STAD S N I E U W S 1 Meimaand—Mariamaand Moordaanslag Den Haag te ONTSTAAN IN DE ACHT TIENDE EEUW ZONDAG 13 MEI 1934 GRAAL-PINKSTERFEEST Op het Kathedraalplein te Haarlem TENTOONSTELLING IN HAARLEM-NOORD Onschoolsche samenkomsten TRAM- EN BUSLIJN ïien-minuten-dienst Aerdenhout T empeliersstraat VON MENDELSSOHN in de terof Maria Stuart (Reinhardt-FestspieU P.V. DE SPAARNEVOGELS Wedvlucht van af Roosendaal Haarlems Gemengd Koor JOSEF DANEGGER als Graaf van Shrem- bury in Maria Stuurt (Reinhardt- Fest- spiél Christ. Ambtenaarsbond Z.F.C.—Chelsea 2—3 Gem. Avondschool Nijverheids onderwijs Personalia VRAGENBUS „HET Y" IN BARCELONA De derde wedstrijddag Een forsche, uiterst snelle wed strijd op het Ajax-terrein Kabinet-Colijn Dr. Kortenhorst over het economisch beleid MEISJES TERECHT Zij worden aan de ouders teruggegeven Het schuldenprobleem Amerika verwacht betaling van Engeland Geen verband met oude Meifeesten Geestelijk bezit van hooge waarde Aflaten 53-jarig koopman ernstig mishan deld, zoodat voor zijn leven wordt gevreesd Tegenspraak De regeering van China Tsjang-Hsu Liang opperbevel hebber van het leger De Stavisky-affaire Vier „schendbare" Kamerleden? Woelig Spanje Studenten proclameeren algemeene staking Samuel Insull ..De Graal" verzoekt opneming van het vol gende: Met het a.s. Pinksterfeest trekken al onze leden op naar Haarlem, hetzij per trein, per fiets ofwel per autocar. Plebaan Westerwoudt is zoo vriendelijk ge weest om „De Graal" de viering van dezen dag hogelijk te maken, door het groote Kathedraal- Plein gedurende den heelen dag voor dat doel beschikbaar te stellen. Het programma van den dag luidt als volgt: 10.30 uur H. Mis met zang in de open lucht op het groote Kathedraalplein, door Z.H. Exc. Mgr. j. d. J. Aengenent. Deze H. Mis zal worden opgedragen tot in tentie der wereldbekeering. Onze Graalleden vooral, worden dringend tetgenoodigd voor dezelfde intentie te bidden en gedurende heel dezen Pinksterdag door, hun Sebed ter verkrijging van de wereldbekeering te herhalen. 3 uur is er défilé voor Mgr. J. D. J. Aenge- *?ent- In aansluiting hierop wordt direct door öe diverse steden-groepen met de openlucht demonstratie begonnen, welke tot ongeveer 5 uur duren zal. Hierna zal Mgr. de vrouwelijke Jeugd van Jn bisdom toespreken, waarna om 6 uur Dof ls in de Kathedraal. Dan ondernemen de Graalleden een korten "Oraalzwerftocht" door Haarlem, waarna zij °P de afgesproken plaatsen weer verzamelen °m in groepen huiswaarts te trekken. Door de groote groepen zijn de treinkosten a§- Zij zijn reeds in de clubhuizen bekend. De Graalwachten ontvangen via het Graal- Wacht-Departement volledige inlichtingen en bunnen zich allen aansluiten. Voor de ouders der Graalleden en voor enkele elangstellenden wordt gelegenheid gegeven om U dit Graal-Pinksterfeest tegenwoordig te zijn. beperkt aantal kaarten wordt vanaf Maandagavond beschikbaar gesteld aan de astorie der Kathedraal, aan de Graalclubhui- .en te Haarlem en aan de Graalclubhuizen te ■Amsterdam. Zaterdagmiddag is in het gymnastieklokaal van de jongensschool aan de Timorstraat (hoek 'aanenstraat) een tentoonstelling geopend van ten keurige collectie zaag-, vlecht-, teeken- en handwerk, dat in het afgeloopen seizoen is ver vaardigd onder toezicht van de commissie be ast met de onschoolsche jeugdbijeenkomsten an de R. K. Vereeniging voor groote Gezinnen h Haarlem-Noord. De tentoonstelling bewijst, dat de leiding van deze samenkomsten in uit stekende handen berust. Er is werk van kin deren der groote gezinnen van de drie parochies te Haarlem-Noord, zoodat het vooral voor deze 0iJders een genot moet zijn dit te zien, maar tek andere Haarlemmers zullen goed doen eens te gaan bewonderen, wat dit sympathieke werk •°t stand heeft gebracht. Verleden jaar was de tentoonstelling een groot succes; dit jaar zal «et wel niet anders wezen. De tentoonstelling is vandaag (Zondag) kos teloos toegankelijk van 12 tot 6 uur en in den avond na het Lof tot half tien. Een