Regeling van verkeerswezen Duitschland en de H. Stoel Het nieuws van heden STANDPUNT REGEERING P. A. M. KAT DE VOLKENBONDSRAAD MAANDAG BIJEEN Sleepboot ge zonken DE BAROMETER LAMERIS VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 13 MEI 1934 Ochtendblad Het is geenszins de bedoeling rjiet behulp van het fonds het bedrijf der spoorwegen voort te zetten Overheid moet optreden Buiten behandeling Beginselen der ordening Internationaal element Niet voor de Spoorwegen Het Weer LUCHTAANVAL OP LONDEN! ACCOUNTANTSKANTOOR Reorganisatie De stakingsbeweging in Amerika Breidt zich nog steeds uit HOOG WATER IN NOORWEGEN Geen onderhandelingen te Berlijn over de uitvoering van het concordaat Mgr. Bares tot kardinaal verheven ROME (K. W. P.) (Per tel.) Uit vertrouwbare bron kunnen wij me- dedeelen, dat het bericht, als zou den dezer dagen de onderhandelin gen omtrent het Concordaat met Duitschland te Berlijn worden her vat, geheel uit de lucht gegrepen is. Radiorede van minister Lippens „Inflatie de grootste ramp" Saarkwestie zal het voornaamste onderwerp der besprekingen uitmaken Een int. politiemacht? Treinongeluk in Frank rijk Twintig personen zwaar gewond DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Vrijgesproken Acht personen geven klopsignalen onder water NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18742 AdvertentieprijzenPer lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Aan de Memorie van Antwoord van de Mi nisters van Waterstaat en van Financiën aan de Tweede Kamer naar aanleiding van de in het voorloopig verslag inzake 't wetsontwerp tot instelling van een Verkeersfonds opgenomen beschouwingen van de vaste Commissie voor Openbare Werken, Verkeers- en Waterstaats aangelegenheden is het volgende ontleend: Terecht wordt door de Commissie opgemerkt, dat het wetsontwerp geen maatregelen tot co ördinatie van het verkeer geeft, trots de mi nister van Waterstaat haar noodzakelijk acht. Het in het wetsontwerp opgenomen voorstel tot belastingverhooging is het gevolg van de noodzaak om het groote tekort, dat een eerste globale begrooting van het Verkeersfonds te voorschijn brengt, eenigermate te beperken. De instelling van een centrale commissie be oogt het vormen van een ter beschikking van den verantwoordelijken minister staand li chaam, dat het studiemateriaal voor de ver- keerscoöordinatie kan verzamelen, namens hem overleg kan plegen met andere lichamen, welke de belangen van het verkeer bestudeeren of bevorderen, onderzoekingen op verkeersgebied kan instellen en hem terzijde staan bij het op stellen van wettelijke maatregelen voor de or dening van het verkeer. Het zou minder juist zijn, thans reeds ingrij pende maatregelen te nemen, in het bijzonder met betrekking tot het vervoer met motor rijtuigen als in het wetsontwerp tot wijziging van de Wet Openbare Vervoermiddelen wordt beoogd, indien niet vast staat, dat deze in het kader van het hier te lande in te voeren systeem van verkeerscoördinatie zouden passen. Voor loopig is de Minister van Waterstaat van oor deel dat de in die wet voorgestelde maatregelen niet voldoende de coördinatie van het verkeer zouden bevorderen. Om deze reden verdient het alle aanbeveling evenbedoeld wijzigingswetsontwerp buiten be. handeling te laten tot de te volgen weg beter kan worden afgebakend, teneinde niet op on. toereikenden grondslag tot verkeersregelingen te besluiten, welke later bü meer volledige ken nis van zaken en scherper afgebakend ver keersbeleid weder zou moeten worden gewijzigd en uitgebreid. De