondernemende London North Eastern Railway Company besloten vrij vervoer te verleenen van Hoek van Holland naar Lon don aan reizigers, die zich opgeven voor een speciale eerste klas 7-daagsche tour de luxe in Juni a.s. De tocht zal geschieden per extra-express, trein en er zal een afstand van 1250 K.M. wor den afgelegd door het mooiste landschap van de Lake-district en Schotland. De passagiers zullen in den trein slapen (in slaapwagens) en dagelijks auto- en boottochten maken. Het aantal passagiers wordt voor iederen trein beperkt tot 60 en de kosten van den tour zullen £20 is ƒ150 bedragen, zoowel van Lon den uit als van Hoek van Holland. Passagiers uit Nederland zullen derhalve eer steklas biljetten, voor het traject Hoek van Holland—Londen gratis een hut ter beschikking krijgen voor heen- en terugreis, ochtendthee aan boord, ontbijt in den trein tusschen Har. wich en Londen, diner op de terugreis. Verder hebben de deelnemers gratis een sightseeing-tocht door Londen en een namid dag-excursie naar Hampton Court Palace, even als een diner in het Great Northern Hotel aan het King's Cross Station, voordat de eigenlijke tocht, te 9 uur 's avonds te Londen een aanvang neemt. De Londen en North Eastern Railway beperkt het aantal gasten tot 100 en de datums van ver trek voor deze „Land Cruise" door Groot Brit- tannië zijn vastgesteld op de Donderdagavonden 31 Mei, 7, 21 en 29 Juni. In Hooger Beroep is voor het Bossche Ge rechtshof de strafzaak behandeld tegen F. V wegens dood door schuld, door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot een maand gevange nisstraf, van welk vonnis zoowel verdachte als het O.M. in hooger beroep zijn gekomn. Verdachte kwam per auto uit België in ge zelschap van den commissaris van politie Soe- ten uit Maastricht en diens echtgenoote. Het was in den avond van 30 Oct. 1933, ongeveer negen uur, dat verdachte langs den Eysdener- weg de gemeente Eysden passeerde en gena derd was tot nabij de grens der gemeente Rjjck- holt, toen hij niet voldoende aandacht schonk aan een voetganger, den koopman H. H. Caelen. oud-wethouder te Rijckholt, tengevolge waar van de man, die bijna zeventig jaren oud was, werd aangereden en op slag gedood. Caelen liep geheel rechts van den weg. Verdachte reed hem van achteren aan, hoewel er ruimte genoeg was om behoorlijk voorbij te rijden en terwijl er ook geen hindemissen aanwezig waren. Na het doodelijk ongeluk liepen er geruchten als zou het lijk verlegd zijn. Over deze vreem de geschiedenis is destijds veel gesproken en geschreven. De commissaris van politie, als ge tuige voor de rechtbank te Maastricht gehoord, werd nader verdacht van meineed. Tegen hem werd deswege instructie geopend, doch eenige dagen later is de commissaris overleden. Het getuigenverhoor bracht geen andere bij zonderheden aan het licht, dan welke gebleken waren bij de behandeling der zaak in eerste in stantie. In de namiddag-zitting nam de advocaat-ge neraal requisitoir. Spr. ging uitvoerig de feiten na en was van oordeel dat de drank den ver dachte parten heeft gespeeld, zij het dan, dat verdachte niet ernstig onder den invloed van drank was. De drank laat zijn invloed altijd achter. Spr. neemt aan, dat de vrouw van den com missaris, die achter in den wagen zat, en dus niet zoo goed kon waarnemen wat er gebeurde, te goeder trouw is geweest in haar verklarin gen. De advocaat-generaal meent, dat verdachte een ernstiger correctie verdiend heeft dan een maend straf. Na uit de feiten het bewijs van dood door schuld geconstrueerd te hebben, eischte de advocaat-generaal 