In vrijheid E Steunregeling Bij den dood van een grandseigneur Apotheose W ekeli jksch beurs- overzicht Massa-ontslag bij de mijnen ZONDAG 13 MEI 1934 Oordeel van verdediger Belangrijke gift Berekening voor groote gezinnen Preeken in beslag ge nomen Een Kerkelijk protest in Peru Tevreden, maar niet voldaan, want er blijft nog twijfel" AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT Anderhalve meter tramrail weggesprongen MISSIEZUSTERS TE STEIJL Plechtig afscheidsfeest 25.000 voor het N.C.C. KINDJE ONDER DEN TREIN AANSLAG OP VELDWACHTER Het slachtoffer van 'sGraven- zande uit het ziekenhuis SMOKKELEN VAN MARKEN In een kinderbroekje NATIONALE REDEVAART Naar het H. Land DE SCHOONHEID VAN STAD EN LAND Onderscheiding voor den directeur der K.L.M. Burgemeesters Internationale Boulevardloop te Vlissingen Loondaling en financieele toestand blijven herziening nood zakelijk maken CONTINGENTEERINGEN Bovenkleeding en manufacturen Bescherming linnen-industrie Philips contra Tungsram De monumentale hal van kasteel Haarzuylen, voor veertig jaar nog een ruïne Schoonzoon van Rothschild en heer van Haarzuylens Op zijn verjaardag in vrijheid De Officier in hooger beroep k lipCt Voornamelijk aan oudere arbeiders die niet meer zoo geschikt zijn voor het bedrijf Gistermiddag half één heeft de heer Onnes, vergezeld van zijn verdedigers, Mr. Kap- peyne en Mr. Muller-Massls, per auto net Huis van Bewaring verlaten. Aan de vooraia* van het Huis van Bewaring aan de Weteringschans hadden honderden zich opgesteld, om dit oogen- blik bij te wonen. Plotseling kwam eenter de tijding, dat de heer Onnes per auto het instruc tiegebouw aan de achterzijde zou verlaten zoo dat allen het Leidscheplein oversnelden, om aan de achterzijde te gaan kijken. Juist Kwam de auto aanrijden. We spraken den heer Onnes nog een oogenblik. Hij zeide, zeer verheugd te zijn, doch geen oogenblik te hebben getwijfeld aan de vrijspraak, daar hij onschuldig is. Direct na het uitspreken van het vonnis had den wij een kort onderhoud met mr. Th. Muller Massis, een der verdedigers van Onnes. „Heeft het vonnis aan uw verwachtingen vol daan?" was, na onzen gelukwensch, de eerste vraag. „Ik had liever," aldus mr. Muller Massis, ,,'n vonnis gehad, waaruit de volkomen onschuld van verd. gebleken was; het vonnis geeft nog twijfel te kennen. Maar in zooverre is aan de verwachtingen voldaan, dat uitdrukkelijke twij fel is uitgesproken aan de voorstelling van zaken van getuige Koning. Dat daarnaast nog eenige twijfel wordt uitgesproken aan verklaringen door verd. afgelegd, is misschien te begrijpen, omdat 't voor juristen dikwijls zoo moeilijk is om motieven, die iemand heeft om chai!»age te verzwijgen, te begrijpen. Maar het is mi. vol komen juist, dat deze twijfel in elk geval niet heeft kunnen voeren tot een veroordeelend von nis, daar een dergelijk vonnis gebaseerd moet zijn op de overtuiging van de geloofwaardig heid van de getuigenverklaringen, in dat geval in hoofdzaak van getuige Koning." „Hoe vatte de heer Onnes het vonnis op?" Hij was natuurlijk heel blij. Maar ook hij had liever een vrijsprekend vonnis gehad, waarin zijn onschuld op nog sterker wijze naar voren kwam. „Weet u iets van de plannen van den heer Onnes?" „Hy zal absoluut geen plannen maken voot- loopig, hij ging gister naar Loenen aan de Vecht, waar hij tijdelijk woont. Kalm zal hij een eventueel hooger beroep afwachten, u weet, hij voelt zich volmaakt onschuldig en dat heeft hem steeds gesterkt in de moeilijke dagen in het Huis van Bewaring doorgebracht.'' „Wat gebeurt er met de andere verdachten?" „Dat is ook mij volkomen