eischen der economie moeten op den Voorgrond staan, eischen die sterker dan ooit gelden onder de tegenwoordige zorgelijke om standigheden. Alleen werkelijke behoefte mag de ontwikkeling van een nieuw concurreerend vervoermiddel, naast hetgeen van het bestaan de onmisbaar is, bepalen en het nieuwe mag dus bevorderd worden voor zoover het econo mischer in de behoeften voorziet dan het oude, dat dan zal moeten verdwijnen. De Minister van Waterstaat had zich voor gesteld bij de indiening der Verkeersfondsbe- grooting een uiteenzetting te geven van de richting, waarin ter bereiking van een orde ning van het verkeer moet worden gegaan. Hij heeft er echter geen bezwaar tegen reeds thans een uiteenzetting te geven van de be ginselen, volgens welke de Regeering de orde ning van het verkeer wil bevorderen. Zij stelt daarbij voorop, dat de volgende beginselen voor een goe de regeling van het verkeerswezen gevolgd moeten worden: 1. Het verkeerswezen van een land moet als een eenheid worden bezien en behandeld. 2. Bij de inrichting en regeling van het vervoer moet het algemeen belang voor oogen worden gehou den. 3. De verkeersmiddelen moe ten volgens commercieele beginse len worden geleid. In alle verkeer is het internationale element voor ons land een factor van niet geringe be- teekenis. Bij de opstelling van het wetsontwerp is wel overwogen om de uitgaven daarvoor niet onder het Verkeersfonds te brengen. Het internationale verkeer gaat echter bij spoor weg en luchtvaartverkeer gemakkelijk in na. tionaal verkeer over, zoodat het een niet los van het andere beschouwd kan worden. De Regeering ziet echter zeer wel het groote be. lang van het internationale verkeer voor ons land in; voor ongerustheid, dat men door de opneming in het verkeersfonds het internatio naal verkeer schade zou lijden is dus geen reden. Geen enkel verkeer vindt plaats zonder gel- delijken steun van de overheid; een regeling waarbij elk verkeer zou betalen wat voor dat verkeer gedaan wordt, moge in beginsel juist zijn, zij is echter practisch niet te bereiken, zoodat op dien grond de vrije concurrentie niet wel verdedigbaar is. En ook al zou dit mogelijk zijn, dan nog zou het algemeen be lang zich er tegen verzetten, omdat een te veel aan vervoergelegenheid tot excessen leidt, die door de gemeenschap zouden worden be taald. Er is, naar de Regeering meent, niet aan te ontkomen, dat de Over heid regelend optreedt en aanwijst (voor elk tijdsgewricht wellicht* we der anders)wat de taak van elk verkeer zal zijn. Maar dan zoo, dat het particulier initiatief zich kan blijven ontwikkelen en dat voorko men wordt, dat door bescherming ongewenschte toestanden zich con- solideeren en economisch vervoer zij het plaatselijk zonder noodzaak wordt in stand gehouden. De ontwikkeling der techniek moet haar in vloed kunnen laten gelden en wat verouderd is moet zelfs als het tijdelijk aan de gemeen schap geld kost afgesneden en uitgeworpen worden. De Regeering verstaat onder coördinatie: „Het brengen van het verband tusschen de verschillende verkeersmiddelen, noodig om de verdeeling van het vervoer over die ver keersmiddelen zoodanig te doen plaats vin den, dat het meest economische vervoer is gewaarborgd." Daaruit vloeit voort, dat de overheid maatregelen moet nemen om te voorkomen, dat een ongebreidelde uitzetting der ver voermiddelen het onmogelijk maakt, dat deze een gezond bestaan kunnen leiden. De concurrentie kan dus niet geheel vrij worden gelaten, er moet worden gewerkt in een richting, waarbij de overheid regelen