I Zoekt gij betrouwbaar 1 Personeel Plaats dan 'n „Omroeper" voor 75.000 gezinnen STADSNIEUWS Laatste Nieuws Auto tegen boom WÊÊÈÈÈSS^msÊÉÈÉÊm auiniiunoiuiiiiiniuiiiuiii!i!Hiiiniiimiiiiujiiiiiiii!iiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiii!i!iiiiiiiiiiii]iiiiii!!iiiii!iin!!iiiiiiiB DINSDAG 15 MEI 1934 |!!inini!iiiiii!iniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiinmnnininnTinnnmnn!iiiiiiiiniiii!iii!iiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiii!i£ HOE DE FOKKERS GEBOUWD WORDEN Excursie van de K.J. M. V. Smadende en gesmade Roerige steuntrekkers R.K. LYCEUM VOOR DEN POLTIERECHTER Vrijheidsberooving Bedrijfsleider-concurrent OM DEN VIERBONDENBEKER Bedevaart naar Heiloo De Haarl. Voetbalbond wint het tournooi HET NATIONAAL KEGEL- CONCOURS De uitslagen H.V.B.-uitslagen Watersport l|§l|i§f| Een Fokker-vliegtuigde PH-AEZ Installatie-feest St. Josephs- Gezellen Haarlem V Oscar Smit's Bank N.V. „Kindervoeding" Hoofdacte-examens Landstormkorps „Kennemerland" BLOEMENDAAL HAARLEMMERMEER Aanslag op Brüning De burgemeester van Denekamp gedood Brandstichting Veroordeelde wijst thans den dader aan Hardnekkig Zaandam Over de wijziging van het ambte narenreglement staakten de stemmen Massa-terugkeer tot de Kerk in Oostenrijk Van meer dan 50.000 afgedwaalden De rede van Goebbels En de katholieke Duitsche pers DE ZWITSERSCHE PLOEG VOOR ITALIË De Tsjechen PAOLINO—SCHMELING De Parijsche bladen over de match VAN KLAVEREN—ROSSI .(Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerdXj NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiii Onze Haarlemsche K. J. M. V.'ers gingen Zon dagmorgen op excursie, en wel naar de fabrie ken gesticht door hun oud-stadgenoot Anthonie Fokker. Na een algemeene H. Communie gehou den te hebben in de kapel van de Eerw. Zusters aan den Zijlsingel die van de Zusters aan de Koningstraat was door het postpersoneel reeds bezet! kwamen om ongeveer elf uur allen bij een in de hal van het station. De reis begon al goed: de wagon, waarin onze K. J. M. V.'ers hadden plaats willen nemen bleek een heetgeloopen as te hebben gekregen wat heel begrijpelijk is voor een wagon die zooveel levenslustige jongemannen moest torsen! het heetloopen bleef gelukkig slechts tot de ge noemde as beperkt, de K. J. M. V.'ers behielden him kalmte! Nadat de wagon uit de trein gerangeerd was, werd met de noodige vertraging naar Amsterdam vertrokken, waar men niettemon behouden en in de beste stemming aankwam. Om het drietal goede of liever slechte dingen vol te maken, zorgde de autobus van den ge meente-dienst naar de Fokkerfabrieken nog voor een verrassing: de wagen was n.l. niet berekend op zoo'n grooten toevloed van passagiers als het K. J. M. V.-geze!schap telde. En dus maakte men van den nood een deugd en ging maar loopen. Ook deze pekelzonde-boete doorstond men heelhuids en goedsmoeds, zoodat tegen half één een weetgierig, luistergraag en uitstekend ge stemd gezelschap K. J. M. V.'ers met hun mode rator, kapelaan J. v. Houten aan het hoofd, en eenige gasten de excursie door de Fokkerfabrie ken begon, daarbij deskundig voorgelicht door den heer H. v. Beem, technicus der fabrieken. Het is ondoenlijk in een klein bestek te vertel len van al het wetenswaardigs en belangwek kends dat er in de vliegtuigenf abrieken uiter aard te zien is. Na eerst de fabricage van een vleugl bewonderd te hebben, die heel simplistisch uit wat doek, dunne triplix latjes en twee balken is opgebouwd! zagen we de reusachtige vier-mo- torige Fokkers voor de lijn MalmöParijs in wording. Ock hierben zijn allerlei technische no viteiten toegepast, zooals een andere opstelling van de zitplaatsen van de piloten en radio telegrafist, verstelbare schroeven van de motoren, extra staerlisatievlakken aan den vleugel en zoo nog tal van zaken meer. Als curiositeit vermel den wij dat b.v. het benzinereservoir van de F. 36, welke