Tusschen Rome en Berlijn Onnes vrij! Na de muiterij Franz von Papen te Parijs Het nieuws van heden GOEBBELS KOOKT OVER Trebitsj Lincoln De wapenkwestie UIT DE STAD VAN HET VATICAAN Zandstormen in Amerika DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 12 MEI 1934 Avondblad Vrijheid van spreken? Uit Engeland verwijderd Aanvullend opbouw- fonds in Amerika De nood der boeren Mutaties te Moskou Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii| Overtuigend bewijs niet geleverd Lord Eden naar Parijs. Von Rib- bentrop's bezoek aan Londen mü i§iii^»§ mmmgm Nieuwe processen der Riten- congregatie; het Bijbel instituut jubileert Russisch-Japansche overeenkomst Van een korporaal, die de les leest en met straf dreigt Kwaad bloed gezet Von Papen Wordt de stad Sanaa gebombardeerd De Imam van Yemen werkt voor een wapenstilstand Bom wel degelijk als treffer bedoeld? DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Een Oostenrijksche gendarme ontvoerd Protest te Berlijn Zandregens in de straten van New- York en Chicago; zieken huizen vol oogzieken De droogte houdt aan NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18741 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het kan op den duur tusschen Rome en Berlijn niet blijven gaan, zooals het gaat. Ondanks het te vroeg bejubelde hiaar nog niet veel meer dan papier gebleken concordaat met het Vaticaan worden telkens opnieuw kaïholieken, zoowel geestelijken als leeken, zoowel vereenigingen als individuen, de dipe van de koste-wat-het-wil gelijk hebben Willende nationaal-socialistische gelijkschake laars, die maar al te vaak en al te zeer zóo daverend ongelijk hebben, datr men waarachtig niet weet of men over hun kortzichtigheid lachen dan wel huilen moet. Wil het Derde Rijk zich wezenlijk omhoogwerken tot een beschaaf den rechtstaat dan zullen verschillende na-io- haal-socialistische leiders moeien leeren, dat macht niet dient om misbruikt te worden. Dit elementaire begrip hebben verschillenden onder hen zich nog steeds niet weten eigen te maken, gesteld tenminste dat zij dit ernstig wenschen. De verhouding' tusschen de Katholieke Kerk en den nieuwen Duitschen staat is van dien aard geworden, dat naar de „United Press" bericht, een cojnmissie-van-zes benoemd is om alle kwesties betreffende het Rijksconcordaat te be spreken en rapport uit te brengen zoowel aan het Vaticaan als aan de Duitsche regeering. Namens de Rijksregeering hebben dr. Butt- mann, Baldur von Schirach en dr. Ley, namens het Vaticaan Mgr. Groeber, de aartsbisschop van Freiburg, en de bisschoppeen van Berlijn en Osnabrück, Mgr. Bares en Mgr. Berning in deze commissie zitting genomen. De vraagstuk ken, waaraan deze commissie in het bijzonder haar aandacht zal wijden, zijn: de positie der katholieke jeugdorganisaties, de sterillisatie en de politieke activiteit der geestelijkheid. Of deze commissie nuttig werk zal kunnen verrichten, dient te worden afgewacht. In aansluiting met de instelling dezer commissie heeft de opperste S. A.-leider, Herr Roehm een order uitgevaar digd, w'elke kennelijk de bedoeling heeft maar al te gemakkelijk zich voordoende wrijvingen tusschen zijn onderhoorigen en katholieken te Voorkomen. Wij zouden ons over deze teekenen van een zich baanbrekend inzicht, dat het niet langer kan blijven zooals het tot nu toe was. oprecht hebben kunnen verheugen, indien de Rijksminister voor propaganda en volksvoor lichting Dr. Joseph Goebbels zich in het Sport paleis te Berlijn niet te buiten was gegaan in een rede, welke alles overtreft, wat deze van huis uit katholieke, maar niet meer practisee- rende nazi-leider