2 dertig cents FINANCIEN RADIO-PROGRAMMA MARKTEN 2 TABELLARISCHE STAAT 2 Dagfilm DINSDAG 15 MEI 1934 Steun gerepatrieerden Acht millioen minder Waarom Van der Meulen naar Milaan gaat! Woensdag 16 Mei 1934 0 Het koude weer I Nederlandsche veilingomzetten weer gedaald DE RUBBERRESTRICTIE In den Volksraad ELECT RIF IC A T IE BRABANT EN LIMBURG NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ Hoofdafd. Zoetwatervisscherij REINHARDT IN DEN HAAG Opvoering van „Maria Stuart" Door ir. v. Mourik Broekman gevraagd Hoe het begon VAN BIG TOT DIERMEEL Te groot varkensaanbod moet voorkomen worden MEDISCH MISSIEWERK Cursus voor missionarissen NEDERLANDSCH-INDISCHE BEVOLKINGSRUBBER BROEDER ADELBERTUS t Volkenbondsdag in de radio KONINGIN EN PRINSES IN DEN HAAG VRIJGESPROKEN Bij het zwemmen verdronken Aardschokken waargenomen Baron van Zuylen van Nyevelt De begrafenis 0 Tegen betaling van 0 Onze Rubbermaatschappijen 0 0 0 0 fi 0 VEREEN. KATH. PERS 0 Zijn de IJsheiligen gekomen? 465e STAATSLOTERIJ Regeling getroffen door het Minis terie van Binnenl. Zaken De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een schrijven gericht aan de gemeentebesturen betreffende de ondersteuning van uit het bui tenland gekomen armlastige Nederlanders. Een regeling is getroffen voor een tegemoet koming in de kosten van steunverleening en- of werkverschaffing voor zoover die kosten niet zijn gedekt door de Rijksbijdrage van het Departement van Sociale Zaken, zoomede in de kosten van ondersteuning van gerepatrieerden, die voor opneming in de van Rijkswege gesub sidieerde steunregeling of werkverschaffing niet in aanmerking komen en daarom op andere wij ze, hetzij door middel van een niet-gesubsidi- eerde gemeentelijke steunregeling, hetzij door de burgerlijke armenzorg volgens de bepalingen der Armenwet, worden ondersteund. Deze regeling is beperkt tot de gerepatrieer den, met wie de Rijksdienst voor ondersteuning van behoeftige Nederlanders in het buitenland te Arnhem bemoeienis heeft gehad, d. w. z. tot hen, die bij dien Dienst in steun zijn geweest of wier repatrieering plaats had ten gevolge van een weigering van ondersteuning door dien Dienst. Verder geldt de regeling slechts voor hen, die na 31 Januari j. 1. zijn gerepatrieerd en die vóór 1 Januari j. 1. in het buitenland gevestigd wa ren. De tegemoetkoming zal ten hoogste geduren de twee jaren worden verleend; zij zal bedra gen gedurende het eerste jaar 75 pCt. en ge durende het tweede jaar 50 pCt„ hetzij van de voor rekening van de gemeente blijvende kosten in geval van opneming in de gesubsi dieerde steunregeling of werkverschaffing, het zij van de kosten in geval van opneming in de niet gesubsidieerde steunregeling of werkver schaffing, hetzij van de kosten van ondersteu ning volgens de Armenwet, wat laatstbedoelde ondersteuning aangaat onder voorwaarde, dat zij geschiedt naar de ter plaatse voor de bur gerlijke armenverzorging geldende regelen. sche suggestie. Tegenover den toestand van de ongelukkige koningin, schetst het volgend be drijf karakter en houding van d'e sluwe Elisa beth van Engeland, welker vertolking door Hélène Thimig meesterlijk wordt verricht. De ontmoeting der beide vorstinnen in het park van Fotheringhay is het culminatiepunt van het spel. De feillooze regie van Reinhardt heeft hier het werk der spelers tot ongekende hoogte gevoerd. Vooral de vertolkers van de Leicester- en Mortimer-rol blinkert bijwijlen bijzonder uit en dragen in niet geringe mate tot d'e zeld zaam expressieve voordracht van het geheel bij. Na de pauze volgt de fatale ontknooping van het treurspel, dat eindigt met den dood der schoone Maria Stuart, van al haar helpers ver laten. Een zeer hartelijke ovatie werd door het pu bliek aan regisseur en spelers gebracht, die op een welgeslaagd begin van hun nieuw tournee mogen terugzien. Blijkens het verschenen jaarverslag van het Centraal bureau van Veilingen in Nenerland, heeft de totale omzet der bij deze organisatie aangesloten veilingvereenigingen, in 1933 be dragen 56.439.000 tegen 64.698.000 in 1932, een vermindering dus met 13 pet. De achteruitgang van de omzetcijfers heeft zich dus ook in het afgeloopen jaar voortgezet, en reeds vijf jaar achtereen valt deze teruggang te constateeren. In 1928 werd het hoogste be drag bereikt, n.l. 100.240.000, doch in 1929 liep dit omzetcijfer reeds met bijna 5 miilioen terug. In 1931 was de omzet reeds tot ƒ80 149.000 gedaald en daarna volgde de grootste vermin dering in 1932 tot ƒ64.698.000. In vijf jaar tijd zijn dus de Nederlandsche veilingomzetten met 44 pet. gedaald. BATAVIA, 14 Mei. (Aneta). Bij de