zich reeds op Schiphol bevond, zóó groot is dat er.... 45 menschen in geborgen kunnen worden! Het spreekt wel vanzelf dat de groote vogels, waarvan een de „Papegaai" gedoopt zal worden en die 12 personen op de Holland-Indië reis kunnen vervoeren (de ritstoelen kunnen daartoe op ingenieuze wijze in twee boven elkaar gelegen bedden omgeklapt worden) veel bekijks hadden en ook veel.... commentaar uitlokten. Prettig was het voor ons, Hollanders, te verne men, dat vroeger de Fokkerfabrieken hun vlieg- tuitgonderdeelen altijd in het buitenland moes ten koopen, totdat eenige Nederlandsche fabrie ken die onderdeelen gingen fabriceeren en wel zoo goed, dat thans.... het buitenland ze in Nederland koopt. Het feit, dat in de fabriek ook vele militaire toestellen stonden, waarin een andere motor ge plaatst moet worden dat gaat heel gemakke lijk, want de bok waarin de motor hangt is slechts met enkele bouten aan de rest van het vliegtuig bevbestigd! was een welkome aan leiding om ook iets te vertellen over de vernuf tige uitvinding van Fokker waardoor machine- geweeren op de vliegtuigen zóó geplaatst kunnen worden dat de kogels en het afvuren tusschen de ontzaggelijk snel draaiende schroefbladen door, heenvliegen zonder dat de de bladen kun nen raken! De excursie werd een groot succes maar toen het afgeloopen was, was menigeen wel blijde maag begon te knorren! Een flinke doos drukkersmateriaal werd ver volgens aangebracht en uitgepakt. De heeren in toga bemerkten hoe dikwijls groote namen aan nietige stukjes metaal wor den gegeven. Bekl. bekende dit en dat geleend te hebben met de bedoeling het terug te brengen. De Politierechter vond, dat bekl. er veel te luchtigjes over dacht. Misbruik maken van het vertrouwen dat men bij zijn patroon geniet, om diens positie te on dermijnen, is toch wel ernstig. De Officier van Justitie vroeg dan ook zes weken gevangenisstraf en teruggave van het materiaal. Bekl. vond het een ernstige straf, waarmee de Politierechter het nu roerend eens was. De veroordeeling volgde echter conform den eisch. Een Haarlemsch kruidenier, die zich in zijn eer en goeden naam en in zijn zaken benadeeld achtte door handelingen van een schoonzus, had deze daarom voor den Politierechter gebracht. Deze schoonzus verklaarde als verdachte he denmorgen, dat de kranten zooveel bevatten en dat zij daarom zich ook wel gerechtigd voel de om aan de klanten van haar zwager te gaan vertellen, dat hun kruidenier een bedrie ger en een oplichter was en nog meer grieven die zij tegen hem had, o.m. dat hij altijd dron ken was. De politierechter wees er haar op, dat zij daartoe allerminst het recht had. Er bleek een familiekwestie achter te zitten. Eenige getuigen bevestigden een en ander, ter wijl de verdachte zelf slechts voor een deel be kende. Ook voor den Politierechter betuigde verdachte zich nog hevig strijdlustig. Wat zij verklaard had kon zij bewijzen. Dit achtte de Politierechter niet noodig, daar zij niet aange steld was, om over een ander te waken. De Officier merkte in zijn requisitoir op, dat als haat en nijd drijfveeren zijn, men tot der gelijke dingen komt. Omdat deze verd. niet voldoende inzag, dat wat zij gedaan had in het geheel niet te pas kwam, eischte hij een voor waardelijke veroordeeling van twee maanden en een proeftijd van drie jaar. De Politierechter maakte er f 25.of 10 dagen van met 'n voorw. veroordeeling van 2 weken met een proeftijd van één jaar. Aan Maatschappelijk Hulpbetoon is het nog steeds niet altijd „pais en vree". De ambtenaar daar met toezicht en ordebewaren belast is 'n geregeld bezoeker bij den Politierechter om er zijn getuigenissen tegen halsstarrige en lastige steuntrekkers, die de orde verstoren, af te leg gen. Hedenochtend was er weer zoo'n verdachte, die den ordebewaarder tegen den grond had probeeren te werken. De getuige had zijn verklaring afgelegd toen verd. op uiterst brutale en