Veilingkwestie te Beverwijk 2 dertig cents 2 FINANCIEN T ariefmachtiging I OPLOSSING BEREIKT RADIO-PROGRA MM A 2 TABELLARISCHE STAAT 2 MARKTEN o 2o 0 Dagfilm ZATERDAG 12 MEI 1934 Regeling tusschen ,JCennemer- land", „Vrije Veiling" en Spaarnebank" goed gekeurd Gecentraliseerd veilen Dading Waar het geld vandaan komt Centralisatie Zondag 13 Mei 1934 Maandag 14 Mei 1934 Op 16 Mei in de Eerste Kamer aan de orde Vrije tariefpolitiek der spoorwegen Een groot gevaar voor de binnen scheepvaart VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Academische examens LEIDEN. Geslaagd Economisch doet. ex. in dologie de heer L, Q. M. Jaquet. STEUNT ONZE NIJVERHEID! Rijkscommissie Werkverruiming onvermoeid OUD-MINISTER VERSCHUUR CAROLUS MAGNUS Tweede lustrum 0 Tegen betaling van 0 q is aan onze bureaux verkrijgbaar q een op stevig carton uitgevoerde 0 van gegevens omtrent 0 0 Onze Rubbermaatschappijen 0 VEREEN. KATH. PERS 0 Tegen misbruiken bij uitverkoopen Een regeling voorgesteld naar Duitseh model De inschrijving op 750.000 4Y2 pCt. obli gaties ten laste van de gemeente Almelo tot den koers van 99 pCt. wordt op 16 Mei a.s. opengesteld. Op 16 Mei a.s. wordt de inschrijving open gesteld op 6400 aandeelen van 100 tegen 100 pCt. ten laste van de Sarakreek Goud velden. De Cultuur Mij. Tjiranggon boekte in 1933 een winst van 13.916 tegen een ver lies van 57041 het vorig jaar, hoofdzakelijk als gevolg van de stijging der theeprijzen. Een Japansch gezelschap brengt een be zoek aan Indië voor handelsdoeleinden. De leider deelde mede, dat Japan bereid is, over de afname van Indische suiker te onder handelen, mits Ned. Indië goede concessies aan Japan doet. De Japansche invoer steeg in 1934 tot 10 Mei met 8 pCt. vergeleken met dezelfde periode in 1933. De export nam 23 pCt. toe Blijkens den jongst&n weekstaat is de goudvoorraad van de Fransche Bank fr. 421 millioen toegenomen, waarschijnlijk weder als gevolg van terugkeer van gehamsterd goud door bankinstellingen en particulie ren. De internationale petroleumconferentie die in Juni te Parijs zou worden gehouden wordt wel minstens tot October a.s. uitge steld, omdat de reorganisatie der Ameri- kaansche petroleummarkt nog niet voltrok ken is. De Standard Oil of New Jersey heeft den benzineprijs met een halven cent per gallon verhoogd. Amerika heeft zijn Europeesche debiteu ren doen weten, dat gedeeltelijke betalin gen van de op 15 Juni a.s. vervallende oor logsschuld zullen worden aangenomen. Hierdoor zullen echter de betreffende lan den niet vallen buiten de bepalingen van de Johnson-wet, welke verbiedt, ieeningen te verstrekken aan landen, die geheel of gedeeltelijk in gebreke blijven hun schulden te betalen. Het landbouwcomité van het Huis van Afgevaardigden bepleit onmiddellijke be handeling van de Commodity Exchange Control Bill, daar de commissie vreest, dat de toepassing van de controle op de effec tenbeurs na de definitieve aanneming van de beurswet tot gevolg zal hebben, dat spe culanten hun operaties naar de goederen beurzen overbrengen. Roosevelt heeft de nieuwe belastingwet onderteekend, waarbij voorzien wordt in de supplementaire belasting-inkomsten van 417 millioen. De Union Pacific kondigt een onveran derd kwartaal-dividend aan van 1.50 per aandeel. De General Motors Corp. behaalde in het eerste kwartaal een winst van 29.32 mill, tegen 6.87 millioen in dezelfde periode van 1933. De netto-winst van de Intern. Tel. and Tel. bedroeg in 1933 694000 of 0.11 per aandeel tegen een tekort van 3.93 mill, het vorig jaar. De wagonverladingen zijn in Amerika ge durende de afgeloopen week met 4449 tot 604.205 wagons achteruitgegaan. Roosevelt heeft thans weer meegedeeld, dat de kwestie der zilver politiek nog in het zelfde stadium verkeert en dat hij tegen een bindende opdracht gekant is. Gisteren werd ter New-Yorksche beurze een zetel verkocht tegen 100.000 of 10.000 goedkooper dan de vorige transac tie. De Mid-Continent Petrol. Co. behaalde in het eerste kwartaal een netto-winst van 310.000 tegen een verlies van 1.47 mill, in het eerste kwartaal van 1933. De goud-invoeren uit Europa naar Ame rika, die de vorige maand nog zeer aanzien lijk waren, zijn thans bijna geheel tot stil stand gekomen. Hoewel de bedrijvigheid in de Amerik. staalindustrie blijft toenemen, werken toch de meeste mijen nog met verlies. De tien grootste ondernemingen boekten in 1932 een verlies van 127 millioen, in 1933 61 mil lioen en in het eerste kwartaal van 1934 