Nederland verliest met 5-4 Verdiende Fransche zege Een onverwachte nederlaag Allons Enfants SENSATIONEELE EERSTE HELFT DE FRANSCHEN WONNEN VERDIEND VRIJDAG 11 MEI 1934 Keurig werk van onze tegenstanders, die zich door een 3-0 achterstand niet lieten ontmoedigen en dezen in korten tijd inhaalden Ruststand 4-4 Spel en spelers tiet ontbreken van Anderiesen en Mijnders bleek een geduch te handicap voor de Oranjeploeg Nederland neemt de leiding ONZE DOELMAN IN ACTIE De voorsprong vergroot Het eerste tegenpunt De Franschen maken gelijk Opnieuw de leiding ONZE TEGENSTANDERS Voor de tweede maal gelijk r Als invallers de ploeg moeten completeeren ff ff Frankrijk scoort de win nende goal UIT DE SPORTWERELD OMM! In de stad en rondom het Stadion 't schouw spel, zooals we dat nu eenmaal by interland- Wedstrijden gewoon zijn. Volgepropte trams en auto's vervoeren de menigte naar het Stadion, Waar de duizenden reeds vroeg hun plaatsen opzoeken en de muziek van de post de wach tenden helpt met het korten van den tijd. Even voor half drie komen de Franschen on der het spelen van de „Marseillaise". Onze te genstanders zijn gekleed in blauw shirt, witte broek en roode kousen, dus in hun nationale kleuren. Een luid applaus begroet hen. Dan komt de oranjeploeg het veld in en het „Wil helmus wordt door de toeschouwers enthousiast meegezongen. Het blijkt, dat Mijnders niet van de partij is. De Dordtenaar ligt met koorts te bed en in zü'n plaats heeft men nu J. Mol van K.F.C. opgesteld op de linksbuitenplaats. Aanvoerder Van Heel krijgt van de Franschen een vaantje in ontvangst te nemen. Dan gaat het geldstuk omhoog en de aanvoerder van de Oranjeploeg blijkt de gelukkige te zijn. De wind oefent geen invloed uit en Van Heel verkiest allereerst tegen de zon in te spelen, dan heb ben de onzen na de rust de lastige laagstaande zon in den rug. Onder leiding van den Zwitserschen scheids rechter Wittwer stellen zich dan de volgende elftallen op: NEDERLAND KEIZER (Ajax) WEBER VAN RUN (A.D.O.) (P.S.V.) PELLIKAAN OPRINSEN VAN HEEL (L.O.N.G.A.) (N.O.A.D.) (Feijenoord, aanv.) WELS VENTE BAKHUIJS SMIT MOL (Unitas) (Neptunus) (Z.A.C.) (Haarl.) (K.F.C.) Scheidsrechter (WITTWER (Zwitserland) ASTON RIO NICOLAS ALCAZAR (RedStar) (F.C.Rouen) F.C.Rouen) (Ol.Mars.) KELLER (R.C. Strassb.) LIETAER (Excelsior) VERRIEST (R.C. Roubaix) COTTENIER (R.C. Roubaix) MATTLER (F.C. Sochaux) MAIRESSE (Red Star) THéPOT (Red Star) FRANKRIJK Het is zes minuten over half drie als Nicolas aftrapt en de Franschen trekken onmiddellijk ten aanval. Goed samenspelend gaan zij op het Nederlandsche doel af en onze verdediging moet al direct alle zeilen bijzetten om onheil te voor komen. Van Run kopt het leder echter weg en Weber doet even later hetzelfde. Keizer zet vervolgens onze voorhoede aan het werk. Weis trekt naar voren, maar de Fransche backs zijn hem te vlug af. De Franschen zitten onmid- deliyk weer voor het heiligdom van Keizer, dat ternauwernood aan doorboring ontsnapt als onze doelverdediger uitloopt en Nicolas juist naast- schiet. Dan volgt een kranige Nederlandsche aanval. Van Heel geeft den bal aan Bakhuijs. Een pass haar Wels, die snel naar voren loopt en een afgemeten voorzet geeft, die Vente in staat stelt In een wedstrijd, die vooral voor de rust een zeer sensationeel verloop had, heeft Nederland gisteren met 54 van Frankrijk verloren. Acht doelpunten werden gescoord voor de rust, die met gelijken stand in ging. Een kwartier voor het einde scoorde Frankrijk den winnenden goal. den bal onhoudbaar langs den Franschen doel verdediger in het net te jagen (10). Nederland heeft de leiding na vier minuten spelen. Het publiek is opgetogen en een geweldig applaus beloont de onzen voor dit fraaie staaltje voetbal. De Oranje-jongens schynen er nu den smaak van te pakken te hebben