obstinate wijze eisch te, dat zijn verklaring werd voorgelezen. De Politierechter liet zich echter niet over bluffen door de brutale houding van verd. en toen hij hierin volhardde en opmerkte, dat hi) er dan niets mee te maken had en de Politie rechter het maar moest behandelen, zoo hij wilde, liet hij hem rustig vertrekken en kon de Officier meteen zijn eisch, drie maanden ge vangenisstraf, stellen. De Politierechter gaf één maand. Een andere, die den ordebewaarder gedreigd had, dat hij hem wel zou krijgen, nadat er ook een worsteling had plaats gehad, werd wegens huisvredebreuk veroordeeld tot één week gevan genisstraf. De politierechter hield hierbij reke ning met een misverstand, dat tot dit feit aan leiding had gegeven. Hoe gevaarlijk zoo nu en dan een beroep kan zijn, dat men langs de straat moet uitoefenen, ondervond een 56-jarige ambtenaar van het wa terleidingbedrijf te Haarlem. Bij het rondbrengen en innen van kwitanties voor het waterleidingbedrijf kwam hij bij den 36-jarigen S. te Haarlem, die de kwitantie niet betaalde en ook niet betalen kon, daar hij geen inkomsten genoot. De ambtenaar dacht er echter anders over en stelde het ultimatum: öf betalen óf geen water. S. verwees den ambtenaar naar den huurder van het perceel, den vader van S., om te zor gen dat de ambtenaar noch de waterleiding zou afsluiten, noch ook den huurder zou misloopen, wilde hij den ambtenaar even laten wachten. Hij ging alvast maar midden voor de deur Staan, maakte de gebruikelijke bewegingen om een deur te sluiten, waarop de kwitantielooper zich heel gelaten op de trap installeerde, wach tend op de dingen die komen zouden. S., thans beklaagde voor den politierechter, betoogde dat het een schijnbeweging was, de deur was niet op slot. De Officier van Justitie achtte de vrijheidsbe rooving echter bewezen. Of de deur op slot was of niet, dat deed er niet toe. Beklaagde stond er immers voor! De waterleiding-ambtenaar was gelukkig nog al kalm, ging dus rustig zitten en oefende geen vuistrecht uit. Het liep nogal goed af, toen al thans, nu echter niet: beklaagde hoorde twee weken gevangenisstraf tegen zich eischen. De verdediger, mr. Drilsma, vond het heele geval zeer opgeblazen. Als beide partijen wat hadden toegegeven was er niets gebeurd. Hij vond schuld aan weerskanten. Daarom vroeg hü ook verandering van gevangenisstraf in een lichte geldboete, maar toen het wetboek deze verandering bleek te verbieden werd beklaagde toch veroordeeld tot twee weken hechtenis. Zes en dertig jaar oud was een Haarlemmer zoo gelukkig om bij een Haarlemsch drukker 'n goede betrekking te krijgen als bedrijfsleider. Na twee jaar «tmenwerken begon de vriend schappelijke verhouding minder te worden. Om klaar te zijn voor den tijd dat de nood aan den man zou komen, ging de bedrijfsleider er ver leden jaar over denken om ook maar patroon te worden. Het materiaal van den patroon was goed en lag voor het grijpen. Beklaagde begon van twee walletjes gelijk te eten, aldus de Politierechter, en langs kronkel paden te wandelen om tegelijk èn bedrijfslei der èn concurrent van zijn patroon te zijn. Aanklager en beklaagde schermden met ter men als ijzerwit, interlinie, holwit, koperen lij nen, enz. Hoogste werpers: 1. Th. Smit, Amsterdam met 78; 2. F. Wittenboer, Eindhoven met 77; 3. Hofman, Bilthoven, met 76. Korpswedstrijd afdeeling B, baan C: ie prijs: de Volharding II, Haarlem, 326; 2e prijs Koekoek II, Alkmaar, 314 (50)3e prijs Fidelio II, Amsterdam, 314 (47); 4e prijs: de Witte Raaf II, Den Haag, 313; 5e de Burg II, Alkmaar, 301; 6e prijs: de Volharding III, Haarlem, 299; 7e prijs: KUNDA II, Bilthoven, 298; 8e prijs: Intiem II, Amsterdam, 294 (49); 9e prijs: Hout of Fout II, Den Helder, 294 (48); 10e prijs: 't Smalle Pad II, Den Haag, 292. Hoogste korpswerpers: 1. A. de Bruin, Den Haag met 74; 2. J. Smit, Haarlem met 72. Korps wedstrijd voor dames: le prijs: Houdt Plank, Haarlem, 279; 2e prijs Eutre Nous I, Delft, 276 (47); 3e pr.: 't Rol lend Raadsel, Den Helder, 276 (45). Hoogste dameswerpsters: Mevr. Hofman, Delft, met 69. Extra wisselprijs Ellinckhuyzen Beker: Hoog ste vijftal van Haarlem, De Volharding, Haar- len, 330. Jubileum wedstrijd baan E: le prijs: D. Bremer, Haarlem, 82; 2e prijs: C. Clifford, Amsterdam, 73; 3e prijs: A. M. Ben- raadt, Haarlem, 72; 4e prijs: van Bommel, Den Haag, 71 (2 x 9, 3 x 8); 5e prijs: De Jong, Hil versum, 71 (2 x 9, 1 x 8); 6e prijs: de Jong, Den Helder 71 (2 x 9). Personeele wedstrijd, enkele kaart, baan D: le prijs: D. Bremer, Haarlem, 43; 2e prijs: Keizer, Haarlem, 42 (na loting); 3e prijs: S. de Vries, Den Haag, 42; 4e prijs: Haarlem, 42; 5e prijs: L. Boom, Alkmaar, 41 ((na loting); 6e prijs Nassinck, Apeldoorn, 41. Personeele wedstrijd, serie kaart, baan D: le prijs: D. Bremer, Haarlem, 121; 2e prijs: B. A. Cassée, Haarlem, 120; 3e prijs: S. de Vries, Den Haag, 117; 4e prijs E. Boom, Alkmaar, 114; 5e prijs: Nassinck, Apeldoorn, 113; 6e prijs: J. Ruis. Haarlem, 110. Aangeboden extra prijs, richten en rollen: D. Bremer, Haarlem met 121. Zaterdag 19 Mei gaan de Lyceïsten voor den twaalfden keer naar O. L. Vrouw ter Nood. Deze mooie gewoonte heeft elk jaar haar reputatie uitgebreid. Trokken de eerste jaren alleen leerlingen van het Lyceum in het vroege morgenuur per fiets naar Heiloo, later sloten zich oud-leerlingen aan en de laatste jaren zagen we een deputatie van de Katholieke Middelbaar-technische schoolvereeniging de ge lederen aanvullen. Ook ouders van leerlingen bezochten op dien morgen het genadeoord. Daags voor den Feestdag van den H. Geest gaan we naar O. L. Vrouw ter Nood om door Hare bemiddeling de hulp van den geest van wijsheid en wetenschap af te smeeken. Een uitverkoren dag voor een onderwijsinrich ting. Ze bidden voor het welslagen der eind en overgangsexamens; voor den bloei van het Lyceum en voor allen, die hun dierbaar zijn. Ook dit jaar gaan ze op naar den „Zetel der Wijsheid", om eens vurig te bidden voor den nood der tijden. Op een groote deelname wordt gerekend. Des morgens om 4.30 uur is de H. Mis in de Kapel met algem. H. Communie, om 5.30 uur vertrekt de stoet van fietsende Lyceisten. De plechtige H. Mis in Heiloo is ongeveer 8 uur. Naar gewoonte zijn allen ongeveer 1.30 uur weer in Haarlem. Het jaarlijksche tournooi om den Vierbonden beker tusschen de Amsterdamsche-, Haarlem sche-, Leidsche- en Noord-Hollandsche voet balbonden is gisteren op het R. C. H.-terrein gespeeld. enEr is om te beginnen fel gestreden om het tijdelijk bezit van den door den K. N. V. B. beschikbaar gestelden zilveren wisselbeker, het geen aanving met de voorwedstrijden tusschen den Amsterdamschen en Leidschen voetbalbond en den Haarlemschen en Noord-Hollandschen voetbal bond, deze laatste bond was winnaar van het vorig jaar. Het gelukte het Haarl. Bonds elftal om in een spannenden wedstrijd, waarin het spelpeil niet tot zoo'n groote hoogte kwam, de Noord- Hollanders met 21 te overwinnen, dank zij de productiviteit van Riethoff, die beide doelpun ten scoorde, en het nuttige, zij het niet altijd even fraaie werk van de achterhoede. In hetzelfde tijdsverloop had Amsterdam kans gezien, zij het met groote moeite, om van den Leidschen Voetbalbond te winnen. Om half drie vingen de eindstrijden aan, tusschen de winnaars en verliezers, te weten: HaarlemAmsterdam en LeidenNoord-Hol land. De verliezers-eindstrijd werd royaal door Noord-Holland met 6—2 gewonnen, Haarlem overwon de Amsterdammers met 41, waar bij wederom Riethof eenmaal wist te scoren, terwijl van Roode met 2 en Van der Laan met 1 gezamenlijk het totaal op 4 brachten. Het doelpunt van de Amsterdammers, dat gescoord werd, juist nadat Haarlem den stand op 30 ge bracht had, bracht nog even verwarring in de Haarlemsche gelederen, doch het elftal bleek nog zooveel krachten in reserve te hebben, dat het de stormloopen van de Amsterdammers tegen het einde volkomen wist te weerstaan, al deed de vermoeidheid zich geducht gelden bij verschilende spelers. Toch kwam in die laatste periode nog het vierde doelpunt voor Haarlem ter wereld, waarmede gelijk de over winning een voldongen feit werd. Door deze overwinningen heeft Haarlem zich geplaatst in den strijd om den Moorman beker, waarvoor het waarschijnlijk volgende week Rot terdam zal ontmoeten. Aan het gemeenschappelijk diner, dat in Groenendaal plaats vond, nam Van Roode, als aanvoerder van het H. V. B.