onbekend, maar ik verwacht, dat hun zaken spoedig weer op de rol gebracht worden en aangezien een veroor- deeiing voor medeplichtigheid aan een niet be wezen oplichting niet mogelijk is, zullen in die zaken vrijspraken volgen." Een gezelschap Nederlanders, dat Donderdag avond van een muziekfeest uit Duisburg terug keerde, is op de heenreis aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de trein het stations-emplace ment te Tienray passeerde sprong tusschen den overweg en het station aldaar een stuk van circa anderhalven meter uit een rail. Zonder ongelukken passeerden alle wagens echter het open gedeelte. Het spoorwegpersoneel repareerde onmid dellijk de gebroken rail, zoodat de overige trei nen zonder vertraging konden passeeren. Op Hemelvaartsdag vierden de Missiezusters Dienaressen v. d. H. Geest in het klooster van het H. Hart van Jezus te Steijl, het afscheids feest van de Zusters-missonarissen, die binnen kort naar de missie zullen vertrekken. Uit de hand van Ex. Mgr. Dr. Lemmens ont vingen de nieuwe missiezusters het missiekruis. Van bijzondere beteekenis voor dit feest was het feit dat wegens het derde Generaal kapittel van de Congregatie, de Missie-oversten uit veertien missiegebieden, in de zaal tegenwoor dig waren. Met de 47 nieuwe missiezusters, waaronder 11 uit de Nederlandsche Provincie, hopen zij weldra terug te keeren, blij, weer frissche krachten te kunnen meenemen. Door tusschenkomst van H. K. H. Prinses Ju liana werd het Nationaal Crisis-Comité dezer dagen verblijd met de belangrijke gift van 25.000.van een gever, die onbekend wenscht te blijven. Een ongeveer tweejarig kind van G. W. te Oirlo (L.) was Donderdagnamiddag in een on- waakt oogenblik op de spoorlijn geraakt, Juist toen een personentrein in aantocht was. De machinist, die uit den aard der zaak het kina pas op het laatste moment kon zien, wist den trein buitengewoon snel tot stilstand te brem gen. Men vond het kleintje onder den trein tus schen de rails terug. Enkele teentjes en een stuk van het oortje waren afgekneld. Dr. Ver- cauteren verleende geneeskundige hulp. De Kon. Marechaussee stelt een onderzoek in. Naar we vernemen is de toestand van den veldwachter van Eendenburg te 's Gravenzande die twee weken geleden aldaar werd neerge schoten, zoodanig, dat hij dezer dagen het zie kenhuis te Den Haag mag verlaten. Evenwel zal van E. nog geruimen tijd geen dienst kun hen doen. De verdachte in deze zaak zal door mr. Mo resco te Den Haag worden verdedigd. Aan het douanekantoor Strasz, onder den rook van Kerkrade gelegen, hebben de Duitsche beambten zekeren Gallmann Silber uit Düssel dorf, die, evenals zijn beide broers, veel in Kerkrade vertoeft en een handel in meubelen drijft, en een vrouw uit Kerkrade aangehouden. Beiden werden aan den lijve gevisiteerd, doch niets verdachts werd op hen bevonden. Toen de beambten aanstalten maakten om ook het tweejarig kindje, dat bij de vrouw was, te vi siteeren, begon de bezorgde moeder levendig te protesteeren. Dat was voor de beambten, die blijkbaar een tip hadden gekregen, reden te meer, om het kindje te doen uitkleeden. Hierbij bleek, dat in het onderbroekje van de kleine 700 Marken waren verborgen in papieren geld, blijkbaar met het doel deze over de grens te brengen. Herr Silber was sprakeloos. De vrouw bekende, dat zij, op verzoek van S., het geld had verborgen op de gevonden plaats. Natuur lijk zou ze voor haar bemoeiingen worden be taald. Silber en de Kerkraadsche vrouw werden gearresteerd en naar Aken overgebracht. Op 't geld werd beslag gelegd. De Paters Assumptionisten, (Boxtel, N.