STA D S N I E U W S (Af Laatste Nieuws Haarlem, 16 Mei DE DUITSCHE THEATERS ONDER CONTROLE WOENSDAG 16 MEI 1934 Uit noodweer gehandeld Schulze voor de recht bank AGENDA New-York—Rome Finsch schip gezonken Trein de lucht inge vlogen FAILLISSEMENTEN VERKEERSONGEVALLEN Aanrijding HAARL. BURGERWACHT J aarvergadering Nieuw bestuur Eindexamen Kweekscholen HULP AAN LICHAMELIJK GE- BREKKIGEN Jaarverslagen Blinden-commissie Verbandscommissie 25 JAAR KERKZANGER Commissie van Toezicht op de Districts-Arbeidsbeurs Een paard aan 'i woord BOUWVOORSCHOTTEN Woningbouwvereeniging St. Bavo VAN HET KANTONGERECHT Eigenaardige kooplui Slungelachtig Orgelbespeling K.J.M.V. „St. Augustinus" Gevonden dieren en voorwerpen HET GRAAL-PINKSTERFEEST Op den tweeden Pinksterdag OPENBARE ARMENZORG Hoe moet deze worden georga niseerd? De filmspeelster Trade Berliner in Haarlem Liturgische Volkszang BURGERLIJKE STAND Schoenmaker, die zijn zwager doodstak, van hechtsver- volging ontslagen Hij bekent den handgranaat „Unter den Lindenge worpen te hebben DE BOTSING TE OVERSCHIE Vonnis der rechtbank bevestigd 17 Mei INSTELLINGEN Berichten opgenomen in een deel onzer, vorige oplaag Een eerekruis voor deelnemers aan den oorlog en voor na bestaanden? Landing der twee Italianen in Ierland WISSELKOERSEN De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 15 Mei 1934 de volgende faillisse menten uitgesproken: A. F. Binsbergen, koopman en schilder, wo nende te Zaandam, Zuiddijk 290, curator Mr. C. Blankevoort, Haarlem. Mevr. C. Kraayenoord, sigarenwinkelierster, wonende te Haarlem, Zijlweg 126, curator Mr. F. v. d. Goot, Haarlem. Di'. A. Bernstein, bankier, wonende te Heem stede, Heerenweg 64, curator Mr. Bakhuyzen v. d. Brink, Haarlem. J. Michels, openbare koopvrouw in automobie len en rijwielen, wonende te Wormerveer, Markt straat 32, curator Mr. L. V. Hoog. L Noacb, thans zonder beroep, wonende te Zandvoort, Kerkstraat 27, curator Mej. Mr. C. H. Deknatel. Chr. Janssen, koopman, wonende te Haarlem, Zaanenstraat 63 huis, curator Mr. D. de Jong. J. Bakker, zonder beroep, wonende te Haarlem, Altenastraat 8, curator Mr. P. Tideman. Rechter-Commissaris Mr. Th. F. Raedt. Wegens vernietiging op grond van verzet, werd het volgende faill. beëindigd: B. Hartgerink, koopman, wonende te Nieuw- Vennep. Curator Mr. D. de Jong. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van A. M. Rqpsenhart, garagehou der, wonende te Haarlem, Nieuwe Gracht 6. Cu rator Mr. F. A. Davidson. Gehomologeerd werd het accoord van: P. Starreveld, garagehouder, wonende te Zaan dam. Curator Mr. S. Groen, Haarlem. R. Scheefhals, radiohandelaar, wonende te Haarlem. Curator Mr. F. M. Hagemeyer, Haar lem. Geëindigd werden de volgende faillissementen, wegens het verbindend worden der uitdeelings- lijst: G. de Jong, banketbakker, wonende te Haar lem. Curator Mr. M. J. Kluiman. Joh. v. d. Reep, wijnhandelaar, wonende te Hillegom. Curator Mr. J H. van Gelderen. Dinsdagmiddag reed de bestuurder van een auto genaamd G. op de Heemsteedschedreef in de richting Haarlem. Bij het kruispunt Heemsteedschedreef-Julianaplein veranderde hij van richting zonder daarbij te letten op het van rechts komende verkeer. De auto werd toen in de flank aangereden door een anderen auto, komende uit de richting Haarlem en bestuurd door een zekeren F. Eerst bedoeld motorrijtuig sloeg door die aanrijding om. Beide motorrijtui gen werden ernstig beschadigd. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Onder leiding van den heer H. M. van Bem- melen is gisterenavond de jaarvergadering ge houden van de Vrijwillige Burgerwacht Haar lem in het café-restaurant Gebr. Brinkmann. Het eenigen tijd geleden opgerichte muziek corps verleende thans zijn medewerking en speelde het Wilhelmus, waarna nog een marsch. De voorzitter heette in zijn openingswoord in het bijzonder de dames welkom en bracht hulde aan den kapelmeester, den heer H. Schulpzand, en het muziekcorps. Voorts herinnerde spr. er aan, dat het thans een jaar geleden is. dat tot hem net vereerend verzoek werd gericht om voorzitter te worden van de Haarlemsche Burgerwacht. Spr. kon thans de verzekering geven, er geen spijt van te hebben gehad het voorzitrerschap te hebben aanvaard en thans grcote voldoe ning te voelen over al dat hoogst belangrijke, dat in dat jaar tot stand is gekomen en met aller medewerking. Als een van de voornaamste zaken daarvan stipte spr. de groote verandering aan, dat thans commando en voorzitterschap niet meer in één hand zijn. Het bestuur was van oerdeel, dat het beter was, dat deze beide functies over twee personen verdeeld waren; bet was een proef waarbij het resultaat geheel afhing van de omstandigheid of commandant en voorzitter elkander goed zouden /.nvoeien en begrijpen. Welnu het is al zeer spoedig geble ken, dat in alle opzichten de commandant en spr. elkander in alles goed begrijpen en een in alle opzichten aangename samenwerking verzekerd is, en dan is onder die omstandig heden zoo'n splitsing zeker in het belang van de Burgerwacht. Voorts herinnerde spr. wat de Burgerwacht zelf betreft aan de groote reorganisatie, die reeds onder zijn voorganger, jhr. van Lennep tijdens de laatste maanden van zijn leiding en met zijn volle instemming op initiatief van den heer Van Deurzen was begonnen en welke door den tegenwoordigen commandant met groote energie en kracht in dit afgeioopen jaar werd voortgezet, waardoor we nu een burger wacht van ruim 800 man hebben, waarin een mobiele kolonne van pl.m. 200 man, die geheel in uniform is gekleed en model uitgerust en die geoefend zijn in gezamenlijk verband ais de beste militairen. Daaraan was behoefte. Helaas zijn er onder de pl.m. 700 verschillende burgerwachten maar weinigen, die begrijpen, dat de tijd voorbij is, dat een burgerwacht niets anders dan een schietvereeniging was. Spr. zette uiteen, dat het zeker verdienstelijk is scherpschutter of koningschutter te zijn, doch beter is het de Burgerwacht een goed geoefende mobiele colonne te verzekeren, die in staat is een stadsdeel te bezetten, een gebouw te veroveren, een straat te zuiveren van revolutionnairen, enz. enz. Daar voor is oefening noodig, en daarvoor moet zuik een colonne in uniform gekleed zijn. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de verrichtingen van de Burgerwacht in het afge ioopen jaar en constateerde, dat het optreden naar buiten van de Burgerwacht respect af dwingt en haar populair maakt. Dit alles betreft in hoofdzaak den gewapen- den dienst, maar met de organisatie en voor bereiding van den economischen dienst is het onder leiding van den commandant dier afdee- ling evenzoo. De voedselvoorziening bij troebele tijden, natuurrampen, enz. en de verzekering van het onder alle omstandigheden fungeeren van de vitale bedrijven werden geheel voorbe reid. Met dit alles hebben wij in korten tijd ge kregen een burgerwacht, aldus spr., waarop wij trotsch mogen zijn en dat danken wij ongetwij feld naast de toewijding en ernst van alle chefs der onderafdeelingen, en naast de ambi tie van u allen, zeker in de allereerste plaats aan den bezielenden invloed en leiding, die van onzen commandant uitgaat. Spr. dankte den commandant voor de wijze waarop deze zijn taak opvat. lederen dag zijt gij steeds tijdens de bureau-uren aldaar te vin den en altijd vervuld en bezig aan de organi satie van uw Burgerwacht, alle oefeningen wor den door u bijgewoond en zoo vaak onder uw persoonlijke leiding. Zoo is het mogelijk om in ruim één jaar een burgerwacht te scheppen, die als model mag worden aangehaald. Weest er van overtuigd, zoo vervolgde spr., dat ernstige dagen op komst zijn, veel ernstiger dan in 1918 toen er nog slechts sprake was van een revolutie, die dreigde te zullen uitbreken, en dan zal eerst de verantwoordelijkheid voor de commandanten naar voren komen. Dan zul len zoowel de beide commandanten als de voorzitter vaak voor moeilijke beslissingen komen te staan, waarbij het leven van velen I moe. I kan zijn of waarvan afhangt de goede