Het kaartenhuis der illusies Coureur rijdt op publiek in Explosieramp bij Hongkong Breuk in red. soc. partij in Frankrijk Het nieuws van heden De zomertijd CUDENET RICHT NIEUWE PARTIJ OP De strijd in Arabië gestaakt DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51-TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 14 MEI 1934 Avondblad TERUG NAAR 1914? Geen pax, maar pacten BECK TE BOEKAREST De Poolsche minister van Buitenland- sche Zaken (Beek) werd bij zijn aan komst te Boekarest begroet door zijn Roemeenschen college Titoelescoe Met een snelheid van 180 K.M. richt de auto een vreeselijk bloedbad aan Zeven dooden Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii| Het banditisme in de V.S. Politie stelt een ultimatum aan de ontvoerders van Gettle Poolsche kabinet af getreden wrm Bonds-gildejeest in het land van Cuyk. Te Sint Hubert zijn Zondag de eerste gilde-feesten gehouden, waarvan hierboven een aardig snapshot Prof. Kozlowski met de vorming van een nieuw ministerie belast Grootste gashouder van Zuid-China in de lucht gevlogentalrijke huizen vernield 20 dooden, meer dan ÏOO gewonden De ramp op den Wezer In een schrijven aan Herriot uit hij scherpe critiek op de houding van het congres Aantal kamerleden ge royeerd Herriot Proclamatie vanDollf uss Aaneensluiting van vaderlandsche organisaties" DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN De klok een uur vooruit Ook Italië heeft zijn zeemonster Politiebooten met machinegeweren op jacht Britsche fascisten in het nauw Menigte vernielt alle ruiten van hun hoofdkwartier te Newcastle Trotzki naar Zwitser land Imam van Yemen aanvaardt de vredesvoorwaarden van Ibn Saoed Explosie op Sachalin 21 dooden VON RIBBENTROP WEER TE BERLIJN I NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18743 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De reactie op den wereldoorlog bestond in het bouwen van een kaartenhuis van groote internationale illusies: de Volken bondsgedachte, het Kellogg-pact, de Stimson- doctrine als uitleg en aanvulling van het nim- rner-oorlog-beginsel, de ontwapeningsutopie. Men heeft gemeend dat dit schijnbaar met no bel idealisme en kinderlijke goedgeloovigheid aangevangen bouwsel het zou kunnen houden op den bodem van afschuw voor het barbaar - sche oorlogsbedrijf en van het solidariteitsge voel der elkander niet missen kunnende mo gendheden. Maar die bodem had zelfs voor een kaartenhuis te weinig draagkracht en het bouwsel werd scheef, omdat eigenbelang en politieke ambities eraan meeknutselden. En nu bijna zestien jaar na het beëindigen van de verschrikkelijke volkerenslachting schijnt de wereld ondanks alle pacifisme en edelaardige theorieën als een kreeft weer terug te krabbe len naar den toestand van het jaar 1914, toen de vrede barstte als een met gevaarlijke gassen op te groote spanning gebrachte ballon. Japan en Duitschland keerden Genève ontstemd den rug toe, in den Gran Chaco vechten twee Vol kenbondsleden zich dood in oerwoud-moeras sen met wapenen, welke hun door andere leden worden verstrekt, de ontwapeningsconferentie staat voor een uiteindelijke beslissing, Welke naar alle waarschijnlijkheid op het vellen van haar eigen doodvonnis zal uitdraaien. Zelfs voorzitter Henderson, die gehoopt heeft tegen alle hoop in, is tenslotte pessimistisch gewor den. In alle landen wint het nationalisme veld, vaak ten koste van het internationalisme. De gedachte aan bewapeningsvermindering is vrij wel overal opgegeven. Het eenige wat nog be reikbaar schijnt, is bewapeningstabilisatie in de bewapende landen en herbewapening in de ontwapende. En zelfs dat heeft weinig kans verwezenlijkt te zullen worden. Duitschland herbewapent, in Frankrijk, Engeland en Ame rika gaan steeds luidere stemmen op. die voor opvoering der bewapeningen pleiten „om den vrede te waarborgen". Buiten den Volkenbond om worden pacten gesloten. Men zoekt hulp en steun bij anderen tegen anderen. Sovjet-Rus- land heeft zich als een schildpad beveiligd door middel van non-agressiepacten. Polen sloot ac- coorden naar beide zijden met Duitschland en met Rusland. De Balkan sloot zich tot op Bul garije aaneen. Griekenland en