I Zoekt gij betrouwbaar I Personeel voor 75.000 gezinnen STADSNIEUWS iPiilS T.b.c.-bestrijding op school iARIA-STICHTING srnnimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiimiiiiimiuiuiuuiuiuiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiis i 7C add ri'/jeyi'M'M/j'M WOENSDAG 16 MEI 1934 De saneering in het bloembollenvak Het H. B. G. zegt steun toe aan de ministerieele maatregelen UITBREIDINGSPLAN HILVERSUM Grondeigenaren protesteeren ST. FRANCISCA-ROMANA Een dag van blijde herinnering OFFICIEELE OPENING V. D. Drukbezochte receptie en ontel bare bloemstukken Diocesane Haarl. Athletiekkring LEEKENAPOSTOLAAT Slotwoord van Deken Sondaal Spaarnevogels Columba IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK BESCHERMING VAN LEERLINGEN Ook maatregelen noodig ter be strijding van het infectie-gevaar door medescholieren Periodieke herkeuring bepleit EERSTE KAMER Naturalisatie Loodsdienst voor zeeschepen Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer Eklund leidt Nederland- Zwitserland Scheidsrechters aangewezen voor de eerste, ronde in Italië De verongelukte Duit- sche ballon Ook het lijk van dr. Schreuck gevonden Dieseltrein vertraagd Motorbrandje nabij Abcoude PATER A. FISSCHER S.J. t DE GELDSCHIETERSWET Vallen spaarzegels er onder? NA DE MATCH TE BARCELONA NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT sriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiMiiHiiiiiiiiiuiiiminiiiiiiiiis Aan den Minister van Economische Zaken is door het Hollandsch Bloembollenkweekers Ge nootschap het volgende adres gericht: In een adres d.d. 24 April 1934 door het Hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur aan uwe Excellentie gericht, worden bezwaren ontwikkeld tegen de „handelsbeschikking" van uwen ambtsvoor ganger, genomen op grond van het Koninklijk Besluit, betreffende den handel in en aflevering van voor export bestemde bloembollen. De vijfde alinea van dit adres luidt: „Volgens de door uwen ambtsvoorganger op 8 Augustus 1933 bekend gemaakte garantie voor voorschotten buiten het raam, zouden deze worden opgekocht tegen den binnenlandschen minimumprijs, waarmede een bedrag van rond f 800.000 gemoeid was. Bij de toepassing van dit voorschrift zijn tegen de bedoeling er van, maar zonder dat het opzettelijk verboden was, vrijwel alle over geschoten bollen binnen de bepalingen van het raam gebracht, terwijl bovendien bij dezen inkoop van Regeeringswege niet voldoende aan dacht is geschonken aan de kwaliteit, die bij de eischen voor de inlevering was vastgesteld." Hoewel de ondergeteekende zich evenmin met den verderen inhoud van het adres van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur kan vereenigen, wenscht hij inzonderheid met alle kracht te protesteeren tegen de grove beleedigingen, in deze alinea geuit, welke belee- digingen gebaseerd zijn op onwaarheid en mis kenning. Het is niet juist, dat alle overgeschoten bol len binnen de bepalingen van het raam zijn gebracht, terwijl aan de kwaliteit de noodige eischen worden gesteld. Tal van controleurs zouden kunnen getuigen van afgekeurde regeeringsbollen, terwijl de be zitters van deze afgekeurde bollen vele klach ten daarover bij de Nederlandsche Bloembollen- kweekerscentrale hebben ingediend. Sommigen omdat hun bollen in maat werden gedisqualifi- ceerd, anderen omdat hun bollen geheel werden afgekeurd. Hiermede is te bewijzen, dat de be weringen in het adres van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur slechts op algemeen heden en op geen bepaalde feiten berusten. Wij meenen het gevoelen van de groote meerderheid der Nederlandsche bloembollen kweekers beter te kunnen weergeven, n.l. dat een raam gehandhaafd moet blijven, zij het dan in verbeterden vorm, teneinde den kwee- ker zekerheid te verschaffen, dat ook zijn bloembollen geëxporteerd zullen worden. Het raam voor 1934 moet den kweeker alle zeker heid verschaffen, dat van Regeeringswege met zorg voor ziin belangen gewaakt wordt. Zeer zware offers zijn in 1933 door de Bloem- bollenbedrijven, maar in het bijzonder door