voedselvoorziening of functionneeren der vitale bedrijven. Spr. dankte ten slotte voor de ondervonden steun en medewerking en gaf de verzekering dat hij met lust en ambitie nog de leiding en het voorzitterschap blijft vceren, overtuigd als hij is, dat onze Haarlemsche Bur gerwacht er wezen mag, en steeds paraat zal zijn om zoo noodig met inzet van eigen leven het gezag te helpen steunen en de orde te hel pen handhaven in onze goede stad Haarlem, tot rust voor onze mede-inwoners en tot heil van onze Koningin en ons vaderland! Vervolgens werd het jaarverslag door den secretaris, den heer J. Leupen uitgebracht, dat goedgekeurd werd. Volgens dit verslag is het aantal gewapende leden met 26 toegenomen tot totaal 672 en het aantal ongewapende tot 105, dus totaal tot 777. Ook wordt in het verslag dank gebracht voor de gift van 100 van een onbekend gebleven gever en dienende tot eventueele verdediging van het stadhuis. De voorzitter, commandant, officieren en leden werden gehuldigd voor hun werk in het belang van het corps verricht. Volgens het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer S. Reitsma, hierna uit gebracht, bedroegen de inkomsten en uitgaven 4.855 en het nadeelig saldo 53. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. De voorzitter zette uiteen waarom zeven be stuursleden gekozen moeten worden. Hiervan treden drie periodiek af, van wie mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en S. Reitsma zich her kiesbaar hebben gesteld. De heer F. H. Smit treedt om zijn hoogen ouderdom af. Spr. richtte eenige hartelijke woorden tot den heer Smit en herinnerde daarbij aan de vele en groote ver diensten van dezen, die van de oprichting af secretaris is geweest, aan de Haarlemsche Bur gerwacht bewezen, waarvoor spr. hem dankte. Mr. W. A. Semyns de Vries van Doesburgh was door zijn werkkring steeds verhinderd de bestuursvergaderingèn bij te wonen en heeft daarom ontslag genomen. Mr. J. A. P. C. ten Bokkel heeft bedankt om politieke redenen. Hij is nJ. lid van de N.S.B. en het lidmaatschap daarvan is onvereenigbaar met dat van de Burgerwacht. Ook tot mr. ten Bokkel werden vele vriendelijke woorden van hulde en dank gericht. De heer R. C. A. van Cranenburgh heeft ontslag genomen omdat hij hoewel tot geen fascistische partij behoorende, het niet juist acht dat wel het lidmaatschap van de N. S. B. maar niet van de S.D.A.P. onvereenigbaar is met dat van de Burgerwacht. De heer J. P. W van Deurzen is afgetreden wegens verschil van meening over de organi satie. Ook deze leden kregen een woord van dank voor al hetgeen zij in het belang van de Burgerwacht hebben verricht. Tijdens de langdurige bestuursverkiezing zorgde de muziekkapel voor de afwisseling door eenige pittige marschen op uitstekende wijze ten gehoore te brengen. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en S. Reitsma werden herkozen. Bij de eerste stem ming werden gekozen de heeren mr. C. Blanken voort, mr. dr. F. A. Bijvoet en P. E. Grimon. Van de totaal 16 candidaten werden bij de her stemming nog gekozen de heeren W. Rooden- burg en mr. A. Vaillant. Alle nieuw gekozen en herkozen bestuursleden werden met eenige hartelijke woorden en accla matie geïnstalleerd. Bij de rondvraag bracht de heer Holman hulde aan het bestuur, wat met een daverend applaus werd onderstreept. Met het Wilhelmus en een driewerf hoera voor H.M. de Koningin werd deze belangrijke en geanimeerde bijeen komst gesloten. Bij de in 1934 te houden eindexamens van de bijzondere kweekschool te Haarlem, Nassau- plein 3 en de bijzondere kweekschool te Bever wijk, Baarstraat 86, zijn benoemd als gecom mitteerden: H. van de Weijer, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, te Haar lem (voorzitter), voor handenarbeid; dr. J. Weener, predikant te Haarlem; P. Voogd, lid van den Onderwijsraad, te Haarlem; Mevrouw J. C. M. Weustink, geboren van Vlijmen, te Haarlem (nuttige handwerken); als plaatsvervangende gecommitteerden: M. N. ten Seldam, gewezen Indisch suiker