opening van de buitengewone zitting van den Volksraad ter behandeling der rubberrestrictie-ontwerpen, verklaarde de voorzitter, mr. H. J. Spit. na de geschiedenis der ontwerpen te hebben gememo reerd, dat de beslissing van den Volksraad uiterlijk 24 Mei werd gevraagd. Hij zeide er niet aan te twijfelen of de Volksraad zal ook ditmaal weer bewijs geven van zijn besef dat ongewone omstandigheden ongewone prestaties eischen. Spreker ziet in het vraagstuk het alge meen belang als kern, doch ook een breede gevoelskant, welke overigens geen aanleiding behoeft te zijn om de zakelijkheid, redelijkheid en beheersching te doen verloren gaan. Maandag werd ten overstaan van notaris J. J. A. Bauduin te Maastricht de stichtingsakte voor de Stichting tot bevordering der electrifi- catie van Noord-Brabant en Limburg, In tegen woordigheid van mr. dr. A. B. G. M. Van Rijckevorsel, Commissaris der Koningin ln de Provincie Noord-Brabant, en mr. E. O. J. M Baron van Hövell tot Westerflier, Commissaris der Koningin in de Provincie Limburg, door de N.V. Provinciale Noord-Brabantsche Electrici- teits-Maatschappij en de N.V. Provinciale Lim- burgsche Eiectriciteits-Maatschappij verleden. De Stichting heeft tot doel de electrificatie der provincies Noord-Brabant en Limburg te dienen door het bevorderen van samenwerking der provinciale electriciteitsbedrijven en door het verrichten van alle handelingen, die noodlg of dienstig kunnen zijn om samenwerking van deze bedrijven te verkrijgen. De hoofdafdeeling Zoetwatervisscherij der Nederl. Heidemaatschappij houdt een algemee- ne ledenvergadering op Zaterdag 26 dezer te 11.15 uur in een der zalen van het gebouw voor K. en W. te Utrecht. Dr. B. Havinga, hoofd van de afdeeling voor kust-, rivier- en binnenvisschertj van het Rijks instituut voor biologisch visscherij-onderzoek te Amsterdam houdt een inleiding over het on derwerp „De beteekenis van de levensverrichtin gen der waterplanten voor de visch." Kort na zijn vorig optreden in Den Haag is Max Reinhardt alweder met zijn spelers terug gekeerd. Maandagavond gaf het gezelschap ln den Koninklijken Schouwburg te 't Graven- hage de eerste van de drie gala-voorstellingen die het achtereenvolgens aldaar en te Amster dam en Rotterdam aankondigde. Het betreft ditmaal de feestvoorstelllngen van Schiller's „Maria Stuart", waaraan mede werken o.a. verschillende leden van het ge zelschap dat ten vorigen male met „Diener Zweier Hem" optrad, onder regie van Max Reinhardt ook thans. De schitterende décors, gebruikt bij de Ween- sche feestvoorstellingen, deden ook nu dienst bi) de opvoering van het drama in de vrijwel volle saai van den Koninklijken Schouwburg. Het eerste bedrijf, dat de gevangen Maria Stuart (Eleonora von Mendelssohn) in haar gevangenis, het slot Fotheringhay introduceert, voc roorfc rmrairfriolliilr van ofin chcarlrA traai- Wij lezen in „Het Volk" het volgende: Zaterdagavond hebben de oud-leerlingen van de eerste H.B.S. met vijfjarigen cursus te Haar lem hun oud-directeur, ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman, een afscheidsdiner aange boden. Een van de oud-leerlingen schrijft ons hierover Het is tegen elf uur. Het diner is over de vruchtensalade heen en bereikt de kaas met be schuit. Verschillende oud-leerlingen hebben hun hart uitgestort, hebben hun „baas" dank ge bracht voor hetgeen hij hun in het leven meegaf en nu staat de baas op en legt in een van zijn knappe speeches op zijn beurt getuigenis af van zijn gevoelens. En we hebben het idee dat we voor den laatsten keer iets van zijn wijsheid meekrijgen. Hij zegt, hoe hij zich verheugd heeft op dit weerzien met zijn oude vrienden, noemt vervol gens in het bijzonder de namen van R. Peere boom, van A. H. G. Fokker, A. Paulen en bereikt ten slotte een hoogtepunt van zijn speech als hij het woord richt tot dr. Gejus van der Meulen. ,Ik heb," zeg hij, „een brief gehad uit het Zuiden van het land en daarin stond: Ziehier uw kans. Beweegt gij vanavond Van der Meulen ertoe op zijn besluit terug te komen. Ik ken Van der Meulen en ik begrijp, dat een man als hij heel goed weet waarom hij weigert. Maarhij moet wel dit bedenken: een groot deel van zijn populariteit heeft hij aan mij te danken. Immers, ik herinner me in Noordwijker- hout een voetbalwedstrijd tusschen leeraren en klasse-vertegenwoordigers. Er komt een klein kereltje naar me toe en dat zegt: „Mag ik kee pen? Ik heb in Amsterdam in het negende vanook wel eens gekeept. Ik kan wel kee pen." Wel jongen, heb ik toen gezegd, ga jij maar tusschen de palen en hij heeft het toen gepres teerd om de geweldige schoten van