Turkije vonden elkaar, evenals Oostenrijk, Hongarije en Italië. De Kleine Entente is een drie-eenheid gewor den. Frankrijk haalt de banden met zijn bond- genooten straffer aan. Er wordt contact gezocht tusschen Polen en Roemenië, tusschen Joego slavië en Bulgarije. Alleen Engeland speelt de sfinx, zooals het ook in 1914 de sfinx gespeeld heeft, tot het te laat was. De wereldballon zwelt weer van gas en eiken dag wordt het explosie-gevaar groo- ter. Dezelfde methoden, die in 1914 tot een catastrophe leidden, worden weer met ijver toe gepast. De machthebbers hebben niets geleerd en niets vergeten. Zij zijn door schade en schande niet wijs geworden, maar in hun kort zichtigheid versterkt. Een nieuwe oorlog zal het einde van Europa als toonaangevend werelddeel beteekenen, en toch worden dagelijks de stalen kiemen voor zulk een oorlog gelegd. Arme Hen derson, arm Europa, arm Genève. Mussolini heeft in de „Berliner Börsenzeitung" een laat ste artikel gepubliceerd over de ontwapenings kwestie. Zijn conclusie is: „Op denzelfden dag, waarop de gedelegeerden ter ontwapeningscon ferentie zouden moeten verklaren, dat ontwa pening een schoone, maar gevaarlijke utopie is, zou de Volkenbond elke beteekenis en ieder prestige hebben verloren. Zijn politiek, die de vorming van statengroepen wil verhinderen, zal worden vervangen door de politiek der bondge- nootschappen, met andere woorden door de po litiek van voor den oorlog, tot tenslotte Zijne Majesteit het Kanon zal spreken. Een ontwa peningsconventie zou aan Europa en de wereld politiek een zekere periode van stabiliteit heb ben gewaarborgd. Het mislukken der conferen tie opent den weg naar onzekerheid. Misschien is Engeland in staat, zijn laatste troef uit te spelen, zijn macht en zijn prestige in de waag schaal te werpen. Sinds weken wacht de wereld hierop, nu het leven van millioenen en het lot van Europa op het spel staan." Zal Engeland doen, wat het in 1914 verzuimd heeft? Er schijnt zich in Engeland een steeds sterkere tendenz te ontwikkelen om geen stap verder dan Locarno te gaan inzake de veiligheidsgaranties, welke Frankrijk verlangt om in een Duitsche herbewa pening toe te stemmen. Het kaartenhuis der internationale illusies staat op instorten en de wereld is zoo zwak geworden, dat ze zulk een ineenstorting moeilijk zal kunnen doorstaan zonder zelf in haar voegen te kraken. De mond van Z. M. het Kanon spert zich open, niet om van verveling, maar van honger te gapen. PARIJS, 13 Mei. Bij de autorennen, welke Zon dag door de automobielclub „Ile de France" te Fontainebleau ztjn gehouden, is de door Eric Lora bestuurde „Bugatti-auto" op 300 M. voor de finish door tot nu toe onopgehelderde oor zaak tusschen de toeschouwers terecht gekomen. Het ongeluk^kostte zeven personen het leven, waaronder de bestuurder van den verongelukten auto. Gebleken is, dat Lora een pseudoniem was voor den militairen vlieger Cochin. Deze is 28 jaren geworden. Tot de dooden behooren twee vrouwen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet nauw keurig vastgesteld. Een hond zou het afgezette baangedeelte hebben overgestoken. De toeschou wers probeerden door geschreeuw en gewuif den coureur op den hond opmerkzaam te maken. De bestuurder werd door deze signalen plotseling afgeleid, zoodat hij de macht over zijn stuur ver loor. Met een snelheid van 180 K.M. kwam de auto in de menigte terecht. Nader wordt nog gemeld, dat uit het onder zoek is gebleken, dat de oorspronkelijke ver onderstelling, dat de coureur voor een op den weg loopenden hond zou zijn uitgeweken, niet steekhoudend is. Integendeel zou gebleken zijn, dat de racewagen zelf constructie-fouten had. Een der beide remblokken was onderweg los geraakt en van den wagen gevlogen. Toen de wagen kort voor de finish een snelheid van 170 K. M. had, wilde de coureur remmen. Aan gezien slechts één der remmen werkte, werd de wagen opzij geslingerd en kwam in de toe schouwers terecht. Voorts heeft men geconsta teerd, dat de regelingsdienst in strijd met de aanwijzingen van de politie, het publiek tot vlak bij den weg had toegelaten. H VERWACHTING: Meest matige, |5 Noordelijke tot Noord-Westelijken of Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler, vooral des nachts. STOR MWAARSCHTJWIN G S DIENST H Geseind van De Bilt, 14 Mei te 7.45 uur aan alle posten: Weest op uw hoede! Hoogste stand: 768.6 te Akureyry. E= Laagste stand: 745.2 te Skudenaes. Zon op 4.09 onder 7.45 - Licht op 8.15 21 Mei E.K. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LOS ANGELOS, 14 Mei De politie te Los Angelos heeft den ontvoerders van den millionnair William Gettle een ultimatum ge steld, dat men Zondagnacht te 1 uur een drijf jacht zou openen, indien Gettle gevangen zou worden gehouden. De familie van het slacht offer heeft de politie dringend verzocht, het ultimatum 24 uur uit te stellen om in de ge legenheid te worden gesteld een dag langer rustig met de bandieten te onderhandelen over het losgeld. Momenteel eischen de ontvoer ders 75.000 dollar. Uit Washington wordt gemeld, dat het Ameri- kaansche ministerie van justitie de instelling overweegt van een speciaal fonds van 2% k 3 millioen dollar voor de versterking van de fede rale politie met 270 man, 30 pantserauto's, 200 snelle politie-auto's, machinegeweren, geweren en kogelvrije pantservesten. Hoe noodig een dergelijk plan is, toont een bericht uit Tucson, in den staat Arizona, waar een misdadigersbende het plan zou hebben ge maakt, een lid van het Amerikaansche kabinet, n.l. den departementsdirecteur voor de be grooting, Lewis Douglas, en een vrouwelijk lid van het Huis van afgevaardigden, Miss Isabella Greenway, te ontvoeren. Een in de gevangenis van New-Mexico gedetineerd veroordeelde he°ft medegedeeld, dat de misdadigers hun oor spronkelijk plan als onuitvoerbaar hadden op gegeven en inplaats daarvan het kleindochtertje van een rijk veehouder, Jane Robles ontvoer den, dat zich nog steeds in hun handen bevindt. De politie heeft in verband hiermede nog geen stappen gedaan, aangezien zij de misdadigers met rust wil laten tot de onderhandelingen over de vrijlating van het kind tot resultaat hebben geleid. WARSCHAU, 13 Mei. (Reuter). Heden is de Poolsche ministerraad bijeengekomen. In aan sluiting daarop begaf de minister-president Jendrzejewioz zich naar denpresident der re publiek, om dezen het ontslag van het kabinet mee te deelen. De president der republiek heeft het ont slag aanvaard. Professor dr. Léon Kozlowski kreeg opdracht een nieuwe regeering te vormen. Dr. Kozlowski is hoogleeraar aan de universiteit van War schau; vroeger was hij minister voor de Land bouwhervorming en in het afgetreden kabinet was hij onderminister van financiën. Het regeeringsgezinde blad „Kurjer Foran- ny", die het aftreden van de regeering Zondag morgen publiceerde, meent te weten, dat de afgetreden minister-president om gezondheids redenen een langdurig verlof noodig heeft. HONGKONG, 14 Mei. (Reuter). Op een van de westelijke eilanden van de stad Hongkong is een gashouder in de lucht ge vlogen. Tot nu toe heeft men een twintigtal dooden geborgen, terwijl meer dan honderd gewonden in de ziekenhuizen zijn opge nomen. De ontploffing was zoo hevig, dat de huizen in de omgeving werden vernield, terwijl op tal rijke plaatsen brand uitbrak. Nader wordt gemeld, dat de gashouder, die in de lucht is gevlogen, de grootste van geheel Zuid-China is. Het schijnt, dat de druk vwi het gas te groot is geweest, waardoor het bovëtistuk van den gashouder werd weggeslingerd. Het gas ver spreidde zich door de straten, drong de huizen binnen en ontbrandde bij open vuren. Oogenblikkelijk ontstond op verscheidene plaatsen brand. De bewoners sprongen uit de vensters of ren den in paniek met ernstige brandwonden aan het gezicht en verschroeide haren naar buiten. Onder de dooden bevinden zich vele vrouwen en kinderen. Een deel der slachtoffers is onherkenbaar verminkt. Alle brandweren uit de omgeving verleenen assistentie op de plaats van de ramp. Uit Bremerhaven wordt nader gemeld, dat de bergingswerkzaamheden bij de „Merkur" moesten worden opgegeven. Het schip is ge kapseisd. De twee machinisten, twee stokers, de kok en diens vrouw worden als verloren be schouwd. De bergingswerkzaamheden zijn noch tans Zondag voortgezet. Tot Zondagavond laat was men er nog niet PARIJS, 13 Mei. Het