planter. te Overveen; mr. F. j. Gerritsen, advocaat en procureur, te Hillegom. Voor de Rijkskweekschool en de bijzondere kweekschool te Haarlem, Hazepaterslaan (Nutskweekschool)als gecommitteerden: K. Brants, oud-hoofdinspecteur van het lager onderwijs te Haarlem (voorzitter); mr. A. J. L. Liesker, griffier bij het kanton gerecht te Haarlem, te Haarlem; Mevrouw mr. J. H. G. Schutte, geboren Struick, lid van den Onderwijsraad, te Haar lem; Mevrouw A. J. C. Kleijn, geboren Ratering, te Haarlem (voor nuttige handwerken); A. Kruik, hoofd van een openbare lagere school, te Amsterdam (voor handenarbeid) als plaatsvervangende gecommitteerden; J. Bal, assuradeur, te Bloemendaal; S Hartog, oud-Indisch ambtenaar, te Over veen. Bij de in 1934 te houden eindexamens van de Rijkskweekschool te Zaandam en de bij zondere kweekschool te Bergen, Loudelsweg 20. zijn benoemd als gecommitteerden: E. Rahder, oud-inspecteur van het lager on derwijs te Alkmaar, voorzitter; A. Dubbink, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs te Zaandam; W. R. Drost, burgemeester van Kwadijk, Middelie en Warder, te Kwadijk; -w. dTo/njt/n. JvadcU/*v luu/n InIL 1XXMC iMJJJiMAlXxJtlKs «Ai vruxiovnj. ojj&yvjvtitXd. dit 4juU\dL tyACaaA k'noa atoot.» l\Jbt ituALK.p cjjwm aJLcoAo^ Mevrouw M. de Moor, geboren Hakstege oud-leerares aan een huishoudschool te Am sterdam (voor nuttige handwerken); Amster dam (voor handenarbeid); R. H. Zandvoort, hoofd van een openbare lagere school, te Amsterdam (voor handen arbeid) ais plaatsvervangende gecommitteerden: M. F'. Hendricks te Amsterdam; Mr. H. C. Hooft Hasselaer, kantonrechter en oud-arrondissements-schoolopziener te Zaandam. Voor de Rijkskweekschool te Alkmaar en de bijzondere kweekschool te Den Helder, Hoofdgracht, als gecommitteerden: dr. H. B. F. Westerouen van Meeteren, in specteur van het lager onderwijs in de inspec tie Hoorn, te Midden Beemster (voorzitter), voor handenarbeid; J. G. Haremaker, oud-officier te Alkmaar; F. B. Sanders, oud-inspecteur van het onder wijs in Nederlandsch-Indië te Haarlem; Mevrouw A. Mulder, geboren Paardekooper, oud-leerares te Alkmaar (voor nuttige hand werken) als plaatsvervangende gecommitteerden; A D. Baert, oud-Indisch ambtenaar te 'sGravenhage; Ir. W. Ch. M. J. Snijders, ingenieur te Amersfoort. Aan het verslag van de gemeentelijke werk inrichting voor Maatschappelijk ongeschikte zwakzinnigen is het volgende ontleend: In den loop van 1933 werden 7 maatschap pelijk ongeschikte zwakzinnigen vier meis jes en drie jongens op de inrichting ge plaatst, terwijl nog voor drie meisjes en drie jongens om plaatsing verzocht is. Twee meisjes en twee jongens vertrokken. Einde 1933 be zochten 25 jongens en 13 meisjes de werkin richting. Ook dit jaar werden wederom twee zwakzinnigen één jongen en één meisje uit de gestichten gehaald en op de werkinrich ting te werk gesteld. De verkoop van de afd. jongens bedroeg dit jaar ruim 5400 en van de meisjes 750. Daarvan werd aan loon resp. 3000 en 630 uitbetaald. Het gemiddelde loon der meisjes be droeg per week 1.10 en van de jongens 1.80. In vergelijking met de jongens blijft de ver koop van de meisjes zeer laag. Het plaatsen van handdoeken enz. blijkt door de moordende concurrentie zeer moeilijk. In totaal gaf de gemeente Haarlem in 1933 voor alle afdeelingen zwakzinnigen 7.000.—. De provinciale subsidie komt regelrecht de ge meente ten goede, zoodat de werkinrichting over 1933 in totaal aan de gemeente heeft gekost 5.700.— of 150 per leerling. Aan het jaarverslag 1933 van de gemeente lijke Blindencommissie te Haarlem is ontleend: Het aantal te werk gestelden bedroeg dit jaar 10. De verkoop bedroeg dit jaar 3.000 en ook dit jaar kon slechts met de grootste moeite aan de vele aanvragen voldaan werden, zoodat ook deze afdeeling geen moeilijkheden ondervond om van de gemaakte producten af te komen. Voorraden zijn niet aanwezig. Re kening houdende met het goedkooper worden der artikelen kunnen we zeggen, dat in ver gelijking met 1932 de prestatie der blinden ge middeld met 12% pet. toenam. Over *1933 was een subsidie van 12.000.noodig. Van de 86 Haarlemsche blinden waren er 20 15 vrouwen en 5 mannen in inrichtingen. 