de leeraren tegen te houden! Zoo is Van der Meulen begon nen en dus, Van der Meulen, weet heel goed wat je doet. Maar als je gaat, dan heb ik recht op een vrijkaart je in Milaan Onder daverend gejuich stemt Van der Meulen dit toe. De directeur heeft nog veel meer gezegd, maar dit is wel 'n typisch staaltje van zijn op voedkunde. Hij liet de jongens totaal vrij, gaf leiding, maar legde nooit zijn wil op. Hij was een voorbeeld, maar maakte van zijn jongens nooit een „cliché Broekman." Ten slotte gaf ir. Broekman te kennen, dat wat anderen ook willen beweren, hij in alle op zichten schuldenaar van de jeugd zal blijven. In moeilijkheden was het de jeugd, die hem daar overheen hielp. Het diner was ten einde, maar de vriendschap tusschen den „baas" en zijn jongens bloeit voort. Gelijk reeds eerder is bekend gemaakt, zal door de Nederlandsche Varkenscentrale eer aantal biggen worden afgenomen, om te voor komen, dat in de naaste toekomst een grootei aanbod van varkens zal plaats vinden dan noo- dig is tot dekking van de behoeften van de binnenlandsche markt. Het ligt in de bedoeling, deze biggen voors hands tot diermeel te verwerken. Nader zal worden nagegaan, of een gedeelte der biggen van dusdanige kwaliteit zal zijn, dat deze voor consumptie beschikbaar gesteld kunnen wor den. Dezer dagen heeft het Nederlandsch Me disch Missie Comité een schrijven gericht tot de oversten en missie-procuratoren der missio- neerende Orden en Congregaties in Nederland en daarin hun onderhoorige paters, zusters en broeders uitgenoodigd deel te nemen aan den zesweekschen medisch-hygiënischen cursus voor missionarissen, welken het N.M.M.C. dit jaar wederom te Rotterdam organiseert van 11 Sep tember—20 October. Deze cursus is gratis toegankelijk voor mis sionarissen; paters, zusters en broeders, alsook voor leeken, die zich aan het medisch-missie- werk gaan wijden. Zooveel mogelijk zal het Comité voor gratis onderdak te Rotterdam zorgen. Voor nadere bijzonderheden, aanmeldingen enz. den cursus betreffende, vervoegde men zich schriftelijk tot den leider van den cursus; Dr. C. Fehmers, Prinses Julianalaan 49, Rotterdam. De inschrijving voor den cursus sluit 1 Au gustus 1934. De minister van Koloniën, Sir Philip Cunliffe Lister heeft in het Britsche Lagerhuis op een desbetreffende vraag medegedeeld, dat de Ne derlandsche regeering hem er van in kennis heeft gesteld er verheugd over te zijn, dat hec mogelijk is de bevolkingsrubberproductie in Nederlandsch-Indië te controleeren door middel van een uitvoerbelasting. In het St. Wlvinaklooster te Groot-Bijgaarden bij Brussel is in den ouderdom van 40 jaar overleden de eerw. broeder Adelbertus (in de wereld Leo Heems, geboortig uit Haarlem). Broeder Adelbertus trad omstreeks twee jaar geleden in genoemd klooster, maar werd spoe dig overgeplaatst naar het klooster der eerw. broeders St. Joannes Baptiste de la Salie te Baarle-Nassau. Wegens een ernstige nierziekte moedt hij naar Brussel terugkeeren, waar hij in een zie kenhuis een operatie heeft ondergaan. Hedennacht om een uur is hij in het klooster overleden. De 18e Mei is de dag, waarop de Vereenlging voor Volkenbond en Vrede haar Jaarlijkschen Volkenbondsdag houdt. Ook door de verschillen de Radio-omroepvereenigingen wordt aandacht aan dezen dag geschonken. Op Donderdag 17 Mei des avonds van 6 tot 6.15 uur zal voor den K. R. O. de heer Th. F. M. Schaepman, lid van de Tweede Kamer, het woord voeren. HUIZEN, 1875 M. NCRV 8 uur Schrift lezing en meditatie. 8.15 Gramofoon- muziek 10.30 Morgendienst door ds. G. F. Hajer 11 uur Bespeling van het stu dio-orgel door Ronald Parker 12 uur Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek 1.15 Liederenrecital door J. Spruyt, ba- rito.n A. d. vleugel: mr. A. B. Droogleever Fortuyn 2 uur Ensemble van der Horst 3 uur Lezen: van Chr. Lectuur 3.30 Gramofoonmuziek 3.45 Verzorging zen der 4 uur Ensemble van der Horst 5 uur Kinderuurtje door H. v. d. Berg 6 uur Gramofoonmuziek 6.15 „De po sitie en de beteekenis der Chr. Bewaar school ln dezen crisistijd" door Joh. Zuid- meer 6.30 Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart 7 uur Politieberichten pl.m. 