geeft volgens welke het vervoer naar gewicht, volume, af te leggen afstand, frequentie, enz. aan het eene of andere vervoermiddel ten deel valt. Alvorens maatregelen tot ordening voor te stellen, acht de Minister van Waterstaat het plicht eerst te hebben nagegaan, welke de ge. volgen voor het bedrijfsleven zijn en op welke wijze het verkeer verwacht mag worden op die maatregelen te reageeren. Hoewel het z.g. Vergunningstelsel voor de autobussen wel eenige ordening heeft opgele. verd, is het anderzijds gebleken, dat dit stel sel nog verre van volmaakt werkt en de ver- voertechniek weer telkens nieuwe oplossingen verzint, waardoor goed bedoelde maatregelen weinig effect sorteeren. Iedere bedoeling, om met behulp van het Verkeersfonds de Neder- landsche Spoorwegen in staat te stellen het tegenwoordig bestaan ondanks groeiende tekorten, voort te zetten, is den Minister vreemd. Zeker kan Nederland het thans niet zonder spoorwegen stellen, doch dit beteekent niet, dat in het bedrijf en den omvang van het net der Neder- landsche Spoorwegen geen wijzigin gen zullen worden ingevoerd. Bij de opstelling van het wetsontwerp was omtrent de werkwijze van den Economischen Raad nog weinig bekend. Inmiddels is geble ken, dat in den Economischen Raad een vaste Commissie voor het verkeer zal worden inge steld, waarover met den Minister van Water staat van gedachten wordt gewisseld. Het ligt nu in de bedoeling deze commissie zoo in te richten, dat zij het Verkeersvraagstuk van het algemeen standpunt zal kunnen bezien, terwijl zij voorts zal samenwerken met de ambtelijke commissie, welke ingesteld zal worden als het ontwerp op het Verkeersfonds tot wet zal zijn verheven. Langs dezen weg mag een voldoende en gunstige voeling met het bedrijfsleven wor den verwacht, zonder dat het aantal advies colleges overdadig wordt uitgezet. Voor het tegenwoordige zullen de snoor- wegtekorten op de uitkomsten van het Verkeersfonds een zeer ongunstigen invloed uitoefenen. Het streven zal er op gericht moeten zijn die tekorten weg te werken en het spoorbedrijf in zichzelf sluitend te ma ken. Dit zal echter slechts geleidelijk kun nen geschieden en mede afhangen van het Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, wellicht eenige regen met kans op onweer in het Zuid,en, koeler. Geen nachtvorst van Zaterdag op Zondag. jË Eerdere vooruitzichten: onzeker. ïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii OOSTERPARK 19 - AMSTERDAM - TEL. 53931 verdere verloop der crisis. De regeering zal zich beijveren den overgangstoestand naa een financieel sluitend spoorwegbedrijf zoo kort mogelijk te doen zijn. De verhoogde belasting dient ook niet tot dekking van de spoor wegtekorten; de spoorwegen zelve in de eerste plaats moeten door ge- zondmaken van hun bedrijf zorgen, dat die tekorten verdwijnen; zij is noodig om het Rijk in staat te stel len zijn begrooting sluitend te ma gen, daar dit door het verkeer voor groote uitgaven staat. Het tempo van uitvoering van verkeerswer- ken wordt door de regeering niet afhankelijk gesteld van de spoorwegtekorten. De Memorie geeft vervolgens een overzicht van hetgeen sedert einde 1919 reeds is gedaan om het spoorwegbedrijf te reorganiseeren. Dat de directie onverpoosd werkzaam blijft, spreekt duidelijk uit de cijfers der personeel- bezetting. Nadat in tien jaren 19221931 het totaalcijfer van 51.078 was teruggebracht tot 39.948, is men er nog weer in geslaagd in 1932 een verdere vermindering met ruim 2000 en in 1933 van ongeveer 1400 man te verkrijgen. De ministers