K.L.M. en Australië-Race Cosyn's vlucht in de stratosfeer New-Yorksche Beurs WAAROM WORDT DEEL GENOMEN A TRECHTS KA THEDRAAL GERESTAUREERD TIBERIAS GETEISTERD DINSDAG 15 MEI 1934 De kosten-hestrijding Professor ontslagen Groote stormschade in Portugal Een proefvlucht Geen speciale wedstrijdvliegtuigen, maar met eigen materiaal Post- en passagiersvervoer DE KATHOLIEKE BEDIENDEN En de maatregelen der Regeering Tsjang-Hsu Liang is benoemd tot opperbevelhebber van het Chineesche leger AANDUIDING VAN LAND VAN OORSPRONG EUCHARISTISCHE ZONDAG Grootsche plechtigheid in de Residentie Holland" tot 8 Juli toegestaan in de Vereenigde Staten Een 23-jarige student, Neree Van- derelst, zal hem op zijn tocht vergezellen BRUTALE AANRANDING Het was om de loongelden begonnen DEVIEZEN-MOEILIJKHEDEN VOOR DEN TUINBOUW Antwoord van den Minister Verdere koersdaling, nog ver scherpt door sterk aanbod, daarna lichte opleving Zondag plechtig in gebruik genomen BOOMEN EN BLOEMEN Verschillende crisis-beschikkingen EEN NUL TE WEINIG Handel op Oslo PROF. MAX REINHARDT Ook te Utrecht, Haarlem, Eindhoven 19Vs IH WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 14 Mei KONINKLIJKE BOOT Millioen verlies over 1933 AMSTERDAMSCHE BANK Vier percent dividend Coupons op goudbasis ter, te 's Gravenhage, C. Koeman te Aalsmeer. Jac. Smits te Naarden, terwijl de voorzitter met de leden H. Corter en J. C. M. Mensing het dagelijksch bestuur zal vormen. Vervolgens heeft de Minister verschillende commissies van advies ingesteld en wel een commissie voor de teeltregeling van de Doom- kweekerij, een commissie voor credietverleening aan de boomkweekerij, een commissie voor de Eind Maart heeft de K.L.M. eenige mededee- lingen gedaan betreffende haar eventueele deel neming aan den luchtwedstryd naar Australië, de z.g. Mac Robertson Race. Overal ter wereld bestaat niet alleen in, maar ook buiten lucht vaartkringen voor dezen wedstrijd een onge meen groote belangstelling en hij belooft dan ook een luchtvaartgebeurtenis te worden van den allereersten rang. Hoewel tot nu toe door het wedstrijd-comité geen officieele lijst van deelnemers is gepubli ceerd, is het geen geheim, dat het echtpaar Mollison, de bekende Amerikaansche racevlie ger Roscoe Turner, de ook in ons land welbe kende Jimmy Doolittle, de Oceaanvlieger Fitz- maurice en vele andere, in vliegkringen bekende persoonlijkheden zich opmaken voor deelname aan de Australië-race. Zooals men wel weet, bestaat de race eigenlijk uit twee afzonderlijke wedstrijden en wel in de eerste plaats de z.g. speed-race, die een gewone snelheidswedstrijd is. De deelnemers starten op hetzelfde moment van enkele, op denzelfden afstand van Bagdad gelegen terreinen. Wie het eerste over de eindstreep, aangebracht dwars over de Race-course te Melbourne, vliegt, is de winnaar van dezen wedstrijd. Het is echter voorgeschreven, dat alle deel nemers een landing moeten maken op de vol gende tusschenstations, aangeduid met den naam „controleposten": Bagdad, Allahabad, Singapore, Darwin en Charleville. Men mag natuurlijk ook wel elders landen, doch vanzelf sprekend zal elke deelnemer het aantal tus- schenlandingen tot het uiterste willen beperken om tijd te winnen. In dezen wedstrijd is dus niet alleen de zuivere snelheid van het vliegtuig een factor, maar spelen ook de maximum af te leggen afstand, de tijdsduur voor het opnieuw vullen der tanks en zooals vanzelf spreekt, de navigatie-bekwaam- heid van den vlieger een groote rol. Een niet te onderschatten bepaling van den snelheidswedstrijd is voorts, dat uitgezonderd de officieele gezagvoerder, de leden der beman ning onderweg mogen worden vervangen. Men kan dus na een bepaald gedeelte te hebben af gelegd een „verschen" bestuurder laten instap pen, die in feite het vliegtuig verder bestuurt. De taak van den gezagvoerder kan