druk bezoek zal tevens een verdiend blijk van waardeering zijn voor de leiders en leid sters, die zich belangloos zoovele moeiten ge- teoosten om de kinderen nuttig en aangenaam bezig te houden. Gisteren is deze interessante tentoonstelling Seopend in tegenwoordigheid van den pastoor de kapelaans der parochie o.a. kapelaan G. Euken, geestelijk adviseur. De heer v. Schaik, voorzitter van de commis- ®le> sprak een hartelijk dankwoord tot allen, me aan de voorbereiding van de tentoonstelling «ebben medegewerkt en uitte zijn waardeering v°or het prachtige werk, dat door de kinderen °«der de eminente leiding van de leidsters en leiders is tot stand gebracht. Al het werk is fraai en keurig verzorgd en Jh het bijzonder mag wel genoemd worden het teekenwerk dat volgens een nieuw systeem is Semaakt. Ook het houtzaagwerk heeft een ternpiiment en een bezichtiging ver teend. Men kan goed constateeren, dat er een voor uitgang, een stijgende lijn zit in het werk der tenderen. ontvingen den reisgids van de N.-Z. H. T. M. voor den zomerdienst 1934 ingaande 15 Mei tes. Wat de locale tramlijnen in Haarlem be- 'teft, er is een speciale dienst Haarlem (Tem- beleirsstraat)Aerdenhout geopend, die om 6.39, ■09 en vervolgens om de 20 min. tot 11.29 en «an om de 10 min. tot 20.29 en vervolgens weer te de 20 min. tot 0.29 uit de Tempeiiersstraat tertrekt. Van Aerdenhout is de vertrektijd 6.30, dan hgeveer om de 20 a 15 min. tot 8.50, om de 0 min. tot 11.50, om de 10 min. tot 20.50 en a« weer om de 20 min. tot 0.30. De tramlijnen Station-Kleverpark, Bloemen- deel-Station, Wilhelminastraat-Leidschevaart zijn voorzien van het bijschrift „Tot nadere aankondiging"; terwijl de buslijn Haarlem (Turfmarkt)-Overveen (Zeeweg) v.v., Haarlem (Turfmarkt) -Bloemendaalsche strand-Zand- voort v.v. ingaan na nadere aankondiigng. Eerstgenoemde buslijn dient bepaaldelijk tot vervanging van de tramlijn op dat traject. G. A. Steyl: 1, 7, 10, 15, 23, 24, 32, 47. H. Oldenmark: 2, 3, 11, 12, 16, 18, 26, 27, 34, 41, 43. J. Staphorst: 4, 5, 6, 20, 21, 28, 29, 39, 48. A. Visser: 8, 9, 13, 30, 35, 36, 42, 45. C. Beylschmidt :14, 25, 31, 37. P. J. Lourenburg: 17, 19. P. Kersk: 46. P. Heijmel: 40. M. de Graaf: 33. Wedvlucht vanaf Vloorden. G. A. Steyl: 1, 3, 10, 11, 14, 18, 26, 27, 31. A. Visser: 2, 28, 33. J. Staphorst: 4, 8, 9, 21, 37, 38. P. Kerste: 5. J. W. Strus: 6, 19, 20, 22, 23, 29, 30, 34. H. van Oldemark: 7, 13, 16, 17, 18, 24, 25, 35. C. Beylschmidt: 12, 32, 36. F. J. Lourenburg: 15. M. de Graaf: 39. Men schrijft ons: De volgende concerten zullen door Haarl. Gem. Koor, dirigent Jan Booda, in dit jaar ge geven worden: Allereerst zing H. G. K. op 4 Juni a.s. voor de AVRO; 'n Bach-programma zal worden uit gevoerd. De uitvoering van „der Messias" van G. F. Handel heeft plaats op 24 en 25 October a.s. Verder zal H. G. K. een lang gekoesterden wensch vervullen en zal buiten de gebruikelijke uitvoering op 2en Kerstmiddag van het Weih- nachts-Oratorium van J. S. Bach, ook op lsten Kerstmiddag in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Den Haag een uitvoering geven. Aan deze beide concerten werken mede: Theodora Versteegh (alt), prof. Georg Walter (tenor) uit Berlijn en Willem Ravelli (bas), terwijl het Residentie-Orkest op beide concer ten zal begeleiden. Op 31 Mei en 2 Juni a.s. hoopt deAlg. Ned. Christ. Ambtenaarsbond zijn jaarvergadering te Zandvoort te houden. Deze samenkomst vindt plaats in het Grand Hotel. De leiding van deze vergadering berust bij den bondsvoorzitter, den heer A. van Driel. De afdeeling Haarlem biedt den afgevaardigden een begroetingsavond aan, op 31 Mei, eveneens in het Grand Hotel. 4 sec. (Zij verbeterde met dezen tijd haar eigen record met 2.8 sec.). 