STADSNIEUWS Mm sMjft I Zoekt gij betrouwbaar I Personeel j Plaats dan 'n „Omroeper" voor 75.000gezinnen Laatste Nieuws Felle rede van Goebbels Wat de tonq streelt Vleeschhouwerij F. A. Piët HAARLEMSCH VREDES CONGRES EICHHOLTZ HEERLIJKE KRUITMOPPEN SCHOLTENS' BAKKERIJ FUNKE'S ROGGEBROOD |iiiimiiiiiiiiintiifflmiiiiiiiniiiiiiiiiiimiiiiiiimniiniiiimniiiiiimii[iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniiniiiiing ZATERDAG 12 MEI 1934 giiniiniinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiniiiiniiii!i!iiiiiiiiiiiiiii!iiii]i!iii!iiiiiniiini!iniiiin!i[iii!i!i!ii!iiiiuiii!iii!iiiig Op 17 Mei in de Concertzaal Medewerking van Annie Woud REMBRANDT-THEATER Geen angst voor liefde COMITÉ VAN KATH. ACTIE MEDISCHE SPORTKEURING GEMEENTEZAKEN Aankoop grond Woningstichting „Ons Belang" - 68 woningen BOEKBESPREKING Weg en Rail" Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging Omstreeks half zes was men weer bij den EEN HAVEN IN DEN WAARDERPOLDER Voorloopig voor woonschepen MARIA STUART Ook voorstelling te Haarlem Scène uit Maria Stuart (Reinhardt- Festspiel) RIJKSPOSTSPAARBANK Overzicht maand April PAARDENSPORT Boete-processie van den L. T. B. Voetbal Roodvonk De vorige week zijn te Haarlem 5 gevallen yan roodvonk geconstateerd, Hij valt de Joden, de priesters en zelfs kard. Faulhaber op hevige wijze aan Strijd tegen saboteurs SPAARNWOUDERSTRAAT 53 AMANDEL-SPAANDERS 20 CENT PER ONS CROOTE HOUTSTRAAT 118, TEL. 13151 EXTRA KWALITEIT KREEFT GROOT BLIK 1.25 OP IEDERE KOFFIETAFEL: EEN DELICATESSE OP ZICHZELF VRAAG HET UW BAKKER Probeert U eens ons Twaalfuurtje C. BOOIJ De Nazi's en de Kerk OLYMPISCHE SPELEN Frankrijk neemt deel Door rattenkruit vergiftigd Schuld van gearresteerden nog niet vastgesteld 51ilinnini]IUllI!lillll!ll1!lllltllll!lllll!IIHIill]|llUlllllil!!llUIlllllllilllIillll!lllllI!IIIll!lll]llll!]lllilllllllllllIl!!lIllIB NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ü1lllllllllllllllll!IIIIIIIIlI!IIIIIIIIlll!lll||||lll|||||||||||lllIII|||lllllllllllllllllllllllIlll!UllllIllIl!llllllll!ll!!!IIIII!inilliis Zooals wij reeds gemeld hebben zal op Don derdagavond 17 Mei a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal een Haarlemsch Vredescongres gehouden worden, dat den 18en Mei (Volken bondsdag) inluidt. Tot het houden van dit con gres is besloten door een groote groep Haarlem- sche vredesorganisaties en afdeelingen van groote politieke partijen. Het programma voor den avond is thans in détails vastgesteld. Een vijftal korte redevoe ringen zal gehouden worden, nX door prof. C. Timmer ord. Carm. over „De taak der Kerk ten aanzien van den vrede", mevrouw C. Ra_ mondt-Hirschman over „De Volkenbond als symbool en als werkelijkheid", den heer M. A. Reinalda over „De Internationale Arbeidersbe weging en het Vredesvraagstuk", Dr. E. van Raalte over „Recht boven geweld" en ds. K. H. Miskotte over „De taak der Kerk ten aanzien van het oorlogsvraagstuk". Medewerking tot het welslagen van den avond zal verleend worden door de alt-zange res mej. Annie Woud, die met begeleiding van mej. Emmy van Eden een zestal liederen zal zingen. De samenwerkende vereenigingen voor de organisatie van dit congres zijn de volgende: Afd. Haarlem Ver. voor Volkenbond en Vrede, Afd. Haarlem Alg. Ned. Vrouwen Vre debond, Afd. Haarlem Internat. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, Afd. Haarlem R. K. Vredesbond, PI. Raad van den Nationalen Vrouwenraad, Afd. HaarlemAlg. Ver. Nooit meer Oorlog, Afd. Haarlem Ned. Ver. voor Huisvrouwen, Afd. Haarlem Kerk en Vrede, Afd. Haarlem Vrijheidsbond, Federatie Haar lem van de S. D. A. P., Afd. Haarlem Vrijz.