hierdoor uiteraard zeer worden verlicht en de kansen om zich bij de winnaars te scharen worden grooter. Het tweede onderdeel van de race is de handicap-wedstrijd, waarvan de bepalingen heel wat ingewikkelder zijn dan van de „speed-race." Behalve de vijf, ook voor de speed-race aan gewezen controleposten, zijn de volgende tus schenstations aangewezen: Londen, Marseille, Rome, Athene, Aleppo, Bagdad, Boesjir, Kara- chie, Jodpoer, Allahabad, Calcutta, Rangoon, Bangkok, Alor Star, Singapore, Batavia, Rem bang, Koepang, Darwin, Newcastle Waters, Clon- curry, Charleville, Narramine en Melbourne. Men is alleen verplicht op de controleposten te lan den en is dus vrij daar tusschen in een geheel andere route te kiezen. Verder behelst het reglement nog tal van min of meer gecompliceerde bepalingen, o.a. moet het vliegtuig voldoen aan de internationale en plaatselijke normale voorschriften. Tegen deze laatste bepaling is, naar verluidt, van Ameri kaansche zijde bezwaar gemaakt, omdat dit de deelneming van speciale race-vliegtuigen, die vaak wat aanlooplengte betreft en soms ook in stygvermogen niet aan de voor gewone vlieg tuigen geldende voorschriften voldoen, in ver scheidene gevallen zou uitsluiten. Elke deelnemer, die het traject LondenMel bourne niet binnen zestien dagen volbrengt, wordt gediskwalificeerd, terwijl voorts voor elk vliegtuig een inleggeld is verschuldigd. Start op 21 October Da dag van vertrek zal zijn de 21ste October en voor hen, die dit mochten vergeten, zij hier nog even herhaald, welke prijzen Sir Mac Pher- son Robertson heeft uitgeloofd: voor den snel heidswedstrijd le prijs 10.000.en een gouden beker; 2e prijs £1500.en 3e prijs £500 voor den handicapwedstrijd: le prijs £2000. en 2e prijs 1000.—. En nu de K. L. M. Zooals al eerder nadrukkelijk werd verklaard, is het deze maatschappij niet in de eerste plaats te doen om een prijsje te veroveren. Haar doel is voor alles, om te laten zien, waartoe de K.L.M. in staat is, zonder haar toe vlucht te moeten nemen tot speciale wedstrijd-vliegtuigen, maar uitslui tend gebruik makende van haar ge wone, zij het modernste lijn-mate- riaal. Haar deelneming zal voorts nog eens duidelijk de bestaande verbinding Amsterdam-Batavia in het daglicht stellen en zal tenslotte niet nalaten invloed uit te oefenen in verband met de rol, die de Ne- derlandsche luchtvaart zal hebben te spelen in de luchtverbinding van Europa met Australië. De K.L.M. heeft het plan, om met twee vlieg tuigen mede te dingen. Om echter by onver wachte tegenvallers toch volledig te kunnen uit komen, heeft zy ook nog twee reserve-vliegtuigen ingeschreven. Deze laatste vliegtuigen zijn een F 22, de nieuwe viermotorige Fokker, en een F 18, een soortgenoot van de „Pelikaan." Doen zich echter geen moeilijkheden voor, dan zal de K.L.M., gelijk reeds medegedeeld, in de handi cap-race uitkomen met haar nieuwe F 36, met zeestien passagiersplaatsen op de Indiëroute en in den handicap- en snelheidswedstrijd beide met de snelle Douglas, het Amerikaansche type, waarvan de Fokkerfabriek onlangs de bouw rechten voor Europa heeft verkregen. Zooals al eerder gepubliceerd, kan de K.L.M. echter alleen in dezen wedstrijd uitkomen, indien althans het grootste gedeelte der onkosten op een of andere manier wordt gedekt. Er wordt thans hard aan gewerkt om te bereiken, dat met den snelheidswedstrijd een speciale post- lading kan worden medegegeven. Op deze wijze zou iedere Nederlander, die iets voor zijn natio-j teeltregeling van de bloemisterij en een com' nale luchtvaart voelt, al op zeer eenvoudige missie voor de credietverleening aan de bloe- wijze in staat worden gesteld, hiertoe het zyne m™otte ig afgekondlgd de crisisboomkwee- bij te dragen, nog afgezien van de groote kans, kerscredietverleening 1934, waarin nieuwe dat zijn briefomslag na verloop van eenigen