Prikkeldraad w Kalm aan Incident Dwangpositie 1^ I V Gruwelijk misdrijf *VrBesTE sLA-oi\^ DE ACHT VAN CHAAM WOENSDAG 16 MEI 1934 verzwegen belastingen Zou dit jaar de sla zelfmalscher zijn Vermoedelijke daders in arrest HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct Meer dan 20.000belang stellenden In een rechtstaat ONTOELAATBARE „CULTUUR" IN EEMNES ^en nieuw adres van de Gooische Actiegroep aan het Gemeente bestuur 99 99 CURACAO-HERDENKING In Oyen (N.-Br.) is bij een overval een man met een ijzer dood geslagen en een ander ernstig gewond Aan elkander gebonden VIJF AUTO'S GESTOLEN Een brutale smokkelaar bleek er één verkocht te hebben EEN VERKEERSWEEK Propaganda voor het nakomen der regels van den weg ZOETWATERVISSCHERIJ 2000 man naar de liefdadigheid? INDUSTRIEELE EIGENDOM Gevelsteen in het gebouw van den Octrooiraad geplaatst Pellenaars wint van de amateurs. Dictus wint het profnummer Amateurs De profs en de onafhankelijken NEDERLANDSCHE SOLISTEN Onrechtvaardige achterstelling NEDERL. LANDBOUWBANK Drie procent dividend INDISCHE POSTVLUCHTEN De „Rijstvogel" vertrekt Donderdag De regeering is er het laatste jaar zoo aan gewend geraakt, dat de Kamers maar direct klaar staan om al wat hun Wordt aangeboden te onderzoeken en daarna te handelen, dat zij meent zoo te kunnen doorgaan ofschoon van de regeering helaas *d®t gezegd kan worden, dat ze snel werkt. Het Wachten is steeds op de regeering. De wetsont werpen komen heel dikwijls op het nippertje binnen en dan moet alles in de Kamer vlot geschieden, waarna zij weer kanwachten. Toch mag er wel eens aan gedacht worden, dat in deze de liefde niet van een kant kan bomen en dat de Kamer ook wel eens wat kalm &an kan doen. Het moet ook niet te snel gaan etl er moet wel degelijk tijd zijn om alles goed te overwegen en te bestudeeren. We zullen hier niet alle voorbeelden van het kngzame werken der regeering opsommen; wij berinneren slechts aan het eindeloos wachten °P de Memorie van Antwoord betreffende het Zuiderzeefonds en vooral aan de misère met de Winkelsluitingswet, welke geheel en uit buitend geweten moet wijden aan het treuzelen Van de regeering. Thans hebben we wéér 'n geval, waarin van de Kamer maar weer alles gevraagd wordt. Op 4 December is ingediend het wetsontwerp tut instelling van een Verkeersfonds, een ont werp van enorme beteekenis, niet alleen met bet oog op de nieuwe belastingen, maar ook omdat daarbij in beginsel beslist zal worden over de coördinatie van het verkeer. In het land ts daarvoor groote belangstelling, getuige de talrijke brochures, die er over verschenen zijn en de niet te tellen adressen van vervoer- oudernemingen, Kamers van Koophandel, in dustrieën enz. Öe regeering meende evenwel dit verkeers fonds reeds 1 Mei te kunnen instellen, zoo stond in het ontwerp van wet en de Kamer Was, ondanks het feit, dat zij midden in den begrootingsarbeid zat, direct bereid mede te berken. In het Kerstreces werd alles onder- socht, zoodat reeds op 17 Januari het voorloopig Verslag verscheen. Toen kon de Kamer weer ^achten; na haar snellen arbeid verscheen eerst ongeveer drie maanden later op 12 Mei de Memorie van Antwoord. Waartoe dat noodig was, begrijpen we niet. het ontwerp heeft alleen de belastingheffing °P motorrijtuigen met 2 en 3 wielen een kleine Wijziging ondergaan. Verder is er bepaald, dat het Verkeersfonds pas in werking treedt op 1 dunuari 1935, zoodat de eerste begrooting pas Verschijnen zal in September of October 1935, maar de verhoogde belasting op rijwielen wil •Pen al heffen van 1 Augustus 1934 af en daarom zou het wetsontwerp direct moeten *orden behandeld. De Kamer moet dus nu maar weer klaar staan om dit hoogst belangrijke ontwerp, waar heen heel wat bezwaren bestaan, die niet on dervangen zijn, hals over kop af te doen. We