CARMONA 7 JAAR PRESIDENT VAN PORTUGAL Gejus mee naar Milaan! a Vliegtuigmotoren Het nieuws van heden SALAZAR, DE WIJZE V olkenbondsr aad bijeen DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS. BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 1386é ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DINSDAG 15 MEI 1934 Ochtendblad Eert waarlijk nationaal bewind kan niet op geweld ge grondvest blijven" Gezin en corporatie als grondslag De Baltische Staten Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu^ DIERENPARK Het antwoord van Estland aan Litauen Nazi-uniformen uit de kerken Een raad van staatsraad Grahê De strijd in den Chaco HET OLYMPISCH DORP V7 A ïmm* m* p ENGELSCH VLOOTBEZOEK AAN DVITSCHLAND ftÜÜBÉU Simon acht de Duitsche bestellin gen in Engeland niet onge oorloofd Het Lagerhuis vraagt Japan en Australië Belangrijke besprekingen tusschen Hirota en Latham Het model van het Olympisch dorp, dat te Döberitz bij Berlijn gesticht wordt. Hier zullen de deelnemers aan de Olympische spelen in 1936 wonen Japans voogdij over China Geheim accoord tusschen Frank rijk en Engeland? Memorandum van het Duitsche Front uit het Saargebied verweer tegen Knox Een Duitsche ballon vermist Het ergste gevreesd Staking in Belgische mijnen? De petroleumbrand aan den Bosporus Vermoeden van brandstichting NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18744 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Dï corporatieve republiek Portugal kan sinds eenige jaren zonder twijfel als een der meest-vredige en bloeiendste en dus als een der gelukkigste staten van Europa be schouwd worden." Op dit thema waren de be schouwingen, die de Portugeesche pers een maand gelden aan de eerste zes jaren van ge- heraal Carmona's zevenjarige presidentieele ambtsperiode wijdde, gebouwd en de schrijvers dier beschouwingen hebben hun pennen zeker geen geweld behoeven aan te doen om den pre sident en zijn medewerkers te loven. Het tijdperk van welvaart, dat voor het Por tugeesche volk, ondanks de crisis, die ook de republiek Portugal niet heeft gespaard, aan gebroken is, begon nauwkeurig op 28 Mei 1926, datum, waarop maarschalk Gomes da Costa, die vier jaar geleden in Frankrijk gestorven is, met kracht van wapenen een militaire dicta tuur vestigde, die wel-is-waar sinds lang heeft opgehouden te bestaan, maar die niettemin den stoot gegeven heeft tot de schepping van orde in een chaos, waarin land en volk dreigden onder te gaan. De portugeesche officieren hebben te rechter tijd ingezien, dat men met hulp van de bajo netten wel een tijdlang de orde kan handha ven, maar dat een waarlijk nationaal bewind niet op geweld kan gegrondvest blijven; het kan slechts werken en leven als het de meer derheid van de natie en haar vertrouwen ach ter zich heeft. De man, die de militaire dictatuur overbo dig heeft gemaakt, is professor Oliveire Sala- zar, bijgenaamd: de Wijze. Toen hij uitgenoo- digd werd als minister van financiën orde in den chaos te scheppen was hij hoogleeraar in de politieke economie aan de universiteit van Coimbra. Hij had geen politieke ambities, maar hij was een patriot, graag bereid al zijn talent, zijn inspanning en zijn tijd te geven voor het land, dat hem riep. Nauwelijks had hij zijn nieuwe waardigheid aanvaard of hij kwam tot de ontdekking dat de taak, waarvoor hij zich geplaatst zag, nog moeilijker was dan hij geloofd had. „Ik consta teerde" heeft hij later verklaard „de meest volkomen desorganisatie in de publieke financiën, die Portugal in den loop der historie ooit heeft gekend." Maar hij wijdde zich „met hulp van God niettemin met goeden moed aan de cijfers," en slaagde er in de bezuinigingen door te voeren, waarvan hij de saneering van 's lands geldmiddelen