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 Landbouw- halfuurtje door G. W. Kaemingh 9 uur Gewijde muziek in de Groote Kerk te Arnhem door de Chr. Oratorium Vereeni- ging te Arnhem. Dir.: Arnold Wagenaar. Soliste: mej. Nanda Gerretsen, sopraan. Orgel: C. de Wolf 9.30 Cyclus: beroeps keuze. V „De toekomst van den Geref. Theoloog" door prof. dr. K. Schilder 10 uur Vaz Dias 10.10 Gramofoonmuziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 301 M. VARA. 8 uur Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek 9 u. Kleine Vara-ensemble o.l.v. Frits Bakels 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 12 uur De Notekrakers o.l.v. Daaf Wins 2 uur Verzorging zen der 2.15 De Vara-knipcursus door mevr. A. van Blanken van Kuyk 5.30 De Flie refluiters o.l.v. Jan van der Horst 6 uur Overgang naar den versterkten zender 6.05 Gamofoonmuziek 7 uur Trio be staande uit: Harry Wiggelaar, viool. Wim Amendo, cello, Daaf Wins, piano 7.45 Aan den vooravond van Rome. Sportcau- serle door H. A. Moerum Terwogt 8 uur Herhaling S.O.S.-berichten. Vaz Dias en Varia 8.15 Bonte avond, m.m.v. VARA- orkest o.l.v. Hugo de Groot. De Fliereflui ters o.l.v. Jan van der Horst, strijkensemble 0.1.v. Hugo de Groot, ensemble van bloas- instrumenten o.l.v. Pieter Renes, Daarle Rondelle, faragotta en piccolino, Johan Jong, pianobegeleiding, Elize de Haas. zang. Albert de Booy zang, prof. Barandini, buik spreker. Voorts Persbureau Vaz Dias 11.15 Gramofoonmuziek 12 uur Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 7 uur Luxem- burgsche avond. Gevarieerd gramofoonpla- tenprogramma 7.30 Duo's en liederen te zingen door Gerty Burg en Otto Kin+zel 7 50 Vervolg duo's en chansons 8.40 Ge varieerd concert door het omroeporkest o. 1. v. Henri Pensis 8.50 Vervolg gevarieerd concert 9.30 Pianorecital door René Del- porte 9.45 Luxemburgsche operette „D'Mumm Se'Ss, van Dicks, m.m.v. solis ten en het omroeporkest o.l.v. Henrl Pen- sis 10.40 Dansmuziek (gr.pl.). BEROMÜNSTER, 540 M. Het omroep orkest o.l.v. Erwin Gilbert 8.25 Oud- Fransche muziek door Helene Sloos, so praan. BRUSSEL, 484 M. 1.30 Max Alexy's orkest. 6.35 Gramofoonmuziek 6.50 Populair concert 8.20 Symphonieconcert o.l.v. Arthur Meulemans 9.35 Vervolg concert 10.30 Max Alexy's orkest uit „Ancienne Belglque." BRUSSEL, 322 M. 1.30 Populair con cert 6.45 Gramofoonmuziek 8.20 Het omroeporkest 9.20 Vervolg concert. KALUNDBORG. 1261 M. 12.20 Or kestmuziek uit Bellevuestrandhotel 3.50 Concert door het omroeporkest 10.25 Het omroeporkest o.l.v. Fritz Mahler 11.20 Dansmuziek uit Restaurant „Nimb". BERLIJN, 357 M. 4.20 Hans BUECh* orkest 6.50 Max Regerconcert door het omroeporkest o.l.v. otto Frickhoeffer 8.50 „Tanz in Berlin", w\j schakelen in op de dansorkesten van Georg, Nettelman, Adalbert Lutter, Egon Kaiser. HAMBURG, 332 M. 1.20 Gramofoon muziek 4.20 Het omroepsymphonieorkest o.l.v. José Eibenschütz 8.50 Het om- roep-dansorkest m.m.v. solisten 10.40 Vervolg dansmuziek 11.20 Gedeelten uit moderne opera's door solisten, het omroep koor en het omroepsymphonieorkest o.l.v. Adolf Seeker. KEULEN, 456 M. 12.20 Populaire gra mofoonmuziek 1.20 Orkestconcert o.l.v. Carl Maria Artz 5.50 Vesperconcert 7.20 Het omroep-klein-orkest o.l.v. Leo Ey- soldt 10.55 Dansmuziek door het West- Duitsche kamerorkest o.l.v. Wilhelm Kei per. DAVENTRY, 1500 M. 1.05 Het Western Studio Orkest o.l.v. Frank Thomas 3.35 Set Stedelijk Orkest van Folkestone o.l.v. Eldridge Newman 8.35 Concert in de Queen's Hall te Londen door het B.B.C.- lymphonie-orkest o.l.v. Felix Weingartner 10 uur Voortzetting concert 10.50 3et Casani Club-orkest o.l.v. Charels Kunz. PARIJS (POSTE PARISIEN), 1313 M. 7.15 Gramofoonmuziek 8.10 Gramofoon- nuziek 8.30 Concert door het kamer orkest o.l.v. Theodore Mathieu. PARIJS (RADIO), 1648 M. 12.35 Het Lucien Goldy-orkest 9.05 Symphonie- ioncert o.l.v. D. E. Ingelbrecht 10.50 Dansmuziek door het Huard-orkest. MILAANe 369 M. - - 9.05 Dansmuziek. 5.30 Kamermuziek ROME, 421 M. 5.30 Orkestmuziek 8 uur Gramofoonmuziek 8.25 gramofoon muziek. WEENEN, 507 M. 4.25 Gramofoonmuz. 5.40 Georg Joki-concert 7.35 Concert m.m.v. solisten, koor en de Wiener Sym- foniker 10.35 De „Wiener Symfoniker" spelen Weensche muziek. WARSCHAU, 1345 M. 3.40 Jazzmuziek voor twee piano's 4.55 Bekende zangers (gr.pl.) 8.20 Solistenconcert 10.20 Dansmuziek 11.25 Idem. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana zijn hedenochtend te 11 uur per auto van het Loo in de residentie aangekojnen en aan het paleis Voorhout afgestapt. De vorstelijke personen zullen voor enkele dagen hun intrek nemen in het huis Ten Bosch. De sergeant B. J. van D., die 1 Mei j.l. voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch terecht stond wegens valschheid in geschrifte, te Breda ge pleegd in 1932 in zijn kwaliteit van plaatselijk leider van den bijzonderen Vrijwilligen Land storm en tegen wien f 15 boete geëischt was, is thans door den Krijgsraad vrijgesproken. Ver dediger was Mr. v. d. Hurk, te Breda. BANDOENG, 14 Mei (Aneta)De in November j.l. hier te lande gearriveerde