3 maanden ge vangenisstraf. De verdediging werd gevoerd door Mr. Fer- nand Tripels uit Maastricht. Pleiter acht het slachtoffer zélf de schuld van het ongeluk. Uitvoerig gaat pl. vervolgens op het verloop der feiten in en ontrafelt het vonnis der recht bank. Voorts wijst pl. op de sensationeele ge dragingen, welke aan de 'nzittenden toegewre- ven worden en die tot geen ander doel dienden dan om stemming te maken en een sfeer te scheppen, waardoor een objectieve beoordeeling der feiten vertroebeld werd. Het gerechtshof zal deze zaak weten te berechten, ontdaan van alle franje en personeele overwegingen. Ten slotte wijstp 1. er op, dat verdachte reeds zoo zwaar geleden heeft, ook door den dood van hets lachtoffer, daarna door den dood van commissaris, het tweede slachtoffer in deze zaak, en voorts, dat verdachte voortdurend be dreigd werd in zijn bestaan. Pl. concludeert tot vrijspraak, subs, geldboete of voorwaardelijke veroordeeling. Verdachte verzekerde nog met nadruk, dat de drank hem geen parten heeft gespeeld. De uitspraak werd bepaald op 23 Mei a.s. (Ingezonden Mededeeling) „Meer dan 18 maanden lang was ik kreupel door rheumatiek in de knieën. Zonder stok kon ik niet loopen, en dan nog maar met een slakkengangetje. Tweemaal per week werd ik met electriciteit behandeld. Maar het hielp allemaal niets, zoodat ik het maar opgaf en dacht, dat mijn geval hopeloos was. Ik was over de 60 en kwam tot de conclusie, dat ik had afgedaan. Knielen kon ik niet en ik moest als 't ware mijn beenen in bed tillen, zóó on bruikbaar waren ze. Toen begon ik me af te vragen, waarom zou ik Kruschen Salts niet eens probeeren? Ik deed het; ik liet alle andere middelen of behandelingen varen en nam alleen Kruschen Salts in mijn thee. Nu kan ik weer loopen en draven als ieder ander van mijn leeftijd of veel jonger. wat meer zegt, ik kan weer slapen, wat heel wat voor mij be- teekent (na het lijden, dat ik doormaakte). Voor dit alles ben ik slechts Kruschen dank baarheid verschuldigd." Mevr. P. O. De pijnen en stijfheid van rheumatiek wor den veroorzaakt door een overmaat van urine zuur in het lichaam. De zes zouten in Kruschen sporen Uw nieren en andere inwendige organen aan tot gezonde, geregelde werking; ze hel pen de organen alle schadelijke afvalstoffen en overtollig urinezuur uit het lichaam te ver drijven, die de oorzaak zijn van Uw pijnen Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0,90 en 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Ged. Staten onthouden goedkeuring Gedeputeerde Staten van Noord-Holland be sloten aan den burgemeester van Amsterdam mede te deelen, dat het aan de gemeentebe- grooting 1934 zijn goedkeuring niet kan ge ven. De voornaamste bezwaren van Gedeputeerde Staten tegen de begrooting zijn gebaseerd op het niet-dekken van de f 2.620.000 aan ver minderde uitkeering in de fondsbelasting, en het openblijven van het gat groot f 3.500.000, ontstaan doordat de regeering voor 1934 haar crisissteun aan Amsterdam, met dat bedrag verminderde. Tengevolge van het verwerpen door den raad van de herclassificatie is name lijk de suppletoire begrooting, die de f 2.620.000 moest dekken, niet bij Gedeputeerde Staten in gediend. Faillissement beëindigd De directie van de N.V. Hollandsche Stoom boot Maatschappij deelt mede, dat het faillis sement der Maatschappij is beëindigd, doordat het vonnis van homologatie van het op 14 April j.l. aan crediteuren aangeboden en door hen aangenomen accoord in kracht van gewijsde is gegaan. Bij het tweede lustrum der N.R.V.K. De Nederlandsche Reisvereenlging