200 M. vrije slag heeren: 1. Lepage (C.N.B.) 2 min. 33.4 sec.; 2. H. van Essen (Het Y) 2 min. 35.4 sec.; 3. Karulla (C.N.B.) 2 min. 35.8 sec. 100 M. schoolslag heeren: 1. H. Paerl (He: Y) 1 min. 24.6 sec.; 2. Toepfer (C.N.B.) 1 min. 28 sec. 50 M. vrije slag dames: 1. C. Toriano (C.N.B.) 33 sec.; 2. L. Helms (Het Y) 33.2 sec.; 3. T. Wagner (Het Y) 33.4 sec. Estafette 5 x 50 M. vrije slag dames: 1. Het Y (Amsterdam) met de dames Wagner, Helms en Hessel in 3 min. (opgemerkt dient hierbij te worden dat eerstgenoemde twee dames ieder 2 x 50 M. zwommen); 2. Club Natatio Barce lona in 3 min. 5.6 sec. Estafette 3 X 100 M. wisselslag heeren: 1. Club Natatio Barcelona in 3 min. 54.2 sec.; 2. Het Y (Amsterdam) met de heeren Beukman. Paerl en Van Essen in 4 min. 3.6 sec. Waterpolo: Club Natatio BarcelonaHet Y 82 (rust 22). Voor het toelatingsexamen van de gemeente lijke avondschool voor Nijverheidsonderwijs, cursus 19341935, slaagden voor de lste klas: P. Berk, B. van Bilderbeek, C. Gootjes, A. Heu perman, M. C. Jansen, W. Karman (voorw.), A. de Looper, J. Lijnzaad, J. W. v. d. Manakker (voorw.), Ph. Mok (voorw.), J. de Mooy, H. Prins, W. Radsma, J. J. Schotanus (voorw.), J. H. Sudmeier (voorw.), H. Timmer, J. F. van Veen, D. M. v. d. Vliet, H. de Vries (voorw.) Tj. Vrolijk, J. de Wilde (voorw.), J. P. Willemsen, D. van Willigenburg (voorw.), M. van Wijk, H. Roeland en W. van Wooning. Voor de 2e klasse: P. v. der Werff. Voor de 3de klas: J. M. J. Vester. Dr. C. J. Gorter en ir. H. T. Zwiers, beiden te Haarlem, alsmede dr. C. Lakeman te Heem stede zijn benoemd tot deskundigen bij de exa mens Technische Hoogeschool afd. Alg. Weten schappen. Voor de afd. Weg- en Waterbouw kunde is Denoemd ir. P. Kruger te Heemstede. Te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen in de Rechtsgeleerdheid de heer B. J. Onderwater te Haarlem en voor het examen apothekersassistente de dames A. M. Smits, Haarlem en A. J. L. Bouwmeester te Bloemen- daal. Vr. Een goede kennis van mij, woonachtig te Vijfhuizen, geniet voor een Rijksbetrekking een weekloon van 29, plus vrije woning, hij is weduwnaar, heeft een huishoudster van 5 per week en bovendien twee zoons thuis, één van 27 jaar, de ander van 23 jaar, beiden werk loos. Nu heeft hij een schoonzoon, woonachtig te Haarlem, zonder kinderen, ook werkloos, maar die ontvangt werkloozenuitkeering. Heeft nu Maatschappelijk Hulpbetoon en of Arme- raad 't recht om ondersteuningsgelden van den vader te eischen? Dus, moet de vader voor den schoonzoon zorgen? Antw.: Ja, indien de vrouw van den schoon zoon, dus de dochter van uw kennis, nog in leven is. Vr. Wordt er ook een Rijks-Diploma uitge reikt voor autogeen lasscher? Antw. Neen. Op hun trip naar Barcelona kwamen de zwemmers en zwemsters van de zwemvereeni- ging „Het Y" uit Amsterdam Vrijdagavond voor de derde maal uit tegen de „Club Natatio Barcelona'Zoowel de heeren .als de dames boekten mooie successen op de verschillende zwemnummers. Bij het waterpolo moesten onze landgenooten wederom in hun gastheeren de meerderen erkennen. Hoewel er thans iets be ter gespeeld werd dan de vorige maal, stond het peil ook ditmaal niet op de hoogte, zooais we dat in Holland gewend zijn. Hoewel de scheidsrechter goed optrad, waren er toch eenige doelpunten die eigenlijk geannuleerd hadden moeten worden. De heer en mevr. Lottgering gaven ook nu weer een demonstratie schoonspringen, die, evenals trickswimming van de dames Wagner, Helms en Hessel bij zonder in den smaak van het publiek vielen. De dames en heeren van „Het Y" zullen Zon dagavond om 9 uur te Amsterdam arriveeren. De resultaten van de wedstrijden van heden waren als volgt: 100 M. rugslag dames: 1. T. Wagner (Het Y) 1 min. 26.4 sec.; 2. C. Toriano (C.N.B.) 1 min 32.9 sec. (Nieuw Spaansch record. Het oude bedroeg 1 min. 37.6 sec.). 