Nogmaals de winkelsluiting i a n 00 r m m Myn 4 Prikkeldraad Niet ongevaarlijk Bevri j dingscomité oofdpijnen Druk treinvervoer verwacht Aspirinen Het is niet waar DINSDAG 15 MEI 1934 En „de onverbiddelijke hand" verdwijnen snel en zeker door GEDENKTEEKEN KONINGIN EMMA Blijvende herinnering in Den Haag DE TELLING VAN T PLUIMVEE Tijdvak onjuist gekozen? BIJ EEN SCHOON FAMILIE-FEEST Het echtpaar H. Enneking—Hofman te Tilburg vierde zijn vijf-en-veertig-jarige echtvereeniging. De familie tot in het derde geslacht Veilïngsmoeïlijkheden Rijkscommissie moet advies uitbrengen Kermiswagen overrijdt een jongen Slachtoffer onmiddellijk gedood AMBTENAAR OMGEKOCHT De aanbestedingen bij de P.T.T. Maatregelen van de Spoorwegen in verband met de Pinkster dagen Raadpleeg de nieuwe reisgids BRUSSEL 1935 Nederland zal een eigen paviljoen bouwen TUINBOUWTEELTBEPERKING Het telen van zaden TEKORT VAN 20.000 Directeur pleegde malversaties TEGEN MOTORBOOTEN Bespreking op Engelsch-Holl- landsche conferentie R.K. VERKENNERS ROTTERDAM—DORDRECHT KAPELAAN TH. VAN HOEK f VROEGE AARDAPPELEN EXPORT OLIEFABRIEKEN CALVE Het wetsontwerp tot wijziging van eenige bepalingen in de Winkelsluitingswet staat op de agenda van de Tweede Ka mer en zal vermoedelijk 18 Mei of anders in de Week van Pinksteren aan de orde komen. Mi nister Colijn heeft zich, toen hem dit gevraagd werd, direct bereid verklaard, deze technische herziening te verdedigen. In hoeverre hij daar bij te veel hooi op zijn vork genomen heeft, zal moeten blijken bij de verdediging. Hij zal toch zeker niet verwachten, dat de Kamer deze herziening, waarin ook ten opzich te van de openstelling van winkels op Zondag eenige wijzigingen worden voorgesteld, zonder discussie zal aannemen. Het lijkt ons om te beginnen niet mogelijk, dat de president een algemeen debat over de winkelsluiting op den Zondag zal kunnen voor komen; de artikelen toch, waarbij deze kwestie geregeld wordt, zijn aan de orde, terwijl ver der amendementen daarop aan de orde komen. Minister Verschuur had een afzonderlijk wetje ingediend, behelzende een crisismaatregel, waarvan de bedoeling was voor korten tijd en onder bepaalde foorwaarden enkele afwijkin gen vast te stellen op de Winkelsluitingswet. Een verruiming der verkoopgelegenheid op Zondag, teneinde enkele bedrijven, die door de tegenwoordige omstandigheden zwaar getroffen zijn geworden, althans eenigermate te hulp te komen. Minister Colijn bleek het daar niet mee eens te zijn; hij verzocht immers dit crisisontwerpje voorloopig niet te behandelen. Niet omdat er geen nood meer was, maar omdat hij persoonlij ke bezwaren had. Als de teekenen niet bedriegen ontkomt hij er nu toch niet aan, zij het ook dat de kwestie langs een geheel anderen weg aan de orde zal komen. Om te beginnen zal de minister moeten ver dedigen de verruimde openstelling van winkels op den Zondag en wel van 5 uur des voormid dags tot 4 uur des namiddags voor de Sabbath en zevende-dag-vierende winkeliers, benevens de gewijzigde regeling ten aanzien van de visch- en de fruitwinkels op den Zondag. Ook al zal daartegen van uit de Kamer wel geen oppositie komen, het feit dat minister Colijn bereid is er straks zijn handteekening onder te zetten, is al van groote beteekenis. Ten opzichte van den verkoop van consump tie-ijs zijn de omstandigheden hem ook al niet gunstig. Ontkend zal niet kunnen worden, dat de gelegénheid tot verkoop van consumptie-ijs op Zondag aanleiding heeft gegeven tot ontduiking op groote schaal van de Winkelsluitingswet. Bij het onderzoek van de wijzigingen gedurende de wintermaanden toen er geen behoefte bestond aan consumptie-ijs, was de Kamer het geheel eens met den minister. In het voorloopig ver slag wordt geen enkel bezwaar geopperd; daar in lezen we alleen, dat de voorgestelde wijziging, dus de beperking van den verkoop in banket bakkerswinkels, de instemming had van vele le den. Nu het intusschen warmer is geworden en de verkoop