PARCIVAL ABR.MEIJER SPORT- EN VAH HAREN S SCHOENEN! WEEKNIEUWS DINSDAG 15 MEI 1934 staat van besommingen TENNISJURKEN HAAR BESTE WERK kts voor c/e ö/inJ&tentagen/ VRAGENBUS VOETBAL R.K.H.V.B. District Haarlem v. d. D.H.VB. SPORTVER. „JOHEZ" Een „Johez" voetbaltournooi UIT DEN OMTREK BENNEBROEK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE VELSEN RIJKSVISCHAFSLAG ZAANDAM GROOTE HOUTSTR. 16 KINDERJURKJES DOOR MARIE KOENEN f 1.—, fr. p. p. 1.10 (i. HOEK GROOTE HOUTSTR.-VERWULFT HAARLEM .SCHOENFABRIEKEN WAALWIJK v Vraag: Welke is de mooiste en de gemakke- JlJkste weg van Alkmaar naar Gouda? Antw.: Alkmaar, Beverwijk, Velsen, Haarlem, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Leiden, Alphen. Bodegraven, Gouda. Totaal 95 KM. Vraag: Hoe moet ik hars uit een colbert- Costuum verwijderen? Antw.: Met petroleumaether. Vraag: 1. Een dochtertje wordt met 25 Juli 13 jaar. Het nieuwe schooljaar is heden be gonnen. Zij is de zevende klasse door geweest ®n begint nu de achtste klasse; is het mogelijk, baar 25 Juli van school te nemen? 2. Kan ik haar ook op een andere school Jh oen andere gemeente doen, waar het school jaar in September begint; dus wanneer zij wel den ouderdom heeft om van school te gaan? - tijdsomstandigheden dwingen mij er toe 2Ulks te doen. Antw.: 1. Neen; 2. Ja. Vraag: Op welk gironummer en onder welk Sdres kan men giften storten voor den herbouw van de Abdij van Egmond? Antw.: Gironummer 28485 fa. Theodoor Gi- ussen, Amsterdam. Vraag: 1. Is Congolot (Etat. In Dependant du Congo) Serie 32046 No. 14 als uitgeloot? 2. Alsmede een lot van de vereeniging 's lands- Veerbaarheid Serie 2706 No. 32? 3. Op welke data trekken deze loterijen en Vaarin worden zij gepubliceerd? 4. Een Duizend Mark biljet, dagteekening Ber- un, den 21 April 1910. Heeft dit nog waarde? Antw.: 1. Neen; 2. Neen; 3. De loten trekken Februari, April, Juni, Augustus, October en December; de uitslagen worden in verschillende dagbladen opgenomen o.m. in de „N. H. O."; 4. Zoo goed als niet. Vraag: Tot wie moet ik mi) wenden om in lichtingen omtrent den Mariabond (Bond voor geheelonthouders) Antw.: De Mariabond is een diocesane in stelling, maar u bedoelt waarschijnlijk de plaat- Selijke Mariavereeniging. Wend u tot de presi dente, Mej. Drostvan Aken, Pijnboomstr. 60. Vraag: Wat is de kortste weg per fiets van Beverwijk naar Bussum? En hoeveel K.M.? Antw.: Beverwijk, Velsen, Hembrug, Amster dam, Diemerbrug langs nieuwen rijksweg, Crailoo, Bussum. Totaal 45 K.M. ongeveer. Vraag: Heeft een dagmeisje, dat achtereen- v°lgens een jaar in dezelfde betrekking van 94 Uur geweest is, recht op vacantiedagen? Antw.: Neen, tenzij zulks van te voren is afgesproken. Vraag: Bestaat er een courant „De Katho lieke Vrouw"? Zoo ja, mag ik dan het adres van de redactie? Antw.: Een tijdschrift wel. Redactie is ge- Vestigd Emmaplein 2, Den Bosch. Vraag: Op hoeveel vacantiedagen heeft een meisje recht, die één jaar in dezelfde betrekking is; alle dagen van 8 tot 8 uur? En heeft ze ook recht op kostgeld? Antw.: Het meisje heeft alleen recht op va- Cantie, wanneer zulks van te voren is overeen gekomen. Vraag: Hoeveel personeele belasting moet er m de Haarlemmermeer betaald worden voor een buis, dat f 4.75 huur doet per week? Antw. De bepalingen, die in Haarlemmermeer Relden voor de personeele belasting zijn ons biet bekend, zoodat wij U tot onze spijt op uw Vraag niet kunnen antwoorden. OFFICIEEL tJTTSLAGEN: 6 Mei: Finale kamp. v. Haarlem (juniores) TYBB—HBC 0—1. Hiermede behaalde HBC opnieuw den kam pioenstitel. 10 Mei: afd. E: SantpoortHBC 70. 