voor Katholiek viert haar tienjarig bestaan. Het initiatief tot oprichting was uigegaan van Amsterdam, waar enkele oprichters het, na een ernstig autobusongeluk te Lourdes, betreurden, dat katholieken zich steeds bij neutrale gezel schappen moeten aansluiten. In November 1923 werd te Amsterdam een vereeniging opgericht, terwijl men in Maart 1924 reeds kon overgaan tot de stichting van een landelijke organisatie met een eigen orgaan „Ons Reisblad". De naam van dit blad werd later veranderd in „Ons Roomsche Reisblad terwijl het verleden jaar is omgedopt in „De Katholieke Toerist". Dit alles en nog heel veel meer is vastgelegd in een uitstekend uitgevoerd jubileumnummer dat de afdeeling Amsterdam aan de landelijke vereeniging heeft aangeboden. HUIZEN. 1875 M. KRO 8 uur Morgen concert 10 uur Gramofoonmuziek 10.30 Muziek uitzending voor fabrieken 11 uur Gramofoonmuziek 11.30 Gods dienstig halfuurtje door pastoor L. H. Per- quin O.P. 12 uur Politieberichten 12.15 Het KRO-orkest o.l.v. Marinus van 't Woud 2 uur Halfuurtje voor de rij pere jeugd 2.30 Kinderuurtje door mevr. Sophie Nuwenhuis-Van der Rijst en mevr. Corrie Marres-van der Ven 3.30 Aan sluiting met de Aula der R.K. Universiteit te Nijmegen Lustrumrede, uitgesproken door E. M. J. A. Sassen 4 uur Verzorging van den zender 4.15 Het Sint Servaes-eeuw- feest te Maastricht (384-1934) 5.30 Trio van Praag concerteert 6.20 Journaistiek weekoverzicht door Paul de Waart 6.45 H. A. Woldrlng: „Tourisrne in het Noorden" 7 uur Politieberichten 7.15 Gramo foonmuziek 7.45 R.K.F.-kwartiertje 8 uur De KRO-Boys o.l.v. Piet Lusten- houwer 8.30 Vaz Dias 8.35 Boeren- duetten door Cilia en Peter van Rooyen 8.45 De R.K. Accordeon Dancing Band o.l.v. Bast. van Driel 9 uur Microfoonvertel sel door A. J. Odijk 9.15 De KRO-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer 9.45 Cilia en Peter Rooyen 10 uur De KRO-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer 10.30 Vaz Dias 10.35 De R.K. Accordeon Dancing Band 10.50 Gramofoonmuziek 12 uur Sluiting. HILVERSUM, 301 M, 8 uur VARA Gramofoonmuziek 9 u. De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins 12 uur Klein Vara-en- semble o.l.v. Frits Bakels 2 uur De a.s. Wereldkampioenschappen turnen. Causerie door G. Kleerekoper 2.15 De Fliereflui ters o.l.v. Jan van der Horst 3.30 Maria Vos, sopraan en Jaap stroomenbergh. bas- bariton zingen duetten. A. d. vleugel. An ton Krelage Jr. 4 uur Interlocaal Bont programma 6 uur Overgang naar den verstr. zender 6.30 Gram.muz. 8 uur Herhaling S.O.S.-ber. 8.03 Gramofoonpl., waarom verzocht is 8 20 Parijschc ope rette muziek door het Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot 9.15 Amerikaansche ope rettemuziek door het Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot 10 uur Vaz Dias 10.15 Paul Collin zingt liedjes. A. d. vleugel Alb. v. d. Mey 10.30 De Flierefluiters o 1. v. Jan van der Horst 11 uur Paul Collin zingt liedjes 11.15 Vroolijke gramofoon- plaatjes. LUXEMBURG, 1304 M. Fransche avond Gevarieerd gramofoonplatencon- cert 7.20 Vervolg gramofoonplatencon- cert 8 uur Fransch concert door het omroeporkest o.l.v. Henri Pensis - 8.35 Ver volg Fransch concert 9.05 Vervolg Fransch concert 9.45 Gevarieerd pro gramma, m.m.v. solisten en het omroep orkest 10.50 Dansmuziek (gr.pl.). BRUSSEL, 484 M. 12.30 Gramofoon muziek 4.25 Populair concert 5.50 Frédérlc Anspach zingt liederen uit Schu bert's „Die Winterreise" 7.20 Symphonie- orkest o.l.v. Jean Kumps 8.20 Vervolg concert 9.30 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.30 Amdré Felle- man's orkest uit „Grand Hotel" te Ant werpen 6.05 Ged. uit „Ernanl", Verdi (gr.pl.) 7.20 Populair concert o.l.v. Ka- rel Walpot 9.30 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 R. Ben- dlx' ensemble uit restantant „Wivex" 2.50 Het omroeporkest o.l.v. Emil Reesen 7.20 Het omroeporkest o.l.v. Emil Reesen 9.50 Lous Preil's instrumentaal ensemble speelt' dansmuziek. BERLIJN, 357 M. 3.20 Oswald von Heyden's orkest, met instrumentaal en vo caal kwartet 7.35 Bont programma m. m. v. o.a. Willy Fritsch. HAMBURG. 