50 M. vrije slag heeren: 1. H. van Essen (Het Y) 28 sec.; 2. J. van Oostrom Seede (Het Y) 28.8 sec.; 3. Sabatr (C.N.B.) 28.9 sec.; 4 Eddy van Es (Het Y) 30.4 sec. 400 M. schoolslag dames: 1. Fr. Hessel (Het Y) 6 min. 48 sec.; 2. E. Toriano (C.N.B.) 7 min. Door een ware serie van overwinningen heeft Chelsea nog juist weten te ontsnappen aan het gevaar voor degradatie, dat tamelijk nabij was. Veertien dagen geleden zagen de blauw-witten zelfs kans om op Stamford Bridge gelijk te spelen tegen den kampioen van de eerste de- visie der Engelsche League, Arsenal. En geen wonder dus dat Zaterdagmiddag het Ajax-ter- rein vrij goed bezet was, toen Chelsea in het veld kwam tegen een versterkt Z.F.C. De Londensche profs hebben hun 32 over winning niet cadeau gekregen. Z.F. C., klaar blijkelijk er van overtuigd dat het niet winnen kon en daarom vast besloten om er van te maken wat er van te maken viel, zat voort durend op den bal en zwoegde van de eerste tot de laatste minuut. Zoo ontstond een for sche, uiterst snelle wedstrijd, waarbij de scheidsrechter menigmaal heeft moeten flui ten voor wat al te stevige aanvallen. De Engelschen, die vooral in het begin sche nen te gelooven dat zij het op hun slofjes afkonden, toonden zich met het spel van Z. F. C. maar matig ingenomen. Zij appelleer den voortdurend en vooral hun spil, Craig leek er van overtuigd te zijn, dat hem de bal slechts op ongeoorloofde wijze ontnomen kon worden. Z. F. C. doelpuntte, nadat er een kwartier gespeeld was, het eerst. De Maar schoot hard tegen den paal, waarna de bal in het net sprong. Dat de Maar meters buitenspel stond toen hij den bal kreeg toegespeeld, ontging den scheidsrechter. Kort voor de rust sloeg de Vries, nadat Dijk stra gepasseerd was, den bal uit het Z. F. C.- doel. De strafschop werd door Mills steen hard ingeschoten. Met gelijken stand (11) werd gedraaid. Kort na de rust passeerde de Engelsche links binnen Gregg den uitgeloopen Dijkstra met een zacht balletje (1—2). Niet lang daarna loste de rechtshalf Russell op grooten afstand een hard schot, dat Dijkstra, wiens uitzicht belemmerd werd, niet meer kon houden (13). Tien minuten voor het einde wist Doets Jackson met een vliegend schot te verrassen (23). Meteen daarna kreeg Z.F.C. een kans om gelijk te maken. Ongeoorloofd aanvallen van Craig leverde een strafschop op, hetwelk hard tegen den paal geschoten werd. Intusschen won Chelsea volkomen verdiend. Voor de R. K. Kiesvereeniging te Venlo heeft dr. L. G. Kortenhorst een rede gehouden over „Het economisch beleid van het kabinet- Colijn". Daarin zeide hij o.m., dat hij de verzekering kan geven, dat de katholieke Kamerfractie over de toekomst van ons volk heelemaal niet ge rust is. De Kath. fractie heeft die waarheid aan het Ned. volk niet onthouden, noch in het verleden, noch ook thans. Wanneer zij de regeering bij het nemen van impopulaire maatregelen heeft gesteund, dan is dat, omdat zij zich bewust is van haar taak aan den opbouw van de toekomst van het Nederlandsche volk. Dit wil echter niet zeggen, dat de fractie op alles wat de regeering doet, ja en amen zegt. De verklaring, welke onlangs door prof. Aal- berse namens de fractie in de Kamer is af gelegd, kan niet anders worden uitgelegd, dan dat deze fractie niet tevreden is met de econo mische politiek der regeering. Volgens de regeering is de allereerste moge. lykheid om aan den greep van alles wat er rondom ons geschiedt, te ontkomen, de loons. verlaging. En ofschoon spr. niet wil beweren, dat er reeds een stabiliteit is gekomen in de loonpolitiek, kan hy deze meening niet deelen. In Quadragesimo Anna vindt men de weerleg ging van deze meening der regeering, waar er op wordt gewezen, dat het onrechtvaardig is de loonen te verlagen, wanneer het particu lier bedrijf niet meer rendabel is geworden, doordat het zich niet aan nieuwe vindingen en tijdsomstandigheden heeft aangepast. Immers daaruit volgt, dat, wanneer de re geering niet al het mogelijk, dat de nieuwe tijdsomstandigheden bieden, in het werk stelt om zooveel mogelijk werk in het land te bren gen, zij niet het recht heeft om te gaan in de richting van verlaging van het levenspeil. Er gaan herhaaldelijk stemmen op voor een financiering der industrie. Spr. wil hier niets tegen hebben, maar voor alles moet men zor gen de industrie weer rendabel te maken. Ook de middelen van contingenteering en invoer rechten moeten te baat genomen worden