13 Mei: Proefwedstrijd juniores A-juniores B 1. Afd. E: HBCSantpoort uitgesteld. DISTRICTENDAG TE HILLEGOM Tweeden Pinksterdag speelt het Haarlemsch mstrictselftal tegen het dito Leidsche. Zoowel ue senioren- als juniorenploeg zal op het Con- Sprdiaterrein den strijd aanbinden tegen de duidelijke vertegenwoordigers. Na den gehouden proefwedstrijd heeft de piftalcommissie het juniorenelftal aldus gefor meerd: Oppenkamp (T.Y.B.B.) Toeset V. d. Drift (Geel-Wit) (T.Y.B.B.) Van Iersel Van Ameröngen Hoogeslag (Alliance) (Onze Gezellen) (T.Y.B.B.) "an Rooden Hoogeveen V. Bakel (H.B.C.) (Alliance) (H.B.C.) Tulleman V. d. Drift (T.Y3.B.) (T.Y.B.B.) Reserves: Pijnakker, doel; V. d. Putten, ach ter; Vink, midden; Van Schie, voor. H.H. secretarissen worden vriendelijk ver- °cht de betrokken spelers aan te schrijven ook m senioren. He junioren spelen om één uur, de senioren °m half drie. Het eerste elftal vertrekt om 12 uur vanaf Vempeliersstraat per rijwiel of bij ongunstig ™eer per tram. Voor shirts en kousen wordt zorg Bedragen. AD INTERIM 19 De Sportvereeniging „Johez" organiseert op en 26 Mei a.s. een voetbaltournooi, waaraan Uilen deelnemen de elftallen van Van Gelder's Sportvereeniging te Velsen, „W.V.A." te Amster dam, Haarlem's Dagblad en „Johez" te Haarlem. De wedstrijden op 19 Mei worden gespeeld op bet terrein van „Swastika" gelegen a.d. Vergier- «erweg. Om 15 uur wordt begonnen met den wedstrijd Van GelderJohez, terwijl direct daarna de elf tallen van „W.V.A." en Haarlem's Dagblad, den strijd zullen aanbinden. Op 26 Mei wordt het tournooi voortgezet op 't terrein van „R.C.H." te Heemstede, waar om 15 Uur de verliezers in 't veld komen en om 16.15 Uur de winnaars voor de finale het strijdperk ^uben betreden. Als wisselprijs is beschikbaar de „Lourens Cos- mrprijs". Ook voor de andere deelnemende Vereenigin- Sen zijn fraaie plaquettes uitgeloofd. Feestavond St. Josephs Gezellenvereeniging Ter gelegenheid van de plechtige installatie Van nieuwe leden hield j.l. Zondag de St. Joseph's Gezellenvereeniging een feestavond in b®t R.K. Vereenigingsgebouw alhier. Onder de talrijke belangstellenden waren o.m. aanwezig de praeses, pastoor Wassen, de vice-praeses, kapelaan Boelrijk, rector van den Heuvel, pater •Brouwer, de districts-praeses, districts-senioren ®b afgevaaridgden der zustervereenlgingen den B.K. Volksbond en K. J. C. De bijeenkomst Werd geopend met het zingen van Roomsche Blijdschap, waarna het openingswoord werd gesproken door kapelaan Boelrijk, die allen een hartelijk welkom toeriep en o.m. zeide dat de plechtigheid van de installatie, voor het eerst in een vroolijken avond zou geschieden, ook vooral omdat de nieuwe leden, die een cur sus hadden gevolgd eens konden zien wat van de St. Josephs Gezellen kon worden verwacht. Hierna liet de Kolpingband zich hooren en werd het Vlaggenlied gezongen, waarna de plechtige installatie der adspiranten volgde door pastoor Wassen, die allen op de gebrui kelijke wijze de belofte afnam van „Trouw aan Kolping". Na het Kolpingslied volgde een toespraak van den vice-praeses, die o.m. in hartelijke bewoordingen zijn gelukwensch uit sprak, waarbij spr. er vooral den nadruk op legde dat bij alles wat gedaan en gesproken wordt, de godsdienstigheid de voornaamste plaats moet innemen. Vervolgens werd door den districts-praeses het woord gevoerd, die er zijn voldoening over uitsprak, dat bij deze instal latie een feestavond in de mooi versierde zaal werd gehouden. O.m. noemde spr. de gezins gedachte en beroepsgedachte den meest dege- lijken grondslag voor de sociale vorming. Bij het dagelijksch werk moet de Godsdienst niet vergeten worden en het program van Kolping vastgehouden, niet alleen in woord, maar ook naar den geest van Kolping. Gedurende de pauze werd door de Kolping band muziek gemaakt en werd een wedstrijd met kienbladen gehouden, waarbij aan de ge lukkigen een groote taart werd overhandigd. Na de pauze volgde een alleraardigste klucht in drie bedrijven: „De Onuitstaanbare", opge voerd door de tooneelclub „Adolph Kolping". Het langdurig applaus en onbedaarlijk gelach gaven blijk van voldoening en instemming der aanwezigen. Tenslotte werd deze welgeslaagde avond door den vice-praeses gesloten en met het gemeen schappelijk zingen van „Aan U, O Koning der Eeuwenn". Personalia Tot bestuurslid van de Stichting Ned. Suikerbietencentrale te Bergen op Zoom is benoemd de heer W. M. Gunning alhier. Gemeenteraad Agenda van de openbare ver gadering van den raad der gemeente Bloemen- daal, te houden op Donderdag 17 Mei 's namid dags 2 uur in het raadhuis te Overveen: 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging der veror dening tot vaststelling van de namen der wegen 3. Overname bermen van de Busken Huetlaan. 