18 Blinden 9 vrouwen en 9 mannen ont vangen wekelijks ondersteuning tot een totaal jaarbedrag van 7.000. Er zijn alzoo 37 t.w.: 19 vrouwen en 18 man nen, die geen financieelen steun van de ge meente behoeven. Ons lid de heer H. J. Klein werd in het najaar 1933 overgeplaatst naar Utrecht en be dankte derhalve voor onze commissie. Gaarne willen wij hem nogmaals dank betuigen voor al wat hij voor de Haarlemsche blinden cteed. Twee blinden ontvingen dit jaar uit het fonds van de stichting „Blindenfonds" een radiotoestel. In beide verslagen wordt hulde gebracht aan leidsters en leiders. Aan het jaarverslag van de Verbandscom missie Nazorg is ontleend: 1933 was voor Nazorg een moeilijk jaar. De groote werkloosheid en de groote armoede in de kringen van onze maatschappelijk minder geschikten, maken de taak v. d. Nazorgambte naar buitengewoon zwaar. Vele geestelijk- en lichamelijk misdeelden geen oud-leerlingen der Buitengewone scholen kwamen dit jaar eveneens om raad en werk tot hem. Ter voor koming van gestichtsverpleging of aanraking met Justitie en Politie moest ook dit jaar fi nancieel geholpen worden en eerst nu blijkt de groote waarde van de Nazorgfondsen. Onze commissie deed hier bijzonder goed werk. Ter verkrijging van een Gebouwenfonds wor den door onze commissie steunbonnen uitgege ven. Over de eerste resultaten mogen we meer dan tevreden zijn! De samenwerking met de verschillende in stellingen was ook dit jaar weer goed te noe men. Ons dubbeltjes- en kwartjesfonds bracht over 1933 1.900.op en het batig saldo over 1933 was ruim 2.000.—. De uitgaven bleven beperkt tot wat drukwerk, zoodat 1.500.— be schikbaar is om afgedragen te worden aan de Nazorgfondsen voor zwakzinnigen, blinden en lichamelijk, gebrekkigen. De heer Janse moest in verband met zijn ziekte voor de commissie bedanken. In zijn plaats werd benoemd de heer H. B. Swarte. Mej. B. C. Calcar bedankte einde van dit jaar in verband met haar vertrek naar elders. De voorzitter, de heer Volger, werd herbe noemd. Heden herdenkt de heer H. Hoks zijn 25-jarig jubileum als koorzanger in de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara. Op den tweeden Pinksterdag wordt te zijner intentie de Hoog mis opgedragen. Het zal den jubilaris op dien dag aan belangstelling zeker niet ontbreken. De Commissie van Toezicht op de Districts- Arbeidsbeurs, ingesteld op grond van de Ar- beidsbemiddelingswet 1930, is door haar Voor zitter, den heer W. J. B. van Liemt, wethouder van Haarlem, ten Stadhuize te Haarlem ge ïnstalleerd. Tot haar secretaris benoemde de commissie den directeur der Districts-Arbeidsbeurs. den heer J. Vader. Advies werd uitgebracht omtrent een ont- werp-instructie voor den Directeur der Dis tricts-Arbeidsbeurs, door den Minister van Sociale Zaken aan de Commissie ter beoordee ling gezonden. Tenslotte stelde de Commissie een huishou delijk reglement voor haar bijeenkomsten vast. S3 „Wij paarden eischen nooit iets, maar „wij zijn den heeren achter het autostuur „heel dankbaar, als ze niet Zoo vlak „langs ons stuiven. En mijn collega's, „die een zwaren kar trekken, vragen U „vriendelijk om hen niet noodeloos te „laten stoppen. „Toe, wilt U niet een klein beetje reke- „ning met ons houden Elk paard, dat „voor mag gaan, ook al heeft hij er „eigenlijk geen recht op, zal U met een „dankbaren blik beloonen." Ingevolge de Woningwet is tenbehoeve van den arbeiderswoningbouw aan de woningbouw- vereeniging „St. Bavo" alhier een voorschot van 16.500 verleend, tegen een rentevoet van 5 pet. met een aflossingstermijn van 50 jaar voor den bouw van 10 woningen voor ouden van dagen. De annuïteit bedraagt 5,478 pet. Woensdagmorgen heeft de Kantonrechter bij verstek twee marskramers gevonnist, die in Velsen het aloude ventersvak hadden uitge oefend op een wel niet onbekende, maar toch nog