tot nu toe in dit genre heeft gepraesteerd. Van een Baldur von Schirach of een Rosenberg hadden wij zoo iets kunnen ver wachten, omdat dezen nu eenmaal niet beter Weten, maar Goebbels moet beter weten, om dat hij katholiek is opgevoed. Goebbels' rede had de bedoeling af te re kenen met de kritikasters en dat hij zich daarbij zóó opwond als een overkokende ketel, bewijst op onweerlegbare wijze, dat het biet de gelijkschakeling der geesten in natio- naal-socialistischen zin nog lang niet zóó is, als hij zelf bij vroegere gelegenheden wel eens heeft durVen beweren. Na eerst voor de zoo- Veelste maal weer hemelhoog te hebben opge geven van de enorme praestaties van het na- tionaal-socialisme in Duitschland (waarom moet dit zoo vaak herhaald Warden, wanneer het zoo evident is?) keerde hij zich tegen de Joden, de priesters en de Kerk. Hij beweerde, dat de katholieke tegenstan ders van het nationaal-socialistische régime biet op grond van religieuse, maar van politieke motieven vechten. „Zij beschimpen ons," aldus sprak de heer rijksminister voor „volksvoor lichting", „terwijl wij hun de mogelijkheid heb ben gegeven nog op den kansel te staan." Jo seph Goebbels schijnt dit een ongehoorde edel moedigheid te vinden, waarvoor de priesters hem dankbaar dienen te zijn, en suggereert daardoor, dat eigenlijk de priesters in de kerken even monddood hadden moeten gemaakt wor den als de katholieke persorganen daarbuiten. Indien hij verlangt, dat de katholieke geeste lijkheid buiten de kerk het nationaal-socialisme met rust laat, laat hij dan zelf beginnen met zich niet met het katholicisme te bemoeien. 'Want evenmin als het nationaal-socialisme, vol gens hem, het noodig heeft verklaard te worden door menschen, die geen ademtocht van het hationaal-socialisme begrepen hebben, evenmin heeft het katholicisme het noodig verklaard te Werden door iemand, wien de katholieke men taliteit volkomen vreemd blijkt geworden. ,,Wat heeft het Centrum tegen de onzedelijkheid ge daan?" vroeg Goebbels zich af, om dan in dézer onwelvoeglijke voege voort te gaan: „Ik heb dooit gelezen, dat kardinaal Faulhaber zijner zijds geprotesteerd heeft tegen de zedelijke ver wildering van het volk door theater, bioscoop enz." Ten eerste bewerkt Gcebbels hier een bewuste misleidende verwarring door kardinaal -faulhaber met he tCentrum te vereenzelvigen. h>at hij nooit gelezen heeft, hoe kardinaal Faul haber evenals alle andere katholieke kerkvor sten en geestelijken steeds onvermoeid tegen de zeden-bedervende invloeden van bioscoop en theater heeft gestreden, is niet de schuld van den Kardinaal, maar van Goebbels zelf. Wat boeten wij van dezen officieelen „volksvoor- hchter" denken, wanneer hij zich zelf een der gelijk brevet van niet te verontschuldigen on wetendheid geeft? Onder loeienden bijval van de naar hem luisterende bruine kudde zeide Gcebbels: ,,Wat zouden de kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders zeggen, wanneer wij in de ge schiedenis der Pausen gingen rondsnuffelen, waar ook niet alles zoo geweest is als de chri- telijke zedenleer het voorchrijft. Een kerkvorst moet over de kerk, maar niet over het natio naal-socialisme spreken." Wij kunnen voor een dergelijke uitlating, welke duidelijk een tegen de kerkelijke overheid opruiende tendenz heeft, alleen maar vol verachting onze schouders op halen. Het moet wel een scheeve zaak zijn, welke met dergelijke inferieure middelen ver dedigd en gediend moet worden. „Herr Goeb bels, Sie sollen nur über den Nationalsozialis- mus, aber nicht über die Kirche reden!" Hoe er een verzoening tusschen Kerk en Staat tot stand