de kweekers gebracht. Tot de helft van het bloembollenbezit is door velen vrijwillig en zonder vergoeding in het algemeen belang van de bloembollenteelt en van het vaderland ter vernietiging afgegeven, voor het resteerende gedeelte is de lage minimumprijs ontvangen en niettegenstaande dat, wordt hun in het bovenbedoelde adres verweten, niet hun plicht te hebben gedaan ten opzichte van de Re- geeringsvoorschriften. Het Hollandsch Bloembollenkweekers Ge nootschap, uitsluitend bloembollenkweekers en geen exporteurs vertegenwoordigende, is onze Regeering dankbaar voor hetgeen ter gezond making van het zieke bloembollenbedrijf is gedaan en nog gedaan zal worden en het dringt er bij Uwe Excellentie op aan, om, met inachtneming van de bijzondere eischen, welke een regeling van levende producten als de bloembollen noodzakelijk maken, de maat regelen te blijven steunen, welke in verband met den toestand noodig zijn, opdat de kweekers, vooral de kleine kweekers gered wor den van een gewissen ondergang. Voor een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noordholland werden gisteren mondeling de bezwaren behandeld tegen een algemeen uitbreidingsplan door den raad der gemeente Hilversum vastgesteld op 5 September 1933. Dit plan houdt am. in verbreeding van den Utrechtschen Straatweg, Noodweg en Soestdij- kerstraatweg en bebouwing van de daartusschen liggende terreinen met één villa op de VA of 2 H.A. Door dit plan wordt een groot gedeelte van die terreinen voor de grondbezitters waar deloos. By de zitting waren o.a. tegenwoordig wet houder Kuiper uit Hilversum, de gemeente architect ir. Dudok, de directeur van Openbare Werken ir. de Groot, mej. ir. v. d. Ban, secre taresse van de Gewestelijke Commissie voor Uitbreidingsplannen etc. Als opponenten ver scheen een groot aantal grondbezitters. Ernstig bezwaar werd gemaakt tegen de pa rallelwegen, die onnoodig geacht werden en groote verliezen aan de bezitters van grond zouden brengen. Men noemde het gemeentebe stuur inconsequent, omdat het bebouwing slechts per VA H.A. wilde toestaan om het na tuurschoon niet te bederven en van den anderen kant een wegennet voor snelverkeer dwars door de bosschen wenschte te maken. Anderen merkten op, dat het verkeer van Loosdrecht zich richt op Hilversum en niet op Utrecht, de Utrechtschestraatweg zal als de nieuwe weg naar de Domstad gereed is. volledig uitgestorven raken. Een der grondeigenaars gewaagde van confiscatie, omdat men tot aan zijn bosch aaneengesloten bebouwing toestaai en daarna slechts op zeer grooten afstand. Op deze wijze laat men de bewoners van den om trek genieten van het rentelooze bezit van een ancler. Een vlammend protest liet een der sprekers hooren tegen dit nieuwe plan der ge meente Hilversum. 65.000 inwoners, riep hij uit, parasiteeren op deze wijze op de grondbezitters. Alles en iedereen wordt in dezen crisistijd be schermd, maar de grondbezitters, die rente en pacht-opbrengst derven, kunnen nog wel een stootje hebben. Het zou gemakkelijk zijn de bosschen om te hakken en het hout te ver- koopen, maar juist voor die 65.000 menschen wil men het natuurschoon behouden. Is het dan van den anderen kant niet billijk, dat met deze verschaffers van zooveel vreugde aan het volk rekening wordt gehouden? De vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur verwezen naar hetgeen reeds schriftelijk bekend is gemaakt. Zp merkten op, dat de Noodweg b.v. een verkeersweg is en geen woon- weg; er is zelfs geen gas- en lichtleiding aan gelegd. Hilversum, dat zich steeds meer uit breidt, is juist aantrekkelijk door de natuur rondom en het zou een ramp zijn wanneer deze geheel zou vallen om bouwers steeds maar hui zen te laten plaatsen. Aan het plan is weinig te veranderen, omdat het is samengesteld vol gens de wettelijke voorschriften. Er zijn ook veel grondbezitters, die de gemeente dankbaar zyn voor dit plan, zoodat het niet juist is te beweren, dat alleen aan het algemeen en niet aan het particuliere belang is gedacht. Het karakter van het Gooi is echter voor alles be waard! Gedeputeerde