nog 8Vï millioen. De Baltimore and Ohio boekte in 1933 een winst van 204.772 tegen een verlies van 6.33 millioen het vorig jaar. De Goodrich e.a. groote fabrikanten van autobanden hebben de prijzen der banden der 3e en 4e klasse met 5 tot 15 pCt. reeds verhoogd, in afwachting van een even tueele stijging van de grondstoffen Naar gemeld wordt zullen in Engeland de bandenprijzen de volgende week met 5 a 12 y2 pCt. worden verhoogd als gevolg van de stijging der rubber prijzen. De verhouding tusschen de ondeme- mings- en bevolkings-productie van rubber is in Indië vastgelegd. Deze verhouding be draagt 58 pCt. ondememings- tegen 42 pCt. bevolkingsrubber, welke verhouding geba seerd moet zijn op die van de jaren 1929 1933, gedurende welke de productie van beide groepen ongeveer dezelfde verhouding vertoonde. De laaggeprijsde Buick-wagens worden thans aangeboden tegen 795 tot 925, waardoor de General Motors den concur rentiestrijd op gebied van goedkoope wa gens verscherpt. De geruchten, dat Ford een prijsverlaging wenscht in te voeren, veront rusten de andere mijen. De N.V. Lyempf boekte in 1933 een winst saldo van 315.406 tegen 339.949 en keert op de gewone en preferente aandeelen een onveranderd dividend uit van 6 pCt. De jaarvergadering van de Perlak Petrol. Mij. accepteerde het voorstel tot statuten wijziging waardoor het mogelijk zal zijn, dat de Mij. eigen aandeelen inkoopt tot een maximum van 50 pCt. der nominale waar de. st Gezonken vrachtscheepje gelicht Vrijdagavond werd in het veilinggebouw aan de Breestraat te Beverwijk een gecombineerde vergadering gehouden van de Coöperatieve vei lingverenigingen „Kennemerland" en „Vrije Veiling" ter bespreking van de voorstellen der beide besturen inzake de oplossing van de be kende moeilijkheden, welke gerezen zijn tus schen de veilingen en De Spaarnebank in Haarlem. Aan de bestuurstafel werden om. opgemerkt de heer Poolman, vertegenwoordiger van den Crisis-accountantsdienst en vertegenwoordigers van de Centrale Raiffeisenbank en de Boeren leenbank. De voorzitter van „Kennemerland", de heer J. P. Nijssen, opende de vergadering van zijn vereeniging met een welkomstwoord, waarin hij herinnerde aan het besluit van de vergadering van 12 April jj., waarbij het bestuur gemach tigd werd te trachten een regeling te treffen, welke een oplossing beteekende in de bestaande moeilijkheden. Na langdurige onderhandelingen is men er In geslaagd deze regeling tot stand te brengen en thans zal zij dan der vergadering ter goed keuring worden voorgelegd. Een gevolg van deze overeenkomst zal moeten zijn, dat in ge zamenlijk overleg getracht wordt op een goed- kooper manier te veilen. Wanneer het voor beide vereenigingen geschiedt in één gebouw, zal dat een groote besparing geven. Een voorstel in dezen geest zal dan ook aan de vergadering ter goedkeuring worden voorgelegd. Nadat de voorzitter van de „Vrije Veiling" de vergadering van zijn leden geopend had, werd het voorstel van beide besturen aan de orde gesteld, n.l. om met de N. V. Spaarnebank te Haarlem een dading te treffen, welke hierop neerkomt, dat de Spaarnebank alle aan haar gecedeerde vorderingen overdraagt aan de beide Coöperatieve vereenigingen, benevens 34 aan- deelbewijzen a 500.in de bollenveiling, zoo dat dus volledige kwijting wordt verleend, waar tegenover de beide vereenigingen aan de Spaar nebank een bedrag van 65000.betalen. (Zooals men weet, beliepen de vorderingen van de bank in totaal 'n bedrag van ruim 230.000.) De Spaarnebank verplicht zich verder om na deze dading de faillissementsaanvrage in te trekken. Over dit voorstel werd allereerst aan de leden van „Kennemerland" het woord gegeven. Er ontspon zich een breedvoerige discussie, waarbij een der leden inlichtingen vroeg over het be wuste uittreksel uit de notulen van een leden vergadering, welke niet gehouden is, maar welk uittreksel niettemin aan de acte van op richting van de bollenveiling in 1929 was vast gehecht. De heer W. de Groot, directeur van .Kenne merland", antwoordde, dat deze ledenvergade ring wel gehouden is. De notulen spraken ech ter slechts van een overeenkomst betreffende de gebouwen, maar gaven geen machtiging tot het veilen van bollen. Het betreft hier een ver zuim van den notaris, die destijds de zaak re gelde. Hij oordeelde het beter, een geheel nieu we acte op te stellen, maar verzuimde hiervoor een aparte ledenvergadering te doen houden. Inplaats daarvan werden de notulen van de hierboven bedoelde