moet komen, zoolang volksvoorlichters als Goebbels, Rosenberg, Baldur von Schirach, Goering en Röhm de hun zelf alleen toegeken de vrijheid van spreken op zulke wijze misbrui ken, lijkt moeilijk te vatten. Hier kan alleen de „Führer" zelf ingrijpen, maar het is de vraag of hij dit zal doen. LONDEN 12 Mei (Reuter) De avonturier Trebitsj Lincoln, eens lid van het Engelsche Lagerhuis, die thans als Boeddistisch priester over de wereld reist, is gisteren door de En gelsche autoriteiten uit het land verwijderd. On der politie-geleide werd hij naar het stoomschip „Duchess of York" gevoerd. Lincoln was pas enkele dagen geleden aan boord van dit schip uit Canada in Engeland aangekomen. Negen van zijn leerlingen ver gezellen hem thans naar het Verre Oosten. WASHINGTON, 12 Mei (V.D.) President Roosevelt heeft na een bespreking met zijn adviseurs besloten tot het instellen van een aanvullend algemeen wederopbouwfonds ten be drage van 1322 millioen dollars. Teneinde het evenwicht van de begrooting te garandeeren heeft Roosevelt instructie gegeven, dat uit dit fonds genomen moeten worden de door het Congres aangenomen speciale credieten, waar onder de 250 millioen voor de oorlogsveteranen en ambtenaren, de 80 millioen voor de oogst- leeningen en farm-hypotheken en de 5 mil lioen voor den militairen vliegdienst. Vijfhon derd millioen uit 't nieuwe fonds zullen waar schijnlijk ter beschikking worden .gesteld voor openbare werken. Verder is in een kabinetszitting de door de buitengewone droogte in de Westelijke staten ontstane nood besproken. Er werd een directe ondersteuning overwogen van de noodlijdende boeren uit bet algemeene noodhulpfonds. NEW-YORK, 12 Mei. (V. D.) President Roo sevelt heeft op een congres van dagbladuit gevers te Columbia in den staat Missouri een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de pers in de geschiedenis der Vereenigde Staten nooit grootere vrijheden had bezeten dan tegen woordig. Men tracht noch den journalisten een muilkorf aan te binden, noch de commentaren der dagbladen te onderdrukken, en men zou t ook nooit probeeren. MOSKOU, 12 Mei De centrale executieve heeft besloten het college van het commissa riaat van buitenlandsche zaken te ontbinden. Krestinski en Stomonjakow worden benoemd tot plaatsvervangers van commissaris Litwinof. Zij komen in de plaats van Sokolnikow en Ka- rachan, dié op ander gebied in den staatsdienst functies zullen bekleeden. §j VERWACHTING: Zwakke tot ma- tigen, veranderlijke wind, later uit ÏE Voordelijke richtingen, meest half tot EE EE «waarbewolkt, waarschijnlijk regen- of onweersbuien, koeler overdag. Hoogste stand: 772.0 te Blacksod. H Laagste stand: 749.3 te Rost. Maan op v.m. 3.09, onder n.m. 7.08. Zon ap 4.12, onder 7.42. Licht op 8.12. s= illlllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllif; De Amsterdamsche Rechtbank heeft heden vervroegd vonnis ge wezen in de zaak tegen den kasteel heer Onnes van Nijenrode, die te recht heeft gestaan als verdacht van oplichting van verzekeringsmaat schappijen. De rechtbank achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd en sprak verdachte vrij met onmiddellijke opheffing der voorloopige hechtenis. LONDEN, 12 Mei (Reuter) De Lord-zegel- bewaarder, Anthony Eden, zal heden naar Pa rijs vertrekken, nadat hij een rapport In ont vangst heeft genomen van Henderson over diens besprekingen met Barthou in Parijs. Volgens de „Daily Telegraph" zou Henderson aan Barthou te kennen hebben gegeven, dat Engeland wellicht bereid is de verplichtingen uit hoofde van het verdrag van Locarno iets uit te breiden. Op de vraag van Henderson of