4. Aankoop grond aan de Julianalaan. 5. Onbe woonbaarverklaring van perceel Vogelenzang- scheduinweg no. 7. 6. Ontheffing bepalingen tot: bebouwingsvoorschriften. 7. Intrekking besluiten tot: verleening van ontheffing der bouwverorde ning aan- en aankoop grond van den heer A. D. Huysman. 8. Aanvulling der Algemeené Politie verordening. 9. Vaststelling verordening tot hef fing eener belasting voor brandwachts bij film- vertooningen. 10. Vaststelling verordening op de heffing van schoolgelden L. O. en U. L. O. 11. Voorstel tot instelling van een agentschap der arbeidsbemiddeling en vaststelling van de daar- De jeugd aan 't kweeken Morgen, Woens dagmiddag 2 uur, zal in het Jeugdhuis de uit reiking plaats hebben van de Floralia-stekken, welke door de Ver. voor Jeugdwerk worden be schikbaar gesteld a, 10 ct. per stek. In September zal de tentoonstelling en de be kroning van de ingeleverde planten plaats heb ben. Personalia Tot bestuurslid van de Ned. Suikerbietencentrale is benoemd de heer Chr. v. d. Heuvel, alhier. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij: G. A. Schreuder, Karei van Manderstraat 35, paar handschoenen; j. de Jong, Meerweg 31, Heemstede, fazant; De Bonte, Borneostraat 29, schippershaak; Pot, Postlaan 15, fototoestel; J. A. Polak, Jeroen Boschlaan 18, hondje; D. Veld huis, Celebesstraat 21 Heemstede, badcostuum; Beverdam, Binnenweg 80, vulpen J. Roest, Ka- naalweg, roeiboot; Cliteur, Iepenlaan 2, groen - tenmand; Bureau van politie raadhuisstraat, jongenspet; Pollé, Binnenweg 85, vulpotlood. GEMEENTELIJKE LUCHTBESCHERMINGS DIENST (II) Zooals is aangekondigd, zal ik U dus verder gaan vertellen hoe deze nieuwe Gemeentedienst in algemeenen zin wordt gedacht. Bijzondere plaatselijke omstandigheden ma ken het wel eens noodig om enkele onderdeelen naar behoefte te wijzigen. Voor zoover dat van belang kan zijn te Uwer voorlichting, zal zulks worden medegedeeld. Het is niet ondienstig om'nog eens uit arti kel 1 te herhalen, dat de lbd. tot doel neeft: de bescherming van de burgerbevolking en van openbare diensten en gebouwen, alsmede van particuliere bedrijven, scholen en belangrijke kunstwerken, tegen de uitwerking van lucht bombardementen. Er zal toch wel niemand zijn, die durft ga- rantteeren, dat er geen oorlog meer komt 'mét kans op luchtaanvallen!) en zoolang die garan tie niet bestaat, moet men den lbd. deze „pre mie op zijn levensverzekering" die zeer zeker wél een vrij groote mate van veiligheid garan deert, accepteeren. Van Rijkswege bestaan al een aantal afweer middelen en Diensten, samen te vatten onder den naam van luchtverdediging. Deze hoofd zakelijk militaire middelen en maatregelen te gaan beschrijven ligt niet in de bedoeling van deze artikelen. Er bestaat trouwens litteratuur genoeg daarover voor hen, die bijzonderheden zouden willen weten. De luchtverdediging heeft tot doel, de vijan delijke vliegtuigen te bestrijden en te beletten om'hun oogmerk vrijelijk ten uitvoer te bren gen. Het zal U echter duidelijk zijn, dat al die afweermiddelen toch nooit geheel kunnen voor komen, dat bij verrassing of door overmacht, vijandelijke vliegers dóór zullen kunnen drin gen tot een voor hen belangrijk militair doei, b.v. de hoogovens hier in de gemeente. Het is dus een noodzakejjjk kwaad, dat bo- IJMUIDEN, 15 Mei. Rijkvischafslag. Tarbot 0.75—1.10 per K.G. Griet 7.50—26.00 per 50 K.G. Tong 0.35—0.65 per K.G. Middel Schol 31.00— 35.00, Zetschol 18.00—27.50, kleine Schol 1.75— 24.00, Bot 0.35—2.30, Schar 3.004.60, Tong schar 22.00—26.00 per 50 K.G. Vleet 1.67 per st. Pieterman en Poon 3.904.40, middel Schelvisch 22.00, kl. midd. Schelvisch 11.00—16.50, kleine Schelvisch 7.00—13.00 per 50 K.G. Kabeljauw 16.5039.00 per 125 K.G. Gullen 3.008.50 per 50 K.G. Leng 0.350.80 per stuk. Heilbot 0.70 —1.00 per K.G. Wijting 3.6Ó—6.50 per 50 K.G. Koolvisch 14—16 cent per stuk. Makreel 7.00— 7.50 per 50 K.G. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Caroline 360 manden 3899.Turkoise 91 manden 815.Vios II 10)5 manden 1051. Adelante 260 manden 2413 LOGGERS K.W. 70 425.—, K.W. 57 536K.W. 55 476.—, K.W. 140 327.—, K.W. 23 558.—, K.W. 14 372 K.W. 114 459.—, KW. 118 524,—, K.W. 135 421— vendien van Gemeentewege wordt voorzien in de behoefte aan hulp op allerlei gebied, die als dan noodig zou kunnen blijken. Die hulpver leening nu noemen wij luchtbeschermingsdienst en is zóó veel omvattend, dat allerlei zaken, vooral technische vraagpunten en opleiding van „vakmenschen", in vredestijd moeten ge schieden. Hoe beter die voorbereiding geschied is, hoe meer kans er bestaat, dat een vijand af zal zien van het gebruiken van strijdmiddelen, waar mede toch geen succes te behalen zal zijn'. U gaat ook niet probeeren om een brandkast- deur door te prikken met een naald, niet waar? En zóó moet een vijand zich gaan voelen, als hij er op uit gestuurd wordt om bijvoorbeeld met bommen onze sluizen te vernielen. Ik zal u intusschen niet inlichten, hoe schade lijk het voor ons land zou zijn, indien hem dat gelukte, maar het zal hem ook niet gelukken, als hij maar die „brandkastdeur" tegenover zich aantreft. Welnu die „deur" begint al togen te houden, zoodra hij de grenzen van ons land over komt (luchtwacht-dienst), vervolgens botst hij tegen de deur, in den vorm van onze lucht verdedigingsmiddelen en om nu de laatste kiertjes dicht te stoppen moet de plaatse lijke luchtbescherming hem trachten te belet ten groote successen te bereiken, en wel door zoo snel mogelijk de gevolgen van een bom bardement te niet te doen. De lbd. is dus een aanvulling, in iedere ge meente, op de veiligheidsmaatregelen die van Hoogerhand worden genomen en het is dus ook logisch, dat deze aanvulling van Gemeentewege, d.w.z. door ons allen gezamenlijk moet worden voorbereid; hoe eerder hoe beter! De gang van zaken is, in het algemeen, als volgt: het (gemeentelijk) bureau lbd. krijgt; in tijd van oorlog per radio mededeelingen om trent de aanwezigheid en nadering van vijan delijke vliegtuigen. Daarvoor bestaat een sein: luchtgevaar aanwezig. Alsdan zal het Hoofd lbd. een aantal „mede werkers" moeten waarschuwen, b.v. per tele foon, zoodat dezen nog tijd hebben om hun aan gewezen posten te betrekken. Ik denk hierbij b.v. aan brandwachten, die bijzondere gebouwen gaan bezetten, om direct hulp te kunnen verleenen als er wat gebeurt. Zoo zullen ook ziekenhuizen, hulpposten van den Geneeskundigen Dienst, Politie en Brand weer gewaarschuwd dienen te worden, want als de vliegtuigen inderdaad verschijnen en tot bommen afwerpen overgaan, gebeurt dit ook zóó snel, dat de eerste hulp al aanwezig be hoort te zijn vóórdat de bommen vallen. Al naar mate dan verdere hulp gewenscht blijkt, kan door het Hoofd lbd. nog meerdere Openbare Diensten of hulporganisaties bij deze zaak be trokken worden, zooals Gas- en Waterleiding bedrijf, b.v. méér waterdruk, of in sommige ge vallen afsluiting, Politie voor afzetting, hulp verleening door den Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst, Dienst van Openbare Werken, enz. Vooraf is het echter noodig om de geheele burgerbevolking te waarschuwen, dat vliegtui gen in aantocht zijn en dat sein, dat zoowel per radio-distributie, als per telefoon en per sirene of fluit wordt gegeven, zoodra het aan nemelijk is, dat de vliegtuigen inderdaad de ge meente naderen, dat sein noemen we: Luchtalarm. Luchtalarm omvat dus de geheele