Inkomsten en uitgaven Over verschillende vernieuwingen Moderne Nuttige wenken VOOR IEDER WAT Broekje voor jongens van 2H jaar y oor jaar s*stilleYen Wanneer het voorjaarszonnetje zoo glanzend schijnt in uw kamers, zullen verschillende vernieuwingen uw aandacht vragen. Uw oog valt op verkleurde tapijten en gordijnen, versleten kussens enz. Weet u wel dat vele kleeden er vaal en kleurloos uitzien, doch dat ze, wanneer men ze naar de chemische tapijtreiniging stuurt, weer hun oorspronkelijke kleur en patronen terug krijgen? Een verkleur kar pet kunt u laten verven en dan liefst één of twee tinten donkerder dan de oorspron kelijke. Een donker bruin karpet b.v. kan heel mooi zijn bij lichte verf en wanneer de zware gordijnen gedurende den zomer ver vangen worden door een paar kleurrijke, zal uw heele schema verbeteren. Vooral kunt u een sterk sprekende tint in uw gor dijnen brengen, wanneer u een donker karpet heeft. Geel en oranje voor strepen of randen komen in aanmerking en de kussens krijgen hier ook een snufje van. Wanneer u vetvlekken of andere vuile vlekken in uw kleed heeft, die u niet ver wijderen kunt, gebruik dan hiervoor in- plaats van de brandgevaarlijke benzine, de onvlambare chemicalie: kooltetra-chloride. VLOEREN Geschilderde vloeren worden meer en meer toegepast voor kleine kamers, gan gen enz., niet alleen meer de donkere beits- tinten, doch nu ook de mooiste pastel kleuren. Een afdoende vloerbedekking ziet men in de nieuwe kurktegels, waarover men niet kan uitglijden en welke elk geluid dempen. Wat het uitglijden betreft, een belangrijk punt, wanneer we een druk gezin en kleine kinderen hebben, en niet alles zoo kalmp jes aan kunnen doen. Het uitglijden over de gewreven vloeren is toch iets zeer onaangenaams. Het komt alleen door het overvloedig ge bruik van was of het gebruik van de vette was. De vette was kunnen we verdunnen met terpentijn. De verdunde was dringt beter in de poriën van het zeil of de ner ven van den vloer, en wanneer men de was daarbij nog zeer goed inwrijft, zal men niet uitglijden over het teveel, dat anders aan de oppervlakte blijft. IN DE BADKAMER Witkalk en zeeppoeder kunt u gebruiken voor een grondige reiniging van het bad, het closet of den waschbak. Wanneer het bad kaal is kunt u het zelf schilderen met de enamel, speciaal voor badkuipen, welke niet langer alleen in wit, doch nu ook in pasteltinten verkregen kan worden, zoodat u werkelijk een mooi sche ma kunt maken, want dat speciaal voor badkuipen wil niet zeggen, dat het alléén voor badkuipen geschikt is, het kan over alle oppervlakten zooals hout, ijzer, enz. gebruikt worden, doch is speciaal aange wezen voor baden, omdat het tegen hitte bestand is. Uw badbankje, handdoekrek- ken, kranen enz. kunnen dus in dezelfde kleur geschilderd worden. Bijplamuren is niet meer noodig, geen ondergrondverf. Zelfs is ondergrondverf absoluut af te raden, want deze laag, de grondlaag, blijft lang versch en zacht, enamel daarentegen is direct glashard en de ondergrondverf zou dus gaan werken, we zouden een rimpelig oppervlak krijgen en we zouden alle schuld op de enamel werpen. Enamel is geschikt over alle kale, gehavende, of oude droge, geschilderde on dergronden en wordt spiegelglad, al heeft men nooit met een kwast gewerkt. Ik geloof dat we het al eens gehad heb ben over de behandeling van een onbete- gelde badkamer, met balatum. U neemt de breedte 180 c.M. en bedekt den gehee- len muur rondom met een aardig tegel patroon, of, wanneer oud balatum gebruikt wordt, kan het geheele oppervlak geschil derd worden, wanneer het tegen den muur zit. Ik noem juist balatum, omdat dit voor- deelig is in prijs, doch ook omdat het zoo goed tegen water bestand is. Ook voor vloerbedekking in de badka mer is het uitnemend geschikt. Hoewel men zorg moet dragen er geen ketel heet water op te zetten. Wanneer u een versiering boven de bad kuip wilt aanbrengen van een lange glazen plaat, dan is het aardig