Frankrijk in dit geval bereid was zijn bewape ning te verminderen, heeft minister Barthou zich het antwoord voorbehouden. In een hoofdartikel wijst de „Daily Tele graph" erop, dat Frankrijk in een jaar van groote financieele moeilijkheden 80 millioen francs heeft uitgegeven voor het aanleggen van nieuwe vliegvelden en 40 millioen francs voor het aanschaffen van nieuw" vliegmateriaal en decentralisatie van de vliegtuigenindustrie. De Duitsche zaakgelastigde voor ontwape ningszaken, Von Ribbentrop, verklaarde aan Reuter dat de eischen van de Duitsche regee ring met betrekking tot de ontwapening op geen enkele wijze gewijzigd zijn en een mini mum vprmen. Wanneer alle personen en alle belanghebbende staten hun best deden, moest men binnen korten tijd tot een ontwapenings overeenkomst kunnen komen, want er schijnen in deze kwestie nauwelijks tegenstellingen van belang te bestaan. fS^ÉHlÉAiÜÉ De Dornier-vliegboot, waaruit de bom werd geworpen, die de muiten de bemanning van ,,De Zeven Provinciën" tot onderwerping bracht In haar zitting van 8 Mei 1.1. heeft de Riten- congregatie de processen geopend van de zalig- en heiligverklaring van de dienaressen Gods Fran- cisca Schervier, stichteres der Arrpj» Zusters van St. Franciscus, en Maria Thérèsé de Soubi- ran, stichteres van de congregatie van Maria Auxiliatrix. Verder besloot de Ritencongregatie tot het onderzoek van de geschriften der dienaren Gods D. Placidus Riccardi O.S.B., P. Carlo di S. An drea O. Pass., Paolo Perazzi van de Derde Orde van St. Franciscus en Francisca Civer Carbonell van de Congregatie der Zusters van Liefde. Het Pauselijk Bijbelinstituut, dat dezer dagen zijn 25-jarig bestaan herdenkt, heeft de viering van dit jubileum aangevangen met een plech tige Hoogmis in de Sint Ignatiuskerk, waarbij vele van de hoogste kerkelijke autoriteiten aan wezig waren. De plechtige Hoogmis werd gecelebreerd door Z. H. Exc. Mgr. J. O. Smit, die de eerste van de oud-leerlingen van het Bijbelinstituut was, die tot de bisschoppelijke waardigheid werd verheven. LONDEN, 12 Mei Uit Tokio wordt volgens een Reuter-bericht gemeld, dat twee tusschen Rusland en Japan hangende kwesties binnen kort in een overeenkomst zullen worden bij gelegd. Deze overeenkomst is tusschen den Ja- panschen minister van buitenlandsche zaken, Hirota en den Sowjet-Russischen gezant te Tokio zoo goed als gesloten. De overeenkomst heeft betrekking op den wisselkoers van den roebel en den yen en op de visscherijrechten in de wateren van Kamsjatka. Men schrijft ons uit Parijs: De vice-kanselier van het Duitsche Rijk, Von Papen, was dezer dagen geheel inofficieel te Parijs op bezoek. Een filmreporter, die hem in zijn hotel verraste, gaf hem gelegenheid, drie minuten voor het Fransche filmjournaal te spreken. En de heer Von Papen, inplaats van zich aan het persoonlijke karakter van zijn be zoek te houden en de schoonheden van de Pa- rijsche lente te roemen, maakte van deze drie minuten en zijn uitstekende kennis der Fran sche taal gebruik om een kleine voordracht over de Saar te houden. Men kan zich voorstellen, hoe weinig enthousiast de Franschen erover waren, dat de Duitsche vice-kanselier hun iets dergelijks in hun eigen hoofdstad kwam ver tellen. In ae bioscopen kwam het tot protesten en fluitconcerten, en de politie zette 't 'filmpje nog op denzelfden dag af. De Intransigeant teekent daarbij aan: „Wij verzoeken de politie, deze drie-minuten-film weer in de bioscopen toe te laten, zoodat elke Franschman haar zien kan en hooren. Want de heer Von Papen leert ons in deze oogenblikken meer over Duitsch land en den geest, die de Duitsche