onvoorwaardelijk afhan kelijk stelde. De openbare uitgaven werden op ieder gebied besnoeid, zware offers werden van het volk geëischt, een „belasting van nationale redding", die o.m. de salarissen van alle staats ambtenaren met 10 pCt. verminderde, werd in gevoerd, maar Salazar bereikte zijn doel. De eerste begrooting, die hij regeering en volk voorlegde 19281929 wees een batig saldo van 285 millioen escudes aan. En dit overschot werd gebruikt voor de uitvoering van werken van algemeen nut, waardoor de werkloosheid verminderde, en voor bijstand aan behoeftigen. Sindsdien zijn, ondanks de crisis, de Portu geesche staatsfinanciën steeds in volkomen evenwicht gebleven. Meer dan dat. Talrijke Wegen zijn op staatskosten kunnen worden aangelegd, ziekenhuizen en sanatoria zijn ge bouwd, het leger heeft een moderne bewape ning verkregen, nieuwe eenheden zijn aan, de vloot toegevoegd, de musea zijn gereorgani seerd en artistieke monumenten uit het ver leden gerestaureerd. Ook op dit oogenblik zijn nog groote plannen in studie, bij voorbeeld de bouw van een brug over de Taag, die een lengte van niet minder dan acht kilometer zal krij gen en de aanleg van een ultra-modernen weg Van Lissabon naar Estoril. Wellicht had Oliveiro Salazar niet de volle maat van zijn kunnen vermogen te geven als hij steeds minister van financiën gebleven was, maar generaal Cormona vertrouwde hem op het juiste oogenblik de leiding der regee ring toe en van dat moment af toonde Salazar dat hij niet alleen een geleerd financier was, maar ook een politicus, zooals Portugal er sinds menschenheugenis niet een heeft gehad. Hij begreep, dat Portugals moeilijkheden niet slechts van financieelen, maar ook van po- litieken aard waren. En sindsdien was zijn eenige groote ambitie het land een nieuwe grondwet te bezorgen, een moderne grondwet, op den grondslag waarvan het gebouw van het nieuwe Portugal zou kunnen worden opgetrok ken. Na langdurige voorbereiding en grondige besprekingen met de vertegenwoordigers van alle levende krachten in het land is die grond wet tot stand gekomen. Op 22 Februari 1933 Werd zij openbaar gemaakt en het volk heeft er met overgroote meerderheid zijn goedkeu ring aan gehecht. Deze nieuwe grondwet heeft een einde ge maakt aan het stelsel van parlementaire ver tegenwoordiging zooals dat sinds den val van de monarchie fungeerde, Salazar heeft ge meend de uitvoerende macht een zóó sterke positie te moeten bezorgen, dat de Kamers het in het belang van het land te verrichten werk niet lam kunnen leggen. „Geen staat is sterk als zijn regeering niet krachtig is," meent Sa lazar. De hoogste ambtenaar van de republiek, de president, wordt thans voor een tijdvak van zeven jaar door het geheele volk gekozen. De president wijst den minister-president aan en op voordracht van deze laatste, ook de andere ministers. Het oude parlement is vervangen door twee Kamers: de Nationale Vergadering en de Corporatieve Kamer. De eerste is samengesteld uit 90 leden, die voor vier jaar door middel van algemeen kies recht gekozen worden. Zij is belast met de re dactie, de interpretatie, de schorsing of de in trekking der wetten. Zij houdt slechts drie maanden per jaar zitting; haar vergaderingen zijn openbaar en de spreektijd der redenaars is begrensd. Haar toestemming heeft de regee ring niet noodig voor de uitvaardiging van de creten. Zij kan door den president van de re publiek ontbonden worden, als de belangen van het land dit noodzakelijk maken." De nieuwe verkiezingen kunnen zes maanden ver schoven worden. Tijdens de zittingsperiode van de Nationale Vergadering verrichten ook de secties van de Corporatieve Kamer haar werk. De leden dier Kamer vertegenwoordigen de plaatselijke over heden en de