Staten zullen in deze kwestie hun beslissing nader kenbaar maken. De 13e Mei zal in de geschiedenis van „het Romana-wereldje" een dag van blijde herinne ring zijn. Voor 23 kleine Romaantjes was de schoonste dag van haar leven aangebroken. Zooals weleer op dezen dag, „de dag der Rozen", een rozen-regen neerviel, zoo was het ook nu, alsof de kleintjes, als bloeiende rozen voor het altaar stonden, om daar Gods rykste zegeningen af te smeeken. Zoo sprak de Directeur in zijn toespraak tot de kinderen, die vol aandacht luisterden en meeleefden met hetgeen hun in kinderlijke taal werd voorgehouden. Dan „brak de biyde stonde aan" en samen gingen zij, kinderlijk-ernstig, naar de commu niebank. Wat straalden die onschuldige ge zichtjes, toen zij zoo stil devoot met haar God- delijken Kindervriend in hun hartje naar haar plaatsen terugkeerden. En hoe welgemeend klonk het: „Nooit in mijn leven was ik zoo biy." De vele ouders en belangstellenden waren diep onder den indruk en er zal menig gebedje gestort zijn, om de kleintjes zoo onschuldig te bewaren, zooals ze nu zijn. Om 4 uur waren allen weer aanwezig in het Lof, waaronder een ernstig woordje tot de ouders werd gesproken, om „als goede uitdee- lers van Gods menigvuldige genade" hun moei lijke taak van opvoeden zoo goed mogeiyk te vervullen. De Directeur wees er op, hoe zij ver plicht zijn dt kinderen, eens van God gekregen, weer tot God terug te brengen en vooral den kinderen leiding te geven in haar godsdienstig leven. Dan richt de Directeur zich tot de kinderen en vertelt hun van haar hemelsche Moeder, die zooveel van hen houdt en zoo graag voor hen wil zorgen. Geschaard om het Mariabeeld mo gen zij allen zich aan Haar geven en stellen zich biddend en zingend onder Haar moeder lijke bescherming. Om als echter Maria-kin- deren te leven worden zy gekleed met het sca pulier. En dan klinkt tot slot een bede tot de H. Francisca: „Geef dat wij voor den lieven Heer ons hartje rein bewaren." Kwart over negen Dinsdagochtend opende het nu, door de aannemers Schiphorst en Phi lips geheel voltooide gebouw van Vroom en Dreesmann in de Groote Houtstraat zyn deuren. Toen had de officieele ontvangst plaats van de beide Haarlemsche Directeuren, de heeren W. Vehmeyer Sr. en B. Vehmeyer Jr. en den directeur-commissaris den heer B. Vroom. Namens het c.a. 400-tallig personeel in Haar lem wees de heer A. v. Kemmenaede op de ko lossale energie, den ontzaglijken durf en de bui tengewone koopmanstalenten van de directie, die tot uiting kwam in den in alle opzichten enormen bouw, waarvan het prachtig interieur de bewondering waard was. Bovenal ging deze bewondering uit naar het groote koopmanschap en daarom had het per soneel gemeend niets beters aan te kunnen bieden, dan een bronzen beeld van Mercurius, den god van den koophandel, op een zuil ge plaatst. De heer v. Kimmenaede beëindigde zijn toe spraak met den wensch, dat het levenswerk be kroond mocht worden met de kroon van omzet en winst, dat alleen zal de trots wezen van de directie en niet alleen van haar, maar van de geheele firma. Om c.a. half elf kwam vervolgens het ge meentebestuur, in den persoon van den loco- burgemeester wethouder mr. J. Gerritsz, zyn gelukwensch aanbieden. Deze werd het gebouw rondgeleid door de beide heeren Vehmeyer en den heer Vroom. Om twee uur werden de directeuren van de firma uit andere steden ontvangen, evenals talrijke genoodigden. Zij allen werden in de gelegenheid gesteld op de zesde étage de Haarlemsche directie en den directeur-commissaris den heer B. Vroom te complimenteeren en hun handteekening in de felicitatie-registers te zetten. Onder hen merkten we op Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möll- mann, vicaris-generaal van het Bisdom Haar lem. In de lunchroom werden ververschingen rond gediend, terwijl talrqke gidsen ten dienste stonden der bezoekers op hun rondgang door het met een niet te schatten aantal bloemstuk ken versierde gebouw. Het zou ons te ver voeren, hier alle opmer kingen van bewondering weer te geven. Om drie uur werd het publiek