vergadering aan de acte ge hecht. Deze verloor daardoor haar rechtsgel digheid, met het gevolg, dat de Rechtbank deze acte terzijde legt en teruggrijpt naar de oude acte van '25. Een der leden vroeg om het verband eens duidelijk te maken tusschen het hebben van geen schuld en toch een faillissements-aan- vrage. De rechtskundig adviseur der veilingen ant woordde, dat deze dading feitelijk een com promis beteekent om het geschil op te lossen. Het geschil, dat tusschen de veilingen en de Spaarnebank bestaat. Beide partijen hand haven hun standpunt. Juridisch valt voor het standpunt van de Spaarnebank minstens zoo veel te zeggen als voor dat, wat de veilingen innemen. Dit bewijst ook de meening van de rechtbank, die beslist het faillissement zal uit spreken, wanneer geen regeling tot stand komt. Afgezien van beiderlei standpunt besluiten nu de veilingen en de bank om in aller belang een dading tot stand te brengen. Spr. wijst er ver der op, dat in de vorige vergadering reeds in principe tot deze dading is besloten. De heer Nijssen betoogt, dat de leden thans moeten kiezen tusschen dading of faillissement. Dit laatste zou inderdaad een ramp voor de streek zijn. Dan gaat het niet om 65.000, maar om tonnen. Op een vraag van een lid deelt de rechts kundig adviseur mede, dat na goedkeuring van de dading een concept-overeenkomst ter goed keuring zal worden aangeboden, waarbij de re geering tegen 4 pet. ƒ39.000 leent, n.l. ƒ26.000 aan Kennemerland en 13.000 aan de Vrije Vel ling. Dan leent de Land- en Tuinbouwbank te Beverwijk aan Kennemerland 17.300, rerwül de Raffeisenbank aan de Vrije Veiling ongeveer ƒ8600 leent, hetgeen samen het benoodigae be drag van ƒ65.000 uitmaakt. Beide vereenigin gen dragen deze leeningen weer over op de nieuwe N.V. Bloembollenveiling „Beverwijk", waarbij aansprakelijkheid der leden is uitge sloten. De renten en aflossing aan de regeering moet betaald worden door de bollenveiling De rente betaling aan de regeering wordt door de ver eenigingen gegarandeerd voor twee-derde, ter wijl voorts een minimum aflossing van 2000 p>er jaar voor drie-vijfde deel wordt gegaran deerd uit de netto winst van Kennemerland en Vrije Veiling, voor zoover door deze vereefcigin gen, na afschrijvingen, winst wordt gemaakt. De beide veilingen zullen hiertegenover bor gen moeten stellen, door overdracht aan de re- geering van de gecedeerde vorderingen en door het geven van aandeelen aan de regeering in onderpand. Met het oog hierop zal naar samenwerking tusschen beide veilingen gezocht moeten wor den, opdat door gezamenlijke exploitatie de lasten zullen kunnen worden opgebracht. De heer Nijssen meende te mogen verwach ten, dat de exploitatie der nieuwe bollenveiling zoodanig zal zijn, dat de rente en aflossing door haar kunnen worden opgebracht. Dank zij de buitengewone medewerking der regeering is deze regeling tot stand gekomen. Het bestuur meent, dat zij aanvaard moet worden. De heer Muijen, voorzitter van de Vrije Vei ling, wees er naar aanleiding van een opmer king van een zijner leden op, dat de nieuwe bol lenveiling zeker draaien kan. Dat eischt ook de regeering. Spr. zag er niet tegen op. Aan de nieuwe veiling zullen geen fouten kleven. De leden zelf kunnen den gang van zaken volledig controleeren en nagaan. Maar dan moeten zij ook medewerken om de veiling te laten draaien. De heer Hagen, lid van de commissie uit de leden, welke het bestuur bijstaat, verklaarde, dat deze commissie de dading volledig goed keurt. Hij bracht hulde aan de regeering en de banken, die de vereenigingen uit den put hel pen. (Applaus.) Spr. vreesde echter, dat het ver trouwen in de bollenveiling weg is. De nieuwe veiling is echter goed georganiseerd. Daarom hoopte spr., dat zij winst zal maken en dat de leden daartoe zullen meewerken. Op een desbetreffende vraag antwoordde de voorzitter, dat er geen verplicht veilen komt. Het is echter in het belang van de leden zelf, dat de bollenveiling goed gaat. Anders trekt de regeering zich terug. Waar bovendien de mede zeggingschap der leden in het beleid van de bollenveiling in aller opzichten verzekerd is, kunnen zij er vertrouwen in stellen. Spr. spoor de de leden aan ook krachtig aan, om dit te doen. (Applaus). Nadat de heer W. v. Dok nog gepleit had voor aanneming van de dading en de regeling, werd deze laatste voorgelezen door den nota ris, den heer J. H. Bremmers. Zij bevat, behalve de boven omschreven finan- cieele regeling, ook bepalingen betreffende