bevolking en heeft de bedoeling om iedereen die op straat is een goed heenkomen te laten zoeken. Immers dén is het neervallen van bommen ook zeer spoedig mogelijk en hoewel het dui delijk zal zijn dat ongelukken niet kunnen uit blijven bij rechtstreeks treffen van bommen, zoo is het óók logisch, dat men in zijn eigen huis, of in het dichtstbijzijnde (dat asvl moet verleenen!) al een vrij groote mate van veilig heid vindt tegen verwonding door schei-ven, steensplinters en dergelijke. Het is bovendien óók noodig om een onderdak te zoeken, omdat die vliegtuigen beschoten zullen worden en die kogels of prpjectiel-scherven vallen ook weer ergens op den grond en zouden dus verwon dingen kunnen bezorgen. Men biiive dan ook verder in zijn „onderko men", totdat door het Bureau Lbd. bekend wordt gemaakt dat het gevaar is geweken, waar toe alweer van de radio, telefoon en door het luiden der kerkklokken gebruik zal worden ge maakt. (Sein: luchtgevaar geweken!) En omdat ln oorlogstijd juist veel mannen onder de wapenen zijn, gelden de bovenbedoel de maatregelen nog het meest voor de vrouwen en kinderen. Vandaar mijn vragen: Is er al een Dames-comité gevormd, ter be studeering van dit vraagstuk? En wat doen de Inrichtingen van Onderwijs? Voor dezen keer wil ik het bij deze Alge- meene Bepalingen laten, om achtereenvolgens al deze zaken nader met U te bespreken en raad te verschaffen. TECHNISCH AMBTENAAR LUCHTBESCHERMING GEMEENTERAAD Maandagavond vergaderde de Raad dezer gemeente Afwezig was Wethouder Kelder (S. D. A. P.) wegens ziekte. Ingekomen was de rekening van de Com missie voor het fonds van wijlen J. de Hoop. Hieruit blijkt dat het fonds rijk is: aan effec ten ƒ89.065.50, aan kasgelden 3.772.27% en nog 1.112.33 te goed aan rente; te zamen 93.950.10%. Benoemd werden tot leeraar aan het Lyceum in wiskunde, mechanica en natuurkunde Drs. G. J. Lambroes te Amsterdam; tot ieerares aan de vakschool voor meisjes mej. C. Note- boom. Gesloten werd tot verhuur van wateropper vlakte in de Oude Zeehaven aan de firma H. Simons Zoon ter grootte van 2 H.A. en te gen den prijs van 5% cent per M2., in het totaal 1100.per jaar. Aangenomen werd de verordening ter voor koming van besmetting door de ziekte van Weil in zweminrichtingen en zwemgelegenhe- den. De bestrijding is hoofdzakelijk gericht op het weren van ratten. Het is verboden in of in de nabijheid van badhuizen spijsresten, afval of ander vuil neer te werpen. Verder wordt voorgeschreven, dat het water moet worden onderzocht en ver- verscht, en wordt er toezicht gehouden op de reinheid van privaten en urinoirs. Besloten werd te vergunnen, dat de winkels Woensdag. Donderdag en Vrijdag vóór Pink steren tot 10 uur 's avonds open zijn. Op advies van den heer RANSHUYSEN (R.K.) werd eveneens besloten tot ontheffing voor den tweeden en derden Pinksterdag tot des avonds 10 uur, hetgeen op aandrang van Wethouder PRINS (S.D.A.P.) gewijzigd werd in gedurende de Pinksterdagen tot 12 uur des avonds. Een verzoek van J. de Boer om vergunning tot het bouwen van een woning aan de Braak- steeg werd afgewezen, omdat daardoor de steeg 1.80 M. smaller zou worden. Besloten werd tot overneming van gror.d aan het Kalf o. m. van het R. K. Armbestuur en van de parochie van de H. Maria Magdalena. Aanvulling Ambtenarenreglement Aanvulling vah het Ambtenarenreglement als gevolg van door den Minister van Binnenland- sche Zaken kenbaar gemaakte wenschen, o.m. betreffende a. verbod van den ambtenaar om in dienst insignes of onderscheidingsteekenen te dragen; b. verbod om andere dan nationale of oranje vlaggen aan dienstwoningen uit tc steken; c. ontslag aan ambtenaren wegens revolution- naire gezindheid of van een verboden vereeni ging; Komt U toch vooral eerst eens bij ons kijken, vóór U al die moeite doet van zalf te zitten naaien! Wij toonen U een groote ver scheidenheid in wasch- en kleurechte katoenen alle even aardig en goed koop. De modellen