gekregen. Wels krijgt de eerste corner te nemen, maar deze wordt weggewerkt. Na een Franschen aanval, die afgeslagen wordt, bemachtigt Pellikaan het leder en geeft goed door aan Wels. De kleine Gorcummer rent weer langs de lü'n, passeert op handige wijze Lietaer en plaatst dan naar Bakhuys, die met een hard schot, dat Thépot te machtig is, den Nederlandschen voorsprong vergroot (2—0). Er zün pas zeven minuten gespeeld en het pu bliek is dol van vreugde. Een oogenblik schü'nt het, dat onze tegenstanders door dit fraaie Nederlandsche succes de kluts kwyt zün. Maar spoedig herstellen zij zich en Keizer kry'gt eenige harde schoten te verwerken. Het spel blijft zeer snel op en neer gaan. De Fransche De Haarlemmer Smit was de beste voorhoedespeler van de Oranje-ploeg voorhoede gaat doortastend te werk en hun aanvallen dragen een gevaariyk karakter, waar door Weber en Van Run, die beiden nog niet heelemaal schynen ingespeeld, voor lastige problemen komen te staan. Als een der Fran sche backs over den bal heentrapt, heeft Smit een fraaie kans. De Haarlemmer komt vrij voor Thépot te staan, maar zyn schot faalt. Een vleugelschot van Mol bezorgt den Franschen doelman geen moeite, die zün voorhoede weer aan het werk zet. Maar onmiddellijk daarna zyn de onzen weer terug. Het is weer Wels, die vliegensvlug om eenige Franschen heen- draait. De Gorcummer geeft een goeden voor zet. Thépot loopt uit en tracht het gevaar te bezweren, maar Bakhuijs is hem te vlug af en jaagt het leder in het verlaten doel (30). Een 30 voorsprong na dertien minuten. De toeschouwers weten niet, waaraan zy toe- zun. Geestdriftig worden de onzen toegejuicht. Onze tegenstanders laten zich niet uit het veld slaan. Razend snel trekken zij naar vo ren. Nicolas passeert Oprinsen en plaatst dan naar Keller, die van dichtbij met een hard schot in den rechterbovenhoek Keizer geen schün van kans geeft (3—1). De Fransche aanvallen blij ven zeer gevaariyk, maar aan de andere zijde bedreigt Wels voortdurend het Fransche doel, waar de verdediging zoo nu en dan slechts met groote moeite meester van het terrein biyft. Een hard schot van Nicolas komt tegen de lat, de bal stuit in het veld terug en belandt bij Rio, die in vrije positie staat, maar hoog over schiet. De Franschen zwermen geregeld voor het Nederlandsche doel, waar Keizer een hard en onverwachtsch schot van Keiler op fraaie wyze stopt. Pellikaan tracht dan het spel te ver plaatsen. Bakhuüs snelt naar voren en plaatst vervolgens naar Mol, maar de K.F.C.-er, die zich biykbaar op den linkervleugel niet thuis voelt en weinig presteert, moet het onderspit delven tegen Mairesse. Op handige wijze gaan de Franschen er weer van door. Keiler geeft een voorzet, die Keizer wil onderscheppen. De Ajacied laat echter den bal uit zijn handen vallen en Nicolas, die snel toeloopt, straft deze fout ongenadig af door het leder in het doel te schieten en daarmede den achterstand te verkleinen (32) Het Fransche offensief houdt aan en even la ter wordt Keizer opnieuw gepasseerd, maar de scheidsrechter heeft reeds voor 'n overtreding gefloten. Onze middenlinie, waar Oprinsen een zwakke partij speelt, kan de Fransche aanvallen niet stuiten en nog voor de strijd een half uur oud is boeken de gasten opnieuw succes. Alca zar geeft een voorzet, dien Nicolas tegen een speler aanschiet en de bal komt opnieuw bü den rechtsbuiten. Weber weifelt een oogenblik, een korte pass naar Nicolas en de snelle middenvoor schiet van dichtby in het net. (33). De Ne derlanders hebben in dertien minuten tijd zich een 30 voorsprong veroverd, maar de Fran sche voorhoede toont ook, dat zy doelpunten maken kan en in denzelfden tyd hebben zy een groote achterstand ingeloopen. De Nederlanders biyven echter enthousiast verder spelen, al is by ons het ontbreken van Anderiesen