zijn er zich volkomen van be wust, dat verder gaande reorganisatie onmis baar is, wil een aanmerkelijke beperking van het spoorwegtekort worden verkregen. In de Millioenennota is in groote trekken het financieele beleid van de regeering medegedeeld en aangegeven op welke wijze zij door de in stelling van een Verkeersfonds de verkeers- uitgaven met 32% millioen wil verminderen. In het Voorloopig Verslag wordt terecht daarover medegedeeld, dat 20 millioen zal worden ge vonden door vermindering van het spoorweg tekort, 9 millioen door belastingverhooging en 3% millioen door temporiseering van den we genaanleg, te zamen makende het genoemde totaal van 32% millioen. Verder wordt uiteengezet, dat de financieele toestand het noodig maakt, de maatregelen, o. a. belastingverhooging op motorrijtuigen da delijk te nemen. De voorgestelde verhooging kan niet worden beschouwd als een crisismaatregel. Zij zal ge handhaafd moeten blijven, zoolang de herzie ning in de verdeeling der voor wegenverbete ring beschikbare gelden en de wijziging van het stelsel der heffing niet heeft plaats gehad. Het is niet de bedoeling om de vervoer middelen, die van den gewonen weg gebruik maken, te laten betalen voor de concurrentie, welke zij aan spoor- en waterweg aandoen doch het wordt wel billijk geoordeeld, dat die vervoermiddelen betalen voor het verschil aan gebondenheid, dat zij door hun vrijheid thans nog genieten boven anderen. Blijkens een Nota van Wijziging wordt in lid I van het nieuwe art. 3: hetgeen voorkomt onder letter a, gelezen als volgt: a. voor een motorrijtuig op twee of drie wie len: indien het eigen gewicht bedraagt: niet meer dan 60 K.G. f 10; meer dan 60 en niet meer dan 120 K.G. f 20; meer dan 120 K.G. en niet meer dan 250 K.G. f 30, meer dan 250 K.G. f 8 per 100 K.G., doch ten minste f40. NEW-YORK, 12 Mei. Uit verschillende deelen van het land wordt een verdere uitbreiding van de stakingsbeweging gemeld. In Akron in den staat Ohio staken vele bakkers en broodbezor gers. In verschillende plaatsen in Illinois lig gen schoenfabrieken door de staking stil. Te Portland in Oregon, waar de havenarbeiders in staking zijn, is het tot relletjes gekomen. De burgemeester zag zich gedwongen, militairen bij stand in te roepen. In de nabijheid van het station te Storen (Noorwegen) werd de spoordijk door op komend hoog water overstroomd en richtte een stormvloed ernstige verwoestingen aan Bij de a.s. Engelsche leg er manoeuvres zal een „luchtaanval" op Londen worden ondernomen. In verband hiermede wordt in Chelsea ijverig geoefend Deze onderhandelingen zullen nooit in dezen vorm plaats vinden, aangezien de Kerk omtrent Con cordaatsbepalingen nimmer buiten Rome beslissingen zal nemen. Bovendien worden hier bespre kingen met leiders als Dr. Ley en Baldur von Schirach als vruchteloos beschouwd, wijl zulks de verwarring en den ,,Führer"-chaos slechts zou vergrooten. Integendeel is de atmosfeer om te onder handelen door de gebeurtenissen van üe laat ste weken (zooals het verbod der Köinische Volkszeitung en het eigenmachtig optreden van den Gouwleider van Unter-Franken inzake de Katholieke Jeugdvereenigingen) zeer vertroe beld en allerminst gunstig voor een vruchtbare bespreking tusschen de verschillende partyen onderling. Alvorens de hangende vraagstukken weer op te nemen, wil het Vaticaan eerst het Consistorie afwachten, dat einde der maand gehouden wordt. Het is nagenoeg zeker, dat onder de candidaten voor den Kardi naalshoed ook Mgr. Bares van Beriyn be hoort, wiens moedig optreden