-elftal den beker in ontvangst, benevens voor eiken speler van zijn elftal een kleine zilveren draagmedaille. De officieele uitslag van het Nationaal Ke gelconcours te Haarlem, dat van 29 April tot en met 10 Mei is gehouden, luidt als volgt: Invitatie Bondenwedstrijd, banen A en B: le prijs: Haarlem 134; 2e prijs Den Haag 1111; 3e prijs Rotterdam 109; 4e prijs Allrma.gr 1086; 5e prijs Delft 1085. Hoogste werpers: 1. N. P. Visser, Haarlem, 139; 2. J. Helder, Den Helder, 130. Korpswedstrijd afdeeling A, baan C: le prijs: de Volharding I, Haarlem, 330; 2e prijs T.O.P., Haarlem, 324; 3e prijs KIP, Am sterdam 323 (50); 4e prijs KUNDA, Bilthoven, 323 (48); 5e prijs Noord-Pool, Amsterdam, 322 (48); 14 x 9; 6e prijs Koekoek, Alkmaar, 322 (48) 12 x 9; 7e prijs: Daar rolt ie, Haarlem, 321; 8e prijs Alcmaria Victrix, Alkmaar, 519; 9e prijs: 1927, Amsterdam, 317; 10e prijs: de Witte Raaf, Den Haag, 316; 11e prijs: EVA, Rotterdam, 314; 12e prijs: 't Touwtje, Apeldoorn 312; 13e prijs: NUTL, Amsterdam, 311; 14e prijs DIG, Utrecht, 310; 15e prijs: La Reserve, Den Haag, 308; 16e prijs: DTV, Gronir/sn, 307; 17e prijs: LUMG, Haarlem, 306; 18e prijs Eindh. Latjesgooiers, Eindhoven, 305 (49); 19e prijs De Club, Amsterdam 305 (47); 20e prijs; Alle neune, Rotterdam, 305 (451. Promotie 2e klasse D. W. O.Zeemeeuwen 2 Kinheim 3Kennemers 2 5—3 3—5 Promotie 3e klasse E. H. S. 5Zeemeeuwen HeemstedeHillinen 5 D. W. O. 3—Halfweg 2 VI. Vogels 3-D. W. O. 2 4 0—5 7—2 1—3 Halfweg promoveert 2—4 Gisteren nam de Haarl. Kano-vereeniging „Trekvogels" deel aan den door de A. C. C. „IJster" uitgeschreven vaardigheidstoer. Het is voor hen wederom een fraai succes geworden, daar zij met 24 leden had ingeschre ven, die allen den tocht volbrachten. Van de 10 vereenigingen, die hadden ingeschreven met gezamenlijk 130 leden, kreeg „Trekvogels" den prijs voor de meeste deelnemers. Zondag j.l. was het feest voor de Gezellen der parochie St. Bavo. 's Morgens te kwart voor acht was er alge meene H. Communie, waarna allen zich ver zamelden in het clubhuis. De vice-Praeses, ka pelaan Determeyer, opende met den Kolpings- groet en sprak een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder tot den Hoogeerw. Plebaan, L. A. A. M. Westerwoudt, praeses der afdeeling, tot den raad van bestuur, den raad van com missarissen, het bestuur van de Graal en de Bavo-knapen. Na het zingen van het vlagge- lied, keurig begeleid door den heer Kaart, had de wijding der insigne's plaats door den prae ses, gevolgd door de installatie van raad van bestuur, raad van commissarissen en leden, welke laatsten elk een diploma in ontvangst mochten neffiën; een en ander ging gepaard met de gebruikelijke formules en eenige harte lijke woorden. De plechtigheid werd besloten met het Kolpingslied. Tijdens het gemeenschap pelijke ontbijt heerschte er een blijde, feeste lijke stemming, die niet weinig werd verhoogd door de artistieke zaalversiering, verzorgd door de leidsters, de jonge Bavoknapen, die ook de ontbijttafel een feestelijk aanzien hadden gege ven. De dames mochten hiervoor na afloop van het ontbijt eenige waardeerende woorden van den vice-Praeses ontvangen. Te 1 uur zou een excursie per fiets plaats hebben naar de Am sterdamsche Waterleidingwerken. Door omstan digheden kon dit plan echter niet worden uit gevoerd