332 M. 12.20 Gramofoon muziek 1.35 Oude dansmuziek (gr.pl.) 3.20 Concert op het s.s. „Columbus" o. 1. v. Helmbrecht 5.20 Gramofoonmuziek 6.20 Elisabeth Witkugel speelt piano. KEULEN, 456 51. 12.20 Popul. conc. en gramofoonmuziek 3.20 Smetana-concert op gramofoonplaten 8.20 Populaire mu ziek. DAVENTRY, 1500 51. 12.35 Het Com modore Grand Orkest o.l.v. Joseph Muscant 2.20 Amerikaansche dansmuziek op gra mofoonplaten 4.05 Orgelspel door Re ginald Dixon 9.55 Het B.B.C.-Dansorkest o.l.v. Henry Hall. PARIJS (RADIO), 1648 M. 11.20 Het Lucien Goldy-orkest 7.20 „Mademoiselle Prud' hom", muziek van Fred. Barlow Orkest o.l.v. Raoul Labis. 51ILAAN. 369 M. 4.30 Dansmuziek 5 15 Gramofoonmuziek 8.05 Concert door het Trio Castagnone 9.10 Gevarieerd programma. R05IE, 421 M. 4.30 Populair concert 8.20 „Franceses de Rimini", muziek van Gabriele d'Annunzio. WEENEN, 507 M. 5.20 Vioolrecital door Florizel von Reuter 6.45 De Harry-Tafel- jazzkapel 7.25 Het lid van een vlag 9.25 Populair concert o.l.v. Josef Holzer. WARSCHAU, 1345 51, 3.55 Populair concert 5.55 Vioolrecital door Rritz Kreisler (gr.pl.) 8.05 Smetana-concert door het omroep-symphonieorkest o.l.v. J. Ozimniski 9.20 Gramofoonmuziek 10.25 Dansmuziek. BER05IUNSTER, 540 54. 3.20 Concert 5.20 Instrumentale muziek (gr. pl.) 7.20 Uit den Münster te Bern: Concert t.g.v. het Schubert-Weberfeest, door het koor van de „Basler Gesangverein" o.l.v. Hans Münch 9.30 Dansmuziek (gr.pl.). VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Voor het Comité Kunstenaars in Nood heeft Z.E.x. Mr. H. P. Marchant, Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen Donder dagavond een korte radio-rede gehouden, welke tot titel droeg „De steunverleening aan de noodlijdende beeldende kunstenaars". De Minister vestigde er de aandacht op, dat de beeldende kunstenaars wat de omzetbelas ting betreft, worden beschouwd als fabrikan ten. Het verschil tusschen kunstenaars en fa brikanten is echter, dat de eersten de omzet belasting niet kunnen verhalen op hun klan ten. Die moeten zij dus derven, maar zij der ven al veel meer, daar de opdrachtgevers of afnemers in den tegenwoordigen tijd niet veel meer betalen dan de productiekosten en het niet noodig schijnen te oordeelen, ook de kunstwaarde in geld uit te drukken. Er wordt bittere armoede geleden onder de beeldende kunstenaars, van wie er sommige niet eens het dagelijksch brood verdienen. De Minister beval daarom het streven van het Comité zeer sterk aan in de belangstelling van alle Nederlanders. Dinsdagavond zal oud-minister mr. P. J. Reymer voor de K.R.O.-micrifoon over het zelfde onderwerp spreken. Prins Hendrik te Boedapest Donderdagnacht is Prins Hendrik der Ne derlanden te Boedapest aangekomen. LEIDEN. Geslaagd: Cand. ex. rechten, de heer H. Berger. Examen Apothekers-adsistent Voor het op 9 Mei te Utrecht gehouden exa men voor apothekers-adsisient zijn opgeroepen 6 candidaten. Hiervan slaagde mej. M. M. D. den Otter te Vught. V.V.V. Rotterdam Het staat thans vast, dat de afdeeling Rot terdam van de Vereeniging Nederlandsch Fa brikaat medewerking zal verleenen aan de V. V. V.