-B.), organiseeren voor de vacantie, eind Juli en Augustus de tweede Nationale Bedevaart naar het H. Land. De reis gaat over Marseille- Alexandrië. De pelgrims maken eerst gedu rende drie dagen kennis met de merkwaardig heden van Beneden-Egypte, (Kaïro, Heliopolis, Memphis, Pyramiden) en verblijven daarna twee volle weken in Palestina, waar alle heilige plaatsen worden bezocht onder deskundige lei ding. Daarna wordt de tocht vervolgd over Damascus, Baalbeck, den Libanon en Beyroet. De bedevaart duurt 33 dagen van 25 Juli tot 25 Augustus. Een volledig en keurig uitgevoerd program ma is bij de directie verkrijgbaar. Mogen veel Nederlandsche Katholieken deze allermooiste der Bedevaarten meemaken, t Zal voor allen, priesters zoowel als leeken, een heerlijke her innering zijn voor het leven. De federatie van organisaties, werkzaam in het belang van de schoonheid van stad en land, vergaderde in het Koloniaal Instituut te Am sterdam. Het voorloopig bestuur trad in zijn ge heel af. Tot bestuurslid werden gekozen de hee- ren A. Baart (Provinciale Friesche Advies-Com missie ter wering van inbreuk op de Schoon heid van Stad en Land), Ir. Jos. Th. J. Cuypers (Provinciale Schonheidscommisie voor Lim burg); Ir. A. M. Kuysten Geldersch Genoot schap tot Bevordering en instandhouding van de Schoonheid van Stad en Land)J. van Hoey mith (Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland) De vergadering wijdde haar aandacht aan de reorganisatie van de provinciale Schoonheids commissie in Zeeland, aan de provinciale ver ordeningen tot wering van ontsierende recla me, aan de plannen om door geheel Nederland langs de wegen reclame-zuilen voor eerste hulp bij ongelukken te plaatsen, aan de welstandsbe paling in de bouwverordeningen, en aan de toepassing van die bepaling. Verder hield de heer Jans een lezing met lichtbeelden over „Heemschut en plattelands bouwkunst." De gouden Taylor-medaille voor de beste lezing, welke in het afgeloopen jaar voor de Royal Aeronautical Society te Londen gehou den is, valt ditmaal den directeur der K.L.M., den heer A. Plesman, ten deel. De heer Plesman held den 2den Februari 1933 een lezing over den wekelijkschen dienst Am sterdam—Batavia. Bij K. B. is met ingang van 15 Mei benoemd tot burgemeester der gemeente Weststellingwerf mr. E. N. W. Maas, met toekening van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Utingeradeel. Bij Kon. Besl. is aan mr. C. J. Baron van Tuyll van Serooskerken op zijn verzoek met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zeist. De internationale Boulevardloop te Vlissin gen, waarvoor in ons land als zoowel in het buitenland ieder jaar veel belangstelling bestaat, vindt dit jaar plaats op Zaterdagmiddag 1 Sep tember. Zaterdag had ten Departemente een confe rentie plaats van den Minister van Sociale Zaken met den wethouder voor Sociale Zaken en voor Financiën uit de gemeenten Amster dam, 's-Gravenhage, Haarlem, Rotterdam en Utrecht in verband met de voorgenomen wij ziging van de steunregeling. De Minister herinnerde aan de vorige con ferentie, die over en weder een informatorisch karakter gedragen had. Hij wees er op, dat de regeering èn met het oog op de loondaling èn met het oog op de financiën van het Rijk en van de gemeenten een herziening noodzakelijk acht en hij verzocht den aanwezigen, op deze basis van advies te dienen over eenige door den Minister ontworpen wijzigingen in de bestaande steunregeling. Hierbij werd tevens gesproken over de moei lijkheid van een eenigszins afwijkende schaal ten opzichte van percentage voor de bereke ning van den steun aan de groote gezinnen, waardoor