Europeesche fuse lier A. Koster is in de badplaats Tjihampelas, terwijl hij zich buiten dienst oefende in gekleed zwemmen, verdronken. Vanmiddag is hij be graven. Het slachtoffer was een oppassend mi- iltair en moest spoedig zijn afgericht. MENADO, 15 Mei (Aneta). Gisteren werd alhier om 3 uur 40 een korte, hevige aardschok waargenomen in de richting Oost-West. De eerste witte druiven De eerste witte druiven werden Maandag ter veiling „Zwartendijk" aangevoerd door den kweeker C. v. d. Hinde, Zwartendijk, Monster. Men deelt ons mede: De heer Wm. Sutherland te Rotterdam, de or ganisator van den Jaarlijkschen Dudok de Wit- Herdenkingsmarsch, heeft namens de deelnemers aan de tochten een telegram van rouwbetoon gezonden aan de familie van wijlen Baron Etien- ne van Zuylen van Nyevelt, die dezer dagen te Nice is overleden. Baron van Zuylen van Nyevelt koesterde een warme belangstelling voor de wandelsport en in het bijzonder voor de wandelaarshulde, die tel ken jare gebracht wordt aan de nagedachtenis van Nederlands grootste wandelaar L. C. Dudok de Wit. Ook verleden jaar October werden de deelnemers aan den herdenkingstocht op weg van Utrecht naar Breukelen, door hem op zijn kasteel „De Haar" op gastvrije wijze ontvangen en toegesproken. Een soortgelijk telegram is ver zonden aan den Franschen sportsman Henri Desgrange, directeur van „l'Auto", waarvan de overledene president-commissaris was. Naar wij vernemen, wordt het stoffelijk over schot van wijlen baron Etienne van Zuylen van Njjevelt van de Haar, die verleden week op 72- jarigen leeftijd te Nizza is overleden, a.s. Maan dag (tweeden Pinksterdag) te Utrecht ver wacht. De uitvaart in de kapel van het kasteel te Haarzuilen is voorloopig bepaald op as. Dins dag te 11 uur, waarna de bijzetting in den familiegrafkelder van het kasteel zal ge schieden. Machinisten-examen DEN HAAG. Geslaagd voor diploma A de heeren W. van der Valk, Utrecht, en Th. J. Smit, te Hilversum. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Mei. Aan gevoerd werden: 3300 Kg. roode kool 11.20, 2300 kg. gele kool 1.20, 15500 kg. Deensche witte kool 1.702.40. 4800 bos rabarber 0.751.20. BODEGRAVEN, 15 Dec. Kaasmarkt. Aan voer 316 wagens, 12768 stuks. 1ste soort met R.M. 1820, 2e soort met R.M. 1517. Handel matig. GRONINGEN, 15 Mei. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien I 220.00—240, II 180.00—210; kalf- vaarzen: I 180.00—200, II 140.00—160; Stieren: I 4446 cent, II 3638 cent. Slachtvee: I 52 55 cent, II 4246 cent. Vette kalveren: I 4446 cent, II 3640 cent. Vette Lammeren 8.0016, Weidelammeren 4.007, vette Schapen 22.00 26, Biggen per stuk 5.008, idem per week 1.00 1.20, vette Varkens: I 2728 cent, II 2526 cent, Zouters 2527 cent. Aanvoer: 1165 runderen, 825 kalveren, 453 schapen, 3460 lammeren, 538 varkens en 373 big gen. Marktverloop. Het kalf- en melkvee werd niet vlug maar prijshoudend verhandeld. Slachtvee hooger. Stieren ruim prijshoudend: Vette kalveren prijshoudend. Nuchtere kalveren iets hooger; de prijzen hiervoor varieerden van 3.005.00, terwijl voor zware kalveren nog iets daarboven werd gemaakt. Vette schapen bij ge ringen aanvoer goed te plaatsen. In weidescha- pen en lammeren was de handel minder vlug. Voor vette varkens, zouters en biggen bleven de prijzen gelijk aan die der vorige week. LEIDEN, 15 Mei. Veemarkt. Aanvoer 386 var kens: 361 zware 3335 cent. 25 lichte 2931 ct. Handel zeer matig. NOORDSCHARWOUDE, 15 Mei. Aange voerd werden: 3500 Kg. uien: drielingen 11.20, uien 2.402.90, grove uien 2.903, 18800 Kg. roode kool 11.70, 27000 Kg. Deensche witte kool 2.10—4, 5700 Kg. gele kool 1—1.80. PURMEREND, 15 Mei. Aangevoerd werden 13 stapels kl. boeren kaas 20, 2821 Kg. boter: melkboter 1.301.45, weiboter 1.201.30, 948 run deren: 300 vette koeien 5462 ct. per kg., han del matig, 593 melk- en geldekoeien 80220 per stuk, handel stug, 55 stieren 0.320.45 per kg., handel stug, 22 paarden 60140 per stuk, han del matig, 82 vette kalveren 4060 ct. per kg., handel stug, 688 nuchtere kalveren 3—9 per st„ handel stug, fokkalveren 614 per stuk, handel stug, 261 vette varkens 2834 ct. per kg., han del matig, 50 magere varkens 1222 per stuk, handel vlug, 358 biggen 713 per stuk, handel vlug, 584 schapen 1026 per stuk, handel vlug, 795 lammeren 6—12 per stuk, handel vlug, 71 bokken 311 per stuk, handel matig, piepkui kens 9095 ct. per kg., kipeieren 2—2.40 per 100 stuks, eendeieren 2.40 per 100 stuks, oude kippen en hanen 5055 ct. per kg., eenden 30 75 ct. peT stuk, konijnen 0.25—2.— per stuk, duiven 40 ct. per paar. ROTTERDAM, 15 Mei. Veemarkt. Aanvoer 4148 stuks totaal. 