werden speciaal voor ons ontwor pen. Ook voor katoenen zult U zeker bij ons slagen d. ontslag van vrouwelijke ambtenaren die in het huwelijk treden of in concubinaat leven. B. en W. heben te kennen gegeven, dat deze bepalingen voor Zaandam niet noodig zijn. Op grond van dit laatste heeft de Commissaris der Koningin zich thans tot den Raad gewend. De heer TILKEMA (A.R.) zegt, van meening te zijn, dat het afwijzen van B. en W. inhoudt het afwijzen van de meerderheid in B. en W. Van de S.D.A.P. begrijpt spr. deze houding niet gezien de gedane uitspraken tijdens het Faasch- congres. Spr. doet den Raad een voorstel: De Raad, van oordeel, dat het Ambtenaren reglement op verzoek van de Regeering gewij zigd dient te worden, stelt B. en W. voor, den wenk van de Regeering ter harte te nemen en bedoelde wijzigingen in het Reglement op te nemen. Wethouder PRINS (S.D.A.P.) is van oordeel, dat bij de burgerlijke partijen verschillende raadsleden zijn, die meer democratisch denken dan de heer Tilkema en ziet dan ook liever, dat de andere partijen zich ook nader uitspre ken. De heer DOR JEE (C.H.) zegt, dat een voor stel van B. en W. niet ter sprake is. echter wel een advies. Het staat thans vast, dat als de Raad de Reglementswijziging niet aanneemt, dit er toch zal komen. Zonder dat op de men- schen reeds dwang wordt uitgeoefend, komen verschillende ambtenaren in den lande thans reeds tot andere inzichten door te bedanken voor de S.D.A.P. Het is in het belang van de Gemeente, met de Regeeringswenschen reke ning te houden. De heer DE VRIES (R.K.) keurt het dreigen met broodroof af. De Katholieke partij is rijk genoeg aan beginselen om communisten en fas cisten te bestrijden. Mocht het voorstel van den heer Tilkema aangenomen worden, dan komt deze kwestie in het G.O. en daarom zal de heer De Vries het voorstel-Tilkema steunen. Aan het voorstel van de Regeering wenscht spr. niet mede te werken. De heer FLENTROP (V.D.) is ook van mee ning, dat de Katholieke er. de A. R. wethouder niet aan dit advies hun stem hebben gegeven. Van den Burgemeester als plaatsvervanger van de Regeering zou spr. gaarne een adviseerende stem vernemen. Als democraat voelt spr. er voor, de Regeering te volden. Heeft Zaandam in den loop der jaren geen ondervinding genoeg gehad? Die Reglements wijziging komt er toch. Is dit wel een gezonde politiek? vraagt de heer Flentrop. De zucht tot behoud van de democratie zal de V.D.-partij aanleiding geven, het voorstel-Tilkema te steu nen. Wethouder KAMPHUIJS (R.K.) zegt, dat ver schillende van de voorgestelde punten reeds in Zaandam in werking zijn gesteld. Het is echter geen verzoek meer, doch een wettelijk voor schrift. In hoofdzaak zijn de R.K. Staatspartij en de A. R. het met de Regeering eens. De heer RANSHUIJSEN aR.K.) bestrijdt den heer de Vries als zouden de Katholieken de Regeering niet kunnen volgen. Ook in de Re geering zitten Katholieken en daarom is spr. dezelfde meening als de heer Kamphuys toe gedaan, n.l. om de Regeeringsvcorschriften aan te nemen. Wethouder KAN (A. R.) zegt tweemaal te hebben voorgesteld de Regeeringsvoorschriften na te komen. Het gaat er om, dat men maat regelen wenscht te nemen tegen ambtenaren die van revolutionnaire gezindheid zijn. De heer POPPE (O. S .P.) is van meening, dat het niet gaat om de democratie, doch om de macht. Degeen die denkt, dat Colijn een de mocraat is, verwijst spr. naar Indië. Als men zich zwak gaat voelen, komt men met dwang maatregelen. De eenige hoop van spr. is, dat de S. D. A. P. zich kant tegen de Regeering en hiervan de verantwoordelijkheid durft te dragen. Ook de communist MAKKINGA valt op felle wijze de S. D. A. P. aan. Mevr. EVERHARD—DIK (S. D. A. P.) is van oordeel, dat men het in Den Haag er nog niet over eens is over dit verlangen van de Re geering. De heer KROMMENDIJK (A.R.) beweert, dat niet alleen de Regeering haar verantwoor delijkheid heeft, doch ook de democratie heeft