congres der radicaal- socialistische partij te Clermond-Ferrand is heden gesloten. Nadat de politiek der partij leiding Zaterdagavond was goedgekeurd, dank zij de uitvoerige rede van Herriot, die zien daarbij zoo had ingespannen, dat hij een aan val van zwakte kreeg, bleef er voor de discussie van Zondag nog slechts de behandeling over van het royeeren van een aantal onzuivere elementen uit de partij. Reeds den vorigen dag had een commissie voorstellen gedaan, die dooi de partijleiding met slechts enkele wijzigingen waren overgenomen. Geroyeerd werden de Ka merleden Garat, oud-burgemeester van Bor deaux, Bonnaure, Proust, Hesse, Dalimier en Bonnardi, alsmede Senator René Renoult, aan gezien zij als advocaten of in andere kwaliteit in verband met de Stavisky-affaire genoema waren. Twee royementsvoorstellen werden na lang- durige discussie verworpen. Het eene voorstel betrof het Kamerlid Hulin, die Stavisky inder tijd aan den toenmaligen Minister van Arbeid Francois Albert had voorgesteld. Hulin verde digde zich, door erop te wijzen, dat zijn han delwijze louter onvoorzichtigheid was geweest, waaruit hij geen enkel geldelijk voordeel had getrokken. Het andere verworpen royementsvoorstel had niets te maken met de Stavisky-affaire. Hel gold den afgevaardigde Malvy, die bij het ont slag van den Parijschen politie-prefect Chiappe bij een stemming in de Kamer om vertrouwen uit te spreken in de regeering Daladier zich met goedkeuring van de fractie als eenig fractielid van stemming had onthouden. Malvy had ge handeld uit vriendschap voor Chiappe, die in 1918 in een proces voor het Hoog Gerechtshof waarvoor Malvy terechtstond, verklaringen hao afgelegd, waaraan Malvy vermoedelijk heeft st danken, dat hij niet standrechtelijk werd ge fusilleerd. De vice-voorzitter der radicaal-socialistische partij Cudenet, heeft een brief gericht tot den partij-voorzitter Herriot, waarin hij, te zamen met Le Biun, Senac en Faron mededeelt, dat hy uit de party treedt. Ter motiveering verklaart Cudenet, dat het congres van Clermont-Ferrand zonder eenig voorbehoud en zonder waarborgen, dat de an dere partyen zich eveneens aan den gesloten wa penstilstand zouden houden, zyn goedkeuring had gehecht aan de samenwerking met de re geering der nationale eenheid. Gedurende het geheele congres had men de kwestie van deze waarborgen niet besproken. Op politiek gebied had Herriot zelf toegegeven, dat men den traditioneelen stryd tegen de op positie van rechts had opgegeven. Uit al deze feiten viel af te leiden, dat de radicaal-socia listische party de overwinning der opstandige elementen steunt. Daardoor veroorlooft de par ty de minderheid van het land, vry te beschik ken over de meerderheid. Cudenet verklaart in zyn brief, dat hy de eenige was, die tegen de gevaariyke bondgenooten-politiék van Barthou heeft geprotesteerd en de eenige, die op het congres ,den naam van Briand heeft uitgespro ken. Op de agenda stond ook de ontbinding van fascistische organisaties. In plaats daarvan is de stryd- en sociale onderdrukkings-politiek van rechts en de capitulatie voor de opstandi ge elementen door een resolutie der party ge legaliseerd. In zyn antwoord aan Cudenet heeft Herriot de beschuldigingen tegen de party afgewezen en verklaard, dat de party ook in de toekomst de democratische beginselen trouw zal biyven Men bewyst het volk den besten dienst, door zyn belangen te verdedigen en de verplichtin gen, die men op zich heeft genomen, na te ko men, d.w.z. den vrede met de partyen te hand haven, zonder dat men daarom zyn overtui ging behoeft te verraden. Cudenet heeft thans, naar reeds algemeen verwacht v/erd, met zyn aanhangers een nieu we radicaal-socialistische party gesticht, welke zich zal baseeren op het oude,, in 1901 vastge stelde partyprogram, zy zal den naam dragen van „radicaal-socialistische party richting Ca- mille Pelletan". in geslaagd ten gevolge van den hoogen zee gang het sleepschip „Merkur", dat met 6 per sonen aan boord gezonken is, te lienten. Het schip ligt nog steeds onder den waterspiegel. Vanaf Maandagmorgen vroeg zal het bergings werk worden voortgezet. Intusschen hebben dui kers de schade van het s.s. „Albert Ballin" vast gesteld. Na herstel van de schade zal het schip naar Hamburg doorvaren. WEENEN, 14 Mei. Officieel wordt medege deeld: De leider van het Vaderlandsche Front, bondskanselier Dr. Dollfuss, en diens plaatsver vanger vice-kanselier Starhemberg, deelen in een door beiden onderteekende proclamatie me de, dat zeer binnenkort alle „vaderlandsche or ganisaties en groepen" zullen worden aaneen gesloten. Breuk in rad. soc. partij in Frankrijk. Cudenet richt een nieuwe partij op. Strijd in Arabië gestaakt. Mijnwerkersstaking in Beigië? 