231 paarden, 6 veulens, 557 magere runderen, 350 vette kalveren, 129 gras- kalveren, 1405 nuchtere kalveren, 142 schapen en lammeren, 8 varkens, 14 biggen, 33 bokken of geiten. Vette koeien 5862 5256 4044 ct. Vette ossen 52—54 4648 4044 cent. Stieren 52—54 46—48 40—42 cent. Vette kalveren 7080 50—60 35—45 cent. Schapen 42—37—32 cent. Lammeren 44—3933 cent. Schapen 21.0014— 10, Lammeren 18.00129, nuchtere slachtkal- veren 7.5054, nuchtere fokkalveren 20.00 14—10, Biggen 8.00—6, Slachtpaarden 140.00— 105—80, Werkpaarden 170.00—130—80, Hitten 95.00—75—60, Stieren 250.00—190—140, Kalf- koeien 255.00—205—155, Melkkoeien 250.00—200 —150, Vaarzen 130.00—105—85, Pinken 95.00—70 —50, GraslcalVeren 80.00—50—30. Biggen per week 1.101.20. Vette koeien en ossen aanvoer iets ruimer, handel kalm, ossen iets lager, koeien tot 2 ct. boven noteering. Stieren aanvoer als vorige week, handel willig, prijzen onveranderd. Vette kalveren aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen iets lager plus 5 ct. Schapen en lammeren aan voer korter, handel lui, prijzen stationnair. Nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer iets korter, handel willig, prijzen stijver. Biggen aan voer minder, handel kalm, prijzen vaster. Paar den aanvoer ruimer, handel redelijk, prijzen stijver. Kalf- en melkkoeien aanvoer korter, handel kalm, prijzen onveranderd. Vaarzen en pinken aanvoer korter, handel kalm, prijzen de zelfde. Graskalveren aanvoer ruimer, handel traag, prijzen stationnair. TD D CD CD CD II C~> CD E CD H CD B CD H CD 5 is aan onze bureaux verkrijgbaar q b, een op stevig carton uitgevoerde 0 van gegevens omtrent 01 Bij verzending p. post, wordt Q de prijs met 10 ets. verhoogd. m Aanvragen te richten: 0 ADMINISTRATIE N. Z. VOORBURGWAL 67-73 Amsterdam -C. - Giro 22884 OiOSOiCDiOBOSOlOBOIOi Het is een feit, dat wij in dit voorjaar reeds vroeg en vrij dikwijls mooi en soms heel warm weer hebben gehad. Er waren toen redenen om aan te nemen, dat de lente een heel stuk ver vroegd was waaruit dan weer zou kunnen worden afgeleid, dat de kansen groot waren om ook vroeg aan het einde te komen van de periode, waarin de bekende sterke voorjaars- afkoelingen zoo dikwijls optreden. De meest beruchte van deze afkoelingen treedt in bijna alle jaren op omstreeks den lOen Mei en het gebeurt betrekkelijk niet dikwijls, dat de da tum van het invallen van deze afkoeling ver vroegd of verlaat is. De afkoeling volgt ge woonlijk onmiddellijk na een zeer warmen dag en duurt dan, alles bij elkaar, ongeveer een week. Nu was 6 Mei een warme dag, die onmiddel lijk gevolgd werd door een sterke afkoeling (zeven graden) er was dus wel eenige aan leiding om te denken, dat de z.g. IJsheiligen- koude dit jaar een viertal dagen vroeger kwam dan gewoonlijk. Gewoonlijk is deze afkoeling niet de laatste en herhaalt het verschijnsel zich later nog eenige malen. Wij zouden dan toch na de afkoeling van den zevenden Mei een aanvankelijk herstel van de normale tem peratuur, maar daarna weer een nieuwe af koeling hebben kunnen verwachten. Deze nieuwe afkoeling is nu gekomen en wel een zeer scherpe, daar de temperatuur na den warmen Vrijdag dei vorige week niet minder dan eif graden gedaald is. Wij hebben dus eerder aan leiding om deze voor de echte IJsheiiigen-af- koeling te houden dan de vorige. Natuurlijk is het moeilijk dit met zekerheid uit te maken en het komt er trouwens niet zoo heel erg op aan dit te doen. Het is echter wel van eenig belang te constateeren, dat de tijdstippen, waarop bei de afkoelingen zijn opgetreden, in vergelijking met andere jaren, geheel uit den pas zijn, een verschijnsel, dat zich in enkele jaren wel voor doet en meestal juist in die jaren, dat het voorjaar heel vroeg warme dagen oplevert. De oorzaak van de jongste afkoeling is na tuurlijk weer de inval van een zeer kouden Noordenwind in een groot gedeelte van West- Europa. (Nadruk verboden). (Niet officieel) 5de klasse, 2de lijst Trekking van Dinsdag 15 Mei 1934 Hooge Prijzen 1000.— 1939 11256 400.— 5355 7715 11866 16253 18879 200.— 426 1303 5904 9227 10895 15965 16391 17547 20813 100.— 530 1854 11537 12748 13936 17642 Prijzen van 70. 