vooral in den laatsten tyd in Rome grooten indruk en sympathie heeft gewekt. Deze benoeming heeft het voordeel, dat een Kardinaal meer direct zich ter plaatse bevind», waar de centrale regeering van Duitschland resideert. Men neemt aan dat deze laatste over weging ook in Regeeringskringen algemecne in stemming heeft. Daarenboven zou deze benoe ming ook voor de Kerk een sterke steun zyn in haar voortdurende stellingname ten opzichte van de regeeringsinstanties, die tot dusver wei nig of niets ertoe bijdroegen om het Concor daat na te komen, doch die deze bepalingen voortdurend in een of ander punt overtreden hebben. Dat intusschen bepaalde maatregelen, door onbevoegden genomen, door Beriyn ge desavoueerd werden, is mede te danken aan het in scherpte toenemende optreden van Mgr. Orsenigo, den Pauseiyken Nuntius te Beriyn, ingevolge de richthjnen die aan zyne Eminentie vanuit Rome werden verstrekt. Niettemin hoopt men inzake het Persvraag- stuk en de kwestie van de opvoeding der jeugd nog vóór het reces van Zijne Heiligheid den Paus te Gastel Gandolfo een voorloopig resul taat te bereiken, al staat thans reeds vrywel vast, dat juist vooral wat deze vraagstukken betreft op groote concessies van het V aticaan niet te rekenen zal zyn. Onze Belgische corr. seint ons: Zaterdagavond neeft de minister van Onder was, Lippens een Vlaamsche radiorede gehou den, waarin ny o.a. verklaarde, dat inflatie moet vermeden worden als de grootste ramp. die een .and kan treffen. Na een korten tijd van schy'nbaren welstand ervaart men spoedig de noodlottige gevolgen daarvan. Door de waardevermindering van den franc heeft België sedert 1926 ontzagiyke ver liezen geleden. Veeleer moet het redmiddel ge zocht worden in deflatie en vermindering der belastingen. Op den werkloozensteun moet een onverbid delijke controle worden uitgeoefend. Verder zeide de minister, dat Europa de kosten der proefnemingen van het marxistisch fetischisme, welke in vele landen werden aangewend, duur betaald heeft. Hy concludeerde tenslotte, dat in dit hache- ïyk economisch tydperk de parlementaire pro cedure niet in staat is om deze moeiiykheden op te lossen. De redding voor ons land, aldus Lippens, is naby op voorwaarde, dat België nog enkele maanden stand zal houden in den storm. GENèVE, 12 Mei. (Reuter). De ernstige toe stand in het Saargebied, waarop de voorzitter van de regeeringscommissie Knox, de aandacht heeft gevestigd, zal het voornaamste onderwerp zqn van de besprekingen in de 79-ste zitting van den Volkenbondsraad, die Maandag a.s. te Genève begint. In Volkenbondskringen is men van mee ning, dat Knox niet gesproken zou hebben over het gevaar van een gewapenden staats greep, als hy hiervoor geen goede redenen zou hebben gehad. Dien ten gevolge acht men het voor den Volkenbondsraad noodzakeiyk maatregelen te nemen voor de handhaving van de rust. De kwestie van het vormen eener interna tionale politiemacht zal thans waarschynlyk ter sprake komen. Men kan echter verwachten, dat de besprekingen geheim zullen worden gehou den. Andere politieke kwesties, die de aandacht van den Raad zullen vragen, zqn het geschil tusschen Bolivia en Paraguay over den Gran Chaco, den toestand in het Verre Oosten en het beweerde wanbeheer in Liberia. Het vraagstuk der technische samenwerking met China heeft thans groote beteekenis ge kregen in verband met de Japansche politiek in het Verre Oosten. Vermoedelijk zal de Raad evenwel het rapport afwachten van Rajchman, dat zal worden onderzocht door de speciale commissie van advies