- Dem. Bond, Afd. Haarlem Christelük-Histori- sche Unie, R. K. Kiesvereeniging district Haarlem. Een operette-film met Liane Haid heeft meestal veel verrassingen en eigenaardige ver wikkelingen. Den eenen keer is het zus en den anderen keer is het zoo, maar het komt altijd neer op een gelukkig einde, waarin zij een man krijgt. Nog altijd houdt het publiek van derge lijke romantische geschiedenissen, waarin een lief meisje ook 'n leuken man op den kop weet te tikken. Het is vaak zoo'n stil onuitgesproken ideaal van ieder menschenkind, wat men op de film verwezenlijkt ziet en wat men eens zelf hoopt te krijgen. Hier begint Liane als werkloos meisje en krijgt via een anderen bewoner van het pension, waarin zij vertoeft, een betrekking. Die bewo ner luistert naar den naam van Teddy en Theo Lingen valt de eer te beurt om die rol te ver tolken. Hij is „inhaber" in een detectivenbu- reau, waarvan Ralph Arthur Roberts de voor naamste baas is. Deze is „straal" van zijn ty piste, doch hij weet, dat op geen andere manier aan haar verstand te brengen, dan haar zoo lang mogelijk brieven te laten tikken. De compagnon Teddy is echter zoo slim als een koeienstaart in een regenbul en ondanks zijn schijnbare activiteit blijkt hij toch een nul te zijn. Logisch geeft hij aan het meisje, dat hij een betrekking wil beaorgen, het verkeerde briefje, maar voor het verloop van de film is het natuurlijk het goede, want daaruit komen Juist de verwikkelingen voort. Zelfs Ralph Ro berts speelt voor den verliefden jongeling, 'n rol, waarin men hem niet dikwijls ziet en, waar de zaken zoo gesteld zijn, behoeft men aan zijn plezier niet te twijfelen. Begrijpelijkerwijze weet men nu van den eigenlijken inhoud der film weinig af, maar dat doet er ook niet toe, want het komische zit 'm meer in de wijze, waarop de hierbovengenoem- den zich van hun taak kwijten, dan in het ge geven zelf. In dat laatste zit zelfs een voetangel- tje, reden waarom we het geheel slechts voor volwassenen kunnen aanbévelen. In het voorprogramma zijn de gebruikelijke journaals en Polygoon geeft weer van haar ac tiviteit blijk, door haar opnamen van den voet balwedstrijd HollandFrankrijk. Verder een geestige Betty Boop teekenfilm „Ha! Ha! Ha!" genaamd, welke over lachgas handelt en een verbinding van teekerfiim en gewone opnamen zijn. Het is weer als steeds verdraaid aardig gevonden en een nauwkeurig opmerker vermaakt er zich kostelijk mee. Don del Monté is een symphony in Balance, waarbij men op het tooneel zeldzame staaltjes van balanceerkunst te zien krijgt. prijs van f 9 per M2 en een over dien prijs te betalen rente van 5 pCt. Bij een gemiddelde huur van f 4.75 per week en per woning zal, naar bovenstaande gegevens, een sluitende exploitatie worden verkregen. De mogelijkheid bestaat, dat het Rijk vóór het ingebruik nemen dezer woningen het aan genomen rentepercentage zal verlagen. Indien dit percentage op 4 pCt. zou worden gesteld, zou met eene huur van ongeveer f 4.35 de ex ploitatie sluiten. Het ligt vooralsnog niet in de bedoeling van B. en W. de woningen tegen dezen prijs te ver huren, doch een eventueel te maken winst te bestemmen tot verlaging der huur van wonin gen, die in een tijd van hoogere loonen en ma- teriaalprijzen zijn gebouwd en waarvan de ob jectieve huurwaarde thans lager is dan de be dragen, waarvoor zij worden verhuurd. MAANDAG bestemd voor godsdienstige ver eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. MAANDAG, 14 Mei: 9.30 uur: Bestuursver gadering van de Ned. Reisvereeniging voor Ka tholieken in „De Leeuwerik". DINSDAG, 15 Mei: 8 uur: Repetitie „St. Cae- cilia" in gebouw „St. Bavo". WOENSDAG 16 Mei: 8 uur: Vergadering van de Reddingsbrigade van het Kruisverbond in het Militairengebouw, Zoetestraat 14. DONDERDAG, 17 Mei: 8 uur: Bestuursver gadering van de R.K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw. 8 uur: Cursus, waarna ledenvergadering met conversatie van de Esperantistenvereeniging „Abbé Richardson" bij Brinkmann. VRIJDAG, 18 Mei: 8.30 uur: Ledenvergade ring van den Ned. R.K. Bond van Handelsreizi gers in „Centraal", Groote Houtstraat 176. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoelijken wordt allen R.K. Vereenigingen verzocht bij het uitschrijven van een vergade ring vooraf overleg te plegen met het algemeen secretariaat, mej. W. van der Singel. Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Op de laatstgehouden bestuursvergadering van den R. K. Haarlemschen Voetbalbond is men definitief gekomen tot het organiseeren eener Medische Sportkeuring voor het District Haarlem. Tegenwoordig erkent men algemeen de cul- tureele waarde van de sport, d.w.z. van sport op de juiste wijze beoefend. 't Is echter ook bekend, en we kunnen er niet dikwijls genoeg op wijzen, dat de sport reeds velen lichamelijk nadeel heeft berokkend. Nog kort geleden lazen we van 'n jongen man die tegen dokters advies het voetballen niet wilde laten en tijdens een wedstrijd ineenzakte en ter plaatse stierf. Iets dergelijks komt ge lukkig maar heel zelden voor, doch van medi sche zijde is er reeds herhaaldelijk op gewezen dat de nadeelige gevolgen van het sportbeoefe- nen door personen, die hiervoor lichamelijk on geschikt zijn (welke ongeschiktheid in vele ge vallen slechts door een medicus vastgesteld kan worden) zich eerst veel later openbaren. Dit spreekt nog niet ten nadeele van de sport en wel omdat deze fatale gevolgen van sportbeoefening gemakkelijk door den sport, beoefenaar voorkomen kunnen worden. Hiervoor juist is de medische sportkeuring! Nu deze Medische Sportkeuring voor Katho lieke voetballers tot stand gekomen is, zou 't bijna onverantwoordelijk zijn om onnoodig het risico te loopen, zichzelf door de sport schade te berokkenen. De R. K. H. V. B. heeft thans de medewer king weten te verkrijgen van enkele bekende R. K. medici in Haarlem en Omstreken, die zich bereid verklaarden om geheel belangeloos keuringen te verrichten. De kosten om zich te laten keuren zijn echter zoo gering, dat ieder die zal kunnen dragen. De senioren-leden betalen slechts de somma van 1.00, terwijl voor de junioren het be drag op 0.25 gesteld is. Wie van deze Medische Sportkeuring ge bruik wenscht te maken, of hieromtrent na dere inlichtingen mocht verlangen, gelieve zich te wenden tot den heer Fr. Mooren, Driehee- renlaan 34, Heemstede, welke voorloopig het secretariaat hiervan op zich genomen heeft. ingang der A. W. duinen aangeland. De nevel was opgetrokken, en met helderen zonneschijn ondernamen de deelnemers aan deze mede door de deskundige en prettige leiding zoo geslaagde excursie, den terugtocht naar Haar lem. B. en W. stellen voor aan de N.V. Prinsen- erve", dir. H. Bijl, te Santpoort, tegen den prijs van f 15 per M2 in koop af te staan, grond, ge legen aan de noordzijde van de Zaanenlaan, groot circa 2000 M2„ zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen twaalf woonhui zen met 3 garages, de woonhuizen elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Het bestuur van de Woningstichting „Ons Belang", alhier, heeft zich tot B. en W. ge wend met het verzoek om een voorschot uit de gemeentekas, groot hoogstens f 165.600, voor den bouw van 68 arbeiderswoningen en 2 berg plaatsen op een in erfpacht uit te geven ter rein aan de Bastiaansstraat en de Dunkier- straat, alhier. Alle woningen hebben dezelfde indeeling, t.w,: beneden 2 kamers, keuken en W.C., en boven 3 slaapkamers. In den tuin zal een schuurtje worden gebouwd. De nuttige inhoud der wo ningen bedraagt 216 M3„ waarbij nog 26 M3. looze kapruimte womt. De stichtingskosten zijn geraamd op gemid deld f 2.400 per woning, waarbij de beide berg plaatsen voor ééne woning zijn gerekend. Bij den opzet van de exploitatierekening is aangenomen, dat het als voorschot benoodigd bedrag zal worden verstrekt bij wijze van een 50-jarige annuiteitsleening, rentende 5 pCt. annuiteitsrente 5.478 pCt.. Mede is bij dien op zet aangenomen, dat het bouwterrein in erf pacht zal worden verkregen naar een grond- In de Mei-aflevering van het halfjaarlijksche tijdschrift „Weg en Rail" voor tram- en auto- busverkeer en speciale autowegen, geeft ir. R. van Dijk een technische uiteenzetting van het wegverlichtingsvraagstuk, naar aanleiding van een artikel in het Februari-nummer van het zelfde tijdschrift van ir. R. Loman. Deze maakt nu weer eenige kantteekeningen op het artikel van ir. R. van Dijk. De economische zijde van het tram- en auto- busverkeer wordt bezien