en werd naar Bentveld gereden, waar de Gezellen zich vermaakten met voetbal en slingerbal. Ruim half zes waren allen weer bij het clubhuis „St. Baaf", vanwaar ieder huis waarts keerde, om tegen half acht weer present te zijn voor het bijwonen van den feestavond. Deze werd op de gebruikelijke wijze door den vice-Praeses geopend, die eenige woorden van welkom sprak tot de gasten, w.o. ook de ouders der Gezellen; een extra woord van welkom werd gericht tot de Gezellen-tooneelclub Nieuw- Hofdijk" uit Velsen, die dezen avond zou op luisteren. Deze uitstekend getrainde tooneel- groep voerde met groot succes op het blijspel „De Mexicaansche zilvermijn" van Gerard Nie- len. Vooral de hoofdpersoon speelde zijn rol voortreffelijk en werd uitstekend door zijn mede- acteturs terzijde gestaan, in de pauze werd nog een kleine verloting houden. Aan het einde dankte de vice-Praeses de gasten voor hun prachtig spel, waarna de avond op de gebruike lijke wijze werd gesloten. Het was een waardig besluit van een in alle opzichten geslaagd in stallatie-feest, dat alle Gezellen en genoodig- den zich nog lang zullen herinneren. In de op 14 Mei 1934 gehouden vergadering van Aandeelhouders werden de Balans en Ver- lies- en Winstrekening over 1933 goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 3 pCt. voor de Preferente Aandeelen. De aftredende com missaris, de heer D. Kooiman, werd herkozen. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 867 porties Overtonstraat 837 porties Byzantiumstraat 562 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 80 porties verstrekt. In de commissie, welke in 1934 belast is met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in ar tikel 77b der wet tot regeling van het lager enderwijs van 17 Augustus 1878, zijn benoemd te Haarlem: Lid en voorzitter: G. Chr. Dun, inspecteur, Alkmaar; lid en ondervoorzitter: H. W. Korenstra, Haarlem; leden: J. Dekker Jr., Utrecht; K. H. van Dijk, Haarlem; J. Dijkstra. Zaandam; J. van Keulen, Laren (N.-H.); H. Marwitz, Haarlem; D. Th. Rodenburg, Zaan dam; A. B. Roosjen, Amsterdam; dr. A. Vega, Utrecht; G. Th. Vermeulen, Beverwijk; J. van der Worp, Alkmaar; R. IJzer, Haarlem; plaats vervangende leden: A. C. den Besten, Utrecht; J. Bovenberg, Oegstgeest; P. j. Debets, Haar lem; A. de Fouw, Haarlem; J. H. van Ginkel, Bloemendaal; O. A. Houwen, Overveen; H. J. Sarink, Haarlem; drs. H. B. J. Vlas, Alkmaar; D. R. F. de Vries, Zaandam; Iz. A. J. de Wilde, Amsterdam; L. van der Zweep, Haarlem. In de commissie te Amsterdam zijn o.a. be noemd: G. van Hees en R. L. J. Warnars, In verband met het niet doorgaan van den Landdag te Hilversum, wordt dit jaar weder een Korpsschietwedstrijd gehouden en wel óp Woensdag 16, Donderdag 17 en Vrijdag 18 Mei a.s., in het gebouw „Olympia", Kinderhuissingel te Haarlem, van 7 tot 10 uur nam. Er wordt tevens een Personeele wedstrijd ge houden,waaraan ieder vrijwilliger van boven genoemd Korps mag deelnemen. Hiervoor zijn mooie kunstvoorwerpen beschikbaar gesteld. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: E. Zeep- vat en G. Kuneman; J. Ph. Thierry de Bye Dolleman en J. F. M. Everard; C. H. J. Schul- ler tot Peursum en I. M. Carp. Burgerlijke Stand Petrus Johannes Ber- nardus, z. van J. B. Calvelage en C. G. Rewijk; Hendricus Gerardus Franciseus, z. van J. J. C. van Rijn en H. M. Elschot; Willem, z. van P. Pols en M. Helmigh. beiden te Haarlem. Alleen om te registreeren vermeldden wij, dat het ,Neue Wiener Journal" een dik gedrukt be richt publiceerde over een revolver-aanslag door een S. A.