in zake China, welke de volgende week byeenkomt. TOKIO, 12 Mei In Japansche politieke kringen is men van meening, dat indien de mo- geiykheid van terugkeer van Japan in den Vol kenbond ooit heeft bestaan, deze meer en meer aan het verdwynen is. De voornaamste reden van Japans bezwaren tegen den Volkenbond is de hulpverleening van den Bond aan China. Men acht deze hulpverleening nutteloos en ondoelmatig, aangezien op den duur de Vol- kenbonds hulp voor China een noodzakeiykheid zal worden. De regeeringscommissie heeft op grond van de verordening tot handhaving der openbare orde en veiligheid de verspreiding van de „Rote Erde", de „Mittag" en de „Angriff" in het Saargebied tot nader order verboden. PARIJS, 12 Mei. (Reuter.) Een ernstig spoor wegongeluk heeft Zaterdagmiddag op net sta tion La Rochelle plaats gehad. Met een snel heid van ongeveer 50 K.M. is een rangeertrein op een stilstaanden personentrein geloopen. 20 personen werden zwaar gewond. Enkelen van hen zyn in levensgevaar. De oorzaak van het ongeluk is, dat de ma chinist van den rangeertrein niet op de signa len heeft gelet. Volkenbondsraad Maandag a.s. bijeen. Stakingsbeweging in Amerika breidt zich uit. Geen onderhandelingen te Berlijn over de uit voering van het concordaat. Wordt Mgr. Bares tot kardinaal verheven? Radio-rede van den Belgischen minister Lip pens. Sleepboot op den Wezer gezonken. Acht perso nen in het schip ingesloten. Trein-ongeluk in Frankrijk; 20 personen zwaar gewond. De St. Servaesfeesten te Maastricht. Verzwaring van straf gevorderd door het Hoog Militair Gerechtshof tegen een muitersgroep van „De Zeven Provinciën". Bespreking aan het Departement van Sociale Zaken over de herziening der steunregeling. Vijftiende partij AljechinBogoljubow remise. Standpunt der regeering over de regeling van het verkeerswezen en over het bedryf der Ned. Spoorwegen Er heeft een mensch een jaar lang in de gevangenis gezeten. Een jaar lang is hij van zijn vrijheid beroofd niet alleen doch, veel erger, aan de openbare schande prijs gegeven. Een jaar lang vervreemd van de zijnen. Een jaar lang buiten de onmiddellijke behartiging zijner economische be langen gehouden. En dan komtna een jaar vrij spraak. Een vrijspraak waarbij welis waar niet alles opgehelderd is, niet alles bevredigend naar voren is ge komen, maar toch: vrijspraak. Straks hooger beroep. Dan komt de uitrafeling opnieuw. Een heel jaar is een mensch bui ten de maatschappij gehouden, om ten slotte door de rechters te worden vrijgesproken. Er is veel onbevredigends in dit geval. Hoe gelukkig dat de Eeuwige Aan klager en Rechter van ons allen een God is! BREMERHAVEN, 12 Mei. (D. N. B.) Zater dagmiddag geraakte op den Wezer de sleepboot „Mercur" bij het sleepen van het stoomschip „Albert Bullin" (Hapag) voor den boeg van het schip, nadat de sleeper reeds de kabels losge gooid had en langszy wilde varen, om den loods over te nemen. De sleepboot kenterde en zonk onmiddeliyk. vyf leden der bemanning, onder wie de kapi tein. konden gered worden. Zeven andere leden der bemanning, alsook de vrouw van den kok, die toevallig aan boord was, zyn in het gezon ken schip opgesloten. Zij geven nog klopsig nalen. Reddingsbooten en duikers zyn ter plaatse om de ongelukkigen te redden. Er is nog niets van te zeggen of dit lukken zal of niet. ,1112 "f 2] UUR WERK HANDEL 9 3; LEIDSCHESTPAAT 10 -.8^7.6^4; VOOR VERJAARDAGEN VOOR JUBILEA RECLAME - AANBIEDINGEN Stand op Zondag 1 uur v.m.: 75.' yorige stand; 755

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1