om meer tot een behoorlijke productie te komen. Als men de lijn beschouwt, die de regeering volgt, dan vraagt men zich af wat voor Cht- neezen wij toch eigenlijk zijn, dat wij op die manier alle toegangspoorten openzetten! Een vraag, die tegenwoordig zeer actueel is, is in hoeverre het parlement schuld is aan den slechten toestand. Hierop wil spr. antwoorden, dat, als de regeering in dezen tijd had kunnen regeeren zooals zij dat wilde, er heelemaal niets van terecht was gekomen. Wat er tot stand ge. komen is, is op aandrang van het parlement gebeurd. Het heeft de regeering niet tegenge houden, maar telkens er bij haar op aange drongen, de grootere bevoegdheden, die het haar had verleend, toch meer te gebruiken. Onlangs werd gemeld, dat te Brussel twee Nederlandsche meisjes spoorloos waren verdwe nen en waarschijnlijk in handen waren geval len van handelaars in blanke slavinnen. Dit geval is thans echter opgehelderd. Toen de twee meisjes izch in een café nabij het Noorderstation te Brussel bevonden, wer den zij door een barhouder uit Mechelen ge- engageerd. Wegens haar minderjarigheid konden zij evenwel geen identiteitspapieren krijgen, waar op zij besloten naar Brussel te reizen om aldaar de papieren machtig te worden. Toen zij echter op het station te Leuven wilden overstappen, werden zij door een politieagent herkend, die haar arresteerde. De meisjes zullen thans naar hun ouders worden teruggezonden. WASHINGTON, 12 Mei (Reuter). President Roosevelt heeft niet het voornemen, een alge- meene conferentie met de Europeesche debi- teurstaten met betrekking tot de oorlogsschul den bijeen te roepen. Intusschen is ook nog geen verzoek om onderhandelingen inzake de oor logsschuldkwestie binnen gekomen. Het Witte Huis herhaalde gisteren zijn bereidwilligheid om met iederen debiteurenstaat afzonderlijk over de op 15 Juni vervallende termijnen te on derhandelen. De onder-minister van Buitenlandsche Zaken, Phillips, heeft den Britschen ambassadeur me degedeeld, dat Engeland zal worden beschouwd als in gebreke gebleven te zijn, wanneer het op 15 Juni slechts een symbolische betaling verricht. Geneigd als wij zijn, om onze eigen gewoon ten als de meest redely Ke te beschouwen, ge ven wij ons meestal te weinig rekenschap van het feit, dat onze voorouders andere gebrui ken hadden en dat ook onze landgenooten van over een kleine honderd Jaar weer volgens geheel andere gebruiken zullen leven. Hetzelfde geldt voor onze kerkelijke prak tijken en devoties, waar wij nu zoo bizonder aan gehecht zijn. De vereering der H. Maagd heeft altijd wel in de belangstelling gestaan van de leden der Strijdende Kerk, maar de uitingen van deze voorliefde voor Gods Lieve Moeder hebben steeds andere vormen aangenomen. Onder alle Mariadevotles is de Meimaand nog betrekkelijk jong. De eerste sporen van een meer algemeene vereering van de H. Maagd gedurende de ge- heele Meimaand meent Pater Kroonenburg C.ss.R. pas te kunnen nawijzen in het begin der achttiende eeuw. Zoo zijn tevens alle phantastische construc ties opgeruimd van niet-Katholieken. die onze Meimaand in rechtstreeksch verband willen brengen met de aloude Meifeesten, waarmee de heidensche oudheid de komst van het zomer halfjaar gewoon was te vieren. Wel zijn er eenige aanwijzigingen te vin den, dat de H. Kerk ook deze volksgebruiken probeerde te verchristelijken, maar het bleel bi) afzonderlijke pogingen van alleenstaande devoten en mystieken. Het volk echter nam deze maanddevotie niet op en ook de reeds tang aan de H Maago toegewijde Zaterdag kreeg geen nieuwe betee- kenis. Als Mariamaand is de Meimaand ontstaan In Italië, waar in het begin der achttiende eeuw eenige schuchtere pogingen in deze richting werden ondernomen. Het zou echter nog duren tot het eind van deze eeuw, tot rond 1784 dat de Meimaand als nieuwe volksdevotie begon mee te tellen. In 1721 althans vindt men opgeteekend dat Pater Ansaloni S. J. in 1713 al gestorven, tij dens zijn leven gewoon was om in de Mei