verantwoordelijkheid. De democratie is de ge zonde volksinvloed. Het is daarom juist gezien van de Regeering om deze maatregelen in be lang van het volk te nemen. De heer De Vries verwijst spr, naar zijn partijgenoot, Minister Deckers, waarop eerst genoemde interrumpeert, het lang niet eens te zijn geweest met de Regeering. Deze regeeringsvoorschriften, aldus de heer Krommendijk, zijn preventief bedoeld. Spr. onderschrijft de voorstellen van de Regeering maar ook het voorstel van zijn partijgenoot Tilkema. De VOORZITTER zal niet op de luidruchtige betoogen van den communist ingaan. Sommige van de gevraagde veranderingen zijn er reeds, doch andere zullen door de meerderheid van den raad niet aangenomen worden. Volgens spr gaat de heer Tilkema van een verkeerd stand punt uit, want met een wenk van de Regeering heeft de gemeenteraad niets noodig. De Wet kent als hoofd van de gemeente alleen den gemeenteraad. En als de Staten-Generaal een wet aanneemt, moeten de gemeenteraden deze navolgen. Bij een wenk van de Regeering in ernstige tijden hebben B. en W. en ook de raad zich altijd achter de Regeering geschaard, doch thans betreft het de autonomie van Zaandam. De burgemeester mag niets anders doen dan de wet uitvoeren, hetgeen in democratische landen tot nog toe altijd is geschied. Zaandam heeft meermalen de Regeering haar zin gedaan doch toen rustte de Regeering altijd oo de wet en had zij dus het recht en de macht. Doch thans is hiervan geen sprake. Van ontbreken van verantwoordelijkheid kan dus ook geen sprake zijn. Het voorstel van den heer Tilkema komt tenslotte in stemming met als, reeds gemeld, resultaat, dat met II tegen 11 de stemmen staken. Een voorstel van het raadslid Poppe in be trekking tot de regeling der schoolgelden werd verworpen met 18 tegen 4 stemmen. Ook werd verworpen met 19 tegen 3 stemmen een voorstel-Poppe betreffende de personeele belasting voor dienstboden. Besloten werd tot beschikbaarstelling van gel den voor het vergrooten van een leslokaal van de bijzondere school aan de Ooievaarstraat 45 en het aanschaffen van 8 schoolbanken. Aangehouden werd het voorstel tot vaststel ling van den prijs van een gedeelte van de bouwterreinen ten noorden van de Hanepad- sluis. Besloten werd tot verhuur van grond als voortuin aan de Havenstraat aan J. Schoen en P. Kalf te Westzaan, tegen den prijs van f 0.50 per jaar. Een overeenkomst werd aangegaan met J. op den Velde tot het hebben van een riool in een terrein, gelegen aan het Bouwmanspad. De gemeente is bereid jaarlijks f 1.50 te ver goeden. Goedgekeurd. Besloten werd den erfpachtscanon van het terrein tusschen de Bootenmakersstraat en het Wijnkanspad, in erfpacht bij de wed. Jan Hooft, ongewijzigd te laten. Besloten werd tot het voeren van een rechts geding met A. Keijzer tot vergoeding van de schade, toegebracht aan het hek van de stoom- bootsteiger aan de Prins Hendrikkade. De schade wordt geraamd op f 25. Tot ingebruikgeving van de Stationstraat aan de Harddraverij vereeniging. Voor de te houden draverij bestond geen bezwaar. Hierna volgde sluiting. In tweede instantie voeren nog eenige leden het woord. De heer TILKEMA vraagt aan den voorzitter of deze de consequentie durft te dragen als de Regeering bij weigering de voorsenriften ge biedt na te komen. Het antwoord van den voorzitter heeft den heer FLENTROP (V.D.) verwonderd, vooral dat met een wenk van de Regeering geen re kening gehouden behoeft te worden. Spr. noemt verschillende wenken op, welke door Zaandam nagevolgd zijn. De Raad heeft dus wel degelijk rekening gehouden met wenken, ook al steun den deze niet op de wet. De heer RANSHUYSEN (R.K.) vestigt er de aandacht op, dat hier telkens sprake is van een wenk, doch het betreft een regeeringsmaatregel, die alleen aan de gemeente gelegenheid geeft het zelf te doen, daar anders de Regeering na drie maanden zelf zal ingrijpen. De VOORZITTER ontkent, dat B. en W. de verantwoordelijkheid