toegelaten, dezen dag niet om te koopen, maar alleen om te kijken. Ook zy waren gul met enthousiasme uitroepen en bewonderende opmerkingen. Voor al het prachtig panorama, dat vanaf het terras en de hoog gelegen verdiepingen te be wonderen viel, hield langen tijd soms de aandacht van zeer velen geboeid. Het valt niet te ontkennen dat Haarlem een gebouw ryker is geworden, waaróp het met recht trotsch kan gaan. In de Maandag gehouden bestuursvergade ring van den Diocesanen Haarlemschen Athle tiekkring werden de bestuursfuncties als volgt verdeeld: rector P. Doeswijk, voorzitter; P. Ver hoef, vice-voorzitter; Leo de Vreede, secretaris - penningmeester; J. Faase, afgevaardigde R. K. N. A. U.-bestuur; L. de Vreede, afgevaardigde technische commissie; R. Schram, lid. De vergadering werd bygewoond door den geestelijken adviseur, rector J. Mol, de schei dende bestuursleden de heeren Th. Hooy en W. L. de Zwager en verder door den heer Witte van de wandelsportcommissie. Deze commissie was met haar werk klaargekomen. Waarschijn- ïyk krijgen de vereenigingen nog deze week de stukken toegezonden en zal deze onder-com missie van den D. H. A. K. haar werk officieel beginnen. Daarna kwam aan de orde de voorloopige vaststelling van het athletiekprogramma. Voor de maand Mei was geen enkele aanvrage bin nengekomen. Holland, Haarlem, opent het seizoen op 3 Juni met een propaganda-dag voor niet-athle- ten. Voor de athleten is de eerste dag de na tionale Athletiekdag van Teylingen op Zondag 10 Juni a.s. Hot Augustus zijn alle Zondagen al bezet, be halve 24 Juni, die wordt vrijgehouden, omdat op dien datum de Katholiekendag te 's-Herto- genbosch wordt georganiseerd. Door de algemeene vergadering was 8 Juli aangewezen als de dag van de kampioenschap pen van de D. H. A. K. Alleen de vereenigingen De Bataven en Rood-Wit uit Leiden hadden verzocht samen dezen dag te mogen verzorgen. De Sport-Illustratie kan de officieele berich ten van den D.H.A.K. niet meer opnemen. Tel kens, wanneer 't noodig is, zullen de vereeni gingen op de hoogte gebracht woorden door toe zenden van Officieele Mededeelingen. De eer ste zullen waarschijnlijk in den loop van de volgende week verschijnen. Dinsdagavond is door Pater Strijbosch M.S.C. in het vergaderlokaal achter de St. Josephkerk de laatste les gegeven van den Wintercursus voor het Leekenapostolaat. Alle leden waren opgekomen om deze laatste les van den zoo goed geslaagden cursus by te wonen. Nadat Pater Strijbosch met veel animo de taaie legende van pausin Joanna had uiteen gerafeld en voor den zooveelsten keer weer had bijgezet bij zooveel andere leugens en verzinsels, heeft Deken Sondaal met een hartelijke toe spraak den cursus gesloten. Hij begroette de vergadering en in het bij zonder de vele oud-parochianen, die hy er op merkte. Allereerst stelde hij echter de cursisten te leur met de mededeeling, dat prof. dr. Alph. Steger verhinderd was te komen. Zijn Hoogeerw, bedankte vervolgens de leera ren, de Paters Strybosch MSC., v. d. Vrande M.S.C. en Esser O.E.S.A., zeer hartelijk voor het heerlijke werk, dat zij hebben gedaan. In geen andere stad van ons groote bisdom bestaat er een cursus voor het Leekenapostolaat, die zoo goed geslaagd is. De Paters vonden hier een trouw gehoor van 33 menschen, die toch overdag hun bezigheden hebben. Zij hebben dus den juisten toon weten te nemen. God moge hen beloonen voor de moeite, die zij zich hebben getroost om door weer en wind steeds hierheen te komen (applaus). jg Zijn Hoogeerw. richtte zich vervolgens tot de cursisten. Men moet pal staan tegen de leugen en zoo jammer is het, dat zoo schrikbarend veel men schen zich er door laten overrompelen. Daarom is Deken Sondaal zoo verheugd hier zoo veel cursisten en vooral jonge mannen te zien. Hij spoorde hen aan tot grooten yver om het licht des geloofs bij hen niet te laten uit gaan en het zout van het Evangelie niet te laten verschralen. Zy moeten dus hun kennis vruchtbaar maken, er zooveel mogelijk goed mee doen. Niemand zal met eigen kracht de wereldcrisis oplossen. Staatslieden en