tijd maatregelen zijn voorgeschreven voor de cre- een aanmerkelijke waarde zal vertegenwoordigen dietverleening aan de boomkweekers. Deze cre dietverleening berustte vroeger op de wet van 5 Mei 1933, doch is thans overgebracht naar de Landbouwcrisiswet 1933, uit hoofde van en hij dus zijn inzet met hooge rente zal terug ontvangen. Voor dezen opzet blijkt niet alleen hier te lande maar tot zelfs in andere wereld- deelen belangstelling te bestaan, getuige de brieven, die de K.L.M. hierover reeds van ver scheidene philatelisten ontving. De vlucht van de F 36 zal voor een deel moeten kunnen worden bekostigd, door passa giers in de gelegenheid te stellen den wedstrijd van nabij te volgen en daaraan tevens een ver blijf in Australië vast te knoopen. welke wet opnieuw credietverleening zal moe ten en kunnen plaats hebben. De K.L.M. heeft reeds eenige passagiers kun nen boeken voor dezen tocht, meerdere aan vragen zijn nog in behandeling. Om het com fort voor de inzittenden tenminste op hetzelfde peil te houden als op de gewone Indië-vluchten, zal het totaal aantal passagiers waarschijnlijk tot ten hoogste twaalf moeten worden beperkt. Echter alleen door voldoende deelname zal het de K.L.M. mogelijk zijn, ook met haar nieuwste en grootste Fokkerproduct in dezen uiterst be langrijken wedstrijd uit te komen op een wijze, de Nederlandsche luchtvaart waardig. INNSBRUECK, 14 Mei. (V. D.) Prof. dr. Friedrich Metz, die eenige weken in het con centratiekamp Woellersdorf is opgesloten ge weest, is thans van zijn functie aan de univer siteit te Innsbrueck ontheven. LISSABON, 14 Mei. (Reuter) Ruim 2000 boeren op de 'hellingen van de Serra da Estrella zijn dakloos geworden als gevolg van een hevi- gen storm, gepaard gaande met regen en hagel. Vele menschen werden door de groote hagel- steenen gewond en duizenden schapen zijn ge dood. De verbindingen zijn verbroken en de Por- tugeesche regeering treft alle mogelijke maat regelen om hulp te verleenen. Het Dagelijksch Bestuur van den Nederl. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden „St. Franciscus van Assisië" heeft met aandacht en zorg in zijn laatste vergade ring de positie van een groot deel zijner leden onder oogen gezien. Het verweer der centrale katholieke arbei dersbeweging, waarvan de bediendenbond met het daarbij aangesloten winkel-, kantoor- en vertegenwoordigend personeel deel uitmaakt en welk verweer meer in het bijzonder is gericht tegen een voortgaande verlaging van loon- en steunnormen door de huidige regeering, heeft de volle instemming van het bestuur van bo- vengenoemden bond. Nog steeds zijn voorts de kantoorbedienden wachtende op de uitvoering van het voorne men van den Minister van Sociale Zaken, waarbij Z. Exc. in uitzicht stelde een aanvang te zullen maken met invoering van het Werk tijdenbesluit voor de kantoren, zij het dan voorloopig voor slechts enkele categorieën. Ook de uitvoering van het Werktijdenbesluit voor winkels, bijv. de wijze, waarop het in dit besluit genoemde overleg met de organisaties wordt geïnterpreteerd, kan niet ten volle de goedkeuring van het bondsbestuur wegdragen. Met instemming werd kennis genomen van de houding van den Minister-President Dr. Colijn, ten aanzien van de wijziging der Win kelsluitingswet, meer in het bijzonder de Zon dagssluiting betreffende, al had men gaarne gezien, dat de kabinetsleider bij de behande ling der motie-Kupers in de Tweede Kamer der Staten-Generaal eveneens de ethische nor men wat zwaarder had laten wegen dan zijn economische bezwaren. Onder auspiciën van het „Comité Katholiek 's-Gravenhage" in samenwerking met onder scheidene katholieke vereenigingen en bonden, is Zondagmiddag op het sportterrein „Hout- rust" in Den Haag een grootsche demonstratie gehouden, welke tevens bedoeld was als open bare hulde aan de H. Eucharistie. Vele