leiders be zielt, dan duizend artikelen van onze corres pondenten.' En een ander blad schrijft: „Vice- kanselier Von Papen spreekt niet tot ons of tracht te overtuigen door argumenten, neen, hij geeft met gefronst voorhoofd en gebiedende stem bevelen. Ziedaar een korporaal, die geko men is om ons de les te lezen en met straf te dreigen! Mogelijk, dat hij in Duitschland ge wend is, op dezen toon te spreken, maar wij, Franschen, verdragen dat nietEn een groot morgenblad oordeelt: „Hoe kan men ver langen, dat wij de Duitschers begrijpen. Nau welijks zijn zij wat op krachten gekomen, of men ziet ze alweer met dreigende gezichten en den mond geopend tot tartende woorden. Wat moeten wij eigenlijk van de vredeszangen den ken, die HitJer ons zoo af en toe voordraagt?" Men ziet, de heer Von Papen heeft voor de zooveelste maal den verkeerden toon gekozen. KAIRO, 12 Mei. De Imam van Yemen heeft zijn troepen voor de hoofdstad Sanaa, ge concentreerd en maakt zich thans gereed zijn gebied „tot den laatsten droppel bloed" te ver dedigen. De Yemen-regeering heeft verklaard: Wanneer Ibn Saoed oorlog wil, zijn wij tot den strijd gereed, wanneer hij vrede wil, zijn wij tot den vrede bereid. Intusschen maken de troepen van Ibn Saoed aan de kust zich gereed de hoofdstad Sanaa, die 2500 M. boven den zeespiegel ligt, met berg- geschut, dat over zee naar Hodeida is gebracht, aan te vallen. De Imam van Yemen heeft inmiddels zijn vertegenwoordiger in het rijk van Ibn Saoed gelast, onderhandelingen voor een wapenstil stand te openen. De hoofdredacteur van het „Soer. Hbld." de heer J. G. Boon, doet in zijn blad mededeelin gen omtrent het werpen van de bom op „De Zeven Provinciën", die, zooals men weet, 23 dooden en verscheidene gewonden veroor zaakte. Men zal zich herinneren, dat de commandant van de zeemacht in een op 20 Februari 1933 ten overstaan van den Volksraad afgelegde verklaring verzekerde dat, volgens de gegeven instructie, de eerste bom, bij wijze van waar schuwing, vlak vóór den boeg van „De Zeven Provinciën" moest worden afgeworpen. Het ,,Soer. Hbld." weet evenwel thans mede te deelen, dat de wer kelijke toedracht heel anders is ge weest. Van een instructie als de zoo even aangehaalde was geen sprake, en de geworpen bom was wel dege- lijk als een treffer bedoeld. Wij laten hier het verloop der feiten volgen, zooals het blad die verteld: „Door bijzondere omstandigheden trokken slechts vijf van de negen daartoe bestemde vliegtuigen „De Zeven Provinciën" tegemoet. Vooruit twee Dorniers, in de eene de eskadrille- leider, daarachter drie Fokkers, de eigenlijke bombardementsvliegtuigen. Op een zeker oogenblik was de leider ge dwongen met zijn Dornier een noodlanding in een baai te maken. De officier-vlieger 3e klas se F. H. J. Coppers, die den anderen Dornier bestuurde, dit bemerkende, vroeg draadloos, wie thans de leiding had, meer kreeg geen ant woord. Kort daarop seinden de Fokkers hem, vragende wie de leider nu was, waarop Coppers ofschoon de jongste van allen, terugseinde, dat hij de leiding nam, daarbij, waar hij de voorste was en het dichtst bij den vijand, een gezond initiatief toonende. Na draadloos aan de muiters te kennen te hebben gegeven, dat, wanneer zij zich niet overgaven, na tien minuten een bom zou los gelaten worden, waarop het antwoord volgde: „Hinder ons niet," wierp hij na den gestelde» tijd zijn bom. Met weet, dat er over die bom, heel in het begin, nog al iets te doen is geweest. Deze zon namelijk bedoeld zijn geweest als een waarschuwing, maar zou bij ongeluk het schip getroffen hebben. Dat nu is geheel onjuist. De vliegers hadden geen