universiteitsprofesso ren, mannen van de practijk zoowel als van de wetenschap staan op het oogenblik machteloos. Voor ons, katholieken, is het nu juist de tijd om onze beginselen uit te dragen en te beleven. God alleen kan ons helpen en door den nood, waarin de wereld verkeert, zal men dit hoe langer hoe meer gaan beseffen. Wij, katholieken, dragen de toekomst in onze handen, van ons moet de oplossing komen. Dat dus de cursisten de flambouw van dit eeuwig licht overal uitdragen, dat zij getrouw blyven aan hun ideaal en dit overal laten blijken. In September begint de nieuwe cursus. Spr. hoopt, dat het zaaltje niet alleen de oude cursisten zal weerzien, maar dat deze zaal het groote getal nieuwelingen bijna niet zal kun nen bevatten. In dezen cursus leert men veel, zeer veel, dat men slenterend in de stad met zal leeren en dat men ook niet zal te weten komen van de bioscoop, waar door elke film deze woorden heen schynen: „Het is niet waar". Spr. spoort de cursisten aan voor den vol genden cursus weer in te schryven. Om echter den band tusschen leeraren en cursisten goed te bewaren, stelt de Deken voor om een bestuur te vormen. Pater Strybosch bedankte nu den Deken en de cursisten en zette vervolgens de plannen uit een: Men zal doorgaan met de lessen van 3 kwartier (het academisch kwartiertje), maar in plaats van de tweede les zal men dan dat uur besteden aan dispuut en debat, om den cursis ten practische ondervinding en slagvaardig ant woorden by te brengen. Het debat zal van te voren worden aangekon digd, zoodat men niet in het wilde weg zal praten. Pater Vrande bedankte nu weer allen op zijn beurt en stelde voor om ook tydens de les al vragen te stellen en te beantwoorden. Hierna werd het bestuur gekozen, dat bestaat uit de dames Hennekamp, Tweehuisen en De Groot en de heeren Ruwer, IJland en Schande. Hierna werd de vergadering gesloten. Wedvlucht van af Mons, 217 K.M. Los 6 uur, 15 min. Eerste duif 10 uur, 0 minuten, 5 sec. G. A. Steyl: 1, 24, 6, 7, 9, 15, 16 21, 22 23. A. Visser: 3, 5, 12, 13, 17 28,30. H. van Oldemark, 8, 10, 11, 18, 32, 33, 35, 36. J. H. Somers: 14, 20, 26, 31. C. Beilschmidt: 19, 25, 29. F. J. Lourenburg: 24, 38. J. Staphorst: 27, 34. M. de Graaf 37. P. Kerste: 38. Uitslag van de wedvlucht, gehouden van Mons, 217 K.M. M. C. Fehres: 1, 8, 9, 12, 18. L. Gimbrère2, 3, 4, 6, 7, 11, 13, 15, 19, 20. F. Neuman: 5, 10. P. Boeree: 14, 16. Ph. Donckerwolke 17. De Khedive Van Turkije, Abbas Hilmi II, liet een motorjacht bouwen, welke in zijn tegenwoordigheid te Kiel van stapel liep. Het schip is 86 M. lang en 11.60 M. breed Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp be scherming van leerlingen tegen de gevolgen van besmettelijke ziekten van personeel aan inrich tingen van onderwys. Hieraan wordt ontleend, dat men vry alge meen het streven der regeering toejuichte om door wettelijke maatregelen leerlingen van on derwijsinrichtingen tegen het gevaar van be smetting met tuberculose door leden van het schoolpersoneel zooveel mogelijk te bescher men. Vele leden achtten evenwel de geboden bescherming onvoldoende. Zij gevoelden het als een ernstige leemte, dat het ontwerp geen maatregelen bevat ter bestryding van het infectiegevaar door leerlingen onder ling. Zij meenden, dat van de zelfstandige werkzaamheid van gemeentebesturen ten deze vaak weinig te verwachten is. De commissie van rapporteurs wijst erop, dat na het afdeelingsonderzoek bekend is gewor den, dat op de openbare ulo-school te Emmer- Compascuum, aan het Bisschoppelijk College te Roermond en aan een school te Ambt-Harden- berg een aantal leerlingen is besmet door mede-leerlingen, lijdend aan tuberculose. Een aantal leden wilde de werking van de wet nog verder uitbreiden. Zy zouden de hier- bedoelde verklaring ook willen eischen van hen, die als leerling wenschen te worden toegelaten tot een kweekschool voor onderwyzers. Voorts betreurden vele leden, dat de regeering niet periodieke keuring van personeel van on- derwysinriehtingen voorschrijft. Het kwam dezen leden voor, dat een ver plichte periodieke herkeuring