weer een aanvang heeft genomen, komt het verzet, dat gedeeltelijk bezworen had kunnen worden door den crisismaatregel, dien de minister niet wil. Dat de Kamer echter een poging zal doen om alsnog eenige verruiming der verkoopgelegen heid te krijgen, staat vast. Wat zal de minis ter doen, wanneer er vanuit de Kamer een amen dement wordt voorgesteld, dat geheel overeen komt met den crisismaatregel van minister Ver schuur en waarvan deze in zijn memorie van antwoord schreef, dat het geheele kabinet er mee accoord ging? Het is toch niet aan te ne men, dat minister Colijn zoo'n amendement on aannemelijk zou verklaren. Hij zou dan wel in een heel vreemde positie komen te staan tegen over zijn collega's. Nu is het heel jammer, dat men van li berale zijde zich opgeworpen heeft als de beschermers van den middenstand en dat men daar niet heeft kunnen wachten met het indienen van een amendement; dat toch is wel heel ondoordacht. Minister Verschuur hkd voorgesteld, dat be paalde winkels in deze buitengewone omstan digheden op Zondag 6 uur open zouden mogen zijn. Hieronder zouden ook vallen winkels waar in uitsluitend of in hoofdzaak tabaksartikelen werden verkocht, benevens die, waarvoor een Vergunning, als bedoeld in de Drankwet 1931, geldt. Onder nadere goedkeuring van de Kroon kon de gemeenteraad daartoe besluiten, nadat de Winkeliers uit het betrokken bedrijf waren ge hoord en de meerderheid er voor was. Een ver ruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag, afhankelijk van de plaatselijke omstandigheden. Het juiste beginsel, dat altijd had moeten gel den. Dr. Vos, die direct na de bereidverklaring tot behandeling van de wijzigingen in de Win kelsluitingswet een amendement indiende, dat zelfs op de partijvergadering was aangekondigd, negeert het crisisvoorstel van minister Ver schuur. Op dat voorstel had hij op 13 Maart al een amendement ingediend om in plaats van ten hoogste zes uur te lezen ten hoogste tien uur op den Zondag. Nu komt hij met een amen dement waarbij hij niets doet voor de winkels, waarin tabaksartikelen worden verkocht en waarin bepaald wordt, dat alle winkels, die tot heden 4 uur open mochten zijn, op den Zondag voortaan ten hoogste acht achtereenvolgende Uren mogen geopend zijn tusschen 8 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags. Met plaat selijke omstandigheden wordt geen rekening ge houden, betrokkenen worden niet gehoord en de gemeenteraad blijft er ook buiten. Dit is dus een geheel andere regeling, die veel verder gaat dan minister Verschuur voorstelde en waartegen mi nister Colijn volkomen terecht een onaanneme lijk kan laten hooren. Maar zelfs indien we eens een oogenblik on derstellen, dat hij het niet zou doen, dan nog zijn we er van overtuigd, dat er geen meerder heid voor te vinden zou zijn. Met dergelijke hulp, die niet anders te kwa- lificeeren is dan als goedkoope en slechte recla me, wordt de middenstand niet gebaat. Als er Voor den middenstand niets bereikt gaat worden, dan is dat de schuld van den liberalen voorstel ler, die deze kwestie thans heel verkeerd heeft aangepakt, die het onderste uit de kan wil heb ben en daarom heel zeker het lid op den neus krijgt. Hoe het bij de behandeling van het wijzi- gingsontwerp loopen zal is niet met zekerheid te zeggen, ook al weet men te voren dat de liberale poging geen succes kan hebben. Dat minister Colijn hier geen gemakkelijke taak wacht, daarvan zijn wij overtuigd en met belangstelling zien we de behandeling tege moet; de Kamer toch is ook niet bereid om op dit gebied met alles genoegen te nemen; er is met het geheele vraagstuk van de Winkelslui tingswet nu eenmaal te veel gesold. Als het ontwerp met een fel debat wordt afgedaan, zal het ons nog meevallen. Het was aanvankelijk een heel eenvoudige zaak, die voor Kerstmis in enkele uren kon zijn afgedaan, maar waartegen een bepaalde partij zich verzette. Door den loop der omstandighe den, die niet te voorzien