de grootste gezinnen met de laagste lonen meer ontvangen zullen dan volgens de bestaande schaal het geval is. De Minister deelde mede, dat hij met de uitgebrachte adviezen ook rekening zal houden bij de binnenkort te verwachten vaststelling der voorwaarden, waarop het rijk in de kosten van de crisiswerkloozenzorg zal bijdragen. De conferentie heeft vervolgens mede in tegenwoordigheid van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken terwijl de Minister van Financiën onvermachts door ander ambtswerk verhinderd werd eenige wenschen geuit met betrekking tot de wijze, waarop de verdeeling der werkloozenlasten tusschen gemeenten en rijk thans geschiedt. Ingediend is een wetsontwerp, waarin bij de wet wordt geregeld de bij Kon. Besluit van 26 Januari 1934 vastgestelde verlenging met een jaar van de contingeering van bovenkleeding. De overwegingen, die indertijd leidden tot contingenteering van de onderhavige artike len, zijn ook thans nog onverzwakt van kracht; immers een openstellen der grenzen zou on middellijk een overstelpenden invoer der onder dezen maatregel vallende artikelen uit verschil lende landen ten gevolge hebben. Voorts is ingediend een wetsontwerp, houden de bekrachtiging bij de wet van het Kon. Be sluit van 26 Januari 1934 tot beperking van den invoer van manufacturen, stoffen en weef sels van vlas, hennep en halflinnen. Deze invoerbeperking was eenerzijds nood zakelijk ter bescherming van de Nederlandsche linnen- en halflinnenindustrie, anderzijds om ontduiking van de contingenteeringen van gebleekte katoenen manufacturen en van tafel en servetgoed te voorkomen. Uit in de Toelichting verstrekte cijfers blijkt, dat de export, die gedurende 1929 nog on geveer gelijk was aan den import, in 1933 nog slechts 1/7 daarvan bedroeg. Onder deze omstandigheden heeft de minister gemeend tot toepassing van de Crisisinvoer- wet te moeten overgaan. Het percentage is vastgesteld op 65 pet. van de hoeveelheid, ge middeld ingevoerd gedurende de jaren 1931 en 1932, met het oog op de wenschelijkheid om gebruik te maken van de mogelijkheid, om met bepaalde landen omtrent aanvullende contin genten te onderhandelen. Op 5 Mei j.l. heeft het Reichsgericht te Leip zig in hoogste instantie afgewezen een nietig heidsactie, ingesteld door de firma Tungsram tegen het Duitsche octrooi van Philips, Nr. 443323. Naar bekend is het instellen eener nie tigheidsactie in Duitschland slechts mogelijk binnen vijf jaren na dagteekening van het octrooi. Daar deze termijn van vijf jaren reeds afgeloopen is, is het octrooi thans onaanvecht baar. Het betreft hier een pionier-octrooi op het gebied van oxydkathoden, welke heden ten dage essentieel zijn voor de moderne radiolamp. Eenige dagen geleden meldden wij, dat Ba ron E.ienne van Zuylen van Nyevelt van de Haar op 72-jiarigen leeftijd plotseling overleden is aan een hartkwaal op de villa „II Paradiso" te Nizza, in dezelfde stad, waar hij uit Belgische ouders geboren werd. Hij stamt uit den katholieken tak der Zuy- lens, die na het midden der 16e eeuw zich in Vlaanderen vestigden en invloedrijke posities te Gent innamen. Voor Nederland werd de overledene een be langrijke figuur, door de wijze waarop hij kort na zijn huwelijk met Baronesse Helène de Roth schild te Nizza, den wederopbouw van de sedert honderd en vijftig jaren onbewoonde middel- eeuwsche ridderhofstede „Het Huis de Haar", nabij Vleuten, bijgestaan door drie opvolgende generaties van het architectengeslacht Cuypers, heeft hersteld. De eenig overgebleven zoon en tegenwoordige Heer van de Haar, is Baron Egmond van Zuy len van Nijevelt