door mr. B. Mees. S. ten Bokkel Huinink, secretaris van Nevas, levert een bijdrage over Speciale autowegen, terwijl dr. ir. H. Misset de remmen-contróle door de Haarlemsche politie in een technisch artikel bespreekt. Dr. Cotties geeft nog eenige interessante bij zonderheden over de goederenverdeeling tus- schen tram en auto in Zwitserland. Vele foto's verluchten den tekst. Bovenstaande vereeniging had voor hare leden weder een excursie uitgeschreven in den nacht voor Hemelvaartsdag teneinde vogelgeluiden waar te nemen. Uit de groote deelname aan dezen tocht in het afgeloopen jaar was wel gebleken, dat een dergelijke excursie in den smaak valt en dat de leden gaarne him nachtrust offeren om in de stilte van den nacht de vele vogelgelui den de beluisteren. En inderdaad, de deelname was ook nu weer groot. Onder leiding van den heer L. H. van 't Sant vertrokken 46 deelnemers om half twaalf van Aerdenhout naar de duinen van de Amster- damsche Waterleiding. Reeds op weg daarheen bleef het gezelschap vele malen geboeid staan luisteren naar den prachtigen zang der nachte galen. Het weer was uitstekend, een heldere sterren hemel strekte zich boven het duinlandschap uit. Nog lang lieten nachtegalen zich hooren, af en toe de boomleeuwerik. Ook het ononderbro ken geluid van den sprinkhaanrietzanger trok de aandacht. Bij het aanbreken van den morgen kwam 'n dichte nevel opzetten, die hangende tusschen de duinen, aan het landschap een wonderlijk, phantastisch aspect gaf. Meerdere vogelgeluiden kwamen nu los, van roodborstje, fitis, wielewaal, wulp, schoolekster, grasmusch, en andere. B. en W. schrijven aan den Raad: In verband met het toenemen van het aan tal woonschepen binnen deze gemeente, worden moeilijkheden ondervonden wat de gekozen of te kiezen ligplaatsen betreft. Dit is niet alleen het geval met de woonschepen, welke ingevolge de wet op woonwagens en woonschepen 1918, een vergunning hebben gekregen, doch vooral ook met die schepen, welke gedurende de winter maanden in de singels, de grachten en in het Spaarne ligplaats kiezen. Herhaaldelijk is door omwonenden geklaagd over de in de wateren der gemeente verspreid liggende vaartuigen, welke hoofdzakelijk als woonschepen gebruikt worden. In het bijzonder is wel geklaagd over de woonschepen, liggende aan de Oostvest. Het hoofdbezwaar om in den bestaanden toestand verbetering te brengen is steeds ge weest, dat geen geschikte ligplaatsen voor de woonschepen waren aan te wijzen. Nu evenwel in het vastgesteld plan van uitbreiding voor den Waarder- en Veerpolder een havenplan is opgenomen, opent zich, in verband met het feit, dat de gemeente daar ter plaatse grond bezit, een gelegenheid, om op de plaats alwaar de toe komstige haven moet komen, een voorloopige haven, met bestemming van ligplaats voor woonschepen in te richten. Deze haven kan la ter benut worden, indien tot aanleg van een grootere handels- en industriehaven mocht worden besloten. Op de voor de leden ter inzage gelegde tee- kening, waarop deze haven is geprojecteerd, biedt zij ligplaats voor pl.m. 70 woonschepen en mondt zij uit in het Spaarne, terwijl zij met den Waarderweg in verbinding wordt gebracht door een geprojecteerden weg. In de behoefte van drinkwater kan worden voorzien, door middel van een bron met ontijze- ringsinstallatie. Leidingen voor gas en electri- schen stroom zijn in de nabijheid aanwezig. De kosten van een en ander zijn geraamd op f 25.332.—, of rond f 25.5G*— Aangezien in dit bedrag een vrij hoog loon- percentage is begrepen, leent dit werk zich bij uitstek voor uitvoering in werkverschaffing. Op grond daarvan hebben B. en W. zich dan ook gewend tot den Minister van Sociale Zaken om rijkssubsidie. Deze heeft zich bereid ver klaard een nader te bepalen subsidie toe te kennen in de loonen, uit te betalen aan de bij vorenbedoeld werk te plaatsen werkloozen, als mede eenzelfde percentage in de kosten van de te plakken rentezegels, het regenverlet en in drie vierde deel der premie, verschuldigd in gevolge de Ziektewet. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. voor, om voor gemeld doel een bedrag van f 25.500.ter beschikking te stellen. Een minderheid in het College acht den over last en hinder niet zoodanig, dat deze uitgave noodig is, en is van oordeel, dat die hinder en overlast op andere wijze kan worden bestreden. Behalve de drie gala-voorstellingen te 's-Gra- venhage (14 Mei): Koninklijke Schouwburg; Rotterdam (15 Mei): Groote Schouwburg en Amsterdam (16 Mei): Stadsschouwburg, zal al leen nog één enkele voorstelling worden gegeven te HaarlemStadsschouwburg, op tweeden Pink sterdag; Utrecht: Stadsschouwburg (23 Mei) en Eindhoven: Rembrandt Theater (24 Mei). Prof. Max Reinhardt zal de origineele decors der Weensche f eestvoorstellingen van Schiller's „Maria Stuart", welke door Oscar Strand (Wee- nen) zijn ontworpen, naar Nederland medebren gen, alsmede ook de door Dadislaus Gzettel Aan het postkantoor Haarlem en zijne bij kantoren werd in den loop der maand April' op spaarbankboekjes ingelegd f 276.119.89 en terugbetaald f 528.107.71. Derhalve minder in gelegd dan terugbetaald f 251.987.82. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 159. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f en afgeschreven f 11.700. Derhalve minder in- dan afgeschreven f 11.700. (Weenen) ontworpen historische costumes. Een en ander heeft een bedrag van tienduizenden gekost. Aan de feestvoorstellingen van Schiller's „Ma ria Stuart" onder persoonlijke leiding van Prof. Max Reinhardt zullen o.a. medewerken: Helene Thimig (Elisabeth, Koningin van Engeland); Eleonora von Mendelssohn (Maria Stuart, Ko ningin van Schotland)Herbert Berghof, Frieda Richard; Hans Thimig, Josef Danegger; Her- bert Hübner; Franz Schafheitlin; Herbert Aichinger; Raoul Lange; Rudolf Teubler; Wal ter Otto Stahl; Hans Schweikart; Erich Schil ling; Ika Timm, Lilia Skalla; Hedy Pistorius, Regie Prof. Max Reinhardt. Prof. MAX REINDHARDT gedurende de repetitie van Maria Stuart (Reinhardt- Festspiel) De leden van de landelijke rijvereeniging Kapitein van der Wal te Hoofddorp, zijn voor nemens op Zaterdag 12 Mei a.s. op het ge meentelijk sportterrein aldaar een demonstra tie te geven ter gelegenheid van de z.g. ju bileum-wedstrijden, welke aanvankelijk zouden worden gehouden op Vrijdag 27 October 1933. zijnde de dag tot herdenking van de 25-jarige ambtsvervulling van den burgemeester, mr. Slob, maar toen moesten worden uitgesteld, wegens het erg ongunstige weer. Na afloop van deze wedstrijden zal Zater dagavond om half acht in het manegegebouw een uitvoering worden gegeven voor de familie van de leden en de donateurs der vereeni ging en verdere belangstellenden voor wie de toegangsprijs met inbegrip van programma en belasting zeer laag is gesteld op f 0.75. Er zullen verschillende mooie nummers wor den gegeven; quadrille rijden, springwedstrij- den, lintenroof voor juniores en seniores, volti geeren en hoogeschoolrijden met het bekende paard Othello, door den heer H. J. Lijssen te Haarlem. Deze bekende paardrijder zal ook sterke staaltjes geven van vrijheidsdressuur in combi natie met de Schotlandsche poney Paul. Alles bij elkaar gezien, mag worden ver wacht, dat de paardenliefhebbers een genot vollen avond zullen hebben. Zooals inmiddels reeds medegedeeld is, zal de Boete-Processie van den L. T. B. naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo plaats vinden op Donderdag 17 Mei a.s. Het verloop van de plechtigheden is als volgt Tien uur: Plechtige Hoogmis. Half een: Lof en Processie met het Allerhei ligste. De predicatie zal worden gehouden door den weleerw. heer H. A. J. Drost, kapelaan van de parochiekerk van den H. Franciscus van Assisië, Paul Krugerstraat 32 te Rotterdam. Evenals bij vorige gelegenheden zal dit jaar weer een groote deelname verwacht worden. Naar schatting zullen enkele duizenden aan deze bedevaart deelnemen. Ook zijn alle geestelijke adviseurs van de af deelingen van den L. T. B. uitgenoodigd. Alles bij elkaar genomen zal het een echte Maria-dag worden. De