en Mijnders een groote handi cap. Mol op den linkervleugel brengt er weinig De kranige Fransche ploeg voor den wedstrijd tijdens het spelen van de „Marseillaise" van terecht, zoodat het bij onze aanvallen van Wels moet komen, die voor twee werkt. Steeds weet deze kleine vleugelman Lietaer te ver schalken. Na fraai samenspel tusschen Wels en Vente krijgt Bakhuys den bal in zün bezit. Vlak voor het doel tipt de Zwollenaar het leder naar Smit, die zich nu geen oogenblik bedenkt en Thépot voor de vierde maal het nakijken geeft. (43). Er is ruim een half uur verstreken en het zevende doelpunt, waardoor Nederland weer de leiding neemt, kan worden genoteerd. Vlug biyft het spel op en neer gaan. Wels krijgt wederom een cornerte nemen, die Mol naast schiet en dan stelt Alcazar Keizer op den proef met een hard schot, dat de Ajax-doelman wegstompt. Vente probeert het met een ver schot, dat meters naast gaat. Thépot trapt den bal ver uit en de Franschen brengen weer een bezoek aan de Nederlandsche veste. De tricolo res zigzaggen door onze verdediging heen, die te laat ingrijpt en uit een voorzet van Keiler lost Alcazar een hard schot, dat Keizer volko men verrast. (44). De Franschen hebben opnieuw geiyk ge maakt. Even later ontstaat opnieuw een zeer benauwd oogenblik voor het Nederlandsche doel, als Aston een scherpen voorzet geeft. Kei zer wil den bal wegstompen, maar raakt hem maar half en het leder gaat via de lat corner. Deze hoekschop wordt door onze verdediging weggewerkt. Onze aanvallers brengen de Fran sche achterhoede nog even in het nauw. Smit wordt gevloerd, maar de vrüe schop hiervoor toegekend levert niets op. Weber onderbreekt nog met succes een Fransche doorbraak en dan klinkt het rustsignaal. De vooruitzichten voor de onzen zijn niet bemoedigend en de wyze, waarop de Franschen in korten tijd een groo- ten achterstand hebben ingehaald duidt er op, dat de onzen in de tweede helft voor heete vuren zullen komen te staan. Na de rust is de eerste aanval voor de Oran je-ploeg, maar Mol plaatst den bal achter. Alcazar schiet aan de andere zyde ver naast. Een keihard schot van Smit grabbelt Thépot op fraaie wijze uit zijn doel. De Fransche doel man is op zyn qui-vive en onmiddellijk hierop verricht hy wederom uitstekend werk als hü een gevaarlijken schuiver van Bakhuys onscha- deiyk maakt. Luide aangemoedigd door het publiek bbjven de onzen eenigen tijd het Fran sche doel belegeren. Vente weet Lietaer op han dige wijze het leder te ontfutselen, maar het schot van den Neptunus-man gaat meters over Het Nederlandsche overwicht is echter niet van langen duur en weldra zyn onze tegenstan ders weer aan het woord. Een hachelijke situa tie ontstaat, als Weber denkt dat de bal zal uitloopen, maar de vlugge Aston hem nog juist voor de out-lijn weet te bereiken. De Fransch- man schiet echter van dichtby in handen van Keizer en de situatie is voor het oogenblik weer gered. Bakhuys c.s. brengen weer een bezoek aan Thépot, die echter niet thuis geeft en het leder retourneert. Weber komt in botsing met Rio. Er moet een oogenblik gestopt worden voor onzen rechts back, maar weldra is hy weer op de been. As ton neemt dan een corner, die Van Heel weg kopt. Toch biyft de bal gevaariyk in de nabü- heid van het doel. Hij wordt eenige malen ingeschoten, maar eindelijk weet Keizer opluch ting te brengen. By een nieuwen Franschen aanval wordt Keiler door Weber op hardhandige wijze ten val gebracht. Opnieuw moet het spel onderbroken worden, maar de Franschman kan na eenige oogenblikken weer verder spelen. De vrüe schop tegen Weber wordt overgeschoten. Bakhuijs schiet dan als een pijl uit een boog naar voren, hy geeft handig door naar Wels en deze op zijn beurt naar Smit. Thépot werpt zich onversaagd voor de voeten van den Haar lemmer en voorkomt hierdoor