ge meenschappelijke exploitatie. Uiterlijk 1 Juni zal begonnen moeten worden met het veilen door beide vereenigingen in één gebouw, n.l. dat van „Kennemerland". Het vei lingspercentage zal voor beide vereenigingen gelijk zijn. Voorts zullen de besturen uitmaken, Wie van het personeel na deze samenvoeging gehandhaafd zal blijven. De regeling omtrent een en ander moet geschieden onder goedkeu ring van een controle-commissie, die, wanneer de besturen niet tot overeenstemming bomen, zelfstandig de zaak zal regelen. Op 1 October zal een definitieve regeling omtrent deze cen tralisatie gereed moeten zijn, zoo noodig door middel van een fusie tusschen beide vereenigin gen. Dading en regeling werden hierna door beide vereenigingen goedgekeurd. Van Kennemerland stemden 3 leden tegen de dading. De heer Nijssen noemde dit een prachtige eensgezinde uitspraak. Hartelijke woorden van dank richtte spr. aan den minister van Econo mische Zaken, die de streek Kennemerland van de ramp van een faillissement gevrijwaard heeft. Bij dezen dank begreep spr. ook de amb tenaren, die medewerkten, zoodat thans, na langdurige onderhandelingen, dit alles bereikt is kunnen worden. Hierna volgde sluiting. Met het oog op het spoedeischende karakter van het ontwerp van wet tot instelling, af schaffing, verhooging of verlaging van invoer rechten op korten termijn zal de voorzitter der Eerste Kamer dit ontwerp aan de orde stellen tegen 16 Mei a.s. des middags te 2 uur. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland heeft in een adres aan de Eerste Kamer eenige opmerkingen gemaakt naar aanleiding van het wetsontwerp tot wijzi ging van het Spoorwegnet en van het Locaal- spoor- en Tramwegnet. Zij beperkt zich daarbij tot artikel I van het wetsontwerp, omdat juist bij dit artikel groote belangen van de binnen scheepvaart betrokken zijn. Indien toch de Spoorwegen in staat worden gesteld, nog meer dan tot heden het geval is, door vrijheid in hun tariefpolitiek te conaur- reeren, dan zal toch ongetwijfeld de bedoeling voorzitten, om vervoer tot zich te trekken, dat thans door andere vervoermiddelen verzorgd wordt. En omdat de binnenscheepvaart, naar algemeen wordt aangenomen, het grootste aan deel in het goederenvervoer heeft, zal 'n ver scherpte concurrentie der Spoorwegen nood zakelijk tot gevolg hebben, dat het vervoer in nog sterker mate aan de binnenscheepvaart zal worden onttrokken. De toestand in de binnenscheepvaart is van dien aard, dat ook daar behoefte is aan een grootere vervoerdichtheid. De moeilijkheden, waarmede men te kampen heeft, zullen bij een scherpere concurrentie nog grooter worden. En wanneer de binnenscheepvaart besluit tot door voering van lagere tarieven, om het vervoer zooveel als mogelijk is te behouden, dan zal een afbraak der vervoertarieven ontstaan, die nood lottige gevolgen moet hebben. Vooral verlieze men daarbij niet uit het oog, dat de eigenaar van een binnenscheepvaart- bedrijf gebonden is aan den commercieelen eisch, te komen tot een sluitende exploitatie rekening, terwijl de verliezen van de Neder- landsche Spoorwegen worden gedragen door den Staat, die deze moet verhalen op de ge- heele bevolking. De Kamer is van oordeel, dat een verscherp te concurrentie van de Spoorwegen de binnen- schipperij en de binnenbeurtvaart in de groot ste moeilijkheden zal brengen en dat slechts door een algemeene regeling van het binnen- landsche vervoerwezen de noodige verbetering te verwachten is. HUIZEN, 1875 M. NCRV 8.30 Mor genwijding door ds. Verkuyl KRO 9.30 Gramofoonmuziek 10.00 Pontificale Hoogmis in de St. Servaaskerk te Maas tricht. gecelebreerd door Z. H. Exc. mgr. L. J. Kerckhofs. bisschop van Luik 12.00 Plechtige St. Servaasprocessie met as sistentie der kerkelijke hoogwaardigheids- bekleeders en met meevoering der relieken, borstbeelden en schrijnen. Ooggetuigever- slag door Paul de Waart 12.45 Gramo foonmuziek 1.00 Land- en volken kunde. Pater H. Breukers: „De levensstrijd in den poolnacht" 1.20 Kro-orkest o. I. v. Mar. v. 't Woud 1.50 Gramofoonmu ziek 2.10 Boeken en schrijvers. „Kunst zaken" van Sinclair Lewis door A. J. L. v. Oosten - 2.30 Gramofoonmuziek 3.25 Kro-orkest o. 1. v. Mar. v. 