van de Haar, die sedert meer dere jaren verbonden is aan den Belgischen diplomatieken dienst, zoowel te 's Gravenhage als in Egypte. Terwijl de groote baksteen-ruïne, wat het uiterlijk betreft zoo getrouw mogelijk werd her bouwd, op grond van oude teekeningen en pren ten in nuddeleeuwsehe vormen, werd voor het inwendige van de groote hal en de ontvangzalen van de hoofdverdieping dit karakter ook door gevoerd. In de slaapkamers der familie en In de vele logeerkamers, werden typen van oude betimmeringen, evenals van oude en nieuwe meubels als uitgangspunt genomen. Hierdoor worden de bezoekers nog meer gestemd door de monumentale en krachtige „allures" van den ontvangstsalon. De gasten uit alle deeien der wereld, die hier eiken zomer en in het najaar te zamen kwamen, gaven op de meest verras sende wijze uitdrukking aan de bewondering voor deze geheel eenige moderne herbeleving van een middeleeuwschen burcht. Baron Etlenne van Zuylen was zich wel be wust, dat tegenover een zeer bijzondere maat schappelijke positie in onze dagen andere pres taties moeten staan, dan in de dagen van zijn 23 voorouders, als heeren van de Haar. Bij het Parijsche leven in de Avenue Foch Het holle, grijze gebouw staat er kil en ver steend in de glanzende ochtendlucht, daarbin nen is alles koud en doodsch, eenzaam en streng, kleurloos zonder eenige romantiek, zon der een zweem van spanning. En dit op een dag als deze nu een der groot ste verrassingen staat bereid te worden van de Nederlandsche rechtspraak. Maar de justitie is wars van sensatie, houdt niet van opmaak, doet streng vormelijk wat haar te doen staat, verbergt achter de flad derende toga's angstvallig het menschelijk hart, spreekt met koelen mond onwezenlijke woorden. De sfeer is er niet en de menschen zijn te weinig in aantal om de spanning voelbaar te doen zijn. Als zoovele malen eerder treedt de recht bank binnen in een zaal vol leege banken, hol en onttakeld. Het scherpe, bleeke gelaat van den Presi dent met zijn moede, knipperende oogen ach ter de groote brilleglazen staat strak en spie gelt geen enkele emotie. De kasteelheer staat kaarsrecht, trillend van nervositeit in de bank der verdachten en blijft daar staan gedurende al den tijd dat de Presi dent met toonlooze stem en vrijwel onverstaan baar afleest van groote vellen, woorden aan eenrijgt, woorden waarvan alleen de laatste beteekenis hebben: spreekt mitsdien verdachte vrij van het hem ten laste gelegde. Dan wordt het Onnes te machtig en de sterke man, die met zooveel energie en wils kracht gevochten heeft voor zijn vrijheid barst in snikken uit als hem de vrijheid wordt her geven. Zijn advocaten, eveneens ontroerd door dit onverwacht einde pogen hem te kalmeeren en de veldwachter die hem, voor het laatst, weg leidt door de deur der verdachten klopt hem bemoedigend en warm-menschelijk op den schouder. Vrij! Na zooveel maanden van spannende, van enerveerende onzekerheid van vurige ver wachting op de stem die de verlossende woor den zou spreken. Zij hebben nu geklonken. Vrij! En de kas teelheer, dubbel ontroerd door het feit van zijn verjaring schreit, schreit als een kind, schreit tranen van geluk. De verdachte was bij het voorlezen zeer on. der den indruk, nauwelijks kon hij zijn aan doening bedwingen. Ook de beide verdedigers, Mr. Th. Muller Massis en Mr. N. J. C. M. Kap- peyne van de Coppello hoorden onder de groot ste spanning de uitspraak aan. Onmiddellijk na de uitspraak begaven zij zich naar de bank van den heer Onnes, om hem de hand te drukken. Ook in de wandelgangen van het Paleis werd het groote nieuws druk besproken. Een