-week, die van 29 Juni tot en met 8 Juli a.s. te Rotterdam zal worden gehouden. Het bestuur der genoemde afdeeling zal op 3 Juli in de Groote Doelenzaal een avondbijeen komst organiseeren, waarop een tiental perso nen in korte trekken de toekomstkansen voor Rotterdam als centrum van scheepvaart, han del en industrie belichten. De gisteren te Kerkrade gespeelde missie- wedstrijd tusschen de elftallen van Limburg en Den Bosch eindigde in een 21 overwinning van het Bossche elftal. De wedstrijd werd o.a. bijgewoond door Mgr. B. Hilhorst, apostolisch vicaris van Bagamoyo. Donderdag vond de jaarlijksche wegwedstrijd Bordeaux—Parijs plaats achter kleine motoren. Winnaar werd de Franschman Noret, die den afstand van bijna 600 K.M. aflegde in 12 uur 29 min. 27 sec., dus met een hoog gemiddelde. Hij had bijna 19 minuten voorsprong op de Fran- schen Louvlot en Moineau, die resp. als tweede en derde eindigden. Elf renners namen aan dezen monsterrit deel, van wie slechts zes de finish bereikten. Zwitserschc kampioenschappen De baankampioenschappen van Zwitserland werden Donderdag te Ziirich verreden en be slist. Sprintkampioen werd Kauffmann bij de amateurs, Dinkelkamp bij de profs en Wanzen- ried werd stayerkampioen. 7D CD CD CD CD H OBOIODOIOII 2 van gegevens omtrent Bij verzending p. post, wordt de prijs met 10 ets. verhoogd. Aanvragen te richten: ADMINISTRATIE N. Z. VOORBURGWAL 67-73 Amsterdam-C. - Giro 22884 CD BCD BCD BCD BCDBCD BCD BCD BCD BCD B Naar het voorbeeld van Los Angeles zal voor de deelnemers aan de Olympische Spelen van 1936 een Olympisch dorp worden gebouwd en wel op het militaire exercitieterrein Doeberitz, dat buitengewoon fraai gelegen is. De deelne mers zullen hier als gasten van de Rijksweer worden ondergebracht. Het dorp zal door een grooten geasfalteerden straatweg rechtstreeks met het Stadion in verbinding staan, waarvan het 14 K.M. verwijderd is. Aan den ingang van het dorp bevinden zich ruimten voor de ont vangst en de administratie, alsmede ontspan ningslokaliteiten. Bovendien zal er een post- en telegraafkantoor worden ingericht, alsook win kels, e.d. Aan den Noordoostelijken rand van t dorp komt een geneeskundig bureau. In de onmiddellijke nabijheid van den ingang van het dorp bevindt zich een sportterrein van dezelfde afmetingen als het Olympische strijd perk en is uitsluitend bestemd voor de Olym pische ploegen. De deelnemers logeeren in stee- nen huisjes van een verdieping met tien tot twaalf kamers en twee bedden in elke kamer. Elk van deze huizen heeft eigen wasch-, douche- en toiletinrichting. Voor de verschillende landen wordt groepsge wijs een badinrichting met zwembad gebouwd. Elk land krijgt een administratieruimte met telefoon. In het Noorden van het dorp zullen restauratie-inrichtingen verrijzen met vijftig keukens en een even groot aantal eetzalen, zoodat elk land over een eigen eetgelegenheid beschikt. De uitslagen van de op Hemelvaartsdag te Drachten gehouden draverijen waren als volgt: Openingsprijs, prijzendraverij 4e klasse over 1600 M.: 1. Frank, eig. M. H. Pijlman, Bonte- bok; 2. Wladimir, eig. C. H. de Vries, Korte- zwaag; 3. Windekind, eig. P. Kramer, Nijland Mei-prijs, heat prijzendraverij le klasse, af stand 1610 M.: 1. Sir Kerrigan, eig. Stal W„ Wolvega; 2. Stromlooper, eig. L. van Hemmen, Groningen; 3. Fanfare, eig. Gebr. Knijnenburg, Den Haag. Voorjaars-prijs, heat-prijzendraverij 2e en 3e klasse over 1610 M.: 1. Ulaan O., eig. Wed. J. Oosting, Wolvega; 2. Vlieger D., eig. J. de