't Woud 4.15 Ziekenlof uit Den Bosch NCRV 5.00 Ge wijde muziek. Dames-ensemble o. 1. v. Perd. Kioek 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Pernis 7.30 Gewijde muziek KRO 7.45 Voetbaluitslagen v. d. R.K.F. 7.50 De „Middenstandsraad" door A. baron van Wijnbergen 8.15 Rotterdamsch ka tholiek mannenkoor o. 1. v. P. v. d. Putten. Cor v. d. Munster, tenor, P. v. d. Putten, orgel, Fr. Odijk, a. d. vleugel 9.15 Vaz Dias 9.20 Marinus Flipsfe, piano 9.35 Gramofoonmuziek 9.45 De Kro-Boys o. 1. V. Piet Lustenhouwer - 10.30 Vaz Dias 10.35 Gramofoonmuziek 10.40 Epiloog door het kleine koor o. 1. v. Jos. H. Fick- kers 11.00 Sluiting. HILVERSUM, 301 M. VARA 9.00 Postduivenberichten en voetbalmededee- lingen 9.03 Tuinbouwhalfuurtje door S. S. Lantinga 9.30 Orgelspel door Joh. Jong AVRO 12.00 Filmpraatje door L. J. Jordaan 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest 1.00 Henri H. v. Calker:' „Het schilderij van de maand" 1.20 Kovacs La jos en zijn orkest 2.00 Boekenhalfuurtje door dr. P. H. Ritter Jr.: „Zegen der goed heid" door Antoon Coolen 2.30 Aan sluiting met de Bachzaal van het Amster- damsch Conservatorium. Concert door leer lingen en oud-leerlingen van mevr. Rose Schönberg te Amsterdam. Omroeporkest. Geheel o. 1. v. Nico Treep 3.30 Herh. van de prijsvraag ten bate van het Nat. Crisis comité: „Wie wil er met Han naar Rome?" 3.50 Vaz Dias. Daarna flitsen v. d. intern, tenniswedstr. op het DDV-tennisstadion te Amsterdam door G. J. Scheurleer. Daar na spelmomenten uit Willem IXAjax VARA 5.00 Gramofoonmuziek 6.00 Voet bal van den dag 6.20 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 7.20 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot AVRO 8.00 Vaz Dias 8.15 Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. Tino Pattiera, tenor 9.00 Radio-Journaal 9.15 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. Concertgebouworkest o. 1. v. dr. Willem Mengelberg. Di Moorlag, sopraan. Suze Luger, alt. Louis v. Tulder, tenor. Thom Denijs, bas-bariton. Koor v. d. Mij. ter be vordering der toonkunst 10.25 Muziek ter ontspanning 11.00 Kovacs Lajos en zijn orkest 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 12.30 Engelsche dag. Engelsch gramofoonplatenconcert 1.30 Concert 2.00 Concert 2.30 Geva rieerd Engelsch concert 4.30 Concert 9.00 Engelsch concert 9.30 Concert 10.00 Gevarieerd concert 10.30 Dansmu ziek. BRUSSEL, 484 M. 9.20 Populair concert o 1. v. Karei Walpot 10.20 Gra mofoonmuziek 5.20 Kamermuziek 7.20 Omroepsymphonle-orkest o. 1. v. Jan Kumps 9.30 Dansmuziek BRUSSEL. 322 M. 9.20 Gramofoonmu ziek 10.20 Populair concert o. 1. v. Ka- rel Walpot 11.17 Omroeporkest 12.30 André Felleman's orkest 8.20 Populair concert o. 1. v. Karei Walpot 9.30 Dans muziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 Omroep orkest 8.35 August Enna-concert door het omroeporkest 9.50 Omroepstrijkor- kest 10.20 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 9.50 Gevarieerd pro gramma 12.30 Omroep-klein-orkest o. 1. v. Leo Eysoldt 3.50 Woudconcert door een harmonie-orkest o. 1. v Norbert Köp- pikus 5.05 idem 7.20 Concert door de vroolijke vijf 7.50 ,.Das nachtlager in Granada", opera van Konradin Kreutzer, bewerkt door Paul Heinrich Gehly. Lei ding Otto Julius Kühn. Koorleiding Josef Breuer. DAVENTRY, 1500 M. 11.50 Scandina vische muziek 12.00 Concert van Scot tish Regionald 4.20 Orgelconcert 6.20 Solistenconcert 8.50 Leslie Jeffres en zijn orkest. HAMBURG, 322 M. 11.20 Nedersa.kstsch symphonie-orkest 8.20 Orkest en Vrouwenkoor 9.50 Dansmuziek. PARIJS (POSTE PARISIEN), 313 M. 7.05 Populair concert. PARIJS (RADIO), 1648 M. 10.50 Or gelconcert 11.40 Gramofoonmuziek 12.05 idem 12.20 Victor Pascal-orkest 5.20 Het Andolfl-orkest 7.20 Music Hall programma o. 1. v. Maurice André. MILAAN, 369 M. 7.00 Gramofoonmu ziek 7.30 idem 8.15 Concert. ROME, 421 M. 3.50 Gramofoonmuziek 4.20 Vocaal en instrumentaal concert 7.30 Gramofoonmuziek 8.15 „La Mas cotte", operette van Joh. Strauss. Koor en orkest o. 1. v. J. Holzer. WARSCHAU, 1345 M. 11.35 Philhar- monie-orkest 1.50 Gramofoonmuziek 2.40 Dansmuziek 4.35 Orkestconcert 7.15 Populaire muziek door het omroepor kest m. m. v. solisten 8.10 Vrooïijk pro gramma 9.45 Dansmuziek 10.25 idem. BEROMUNSTER, 540 M. 10.05 Ka mermuziek 11.20 Gramofoonmuziek 12.50 Vocaal-dubbelkwartet 4.20 Con cert 6.25 Gramofoonmuziek 7.10 Or gelconcert. Daarna omroeporkest 8.30 Omroeporkest o. 1. v. Hermann Hofmann. HUIZEN, 1875 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo foonmuziek 10.30 Morgendienst door ds. A. C. Diederiks 11.00 Lezen van chris telijke lectuur door dr. J. H. Gunning 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Politiebe richten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart uit de Lu- thersche kerk, Kloveniersburgwal te Am sterdam 2.00 Uitzending voor scholen. W. G. v. d. Heetcamp: „Van een beroemd riddergeslacht in de middeleeuwen": De heeren Van Arkel .2.35 „De Groententuin in Mei" door A. J. Herwig 3.15 Cursus knippen en stofversieren door Instituut Ensaid 3.45 Verzorging zender 4.00 Bijbellezing door ds. G. Visee 5.00 Gra mofoonmuziek 5.30 Haarlems strijktrio concerteert 6.30 Vragenuurtje 7.00 Politie- en persberichten Pl.m. 7.15 Vra genuurtje 7.45 Gedeeltelijke uitzending van de 20e Maranathaconferentie, welke gehouden wordt in hotel „Boschlust" re Zeist o. 1. v. Johannes de Beer 9.15 Lie- derenrecital door Berth Heroen 10.10 Vaz Dias 10.20 Bespeling van het Stu dio-orgel door L. Blauw 11.10 Gramo foonmuziek 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 301 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek 9.00 De Notenkrakers 0. 1. v. Daaf Wins 12.00 Klein-Vara- ensemble o. 1. v. Frits Bakels 2.00 Ver zorging zender 2.45 De Flierefluiters o. 1. v. Jan van der Horst 4.00 Gramofoon muziek 5.55 Overgang naar 'den ver sterkten zender 6.00 Orgelspel door Jo- han Jong 6.30 Muzikaal babbeltje door Piet Tiggers 7.15 De Flierefluiters o. 1. v. Jan van der Horst 8.00 Herhaling SOS-berichten 8.03 „De komende nieuwe spelling", causerie door prof. dr. C. G. N. de Vooys 8.20 Het Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot m. m. v. Mara Dijxhorn, zang 10.00 Vaz Dias 10.15 De Noten krakers o. 1. v. Daaf Wins 11.30 Gra mofoonmuziek 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 7.00 Zwitser- sche avond. Zwitsersch gramofoonplaten concert 7.25 Moderne Zwitsersche mu ziek door het omroeporkest o. 1. v. Henri Pensis 8.00 Zwitsersch liederenrecital door Marie Thérèse GrosfilsDe Cuyper 8.40 Vervolg zangrecital 8.50 Vervolg zangrecital - 9.00 Gevarieerd concert door het omroeporkest o. 1. v. Henri Pensis 10.15 Dansmuziek (gr.pl.). BRUSSEL, 484 M. 12.30 Populair con cert 4.20 Het omroeporkest o. 1. v. Franz André 7.20 Concert door het orkest van het Regiment Karabiniers „Prins Boude- wijn" o. 1. v. luitenant Jules Honnay 8.35 Vervolg concert 9.30 Max Alexys' orkest. 1 BRUSSEL, 322 M. 12.30 Eerste bedrijf „cavallerla Rusticana" van Mascagni (gr, PL) 4.20 Gramofoonmuziek 8 20 Het omroeporkest o. 1. v. Franz André 9 30 Dansmuziek (gr.pl.). KALUNDBORG, 1261 M. 11,20 Orkest muziek uit hotel ,,D' Angleterre" 2.20 Orkestmuziek uit restaurant „Wivex" 7.50 Het omroeporkest speelt Deensche mu ziek 9.25 Het omroeporkest speelt wer ken van Franz Nerada. BERLIJN, 357 M. 3.20 Middagconcert door het Herbert Fröhlich-orkest 5.50 Theodor Kirchner-concert 8.20 Muziek uit de 18de eeuw door het omroeporkest o. 1. v. Heinrich Steiner. HAMBURG, 332 M. 12.20 Gramofoon muziek 1.35 Gramofoonmuziek 6.20 Operaconcert door solisten, koor, orgel en het omroeporkest o. 1. v. Adolf Seeker 10.20 Dansmuziek (gr.pl). KEULEN, 456 M. 12.20 Het omroep orkest o. 1. v. Wilhelm Keiper 4.35 Ves perconcert 6.20 Het omroeporkest o. 1. v. Wilhelm Buschkötter 9.40 Het omroep- klein-orkest o. 1. v. Leo Eysoldt 10.50 Kamermuziek. DAVENTRY, 1500 M. 12.05 Het Wes tern Studio-orkest o. 1. v. Frank Thomas 2.20 Gramofoonmuziek 7.35 Concert in de Queen's Hall te Londen door een afdee- ling van het BBC-symphonie-orkest en het Philharmönisch koor o. 1. v. Bruno Walter m. m. v. solisten 8.35 Voortzetting con cert 10.05 Lew Stone en zijn band in „Monseigneur". PARIJS (POSTE PARISIEN), 313 M. 6.15 Gramofoonmuziek 7.05 Gramofoon muziek 7.30 Vrooliik programma. PARIJS (RADIO). 1648 M. 11.20 Het Krettly-orkest 7.20 „La dame Blanche", opera-comique van Voieldieu 9.50 Dans muziek. MILAAN, 369 M. 4.50 Concert 7 00 Gramofoonmuziek 7.25 idem 8.05 id. 8.20 Concert 9.20 Gramofoonmuziek. ROME, 421 M. 4.20 Vocaal en instru mentaal concert 7.00 Gramofoonmuziek 7.25 idem 8.05 idem 8.20 „Stan dard '-concert 9.50 Gramofoonmuziek. WEENEN, 507 M. 3.30 Solistenconcert 4.25 Gramofoonmuziek 6.30 Werken van blinde componisten door solisten, een koor en een orkest 7.55 Solistenconcert 9.45 Dansmuziek door de Ferry Zelwec- kerkapel. WARSCHAU, 1345 M. -- 5.30 Virtuozen op Jazz-instrumenten 7.20 Orkestconcert 8.35 Orkestconcert 9.50 Dansmuziek uit hotel „Bristol" 10.25 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 540 M. 3.20 Het „Ra- dio"-kwartet speelt 4.20 Walter Franz bespeelt zijn één-poots-orgeltje 6.20 Gramofoonmuziek 7.15 Schubert-Weber festival in Bazel. Symphonie-concert o. 