niet durven dragen. Mocht de Raad het voorstel van den heer Tilkema verwerpen, dan berust de verantwoor delijkheid niet meer bij den Raad. Burgerlijke Stand Geboren: Johan Wil helmus, z. van W. Koops en J. A. van Vliet; Hendrik, z. van K. Kok en B. de Ruijter; Nico, z. van S. van der Meer en T. Krom; Barend, z. van J. A. Gortworst en M. M. Slettenaar; Mar tina Maria Theresia, d. van T. G. J. J. van Berkestijn en M. A. J. Dubois; Maarten, z. v. R. de Groot en C H. Vlaming; Anna Maria, d. van P. Bakker en A. M. Gijben; Anna Catha- rina, d. van J. Eijben en G. Spits; Pieter, z. van A. Tambach en J. J. E. Vergouw. Ondertrouwd: D. Krijt en C. C. van der Lip; F. J. Nekeman en N. van den Dongen; A. Nij- huis en G. Plekker; G. Zwager en C. E. Meijer; C. de Graaff en G. Huijgen. Getrouwd: A. W. F. Spits met J. Blees; H. Smit met G. van den Heuvel. Overleden; Johanna Hoorn, 76 j., wed. van P. Thesing; Helena Wllhelmina van Veen, 57 j., geh. met P. F. Merts; Cornelis Roos, 79 j., gein- met T. Heitlager; Dirk Walst, 72 J. wedn. van M. Verwer (overleden te Koog a. d. Zaan)Cor nelia Maria Middelbusker, 28 j., ongeh.; Geertje ten Veen, 63 j., geh. met J. Glastra (wonende te Wormerveer). AGENDA R. K. VEREENIGINGSGEBOUW Dinsdag: Koffiekamer, Biljartclub W. S. K. Zaal I: Repetitie Inter Nos. Bovenzaal: Repetitie R. K. Harmonie. Woensdag: Zaal I. Bestuur R. K. Volksbond. Donderdag: Zaal I. Repetitie St. Cecilia. Vrijdag: Zaal II. R. K. Dam en Schaakclub D. O. S. Europa's zelfmoord Over bovengenoemd on derwerp komt Vrijdag 25 Mei Dr. de Boer spre ken in de bovenzaal van het R. K. Vereenigings- gebouw. Deze avond gaat uit van den R. K. Bond voor groote gezinnen. Alleen gehuwden toegang. Stand der werkloosheid Op 12 Mei stonden bij de Gem. Arbeidsbeurs als werkzoekenden ingeschreven 1826 personen tegen 1877 personen op hetzelfde tijdstip in 1933. Alzoo 51 personen minder. Werkverschaffing Verdiend arbeidsloon in de werkverschaffing te Castricum over de week van 4 tot 11 Mei 1934 f 19.68 tot f 21.88. Verdiend arbeidsloon in de werkverschaffing te Neede over de week van 30 April5 Mei f 18.69 tot f 19.56. Jaren geleden trok Ellen Russe ons land door om in verschillen de steden cursu—m te geven over letterkunde, en wat toen opviel was, dat zij, als het h.i. beste werk van Marie Koenen „Parcival" noemde. En inderdaad, bij nadere kennismaking bleek dit toen nog tamelijk on bekende werkje zéér de moeite waard. De bekende Graal legende de muziek van Wagner heeft de belangstellingervoor tot 'n wereld-interesse ge maakt, nadat Tennyson met zijn Arthur-epos reeds de Holy Grale beroemd gemaakt had is in dit mooie werkje weer heelemaal terug gebracht in de innige Katholieke sfeer, waar uit deze oorspronkelijk stamde. Heel mooi is het ge loof van den jongen Parcival geteekend, dat langzaam tot een stra lende, heerlijke kracht ontluikt. Het was een goede gedachte van de N. V. „De Spaarnestad" te Haarlem, om van dit werkje een goedkoope ren herdruk te bezorgen en een sympathieke gedachte van Marie Koenen om het boekje aan de „Graal" op te dragen. Ook dit werkje be hoort tot die mooie boeken, waar men zwij gend veel bewondering voor voelt. (Limb- Koerier) N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM Ook in den boekhandel verkrijgbaar Immers dan kleeden we ons „op z'n best" en daar hoore^st de Van naren s Schoenen bij. Dat zijn de schoenen die het best „pas sen niet alleen in vorm maar ook in prijs. Voor F. 2.75 F. 3.50 en P 4 50 koopt U de mooiste Van Harens Dames-schoéntjes en voor F. 3.50, F. 4.50 en F. 5.50 de prachtige Heeren-schoenen. Lef eens op de keurige afwerking. De nieuwste modellen en uitvoerin gen zijn voorhanden. Leertip zegt: „En de uitstekende kwoliteif is een waarborq. dof U er lang pleizier van zult hebben. Koopt dus- Eigen Filialen in olie voorname plaatsen van Nederland. art»] •Cwippnts

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 11