vertrouwen dat de Kamer zich zal herinneren, dat haastige spoed zelden goed is en dat ze ades nog eens rustig zal bekijken, opdat ook de Publieke opinie gelegenheid krijgt zich te uiten, ^at is van heel wat meer beteekenis dan de twee kwartjes die men vooraan voor een rij- ^delpiaatje meer zal moeten betalen Zou de Kamer aan de suggestie van de re dering gevolg geven, dan zou dit ontwerp bin- nen enkele weken moeten worden afgedaan, *ant ook de Eerste Kamer zou het dan nog Pmeten behandelen vóór 1 Augustus en dat, hrwiji de regeering haar eigen verantwoording VaP het fonds door de begrooting ervan, een Jaar uitstelt. We vertrouwen daarom, dat de Earner dit niet zal doen, maar overeenkomstig bet voorbeeld, dat de regeering (die vier maan den noodig had voor dit antwoord) zelf gege- VeP heeft nu ook zal zeggen; Kalm aan! De mstelling van het Verkeersfonds is van te ëroote beteekenis, dan dat het verantwoord z°u zijn, dit ontwerp er maar door te jagen. Ter inspectie Roosendaal, omvattende de ge senten Roosendaal en Nispen en Rucphen c.a. '"erden in totaal 477 vrijwillige aangiften van ermogens en inkomsten behandeld. Het totaal vermogen waarop is nagevorderd f^PPen worden bedroeg voor het belastingjaar p»31-32 3.000.000; voor 1932-33 ƒ2.794.000 en v°°r 1933-34 ƒ2.876.000. Het totaal inkomen waarop kon nagevorderd j °rden bedroeg voor 1931-32 157.253; voor ^32-33 147.429 en voor 1933-34 147.227. Het totaal aan meer betaalde belasting over drie jaren bedroeg ƒ57.700. De Gooische actiegroep tegen volksverwilde- *mg die reeds geruimen tijd een gezonde actie °ert tegen de toenemende zedenontaarding, Pseft zich thans met een geharnast request van dep volgenden inhoud gewend tot den raad der «e meen te Esmnes: De Gooische actiegroep tegen volksverwilde- ^Pg verzoekt uw raad beleefd regelingen te Ptwerpen waardoor in het landelijk gedeelte gemeente in den vervolge meer geordende °estanden zullen ontstaan op het gebied van Ppipementen en het tijdelijk verblijf van "■eemdelingen; dat immers niet te ontkennen valt, dat op 6 zandgronden uwer gemeente des zomers zeer kampeertenten worden opgeslagen zonder blijkbaar eenige ordening van de zijde der "Peente daarbij in acht wordt genomen; j dat zulks in het algemeen tot ongewenschte ^standen moet voeren, welke een gevaar op- vren voor de zedelijke levenswaarden der be- 'king in het algemeen en van die der kam- erders in het bijzonder; in uw aandacht vestigen op de aldaar 0 Uw gemeente geboden gelegenheid om zich gescheiden terrein geheel of gedeeltelijk v bleed op te houden, zonder eenige scheiding de sekse; de hi deze beoefening van naaktcultuur door betrokkenen wordt gepropageerd o.a. in het orgaan Integraal leven, geïllustreerd maand blad voor levenshervorming tot arische kuituur, waarvan het bureau van uitgifte ook in uw ge meente is gevestigd; da in dit tijdschrift aflevering September 1933 een afbeelding van de voornoemde beoefening van naaktcultuur in uw gemeente is opgeno men. Dat zij van meening zijn, dat er alleszins redenen aanwezig zijn om op korten termijn door middel van verordeningen bedoelde toe standen te beteugelen en te reglementeeren. De commissie uit de S. D. A. P., die sinds September van 't vorige jaar belast was met het onderzoek der quaestie-Duys, heeft dit geruchtmakend geval gequalificeerd als een „incident", dat definitief „gesloten" moet wor den verklaard. Eenstemmig heeft de partijraad zich daarmee accoord verklaard. De qualificatie is wel heel erg tam, wanneer men bedenkt, hoeveel stof de brochure van mr. Duys had opgeworpen en tot welke hevige pole mieken en rumoerige debatten zij aanleiding had gegeven, met dreigementen van royement op den koop toe. Intusschen, wanneer de sociaal-democraten een dergelijk fel omstreden conflict en de daarbij door