maand, des avonds naar de Hofkerk te gaan om er de gezangen ter eere van de H. Maagd te hooren en er den zegen met het Allerheilig ste te ontvangen. Men beschouwt dit als een tamelijk zekere aanwijzing dat men toen reeds een openbaar Meilof hield. In 1884 verklaarde de H. Congregatie der Ri ten. dat het goed was dat de orde der Cami) lianen het eerste eeuwfeest van de Meimaand ging vieren. Als men bovendien in aanmerking neemt dat Kardinaal Bortolini aan den Aartsbisschop van Ferrara schreef dat men aldus besloten had om van hoogerhand definitiet den eersten eeuw feestdatum vast te stellen, moet men wel beslui ten dat de Camillianen een der eersten waren die de Meimaand-devotie in het openbaar be oefenden. De verspreiding echter over de geheele WeS' tersche Kerk was grootendeels te danken aan de Paters van de Sociëteit van Jezus. Op het eind der achttiende eeuw immers deed Pater Latomia S. J„ van het Romeinsch col lege in de Eeuwige Stad, de gelofte de geheele Meimaand aan Maria toe te wijden, om met Haar hulp een verandering ten goede teweeg te brengen in de toenmalige laksheid onder de studenten. Van Rome uit ging deze devotie over naar de andere Jezuïetencolleges, om via deze cen tra van geestelijk leven door te dringen in alle landen, waar de Latijnsche Ritus in gebruik ls. Als een gelukkig gevolg van een ongelukklgen toestand moeten wij het feit beschouwen, dat meerdere Nederlandsche priesters voor hun op leiding naar het buitenland moesten vertrekken, omdat Koning Willem I het voor zijn Katholie ke onderdanen zoo goed als onmogelijk maakte, om hier een goede priesteropleiding te ontvan gen. Menigeen trok toen naar Frankrijk,, naar het Seminarie van Saint-Acheul, waar de bisschop de Jezuïeten met de leiding had belast. Hier troffen zij Pater Debussi. een groot Ma- ria-vereerder, die zich alle moeite getroostte om de vereering der H. Maagd zooveel mogelijk te verspreiden, waarvoor hij ook o. a. een be roemd boekje schreef over de Meimaand. Wat zij daar hoorden en zagen, zouden zij tot groote stichting der Hollandsche katholieken hier niet vergeten. In België hadden de Redemptoristen te Sint- Truiden onmiddellijk na hun vestiging reeds weer te Luik de Meimaanddevotie ingevoerd. Onze bekende Pater Bernard hield er zelfs een dagelijksche preek gedurende de Meimaand van 1847. In 1836 hadden zij zich gevestigd in het voor malig Capueijnen-klooster te Wittem, waar zi) getrouw aan de traditie van hun Belgische orde broeders de Meimaand-devotie invoerden. Aangemoedigd door de Kerkelijke Overheden van Den Bosch en Breda, werd ook in Brabant de Meimaand meer en meer een volksdevotie, zoo zelfs dat in 1851 Mgr. Hooydonk van het Vi cariaat Breda kon zeggen, dat de Meimaand „op bijna alle plaatsen plechtig wordt gevierd'' waarom hij ook de geloovigen opwekte, ,om in die schoone maand de Heilige en Onbevlekte Maagd met eene oprechte godsvrucht te ver eeren." Wat het noordelijk gedeelte onzer Kerkpro vincie betreft, komt een overgroot deel van de eer, de Meimaand onder het volk gebracht te hebben, toe aan den Hageveldschen leeraar, den vromen priester Hesseveid. Hij gaf zijn beste krachten niet alleen aan de Rozenkransdevotie door de oprichting en in standhouding van de Broederschap van den H Rozenkrans, van welker eeuwfeest wij in 1932 zoo weinig bemerkt hebben, maar ook aan de Meimaanddevotie die hij in Hageveld tot groo ten bloei wist te brengen. Om de liefde tot onze Hemelsche Moeder dieper en hechter in de zielen van zijn leerlin gen te planten, stelde hi) zijn „Mariakind" sa men, een serie gebeden en overwegingen met een godvruchtige oefening voor eiken dag van de maand. Zijn leerlingen bleven later de op Hageveld geleerde devotie getrouw en hier en daar verspreid over het groote Haarlemsche bis dom, bestreken zij met hun propaganda zoo goed als het geheele bisdom. Dat ook de reguliere geestelijkheid de devotie niet tot haar eigen Kloosterkerk beperkte, blijkt wel uit het simpele bericht van de Kroniek der