deze aan den achterkant eerst te schilderen met golven van donkergroen met witte schuimkoppen en wanneer dit droog is er egaal over te gaan met zeegroen. Is dit droog dan schil deren we met speciale glansverf een paar mooie visschen aan den voorkant. ANEMOON Men weet, dat er hoe langer hoe meer voorstanders en voorstandsters komen van z.g. „rauwkost", fijn gemalen of gehakte doch ongekookte groente voor het middag maal, waarbij er van de voedingswaarde der groente niets verloren gaat. Het spreekt wel vanzelf dat zulke rauwe groente niet bij iedereen in den smaak valt. Wie er echter eens de proef mee ne men wil, beginne met groentesoep en ik ben ervan verzekerd, dat die bij velen in den smaak zal vallen, vooral in dezen tij a nu we allerlei jonge groente ter beschik king hebben. Als grondvorm kan men natuurlijk bouil lon nemen, maar ook vermicellisoep of aardappelsoep, waaraan men wat hartig heid verleent enkel door boter, of door Maggi's bouillonblokjes of aroma. Vooreerst een recept van vermicellisoep met.rauwe groenten. Bij 2 liter water neemt men hiervoor: 1 ons vermicelli, 2 afge streken eetlepels boter of 4 bouillonblokjes en 4 opgehoopte lepels fijngehakte of ge malen groente. Men neemt hiervoor spina zie, zuring, prei, postelein, kervel, seldery, peterselie, worteltjes en ook wilde zuring en jonge brandnetels komen daarvoor in aanmerking. Men brengt het water aan de kook en laat de vermicelli daarin zóó gaar koken, dat het water er door gebonden wordt. Dan voegt men er de schoongemaakte en fijn gehakte of gemalen groente doorheen, met boter of bouillonblokjes en zout naar smaak. Men laat alles samen nog even goed heet worden en doet de soep dan over in de soepterrien. Gebruikt men er boter bij, dan kan die, in kleine klontjes verdeeld, nog op het laatst worden bijgevoegd. Aardappelsoep met rauwe groente. Hier voor neemt men, bij 1% liter water en liter melk, l'A pond aardappelen, 6 opge hoopte lepels van allerlei soorten fijn ge hakte of gemalen groente ook bloem kool kan erbij 2 afgestreken lepels boter of 4 bouillonblokjes en zout naar smaak. Wanneer men bouillonblokjes gebruikt moet men minder zout nemen. Men schilt en wascht de aardappelen, snijdt ze in stukjes en laat ze, in 'A liter water, door en door gaar worden, waarna men ze goed fijn stampt. De aldus verkre gen puree verdunt men, langzamerhand, met de melk en daarna met den overge bleven liter water, voegt er zout bij en laat de soep nog even doorkoken tot ze gelijk matig gebonden is. Gebruikt men bouillon blokjes, dan voegt men die nu bij het nat, roert er dan de groente doorheen en laat alles samen goed heet worden in een paar minuten tijds. Dan doet men de soep in een soepterrien en gebruikt men er boter bij, dan voegt men die, in kleine stukjes verdeeld, bij de soep, voor het opdienen. ADRIANA KNUIST—POLLEPEL „Van alle op deze bladzijde voorkomende genummerde modellen, die aan het mode-album „Zomerpracht" ontleend zijn, kunnen bij het Patronenkantoor „Panora", Nassauplein 1, Haarlem, patronen besteld worden tegen den prijs van 50 ets. voor comjjlets, 35 ets. voor mantels en japonnen, en 20 ets. voor rokken, kleine avondjasjes en kinderkleeding. Voor toezending per post, ook bij bestelling aan de agenten, 10 ets. extra. Het fraai uitgevoerde album zelf, 160 modellen bevattend, is aan hetzelfde adres tegen den prijs van 50 ets. verkrijg baar. UIT DE KEUKEN Iemand die haar gezin op de jianden draagt Er zullen veel huisvrouwen zijn met een jarenlange praktijk, die overtuigd zijn, dat ze op dit punt werkelijk niets meer te leeren hebben. En voor haar is dit Praatje natuurlijk ook niet bestemd. Maar er zullen er toch ook zijn, die met den tegenwoordigen gang van zaken niet hee- lemèal tevreden zijn, of die binnenkort voor het eerst pas, als nieuwelingen, voor het besteden van gezinsinkomsten zullen komen te staan. Voor haar is het misschien hiet onaardig, wanneer we een en ander eens