16 Mei a.s. wordt een referendum gehouden over loonsverlaging Poolsche kabinet afgetreden. Trotzki naar Zwitserland. Coureur rijdt te Fontainebleau op de menigte in. Zeven dooden. De Nederlandsche Reisvereeniging voor Katho lieken viert te Amsterdam haar 10-jarig be staan. Minister De Wilde legt een nadere verklaring af naar aanleiding van zijn onlangs gehouden rede. De overval te Den Haag; ook de tweede dader gearresteerd. Dr. Willem Mengelberg is benoemd tot Groot- Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Opening van de nieuwe haven van Harderwyk. OO ROME, 14 Mei. Bij het eiland Ischia voor Napels hebben Italiaansche visschers een reus achtig monster gezien, dat van tijd tot tyd opdook. De geweerschoten, die de visschers los ten, hadden geen resultaat, waarna zij verster kingen uit Napels requireerden. Twee motor booten der Napolitaansche havenpolitie namen de jacht met karabijnen over, doch eveneens zonder gevolg. Daarna werden twee groote po litiebooten met machinegeweren en scherpschut ters te hulp geroepen, die het monster zoo in het nauw dreven, dat het den uitgezetten net ten niet meer kon ontkomen. Men hcopt thans het monster met bijzondere toestellen aan land te kunnen trekken. Intusschen heeft men ge constateerd, dat de visch een lengte van on geveer 20 meter heeft. LONDEN, 14 Mei. (Reuter). Tijdens een ver gadering van de Britsche fascisten te New castle on Tyne hebben ernstige onlusten plaats gehad. Het vroegere socialistische Lagerhuis lid Joe Beckett trachtte een rede te houden doch hij werd met uitroepen als „verrader" ontvangen. De politie ontbond de vergadering en bracht Beckett en een anatal zwarthemden naar hun hoofdkwartier. Een groote menigte verzamelde zich voor het gebouw en wierp het steenen alle ruiten in. Een fascist werd aan het hoofd gewond. De politie arresteerde twee personen. In den komenaen nacht gaat de zomertijd in. Voor men zich heden avond ter ruste begeeft denke men er aan de klok één uur VOORUIT te zetten. PARIJS, 13 Mei. Volgens een Havasbericht uit Annecy is Trotzki, die zich 48 uur aldaar heeft opgehouden, Zondag in de richting van Vallorcina vertrokken, met bestemming naar Zwitserland. De „Matin" verklaart, uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat Trotzki's reis naar Zwitserland geen plezierreis is, doch dat de oud-volkscommissaris Frankryk definitief heeft verlaten. Het blad vermoedt, dat Trotzki zich voorloopig in Zwitserland zal vestigen. DJEDDA, 13 Mei (Reuter). De regeering van Saoedië deelt officieel mede, dat met den Imam van Yemen een wapenstilstand is gesloten en dat de Imam zich bereid heeft verklaard, de voorwaarden van Ibn Saoed onverwijld uit te voeren. De onderhandelingen over de vredes voorwaarden en de door Ibn Saoed gevraagde waarborgen zullen spoedig beginnen. Volgens een te Cairo verschijnend blad zou den de meeningen in Yemen over het al of niet voortzetten van den oorlog verdeeld zijn en zou vooral de kroonprins Seioel Islam Ali een voor stander van voortzetting van den oorlog zijn. PEKING, 13 Mei. Op het Japansche ge deelte van het eiland Sachalin heeft by den bouw van een electrische centrale een ontplof fing plaats gehad. Tot nu toe zijn 21 dooden geborgen De reddingswerkzaamheden worden voortgezet. BERLIJN, 14 Mei. De Duitsche gevolmach tigde voor ontwapeningskwesties, v. Ribbentrop die te Londen besprekingen heeft gevoerd met vooraanstaande personen, is Zaterdagavond per vliegtuig te Berlyn teruggekeerd lr^ v vwvvwwumiimii;////////. T-r+S? Ju- Stand op Maandag 1 uur n.m.; 748 Vorige stand: 753

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1