-man op oud-kanselier Brüning. Het be richt dat over Kopenhagen naar Weenen is ge komen en waarin nog te lezen staat, dat er reeds meermalen aanslagen op Dr. Brüning's leven zijn gepleegd, ziet er allesbehalve geloofwaardig uit. Op Brüning zouden bij den laatsten aanslag twee schoten zijn gelost, die echter geen doel hadden getroffen. v Maandagavond heeft op den straat weg Ootmarsum-Denekamp een ernstig auto-ongeval plaats gehad, tengevolge waarvan de burgemees ter van Denekamp, de heer J. Wynia is gedood. De heer Wynia reed met zijn auto van Oot- marsum naar Denekamp. Ter hoogte van den z.g. overlaat, in de buurtschap Tilligte, schijnt door tot nu toe onbekende oorzaak de burge meester, die zelf den wagen bestuurde, de macht over het stuur kwijt te zijn geraakt. In volle vaart is de wagen in botsing gekomen met een langs den weg staanden boom. De auto werd vrijwel in elkaar gedrukt en ge raakte in brand. De heer Wynia werd door den schok der botsing uit den wagen geslingerd. Toen voor bijgangers het zwaar gewonde slachtoffer ont dekten, werd ijlings medische hulp ingeroepen. Men vervoerde den heer W. naar een in de na bijheid gelegen boerderij. Kort na het ongeval is het slachtoffer overleden. Dr. Wortelboer uit Ootmarsum, constateerde een dubbele schedelbreuk. De politie van Dene kamp stelt een onderzoek naar het ongeval in. In de nabijheid van de plek, waar het ongeval is geschied, moest de auto een brug passeeren. Het wegdek ter plaatse is bol. De auto schijnt dor de snelheid gewipt te zijn en tengevolge hiervan moet de bestuurder de macht over het stuur verloren zijn. De auto is totaal vernield. Het zoo droevig verscheiden van den burge meester van Denekamp (de heer Wynia is 46 jaar oud geworden en was sedert acht jaar burgemeester) heeft ter plaatse diepen indruk gemaakt. Op den Zondag voor Kerstmis van het vorige jaar brak, onder zeer verdachte omstandighe den, brand uit in de woning van den melkhan delaar te Amstelveen. De brand werd tamelijk snel gebluscht, zoodat het vuur beperkt bleef tot een kamer, Het bleek, dat op de kachel een fluitketel, met benzine gevuld, had gestaan. De eigenaar was dien Zondag afwezig geweest en had per schaats een tochtje gemaakt. De knecht echter was 's middags thuis geweest om zich te verkleeden. Kort na zijn vertrek was de brand uitgebroken. Verschillende personen, waaronder een politie-agent, hadden hem het huis zien verlaten. Ook had hij aan een buur jongen nog melk geleverd. Deze had aan de achterdeur geklopt en lang moeten wachten voor er open werd gedaan! Den nacht, volgende op den brand, was de knecht niet in de woning komen slapen. Hij had gelogeerd bij een vriend in het dorp. Onder verdenking van dezen brand te hebben gesticht, om zich ongestraft in het bezit van een trommeltje met geld te kunnen stellen, werd de melkknecht gearresteerd. Eenige maanden geleden stond hij voor de rechtbank te Amsterdam terecht, verdacht van brand stichting en diefstal. Conform den eisch van het O. M. werd hij veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf. Naar wfj thans vernemen heeft de melk knecht, die onmiddellijk van het vonnis in hoo- ger beroep is gegaan, een brief aan den Procu reur-Generaal geschreven, waarin hij mede deelt, dat de brand is gesticht op aandrang van zijn baas. Het misdrijf zou zijn gepleegd door een derden persoon, die zich dien Zon dagmiddag, tegelijk met den melkknecht, in de woning bevond. Deze zou even na hem de wo ning hebben verlaten, na het vuur te hebben aangestoken. Hiermede is dus de verdachte teruggekomen op zijn houding ter terechtzitting, pier im mers weigerde hij steeds den naam van den werkelijken dader te noemen, terwijl hij vol hield zelf volkomen onschuldig te zijn aan brandstichting en diefstal. Met klem doch ver geefs hebben toen de verdediger en de presi dent bij verd. aangedrongen de waarheid te openbaren. De behandeling in hooger beroep voor het Hof is vastgesteld op 7 Juni a.s. te 10 uur. y Nadat B. en W. van Zaandam het niet noodig hadden geoordeeld, aan het verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken tot wijziging van het ambtenarenreglement gehoor te geven, heeft de Commissaris der Koningin in Noord-Holland den Raad gevraagd of hij bereid is deze wijzigingen alsnog aan te bren gen, anders zal ait van hoogerhand worden opgelegd. In de Maandagavond gehouden vergadering van den Raad is dit punt aan de orde geko men. De heer Tilkema (A.