sociale, economische en cultureele krachten van het land. Deze secties zijn be last met de opstelling van een rapport inzake de wetsvoorstellen, die tot hun ressort behoo- ren, vóór deze bij de Nationale vergadering in behandeling komen. De ministers of hun ver tegenwoordigers kunnen aan de besprekingen deelnemen. Deze beide kamers zullen eerst over eenige maanden gekozen worden de juiste datum staat nog niet vast en het is dus op dit oogenblik nog niet mogelijk een oordeel te vel len over het nut van de rol, die zij in het leven van de natie zullen spelen. Zooveel is zeker, dat de vertegenwoordigende lichamen in Por tugal méér zullen zijn dan een ornament, al blijft het laatste woord ook aan de uitvoeren de macht. Het kabinet-Salazar is gesteld op 't vertrouwen van de natie en dus ook op dat van haar vertegenwoordigers. De minister-president heeft bij meer dan één gelegenheid ontkend, dat zijn staatkundig be stel van het buitenland afgekeken zou zijn. Hij heeft voor zijn land een zuiver-Portugeesch stelsel willen ontwerpen en als dat in sommi ge opzichten overeenkomt met de systemen, die in andere landen zijn aanvaard, is dat uit sluitend het gevolg van het feit, dat de nieuwe stroomingen in de wereld niet halt maken voor landsgrenzen, maar universeel zijn. Het zou natuurlijk overdreven zijn te zeg gen, dat het huidige bewind, dat het gezin en de corporatieve tot uitgangspunt heeft geno men geen vijanden heeft. Vijanden heeft het zoowel links als rechts en er gaat bijna geen maand voorbij, dat er in Lissabon en elders geen „complot" ontdekt wordt. Maar deze sa menzweringen hebben niet veel om het lijf en de regeering heeft weinig moeite met de lei ders op de haar eigen krachtige wijze af te rekenen. Voor de monarchisten, die trouw be tuigd hebben aan den nieuwen pretendent Duarte Nuno zijn het slechte dagen. Het regiem is volkomen geconsolideerd en een monarchis tische beweging heeft geen enkele kans van slagen. Volgend jaar April loopt de zevenjarige ambtsperiode van generaal Carmona af. Reeds thans is er sprake van den president te doen opvolgen door Oliveiro Salazar den Wijze, wien de republiek grooten dank schuldig is. S Verwachting: Matige noordelijke totwes- H telijken wind, gedeeltelijk bewolkt, wei- j| nig of geen regen, des ochtends kouder, EE later zelfde temperatuur. Nachtvorstverwachting: Waarschijnlijk |j |j lichte nachtvorst van Maandag op Dins- dag. Verdere vooruitzichten: weer zachter. Langzamerhand ËTllilllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllr BEZOEKT OUWEHAND5 RHENEN OP O e - I TALINN, 14 Mei. CV.D.) Officieel wordt me degedeeld, dat de gezant van Estland te Kow- no hte Estlandsche antwoord op het memo randum van Litauen inzake de samenwerking der 3 Baltische staten aan de Litausche regee ring heeft overhandigd. In het antwoord wordt het initiatief van Li tauen toegejuicht en geconstateerd, dat de Litausche voorstellen na eenige wijziging den grondslag van een samenwerking tusschen de Baltische staten kunnen vormen. Tegelijkertijd stelt Estland voor, dat Litauen zich bij het Estlandsch-Letlandsch verdrag van 17 Fe bruari 1934 zal aansluiten. Dit verdrag vormt een aanvulling van het Estlandsch-Letlandsch bondgenootschapsverdrag van 1923 en voorziet m een nauwe samenwerking tusschen Estland en Letland op politiek gebied. Het „Berl. Tageblatt" meldt uit Keulen, dat staatsraad Grahé in een vergadering van nazi leiders verklaarde, dat de kerken niet graag za gen, dat de nationaal-socialisten in uniform de godsdienstoefening bezoeken en vaandels mee brengen. „De nationaal-sociaüstische partij is er altijd op uit geweest, om aan de wenschen der kerken zooveel mogelijk tegemoet te komen. En daarom is het goed, wanneer de nazi's de kerken in de