waren, heeft men er nu een wespennest van gemaakt, waar de leider nu noodgedwongen zijn vingers in moet steken. Een lang niet ongevaarlijk experiment! Met eenige gemeenplaatsen gedenkt „De Tribune" den dood van den GPOe-leider te Moskou: „De onver biddelijke hand van den dood heeft par tijgenoot Mienzinski uit de eerste rijen der strijders weggemaaid. De levensdraad van den revolutionnair is doorgesneden" enz. De onverbiddelijke hand van dezen GPOe-leider had tienduizenden „wegge maaid" eer ook voor hem de beurt kwam. Gelukkig dat er ten laatste ook voor ty- rannen gerechtigheid bestaat. Om de aandacht af te leiden van zijn lu guber bedrijf, vertelt „De Tribune" alleen maar van hem, hoe zijn „scherp oog snel en tijdig honderden witte spionnen en sa boteurs van de verdediging van het socia listisch vaderland moest opsporen en on schadelijk maken." Van de menigten, die in de Ljoebdanka-gevangenis werden ver moord, in geheime krochten gefolterd, op het Witte Eiland gemarteld of gedepor teerd naar Siberië, gewaagt het blad niet. Pas is weer een zijner bisschoppelijke slachtoffers, mgr. Antonie Malecki, voor heen te Petersburg werkzaam en later als administrator van het Mohilefski-diocees, aan den GPOe-priesterhaat ontkomen. In lompen strompelde hij over de Poolsche grens. Van 19231926 heeft hij hongerku- ren doorstaan in de gevangenis van Moskou; daarna is hij jarenlang met bevroren aard appelen gevoed als 'n dier in 't ver van alle verbindingen afliggende Siberische dorp Doebinin, 400 mijlen van Irkoetsk. Zoodra hij den Poolschen grond onder de voeten had, werd hij, geheel uitgeput, door liefdadige menschen naar het ziekenhuis der zusters te Mokotaf vervoerd. Hij bleek zooveel mar telingen en ontberingen te hebben.geleden, dat men vrijwel de hoop heeft opgegeven hem nog in het leven te behouden. „De Tribune" maakt in het levensbericht van den GPOe-leider geen gewag van het aantal zijner slachtoffers en de wreedheid hunner martelingen. Maar wel roept het blad de Hollandsche klassenstrijders op, om adhaesies te zenden aan het „Internatio naal Bevrijdingscomité", dat tegen Hitier moet ageeren: „Sedert Adolf Hitler aan de macht kwam, zijn ongeveer 3000 menschen zonder Recht en Wet vermoord. In de gevangenis alleen werden 396 dood gemarteld. De wereld mag hier niet zwijgen en dadenloos afwachten." TABLETTEN \jy Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. Ook Hitier werkt met terreur. Maar zijn regime is, wat massamoord en verfijnde wreedheid betreft, niet te vergelijken met het Sovjet-systeem, dat de hecatomben in Rusland heeft aangericht. De afleid-ma- noeuvres van „De Tribune" kunnen niet de visie op de knekelvelden der martelaren aan de Wolga maskeeren! Het bestuur van de Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen te Den Haag heeft aan het „Vad." medegedeeld, dat het reeds eenige weken geleden het plan heeft op gevat om het initiatief te nemen tot de oprich ting van een gedenkteeken voor H. M. Koningin Emma te Den Haag. Het ligt in de bedoeling de uitvoering van dit denkbeeld mogelijk te doen maken, uitslui tend door bijdragen van inwoners van 's-Gra- venhage en het bestuur der Vereeniging is er van overtuigd daarvoor op de volkomen instem ming van de burgerij te mogen rekenen. Tot dusverre is aan het plan nog geen rucht baarheid gegeven, omdat het bestuur .alvorens aan deze plannen verdere uitvoering te geven, zich uiteraard vooraf wenschte te vergewissen van de instemming van H. M. de Koningin. Zoodra daaromtrent zekerheid verkregen zal zijn, stelt het bestuur der Vereeniging zich voor, in samenwerking met zooveel mogelijk alle in aanmerking komende Haagsche organisaties, het denkbeeld op waardige wijze tot uitvoering te brengen. Tot de landbouw-inventarisatie, welke in het tijdvak van 14 Mei tot 1 Juni door telling wordt vastgesteld, behoort ook het Pluimvee. Was deze telling tot dusver alleen van statistisch belang, thans is dit anders