alle betrokkenen gemaakte fouten, waarvan het rapport gewaagt, gemoedelijk als een „incident" wenschen aan te duiden, dan is dit hun zaak. Het kan den buitenstaander koud laten. Maar men mag dan toch wel van hen verlan gen, dat zij in 't vervolg wat minder hoog van den toren zullen blazen over oneenigheden, van heel wat minder beteekenis meestal, welke zij bij andere partijen ontdekken, of meenen te ontdekken! P. S. De jongste debatten in de Tweede Kamer hebben wel een zeer schril licht doen vallen op den omvang der funeste gevolgen, welke de nu al jaren lang durende crisis ook voor ons land met zich heeft gebracht. De feiten en cijfers die werden aangevoerd, spreken een maar al te duidelijke taal. En het ellendige is, dat er bitter weinig van eenig wezenlijk herstel te bespeuren valt en dat de vooruitzichten donker blijven. Zoo klemt dus niet alleen de zorg voor het heden, maar heeft men ook antwoord te geven op de beangstigende vraag: welke eischen de eerstvolgende jaren zullen stellen, en hoe men daaraan zal kunnen voldoen. Regeering en Parlement bevinden zich fei telijk in een dwangpositie. Zij zien zich genoopt maatregelen te nemen en maatregelen te sanctionneeren, waaraan men in normale omstandigheden nimmer zou den ken en waarvan de gevolgen nauwelijks, of in 't geheel niet, zijn te voorzien. Heden en toekomst zijn vol onzekerheid; en dit is wel het meest benauwende van den toe stand. Het is alles anders dan anders, om een woord van wijlen dr. Kuyper te gebruiken. Zoo ooit, dan kan er thans sprake zijn van een economisch labyrinth, waarin het zelfs voor de knapste koppen uitermate lastig is den weg te vinden. En nimmer maakte het buitenland het ons zoo lastig, als in dezen tijd met de autarkie als leidend beginsel en kwellende praktijk. Het verweer, dat daartegen geboden is, stelt de regeering voor de neteligste problemen. En voor een partij-politiek, in den ongun- stigen zin van het woord, is daarbij minder dan ooit plaats. Nu vooral dient de nationale saamhoorigheid hoog te worden gehouden. P. S. Malsche sla is er altijd geweest, maar dit voorjaar is er voor het éérst Saladine. En deze allervoortreffelijkste slaolie geeft, volgens de ondervinding van duizenden huisvrouwen, aan de voorjaars-sla zooveel zachtheid en aroma, dat in dezen tijd van het jaar geen groente zoo graag gezien wordt op tafel, als de jonge salade. Gebruik dus voor sla. mayonnaise en voor alles waar slaolie bij te pas komt GOUDZEGEL 80 CENT - GROENZEGEL 65 CENT - ROODZEGEL 50 CENT H. M. de Koningin is voornemens, de Cura- gao-herdenking op 2 Juni a.s. in de Ridderzaal te den Haag bij te wonen. Hedennacht omstreeks 1 uur is een roofoverval gepleegd op de bejaarde gebroeders V. te Oyen bij Oss (N.-Br.) Eén hunner werd gedood, de ander zwaar gewond. Nader wordt gemeld: Hedennacht is te Oyen, nabij Oss, een gru welijke misdaad gepleegd, waarbij een man is gedood en een ander ernstig gewond. Het be treft wederom een roofoverval, zooals er in den laatsten tijd in de omgeving van Oss reeds meermalen zijn gepleegd. Te omstreeks 1 uur werden de gebroeders P. en A. Verhoeven, die slechts met hun bei den het huis bewonen, door een drietal man nen overvallen, terwijl zij rustig te slapen la gen. Wat er precies gebeurd is, is nog niet bekend, maar er heeft een hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij A. Verhoeven met een ijzer werd doodgeslagen en zijn broer ernstige verwondingen bekwam. P Verhoeven heeft nog tijdens de worsteling om hulp geroepen, maar zijn keel werd dichtgeknepen. De roovers overmeesterden hem en bonden hem met handen en voeten aan het lichaam Van zijn broer vast, waarna zij waarschijnlijk het huisje zijn gaan doorzoeken. In ieder geval hebben zij de geheele woning overhoop ge haald. Hun buit is echter gering