toekomst slechts in burger kleeding bezoeken. De kerken hebben ook haar bedienaren opgedragen, geen veldgodsdiensten meer te houden wegens het gevaar verwate ring beider confessies. Ook hier moet men den kerken terwille zijn en dus geen veldgodsdien sten meer houden." Dr. A. Y. van der Meulen, de moeilijkheden begrijpende, waarin de Technische Commissie en de Keuzecommissie van den Konink lijken Nederlandschen Voetbal Bond ten opzichte van het doelverdedi- gersvraagstuk van het Nederlandsch elftal zich op dit oogenblik bevin den, alsmede tengevolge van de talloos vele verzoeken van officials en spelers, heeft besloten zich als nog ter beschikking te stellen van de Technische Commissie om de reis naar Italië mede te maken. De Technische Commissie heeft dit aanbod gaarne aanvaard, daar zij overtuigd is, dat deze daad van den oud-aanvoerder van het Neder landsch elftal niet alleen met geestdrift ontvangen zal worden, maar vooral omdat zij meent, dat dit aanbod een gunstig, moreel effect op de geheele ploeg zal hebben. ASUNCION, 14 Mei. (Reuter) De Tsjecho- Slowaaksche kolonie alhier heeft een telegram gestuurd aan president Masaryk, waarin deze verzocht wordt de Tsjecho-Slowaaksche offi cieren, die door de regéering van Bolivia zijn uitgenoodigd het Boliviaansche leger, dat strijd levert met de troepen van Paraguay, te reorga- niseeren, niet te laten vertrekken. Het telegram zegt, dat Tsjecho-Slowaaksche officieren niet de belangen dienen te beharti gen van Bolivia tegen een vredelievend land als Paraguay. Tijdens een oefeningstocht in de Oostzee liep een half-flottille mijnenvegers der Engelsche vloot de haven van Kiel binnen LONDEN, 14 Mei. In antwoord op een vraag betreffende den uitvoer van vliegtuigmotoren naar Duitschland deelde Sir John Simon In het Lagerhuis mede, dat Duitschland zich bij art. 198 van het Verdrag van Versailles en de overeenkomst van 22 Mei 1926 heeft verplicht, den invoer van vliegtuigen te verhinderen, wel ke op eenigerlei wijze bewapend of gepantserd zijn of vooi oorlogsdoeleinden kunnen worden uitgerust. Deze verplichting verbiedt evenwei niet den Duitschen invoer van vliegtuigonder- deelen in het algemeen. Een Lagerhuislid vroeg hierop, of met het oog op de bezorgdheid der Fransche regeering over den grooten omvang van vliegtuigmate riaal, dat naar Duitschland gaat, stappen wor den gedaan om te verhinderen, dat het inge voerde materiaal voor militaire vliegtuigen wordt gebruikt. Op een verdere vraag met betrekking tot een Duitsche order in Engeland voor de levering van 80 Armstrong-Siddeley-vliegtuigmotoren bevestigde Simon de juistheid ervan. Hij ver klaarde, dat de Fransche ambassadeur onlangs de aandacht der Britsche regeering heeft ge vestigd op deae bestellingen, welke evenwel niet in strijd zijn met de voorwaarden der des betreffende internationale wapen-overeenkom sten. Het ligt in het voornemen, den Fran- schen ambassadeur op dit feit te wijzen. LONDEN, 14 Mei. (Reuter.) De „Times" ver neemt uit Tokio, dat de Australische minister van buitenl. zaken, Latham, en de Japansehe minister van buitenl. zaken, Hirota, in een vriendschappelijk onderhoud een aantal poli tieke en handelskwesties hebben besproken. Hi rota verzekerde Latham, dat Japan geen enkel van zijn mandaat-eilanden militair had ver sterkt en zeide, dat Japan bij het handhaven van zijn rechten, met pijnlijke nauwgezetheid zijn mandaatsverplichtingen zou in acht nemen. Latham van zijn kant verzekerde Hirota, dat de vlootbasis te Singapore slechts een defen sieve beteekenis had. Hirota deelde verder mede, dat Japan zijn traditioneele vriendschap met het Britsche Rijk wilde handhaven en vooral met de Dominions en de Pacific, met het oog op hun toenemenden handel en hun