Redemptoristenkerk te Amsterdam, waar de Paters opteekenden, dat zij in 1851 op den 30sten April des morgens om vijf uur al de Mei maand voor het eerst waren begonnen. Van vijf uur tot half zes gaven zij dagelijks een korte onderrichting en om acht uur was er een H. Mis met uitstelling van het Allerheilig ste, waarna voor het beeldje der H. Maagd de litanie van O. L. Vrouw werd gelezen." De Paters hadden er veel voldoening van: om 4 uur stonden er dikwijls al menschen te wach ten om een goede plaats te krijgen in het ka pelletje, als om half vijf de deuren geopend werden. Dat de Meimaand echter zoo in eens nog geen volksdevotie was, zag onze voorvechter Le Sage ten Broek heel duidelijk in „en Juist daarom ruimde hij in zijn tijdschrift „De Gods dienstvriend" zooveel mogelijk plaats in om over de Meimaand te vertellen en te studeeren. In 1840 bevatte „De Godsdienstvriend" het volgende: „Het ware te wenschen, dat deze in Frankrijk en elders algemeene, maar bi) ons nog onbekende devotie, ook ni ons Vaderland algemeen worden mocht.'- In 1850 weer bijna hetzelfde: „Mocht deze zoo aanlokkende als heilzame devotie toch spoe dig in geheel ons grootendeels Katholiek Ne derland algemeen in gebruik komen." De plechtige dogmaverklaring van het feit. dat de H. Maagd nooit den smet der erfzonde in haar ziel gedragen heeft, was een groote prikkel voor de hier en daar kwijnende Maria- vereerlng. In 1855 koos het Nederlandsche Episcopaat de Meimaand om in alle bisdommen de Onbe vlekte Ontvangenis van de H. Maagd, plechtig te vieren. In 1865 legde het Provinciaal Concilie deze taak op: „Zij moeten er naar streven de vrome oefe ningen der Meimaand te doen houden en bevor deren." Dat dit bevel ten volle is opgevolgd zien wi) op het oogenblik overduidelijk. Geen parochie is er meer. waar niet de Mei maand-devotie beoefend wordt, zoodat in dorp en stad de H. Maagd met aandrang gevraagd wordt, om te helpen ln den strijd, dien oud en jong hebben te voeren voor het behoud van deugd en geloof. Dat het aantal boeken en brochuren over de Meidevotie zeer groot geworden is, zal wel geen verwondering wekken. Het oudste boekje echter, dat voor vele latere verhandelingen als grondslag dienst deed, ls wel het werkje van Pater Annibale Dionlsi, S.J.. die waarschijnlijk al in 1725 zijn boekje uitgaf. Bij het lezen van zijn aanwijzingen bemerkt men, dat men ook hier het best doet zich heei kinderlijk te gedragen: een versierd Maria- beeldje en alle huisgenooten. klein en groot er om heen, om het Rozenhoedje, avondgebed en de Litanie van O. L. Vrouw te bidden!! Alleen zorge men er voor, aldus Pater Dionisl. dat het niet te lang wordt voor de kleinen, en te zwaar voor de ouderen, die vermoeid thuis komen. Men zou ook kunnen zeggen, dat men het avondgebed niet tot het laatste oogenblik moet uitstellen! Paus Pius VII gaf 21 Maart 1815 voor 10 Jaar en op 13 Juni 1822 voor altijd, de volgende af laten: 300 dagen als men de Meioefening doet hetzij voor zich alleen, hetzij in de kerk met de anderen samen; en een vollen aflaat op een dag naar keus op of tusschen 1 Mei en 8 Ju ni onder de gebruikelijke voorwaarden. Zaterdag in den vooravond heeft zich aan den Rijköwijkscheweg te Den Haag een geval van mishandeling voorgedaan, hetgeen wellicht nog ernstige gevolgen kan hebben. In perceel 329, welk perceel 3 étages heeft, was de parterre in gebruik bij den 53-jarigen koopman E. B„ die zelf op de 3e étage woont. De le étage is bewoond bij de familie L., ter wijl de 2e étage te huur stond. Zaterdagochtend vervoegde zich bij den koopman B. een heer, die zeide met hem te komen spreken over de huur van de 2e étage. Na eenige besprekingen werd overeengekomen dat de bezoeker tegen den avond zou terugkomen met zijn zwager, voor wien, naar hij voorgaf, het huis bestemd zou zijn. Inderdaad verschenen Zaterdagavond te on geveer 6 uur twee personen bij B., van wie een per rijwiel en de ander te voet. Met zijn drieën gingen zij daarop in de parterre om over de