Vlie ger, Nieuw Vennep; 3. W. Pretosia, eig. K. Tor- ringa, Warffum. Kortebaan-prijs, kortebaandraverij voor alle in Nederland geregistreerde paarden, minimum afstand 700 M., maximum 800 M.: 1. Wanda Scott, eig. Wed. J. Oosting, Wolvega; 2. Vlieger D., eig. J. de Vlieger, Nieuw Vennep; 3. W. Petrosia, eig. K. Torringa, Warffum; 4. Ulaan O., eig. Wed. J. Oosting, Wolvega. Naar wij vernemen overtreft de inschrijving voor den Zaterdag en Zondag in België te ver rijden Dumonceau bekerrit, uitgeschreven door de. Motorclub Zuid-Holland, alle verwachtin gen. In de rubriek automobielen komen niet min der dan 38 deelnemers uit, terwijl voor den teamprijs drie merken zijn ingeschreven n.l. Citroen, Terraplane en Studebaker. Het aantal motorrijders bedragt 28; voor den merkenteamprijs komen Velocette en Ariel uit. Slotkoersen Mei 10 9 Allied Chemical 136% 137% American Can. Co. 95'e 96% Am. Car. Foundry 20 2(4/2 Am. For. Power 8 Am. Smelting Ref38 35% Am. Tel. TelIll «4 IIO'/f Am. Tobacco B69% 70 Am. Waterworks 17% 1 -7/s Anaconda Copper 14 14% Ass. Gas Electr. Co. 7/g Atchison Topeka 55% Auburn Auto 35% Baltimore Ohio 22V* Bethl. Steel Co34% Canadian Pacific 15% Case Treshing 53 Chase National B27% Chesapeake Ohio 4 Chic. Milwaukee pref. 2s/* Chicago Rock Isl3% Chrysler Motor 40s/* Cities Service 2%, Consol Gas of N.Y32%§ Continental Oil 18 7 Dawesleening 201/2 5 'A Youngleening 41 Deleware Hudson 53% Dupont de Nemours 84% Eastman Kodak 90 El. Bond Sh. Co. 15% General Electric lyl/2 Gen. Gas Electr23 Gen. Gas El. cl. A. Vs General Motors 52% Great Northern tO-k Hudson Motor 15 Illinois Central 24% Intern. Harvester 55 Intern. Nickel 27% Intern. Tel Tel12 Kennecott Copper 19% Koninkl. Olie 54% Low priced shares 5 5o-70 Mc.Keesport Tin Pl. A. °5 Miss. Kansas Texas 9% Missouri Pacific 5% Idem pref Montgomery Ward 25% Nat. Cash. Reg. Co. l^Va National City Bank 2 Nat. Dairy Prod. G. A. 15B/s Nat, Steel 4(% New York Central 28 Nord American Co. I6 Norfolk Western 125 Novadel 20% Pennsylvania 50% Proctor Gamble 53% Publ. Serv. N. L54% Radio Corp. of Amk Sears Roebuck 42./8 Shell Union Oil |/8 Socony Vacuum 1= b Southern Pacific 21 Southern Railway24 Standard Brands 19 /8 Stand. Oil of N -Jersey 42% Tidewater Ass. Oil 3>> Union Pacific 1~~ United Aircraft United Corp. A4 /s Unit. States leather Unit. States Rubber 18/3 Unit. States Steel Corp. 43 Wabash gew. A5% Westinghouse El54/2 Woolworth Build exdiv. t ex coupon ex claim. bieden. I gedaan en laten. 56% 23% 56V* 16 55 28 44% 8 5% 43 2% 53% 19% 71% 45% 54% 86 89% 15Va 20 231/s 7/8 527/8 11 15% 25% 55% 277/8 12% 197/8 54% 5 80 95 83 9% 3'/g 6 26% 15% 29 15% 44 28% 16 175 20% 31% 34 54% 7% 43% 8% 15% 22 2o 197/8 427/8 12% 123 20% 5 8% 1-% 44% 3% 34 48% 8 140 98% 227/8 8 411/8 111% 71% 18% 15 7/8 59% 57% 24% 56% 16% 571/4 28 43% 8% 3% 43% 2% 33% 19% 73% 4i 56% 87% 88V* 14 21 23 7/8 34 12 '14% 27 3 28% 12% 20% 34% 580-95 84 91/3 57/a 6% 26% 16% 28% 15% 45% -8% 16% 173 20% 32 34% 54% 77/s 441/g 9 15% 23 26% 20' 43% 12s/* 125% 20% 5 7% 211/8 45% 3% 3o 497/8 NEW-YORK, 10 Mei. 10 Mei 9 Mei Brussel 23 42 23 4f> Rome 8 53 Madrid 13 70 Bern 32 51 Weenen 19 05 8 531/2 13 73 32.54 19.05 10 Mei 9 Mei Osio 25 68 25 75 A'dam 67 92 67 95 Londen 5 11 5 12 Parijs 661% 6 62 Berlijn 39 66 39 59 NEW-YORK, 10 Mei. Rubber Standaard 10 Mei 9 Mei 10 Mei 9 Mei Mei 13.64 Juli 13.8O Sept. 14 01 Oct. 14.11 Suiker Mei 1.54-56 Juli 1.56 Sept. 1,63-64 Oct. 1.67 13.77 13.93 14 20 11.30 1 55-56 1.39 1.65-66 1.68 Dec. Jan. Mrt. 1430 14.40 14.60 14.49 14.55 14 78 Dec. Jan. Mrt. Mei 1.71 172-73 1 72-74 1.