minder onaange naam zal zyn dan toepassing van den facui- tatieven maatregel. Aangenomen, dat het aantal personen, op wie het wetsontwerp betrekking heeft, rond 75000 zou bedragen, meenden enkele dezer leden, dat de kosten van periodieke tweejaarlijksche keu ring, met inbegrip van die voor de verplaat sing naar de consultatiebureaux van de te onderzoeken personen en de onderzoekers, het bedrag van 100.000 per jaar niet zouden over- schryden. By sommige leden rezen de vragen, of men niet tot het oordeel moest komen, dat het ge vaar van besmetting door tuberculoselyders er één is, dat men, als zoovele risico's van het leven, nu eenmaal moet aanvaarden en of niet de thans voorgestelde, gebrekkige en weinig of niets gevende regeling, nu een afdoende rege ling practisch onmogelijk is, achterwege moet blyven. Enkele leden stonden ook op andere gronden afwyzend tegenover de geheele strekking van het wetsontwerp. H. i. moet deze regeering zich hoofdzakelijk bezuiniging tot taak stellen en niet nieuwe onderwerpen gaan regelen, die jaar- lyks geldeiyke lasten met zich gaan brengen. Ook achtten zy het wetsontwerp overbodig, daar de statistieken duidelyk wijzen op een regelmatige snelle daling van het tuberculose- gevaar. Voorts zagen zij in den ontworpen maatregel een eersten stap naar een onduld bare reglementeering. Andere leden kunnen de opvatting, als zou deze regeering voornamelyk tot taak hebben te bezuinigen, niet deelen. De vermindering van de weerstandskracht der bevolking als gevolg van de crisis vergroot het besmettingsgevaar aanzienlijk. Verschillende leden achtten het overbodig, concierges, schoonmaaksters e. d. in de regeling te betrekken. Vele leden achtten open tuberculose een on juist criterium. Beter vonden zij het, een ver klaring te vorderen, dat de betrokkene niet lydt aan een vorm van tuberculose, die voor leer lingen ernstig besmettingsgevaar oplevert. Gezien de mogelykheid, dat iemand, na op grond van de artikelen 5, 6, 7 of 8 te zijn ont slagen, toch niet door den pensioenraad on geschikt wordt verklaard voor de verdere waar neming van zyn betrekking, in welk geval hy dus, hoewel ontslagen, toch niet voor invalidi teitspensioen in aanmerking zau komen, acht ten vele leden het gewenscht, in het wetsont werp bepalingen op te nemen, als in artikel 39 van het Algemeen Rijksambtenarenreglement voor de Rijksambtenaren in analoge gevallen zyn getroffen. Verscheidene leden meenden, dat dit wets ontwerp in de artikelen 5 tot en met 9 ten onrechte ingrypt in de privaatrechtelyke ver houdingen tusschen werkgever en onderwyzer of leeraar. Of een ild van het personeel, dat niet meer in de school mag worden toegelaten, ontslagen zal worden, is een zaak, die hem en zijn werkgever aangaat. Ook is het onjuist, den werkgever zonder meer de verplichting op te leggen, aan een lid van het personeel verlof tot herstel en bezoldiging te geven. Bij artikel 1 wordt aangeteekend, dat het met name instemming vond, dat de regeering hiermede het oog heeft op kleine particuliere be waarschoclt j es. Voorts achtten leden het gewenscht, de voor gestelde bepalingen van toepassing te verkla ren op alle inrichtingen van onderwijs, die niet behooren tot het hooger onderwijs, als mede op de gymnasia. Dan zou meteen verval len de h. i. onjuiste inschakeling van het oor deel van den minister. Verscheiden leden konden niet inzien, waar om artikel 2 voor personeel in vasten dienst een andere regeling voorschrijft dan voor personeel in tijdelijken dienst. Bij artikel 5 werd gevraagd, waarom den ontslagene ieder recht van beroep zou moeten worden ontzegd. Het is immers zeer wel moge lijk, dat de belanghebbende betwist, dat de grond van ontslag in feite aanwezig is. Bij artikel 10 hadden vele leden er overwe gend bezwaar tegen, dat een inrichting van onderwijs zonder vorm van proces en zonder recht van beroep, kan worden gesloten. Zij zouden het beter achten, indien werd bepaald, dat de minister, na het bestuur eener inrich ting van onderwijs te hebben gehoord, deze wegens onvoldoende medewerking voorloopig