Haarlemsche muzikanten hebben een voet balclub opgericht, welke den naam draagt van H.M.V.C. Een vriendschappelijke wedstrijd, gespeeld tegen D.E.S., werd met 76 door de nieuwe club gewonnen. BERLIJN, 11 Mei. Rijksminister dr. Goeb bels heeft vandaag in het Sportpaleis het woord gevoerd op een bijeenkomst van den gouw Groot-Berlijn. Hij zeide o.a. dat het de plicht is van iederen Duitscher deze crisis te helpen overwinnen. Wanneer nog een deel van het buitenland ons met den anoniemen boycot be strijdt en Duitsche waren niet wil afnemen, dan weten wij zeer wel, dat dit toe te schrijven is aan onze Joodsche medeburgers. Ik kan evenwel niet, omdat de Joden in het buiten land ons boycotten, in het binnenland de wet geving voor de Joden intrekken, maar wij moe ten deze crisis toch doorstaan. De Joden meenen misschien er hun Joodsche medeburgers in Duitschland een dienst mee te doen. Zij doen evenwel het ergste, wat zij zou den kunnen doen, want zij moeten niet geloo- ven, wanneer zij den boycot inderdaad zoo ver doordrijven, dat hij werkelijk een ernstige be dreiging van onze economische situatie zou be- teekenen, dat wij daarom de Joden vrijuit zou den laten gaan. Haat en woede en wanhoop van het Duitsche Volk zou dan terecht komen op de hoofden van hen die in het land te grij pen zijn. Wanneer Duitschland de wereld moet verklaren, dat het niet meer in staat is zijn schulden te betalen en de renten niet te transfereeren, ligt het niet aan ons. Niet wij hebben de schulden gemaakt, doch de regee. ringen, welke aan ons zijn voorafgegaan. De offers zullen niet alleen door de armen, maar ook door de rijken worden gebracht. De regeering, aldus zeide Goebbels verder, spreekt de waarheid en zij handelt volgens de waarheid. Zij roept het geheele volk op met alle kracht de regeering te helpen om het ernstige gevaar te overwinnen en het lot meester te worden dat ons is opgelegd. Gevaren vallen niet alleen op economisch en politiek gebied op te merken, maar ook op cultuurpolitiek gebied. Het volk zelf heeft met zijn instinct deze gevaren zelf ontdekt. Wanneer bij voorbeeld de Joden ge- looven, dat het onbloedige verloop van de Duitsche revolutie hun het recht geeft met yan „DE ZEEUW" - Koudenhom 24 - Tel. 11780 Afdeeling Banketbakkerij 35 CENT PER POND VoldersgTacht 37 - Burgwal 60 - Cronjéstr. 18 Kennemerstraat 34 - Brouwersplein 7 ZIJLSTRAAT 75 TEL. 12365 blijft steeds doorgaan met het leveren van zijn prima kwaliteit RUND- EN VARKENSVLEESCH TEGEN SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN Steeds verkrijgbaar: 1 ons Ham 1 ons Gekookte Worst 3 ons samen 25 c*- 1 ons Leverworst BARREVOETESTRAAT 17 - TELEF. 11489 ouds bekende brutaliteit en arrogantie weer het Duitsche volk te prikkelen en te provocee- ren, moeten zij ons geduld niet al te zeer op de proef stellen. Wij hebben de Joden gespaard. Wanneer zij echter meenen, dat zij daarom weer op Duitsche tooneelen kunnen optreden om het Duitsche volk kunst te geven, wan neer zij denken, dat zij weer in de redactie kamers kunnen opduiken om Duitsche kran ten te schrijven, wanneer zij weer over den Kurfürstendamm flaneeren, mogen deze woor den hun tot laatste waarschuwing dienen. Zij moeten zich aldus de heer Goebbels in Duitschland zoo gedragen, als dit voor gasten past. Wanneer zij gelooven, dat hun Joodsche geloofsgenooten en rasgenooten in de wereld hen met geweld vrij zouden kunnen ma ken, mogen zij er van overtuigd zijn, dat, wat de wereld met betrekking tot het Joodsche vraagstuk ons heeft kunnen aandoen, ons is aangedaan; dat hebben wij op den koop toe genomen. Het Jodendom kan er van overtuigd zijn, dat wij hen met rust laten, wanneer het zich stil en bescheiden binnen de vier muren terugtrekt, wanneer het niet provoceert en zich niet vóór het Duitsche volk stelt met den eisch voor volwaardig en gelijkwaardig te worden aangezien. Doet het Jodendom dat niet, dan heeft het de noodzakelijk optredende gevolgen aan zich zelf te danken. Wij hebben het niet noodig het nationaal- socialisme door menschen