(4-75 1.77-78 1.79 1 81-82 1.82-83 Ct.Cuba3.47 3 47 Tarwe Rcode Winter loco 98% 941/s Harde Winter loco 1001/8 951/8 Tin Loco 54 10 C4.10 April 53.95 63.05 Katoen Loco 11.55 11.50 Sept. Cn ON CD 11.52-53 April 11.28 11.23 Oct. 11.60 li.58 Mei 11.34 11.29 Nov. 11.68-69 11.64 Juni 11.40-41 11..: 5-3 0 Dec. 11.74 11.70 Juli 1 i.46 11.4i. Jan. Aug. 11.51 11.47 Mrt. 11.85 11.81 Koffie (Rio) (Santos) Mei 8.12 8.12 Mei 10.62 10.62 Juli 8.27 8.27 Juli 10.71 10./2 Sept. 8.35 8.35 Sept. 11.68 11.07 Dec. 8.43 8.43 Dec. 11.19-20 il.19-20 Mrt. 8.50 8.50 Mrt. 11-2/ 1.27 10 Mei 9 Mei CHICAGO, 10 Mei. 10 Mei 9 Mei Tarwe Haver Mei 90% 85% Mei 36% 34 Juli 88% 63%-V8 Juli 35V* 33% Sept 89% 84%-% Sept. 35V* 33Vs Mais Rogge Mei 48V* 46% Mei 60V* 56% Juii 51V* 49% Juli öl 57% Sept. 52% 50% Sept. 617/a Reuzel Loco 5.95 5.821/3 Mei - Mei 5.92% 5 8u Juli 6.O0 5.97Yi Sept. O.30 6.20 Oud contract. Nieuw contract. 10 Mei 9 Mei .Duluth Lijnzaad Mei Juli 1.88 1.88% 1.85 1-84% WINNIPEG, 10 Mei. 10 Mei 9 Mei Tarwe Gerst Mei 71»/* 69% Mei 38% 37% Juli 73 70% Juli 40 383/g Oct. 74% 71% Oct. 41»/4 401/s Rogge Lijnzaad Mei 47»/* 45Vi Mei 1.57 *-v 1.63 Juli 49% 46% Juli 1.581/2 1.53% Oct. 51 48% Oct. 1.573/g 1.52 v* Haver Mei 35V* 333/g Juli 36V* 3414 Oct. 36% 34»/* Bij de uitgifte van f 15 millioen 4% pCt. obligaties van de Lever's Zeep Mij. zal aan de houders van de per 1 Juli a.s. aflosbaar ge stelde 5% pCt. obligaties recht van voor keur worden verleend. De Intern. Crediet- en Handelsver een. Rotterdam is voornemens over 1933 het di vidend te passeeren. Het vorig jaar werd nog 4 pCt. uitgekeerd. De Nederlandsche uitvoer van kunstzijde was in April lager dan in de beide vorige maanden, maar hooger dan in Januari en April 1933. De gemiddelde prijs per K.G. netto is echter vrij belangrijk gestegen. De Nederlandsche uitvoer van radio-ar tikelen en gloeilampen is in April zoowel naar waarde als gewicht gedaald. •f De Deli-Batavia Tabak Mij. leed in 1933 een verlies van f 662.360 tegen 455.457 het vorig jaar. Het grooter verlies was voor een groot deel het gevolg van het feit, dat door de weinig aanwezige Amerikaansche koopers ongekend lage prijzen werden be steed. Hoewel de berichten over de kioali- teit gunstig luiden, durft de Mij. geen oor deel over den uitslag der inschrijvingen uitspreken. De Besoekische tabaksondememingen be sloten, in verband met den toestand van de tabaksmarkt, wederom drastische restrictie maatregelen toe te passen, teneinde een prijs-basis te bereiken, die voor de planters als voor den handel weder loonend kan worden. Op de algemeene vergadering van de Stoomvaart Mij. „Triton" is het voorstel, om de aangeboden aandeelen tegen f573.84 te amortiseeren, goedgekeurd. De Stoomvaart Mij. „De Maas" boekte in 1933 een netto-verlies van 51.165 tegen f 153.749 het vorig jaar. Het lager verlies houdt verband met een geleidelijke toene ming van de vraag naar tonnage, terwijl de vroegere bezuinigingen geheel tot haar recht kwamen en de exploitatiekosten verder belangrijk verminderden. Het nadeelig sal do der bedrijfsrekening bedraagt 27.124 tegen 57.913 over 1932. Het winstsaldo van de cultuur Mij. Kali Bakar bedroeg over 1933 f 57.377 tegen f 68.243 het vorig jaar, in verband waar mede een dividend zal worden uitgekeerd van 4/2 pCt. (v.j. 5 pCt.). De marktprijs van rubber verdubbelde weliswaar, maar die van koffie daalde in het derde en vierde kwar taal zóódanig, dat besloten werd niet meer af te geven. In begin 1934 stelden de prijzen zich op een niveau, waardoor nog bevredi gende resultaten konden