Veluwe-vaart' Plaats dan een „Omroeper" 1 voor 75.000 gezinnen. Zoekt gij betrouwbaar Personeel De jeugd in den Dom ZATERDAG 12 MEI 1934 Een prachtgelegenheid om via IJselmeer de schoone Veluwe te bezoeken Wetenschappelijke samenwerking der grensstreken Aangrijpende plechtigheid te Keulen St. AUGUSTINUSVEREENIGING Bisdom Haarlem D Theresia-noveen begint 17 Mei NAAMSVERBETERING BOEKBESPREKING K. R. O.-nieuws Academische examens Apotheker-assistent Jaarverslagen Het s.s. „Ystroom", van de Hollandsche Stoomboot Mij., dat aan Italië is verkocht Duizenden woonden Donderdag de internationale roeiwedstrijden te Terdonck op het zeekanaal van Gent naar Terneuzen bij. Twee Nederlandsche successen vielen daarbij te boeken. Een overzicht tijdens de wedstrijden Er zullen op Hemelvaartsdag heel wat men- schen in tweestrijd hebben gestaan. Ons landje is nu eenmaal aangetast door een voetbalkoorts en daar de stadionruimte beperkt is, neemt men er vrede mee, en wat gaarne, om in de huiskamer de wedstrijden van het Neder- landsch elftal te volgen aan de radio. En men- vlast op die uurtjes aan den luidspreker, bijna even erg als de gelukkigen, die wèl een kaartje hebben, verlangend uitzien naar de uren van den strijd. Zoo hoorden wij b.v. Woensdagmor gen bij den barbier, dat het heelemaal niet er was, dat het Hemelvaartsdag geen mooi weer zou zijn. „Anders ga ik altijd uit, maar nu moet ik HollandFrankrijk hooren!" Maar naast de onaangename surprise van de Nederlandsche nederlaag, bracht Hemelvaartsdag al heel vroeg een zeer aangename verrassing, nml. de belofte van een zeer schoonen zomerschen dag. Toen kwam de tweestrijd tusschen radio-ver- poozing en natuurgenot en de drukte te land en te water was het overduidelijk bewijs, dat de voetbalkoorts toch nog niet zoo hevig is als velen wel vreezen. Ook wij gunden onze radio rust. Daartoe uitgenoodigd door de directie van de N.V. Reederlj van der Schuyt, hebben wij den eersten tocht medegemaakt van het luxe-passa gierschip „Veluwe-Vaart", dat ligplaats heeft aan de De Ruyterkade te Amsterdam (steiger 2) en dat tot half September een dagelijkschen passagiers dienst zal onderhouden tusschen Am sterdam en Harderwijk en aldus vele hoofd- stedelingen en vacantie-gangers uit de wijde omgeving in de gelegenheid stelt om naast een heerlijken boottocht over 't IJselmeer, een be zoek te brengen aan de prachtige Veluwe. „Veluwe-vaart" is luxueus ingericht en van alle gemakken voorzien. Het schip kan duizend personen vervoeren en heeft een prima keuken aan boord, waar de hongerigen zich zoowel met koude als warme spijzen kunnen bevredigen. Bij de heenvaart was het IJselmeer „spiegel glad". Toch woei er een frissche bries en op de commando-brug, waar wij geruimen tijd ver toefden, konden wij een jas best velen. Overi gens behoeft men zich door koude niet terug te laten schrikken voor den tocht, want 't over dekte dek kan bovendien nog gesloten worden. Het werd een trip vol afwisseling. Heel Har derwijk was leeggeloopen om de „Veluwe-vaart" bij haar eerste bezoek te verwelkomen. In Har derwijk stonden groote touringcars gereed en nu begon een prachtige „Veluwe-tocht" over Putten, Garderen, waar de Garderenschc berg werd beklommen, langs het TJddelermeer naar Apeldoorn, waar in Hotel-Pension Nieland werd afgestapt, juist tijdig genoeg om Vente het eerste Hollandsche doelpunt te hooren sco ren. Over voetbalkoorts gesproken. Hier zou een wandeling van drie kwartier worden gemaakt door de bosschen, maar toen het kleine gezel schap, dat bij Nieland was afgestapt, den heer Voet van de reederij, die zich den ganschen dag een charmant gastheer toonde, bij den luidspreker vond en Bakhuijs alweer inkogel- de.... toen was de „eerste helft" zóó verstre ken en met een 44 ruststand werd de tocht in de wagens weer juist op tijd voortgezet. Aan het fraaie restaurant aan het Uddeler- meer werd weer even gepauzeerd en al vond iedereen het jammer, dat wij met 54 klop had den gehad, de stemming kon er niet door lij den! De terugreis