een zeker schij nend doelpunt. Fraai individueel spel van Smit schept een fraaie kans voor Mol, maar de Oprinsen die ons Anaeriesen niet kon doen vergeten Keizer bemachtigt hoog opspringend het Ieder, terwijl Weber een der toeloopende Franschen den weg verspert Deze nederlaag van het Nederlandsch elftal tegen de Fransche ploeg, welke laten we eerlijk zün na al de overwinningen der oranjemannen door ons niet voor geheel vol werd aangezien kan haar goede zyde hebben. Immers, een oud gezegde wil dat een slechte generale repetitie een uitstekende première ten gevolge heeft. De optimisten voor Italië kunnen zich hier voorloopig aan vast houden. Intusschen hadden wij gaarne gezien, dat de oranjeploeg zich ook in deze laatste repetitie de sterkste had getoond. Wü hebben na den wedstrijd in Antwerpen geschreven dat het Nederlandsch elftal het meest gevreesd moet worden door zijn bevlie gingen en onweerstaanbaar is, wanneer deze bevliegingen laat ons dit weinig welluidende woord nog maar eens gebruiken op het psy chologische moment komen. De hierboven aangeduidende periode hebben we weliswaar ook in den wedstrijd tegen de Fransche ploeg beleefd, doch op het juiste mo ment kwam ze zeker niet. Wü willen dit allereerst verklaren. Wanneer een elftal binnen een kwartier tyd drie uitstekende doelpunten scoort en zich daarmede een 3—0 voorsprong verwerft, dan kan een dergeiyke periode van onschatbare waarde zijn. Echter, dan moet deze overheerschende pe riode niet plaats vinden tijdens het eerste kwartier speeltyd, gedurende hetwelk men zich nog niet, of althans nauweiyks een idee heeft kunnen vormen van de kracht der tegenpartij. Hierin ligt o.i. de fout in den gisteren ge speelden wedstrijd. De Hollandsche voorhoede wandelde binnen de 15 minuten speeltyd driemaal door de, tot op dat moment uitgesproken zwakke verdedi ging der Fransche tegenstanders heen. met het gevolg dat ons elftal de overwinning in de zak dacht te hebben. Maar, die Fransche verdediging herstelde zich, terwyi de aanval, van welke men tot op dat moment eigeniyk in het geheel nog geen indruk had, zich ontpopte als een voorlinie, welke in kwaliteit minstens op één lijn gesteld kan worden met de onze. Wat het gevolg hiervan was, geachte lezer, kunt U in het verslag over het verloop van den strijd vinden. Evengoed als het publiek een overwinning verklaard wil zien, zal het dit bü een nederlaag eischen. Welnu, naar onze meening kan men de bin nen het kwartier gescoorde drie goals als punt één noteeren, doch onmiddeliyk hierop volgt dan dat de spelers, waaruit onze succesvolle ploeg in de voorgaanden wedstrijden was gefor meerd, zich moeiiyk of, wü durven wel haast zeggen in het geheel niet, vervangen laten. Ook hierop hebben wij al eens eerder ge wezen. Men heeft elf spelers bijeen gebracht, die in derdaad tot topprestaties in staat kunnen wor den geacht, doch zoodra er een schakel in de ketting ontbreekt, wordt de toestand kritiek. Gisteren waren er twee schakels verdwenen. Wü zouden hierby niet gaarne beweren dat het voorhande zynde reserve-materiaal dit gemis tot het allergeringste heeft gereduceerd. Oprinsen was geen schaduw van Anderiessen en vooral wij, die den Ajaxied wel eens iets hebben verweten, voelden zün gemis dubbel aan. Voor Münders had men Mol opgesteld, doch de K.F.C.'er kan absoluut niet op den vleugel spelen, alleen daarom al niet, omdat hy veel te langzaam is. Dit vraagstuk der reserves is momenteel ur gent, aangezien men ze in Italië, gesteld b.v. eens dat tegen Zwitserland gelijk werd ge speeld en zij hoogstens 48 uur later opnieuw in het strydperk zouden moeten treden, noodig kan hebben. Zet b.v. eens een Lagendaal op de mid. voorplaats in een aanval als de tegenwoordige, wiens machtigste wapen de snelheid is? Het Nederlandsche elftal wachte zich