kan doen sluiten, waarna het bestuur der in richting beroep heeft op de Kroon van deze, gehoord den Raad van State, beslist. In de Dinsdagavond gehouden vergadering werd zonder debat en z. h. st. aangenomen het wetsontwerp inzake vereenvoudiging van de be palingen betreffende de vaststelling van krach tens het Eerste Boek van het Burgerlyk Wet boek verschuldigde uitkeeringen tot onderhoud en de tenuitvoerlegging, wijziging en intrekking van vonnissen, beschikkingen en regelingen tusschen partijen ter zake van zoodanige uit keeringen. Bij de behandeling van eenige naturalisatie- ontwerpen zegt de heer VAN CITTERS (A.R.), dat er zoovele Duitschers genaturaliseerd wor den. Let men op het gehalte van de voorge dragenen, dan vraagt spr., waar het criterium van betrouwbaarheid ligt. Velen zijn in de na leving van hun plichten jegens hun oorspron kelijk vaderland schromelijk tekort geschoten. Spr. stelt het Nederlanderschap te hoog voor dergelijke vreemdelingen. De tijden en de internationale betrekkingen zijn veranderd. Minder dan ooit hebben we behoefte om bij honderdtallen menschen tot Nederlander te promoveeren, die het kenmerk dragen „made in Germany" of „made" waar dan ook. De minister van Justitie, de heer VAN SCHAIK, merkt op, dat het voor de hand ligt, dat menschen uit naburige landen in grooteren getale zich voor naturalisatie aanmelden, dan b.v. Roemenen. De heer v. Citters heeft gewezen op gevallen, waarin niet voldoende vaderlandsliefde aan den dag zou zijn gelegd. De menschen wonen hier al lang, gedragen zich als Nederlanders; niets is op hen te zeggen. Ze hebben bewyzen afge legd te vertrouwen te zijn. Wat later gebeurt, weet spr. niet. Vrees voor een invasie bestaat niet. De velen, den laatsten tijd over de grens gekomen zouden eventueel eerst over vier jaar voor naturalisatie in aan merking komen. De heer v. CITTERS repliceert. Spr. blijft zijn bezwaren handhaven. De naturalisatie-ontwerpen en de wijziging der Nijverheidsonderwyswet werden hierna goedgekeurd. Aan de orde is dan de nadere wijziging der- wet van 20 Augustus 1859, houdende bepalingen op den loodsdienst voor zeeschepen, zooals deze is gewijzigd bij de wetten van 6 April 1875 en 15 April 1886. De heer DROOGLEEVER FORTUYN (Lib.) verklaart, dat dit wetsontwerp voor de haven steden volkomen gewettigd is. Voor een nieu wen tarievenstrijd behoeft niet te worden ge vreesd. De heer KNOTTENBELT (Lib.) voegt hier aan toe, dat de Staat door dezen maatregel de kosten van scheepvaartbedrijven verlicht en deze dus steunt. Spr. hoopt hetzelfde ook voor andere bedrijven. De minister van Defensie, de heer DECKERS, doet het genoegen eenige verlichting voor de Nederlandsche scheepvaart te hebben kunnen bijbrengen. De critiek op eenige détailpunten beantwoordend, zegt spr., dat de eisch van Ne derlanderschap voor kapiteins en stuurlieden van lijnbooten om het loodsbrevet te krijgen ten onrechte is beschouwd als een beperking. Het wetsontwerp werd zonder h. st. aange nomen, evenzoo geschiedde zonder debat met de beschikbaarstelling van een renteloos voor schot uit 's Rijks kas ten behoeve van de N.V. Waterleiding-Maatschsfppij „Zeeuwsch-Vlaan deren, te Terneuzen, en de regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen. De Kamer ging in comité-generaal voor be handeling der huishoudelyke begrooting voor 1935. De vergadering werd verdaagd tot heden 2 UW -Su. De technische commissie van de F. I. F. A. heeft de volgende scheidsrechters aangewezen voor de wedstrijden der eerste ronde van het wereldkampioenschap. Youssof Mohamed (Egypte) leidt MexicoVer- eenigde Staten; Mercet (Zwitserland) Italië winnaar MexicoVereenigde Staten; Langenus (België) Tsjecho SlowakijeRoemenië; Bar- lassina (Italië), HongarijeEgypte; Braun (Oos tenrijk) ArgentiniëZweden; Birlem (Duitsch- land) BraziliëSpanje; Eklund (Zweden) Neder landZwitserland; van Moorsel (Nederland), Oostenrijk—Frankrijk; Mattea (Italië) Duitsch- landBelgië. MOSKOU, 15 Mei (D.N.B.) In verband met de ontdekking van den verongelukten Duit- schen ballon „Bartsch von Sigsfeld" bij