merkwaardige samenloop van omstandigheden (misschien ook niet) is het feit, dat de heer Onnes juist gisteren zijn verjaardag vierde, het is voor hem wel een dag van blijdschap geworden. De Officier van Justitie, mr. Van Dullemen had in zijn zeer uitvoerig requisitoir tegen Onnes van Nijenrode wegens oplichting van verzekeringsmaatschappijen een gevangenisstraf geëischt van twee en een half jaar met aftrek van acht maanden voorloopige hechtenis. De Officier verwierp het verweer van Onnes, dat hij het slachtoffer was geworden van chantage pogingen van Koning. Naar wij vernemen zal de Officier van Justitie van dit vrijsprekend vonnis onmiddellijk hooger beroep aanteekenen, zoodat deze omvang rijke zaak voor het gerechtshof zal dienen. Betreffende de zaken tegen de an dere verdachten: Koning, Wit- braad, Johanknegt, Mees Gerritsen, Biesing en de drie inbrekers, gaf de Officier Mr. van Thiel als zijn mee ning te kennen, dat de rechtbank de behandeling wel op zal schorten tot na de behandeling van de Onnes- zaak in hooger beroep. Zeker is dit echter niet. Is U, zoo vroegen wij den Officier, iets be kend over eventueele vervolgingen wegens mein eed? Iets pertinents is hem hierover niet be kend, van zijn kant zal hij niet ingrijpen vóór de behandeling voor het Hof ten einde is. (eertijds Avenue du Bois de Boulogne), waren voor de familie de uitgebreide stallen voor 45 paarden, met afzonderlijke manége, van groot belang. Toen in de negentiger jaren en daarna, zoo wel auto als vliegtuig een rol begonnen te spe len, toonde de Baron van Zuylen zijn belang stelling voor beide nieuwe technieken en ver bond daaraan de bevrijding van het paard voor den zwaren arbeid. Weldra werd hij geKOzen tot voorzitter van de Automobil-Club de Fran ce; in deze kwaliteit heeft de K.N.A.C. op veler lei wijze Zijn Hoog Wel Geborene, hare groote belangstelling bewezen. Hij steunde ook de Fransche automobiel-industrie financieel. Ondertusschen werd in 1893 de herstelling van Haarzuylens Kasteel ter hand genomen, waar van Dr. P. J. H. Cuypers de technische uitvoe ring ter plaatse, den bouw van het Poortgebouw, tunnel, bruggen etc. behartigde. Het landgoed rond het kasteel de Haar was in den loop der tijden, terwijl de eigenaars in Vlaanderen leef den, tot een kleine hoeve geslonken, waarvan de pachter in de buurt land diende te huren voor zijn bedrijf. Tegelijk met den opbouw van het kasteel, de slotkapel, het oude poortgebouw en den aanleg van stallen, remises en dienst gebouwen in 1893 en 1894, werd door mimen aankoop van land de mogelijkheid geschapen een park aan te leggen, hetwelk ruim 300 H.A. omvat. Deze aanleg werd met groote kracht uit gevoerd door den tuinarchitect H. Copijn, uit Groene Kan. Honderden groote boomer, van 20 tot 30 jaren werden van Doorn naar het akkerland van Haarzuylen overgeplant. De hooge torenspitsen gaan daardoor thans geheel achter het geboomte schuil en de reiziger van uit Maarsen, Vleuten en Harmeien kan thans slechts met moeite de witte vlag met de drie roade zuilen ontdenken, die halfstok hangi van den hoofdtoren, als rouw voor den Heer, die als tweede stichter ruim veertig jaren ge arbeid heeft aan de taak, de herinnering aan zijn voorgeslacht, zoo bekend in de geschiede nis van Utrecht en het Sticht, levendig te hou den. Bij de herinnering van dezen historischen arbeid mag de Zuid-Brabantsche rentmeester, Frans Luyten, die Baron van Zuylen en de architecten Cuypers zoo trouw bijstond, niet vergeten worden. Het bezoek van het kasteel, dat op Maandag, Woensdag en Vrijdag wordt toegestaan op ver toon van kaarten, die de Rijksmusea