-R.) heeft daarbij den Raad voorgesteld B. en W. te verzoeken een concept-wijziging in te dienen. Over dit voorstel hebben de stemmen ge staakt en wel 11 tegen 11; links was tegen, rechts vóór; de roode wethouder Kelder was afwezig. In een volgende vergadering komt dit voor stel opnieuw aan de orde. Met groote voldoening constateert de „Os- servatore Romano", dat er in Oostenrijk een massa-terugkeer tot de Katholieke Kerk valt waar te nemen. Alleen in de stad Weenen zijn in de laatste twee maanden meer dan 30.000 personen teruggekeerd tot de Katholieke Kerk, terwijl dit aantal voor geheel Oostenrijk meer dan 50.000 bedraagt. De „Osservatore" merkt bij dit bericht op, dat in den loop der kerkgeschiedenis nog nooit zoo'n massale terugkeer tot de Kerk viel waar te nemen. Het is zeker een gunstig verschijnsel te noemen, dat een dergelijke groote menschen- menigte ontwaakt uit haar godsdienstige on verschilligheid. Deze beweging is nog te meer onverwacht, daar deze terugkeer plaats heeft in een atmos feer van algemeenen afval en geestelijke ver warring. Het is zeer opmerkenswaardig dat deze massale terugkeer vooral geschiedde on der de fabrieksarbeiders, die thans tot het in zicht zijn gekomen, dat ze door de sociaal-de mocraten misleid zijn. De twee Katholieke hoofdorganen in Duitsch- land brengen ieder op andere wijze de felle anti-katholieke rede van Rijksminister Goeb bels. De „Köln. Volksz." drukt zonder commen taar de „eheele rede af, terwijl de „Germania" den moed heeft eenige uittreksels te geven en de aanvallen op Paus en Kerk weg te laten. De Zwitsersche Voetbal Bond heeft thans de spelers aangewezen voor den toer naar Italië. Voor elke plaats in het elftal staan twee spe lers ter beschikking, uitgezonderd echter voor de spilplaats, want aan goede centerhalfs ont breekt het den Zwitsers. Het plan is Liniger als zoodanig aan te wijzen, ofschoon hij gerui- men tijd niet heeft gespeeld. De volgende drie-en-twintig spelers zijn be noemd: Doel: Séchehaye en Bizzozero; backs: Mi- nelli, Bassi, Gebr. Weiier; midden: Guinchard, Liniger, Lörtscher, Ortelli, Jaccard; voor; Lau- be, Fassello, Kielholz, Trello Abegglen, Xam Abegglen, Bossi, Amado, Frigerio, Jaggi, Büche, Aebi en Albertini. De Zwitsers zullen onmiddellijk na Pinksteren naar Ambri-Piotta vertrekken, om daar enkele rustdagen door te brengen. De Tsjechen hebben groote moeilijkheden ge had met de samenstelling van hun ploeg voor Italië, vooral door de groote 05 nederlaag van een SpartaSlavia-combinatie te Pressburg. De Tsjechische Voetbal Bond heeft tenslotte de volgende zestien spelers voor den toer benoemd: Doel: Planicka en Patzelt; achter: Burger, Ctyroky, Zenisek; midden; Kostalck, Cam bal, Krcil, Boucek; voor: Puc, Sobotka, Svoboda, Nejedly, Kalocsay, Silny en Junek. De Parijsche bladen bevatten zeer uitvoerige verslagen van de boksmatch Paolino Uczudun— Schmeling te Barcelona. Zij noemen de uitspraak van den Spaanschen scheidsrechter een volko men foutieve beslissing. Schmeling was volgens alle groote bladen, met inbegrip van het sport dagblad „L Auto", zijn tegenstander volkomen de baas en deed met Paolino, wat hij wilde. Slechts de elfde ronde heeft daarop een uitzondering ge vormd. Tevens echter verklaren genoemde bla den, dat beide boksers geen buitengewone presta ties hebben verricht en dat men moeite heeft te gelooven dat beiden niet al te lang geleden heb ben behoord tot de beste boksers van de we reld. De Hollander Bep van Klaveren heeft na tien ronden strijd slechts een match nul kunnen verkrijgen in zijn wedstrijd tegen Joe Rossi, welke ontmoeting plaats vond in de Broadway Arena in New York. V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4