30 36 46 488 522 805 873 960 1084 1104 1262 1270 1648 1709 1852 1932 1942 2039 2135 2204 2380 2397 2510 2782 3216 3476 3492 3536 3652 3690 4026 4164 4190 4236 4253 4292 4685 4701 4702 4742 4770 4812 4825 5114 5268 5294 5301 5496 5501 5864 5889 5987 6125 6178 6405 6540 6835 7056 7103 7171 7438 7637 7724 7832 7885 7926 8007 8070 8116 8221 8310 8367 8509 8720 8802 8832 8839 8989 9019 9330 9584 9644 9774 9828 10052 10215 10278 10486 10785 10796 11104 11370 11522 11720 11954 12064 12105 12125 12287 12632 12645 12667 12731 12951 13096 13097 13212 13281 13337 13373 13679 13847 13985 14012 14023 14218 14238 14294 14540 14562 14627 14719 14841 14955 15021 15145 15351 15399 15743 15781 15903 16123 16231 16291 16360 16414 16687 16798 16871 17019 17158 17207 17398 17607 17760 18138 18141 18144 18156 18397 18543 18686 18966 19330 19376 19450 19531 19569 19620 19656 20009 20155 20169 20269 20438 20506 20538 20549 20589 20622 20751 20830 20902 20925 Niéten 26 175 205 246 270 293 314 389 422 512 543 575 588 709 714 783 788 832 840 906 935 942 1114 1118 1142 1157 1243 1251 1312 1323 1451 1459 1536 1552 1605 1672 1689 1759 1773 1774 1791 1880 2032 2050 2181 2307 2425 2426 2477 2557 2569 2584 2612 2615 2646 2669 2675 2721 2736 2771 2808 2856 2896 2938 3045 3075 3182 3194 3298 3396 3441 3454 3500 3548 3581 3598 3613 3632 3633 3669 3754 3761 3796 3895 3916 4020 4099 4118 4141 4145 4187 4196 4268 4385 4441 4462 4500 4604 4712 4730 4735 4794 4810 4811 4816 4885 4898 4914 4926 4930 5010 5050 5069 5127 5131 5134 5149 5216 5223 5232 5324 5357 5364 5404 5439 5446 5489 5558 5616 5626 5691 5709 5716 5721 5758 5813 5839 5961 6011 6014 6027 6057 6077 6220 6308 6322 6351 6355 6369 6553 6605 6622 6650 6677 6851 6866 6962 7092 7097 7107 7307 7320 7500 7559 7583 7621 7699 7744 7784 7879 7930 7938 7956 7961 7977 8056 8079 8082 8154 8162 8163 8216 8354 8358 8477 8525 8533 8617 8622 8627 8628 8646 8675 8677 8725 8743 8799 8851 8858 8873 8885 8902 8909 9011 9030 9050 9058 9073 9083 9200 9218 9241 9260 9280 9283 9366 9430 9630 9771 9795 9875 9885 9922 9967 10001 10147 10159 10224 10242 10313 10324 10355 10419 10458 10487 10539 10601 10640 10716 10726 10734 10771 10802 10857 10952 11031 11103 11119 11173 11231 11258 11283 11319 11340 11349 11371 11396 11467 11473 11587 11608 11681 11698 11718 11770 11782 11803 11808 11824 11834 11880 11881 11888 11946 12003 12043 12062 12088 12100 12132 12135 12167 12360 12394 12432 12472 12499 12545 12563 12669 12679 12685 12703 12768 12807 12847 12876 12889 12901 12974 12981 13033 13103 13108 13115 13174 13202 13243 13294 13297 13310 13376 13381 13390 13397 13413 13475 13570 13636 13646 13715 13801 13808 13841 13879 13961 13981 14042 14059 14069 14205 14360 14395 14418 14453 14496 14507 14580 14591 14611 14614 14638 14664 14723 14762 14845 14851 14853 14869 14873 14917 14942 14950 14952 14991 15015 15041 15070 15073 15095 15108 15291 15321 15353 15373 15416 15443 15445 15472 15490 15518 15530 15651 15667 15713 15730 15756 15867 15881 15916 15957 16069 16240 16310 16338 16419 16464 16562 16575 16706 16717 16761 16816 16856 16886 16895 16929 16996 17006 17011 17014 17036 17117 17200 17241 17422 17435 17474 17574 17680 17794 17808 17826 17874 17906 17910 17911 17981 18027 18105 18130 18168 13172 18199 18280 18285 18306 18315 18321 18379 18402 18450 18549 18716 18717 18724 18766 18778 18784 18824 18825 18857 18873 18878 18934 18965 18968 18987 19006 19011 19021 19031 19110 19143 19146 19205 19238 19260 19341 19391 19395 19408 19581 19591 19619 19657 19669 19730 19740 19766 19777 19784 19845 19867 19906 19924 19927 19962 19997 20021 20094 20102 20108 20328 20331 20405 20446 20467 20479 20503 20532 20571 20586 20623 20636 20670 20749 20782 20818 20823 20877 20881 20938 Verbetering 5e kl. Ie lijst: 6768 m. z. 8768. i De 5Y2 pCt. Pondenleening van 1924 der gemeente Amsterdam, welke 2 A millioen groot was, beloopt thans nog (de inmiddels afgeloste bedragen in aanmerking geno men) 2.38 millioen. Deze leening staat bi} de gemeente te boek voor een tegenwaarde van 12.10 per Pond. Het vorig jaar werd met bankiers 'n regeling getroffen, waarbij de te leveren Ponden gesecureerd werden op f 8.60, waaruit dus voor de gemeente een voordeel spruit van f 3.50 per Pond. Het totaal voordeel beloopt volgens deze cij fers f 7.8 millioenmaar dit bedrag moet worden verminderd met het disagio, rente, enz., waardoor het netto voordeel voor de gemeente f 6 millioen bedraagt bij algeheele aflossing. Het jaarverslag van de Koninkl. Ned. Stoomboot wijst er op, dat het niet meer mogelijk is tot de in 1934 te houden uitlo tingen op de obligatieleeningen over te gaan. De Vereen. Nederlandsche Rubberfabrie ken (Hevea-fabrieken) boekten in 1933 een bruto-saldo der exploitatie-rekening van f 410.691 tegen f 224.379 het vorig jaar. Het dividend bedraagt 4 pCt. (vor. jaar 2 pCt.). De uitvoer van Java en Madoera verte genwoordigde in April een waarde van f 18.3 millioen tegen f 17 millioen in April 1933. Van Januari tot April f 72.4 millioen tegen f 71.6 millioen. Philips Gloeilampen keeren een interim