geworden, daar de broedter- mijn reeds dit jaar en ongetwijfeld ook in de naaste toekomst, eenerzijds wordt bepaald door de broedmachine-capaciteit en anderzijds door de grootte van onzen pluimveestapel, waarvan namelijk jaarlijks een deel door jonge dieren vervangen moet worden. Het is derhalve zaak de grootte van onzen pluimveestapel zoo nauwkeu rig mogelijk te kennen. Aangezien dit niet bereikt zal kunnen worden, wanneer de telling in het hier voren genoemde tijdvak geschiedt, heeft de „Vereeniging van Broederijen en Fluimveefokbedrijven in Neder land" (V. B. N.) zich in deze met een schrijven tot den Minister van Economische Zaken ge wend, waarin wordt uiteengezet, dat men voor de vaststelling van dat gedeelte van den pluimvee stapel, hetwek in 1935 door jonge dieren ver vangen moet worden, in «het voorjaar dan op nieuw heeft te gissen. a. het aantal hennen, dat uit de voorjaar 1934 getelde kuikens is opgegroeid; b. het aantal hennen, dat opgroeide uit de na het tellingstijdvak onder de kloeken gebroed zijnde kuikens, welk aantal een enormen om vang schijnt aan te nemen; c. het aantal na de telling opgeruimde oude hennen, welke jaarlijksche opruiming in den loop van den zomer en herfst nog moet plaats vinden. Aangezien elk dezer drie punten op zich zelf reeds aanleiding tot zeer groote vergissingen kunnen geven, terwijl daarop dan de voor zeer breede kringen zoo belangrijke sluitingsdatum van het broed,seizoen 1935 gebaseerd zal moeten worden, verzocht genoemde Vereeniging den Minister van Economische Zaken, de telling van het Pluimvee niet in het tijdvak van 14 Mei tot 1 Juni te doen geschieden en voor zoover dit niet meer verschoven zou kunnen worden, deze telling te doen herhalen in den loop van den aanstaan den herfst en wel op een tijdstip, dat de dit jaar op te ruimen hennen als reeds van de bedrijven verwijderd beschouwd kunnen worden, opdat het onzekere element van een niet voldoend nauw keurig bekende grootte van onzen pluimveesta pel uit de bijcijferingen omtrent het aantal in het broedseizoen 1935 in te leggen broedeieren zal zijn verdwenen. De Haarlemsche Rechtbank heeft hedenmor gen de beslissing op de faillissementsaanvrage van de veilingen in Beverwijk door de N. V. „De Spaarnebank" wederom veertien dagen uitge steld. Naar wij vernemen is dit nieuwe uitstel ver leend in afwachting van de benoeming van een Rijkscommissie, die advies in deze kwestie moet uitbrengen. Intussch enzoo verzekerde men ons, is de zaak nu toch wel zoo ver gevorderd, dat een definitieve oplossing spoedig te wachten is. De kermis t Maastricht is afgeloopen en daardoor is de Boschstraat een druk verkeers punt geworden van het af- en aanrijden der ker miswagens. Maandagmiddag tegen 12 uur kwamen weder om twee kermiswagens in de richting van de Markt gereden, terwijl van den anderen kant een andere vrachtauto aankwam. Achter dezen laatsten auto bevond zich op een rijwiel de twaalf-jarige Muitjens uit Maastricht. Teneinde het passeeren te vergemakkelijken verminderde deze vrachtauto zijn vaart, waar door de wielrijder er achter uitschoot en onder de kermiswagens terecht kwam. De slag was zoo hevig, dat de jongen dood onder den wagen werd weggehaald. Voor het Bossche Gerechtshof heeft terecht gestaan de aannemer Chr. S. uit Bergambacht, die door de rechtbank te Maastricht veroordeeld was tot drie maanden gevangenisstraf terzake dat hij in 1932 en 1933 aan een bureelambtenaar der P. T. T. vijfhonderd gulden heeft betaald voor mededeelingen door dezen ambtenaar in zijn bediening in strijd met zijn plicht aan ver dachte gedaan. De ambtenaar deelde hem de door den P.T.T. geheim gehouden ramingscijfers mede, die op aan te besteden kabelleggingen betrekking had den. Verdachte riep dan eenige aannemers bij een, waarbij beraadslaagd werd over den „opzet", die zij na gunning van het werk onder elkaar verdeelen om elkaar schadeloos te stellen. Bij een dezer beraadslagingen was in den „opzet" ook