steeds zonderlinge manier. Een van hen was met eenige paren kousen en sokken bij mej. S. gekomen. Hij kreeg ver lof zijn collega te introduceeren, die met een koffer lapjes als magazijnmeester optrad. De venters hadden graag een tafel gehad in de huiskamer om al het moois wat beter te laten zien. Mej. S. vond dit blijkbaar wel wat al te grie zelig en belde de politie op. De kooplui vertrokken onmiddellijk. De politie pikte hen op en vond dat ze geen vergunning hadden om te venten. Men kwam er tevens achter dat de nobele kooplui meestal stof van heel geringe waarde aan den man brachten om dan nog eenige verdere bestellingen te noteeren en betaald te krijgen. Met deze bestellingen was het echter dikwijls wat raar gegaan. Aldus een veldwach ter. als getuige gehoord. De ambtenaar van het O. M. vond dat de Kantonrechter van zijn bevoegdheid moest ge bruik maken om een zwaarder straf op te leg gen dan de ƒ5 subs, een dag, die de burge meester van Velsen er voor had uitgetrokken. De kantonrechter echter wilde niet zoo streng wezen en gaf 5 of een dag. Op 2 April 1934 fietste een Duitsch meisje, dienstbode te Heemstede, heel rustig de Jan straat op te Haarlem. Lang zou het rustige fietstochtje echter niet duren. Een opgeschoten slungel kreeg het In eens in zijn hoofd om kat en muis te gaan spelen en dan de Duitsche dienstbode als muis te gebruiken. Een paar minuten lang bleef htf vlak voor de fiets loopen en gaf het meisje geen kans om links of rechts langs hem heen te komen. Tenslotte zag zij toch de kans schoon om voorbij te schieten. Maar nu zette de „jonge heer" zijn voet voor het achterwiel, waardoor het meisje het evenwicht bijna verloor en met haar voet tamelijk hard op de steenen terecht kwam. Een bloeduitstorting was er het gevolg van. De ambtenaar van het O. M. kapittelde den jonge verdachte ter dege en eischte 12 subs. 12 dagen. De Kantonrechter vond het ook absoluut onbehoorlijk en veroordeelde den beklaagde tot ongeveer dezelfde straf. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk op Donderdag 17 Mei des middags van 34 uur door den heer George Robert, luidt: 1. Variaties: „mein junges Leben hat ein End" van J. P. Sweelinck; 2. Adagio Sonate van J. S. Bach (Andante, Adagio, Vivace) 3. Adadio en Andante uit het concert in G. gr. t. van G. F. Handel; 4. Interlude van Th. Dubois; 5. Lamentation van A. Guilmant; 6. Grand Choeur van Th. Salomé. Donderdag 17 Mei houdt de K. J. M. V. „St. Augustinus" een bijeenkomst bij Brinkmann, Groote Markt. Inleider is dezen avond de moderator kape laan J. P. v. Houten. O.a. zullen besprekingen gevoerd worden over de excursies etc., waarbij ieder zijn wenschen kan openbaren. M. Pollatz, Westerhoupark 14, horloge; Seij- sener, Bisschop Ottostr. 36, idem; Polder, Schalkwijkerweg 33, tasch m.i.; Bureau van Politie, Smedestraat, autohoorn en ruitenwis- scher; Draaisma, Kennemerstraat 10, bril; Bu reau van Politie, Smedestraat, bal; zak, inh. kurken; vlag; V. d. Kuyi, Solostraat 5, boord; R. v. Mackelenberg, Paus Leostraat 241, bril! p. Beukers, Pres. Steijnstraat 17 zw„ broche; J. Weers, Zuiderstraat 24, bril; boekje; M. Bakker, Berckheijdestraat 7 rd., ceintuur; Serné, Sterreboschstraat 72, foto's in couvert; V. Mook, Van Oosten de Bruijnstraat 196, ceintuur; L. Koster, Schoterstraat 11, idem; H. v. d. Laan, Teijlerstraat, hondenpenning, Boe rendans, Delistraat 94, idem; G. T. Klopper Twijnderslaan 40, hond; H. v. d. Pligt. Cre- merplein 14, handschoen; Prins, Emostraat 3, ketting; Hoppenbrouwer, Elzenplein 10, konijn, Kennel Fauna, Parklaan, 2 katten; Krocht, Gen. de Wetstraat 72, mantel; Westein, Schouwtjeslaan 45, motordop; C. de Nieuwe, Nijlstraat 39, portemonnaie m.i.; Huijkman, Leidschevaart 364, idem; P. de Vos, Rolland straat 14, idem m.i.; Allers, Coornhertstraat 15, rijwielbelastingplaatje; N. A. de Wit, Tettero destraat 67/70, schoenen; J. C. Verwer, Ripper- dastraat 1, schroevendraaier;. H. J. de Graaf, Jacob Geelstraat 18„ sierspeld; Volbracht, Casteleijnstraat 