uitgeven, zal in dezen tijd, nu de reuzenbouw met gesloten luiken rouwt, niet kunnen worden doorgezet. De bosschen en tuinen in blijden voorjaarstooi mogen het symbool zijn van de dankbare toe wijding, waarmede alle omwonenden en mede werkers aan dezen cultureelen arbeid, de eeuwige rust toewenschen aan den energieken herbou wer van de Haar, wiens stoffelijk overschot binnen enkele dagen, daar te midden der oude muren, bij zoovele voorouders ter ruste gelegd zal worden, diep betreurd door de twee hem op volgende geslachten Baron Egmond van Zuylen en diens zoon Baron Diederik van Zuylen, die hier een zeer uitzonderlijke taak vinden om ge trouw over te nemen. Naar wy vernemen is de Derde bundel Vas- tenpreeken van den bekenden Dr. Vorspel S.J. door de geheime staatspolitie in beslag geno men. Daar deze derde bundel ook was opge nomen in de Verzamelde Preeken van bedoelden redenaar, werd ook op alle exemplaren van be doeld werk door de politie beslag gelegd. Deze predicaties, die onlangs in druk verschenen, werden dit jaar tijdens de Vasten in den Dom te Keulen onder geweldige belangstelling van de zijde der geloovigen gehouden. Onmiddellijk na het verschijnen werd een exemplaar van dit werk aan den H. Vader overhandigd. LIMA, 12 Mei. De aartsbisschop van Lima, Mgr. Farfan, heeft een krachtig protest aan- geteekend tegen de door het Peruviaansche parlement aangenomen wet, waarbij echtschei ding wordt toegestaan. In een herderlijk schrij ven heeft hij gelast, dat heden alle kerken ge sloten moeten zijn en geen godsdienstoefenin gen mogen worden gehouden. De aartsbisschop verklaart, dat hij bereid is om de gevangenis in te gaan, teneinde de positie van de Kerk te verdedigen. (United Press). (Samengesteld door De Spaame Bank N. V. Amsterdam) 11 Mei 1934. Staande aan een ziekbed, kan men zich afvragen of de patient „ueberhaupt" gebaat is met het toedienen van medi cijnen. Komt men tot de conclusie, dat hulp middelen gewenscht zijn, dan is de tweede moeilijke vraag, welk drankje het beste is. Kan de crisis op kunstmatige wijze verkort worden en welke maatregelen komen eventueel in aanmerking ter bereiking van dit doel? Velen zullen dit overpeinzen, nu zij de overheden op zoo'n intensieve wijze in het economische leven zien ingrijpen. „The New Deal" in Amerika is wel het meest markante voorbeeld van ac tieve conjunctuurpolitiek en was het onder werp van een interessante lezing, welke de heer Fentener van Vlissingen heeft gehouden voor de Vereeniging voor Studiebelangen der Nederlandsche Handels Hoogeschool en waar uit wij enkele punten willen aanhalen. Roosevelt wil directe hulpverleening in den oogenblikkelijken nood, een herstel uit de de pressie en een hervorming van het economisch stelsel, zoodat in de toekomst een dergelijke crisis wordt voorkomen. Om dit grootsche, drie ledige doel te bereiken moest geheel Amerika van koers veranderen. De Gouden Standaard werd verlaten en de devaluatie bedraagt mo menteel 40 pet. De industriën moesten voor een groot gedeelte hun individueele vrijheid prijs geven en werden ondergebracht in codes, die productie, prijzen en loonen vaststellen. In den landbouw werd de productie beperkt, voorra den opgekocht, credieten verstrekt en directe steun verleend. Voor werkverschaffing worden groote bedragen uitgegeven. Zien we nu reeds resultaten van den nieuwen koers? We zien een opleving, welke zich manifesteert in een dalend werkloozencijfer, toenemende in- dustrieele bedrijvigheid, grootere ontvangsten der spoorwegen en hoogere effectenkoersen. Voor een belangrijk deel berust dit echter op het uitgeven van