een gedeelte bestemd voor den „stille". De bureelambtenaar die tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld is, beweerde, dat ver dachte hem geld had aangeboden voor mede deelingen, doch verdachte verklaarde, dat de Naar ons wordt medegedeeld, hebben de spoor wegen ook dit keer een groot aantal extra treinen Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag a.s. in gelegd voor het te verwachten drukke Pinkster- vervoer. Het publiek dat voor groote afstanden op reis denkt te gaan, kan niet genoeg worden aangera den de nieuwe reisgidsen te raadplegen. Men werpe zijn oude spoorboekje direct weg. Vrijwel alles is veranderd. Men lette op treinnummers om te zien in wel ke richting de treinen doorloopen. Men gebruike ook ter dege de bladzijden 343 tot 355 van de dikke reisgids, waar men de doorgaande rijtui gen ziet vermeld, loopende in de belangrijkste treinen. De groote verkeeren van de groote centra Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht naar Groningen, Drenthe, en Friesland en naar Twen- the over Apeldoorn, Deventer of over Apeldoorn, Zutphen, Goor vinden voor dit vervoer steeds hun knooppunt te Amersfoort. De treinnos serie 100 duiden de treinen richtig Zwolle aan, die in de serie 300 de treinen richting Apeldoorn, zoo wel heen als terug. Wat nu de speciale sneltreinregeling voor Za terdag voor Pinksteren aangaat, wordt gewezen op de mooie verbindingen per trein 315 Den Haag SS v. 12.50 Rotterdam M. v. 12.55 Utrecht v. 13.55 naar Amersfoort, Apeldoorn, eventer Al melo, Hengelo, Enschede met aansluting te Amersfoort op en van trein 115 Amsterdam C.S. v. 13.32 naar Zwolle en verder non stop Gro ningen A 16.40. Verder trein 321 den Haag SS. v. 14.32, Rot terdam M. 14.37, Utrecht v. 15.34 naar Amers foort, Apeldoorn (met aansluting naar Deven ter), Zutphen over Lochem naar Hengelo, En schedé, met aansluiting te Amersfoort op snel trein 121 Amsterdam C.S. v. 15.06, naar Putten, Nunspeet en Zwolle. Verder nog een nieuwe verbinding naar deze richtingen per sneltrein 123 van Den Haag SS. 15.46, Rotterdam M. 15.51, Utrecht v. 16.50 naar Amersfoort, Nunspeet, Zwolle, Meppel, Hooge- veen, Assen en Groningen met aansluiting te Amersfoort op en van trein 1659 Amsterdam C.S. v. 16.18 non stop tot Amersfoort, verder richting Apeldoorn (met aansluiting naar Deventer) over Zutphen, Lochem naar Hengelo en Enschede. Trein 123 loopt ook Dinsdag na Pinksteren. Voor terug wordt gewezen op sneltrein 118 des Zaterdags vóór en Dinsdag na Pinksteren, Groningen v. 12.38, Assen 13.03 non stop Zwol le, Nunspeet, Amersfoort, Utrecht, Gouda naar Den Haag SS. en Rotterdam M. en trein 318 Zaterdags van Deventer v. 14.05 over Apeldoorn, Amersfoort naar Amsterdam C.S., welke te Apel doorn een doorgaand treindeel van Enschedé, Hengelo, Zutphen opneemt; deze treinen hebben weer de aansluiting te Amersfoort. Niet in de reisgids komt voor een extra snel trein op Maandagavond Almelo-Rotterdam Maas, Alemlo v. 20.20 non stop Deventer v. 20.56, Apeldoorn v. 21.15, Amersfoort (met aansluiting vandaar op een extratrein naar Amsterdam C.S. a. 2.49) verder naar Utrecht a. 22.14, non stop, dus Gouda door, Rotterdam M. a. 23.20. Sluit te Utrecht aan op extra nonstop trein Utrecht v. 22.22 Gouda door Den Haag S.S. a. 23.15. Van de vier groote centra naar Zutphen rich ting Hengelo, Enschedé, reize men heen en te rug via Amersfoort en niet via Arnhem. Voor het groote verkeer van Rotterdam en Dordrecht naar Zeeland op Zaterdag voor Pink steren zijn ingelegd de snelle treinen 439 Rot terdam DP v. 14.43 en 3027 v. 15.59, waarvan de laatste te Roosendaal doorrijdt. Terug op Zaterdag trein 410 van Vlisingen v. 13.04, welke ook te Roosendaal doorrijdt naar Dordrecht en Rotterdam en ook Dinsdag na Pinksteren loopt. Verder een zeer snelle extratrein niet in de reisgids voorkomend, op Maandagavond 2e Pinksterdam, Zeeland-Amsterdam CS. Vlisingen v. 18.50, Middelburg v. 19.01, Goes v. ambtenaar