1. v. dr. Fell:: Welngartner, solist Karl Erb, tenor. Dezer dagen vergaderde de Rijkscommissie Werkverruiming te 's-Gravenhage onder pre- sidum van haren voorzitter, den heer Ch. J. I. M. Weiter. In verband met het feit, dat nog al tijd orders door overheidslichamen zonder voorafgaand overleg met de Commissie aan buitenlandsche on dernemingen worden opgedragen en industrieele producten uit het buiten land worden betrokken, hoewel de ze evengoed en zelfs tegen concur- reerende prijzen van Nederlandsche fabrieken kunnen worden gekocht, werd besloten de de Commissie zich te dezer zake tot de betrokken Ministers zal wenden. Tot haar leedwezen moest de Commissie vast stellen, dat tengevolge van valuta-verschillen en andere maatregelen van buitenlandsche re geeringen, de Nederlandsche scheepsbouwers, ondanks medewerking van vele zijden, slechts bij uitzondering opdrachten uit het buitenland voor schepenbouw kunnen verkrijgen. Mededeeling werd gedaan van verschillende gevallen, waarin met medewerking der regee ring, kon worden bereikt, dat werkgelegenheid hier te lande kon worden behouden of verruimd. Met ingenomenheid werd er melding gemaakt dan van stonde af aan overleg en samenwer king heeft plaats gehad met het Werkfonds 1934. Ten slotte werd mededeeling gedaan van een groot aantal gevallen, waarin de bemiddeling der Commissie werd ingeroepen, teneinde de verkrijgen, dat bepaalde orders aan de Neder landsche nijverheid zouden worden opgedragen. Naar wij vernemen, is oud-minister Ver schuur zoover hersteld, dat hij thans voor ver der herstel einde der volgende week naar Frankrijk gaat om daar een kuur te ondergaan. Van al zijn ambtenaren heeft hij schriftelijk door middel van een gedrukte kaart afscheid genomen, terwijl hij begin volgende week van enkele hoofdambtenaren, met wie hij dage lijks te maken had, dit nog persoonlijk hoopt te doen. Hedenmorgen heeft Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van Den Bosch en lid dei St. Radboudstichting in de H. Jozefkerk aan het Keizer Karelplein te Nijmegen een Ponti ficale H. Mis opgedragen ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Nijmeegsche Stu dentencorps Carolus Magnus. Moderator en priesterstudenten der Nijmeegsche Universiteit assisteerden, terwijl onder leiding van den zeer- eerw. pater C. Franke S. J. het jongenskoor der kerk te zamen met eenige priesterstudenten de Gregoriaansche gezangen uitvoerden. Na de H. Mis, onder welke Mgr. de Commu nie uitreikte, was er een gemeenschappelijk ontbijt van professoren en studenten, waar ook ook Mgr. aanzat. GD B CD CD CD CD CD CD H CD CD CD B ph 5 5 uuiii vui gj m i b Bij verzending p. post, wordt Q de prijs met 10 ets. verhoogd. Aanvragen te richten: 0 ADMINISTRATIE ns N. Z. VOORBURGWAL 67-73 Amsterdam-C. - Giro 22884 OBCDBCDBCDBCDBCDBCDBCDBCDBCDB De Nederlandsche Bond van Winkeliers in damesconfectie heeft een adres gericht aan den minister van Economische Zaken, waarin enkele opmerkingen worden gemaakt betreffende het wetsontwerp tot regeling van het uitverkoop wezen. Het is in vele zaken gebruikelijk, dat de clientèle eenigen tijd voor den publieken uitver koop begint een circulaire krijgt toegezonden, waarin wordt medegedeeld, dat men reeds voor den officieelen uitverkoop van de lage prijzen kan profiteeren. Het ligt naar het oordeel van den Bond in het systeem van den wet om dit gebruik in elk geval geheel te verbieden. Van belang is, en ook dit zou naar de mee ning van den Bond voor Nederland van toepas sing kunnen zijn, dat naar de Duitsche wet geving verkoopen alleen dan met den naam „uitverkoop" kunnen worden aangeduid, wan neer zij een gevolg zijn van opjieffing eener zaak. In alle andere gevallen wordt eenvoudig van verkoopen (c.q. opruiming) gesproken. In dit verband zij eveneens gewezen op de Duitsche bepaling, dat na een uitverkoop bin nen een jaar geen soortgelijke zaak in dezelfde stad mag worden geopend, behoudens in bij zondere gevallen te verleenen ontheffing. Het wil den Bond voorkomen, dat een. der gelijke bepaling ook voor Nederland zijn nut kan hebben, daar deze het groote euvel der zgn. vliegende winkels vrijwel geheel en af doende weg zal kunnen nemen. Het wil den Bond voorkomen, dat dit artikel nog meer ware te omschrijven; speciaal is hier bij in het oog gehouden de velerlei aankondi gingen, als „halve prijzenverkoop", „honderd uren verkoop", „serieverkoop", „November-aan- bieding", het aanbieden van kortingen enz. waarvoor vanzelfsprekend bij het