duizen den waren herwaarts gekomen. Midden op het terrein was een altaar opgesteld, waaromheen Het Ministerie van Financiën der Vereenigde Staten, heeft eind vorige week haar beslissing, waarbij was bepaald, dat met ingang van 9 Mei de naam „Holland" als aanduiding van land van herkomst alléén niet meer voldoende zou zijn, doch, dat voortaan uitsluitend de naam „The Netherlands" zou worden erkend als aan wijzing van den oorsprong, verzacht, door de datum van in werking treden te stellen op 8 Juli 1934. Deze beslissing, die in strijd is met de over de geheele wereld geldende opvattingen, heeft h.t.l. reeds thans vele bedrijven kosten berok kend, in verband met het overmerken der voor de V.S. bestemde goederen, aangezien men niet het risico wenschte te loopen, dat de BRUSSEL, 14 Mei. (Reuter) Volgens de „Dernière Heure" vorderen de voorbereidingen voor den derden tocht naar de stratosfeer van de „F.N.R.S." nu goed. Men werkt op het oogenblik aan den aluminium kogel die den aeronanten als gondel dienen zal. Om de onge makken, voortvloeiende uit bijzonder lage tem peraturen, zooveel mogelijk te vermijden, zal ditmaal alleen de bovenste helft van den alu minium gondel wit zijn en de onderste helft zwart. Binnen twee maanden hoopt men voor den stratosfeertocht gereed te zijn. Als helper heeft Max Cosyns den 23-jarigen student aan de polytechnische faculteit der vrije universiteit van Brussel, Neree Vanderelst ge kozen. Daar deze nog nooit een ballontoocht gemaakt had, is Cosyns Maandagmorgen met hem opge stegen voor een proefvlucht. De start had plaats met een kleinen ballon van 600 M3„ bij de gas fabriek van Jette Saint Pierre. Professor Piecard was aanwezig, om Cosyns en Vanderelst te groeten toen zij den vasten grond verlieten. een palmversiering was aangebracht, terwijl een goederen bij aankomst zouden worden aange- 160-tal bloemstukken ter opluistering waren geschonken. Met den Bisschop van aHarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, die het plechtig Lof celebreerde, waren aanwezig pastoor W. H. Jan sen, eere-kanunnik, Mgr. dr. Verhoeven, dir. aan het R. K. Bureau voor Onderwijs en Opvoeding en verdere E. E. H. H. geestelijken. Staatsraad Mr. D. A. P. N. Kooien, oud-minister Aalberse en vele anderen Op het veld stonden de vereenigingen met haar vaandels en banieren opgesteld R. K. Ver kenners zorgden voor de goede orde. Na de opening door den voorzitter van het Comité Katholiek 's-Gravenhage, den heer H. J. Borghols, hield Prof. F. Feron, van het Bis schoppelijk College te Roermond, een rede. Na een korte pauze ving het plechtig Lof aan. Mgr. Aengenent begaf zich vanaf e enals sa cristie ingerichte tent, voorafgegaan door de as sisteerende geestelijkheid naar het altaar. Een koor van 250 knapen en vele kerkzan gers zongen onder leiding van Willem van Meel, „O, Salutaris" O, Sacrum Condivium, het „Magnificat" (door alle aanwezigen medegezon gen) en daarna „Regina Coeli." Vervolgens had eveneens onder het ten ge- hoore brengen van verschillende gezangen het défilé van de vereenigingen voor het uitgestelde H. Sacrament plaats, waarna het „Tantum Er go" werd gezongen en de zegen met het Aller heiligste werd gegeven. Met het zingen van „Roomsche Blijdschap werd de plechtigheid besloten, houden, ter overmerking, waarbij tevens een extra-invoerrecht van 10 pCt. verschuldigd zou zijn. Anderen, voor wie het overmerken al te bezwaarlijk was, hebben zich van versche ping onthouden in afwachting of de actie te gen deze beslissing gevoerd, tot een meer ratio neel besluit zou leiden. Thans bestaat, naar wij vernemen, het uit zicht, dat het Ministerie van Financiën der V.S. den naam „Holland" als merk voor het land van oorsprong, ook n& 8 Juli zal toelaten. Het ware intusschen gewenscht, dat een be slissing daaromtrent tijdig zal afkomen. Naar aanleiding