gemeen schappelijk belang bij den vrede. Hij achtte de vrees, dat Japan agressieve bedoelingen had in het Zuiden van den Grooten Oceaan, eenvoudig belachelijk en haalde als een bewijs van zijn ver langen om de goede betrekkingen met de nabu ren in de Pacific te handhaven, het arbitrage verdrag met Nederland aan, dat op het punt staat geratificeerd te worden. Verder werd nog gediscussieerd over de benoeming van een Australischen handelscommissaris. Ook de on derhandelingen over een eventueel handelsver drag werden besproken. Latham verdedigde de protectionistische politiek van Australië en toon de aan, dat deze niet tegen Japan gericht was. Het geheele onderhoud droeg een ongedwongen en vriendschappelijk karakter. TOKIO, 14 Mei. (V.D.) In Japan is groote bezorgdheid gewekt door het bekend worden van een geheime overeenkomst, die zou bestaan tusschen Frankrijk en Engeland over de ver deeling der invloedsferen in de Chineesche pro vincies Yoenan, Ksikang, Kweisjau en Kwangsi. Japan acht zich verantwoordelijk, zooals het reeds herhaaldelijk te kennen heeft gegeven, voor het handhaven van den vrede in het Verre Oosten. Er bestond een oude tegenstelling tusschen Engeland, dat ut Tbet een uitweg hookte te vinden langs den Westelijken oever van den Mekongrivier naar de provincie Yoenan. en Frankrijk, dat dit noch economisch, noch stra tegisch kon toestaan in verband met zijn po sitie in Indo-China. Het bekend worden van de geheime overeenkomst tusschen de beide landen, die berust op een Britsche toezegging van steunverleening aan Frankrijk in de pro vincie Kweisjau en Kwangsi, heeft in Japan de vrees doen ontstaan, dat genoemde mogend heden plannen tot verdeeling van China zou den hebben. CHARBIN, 14 Mei. (V.D.) Te Moelin, een klein plaatsje aan het Oostelijk traject van den Chineeschen Oosterspoorweg, zijn twee Japan sehe officieren door onbekenden neergeschoten. Moelin is derhalve heden door Japansehe troe pen bezet. GENèVE, 14 Mei. (V. D.) De Volkenbondsraad besloot in de zitting van heden zoowel de klacht der Duitsche volksgroep in Polen wegens on rechtvaardige behandeling bij de vergunning- verleening voor het schenken van alcoholhou dende dranken als de klacht van Hongarije in verband met de incidenten aan de Hon- gaarschJoego-Slavische grens, die den dood van 15 Hongaren tengevolge hebben gehad, uit te stellen tot de volgende zitting. Om half twaalf werd de openbare zitting van den Raad geopend. Evenals in de geheime zit ting waren Barthou, Eden en Baron Aloysi als vertegenwoordigers der Groote Mogendheden aanwezig. In spoedtempo werden eenige voor stellen afgewerkt, welke met algemeene stem men werden aanvaard. De volgende zitting vindt morgenochtend om half 11 plaats. Het Duitsche Front in het Saargebied heeft een memorandum gezonden aan den Volken bondsraad, waarin zijn standpunt nopens de kwestie van het referendum en de toekomst van het Saargebied wordt geresumeerd. T. a. v. de door den president der Saarregee- ring, Knox, onthulde Putsch-plannen wordt verklaard, dat „de leden van het Duitsche Front niet zoo dwaas zijn om hun zekeren te rugkeer bij het Duitsche Volk tegen begin 1935 in gevaar te brengen door enkele maanden voor dit tijdstip een belachelijke Putsch te ensce- neeren." BITTERVELD, 14 Mei. (V.D.) Gisterochtend tegen 8 uur is te Bitterveld de sub-stratosfeer- ballon „Bartsch von Sigsfeld" opgestegen. He denmiddag was te Bittersfeld nog geen bericht van de landing van den ballon ontvangen. Men vreest het ergste. Aangezien in de hoogere luchtlagen een groote windsnelheid heerscht, bestaat de mogelijkheid, dat de ballon zeer ver, misschien naar Polen, Rusland of ook naar zee is afgedreven. Het Rijksministerie van buiten- landsche zaken heeft maatregelen