worden bereikt. Het bericht omtrent een oliespuiter op Madoera waarvan het Soerab. Handelsblad melding maakt, is van geen belang, aange zien de Bataafsche Petrol. Mij. den spuiter als een wat er afvloeiing verklaarde en on voldoende voor exploitatie. Doumergue verzet zich er sterk tegen, dat voor het herstel-program een beroep wordt gedaan op de kapitaalmarkt. De kapitaal markt, die vóór alles een langdurige Pe riode van kalmte noodig heeft, zou opnieuw verontrust worden. Het program blijft be perkt tot de fr. 10 milliard beschikbare kapitalen van de Nationale Voorzorg. In Fransche financieele kringen wordt de tijd rijp geacht voor een disconto-verlaging van de Fransche Bank van 3 pCt. tot 2% pCt. De buitengewone omstandigheden in Januari en Februari, in betrekking tot de goudspeculatie, noodzaakten de Bank het disconto te verhoogen. Nu de geldruimte zienderoogen toeneemt en geen belangrijke uitgiften in zicht zijn, bovendien de regee ring geheel op goedkoop geld is gericht, kan men den terugkeer van den toestand van 9 Februari j.l. verwachten. De jongste weekstaat van de Duitsche Rijksbank toont een verdere vermindering aan van den goudvoorraad met M. 2Vh millioen, waartegenover slechts een toene ming van deviezen voor dekking geschikt, van M. 0.6 millioen staat. Het dekkings percentage bedraagt thans 5.4 pCt. tegen 5.8 pCt. de vorige week. Het besluit van het Intern. Rubber-Comi té, waarbij de uitvoer van rubber in Juni en Juli wordt vastgesteld op de geheele basis quota wekte in Londen verbazing, aange zien men verwachtte, dat reeds in Juli de beperking zou worden ingesteld. De „Times" is van meening, dat het percentage van den uitvoer duidelijk aantoont, dat het comité gematigd te werk wil gaan en niet tracht de poritie van verbruikers te bemoeilijken door een besluit, dat de prijzen aanmerkelijk kan doen stijgen. Men neemt te Londen aan, dat een rubberprijs van 8 of 9 d. per lb. niet behoeft verwacht te worden. Japan is verstoord over Engelands besluit van de verscherping der contingenteerin- gen en verklaart, dat Runciman niet de gelegenheid open liet ten aanzien van een 'opheldering van sommige punten. Men ge looft te Tokio, dat tusschen beide landen toch nog overeenstemming zal worden be reikt. De United Gas Corp. boekte in 1933 aan bedrijfsontvangsten 20.99 millioen tegen 22.98 mill, en een totale winst van 5.58 mill tegen 8.41 mill, het vorig jaar. De bedrijfswinst van de National Steel Corp. over het eerste kwartaal bedroeg 3.34 mill, tegen 1.53 mill, in dezelfde periode van 1933. Het winstcijfer komt over een met 0.76 per aandeel tegen 0.13 het vorig jaar. De associated Gas and Electric produceer de in de week geëindigd 21 April j.l. aan stroom 12.1 pCt. meer dan in dezelfde week van het vorig jaar en aan gas 11.4 pCt meer. Van de Dominion Steel and Coal ComP is het verlies in 1933 met 408.502 tot 1.29 millioen gestegen. De Amerikaansche staal-productie wordt op 60 pCt. der capaciteit geraamd tegen 58 pCt. da vorige week. De hoogste stand van het vorig jaar van 59 pCt. wordt thans overschreden Roosevelt heeft het invoerrecht op Cu- ba-suïker van 2 tot 1 '/2 dollar cent per pond verlaagd. In verband mei de weersgesteldheid meent de Amerikaansche Minister van Land bouw, dat de tarweoogst vermoedelijk niet meer dan 450 millioen bush, zal bedragen tegen een normalen oogst van 800 millioen bush. De afleveringen van de U. s. Steel Cof poration bedroegen in April 643.000 ton te gen 588.000 ton in Maart en 335.321 ton v* Apnl 1933.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6