van een adres, dat onlangs het Centraal Bureau van de Veilingen in Ne derland aan den Minister van Economische Za ken heeft gezonden, heeft de Minister nu mede gedeeld, dat ook z.i. het onlangs door Duitsch- land afgekondigde voorschrift tot verlaging van de z.g. kassa-deviezen een meer intensieve ge bruikmaking van de gelegenheid tot storting op het „Sonderkonto", ingevolge het deviezen- protocol tengevolge zal hebben. Zulks behoeft evenwel geen aanleiding te geven tot vrees dat de moeilijkheden, welke zich in het hoogseizoen 1933 by de uitbetaling van de op het Sonder konto gestorte bedragen hebben voorgedaan, zich in de komende maanden zullen herhalen. Bedroeg het vorig jaar het tijdverlies ver scheidene weken, thans geschiedt uitkeering binnen 7 a 10 dagen. De Nederlandsche Bank doet in overleg met de Rijksbank al het moge lijke dien termijn zooveel mogelijk te beperken. Gezien dit feit, meent de Minister dat het geen De heer W., kantoorbediende van de aan nemersfirma Den Breejen den Bout is Zater dag, toen hij zich met een aanzienlijk bedrag aan geld naar het werk wilde begeven, voor zln heeft een regeling te treffen voor het ge- uitbetaling van loonen, aangevallen door een ven van voorschotten tijdens de realisatie-pe- 19-jarigen arbeider, die aan het J uiianakanaal node van de Bankmarken, waarvoor een advies werkzaam is De heer W. werd met een yzeren van storting' noodig zou zyn, waarmee tijdverlies voorwerp op'het hoofd geslagen. In de daarop- gepaard gaat. De Rijksbank heeft voorts aan volgende worsteling kon de aanrander de por- de Ned. Bank toegezegd de noodige maatregelen tefeuille met geld niet bemachtigen. Op het I te zullen nemen, teneinde den guldenkoers te hmpgeroep kwam een tweetal personen toe snellen, waarop de aanrander op de vlucht sloeg met achter lating van zijn rijwiel. De politie heeft den man eenige uren later ge arresteerd. NEW YORK, 14 Mei. (Part.) De koersdaling in Wallstreet zette heden verder voort, bij overigens zeer beperkte omzetten. Gedurende het eerste beursuur werden slechts 300.000 sha res verhandeld, tegen 370.000 Zaterdag. Hoewei men in Wallstreet algemeen verwachtte, -jat de Senaat zijn goedkeuring zou hechten aan het reeds door het Huis van Afgevaardigden aan genomen ontwerp ter regeling van den beurs handel, is de ongunstige invloed van dit voor de beurs rampzalige wetsvoorstel nog duidelijk merkbaar. Men heeft weinig hoop, dat het Huis van Afgevaardigden zijn goedkeuring zal ont houden aan de amendementen, die in den Se naat zijn aangenomen. Een ongunstige factor was de zwakke houding van de graanmarkt, hoewel de weerberichten melding blijven ma ken van ernstige droogte. Ook de overige goe derenmarkten waren ongunstig gestemd en gaven algemeen lagere prijzen te zien. De koop kracht van de boerenbevolking wordt hierdoor verder aangetast en men vreest dan ook, dat de moeilijkheden, waarop Roosevelt bij de uitvoe ring van zijn herstelprogramma zal stuiten, hoe anger hoe grooter zullen worden. De activiteit in de staalindustrie geeft een verdere toene ming te zien, die men toeschrijft aan het feit, dat de loopende orders voor einde Juni moeten zijn uitgevoerd. Daarentegen krimpt ie bedrij vigheid in de automobielindustrie in, tengevolge van arbeidsmoeilijkheden en vermindering van den afzet. Staalwaarden verkeerden meeren- deels in reactie. U. S. Steels verloren 1 pet. Spoorwegwaarden konden zich aanvankelijk eenigszins herstellen, doch moesten later de koerswinsten weer prijsgeven. Public-utilities waren verdeeld. Amer, Tel. Tel. trokken aan vankelijk aan, doch liepen later weer tot op het vorig slotniveau terug. Koperfondsen neig den tot reactie: petroleum waarden waren goed prijshoudend en warenhuis-aandeelen gedrukt. In het derde beursuur kreeg het aanbod over de geheele linie de overhand en de noteeringen