Sebesj aan de Letlandsch-Russische grens wordt nog bekend, dat de ballon volgens bepaalde aan wijzingen te omstreeks 12 uur 's nachts ge daald moet zijn. Het in de gondel gevonden lyk kon ter stond aan de hand van de aanwezige papieren als dat van den waarnemer Victor Masuch wor den geïdentificeerd. Het lijk van den luchtvaar der dr. Schreuck werd op 15 K.M. afstand van de plaats, waar de ballon is neergekomen, ge vonden. De lyken van de verongelukten zullen waar schijnlijk eerst naar Moskou en vandaar naar Duitschland getransporteerd worden. De Dieseltrein, die gisterochtend om 8.38 uit Amsterdam was vertrokken, heeft naby Abcoude tien minuten vertraging gehad, door een motor brandje, dat gelukkig door onmiddellijk ingry- pen geen ernstige gevolgen had. Met eenige em mers water werd verder onheil voorkomen. De trein kwam vyf en twintigminuten te laat in 's-Hertogenbosch aan. Te Djokjakarte is Maandagavond plotseling overleden pater A. M. A. Fisscher S.J., onder pastoor van Djokjakarta. De overledene be reikte den leeftijd van 61 jaar. Hij werd priester gewijd in 1903 en was sinds 1930 werkzaam te Djokjakarta. Gistermiddag vond de begrafenis plaats, waarvoor groote belangstelling bestond. Voor het Gerechtshof te Amsterdam stond in hooger beroep terecht de President-Commis saris van de N. V. de „Eendracht", gevestigd te Arnhem, verdacht van overtreding van de geld- schieterswet. Deze N.V. verleent, door middel van spaar zegels, haar bemiddeling bij de aanschaffing van huishoudelijke artikelen. De spaarders, die 5 pet. incassokosten en 1 pet. afsluitprovisie be talen, kunnen, tegen afgifte van de zegels, goederen in verschillende winkels betrekken. „De Eendracht" heeft o. a. te Utrecht een fi liaal. Volgens artikel 6 van de geldschieterswet werd toestemming aan B. en W. gevraagd, wel ke toestemming werd geweigerd. Niettegen staande dit bleef het filiaal te Utrecht geves tigd en werd tenslotte proces-verbaal opge maakt, wegens overtreding der geldschieters- wet, gepleegd te Utrecht. De arrondissements rechtbank te Utrecht sprak verd. op 14 Nov. j.l. van het hem ten laste gelegde vrij, het O.M. teekende hooger beroep aan. By de behande ling voor het Hof verklaarde de filiaalhouder te Utrecht een groote zelfstandigheid te heb ben. De Procureur-Generaal, mr. A. baron van Harinxma thoe Sloten, achtte het vonnis van de rechtbank te Utrecht niet juist. Spr. requi- reerde vernietiging van het vrijsprekend vonnis en verdachte's veroordeeling tot een boete van 50, subsidiair 10 dagen hechtenis. Het O. M. is van meening, dat verd. in dit geval de ver antwoordelijke persoon is en dat het bedryf te Utrecht onder de geldschieterswet valt. Hy beroept zich hierby op art. 2 van de geldschie terswet, „Uitleenen is het middellyk of onmid dellijk ter beschikking stellen van geldsommen of geldswaarden." In Utrecht wordt een kan toor gehouden, worden overeenkomsten gesloten en komen leeningen tot stand. „De Eendracht" is gebonden aan de overeenkomsten, door den agent te Utrecht gesloten. Voorts is het de be doeling van den wetgever, dat ook de filialen van de spaarzegelbedrijven worden beschouwd als geldschietersbanken, dus onder de wet val len. De verdediger, mr. C. Donath, te Arnhem, bepleitte bevestiging van het vrijsprekend von nis. Uitvoerig zette pleiter doel en werking van „De Eendracht" uiteen. 20 jaar lang heeft de N. V. ongestoord haar bedrijf kunnen uit oefenen. Pleiter betreurt het zeer, dat ook het bona fide spaarzegelbedrijf onder de geldschieters wet valt, daar oorspronkelijk deze wet zeer ze ker niet voor deze instellingen was bestemd. Op juridische gronden pleitte mr. Donath vrij spraak. Na re- en dupliek bepaalde het Hof het arrest op 29 Mei. Schmeling heeft voor uit Barcelona te vertrek ken, een officieel protest ingediend bij den Spaanschen Boksbond tegen de beslissing van den scheidsrechter inzake zyn match tegen Pao lino Uczudun. Het is waarschynlyk, dat de In ternationale Boksunie te Parijs eveneens dit pro test zal behandelen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4