te doen Verklaren, die geen ademtocht van het nationaal-socia- lisme hebben begrepen. Tegenover die lieden hebben wij een geduld getoond, dat herhaalde lijk door onze aanhangers niet meer begrepen is. Wanneer de reactie voornemens is den strijd langs den omweg via de kerk voort te zetten, zullen wij dat weten te verhinderen. Niet de kerken voeren dezen strijd tegen ons, maar heel kleine prutsers. Men strijdt niet om reli gieuze, maar om politieke motieven. Zij verwij ten ons nieuwigheden, ons, die hun de moge lijkheid gegeven hebben nog op de preekstoelen te staan. In het verder verloop van zijn onbekookte rede, valt Goebbels dan zelfs Kard. Faulhaber aan en durft te beweren, dat Z. Em. nooit gepro testeerd hegft de demoralisatie van het volk in schouwburg en bioscoop. De geestelijken noemt Goebbels strijdbare mannen der duisternis, die zich geen illusies moeten maken, wat het volk over hen denkt. Het Duitsche volk is het eeuwige twisten al lang moe. Wij zullen dat in de toekomst niet meer toelaten, want niet Godes woord wordt daar verkondigd, maar het woord van het Cen trum, dat het Duitsche volk langs den omweg via de preekstoelen wordt ingepraat. Het nationaal-socialisme heeft de tegenstel lingen overwonnen, aldus Goebbels. Er kan dus noch een katholieke noch een protestantsche pers bestaan .Wanneer de natie weer mocht terugvallen in haar oude, afzonderlijke belan gensferen, waarom zouden wij dan überhaupt een revolutie hebben moeten maken? Goebbels eindigde zijn rede tenslotte met een beroep op de natie om op te treden tegen sabo teurs. Frankrijk heeft thans definitief besloten tot deelneming aan de Olympische Spelen te Berlijn. Er heeft een bespreking plaats genaa tus schen minister-president Doumergue en het be stuur van het Fransche Olympische Comité, waarna het besluit genomen werd, de uitnoodi- ging van het organisatie-comité te aanvaarden. De onderstaatssecretaris voor het sportwezen zal binnenkort den minister-president rapport uitbrengen over het aantal deelnemers en ver der inzake de middelen, noodig voor net ver blijf der Franschen te Berlijn. De totale kosten worden op 4 millloen francs geraamd. Verwacht wordt, dat de minister-president reeds de volgende week den ministerraad een desbetreffend wetsontwerp zal aanbieden. Van bevoegde zijde wordt ons omtrent het geruchtmakende bericht inzake een vergifti- gingsgeval in de Haarlemmermeer het volgende gemeld: In de gemeente Haarlemmermeer nabij het oude dorp Sloten woont in een huis langs den ringdijk iemand, die als chauffeur in dienst is bij de posterijen in Amsterdam; deze man woont met zyn vrouw en yolwassen dochter. terwijl sedert korten tijd ook nog een jonge man uit Amsterdam in het gezin als kostganger is opgenomen. Vanaf de maand Februari is hij ziek geweest en onder behandeling van den arts Faber, wo nende te Sloten, die toen geen beterschap wilde intreden bijzondere studie is gaan ma ken van de meest sprekende ziekteverscnijnse- len en op de gedachte is gekomen, dat zich hier een geval van chronische arseenvergiftiging zou kunnen voordoen. In overleg met den burgemeester van de ge meente Haarlemmermeer als hoofd der politie, is de patiënt enkele dagen geleden ter obser vatie overgebracht naar het Luthersche zie kenhuis te Amsterdam en daar is na onder zoek geconstateerd, dat de patiënt inderdaad met rattenkruit vergiftigd is. Toen dit eenmaal vaststond, kwam natuur lijk de moeilijke vraag ter sprake, op welke wijze hem dit vergif kon zijn toegediend en welke personen daarvoor aansprakelijk zouden kunnen worden gesteld; ook moest de dokter denken aan de mogelijkheid, dat hier misschien misdrijf in het spel kon zijn. De burgemeester heeft daarom het parket te Haarlem met deze zaak in kennis gesteld en de Officier van Justitie te Haarlem heeft zich verleden week met den Rechter-Commissaris in bijzijn van den Inspecteur der gemeente-politie uit Hoofddorp naar de woning van den patiënt begeven, om aldaar een onderzoek in te stellen en den bewoners een voorloopig verhoor af