met de „Veluwe-vaart" bracht een nieuwe afwisseling. Nadat wij ons bij de lunch hadden kunnen overtuigen van de prima kwaliteit van dit koude buffet, maakten wij nu kennis met de „warme" afdeeling, waarover niets dan lof. Tusschen haakjes, natuurlijk zonder vooraf gaand apperitief, want vergunning aan boord, dat gaat nu eenmaal niet! Maar de terugreis bracht een heel ander beeld dan de heenreis. Het IJselmeer nam zee-allures aan. Het ging een tikje naar „stormy weather" en het was een veeg teeken, toen de dekzwabber te voor schijn kwam! Toen de Oranje-sluizen gepasseerd werden, was de geheele „bevolking" echter weer in den besten welstand. Brengt uw vacantie door in eigen land! En vergeet dan vooral deze zeer aantrekke lijke eendaagsche trip niet! Dezer dagen hield de Rheinische Forschungs- gemeinschaft haar eerste jaarlijksche vergade ring te Kleef. Als algemeen onderwerp der be sprekingen was gekozen: Probleme im germa- nischen Westen. Voor het eerst waren dezen keer ook eenige Noord- en Zuid-Nederlandsche, alsmede Zwit- sersche geleerden uitgenoodigd, om op het ge bied van aardrijkskunde, geschiedenis, dialec tologie en volkskunde inleidingen te houden, of aan de te voeren discussies deel te nemen. De ontvangst door prof. dr. Steinbach uit Bonn was, speciaal ten opzichte van de Neder- landsche genoodigden, zeer hartelijk. Behalve prof. Steinbach, de Duitsche histo ricus dr. Petri uit Brussel en assesor Zender van het instituut van het Rheinisches Wörter- buch, hielden o. a. de Vlamingen prof. van Roosbroeck en Victor de Meijere resp. histori sche en volkskundige inleidingen. Prof. dr. J. de Vries uit Leiden sprak over „Wetenschappelijke samenwerking", terwijl drs. Win. Roukens uit Nijmegen uitgenoodigd was, om een uiteenzetting te geven over „Wort- und Volkskundegeographie in den Süd-Ostlichen Niederlanden" Deze laatste wees speciaal op hetgeen er door de leiding en bezieling van de Nljmeegsche hoogleeraren in het aan de Rijn landen grenzende Nederlandsche gedaan is en wordt, inzake dialectologie en volkskunde. Na iedere uiteenzetting volgde een breedvoe rige en diepgaande gedachtenwisseling, waar aan o. a. door de hoogleeraren Van Vuuren, Grootaers en Blanquaert werd deelgenomen. Deze besprekingen leidden niet alleen tot beter inzicht in de grensproblemen der genoemde ge bieden, maar droegen tevens bij tot een rui mere wederzijdsche waardeering. Even hartelijk als de ontvangst, was de door de Rijnlandsche geleerden verleende gastvrij heid. Op het einde vertolkte van Nederlandsche zijde prof. van Vuuren dan ook op zeer harte lijke wijze den dank voor de buitengewone ont vangst en de oprechte en gemoedelijke wijze van samenwerken. Tevens sprak hij den wensch uit, dat de door dit contact verkregen voor- loopige resultaten straks in de studeerkamers rijpe vruchten zouden doen rijpen. In deze tijden, waarin de Duitsche Katholieke jeugd het vaak hard heeft te verduren, is het volgende stukje, dat wij gecursiveerd in de Köln. Volkszeitung vonden, van belang: Op den avond van Hemelvaartsdag kwam de mannelijke en vrouwelijke jeugd bijeen in de „Hohe Dom zum Köln am Rhein", het hart van het katholieke Duitsche Rijnland. Er wa ren zeker 25000 personen in de kathedraal. De plechtigheid werd tot een pakkende „Stunde der Sendung". Domkapelaan Teutsch spoorde de jeugd aan, de jonge kerk, om met moed en karakter te getuigen voor het geloof en het woord tot aan het bloed toe. De predikatie sloot met een door de jeugd driemaal enthousiast herhaalde belofte van trouw aan Christus, aan de Kerk en aan den bisschop. Daarop werd een processie met 't Allerheiligste gehouden, waar aan de jeugd in rijen van vier deelnam. Achter de jeugd schreden hun geestelijke leiders met in hun midden de deken van Keulen als ver tegenwoordiger van den clerus der stad. Na de processie werden ter eere der Koningin van Mei, Maria, liederen gezongen. Terwijl het ge weldige Godshuis langzaam leegstroomde, zong de jeugd spontaan het Duitsche „Te Deum": „Grosser