bekijken. Zeldzaam zijn de gevallen waarin de man, wat zijn financiën betreft, geheimen voor zijn vrouw heeft, zoodat ze moet be kennen, geen idee te hebben van wat hij eigenlijk verdient. Meestal is hij maar al te blij, wanneer hij zich kan bepalen tot het inbrengen van het geld en de zorg om ermee rond te komen, geheel aan de vrouw kan overlaten. Ket is altijd goed, de indeeling die men Vroeger gemaakt heeft, na een paar jaar gebruik eens aan de praktijk te toetsen, Precies na te gaan, of ze in alle opzichten bevredigt, of er nergens een „lek" is, of er geen posten zijn, die te veel verslinden en hun deel te ruim krijgen toegemeten in Verhouding tot andere. Wanneer we de zaak 't zij voor 't eerst of opnieuw practisch en zakelijk willen gaan inrichten, dan beginnen we met den Warwinkel van uitgaven onder te brengen bij verschillende groote posten. Veel hangt er reeds van af, of die indeeling handig of onpractisch is. Op een lijstje worden b.v. onder elkaar geschreven: Huishuur, Belasting, Huis houdgeld, Kleeding, Schoolgelden, Verze keringen, Dokter en Apotheek, Zakgeld, Liefdadigheid, Onvoorziene uitgaven, Di versen en Sparen. De twee eerste zijn vastgestelde posten, Waarvan we precies weten hoeveel en hoe weinig we er voor moeten uit trekken. Onder huishoudgeld vallen een heeleboel uitgaven, als daar zijn: voe ding, verwarming, gas, water, elec- triciteit, wasch, dienstbodeloon, huiswerk gereedschappen aanvullingen van linnen kast en servies, allerlei reparaties. Klee ding wordt voor elk der huisgenooten af zonderlijk vastgesteld, zoodat niet de één er bij hoeft in te schieten als de ander eens bijzonder veel noodig heeft. Uit Onvoor ziene Uitgaven kunnen herstellingen en aanvullingen in de woninginrichting be streden worden; men kan daarvoor echter ook afzonderlijk iets bestemmen, en het genoemde potje bewaren voor gevallen waarin een der andere posten door omstan digheden eens meer verslindt dan begroot was. Onder Diversen valt alles wat het leven veraangenaamt de extra's. Waaruit die zullen bestaan, bepaalt de voorkeur van elk speciaal gezin, en het is gewoonlijk tee kenend voor de betrokken personen, wat er zooal op dit uitgaven-lijstje voorkomt. Bij den een gaat het beschikbare bedrag groo- tendeels op aan sigaren, spiritualiën, snoepgoed, bioscoop en het echte „avond jes-uitgaan". De ander besteedt het aan boeken, concerten, schouwburg, bloemen. Een derde kan zich duizend kleinigheden ontzeggen, maar moet ieder jaar een be hoorlijk reisje naar het buitenland hebben. Welk percentage van het inkomen mag er nu aan de verschillende groote posten heengaan? Dat is heel moeilijk te zeggen, daar het voor geen twee inkomens het zelfde is, doch verschilt met de grootte er van. Voeding bijvoorbeeld, een der belang rijkste posten, verslindt een hooger per centage naarmate het inkomen kleiner is In een werkloos gezin, dat van steun leeft, kan het 50 a 60 procent beloopen, bij een bescheiden, gemiddeld inkomen 20 pCt., bij welgestelden 10 of nog veel minder, al is de som, die hier aan levensmiddelen wordt uitgegeven, op zichzelf veel hooger. De huishuur mag niet meer dan één zevende van het geheele inkomen bedragen. Hier wordt heel vaak tegen gezondigd; de men- schen, die in een te duur huis wonen en daarom op andere uitgaven moeten be krimpen, zijn legio. Belasting, die b.v. voor een dienstbode 1/60 van haar jaar-inko men bedraagt, kan bij zeer gegoeden tot 1/6 stijgen! Alles heeft z'n vóór en z'n tegen! Wanner we al onze posten onder elkaar hebben staan, en zoo ongeveer weten, waar we op rekenen moeten, beginnen we daar achter het bedrag in te vullen, dat we in elk geval noodig hebben, dat er voor uit getrokken moet worden, het minimum-be drag dus. Waar kunnen we voor onze voe ding mee toe, als het volstrekt moet, met welk kleedgeld kunnen we er behoorlijk zij het eenvoudig, uitzien, wat is het aller minste dat we jaarlijks willen sparen? Zoo gaan we de heele lijst langs