daar om voor gelyke spelen, met de mogelykheid dat dan eenige anderen zullen moeten worden opgesteld. Ook in verband hiermede kan de les van Hemelvaartsdag nuttig zyn. Komen we nu echter tot den stryd zelf terug. De Franschen, we zeiden het reeds, wonnen verdiend. Zy lieten zich door een 30 achter stand niet intimideeren. Zy wonnen bovendien verdiend omdat hun aanval in deze ontmoeting een spel vertoonde, dat gevaariyk was door de afwisseling en de snelheid, waarmede deze linie de tegenstanders bekampte. Zoowel Weber als v. Run hadden er de meeste moeite mee; de eerste zelfs veroorzaak te een paar strafschoppen in zyn feilen kamp tegen de witblauwe voorhoede, welke echter door den, overigens uitstekend leidenden arbiter niet werden gezien. Het was echter niet alleen de verdediging, welke minder was dan in de wedstryden tegen Ierland en de Belgen, ook de oranje-voorhoede bleef beneden de verwachtingen, hetgeen voor al geldt voor Mol en Vente, waarvan de eerste ongetwijfeld zyn loopbaan als linksbuiten met dezen eenen wedstryd afgesloten zal zien. Wy komen zoo vanzelf tot een beoordeeling van de spelers. Om te beginnen met doelman Keizer zal ieder een, die den wedstryd van gisteren zag het er wel over eens zyn dat de Ajacied een heel slechte beurt heeft gehad; zoo slecht zelfs, dat wy vreezen dat Keizer zijn plaats weer aan v Male zal moeten afstaan. Twee doelpunten heeft onze doelman zeker op zijn geweten. De groote fout van Keizer is naar onze mee ning dat hy zelden of nooit zyn lichaam mede dienst laat doen by het stoppen van een schot, doch alleen zyn armen gebruikt. Laat Keizer zoodoende een bal vallen, dan is er hoegenaamd geen bescherming meer. Een goed doelverdedi ger tracht zooveel mogelyk de ballen tegen borst of maag op te vangen. Keizer doet dit echter sporadisch. De wijze waarop hy bovendien de ballen uit de lucht „plecht" is buitengewoon interessant, doch het moet lukken. Gisteren lukte het éénmaal slechts half, waar van een doelpunt het gevolg was. Weber was veel minder dan gewoonlyk, zocht daarbij z'n kracht meerdere malen in forsch aanvallen, hetgeen zeker niet steeds, zooals dit maal, zonder strafschoppen kan afloopen. v. Run kan evenmin op het peil komen dat hy in de vorige wedstryden bereikte. In de middenlinie vonden wy de midhalfplaats door Oprinsen zeer zwak bezet. Hy was geen steun voor den aanval en deed eigenlijk eerst pas eenige goede dingen, toen ver in de 2de helft, v. Heel zyn plaats had ingenomen en de Tilburger voor linkshalf was gaan spelen. Van Heel heeft intusschen tegen de Fran schen ook zeker zyn besten wedstryd niet ge speeld, docht men kon van onzen aanvoerder toch nimmer zeggen dat hy onvoldoende is. Als linkshalf deed de Feyenoordmén het wel eens te mooi, zonder dat dit het gewenschte effect sorteerde. Pellikaan vonden wy ditmaal de beste. Deze speler heeft van het begin tot het einde gezwoegd en had het hierby tegen de sterke Fransche linkervleugel byzonder moeiiyk. In onzen aanval bleek Mol als linksbuiten ab soluut onvoldoende. Smit was de beste voorhoede-speler der Oranjeploeg. Bakhuys kon, door de zeer spe ciale bewaking welke hy genoot, ondanks zijn twee goede doelpunten in den aanvarg van den stryd. op deze onderscheiding geen aan spraak maken. Daar Smit in de tweede helft herhaaldelyk als verbindingsman tusschen mid denlinie en aanval fungeerde, kon de Fransche verdediging aan Bakhuys haar onverdeelde aandacht schenken. Een prettige wedstryd werd het zoodoende niet voor onzen midvoor. Vente was ook niet altyd op het juiste mo ment in de buurt der Fransche veste te vinden. Met verre schoten had de Rotterdammer dit keer geen succes. Wels krygt een hoogst eervolle vermelding. Hij was de geestelyke vader van de drie doel punten, welke elkaar zoo kort opvolgden. In de 2de helft werd