overheidsgeld. De herstel- politiek kost handen met geld en het is de vraag, hoelang deze steun noodig zal zijn, al vorens een normaal conjunctuurverloop ver dere steunverleening onnoodig zal maken. Men schijnt in Wallstreet niet erg ingenomen te zijn met de nieuwe beurswet en de dalende tendenz der vorige week heeft zich in versneld tempo voortgezet. Dit is een der oorzaken, dat aan de hausse.stemmipg in Amsterdam een vroegtijdig einde werd gemaakt. Nu het eerste enthousiasme over de rubberrestrictie wat ge luwd is, beseft men, dat alle rubberproducenten niet inééns in bloeiende ondernemingen zijn omgetooverd en dat het plan zijn deugdelijkheid nog bewijzen moet. Critiek op het plan zelf is niet achtergebleven. Men beschouwt het als een groot gevaar, dat Liberia niet onder de restrictie valt, daar Firestone en Ford hier groote belangen hebben. In de Internationale Commissie hebben de Engelsche koloniën een absolute meerderheid, hetgeen een belangrijk punt van critiek uitmaakt. Rubberprijzen en aandeelen ondervonden den ongunstigen in vloed van deze critische beschouwingen en waren op het einde der week gevoelig in reactie. Tenslotte deelde de geheele aandeelenmarkt in de zwakke stemming. Uit Duitschland meldt men een grootere vraag naar margarine en geeft de gang van zaken der Duitsche dochter ondernemingen der Unilever een verbetering te zien. Dit fonds kon zich daardoor aan de al- geheele daling onttrekken. De Nederlandsche beleggingsmarkt blijft vast. De Deutsche Reichsbank en de Golddiskont- bank zijn met nog ongeveer 180 millioen Mark aan Buitenlandsche wissels voor den dag moe ten komen. Indien men bedenkt, dat in 1934 voor de rente- en aflossingsdienst der Dawes- en Youngleening 115 millioen noodig is, dan bljjkt wel, dat het geheel onnoodig is deze leenmgen in het moratorium te betrekken. Slotkoersen per 4 Mei en 11 Mei '34 4% Nederland 1934 4 <4 pet. N.-Ind. '26 3'A pet. Engeland 5V2 pet. Young A.K.U. Ford Philips Unilever Scheepv. Unie Kon. Olie Redjang Lebong Amsterd. Rubber H.V.A. Deli Mij. Senembah Beth. Steel U. S. Steel Anaconda Intern. Nickel Marken Prolongatie 100% 9?3/„ 657/f 3 40V, 204J4 233 80V« 37»4 157 153 115yi 180 128 143 233/g 28% 9% l'Vs 7.53 1-47% 58.10 lipCt 1011/s 100 657/g 36»/8 4014 2093/4 228 79Va 38V4 1554* 158^ 1121/1 177 1321/, 141 21% i6»/8 8 16 h 7.533/8 1.47% 08.25 Met ingang van 1 Augustus as. zullen by de Staatsmanen een 200-tal mynwerkers, zoowel bovengrondsche als ondergrondsche, worden ontslagen, die den leefty'd van 60 jaar hebben bereikt. Dit ontslag bepaalt zich voomameiyk tot arbeiders, die door him leeftyd met meer zoo geschikt zijn voor het bedryf. Deze arbeiders zullen boven de thans geldende pensioenen een toelage van de Staatsmynen ontvangen van 8 voor ieder jaar in dienstverband by de Staats mynen doorgebracht, tot een maximum-toelage van 200 per jaar. Voorzoover de met ingang van 1 Augustus a.s. ontslagen mynwerkers reeds nu uit het be dryf kunnen worden gemist, mogen zy van 1 Juni af al thuis blijven, terwyl zy toch tot 1 Augustus hun volle loon uitbetaald krijgen. By de Oranje-Nassau-mynen zal aan onge veer 250 man ontslag worden gegeven. Deze ontslagen beperken zich tot de mynen Oranje- Nassau 1 en Oranje-Nassau 2. Op de Oranje- Nassau 1 zouden 187 man en by de Oranje- Nassau 2 68 man worden ontslagen. Rekening dient te worden gehouden met de mogelykheid, dat van deze ontslagen, wegens byzondere omstandigheden, nog enkele inge trokken zullen worden. Ook deze ontslagen be treffen zoowel onder- als bovengrondsche arbei ders.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6