en tellen ten slotte het totaal-bedrag op. Dit vergelijken we met ons inkomen. Het is te hopen voor ons, dat er dan nog een behoorlijk som metje overblijft. Dit gaan we dan weer verdeelen, het eerst onder die posten, waar we wel graag een ietsje meer speling had den. Als het kan, dikken we zoo alle pos ten nog een beetje aan: kan het niet, dan blijft die post, die het best met het mini mum-bedrag toe kan, zooals hij is. Doen we het anders: beginnen we, achter eiken post het bedrag te schrijven, dat we er wel graag voor beschikbaar zouden hebben tien tegen één, dat we heelemaal niet meer tot onder het lijstje komen! Wie slechts een zeer klein inkomen heeft, waarbij het voortdurend passen en meten is, dient zich zeer stipt aan de eenmaal ge maakte indeeling te houden. Er is niets verschikkelijkers dan menschen die eeuwig aan het einde van de maand of van de week te kort komen, omdat ze in het begin het geld tusschen de vingers door hebben laten loopen, zonder zich reken schap te geven van wat er later nog noodig zou zijn. Geen goede huisvrouw zonder on verbiddelijke strengheid jegens zich zelf! S. A. T. groote pelerinekraag zien we een wit kraag je met geplooide jabot. Het rokje bestaat uit een glad stuk waaraan een strook met plooien van verschillende grootten gezet is. Het ceintuurtje is van donkergroen of zwart fluweel. Fig. 769 is een jurkje voor meisjes van 6 tot 10 jaar. Het bovenstuk is omzoomd met een plat geplooide ruche. De jurk is ver sierd met smalle effen biesjes van zijde of katoen, in combinatie met het materiaal van het jurkje. Fig. 837 toont ons een miniatuur heeren- costume voor onzen oudsten zoon. Een streng jasje met een rij knoopen en opge stikte zakken en een rechte korte pantalon. We nemen er 2.10 M. van een mooie stevige stof voor en een sterke voering. Wanneer we het niet te klein maken is het een pak je waar onze jongen wel een paar jaar pleizier van zal hebben. POLA. meerdert men om den anderen toer, tot men 40 st. in een toer heeft. Nu haakt men door zonder meerderen tot men nog on geveer 3 c.M. heeft gehaakt. Het voorstuk is dan klaar. Zoo noodig kan men het na tuurlijk echter grooter of kleiner maken. Is het voorstuk klaar, dan begint men aan de zijkanten aldus: 18 st. haken, het werk omkeeren en bij den volgenden toer de eerste st. overslaan. Verder slaat men, aan den bovenkant bij eiken toer weer 1 st. over tot men nog 14 st. overhoudt. Hierop haakt men dan verder, zonder minderen, nog ongeveer 15 c.M. of, zoo noodig, meer of minder. Bij den volgenden toer laat men aan den bovenkant 7 st. onbewerkt, keert het werk om, slaat 1 st. over en haakt in de overige st. Tot slot haakt men dan nog 1 toer over alle steken heen. Nu haakt men den tweeden zijkant. De middelste 4 st. laat men onbewerkt en op de overige 18 st. haakt men op dezelfde wijze als bij den anderen zijkant. Alle min deringen komen natuurlijk aan den boven kant. Voor meerdere sterkte neemt men bij het haken telkens beide lussen der steken op. De tweede pantoffel wordt op dezelfde manier gehaakt. Dan wordt het haakwerk goed gestreken en kan men de voorstukken versieren met 'n paar eenvoudige bloe metjes van kleurige wol of garen gebor duurd. Verder heeft men nu nog 'n paar zooltjes noodig, voering voor den binnenkant en linnen voor tusschenvoering. Men knipt de voering naar het patroon van 't breiwerk, waarbij men echter rond om 'n omslag rekent. Tusschenvoering en binnenvoering worden ieder apart van ach teren dichtgenaaid en de naden goed open gestreken, het breiwerk wordt overhands dichtgenaaid. De tusschenvoering behoeft geen omslag. Men speldt ze, goed passend, op het breiwerk en naait ze hier en daar vast. Dan zoomt men de voering daar tegen aan. Nu worden de zooltjes nog aan het breiwerk vastgenaaid en de bovenkant van de pantoffels wordt omwerkt met 'n paar toertjes vaste steken in afstekende kleur. In plaats van met 'n borduurseltje kan men de pantoffels ook