er veel meer op links dan op rechts gespeeld en kreeg Wels niet zooveel meer te doen. De Fransche ploeg heeft keurig werk gele verd. Thépot kon de goals, welke Holland scoorde, niet verhinderen. Wy zouden straks in Milaan een keeper van deze kwaliteit tusschen onze palen wenschen. De stevige Fransche backs lieten zich in den aanvang van den stryd overrompelen, doch hebben zich naderhand uitstekend geweerd, waarby zy een flink gebruik van hun stevige boddy maakten. Op dit punt kunnen wy hen echter moeilijk iets verwyten. In de halflinie trok het terrier-achtig spel van den linkshalf Lietaer zeer de aandacht. Het beste deel van de Fransche ploeg was ech ter de voorhoede, met den befaamden midvoor Nicolas als uitblinker. Heel goed was ook de linksbuiten Aston, die met zyn binnenman Rio een uitstekenden vleu gel vormde. Ook de rechtervleugel was echter alleszins voldoende. De ons tot op heden onbekende Zwitsersche arbiter Wittwer heeft den niet zoozeer mak- kelyken wedstryd uitstekend geleid. Ziin op vatting over wat al dan niet geoorloofd aan vallen beteekent, schenen ons nogal ruim, dGch hy heeft hier geen van beide partyen byzon der mee bevoordeeld. Ons publiek kreeg de superioriteit der Fran schen min of meer als een koude douche. Het applaudisseerde geweldig toen de Fran schen na een kwartier den stand op 31 brach ten, gaf matig blijk van zyn instemming by het tweede en derde doelpunt der tegenstan ders en floot de gasten tegen het einde uit als er geen vuiltje aan de lucht was. Wat dit betreft zyn we toch precies eender als de kijklustigen in andere landen, waarover we ons zoo gaarne en gauw ergeren. En nu naar Milaan! Wy denken aan de oude wijsheid van de ge nerale repetitie en hopen, dat Anderiesen met Mijnders daar mede van de partij zullen zijn. Frankrük zit bij de zwakke ploeg. Zwitser land ook, doch indien dit laatste land met min der is dan Frankrijk, dan wacht ons in elk ge val een zwaren stryd, J. B. „Allons enfants de lat Patrie". We neurieden het mee op de overigens niet feilloos voort gebrachte klanken der Postharmonie. We hebben respect, grand respect voor het volkslied der Franschen, maar in een van de kleinste binnenkamertjes van ons binnenste hoopten we toch dat „la Patrie" ditmaal Neder land zijn zou en dat „les Enfants" niet een blauw shirt met den Gallischen haan maar een oranjehemdje met den bekenden leeuw zouden dragen. Hopen kun je zooveel je wilt en de Oranje mannekens hadden er alles op gezet om dia hoop ook in vervulling te doen gaan. Drie-nul in minder dan driemaal vijf minuten. Wie zou daar niet opgewonden van worden? Wie zou niet en wie werd het wel? Het publiek werd het, maar ook het elftal. Neen, we gelooven van niet. Dat zal zich niet door dat korte succes van de wijs hebben laten brengen, want dat moet gevoeld hebben, dat deze elf Franschen zich niet maar zoo zouden laten slachten, afmaken of den nek omdraaien als men het een gewoon haantje kan doen. De Gallische haan werd een kemphaan. De spelers deden hem sporen aan en die sporen deden wel him werk. Wy willen winnen, zei de leider van de Fransche ploeg tegen Karei Lotsy, die 't mis schien niet gezegd maar dan toch wel gedacht neeft: wy moeten winnen. Voor het eerste was alle reden, voor het an dere niet. Waarom zouden wij hebben moeten winnen? Om het moreel van de ploeg? Als die ploeg niet tegen een verlies kan, is haar mo reel niet veel waard. De Franschen hebben willen winnen en ze hebben gewonnen, verdiend en glorieus. Den overwinnaars heil! De grootste chauvinist, of hü moet heel „klein" zyn zal erkennen, dat de overwinning hun toekwam. Maar diezelfde chauvinist, een soort van lui tjes, van wie wy over het algemeen niet ge diend zyn, zal zich groot toonen als hy ook nu nog uit volle borst zal kunnen zingen: „Allons enfants de la