ten deze ge volgd systeem geen plaats meer is. De Wet laat de vaststelling van den aan vangsdatum van iedere opruiming in zooverre aan de betreffende Kamers van Koophandel over, dat de mogelijkheid is geschapen, dat de data plaatselijk of voor verschillende blanches op andere tijdstippen worden vastgesteld De praktijk in Duitschland is, dat alle sei zoenverkoopen in alle branches over geheel Duitschland op denzelfden dag beginnen en ein digen, zoodat men met speciale eventueele be staande verlangens van afzonderlijke branches geen rekening heeft gehouden. Het groote belang bij een dergelijke uniforme regeling is zonder meer duidelijk. Juist voor Nederland met zijn vele dicht bij elkaar liggende steden is naar de meening van den Bond het hier gepropageerde systeem beter dan het door den minister voorgestelde, waar van in ieder geval het gevolg kan zijn, dat in verschillende plaatsen tegenstrijdige voorschrif ten worden gegeven. Wat den beginsdatum der verkoopen betreft, lijkt 2 Januari en 15 Juli geschikt. Uitbreiding van den termijn voor den zomer- verkoop tot anderhalve maand zal anderzijds geen bezwaren opleveren. Ten onrechte wordt in het wetsontwerp ge mist een bepaling krachtens welke, gelijk ook de Duitsche wet mogelijk maakt, onafhankelijk van de straffen, waaraan de overtreder zich blootstelt, onmiddellijk en wel door desbetref fende politie-autoriteiten verdere overtreding kan worden belet, zoo noodig door het sluiten van den winkel. Het zou anders onder bepaalde omstandig heden verkieselijker kunnen zijn zich tot de niet zeer hooge straf te laten veroordeelen, dan met den verkoop op te houden. Voorts zij gewezen op de veelal groote moei lijkheid voor de aangewezen opsporingsambte naren om een overtreding te constateeren, wan neer dit b.v.b. in den vorm geschiedt van toe zending circulaires e.d. Het is derhalve gewenscht, dat in dergelijke gevallen de mogelijkheid wordt geschapen voor de medewerking van ook niet-ambtenaren, op dat ook op grond van aangifte een strafvervol ging kan worden ingesteld. ALKMAAR, 11 Mei. Graanmarkt. Aangevoerd totaal 103 H.L., als: 18 voertarwe 4.506.00: 18 gerst en chev. gerst 5.25; 35 haver 6.206.60; 26 boonen: bruine boonen 8.0010.00, citroenboo- nen 7.00, duivenboonen 7.75, witte boonen 8.00 20.00. Blauwmaanzaad 14.50. 6 erwten: groene groote 8.0015.00, idem grauwe 32.00—36.00, idem vale 14.00—26.00. Per 100 K.G. Handel stug. ALKMAAR, 11 Mei. N.V. Alkm. Exportveiling. Aardbeien 728 per doosje. Andijvie 1.804.50 per 100 stuks. Asperges 13.0027.00 per 100 bos. Bloemkool I 14.0019.00, idem II 8.0012.00 per 100 stuks. Gels kool 1.20 per 100 K.G. Kropsla 1.504.50, Komkommers 7.0014.50 per 100 st. Prei 3.506.50 per 100 bos. Postelein 1432 cent per bakje. Rabarber 1.503.50, Raapstelen 0.40 1.10, Radijs 1.003.80 per 100 bos. Roode kool I.10—2.60 per 100 K.G. Selderie 0.70—2.10 per 100 bos. Spinazie 2280 cent per bak. Snijboonen 28.0032.00, Tomaten 22.0032.00 per 100 pond. Uien 3.60 per 100 K.G. Wortelen 6.00—14.50 per 100 bos. Witlof I 6.00—9.00. idem II 1.503 00 per 100 pond. ALKMAAR, 12 Mei. Veemarkt. 12 paarden 100.00—150.00, 49 melkkoeien 140.00—240.00, geldekoeien 120.00160.00, pinken 70.0090.00, 82 nuchtere slachtkalveren 4.0014.00, 242 overhouders 14.0020.00, 679 lammeren 7.00— II.00, slachtlammeren 11.0014.00, 64 biggen (10 weken) 8.0011.00. 12 bokken en geiten 8.00—16.50, kleine bokjes 0.25—0.50 per stuk. Handel redelijk. ALKMAAR, 12 Mei Boter- en eierenmarkt. Boter fabriek 0.67i/2 tot 0.7234, eieren groothan del 2.tot 2.30, eendeieren 2.50. AMSTERDAM, 11 Mei. Eierenveiling. Hoogste nrijs 2.90, middelprijs 1.752.15, laagste prijs 1.60. Eendeieren 2.302.50. Dagaanvoer 250.000 stuks. Weekaanvoer 430.000 stuks. Handel kalm. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Mei. 20000 K.G. Roode kool 0.751.30, 8600 K.G. Gele kool 1.00 1.50. 7500 K.G. Deensche Witte kool 1.702.60. 400 bos Rabarber 2.00. NOORD-SCHARWOUDE, 12 Mei. 1400 K.G. Uien: Drielingen 0.80, Uien 1.90—2.30. Grove Uien 2.50. 74400 K.G. Roode kool 1.00—1.50. 38400 K.G. D. Witte kool 0.70—2.70. 21800 K.G. Gele kool 1.00—1.9a sfc Het schip „Nelly", schipper van Wel. groot 440 ton, geladen met kolen, hetwelk Maandag j.L in het IJsselmeer nabij Schokland gezonken was, is heden gelicht en door de bergings-sleepboot „Stormvogel" van Van der Graaf en Koelman te Kampen binnengebracht. De lading zal daar worden gelost

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10