versieren met 'n pompon. DORA. Metalen ringen moeten voor 't wasschen worden afgetornd; beenen ringetjes kun nen er aan blijven. Vitrage kan men 't beste halfnat strij ken met een heet strijkijzer. Bij de breede zoomen beginnen en in de lengte naar boven strijken. Men gebruikt hiervoor het best 'n gewone tafel, waarover een molton deken is gelegd. Op verzoek Wj hebben natuurlijk al een groot deel van onze zomeruitrusting klaar, maar toch zullen wij zien dat er altijd nog iets aan ontbreekt. Zoo kunnen we b.v. niet buiten een prac- tische sport jas en niet buiten een driekwart complet-mantel, die we op verschillende japonnen kunnen dragen. Fig. 796 is een voorbeeld van zoo'n pit tige losse jas. Hij is gemaakt van arabisch. Dit is een moderne losgeweven wollen stof. Wij zien een breede kraag en revers, groote opgezette zakken en wijde mouwen. Het geheele model geeft iets jeugdigs en spor tiefs. Op de teekening zien we ook 'n paar ge- kleede kinderjurken. Fig. 768 is gemaakt van lichtgroene crêpe of kunstzijde. Als afsluiting van de Genomen maten: heupwijdte 68 c.M., broeklengte 29 c.M. Benoodigd: 85 cJVI. stof van 70 c.M. breedte, 80 c.M. voering, 5 groote, en 2 kleine knoopjes, 1% el knoopsgatenelastiek. Ge teekent het patroontje op de aange geven maten, waarna ge het op de vaste lijnen uitknipt. Van den zak, welke op het Patroon is afgeteekend, maakt ge even een apart patroontje door dit na te radeeren. Hierna legt ge het patroon van de broek op de stof, waarna ge het met een naad uitknipt, terwijl bovenaan, en onderaan de Pijpjes 3 cM. bij geknipt wordt. Men be gint met de zakken. Hiervoor knipt ge 4 stukken voering volgens het patroon, waar na ge voor den inkijk een stukje stof op stikt, dat 12 c.M. lang en 5 c.M. breed wordt. Vervolgens legt ge 2 van deze zakstukken op den voorkant van de broek, goede kanten op elkaar, waarna ge de 10 c.M. van de zak- breedte langs stikt. Dan kunt ge den zak haar den anderen kant toe omhalen, waar- ha ge verder den inslag op den zijnaad van de broek omrijgt. De andere stukken van den worden aan den achterkant van de broek vastgestikt, waarna ge de voorkan ten op de achterkanten kunt stikken; met hiteondering van de 10 c.M. voor den ingang Van den zak. Nu kan men den achternaad, en 6 cM. van den voornaar dichtstikken, daarna ook den kruisnaad; voor- en ach ternaad komen hierbij op elkaar. Voor het split knipt ge 3 stukjes voering, en 2 stuk jes stof, in den aangegeven vorm. Links zet ge eerst een stukje voering tegen; hierna stikt ge een stukje stof en voering tegen elkaar in voor de knoopsgaatjes, terwijl dit gelijk met eerstgenoemd voeringstukje Wordt tegengestikt. Ook voor den rechterkant stikt ge stof en voering tegen elkaar in en stikt dit aan voor de knoopjes. Dan kunt ge de broek bovenaan en aan de pijpjes op leng te omrijgen. De voering stikt ge in elkaar, Waarna ge ze bovenaan, aan de pijpjes en langs het split tegenzoomt. Hierna wordt de broek stevig opgeperst, ook de vouw in de pijpen, waarna ge de knoopsgaten in maakt en de knoopen aanzet. Zoo noodig maakt ge in het blousje, beschreven in een Vorig artikel, knoopsgaten om het elastiek, dat als bretelles fungeert, door te laten. DINY De hieronder beschreven pantoffels kunnen voor elke maat gemaakt worden. Men haakt daarvoor een voudig de zijkanten korter of langer dan hierbij wordt opgegeven. Ook het teenstuk kan, zoo noodig, iets korter of langer ge haakt worden. Men kan de pantoffels haken van wol of van onverschietbaar katoen en ook van macramé-koord. Men begint bij den teen met H losse st., slaat den lsten st. over en haakt 1 vaste in elk der 10 volgende st. Dan keert men het werk om en eiken volgenden toer begint men met 1 losse st., haakt 2 vaste in den lsten en den laatsten st. en 1 vaste in al de overige steken. Hiermee gaat men door tot men 30 st. in een toer heeft. Verder PIE VROUW IEM HAAR mJISHOlJPMG i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7