genomen, opdat de inzittenden bij een eventueele nood landing in het buitenland alle mogelijke assis tentie zullen verkrijgen. De ballon is de grootste in Duitschland en heeft een inhoud van bijna 9500 M3. Comman dant is dr. ir. Schrenck uit Berlijn. Onze Belgische correspondent seint ons: De Belgische mijnwerkers zullen een referen dum houden over het besluit der mijndirecties om met ingang van 22 Mei de loonen met 5 pet. te verlagen. Wordt deze loonsverlaging verwor pen. dan zal vermoedelijk een algemeene sta king in de Belgische mijnen daarvan het ge volg zijn. Max Cosyns heeft Zondag een proefvlucht ge maakt. De student Vanderelst vergezelt hem naar de stratosfeer. Tiberias (Palestina) door overstroomingen ge teisterd. Reeds 20 lijken geborgen. De gerestaureerde kathedraal van Atrecht is Zondag plechtig in gebruik genomen. Dreigende mijnwerkersstaking in België. Simon noemt de Duitsche bestellingen van vlieg tuigmotoren in Engeland niet ongeoorloofd. Duitsche ballon vermist. Memorandum van het Duitsche Saarfront aan den Volkenbondsraad. De petroleumbrand aan den Bosporus. Opzet in het spel? Katholieke transportarbeiders te Utrecht in vergadering bijeen. De „Tuinbouw-Onderlinge" jubileert. Crediet voor boomkweekers. De K. L. M en de Australië-race. Wijziging Beroepswet in voorbereiding. Ernstig auto-ongeval bij Ootmarsum; burge meester Wynia van Denekamp gedood. Dr. Gejus van der Meulen gaat voetbalploeg mee naar Italië. met onze New-Yorksche Beurs. Scherpe koersdaling, daar na een lichte opleving. Jokkernij De arme, stomp van geest, verstaat geen jokkernij, zoo ongeveer heeft Multatuli eens gezegd, of geschreven. Het was een dier „ideeën", of para doxen, waarvan hij er heel wat in voorraad had, maar waarvan er eveneens heel wat zijn bezioijmd en bezweken onder den toets der cri- tiek. De uitspraak is dan ook in haar algemeenheid niet juist. Armoede en stompheid van geest zijn geen woor den van dezelfde beteekenis; evenmin als rijkdom en intellect elkander steeds dekken. Hoe dikwijls komt het bovendien niet voor, dat een man van kennis en wetenschap, een kunstenaar zelfs, geen geestigheid vermag te genieten en niet ontvankelijk blijkt voor scherts! En denk daarnaast aan den zin voor humor, die leeft en bloeit en uitlaait in de breede volkskringen, de armste en minst ontivikkelde niet uitgezonderd. Verstand en gevoel zijn nu een maal niet het monopolie van een be paalde klasse; en beide zijn noodig, liet gevoel zoowel als het verstand, het hart zoowel als de geest, om jok kernij, den lach (mits geen grijns lach van het leven) te verstaan en te waardeeren. ISTANBOEL, 14 Mei. (V.D.) De in den loop van den nacht uitgebroken groote brand in het petroleumdepöt aan den Boven-Bosporus heeft zich inmiddels verder uitgebreid. Bij een Turksch-Amerikaansche petroleummaatschap- pij zijn in totaal 10.000 ton petroleum verbrand. Bovendien zijn in het daarnaast gelegen depót van het Russsiche Naphta-Syndicaat vier groo te tanks vernield, en wel twee door ontplof fing en twee door uitbranden. Vanwege de groote hitte is het niet mogelijk de vuurhaar den te naderen. Het vuur woedt momenteel on gestoord verder in de overige opslagplaatsen. De brandweer moet zich ertoe beperken de om geving en de andere opslagplaatsen aan de oevers van den Bosporus te beschermen. Eeni ge kleine administratiegebouwen zijn reeds ver brand. Menschenlevens schijnen niet te betreu ren te zijn, aangezien zich des nachts geen menschen op de terreinen der opslagplaatsen bevinden. De justitie stelt een onderzoek naar de oor zaak van den brand in. Men vermoedt, dat hij door brandstichting is ontstaan. Stand op Dinsdag I uur van.: 747 yorigc stand; 748

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1