er om gevraagd had en dat hij uit medelijden met zijn groot gezin gegeven had. De advocaat-generaal eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger pleitte voorwaarde lijke veroordeeling. Pleiter betoogde daarbij, dat het geen goede stelregel van den P.T.T. is, géén openbare of al- gemeene aanbesteding te doen. Andere groote lichamen laten alle aannemers mededingen en geven de raming aan. Dat is meer gewenscht en dan krijgt men geen uitwassen als die waar deze zaak over loopt. Eerst heeft verdachte al les gedaan, om op de lijst der uitverkoren aan nemers te komen en zoo heeft hij vervolgens zijn voordeel gezocht door voor geld te trachten wat te weten te komen. Men schrijft uit België aan de N. Rott. C.: De Nederlandsche regeering, die officiéél deel neemt aan de wereldtentoonstelling te Brussel, heeft aan den commissaris-generaal, graaf van der Burch, gevraagd, over een oppervlak van 5000 tot 6000 vierkante meters te mogen be schikken. Nederland zal, zooals op de tentoon stelling van 1930 te Antwerpen, een eigen pavil joen bouwen. Daar hoopt men een goed beeld te kunnen geven van den vooruitgang en de activiteit op allerlei gebied in Nederlang en in Nederlandsch-Indië. Naar wij vernemen is voor het telen van tuin- bouwzaden het volgende bepaald: Het telen van groenten voor zaad kan op te beperken oppervlakte van een tuinbouwbedrijf en op het land, waarop het telen van groenten verboden is, niet worden toegestaan, maar valt onder de tuinbouwteeltbeperking, daar de uit eindelijke bestemming nooit kan worden vast gesteld. Het vrij telen van groenten voor tuinbouw- zaden zou een zeer ongewenschte bron van knoeierijen zijn. De teelt van tuinbouwgewassen voor zaad kan alleen worden toegestaan, indien kan worden overgelegd een contract met een boua-fide zaadhandelaar, waaruit blijkt, dat dit zaad is gecontracteerd, waardoor de uiteindelijke be stemming als zaadteelt vaststaat. 19.21, KruiningenIerseke v. 19.35, Bergen op Zoom v. 20.00 non stop Rotterdam DP A. 21.03, Den Haag Hsm A. 21.31 non stop Amsterdam CS. A 22.22. Voor het Zaterdagsche verkeer van Amster dam W.P. en Utrecht via Eindhoven met door gaande rijtuigen naar Heerlen. Maastricht en Valkenburg ligt trein 85 Amsterdam W.P. v. 13.07, Utrecht v. 13.39, en terug dien middag trein 86 van Heerlen v. 12.58 (met aansluiting van Valkenburg) Maastricht v. 12.51 richting Eindhoven, Utrecht, Amsterdam W.P. Voor het verkeer RotterdamBrabant v.v., w.o. ook Oisterwijk wordt gewezen op de vol gende extratreinen niet in de reisgids staande. Zaterdag voor Pinksteren. Rotterdam D.P v. 15.00, Dordrecht v. 15.18, Breda, Tilburg. Oisterwijk, Eindhoven terug Maandagavond trein 1222 Eindhoven v. 18.25, Oisterwijk v. 19.01 welke van Tilburg over Breda, Dordrecht, extra naar Rotterdam D.P. wordt doorgevoerd, met vetrek te Tilburg 19.13 en e Breda 19.32. Verder een exrtatrein Maandagavond Rotter dam D.P. v. 22.14. Dordrecht v. 22.34, Breda A. 22.58, Tilburg A. 23.19, Eindhoven A. 23.55. Op het Dieselbaanvak Amsterdam W.P—Arn hem en verder naar Nijmegen wordt bijzonder de aandacht op de ingelegde doorgaande snel treinen gewezen: Trein 248 Nijmegen v. 13.16, Arnhem v. 13.40 over Ede, Utrecht rechstreeks naar Amsterdam W.P., loopt op Zaterdag; sneltrein 259 Nijmegen v. 19.10 Arnhem v. 1934 naar richting Utrecht, Amsterdam W.P., loopt op beide Pinksterdagen. Verder Zaterdagnamiddag sneltrein 254 Arn hem v. 14.36 naar Utrecht. Amsterdam W.P. en C.S. en snelrein 662 Arnhem v. 16.18 Ede naar Utrecht, Amsterdam W.P. en C.S.. Terug Zaterdags trein 255 van Amsterdam W.P. v. 14.20 over Utrecht naar Arnhem en Nijmegen en trein 257 van Amsterdam C.S. v. 14.59 rechtstreeks over Utrecht naar Arnhem. Trein 523 E.M. zal op den 2den Pinksterdag ten 15.49 te Wolfhezen stoppen voor instappen van reizigers (bezoekers van het Zenuwlijders gesticht aldaar). Het publiek, reizend over de groote afstan den transiet Dieseltrein-baanvakken wordt in zijn eigen belang aangeraden niet met E.M.