liepen dientengevolge scherp terug, onder lei ding van Allied Chemical, die op een gegeven oogenblik een koersverlies van 8 pet. aanwees. Nadien bleven de koersfluctuaties aanvankelijk binnen enge grenzen. Voor diverse fondsen viel wel een klein herstel te bespeuren, zooals voor Allied Chemical, doch groote wijzigingen vie len niet te registreeren. Op het sterk verlaagde peil kwamen kort voor het einde van den beurshandel dekkingsaankoapen in de markt, waardoor voor de meeste afdeelingen een flink herstel intrad. Auburn Auto, Allied Chemical, Amer. Tel. Tel., Atchison Topeka en Case Treshing konden 2 pet. a 3 pet. in koers ver beteren, zoodat het slot voor Amer. Tel. Tel., Eastman Kodak, Auburn Auto, U. S. Smel ting. Atchison Topeka, Baltimore Ohio, Delew. Hudson, Delew. Lackawana, Nor thern Pacific en Southern Railway zeifs een winst van 1 pet. 2 pet. te zien gaf. Koper waarden konden van de verbeterde marktstem- ming niet profiteeren in verband met den scherpen val van den tinprys, die ruim 100 punten lager kwam te liggen. Van de overige fondsen verkeerden Allied Chemical, In dustrial Alcohol, Int. Harvester, Norfolk Western gewone en pref. Steels 1 pet. a 5 pet. in reactie. De omzetten bedroegen 1.680.000 shares. PARIJS, 14 Mei. (Per telef.) Zondag werd de gerestaureerde kathedraal van Atrecht op plechtige wijze weer in gebruik genomen. Mgr. Duthois, de Bisschop van Atrecht, had gewild dat de kathedraal de laatste zou zijn van de 120 kerken, welke tijdens den wereldoorlog in het bisdom Atrecht vernield werden, die werd gerestaureerd en weer in gebruik genomen. Een groot aantal geestelijke en wereldlijke autoriteiten, onder wie Maarschalk Fétain, Mi nister van Oorlog, en Z. Em. Kard. Liénart, Aartsbisschop van Ryssel, waren bij de plech tigheid aanwezig. Maarschalk Pétain hield een rede, waarin hij de hoop uitsprak dat de gerestaureerde kathe draal van Atrecht de voorbode en het zinne beeld wezen mocht van een langdurigen vrede. Daarna overhandigde hij namens de Fransche regeering de sleutels van de kathedraal aan Mgr. Duthois. De bisschop opende met deze sleutels de ka thedraal en celebreerde een plechtige H. Mis van dankzegging. JERUZALEM, 14 Mei. (Reuter.) De oude stad Tiberias aan het Meer van Tiberias is geteisterd door zware regens, welke ernstige overstroomingen hebben veroorzaakt. Talrijke personen zijn om het leven gekomen en de aan gerichte verwoesting is groot. Tot dusver zijn reeds 20 lijken geborgen. Berlijn zoo nauw mogelijk bij dien te Amsterdam te doen aansluiten. De Nederlandsche Staatscourant van Maan dagavond bevatte verschillende beschikkingen van den Minister van Economische Zaken, welke van belang zijn voor de Nederlandsche boom- en bloemkweekerij. In de eerste plaats zijn afgekondigd de statuten van de stichting „Nederlandsche boom- en bloemkweekerij-cen- trale", gevestigd' te 's Gravenhage, welke stich ting tevens is erkend als crisisorganisatie. In deze stichting zijn benoemd tot voorzitter :ir. J. G. W. Ignatius, te 's Gravenhage, tot overige bestuursleden: H. Corter, te 's Gravenland, J. C. M. Mensing te Aalsmeer, K. I, B. A. de Cos- De bekende kwestie van den aannemer te Nieuwveen, die in zijn inschrijving voor aanleg van een straatweg te Nieuwveen een nul te wei nig zette en daardoor laagste inschrijver werd, aan welke inschrijving de Raad hem gebonden achtte, heeft thans een eind genomen. Na ingewonnen juridisch advies praeadviseerde het College van B. en W. geen procedure tegen den aannemer in te stellen, met welk praeadvies de Raad zich eenparig vereenigde. De zaakgelastigde der Nederlanden te Oslo, met verlof hier te lande, mr. dr. G. A. Schel- tus, zal voor belanghebbenden zijn te spreken in een lokaliteit van het Departement van Bui- tenlandsche Zaken te 's Gravenhage, Plein 23, op 18 Mei a.s., des voormiddags van 10 