4, vulpotlood. In ons Ochtendblad van Zondagmorgen na men wij het programma van het Graal-Pink- sterfeest op het Kathedraalplein te Haarlem op. Men verzocht ons thans te melden, dat dit feest niet op den Eersten Pinksterdag, maar op den Tweeden zal plaats vinden. Is het wenschelijk, de openbare Armenzorg op te dragen aan een afzonderlijk, zelfstandig burgerlijk armbestuur of wel aan het college van burgemeester en wethouders rechtstreeks? Bovenomschreven onderwerp zal in de ver gadering van de Algemeene Armencommissie met de voorzitters en secretarissen van de Ar menraden op 15 Mei in het gebouw van Kun sten en Wetenschappen te Utrecht worden in geleid door de heeren W. Drees, lid van ge noemde Commissie, en S. C. de Haas van Dors- ser, directeur van „Maatschappelijk Hulpbetoon" van Haarlem. Zooals wij reeds bericht hebben, zal het pro gramma in het Rembrandt Theater vanaf Vrij dag a.s. een bijzondere attractie bieden. lede ren avond zal daar de Duitsche filmspeelster Trude Berliner persoonlijk optreden in de filmsketch „Katharina de Kleine". Trude Berliner zal Vrijmorgen a.s. met den Dieseltrein te Amsterdam om 11.25 aan het station Weesperpoort aankomen. Vandaal vertrekt de filmactrice naar Haarlem, waar het gezelschap ongeveer 12 uur bij het Rembrandt Theater zal arriveeren. Trude Berliner en haai partner zullen hier eerst een repetitie houden en daarna hun intrek nemen in hotel Funck- ler. Donderdag is de laatste zangoefening van den wintercursus in het gebouw St. Josephs Gezellen Vereeniging. Zij begint dit keer te kwart over acht. Geboren: P. H. M. SonnemansRoemers, z.; H. KartsKramer, d.; S. E. MaasFelician, z.; M. J. Duijn—Kooü, z.; J. M. C. P. Ie Ruig— Hoppenbrouwer, z.; W. F. de Vries—Kruijd, d.; A. Druif—Bakker, d.; L. S. M. v.Meurs—Vos v. Zalinge, d.; C. A. BruinDissel, z. Overleden: M. Buis—Kater, 75 j., Overton- straat; M. J. C. de BreukRatelband, 79 j„ Dreef; F. Oom, 80 jaar, Schotersingel. Het Haagsche Gerechtshof heeft, van oor deel, dat verd. uit noodweer heeft gehandeld, van alle rechtsvervolging ontslagen den 22- jarigen schoenmaker P. G. uit Amsterdam. Het Amsterdarfische Hof had hem tot twee Jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens mishande ling met doodelijken afloop, gepleegd op zijn zwager Toorenspits, op 19 Maart van het vorige jaar, na een kaartavondje. De Hooge Raad had, na cassatie, de zaak naar het Haagsche Gerechtshof verwezen. BERLIJN, 16 Mei. Hedenmorgen is voor het speciale Berlijnsehe gerecht het proces begon nen tegen den 31-jarigen communist Erwin Schulze, die ervan beschuldigd wordt op 21 Maart j.l. Unter den Linden een handgranaat op straat geworpen te hebben. Vier deskundi gen en 79 getuigen zijn gedagvaard. Onmiddel lijk bij den aanvang van de behandeling vroeg de voorzitter den beklaagde of hij bekende de handgranaat geworpen te hebben, waarop de beklaagde bevestigend antwoordde. Vervolgens wees de voorzitter erop, dat het lot beklaagde behoed had voor iets zeer ernstigs, aangezien door zijn daad verscheidene menschen den dood hadden kunnen vinden. Hij deed een be roep op Schulze een volledige en waarachtige bekentenis af te leggen, aangezien zijn verkla ringen voor de politie niet in overeenstemming kunnen zijn met de waarheid. De beklaagde verklaarde de volle waarheid te willen zeggen en ving daarop aan zijn levensloop te schilde ren. Het Haagsch Gerechtshof wees arrest in de zaak tegen den 40-jarigen chauffeur J. M. H. uit Den Haag, die door de Rotterdamsche Rechtbank is veroordeeld tot 1 maand hech tenis, terzake, dat hij als bestuurder van een touring-car in den vroegen ochtend van Zon dag 13 Augustus 1933 te Overschie in botsing is gekomen met een uit Luxemburg terugkee- rende touring-car, tengevolge van welke bot sing ongeveer 30 passagiers, waarvan 5 ernstig, werden gewond. Het Hof heeft heden het vonnis der Rotter damsche Rechtbank bevestigd. Gebouw „St. Bavo" Kunst na Arbeid, 8 uur Onderling Belang, 8 uur Bestuur Bouwverbond, 8 uurBestuur Coöperatie „Ar beid Adelt", half 9 Postpersoneel, half 9. Sociëteit „Vereeniging" Kennemer Foto kring, 8 uur. Palace „Watt en Half Watt" in „Kunst- schutters". Op het tooneel: „Allister", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „Keine Angst voor Liebe". Op het tooneel: Don del Monte, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Een nacht vol verschrik kingen" en „Eerste Liefde", 2.30 en 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo" R.K. Smedenpatroons, 8 uur Gecomb. besturen politie, half 10 Rechtskundig Bureau, 78 uur R.K. Bevol kingsbureau, 8 uur Bestuur R.K. Volksbond, kwart over 8 Bestuur Overheidspersoneel, 8 uur Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur Comité „Herwonnen Levenskracht", 8 uur Proza, 8 uur Uitbetalen vacantiebonnen Bouwverbond, 7 uur. Café-restaurant Brinkmaan K.J.M.V. „St. Augustinus", kwart vóór 9 uur. Gemeentelijke Concertzaal Haarlemsch Vredescongres, 8 uur. Palace „Watt en Half Watt" in „Kunst- schutters". Op het tooneel: „Allister", 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „Keine Angst vor Liebe". Op het tooneel: Don del Monte, 7 en 9.15 uur. Lnxor-Theater „Een nacht vol verschrik kingen" en /Eerste Liefde". 8.15 uur Bisschoppelijk Museum Geopend van 106 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bi) mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1. Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. lederen dag 1012, 2—4, 89 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Wit-Gele Kruis (RE. Kraamhulp, Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 (telef. 16391). Spreekuren: R.K. Kraamhulp: Dinsdags van 1 tot 2 uur, Vrijdags van 1 tot 2 uur. Spreekuren: R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. Wit-Gele Kruis, Heemstede: zich te vervoe gen bij mevrouw Pronk, Kerklaan 50. BERLIJN, 15 Mei. (V. D.) Het rijkskabinet heeft heden een nieuwe wet op de theaters aangenomen, waardoor het verschil tusschen openbare en particuliere theaters komt te ver vallen. De theaters zijn samengevat ter ver vulling van hun openbare taken onder leiding van het ministerie van propaganda. De minister van propaganda kan het opvoeren van be paalde stukken, opera's en operettes verbieden of verlangen. Het rijkskabinet keurde verder een wet op de belasting goed, waardoor de belastingregeling voor het geheele rijk uniform wordt. Besloten werd ook, den rijkspresident voor te stellen, dat een verordening wordt uitge vaardigd over de stichting van een eerekruis voor alle deelnemers aan den oorlog en voor de weduwen en de ouders van hen, die in den oorlog zijn gevallen, of in gevangenschap zijn overleden. LONDEN, 16 Mei. De twee Italiaansche vlie gers, die met de „Leonardo da Vinei" op weg van New-York naar Rome zijn, zijn na den Oceaan te zijn overgestoken op een klein ter rein bij Moy in het Iersche graafschap Clare geland. Hun plan, om in een non-stop-vlucht naar Rome te vliegen, is dus niet verwezen lijkt. Tot de landing waren zij genoodzaakt wegens pech met de gastank. Het toestel werd by het neerkomen licht beschadigd. De vlie gers hebben hun intrek genomen in een hotel te Lahinch. Wegens den zwaren mist had da overtocht zoo lang geduurd. Ze hadden n.l. byna steeds blind moeten vliegen. Morgenavond hopen ze hun vlucht te kunnen hervatten. (United Press). HELSINGFORS, 15 Mei (V. D.) Op het Kal- lavsi-meer naby de Kuopiobaai is een passa giersschip gestrand en onmiddeliyk gezonken. Men vreest, dat ruim twintig passagiers den dood in de golven hebben gevonden. MOEKDEN, 15 Mei (V.D.) Bij Kinsjau zijn twee munitiewagens van een Mandsjoeryschen pantsertrein in de lucht gevlogen. Een deel van den trein is volkomen vernield. Tot nu toe wor den 80 dooden en gewonden gemeld. 16 Mei 15 Mei 16 Mei 15 Mei Londen 7.537.53 Kopenh. 33.65 33.65 Beriyn 58.30 58.30 Stockh. 38.85 38.85 Parys 9.73% 9-73% Oslo 37 85 37.85 Brussel 34.477s 34.48^ N.-York 1.47% 1.47% Zwitserl 47.95 47.88Va (cable).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2