Patrie" en dan hoopt, dat in Milaan onze Hollandsche elf zullen luis teren naar dien kreet als was deze voor hen bestemd en dat zy daar tegen de brave Zwit sers even sterk en onversaagd zullen spelen als zy het Zondag deden in Amsterdam tegen de onweerstaanbare Franschen. Verliezen is geen schande. In verliezen ligt soms een winst en wij zyn geneigd om dit ver lies in Amsterdam te transponeeren in een winst te Milaan. Een gewaarschuwd man telt voor twee. We hebben nu ervaren, dat we niet onover- winnelyk zyn en deze ervaring kan en zal ons te pas komen. De kans voor overschatting was maar al te sterk aanwezig en die kans nu is danig ver minderd. Dank zy de Franschen, die we feite lijk erkentelyk moeten zyn voor het lesje, dat zy ons gaven. Den overwinnaars heil! Niet: wee den over wonnenen! Laten we toch vooral geen verkeerde conclusies trekken uit wat Zondag in het Am- sterdamsche Stadion aan ons elftal is vol trokken. Het is niet anders dan een volkomen normale, volkomen eerlyke en volkomen verdiende neder laag, een, die ons na de wel overmatig groote successen der laatste maanden niet anders bren gen kan dan de noodige bezinning en ver nieuwde bezieling. En als bezinning en bezieling ons elftal naar Italië vergezellen, dan zal daar kunnen klin ken „Allons enfants de la Patrie", maar dan zal het gelden onze kranige elf, in wie wy, on danks wat er Zondag gebeurd is, nog het volle vertrouwen hebben en houden. Allons enfants! K.F.C.'er weet deze niet te benutten. Bakhuys krijgt een fraaie kans om de leiding te nemen, als hij vrij voor het doel komt Thé pot loopt uit en de Zwollenaar schiet handig over den doelverdediger heen. Het schot gaat echter rakelings naast. Onze voorhoede verricht uitstekend werk en geeft de Fransche verdedi ging geen gelegenheid om op adem te komen. Als Bakhuijs gevloerd wordt, plaatst Van Heel den vryen schop goed voordoel, waar Vente over kopt. Bliksemsnel gaan de Franschen er van door. Keiler vliegt langs de lyn, Van Run loopt toe, maar de Eindhovenaar komt er niet aan te pas en de Starssbourg-speler zet keurig voor doel, waar Nicolas met een fraaien kopbal Keizer voor de vijfde maal passeert. (54). Ruim een half uur na de hervatting hebben de Franschen de leiding genomen. Er kan nog alles gebeuren en een wedstryd is niet verloren voor het eind signaal klinkt. Maar het ziet er nu toch donker voor ons uit. De Franschen versterken hun ver dediging en zullen tot het uiterste vechten om de zege uit het vuur te slepen. Onmiddeliyk hierop brengen zy opnieuw ons doel in gevaar. Weber maakt hands binnen de beruchte lynen, maar de scheidsrechter merkt dit blijkbaar niet op en zoo zien de Franschen zich een alles zins gerechtvaardigden strafschop ontgaan. De Nederlandsche voorhoede zit ook niet stil, maar hier wordt veel te veel op Mol ge speeld, die met den bal maar geen raad weet. Wels, die met zijn uitstekende voorzetten, het Fransche doel steeds in gevaar brengt, wordt te weinig in het spel betrokken. Van Heel heeft met Oprinsen van plaats verwisseld en dit blykt wel een verbetering te zyn. Maar de tyd ver- strykt meer en meer. De Fransche doelman tracht door zeer langzaam uit te trappen het spel op te houden, wat een fluitconcert ontke tent en Thépot een waarschuwing van den scheidsrechter bezorgt. In de laatste minuten heeft het spel weinig meer om het lyf, al bly- ven de Nederlanders tot het laatste moment toe enthousiast aanvallen. De oranje-jongens werken als paarden, maar de Fransche verdedi ging laat zich niet meer passeeren. Herhaal delijk trappen de Franschen den bal uit om den tijS te rekken en zij verdedigen met man en macht. Als scheidsrechter Wittwer even later het einde aankondigt heeft Nederland voor de eerste maal van Frankrük verloren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9