tot 12 uur. Behalve de drie gala-voorstellingen te 's-Gra venhage (14 Mei): Koninklijke Schouwburg; Rotterdam (15 Mei)Groote Schouwburg en Amsterdam (16 Mei): Stadsschouwburg, zal al leen nog één enkele voorstelling worden gege ven te Haarlem: Stadsschouwburg, op tweeden Pinksterdag; Utrecht: Stadsschouwburg (23 Mei) en Eindhoven: Rembrandt-Theater (24 Mei). Prof. Max Reinhardt zal de origineele decors der Weensche feestvoorstellingen van Schiller's „Maria Stuart", welke door Oscar Stuart (Weenen) zijn ontworpen, naar Nederland me debrengen, alsmede ook de door Ladislaus Czet- tel (Weenen) ontworpen historische costumes Een en ander heeft een bedrag van tienduizen den gekost. Aan de feestvoorstellingen van Schiller's „Maria Stuart" onder persoonlijke leiding van Prof. Max Reinhardt zullen o.a. medewerken Helene Thimig (Elisabeth, Koningin van En geland); Eleonora von Mendelssohn (Maria Stuart, Koningin van Schotland)Herbert Berghof; Frieda Richard; Hans Thimig; Josef Danegger; Herbert Hübne-r; Franz Schafheitlin Herbert Aichinger; Raoul Lange; Rudolf Teu bier; Walter Otto Stahl; Hans Schweikart Erich Schilling; Ika Timm; Lilia Skalla; Hedy Pistorius. .Regie: Prof. Max Reinhardt, Mei Slotkoersen Allied Chemical American Can. Co. Am. Car. Foundry Am. For. Power Am. Smelting Ref. Am. Tel. Tel Am. Tobacco B Am. Waterworks nVr Anaconda Copper 13_ Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka Auburn Auto 34 Baltimore <5r Ohio 22% Bethl. Steel Co. Canadian Pacific 14 1301/2 94 7V, 38% 112% 68V2 54% 333/g 15% Case Treshinp; 48% 27% 431/2 71/s 33/8 38% 21/2 321/2 18% 70 45 521/2 82% 90% 13% 19% 221/2 Chase National B. Chesapeake Ohio Chic. Milwaukee pref. Chicago Rock Isl Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. Continental Oil Dawesleening 5 Youngleening Deleware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric Gen. Gas Electr. Gen. Gas El. d. A. General Motors 51% 9% 31% 26 12 18% 34% 5 45-60 84 12 135 94% 19 7% 38% 110% 68% 17 13% 53 33 2IV2 33 15% 48% 27% 43% 7 33/g 38% 21/2 32% 18 71 451/2 51% 82 89 13% 19% 21% 303/4 83/4 12% 22% 33% 263/4 11% 19% 34% Great Northern Hudson Motor *5% Illinois Central 23% Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Koninkl. Olie Low priced shares McKeesport Tin PI. A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific 5/s Idem pref- (2 Montgomery Ward 23/4 Nat. Cash. Reg. CO. lj> National City Bank 28/8 Nat. Dairy Prod. G. A. 16% Nat. Steel 41% New York Central 26% Nord American Co15 Is Norfolk Western 16° Novadel Pennsylvania-f® I* Proctor Gamble 33/g Publ. Serv. N. L53% Radio Corp. of AmJ /g Sears Roebuck 41/8 Shell Union Oil Socony Vacuum 14% Southern Pacific iiJf- Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A Unit. States Leather Unit. States Rubber Unit. States Steel Corp. Wabash gew. A Westlnghouse El Woolworth Build exdiv. 1 ex claim. bieden. X gedaan en laten. 84 8% 31/4 5% 23% 14% 27% 15% 42% 26 15% 173 283/4 333/4 34 42 8% 14% 201/4 231/2 221/4 19 18% 42% 413/4 117/» HV4 117v, 115 197/g 19 43/4 43/4 8 7% 18% 18% 41 42% 3 31/4 321/4 31% 4b% 47% ex coupon 11 135 96% 19% 7% 371/4 110% 69% 17% 133/4 53 34 22% 33% 157/s 50% 28 43% 7% 33/s 30% 2% 32% 181/8 703/4 45 52% 83% 901/4 13% 19% 22% 313/4 9% 12% 24 34% 27 11% 193/s 34% 5.50-62 84 83/4 33/s 5% 241/4 157/s 28% 15% 43% 26% 15% 173 203/8 30 33H 33% 73/s 42 8% 147/s 20% 23 19 42% 12 119 191/2 4% 81/s 173/4 42% 31/4 32 48 Rubber Standaard Mei Juli 12.80 12.95 Sept. 13 20 Oct. 13.32 Suiker Mei Juli 1 48-50 1.50-51 Sept. 157 Oct. 1.60 Harde Winter loco 98% 981/4 Tin Loco 53.12% 53.85 April 52.95 53.75 Katoen Loco 11.40 11 45 Sept. 11.39 11.47-48 April 11.14 11.17 Oct. 11.45 11.49 Mei 11.19 11.22 NOV. 11.52 11.55 Juni 11.24 11.28 Dec. 11.57 11.60 Juli 11.29 11.33 Jan. Aug. 11.34 11.38 Mrt. 11.68 11.70 (Rio) (Santos) Mei 