te nemen, wijl niet enkel op vermoedens kon worden afgegaan. Er is in deze woning niets gevonden, dat meerdere aanwijzing kan geven om deze duis tere zaak tot klaarheid te brengen en daarom heeft de inspecteur opdracht gekregen het on derzoek voort te zetten en de huisgenooten aan een nader verhoor te onderwerpen, teneinde grootere of kleinere gegevens te verkrijgen om trent de richting waarin de oplossing van dit raadsel moet worden gezocht. Er is vervolgens een bevel tot voorloopige hechtenis verleend tegen twee van de drie huis genooten en deze personen zijn op het raad huis te Hoofddorp verhoord en daarna naar het Huis van Bewaring te Haarlem overge bracht. De casus-positie is nu zoo, dat als vaststaand kan worden aangenomen, dat de patiënt rat tenkruit heeft binnen gekregen en daardoor vergiftigd is, maar volstrekt is nog niet bewe zen of aannemelijk gemaakt, dat een van de drie huisgenooten daarvan de schuld zou dra gen, alleen of met medeplichtigheid van an deren. De toestand van den patiënt is intusschen momenteel gunstig, zoodat op volkomen beter schap mag worden gehoopt. Aan de Redactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant te Haarlem. Mijne Heeren, Met den op 10 Mei j.l. gespeelden wedstrijd te gen Frankrijk heeft Nederland zijn serie offi- cieele internationale wedstrijden besloten en even als het succes van het Nederlandsche elftal, vertoonden de aanvragen om kaarten een stij gende lijn. De toewijzing aan vereenigingen en particulie ren was echter deze wedstrijd wel zeer minimaal en daar volgens mij de K.N.V.B. in deze niet vrij uitgaat, zou ik gaarne aan het volgende meer bekendheid willen geven. Mil is bekend, dat een speler van het Neder landsche elftal voor den wedstrijd tegen Belgié op 11 Maart j.l. de beschikking had over 30 toe gangsbewijzen, waarvan hij natuurlijk het ver schuldigde bedrag aan den bond moest afdragen. Mocht mij het verband van speler van het Nederl. elftal en de wel zeer ruime toewijzing van 30 kaarten niet duidelijk zijn, mijn verbazing en ook verontwaardiging steeg ten top, toen mij be kend werd, dat dezelfde speler voor den wedstrijd NederlandFrankrijk, afgeloopen Zondag ge speeld, aan den bond moest afdragen een bedrag van pl.m. f 300.wat zou neerkomen op een toewijzing, de plaatsen op gemiddeld f 3.ge rekend, op 100 toegangsbewijzen. Zoo door rekenend zou men alleen voor het Nederl. elftal zonder reservespelers komen tot een aantal van 1100 kaarten. Het bestuur van den K.N.V.B., dat zoo vrijgevig is ten opzichte van de Nederl. elftalspelers, zal. vermoed ik, niet onder doen voor hen en alzoo ook voor hun vrienden en kennissen een behoor lijk aantal kaarten reserveeren. terwijl tevens de verschillende commissies ook hun portie wel zullen krijgen. In „De Telegraaf" van Donderdagmorgen (He melvaartsdag) stond een artikel over een sigaren winkelier in de Kalverstraat te Amsterdam, die bij eiken aankoop van 12.50 aan sigaren een plaatsbewijs voor den kostenden prijs ter beschik king stelde en de redactie van genoemd blad knoopte hier een beschouwing aan vast, dat dit was een vorm van oneerlijke concurrentie. Daar ik zeker weet, dat de door mij in den aanhef van dit ingezonden stuk bedoelde spe ler zijn kaarten beschikbaar stelde voor cliënten en gebruikte voor uitbreiding zijner cliënteele en alzoo zijn debiet verhoogt, beschouw ik dit niet alleen als een oneerlijke concurrentie, doch wil nog verder gaan en zeggen, dat dit is een ver kapte wijze van professionalisme en wordt door het systeem van toewijzing van den K.N.V.B. ons zoo hoog geroemd amateurisme knapjes geweld aangedaan. Dit wat eenige zoo voor het grijpen liggende fouten aangaat en zullen er nog wel eenige an dere misstanden op dit gebied bestaan, doch ho pen wij, dat de K.N.V.B. er voor het volgende seizoen een ander en beter systeem voor in de plaats zal stellen. Hiervan is afschrift gestuurd aan den K.N.V.B- Hoogachtend, H. H. V. SCHOONHOVEN, i Haarlem, Bilderdiikstraat 50»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4