order om een waarschuwings- bom te werpen, wel om het schip door het afvuren van één bom van 50 kilo, later te volgen door één of meerdere van 200 kilo, tot rede te brengen. De bom was dus wel degelijk bedoeld bedoeld voor het schip en trof verrassend goed haar doel. Dit verrassend is eigenlijk misplaatst, want onze vliegeniers noteeren bij oefeningen gewoonlijk plus minus 70 pCt. treffers. Daarna op zijn weg terugkeerende, hield Coppers de tweede bom voor het loslaten ge. reed, een van 200 kilogram. Het is een geluk voor de bemanning geweest, dat men snel het witte doek gespannen heeft op het dek. Was men een halve minuut later geweest, dan had de zware bom het schip ge. troffen en het is vrij waarschijnlijk, dat de „Zeven" daardoor wrak geschoten zou zijn." Tot zoover het „Soer. Hbld." Indien de mede deelingen van den heer Boon juist zijn, is het gewenscht dat wordt nagegaan of de door den commandant der zeemacht gegeven instructie aan den betrokken officier bekend was en zoo ja, waarom hij daarvan is afgeweken. ONNES DOOR DE RECHTBANK VRIJGE SPROKEN EN UIT DE HECHTENIS ONT. SLAGEN. Zandstormen in Amerika. Zandregens in de straten van New-York en Chicago. De droogte houdt aan. De strijd in Arabië. Zal Sanaa gebombardeerd werden? Een niet-officieel bezoek van von Papen aan Parijs. Trebitsj Lincoln uit Engeland verwijderd. De bewapeningskwestie. Lord Eden naar Parijs. Oud-Minister Verschuur gaat de volgende week voor verder herstel naar Frankrijk. De machtigingswet op tariefgebied 16 Mei in de Eerste Kamer aan de orde. Maastricht herdenkt Sint Servaas. Benoemingen in het bisdom Roermond. De veilingkwestie te Beverwijk opgelost. De bom op „De Zeven Provinciën" als treffer bedoeld? Beurs: Uiterst stil en weinig veranderd. INNSBRUCK, 12 Mei. (Reuter) Aan de Oos- tenrijksch-Duitsche grens by Scharwitz heeft een nieuw incident plaats gehad. Twee mannen, vermoedelijk leden van het Oostenrijksche le gioen in Duitschland, zijn de grens overgeko men en hebben een Oostenrijksche gendarme, Adolf Prantl, aangevallen, ontwapend en hem naar Mittenwald in Beieren gevoerd. De Oostenrijksche autoriteiten hebben een krachtig protest gericht tot de Duitsche regee ring en de onmiddellijke vrijlating van Prantl geëischt. NEW-YORK, 12 Mei Een zandstorm, ge lijk die sinds twintig jaar niet meer zoo is voorgekomen, heeft gisteren gewoed boven de staten Minnesota en Dakota, het gebied van de Mississippi-rivier en alngs de Atlantische kust tot aan de Canadeesche grenzen. Nadat krach tige Noord-Westenwinden den zandgrond in Minnesota en Dakota, waar een ontzaglijke droogte heerscht, hadden opgewaaid, weroen Chicago en New-York in een gelig halfduister gedompeld. Vliegtuigen melden, dat de zandwolken ste gen tot een hoogte van 5000 M. In Chicago is naar schatting een hoeveelheid zand van 10.000 ton neergevallen. De meteorologische instellin gen kondigen een aanhouden der droogte aan. Het totale gewicht der zandwolken wordt door deskundigen op 300 millioen ton geschat. De ziekenhuizen te New-York zijn overvol, daar talrijke personen, die zand in de oogen hadden gekregen, zich onder geneeskundige be handeling moesten stellen. NEW YORK, 12 Mei (Reuter) Een gewel dige stofwolk zweeft nog steeds boven New York, stijgend en dalend, zoodat de stad soms in volslagen duisternis is gehuld. De New- Yorkers hebben reeds ongetelde liters gorgel drank gebruikt. In de staten van het Midden-Westen is de hemel weer helder, maar nog steeds brandt de hitte. Ir-J r v vt 111111111 11 r <«^2 Stand op Zaterdag uur v.m.: 755 .Vorige stand: 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1