Gott, wir loben dich". En dan, van de trappen van den Dom, zong men het Duitschlandlied, dat machtig bruiste over de hoofden van een bij vele duizenden tellende menigte. Comm. tot Raad en Steun Secretariaat: aan Wachtgelders en Oosterpark 67, Werklooze Collega's. Amsterdam-Oost. Oproep aan de Wachtgelders De Comm. tot Raad en steun heeft het plan opgevat, te stichten een Wachtgelders-Centrale. Het doel der instelling is: trachten te berei ken, dat bij de herplaatsing van wachtgelders in een vaste of tijdelijke betrekking, zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden met de belangen van het Onderwijs en met die van de wachtgelders zelf. Reeds meerdere malen bereikten de Commis sie verzoeken van de zijde der Schoolbesturen, een wachtgelder op te geven. Samenwerking tusschen de besturen en de Commissie zou derhalve kunnengbeteekenen, dat de belanghebbenden op plaats™ en aan scho len komen, waaraan zij de voorkeur geven. Voor hen, die tijdelijk zijn aangesteld, kan het voorkomen op de aan te leggen Hjst van het grootste belang zijn. Voor hen, die noodgedwongen een betrekking buiten het onderwijs hebben aanvaard, kan het ten gevolge hebben terugkeer tot het onderwijs. Wil het werk der Commisie in deze richting slagen, dan zal het noodzakelijk zijn, dat zoo mogelijk alle wachtgelders zich op geven De vrienden van Egmond roeren zich tegen woordig in gansch Nederland om de oude glorie van St. Adelbert alhier te doen herrijzen. Laat ons niet vergeten dat een voorloopster en baan- breekster in actie is alreeds sinds drie jaar, de Kleine H. Theresia in haar heiligdom aan den voet der duinen. St. Adelbert en St. Theresia, even beminnelijk in hun omgang met de men- schen en nu bij God even bemind en machtig. Wij mogen niet meer scheiden in onze ver eering en onze gebeden, wat God aldus heeft verbonden. Theresia het bevoorrechte kind Gods van onze dagen wordt in deze maand vurig aange roepen en vereerd, voornamelijk in die negen dagen van 17 tot op 25 Mei, den verjaardag van haar heiligverklaring, opdat het vertrouwen in hare voorspraak en de verhooring die de goede God haar gaarne verleent voor al onze nooden en zorgen, in onze zielen verlevendige het Heilig Geloof dat Adelbert ons heeft gebracht, twaalf eeuwen terug. De deelname aan deze gebedsnoveen der Kar- melitessen te Egmond geschiedt bij voorkeur door opgave van naam en adres aan de Zusters, opdat aan een ieder een prentje met de gebe den der noveen gestuurd worde en het gezamen lijk gebed over geheel Nederland krachtig ten hemel stijge. Een aalmoes, hoe bescheiden dan ook, wordt door den Karmel van Egmond, die ook den nood der tijden gevoelt, met groote dankbaarheid aanvaard. W. M. WEVERS, SMM. Rector der St. Theresia-kapel te Egmond. N.B. Opgave aan den Karmel, Egmond. Giro no. 39730. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer in zake wijziging voorschriften Burger lijken Stand, zegt de minister, dat hij verzoe ken tot naamsverbetering niet van zoo groot gewicht acht, dat hij voldoende aanleiding vindt te bevorderen, dat het openbaar ministerie steeds gebruik zal maken van zijn bevoegdheid om te worden gehoord. Daartoe bestaat te minder re den, nu nog geen jaar geleden aan de griffiers der rechtbanken is verzocht om, wanneer een verzoek tot verbetering betreft wijziging van een adellijken naam of toevoeging van een adel lijken naam of den naam van een heerlijkheid of een landgoed, daarvan kennis te geven aan den Hoogen Raad van Adel. Marieke's Meimaand door F. Trautwein Uitg.: N.V. Druk kerij de Spaarnestad, Haarlem Dat was wel een heel mooie Meimaand, die van Marieke, het kleine levendige meisje, dat wel eens speelsch is en graag babbelt op school, maar dat toch zoo'n goed, gouden hart heeft en zooveel houdt van de Koningin van de Mei en ook van haar trotsche vriendinnetje, dat ze door haar goed voorbeeld van haar ijdeltuite rijen geneest. Een fraai, warm-geschreven meisjesboek, bij uitstek geschikt voor deze maand, maar ook voor het verdere jaar gaarne aanbevolen. V/Is het wafer. Goed om te drinken, of om er in te zwemmen. (Maar dan zónder autogoede remmen voorkomen zulk zwemmen.) Dinsdag 15 Mei te 9.50 uur wordt door den K.R.O. uitgezonden het Stabat Mater van Emanuele d'Astorga voor gemengd koor, solo kwartet en orgel. Aan deze uitvoering, oor spronkelijk geplaatst op den dag van de begra fenis van H. M. Koningin Moeder, wordt me degewerkt door het K.R.O.