- treinen te reizen daar deze beperkte plaats ruimte hebben. Tenslotte wijst men ons er op, dat Vacantie- kaarten met Pinksteren verkrijgbaar worden ge steld. In de algemeene vergadering van de Brand waarborg Mij. „Het Platteland" zijn besproken de malversaties door den ex-directeur B. en het daarover uitgebrachte rapport. Uit dat rap port blijkt o. m„ aldus de „Telegraaf", dat bij het optreden van de commissie van onderzoek een tekort aanwezig was van 20.565.34 en dat zoowel de raad van beheer als de controle commissie mede aansprakelijk moet worden geacht voor het tekort. Van contröle of beheer is naar het oordeel der commissie geen sprake geweest. Het kwam b.v. voor, dat een som van 30.000 werd geleend aan een paardenverzekering, naar welker soli diteit men nimmer had geïnformeerd, a aarbij over de leening slechts met enkele woorden in de notulen werd gewag gemaakt. De maatschappij ging dan ook ten slotte failliet en eveneens degene die zich borg ge steld had voor het geleende bedrag. De fraude in de boeken was gemakkelijk aan te wijzen, want zelfs kwam het voor, dat ver schillende posten tweemaal waren geboekt. Door afwezigheid van een penningmeester was het mogelijk, dat de directeur ƒ30.000 kon uit betalen, terwijl hij volgens de statuten slechts 150 in kas mocht hebben. De Raad van Beheer moet er reeds in 1929 kennis van hebben gedragen, dat onregelmatig heden hebben plaats gehad en die heeft men toen verzwegen. Een commissie is benoemd, die een zoodanige wijziging der statuten zal voorbereiden, dat fraude voortaan uitgesloten is. Ongeveer zes maanden geleden werden tus schen de Hollandsche en Engelsche reederijen onderhandelingen aangeknoopt om een nieuwe scheepvaartconferentie te beleggen. Thans is met deze conferentie een aanvang gemaakt onder den naam: „The Holland Great Brittain Shipping Conference". Hieraan nemen 21 reederijen deel, die allen gezamenlijke belangen hebben bij de kleine vaart. Op de eerste plaats richt de conferentie zich tegen de motorbooten, die een kustdienst on derhouden. Deze kunnen door hun geringen diepgang gemakkelijker bij de fabrieken aan de rivieren en kanalen lossen of laden. De stoom- reederijen trachten thans met auto's den dienst te onderhouden tusschen de plaatsen, die zij met de boot niet bereiken kunnen. De leiding van de conferentie berust in Engeland bij „The British and Continental Steamship Co." en in ons land bij het scheepsagentschap „Smits van Ommeren." tt Officieele waarheden lijken heel vaak op gewone burgerlijke leugens. Dat is een internationaal verschijnsel, zoodat wij er geen enkel volk met den nek om behoeven aan te zien. De Fransche autoriteiten bijvoorbeeld houden stokstijf vol, dat zij het leger met de helft heb ben verminderd, hoewel iedereen weet, dat de algemeene dienstplicht in zijn zwaarsten vorm onverzwakt gehandhaafd bleef. Goering en Goebbels bezweren de wereld bij toerbeurt, dat het geheele Duitsche volk achter hen staat, terwijl een kind ervan op de hoogte is, dat het nationaal-socialisme toch ook nog wel eenige tegenstanders heeft. Op hetzelfde moment, dat de Engelsche auto riteiten Nederland beloofden den gouden stan daard te handhaven, was de president van de Engelsche staatsbank bezig om het pond ander half ons lichter te maken. Negentig procent van de bevolking in ZeeuwschVlaanderen is fel tegen de waterleidingsplannen; aan de Kamerleden heeft onze regeering echter de verzekering ge geven, dat een groot gedeelte van diezelfde be volking er gloeiend vóór is. De politici, die in zulk een sfeer verkeeren, geraken er begrij pelijkerwijze gemakkelijk mee besmet en zoo behoeft het niet te verwonderen, dat iederen keer, wanneer het groote euvel van de cumula tie in de Kamers ter sprake komt, er reeksen volksvertegenwoordigers opspringen om ver ontwaardigd te getuigen, dat het niet waar is of dat de dingen althans verschrikkelijk overdreven worden, met het gevolg, dat er niets gebeurt en de toestand bestendigd blijft.... Welke afmetingen de cumulatie aan kan nemen, leerde de vorige week een krantenbe richt, dat verscheen in verband met een ju bileum, dat een oud-minister vierde. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, werd in bedoeld bericht medegedeeld, dat de oud minister het vorig jaar, toen zijn eigenlijke functie meer tijd van hem eischte dan ge woon, vier-en-twintig van zijn vele andere functies neerlegde. Nu nemen wij terstond aan, dat deze ju bilaris een buitengewoon bekwaam mensch is met een ongewone werkkracht, maar tenslot te heeft ook voor een geniaal ploeteraar een dag slechts vier-en-twintig uren en men moet zich toch afvragen, of zoo'n mensch een der tig belangrijke posten zonder bezwaar kan be- kleeden. Het staat immers als een paal boven water, dat het goed vervullen van één verant woordelijk ambt reeds bijna de geheele persoon eischt. Aandacht en moeite kan men maar aan één zaak te gelijk geven. En wat de eene affaire krijgt, komt de andere wellicht te kort. Waarom sommigen tot bezwijkens toe be zwaard met betrekkingen, terwijl honderden in ledigheid hun talenten verroest en hun le ven verwoest zien? Ti. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, zal Zondag 27 Mei a.s. voor de Verkennerstroepen te 's Gravenhage een pon tificale Hoogmis opdragen. Het Dordtsche gemeentebestuur heeft Maan dag een aantal autoriteiten van de Nederland sche Spoorwegen ten stadhuize ontvangen m verband met de voltooiing van de electrificatie van de spoorlijn RotterdamDordrecht, welke geëlectrificeerde lijn.vandaag in gebruik is ge nomen. De spoormannen zijn met een specialen trein van Rotterdam naar Dordrecht gereden, welke trein aan den kop feestelijk met vlaggen was getooid. Ook het staadhuis en de toren van Dordrecht droegen de nationale kiemen. Op het perron wachtten de burgemeester, de heer P. L. de Gaay Fortman, de wethouders en de gemeentesecretaris van Rotterdam, mr. M. Smeding, die den Rotterdamschen burge meester vertegenwoordigde en de stationchef, de heer H. Marx, den extra-trein op, waarna het gezelschap per auto naar het raadhuis is gereden. Nadat hier de burgemeester het woord had gevoerd, sprak de heer E. C. W. van Dijk, na mens de directie der Ned. Spoorwegen, een kort dankwoord. Dan vereenigden allen zich aan een noem- maal in hotel Ponsen, waaraan vele vriende lijke woorden gezegd werden. De weleerw. heer Th. van Hoek, kapelaan van de St. Bartholomeuskerk te Beek bij Nijmegen, die de vorige week per auto naar Frankrijk rei zend, in de Fransche Ardennen bij Charleville een auto-ongeluk kreeg en daarbij een arm brak is gisterennamiddag tengevolge van bloed vergiftiging overleden, bericht de „Msb." In verband met eventueele maatregelen, die ten aanzien van den vroegen aardappelen-ex port, in de maanden Juni en Juli zullen moeten worden genomen, wordt den exporteurs van vroege aardappelen verzocht, opgaven te ver strekken van de hoeveelheden vroege aardap pelen, welke door hen voor eigen rekening zijn geëxporteerd in de bovengenoemde maanden en in de laatste vijf jaren. Deze opgaven, welke uit een behoorlijk bij gehouden boekhouding moeten zijn te contro leeren, moeten worden verstrekt, gesplitst naar de jaren en naar de onderscheidene landen, waarheen de export heeft plaats gehaa. De opgaven moeten worden ingezonden bü de Ned. Groenten- en Fruitcentrale, Laan Copes v. Cattenburch 62, Den Haag, vóór 1 Juni a.s. Blijkens de winst- en verliesrekening van cTe Fransch-Hollandsche Oliefabrieken Calvé, te Delft, bedraagt het winstsaldo over 1933 733.632, (v.j. 864.560). Na uitkeering van 6 pCt. op de preferente aandeelen, waarvoor, met inbegrip van de divi dendbelasting 392.580 noodig is. resteert een bedrag van 341.074. Voorgesteld wordt hieruit een dividend van 2.5 pCt. uit te keeren op de gewone aandeelen (v.j. 3.5 RCt.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9