huur te spreken. Eenigen cijd later hoorde de familie L. van de le étage echter gestommel en gekreun beneden. Zi) vertrouw den de zaak niet en deden door middel van een voorbij komenden jongen de politie aan het Rijswijkscheplein waarschuwen. Inmiddels ging de familie naar beneden en sloot de deur, wel ke toegang gaf tot de parterre, af. Toen de politie arriveerde, verschafte zij zich toe gang tot de parterre, en bij onderzoek vond zij in een achtervertrek B. zwaar verwond op den grond liggen, terwijl zich in dezelfde kamer ook nog een der beide mannen bevond. Deze had zich blijkbaar niet snel genoeg uit de voe ten kunnen maken. Waarschijnlijk is de andere aan de achterzijde over een schutting ont vlucht. Het slachtoffer is door den Geneesk. Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Zaterdagavond laat was zijn toestand zeer ern stig, zoodat men voor zijn leven vreest. De in het vertrek aangetroffen persoon werd door de politie gearresteerd. Het was de 30- jarige monteur G. H. en geen onbekende van de politie. Omtrent de motieven van de daad staat nog niets vast, terwijl evenmin nog iets van den anderen dader viel te zeggen. Het onderzoek in deze zaak wordt door de politie met kracht voortgezet. Naar aanleiding van het bericht als zou Jhr. Mr. Dr. J. D. H. de Beaufort te Wassenaar ernstig in aanmerking komen voor de benoe ming tot burgemeester van Den Haag, verna men wij van Jhr. de Beaufort, dat dit bericht als geheel onjuist kan worden tegengesproken. SJANGHAI, 12 Mei (Reuter) Maarschalk Tsjang Hsu Liang is door de Chineesche regee ring tot opperbevelhebber van het Chineesche leger benoemd. Volgens de Londensche „Times" zijn er aan wijzingen dat Tsjang Kai Sjek zijn kalme voor bereidingen voor een onderwerping van het communistisch Zuiden, welke onlangs door het Japansche optreden werden onderbroken, heeft hervat. PARIJS, 12 Mei. (Reuter) Minister Chéron heeft van den procureur-generaal vier verzoe ken tot opheffing van de parlementaire immu niteit ontvangen, n.l. voor de afgevaardigden Renoult, Puis, Proust en Falcoz. Een rede te Oran van den rechtschen afge vaardigde Henriot, die heeft bijgedragen tot de ontdekking van het Stavisky-schandaal, werd herhaaldelijk door linksche toehoorders onder broken. Na de bijeenkomst werd men handge meen en moest de gendarmerie de straten zui veren. Een aantal personen werd gearresteerd. PARIJS, 12 Mei (Reuter). De Fransche oud. strijders zullen morgen te Parijs betoogen te gen de „traagheid der gerechtigheid" bij de behandeling van de Stavisky-schandalen. De oud-strijders zullen zich verzamelen op het Place de la Republique en dan naar het Ministerie van Justitie marcheeren, waar zij een resolutie zullen overhandigen, waarin sneller onderzoek en bestraffing geëischt wordt. MADRID, 12 Mei. (Reuter) De republikein- sche studenten proclameeren de algemeene sta king in geheel Spanje tot Dinsdag a.s., als protest tegen de sluiting hunner vereenigings- lokalen. Zaterdagmiddag hadden er aan de medische faculteit relletjes plaats tusschen stakers en niet-stakers. Politie kwam tusschen- beide en van verschillende zijde werd er ge schoten. Het is nog niet bekend of er gewon den zijn. De politie heeft de medische faculteit omsingeld. Naar aanleiding van de algemeene staking, welke Vrijdag te Bilbao uitbrak zijn alle com munistische centra in de provincie en ook zes soc. volkshuizen door de politie gesloten. Te Madrid is op last der regeering een commu nistisch jeugdcongres ontbonden. De soc. jeugd- centrale f.e Madrid en het secretariaat der Na tionale federatie zijn eveneens gesloten. Een vooraanstaand lid der fascistische partij is ge arresteerd in verband met de troebelen van Hemelvaartsdag. CHICAGO, 12 Mei (V.D.) Samuel Insull. die na het storten van 200.000 dollar op vrije voeten was gesteld, is onder een nieuwe aan klacht weer in arrest genomen en eerst na het storten van nog 50.000 dollar weer vrijgelaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3