-koor, de solisten: To v. d. Sluys, Cobi Plooyer, Marcus Plooyer en Jaap Stroomenbergh, aan het orgel: Tom An- driessen. Het geheel onder leiding van Gerard Vermeulen. Namens de Vereeniging „Volkenbond en Vrede", zal Vrijdag 18 Mei te 6 uur de heer P» J. Serrarens een korte causerie voor den KH.O.- Microfoon houden. AMSTERDAM Bevorderd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift: „Voor spel en verloop van den Slag aan de Mame, Sep tember 1914" Cum laude" de heer Aug. CuyperS geb. te Amsterdam en op proefschrift: „Lexicon commodianeum" de heer A. F. van Katwijk, geb te Amsterdam. Geslaagd voor doctoraal-examen rechtsge leerdheid de heeren: B. Onderwater, A. S. Lis- sauer en M. F. Breen en voor cand. ex. klas sieke letteren de heer W. Zwikker. LEIDEN Geslaagd: cand.-examen rechten de heeren J. H. Spaan. Bevorderd tot arts de heeren: J. van Baa ien, N. van Eek, B. D. Punselie en J. C. CooL AMSTERDAM. Geslaagd de dames G. fl* Klaver, Berkhout, A. M. Smits, Haarlem, A. J. L. Bouwmeester, Bloemendaal en de heef J. N. G. Frederiks, Hoorn. Wij ontvingen jaarverslagen van: De „Vereeniging tot Oprichting en W standhouding van Lagere Nijverheidsscholen" te Amsterdam. De „Vereeniging tot oprichting en exploi' tatie van een Friesch Volkssanatorium" ge* vestigd te Leeuwarden. De R. K. Vereeniging „Moederschapszore (De Kweekschool voor Vroedvrouwen) te Heer* len. De academie voor beeldende kunsten eb middelbaar-technische school voor bouwkund® te Den Haag. FOTOREPORTAGE Daarom verzoekt de Commissie opgave van: le. Alle wachtgelders zonder betrekking. 2e. Alle wachtgelders met een tijdelijke be trekking al of niet bij het onderwijs. 3e. Alle wachtgelders, die als kweekeling met acte of anderszins in de school werkzaam zijn gebleven. 4e. Alle leerkrachten, wier ontslag reeds ge handhaafd is door de Commissie van Beroep. De Comm. tot Raad en Steun verwacht p. o. opgave van alle R.K. wachtgelders in Neder land, die wenschen benoemd te worden in het Bisdom Haarlem. (Naam, voornamen, volledig adres). Nadere inlichtingen zullen zoo spoedig mogelijk door de Comm. worden ge vraagd. Alleen als de Comm. zou kunnep beschikken over een zoo goed als volledige lijst van de wachtgelders en a. s. wachtgelders welke lijst met medewerking van de belanghebbenden vol ledig moet blijven kan succes worden ver wacht. Geeft u nog heden op aan het Secretariaat: Oosterpark 67, Amsterdam-Oost. Het Bestuur der Comm. tot R. en St. J. TH. KLOOSTERMAN, voorzitter. J. O. Bolland, Secretaresse. Het Hoofdbesttur der St. Aug. Ver. H. C. DE BOER, voorzitter. W. J. Sueller, secretaris. De Dom te Keulen, waar de Rijnland sche Katholieke jeugd een indrukwek kende demonstratie hield Voor hei paviljoen in de nieuwe Kralingsche zweminrichting te Rotterdam is een plankier ge bouwd Paler dr. L Vogel is benoemd tot provinciaal van de Neder landsche Provincie der paters ven den Heiligen Geest te Weert De heer Boeljon, hoofdconsul van den KNV.B,, is Vrijdag naar Italië vertrokken, om nabij Milaan een rustige verblijfplaats voor het Nederlandsche elftal uit te zoeken De kranige 12-jarige J. Schreurs die met eigen levensge vaar een 8 jarig jongentje uit de Roermondsche haven redde, wordt na zijn heldhaftigen daad door schoolmakkers gehuldigd In de N.V. meubelfabriek het Westen aan de Spijkerkade te Amsterdam heeft in den afgeloopen nacht een felle brand gewoed. Een gedeelte der zagerij brandde totaal uit Jhr. mr. dr. J. D. H. de Beau fort, wiens benoeming tot burgemeester van 's Graven- hage binnenkort te verwachten zou zijn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 12