8.07 8.03 Mei 10.56 10.56 Juli 8.25 8.21 Juli 10 63 10.63 Sept. 8.32 8.30 Sept. 11.00 11.00 Dec. 8.39 8.39 Dec. il.ll 11.11 Mrt. 8.45 8.45 Mrt. 11.i9 11.18 Tarwe Haver Mei 867/b-87 88% Mei 337/8 34 Juli 85-8 87%-% Juli 3 2 -,'2 327/g Sept 853/4-% 88V4-% Sept. 32% 333/g Mais Rogge Mei 46 467/g Mei 55% 55% Juli 48% 49% Juli 56% 557/g Sept. 49% 50% Sept. 577/g 571/4 Reuzel .Duluth Lijnzaad Loco 6.05 6.121/2 Mei - Mei 1.843/4 1.86 14 Mei 12 Mei Brussel 23 40 Rome 8.50 Madrid 13 70 Bern 32 49 Weenen 19.00 NEW-YORK, 14 Mei. 14 Mei 12 Mei 23 41 Oslo 25 b7 25 72 8 50% A'dam 67 82 67 84 13 70 Londen 5.103/4 5 11% 32 49 Parijs 6 61 6 61 19.00 Berlijn 39.60 39.61 14 Mei 12 Mei 12.75 12.90 1318 NEW-YORK, 14 Mei. 14 Mei 12 Mei Dec. 13.55 13 44 Jan. 13.70 13 53 Mrt. 13 88 13.70 13.27 1.48 1.50 1 56 159 Dec. Jan. Mrt. Mei 1 64-65 1.64 1.66-67 1 65-66 1.71-72 .70-71 1.75-76 1 74-76 Ct.Cuba3 47 3 47 Tarwe Roode Winter loco 96% 963/4 Koffie 14 Mei 12 Mei CHICAGO, 14 Mei. 14 Mei 12 Mei Mei **6 02% 6.12% Juli «6.07% 6.15 Sept. «6.32% 6.40 Oud contract Nieuw contract. 14 Mei 12 Mei Tarwe Mei 70% Juli 71% Oct. 72% Rogge Mei 4;% Juli 4 6 Va Oct. 48% Haver Mei 346/3 341/8 Juli 353/4 351/8 Oct. 361/4 353/4 Juli 1.85% 1 86 WINNIPEG, 14 Mei. 14 Mei 12 Mei Gerst 68% Mei 38% 37% 691/2 Juli 39% 383/4 711/4 Oct. 41% 40% Lijnzaad 44 Mei 1.581/4 1.53 453/g Juli 1.581/2 1-54% 473/g Oct. 1.56/4 1.533/4 (Medegedeeld door Simoons Co.) Van 3.30-4.30 uur Philips H.V.A. Young A'dam Rubber Beth. Steel U. S. Steel Anaconda 230% 172—171% 37%— 109 K—109 20 7/16—20 25%—25 8 5/16—y. Van 4.30—5 uur Philips H.V.A. A'dam Rubber Aku U. S.. .Steel Anaconda Adj. Milw. 229% 171K—171 109 39 24% 8 3/16—% 7% Verschenen is het jaarverslag van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. Wij ontleenen er het vol gende aan: Al nemen wij sedert eenige maanden ver schijnselen waar, welke op stilstand in den achteruitgang wijzen en al hebben onze schepen in 1933 geen geringer hoeveelheid goederen vervoerd dan in 1932, het besomde vrachtcyfer was nochtans ruim 2.000.000 lager, welke ach teruitgang voornamelijk zijn verklaring vindt in verscherpte concurrentie, de devaluatie van den dollar en verdere daling van het pond sterling. Hetzelfde geldt voor ons passagebedrijf, dat hoewel levendig en steeds meer gekenmerkt door een stijgend aantal toeristen naar Madeira en West-Indië, ernstig lijdt onder de voortdurend dalende tarieven van buitenlandsche lijnen. Ondanks vérgaande bezuiniging liet onze exploitatierekening een verlies zien van ruim l.OOO.OOO 559.067). Daar onze beschikbare reserves geheel uitgeput zijn, moet het nadeelig saldo van de winst- en verliesrekening, waarin de normale afschrijvingen begrepen zijn, ten laste van de balans gebracht worden. In de vergadering van den Raad van Com missarissen der Amsterdamsche Bank N.V. is besloten aan de eerlang uit te schrijven alge- meene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over het boekjaar 1933 vast te stellen op 4 pCt. per aandeel van ƒ200. zulks na afschrijving van 246.344.03 op on roerende goederen, ten laste van de winst- en verliesrekening, verhooging van de algemeene debiteuren-reserve met 4.500.000, waarna 2311.890.72 op nieuwe rekening zal kunnen worden overgebracht. Op de rol van de burgerlijke Kamer van het Haagsche Gerechtshof was Maandag in hoo- ger beroep aangebracht de zaak tusschen óc Vereeniging voor den Effectenhandel en de N.V. Bataafsche Petroleum Maatschappij. Het betreft hier de zaak, waarby de Ver eeniging voor den Effectenhandel door de Haag sche Rechtbank niet-ontvankelijk is verklaard in haar vordering tegen de Bataafsche tot uit betaling op goudbasis van de vervallen coupons der door de Bataafsche in Amerika uitgegeven dollar-leeningen. De zaak werd 14 dagen aangehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2