dividend uit van f 45 op de gewone en pre ferente aandeelen van f 750. Bij de bepaling van het slot-dividend zal rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat de vennootschap van 1 Januari 1933 tot 16 Oc tober 1933 heeft gewerkt met het niet ge reduceerde kapitaal. Over het boekjaar 1932 werd op gewone en preferente aandeelen r pCt. uitgekeerd. „Calvé-Délft" boekte in 1933 een winst- saldo van f 733.654 tegen f 864.566 het vo rig jaar. Na uitkeering van 6 pCt. op de preferente aandeelen, waarvoor f 392.580 noodig is, resteerd een bedrag van f 341.074 v:aarvan 2yz pCt. op de gewone aandeelen zal worden uitgekeerd (vorig jaar 3'A pCt). De N.V. „Maekubee" boekte in 1933 een winst van f 551.782 tegen f 10.243 het vorig jaar, welk bedrag wordt voorgesteld in min dering te brengen van het vorig verlies- saldo van f 5.46 millioen. Op de agenda staat het voorstel tot het liquideeren der vennoot schap. De Nederlandsche Landbouwbank boekte in 1933 een winst van f 272.348 tegen f279.028 het vorig jaar en stelt voor een di vidend uit te keeren van 3 pCt. (vorig jaar nihil). Voor het overige zal de winst tot verdere versterking van het bedrijf worden aangewend. De stoomspinnerijen „Spanjaard" boekte in 1933 een bruto-winst van f314.488 tegen f 596.648 het vorig jaar. Na aftrek van on kosten en afschrijvingen bedroeg het na- deelig saldo f 379.947 tegen f 82.185 vorig jaar. De Holl. Draad- en Kabelfabriek leed een saldo-verlies van f 329.222 tegen f 267.994 het vorig jaar. Nochtans zijn de bedrijfs resultaten beter geweest dan in 1932. Door de gunstiger prijsontwikkeling werd geen verlies op de voorraden geleden. De prijzen in het binnenland ondergingen wegens de contingenteering geen verdere daling. De export werd met 7 pCt. verhoogd maar de opbrengst was 2 pCt. lager dan in 1932. De Vereen, van de Ned. Chemische Indus trie onderzoekt de mogelijkheid van een nieuw arbeidsveld in ons land. Voorloopige cijfers toonen aan, dat Nederland nog voor millioenen guldens chem. producten in voert, waarvan een groot gedeelte hier te lande gefabriceerd zou kunnen worden. Bovendien moet het vrij zeker zijn dat tal van Nederl. producten, die hier niet worden gebruikt, in het buitenland een grooteren afzet kunnen vinden, en waarvan de pro ductie in ons land zou kunnen worden op gevoerd. Na meenings-verschillen tusschen Enge land en Amerika inzake de Duitsche trans fer-betalingen deden de Duitsche vertegen woordigers van de Rijksbank het verzoek, om de betalingen voor een periode van 12 tot 18 maanden uit te stellen en deze eeerst te hervatten, wanneer de Duitsche beta lingsbalans het mogelijk zou maken. Bij de behandeling van de rubberrestric tie in den Volksraad, zullen voor de onder nemingen de standaard-producties bere kend worden op grond der productie in de jaren 1929-1932, ivaarbij een toeslag in re kening zal worden gebracht voor jonge aan plantingen. Voor de bevolkingsrubber is een restrictie ingevoerd, waarbij de bevolking individueele maandelijksche oogst-vergun- ningen krijgt. De verkoopen van de Kennecott Copper in de eerste 4 maanden zijn belangrijk toe genomen en bedroegen 80.000 ton tegen 38.000 ton vorig jaar. De gemiddelde ver koopsprijs bedroeg 8 dollar cent tegen 5 dollar-cent het vorig jaar. De American Enka boekte in 1933 een winst van 2.15 millioen (v. j. 608.823) en na afschrijvingen S 1.06 millioen tegen een verlies van 9 202.178. Voor het eerst sedert de oprichting in 1929 is een bevredigend re sultaat bereikt, dat de vorige verliezen heeft gedekt. De invoer van Japansche zijde in Enge land is in April j.l. bijna verdubbeld en be droeg 72.000 vierk. yards. In het eerste kwar taal heeft Japan 6.66 mill. v. y. natuurzijde ingevoerd, tegen slechts 3.6 millioen in het zelfde tijdvak van 1932. De Manchester Kamer van Koophandel diende een resolutie in, waarbij werd aan gedrongen op onmiddellijke maatregelen tegen de Japansche concurrentie bij den invoer van textiel-goederen in Malakka. De American Gas and Electric boekte in 1933 een winst van 9.96 millioen tegen 9 10.52 millioen het vorig jaar. De omzetten op de Londensche koper- markt nemen den laatsten tijd sterk toe- Men brengt dit in verband met geruchten volgens welke, in navolging van de tin- en rubberrestrictie, opnieuw het plan van een internationale koperrestrictie ter hand zon worden genomen. De American „Iron and Steel" raamt d? staal-productie op 56.6 pCt. der capaciten tegen 56.9 pCt. de vorige week. Men ver wacht, dat de seizoenslapte voor einde Juni of begin Juli het meest merkbaar zo* zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6