geweest. Deze heeft slechts bestaan uit een bedrag van veer tig gulden. De broers Verhoeven zijn n.l. vrij arm. Zij bezitten slechts één koe. Toen de roovers waren verdwenen, heeft P. Verhoeven zich kunnen bevrijden en is hij buren gaan mededeelen, dat zijn broer was vermoord. On middellijk werden politie en justitie gewaar schuwd. Hedennacht arriveerde reeds het par ket uit 's-Hertogenbosch. In samenwerking met de gemeentepoli tie van Oss heeft de marechaussee nog tijdens den nacht te Oss twee personen van hun bed gelicht en gearresteerd. Van beiden werden de bebloede kleeren aange troffen. De kleedingstukken van een hun ner lagen in een kuip water. Men heeft dus waarschijnlijk de daders reeds te pak ken. De ernstige gewonde Verhoeven is in het ziekenhuis te Oss opgenomen. In de laatste weken van October van het vorige jaar werden op verschillende tijdstippen te Mülheim a. d. Ruhr een vijftal groote per sonenauto's, die langs den openbaren weg wa ren gestationneerd, gestolen. Ofschoon de Duitsche politie onmiddellijk een uitgebreid onderzoek instelde en de Ned. Rijkspolitie in de Limburgsche grensstreek van deze diefstallen op de hoogte bracht, daar men vermoedde dat de gestolen wagens over de grens naar ons land zouden worden gesmok keld, leverde dit onderzoek destijds geen resul taat op, totdat het thans aan de marechaussée te Venlo is gelukt een der gestolen wagens op te sporen en in beslag te nemen. Op 31 October van het vorige jaar werd te Mülheim de groote Adler-personenwagen van den aldaar zeer bekenden Nazi-leider Gutier langs den openbaren weg gestolen. Alle pogingen om den wagen, voor den heer Gutier ongetwijfeld een belangrijk bezit, op te sporen faalden in het begin. Dezer dagen echter vernam de marechaussée te Venlo, die van dezen zeer belangrijken dief- stad op de hoogte was gesteld, dat de 27-jarige melkventer te Venlo, D., in het bezit was van den geweldigen Adler-wagen. Een onderzoek werd ingesteld en het bleek, dat B. den auto voor 350 Mark had gekocht van een Duitscher, die zich onder valschen naam had uitgegeven, doch die de bekende smokkelaar W. B. bleek te zijn. Geruimen tijd had deze smokkelaar de bruta liteit gehad dezen wagen voor smokkeldoelein den in de Limburgsch-Duitsche grensstreek te bezigen. Tijdens deze smokkeltochten was de auto door Duitsche douane-beambten herhaal delijk onder vuur genomen, zoodat de wagen een respectabel aantal kogelgaten vertoonde. B. was eenige dagen tevoren reeds door de Duitsche politie wegens een ander vergrijp ge arresteerd, zoodat hij nu nog plezier van zijn arrogantie kan beleven. Men hoopt thans tevens de andere auto-dief stallen op te helderen. Voor de door het Verbond van Vereenigin- gen voor Veilig Verkeer in ons land van 49 Juni a.s. te houden verkeersweek bestaat in verschillende plaatsen groote belangstelling. Deze verkeersweek zal ten doel hebben een algemeene propaganda te maken voor het na komen van de verkeersregels. In tal van ge meenten, waar vereenigingen voor veilig ver keer bestaan, is men druk bezig met het treffen van voorbereidende maatregelen, welke onge twijfeld tot goede resultaten zullen leiden, daar overal de medewerking van politiewege is toe gezegd. De heer Duymaer van Twist heeft de Mi nisters van Economische Zaken a. i. en van Sociale Zaken gevraagd, of het juist is, dat de zoetwatervisscherij, als gevolg van de wereld crisis, in een dergelijken noodtoestand is komen te verkeeren, dat de binnenvisschers niet in staat zijn in eigen levensonderhoud te voorzien en ook niet bij machte zijn hun vischwaar aan te vullen? Is het juist, dat de Hcofdafdeeling Zoetwa tervisscherij der Ned. Heide-Maatschappij in een request de aandacht van de Ministers op dezen noodtoestand gevestigd heeft en daarbij heeft doen uitkomen, dat, wanneer de binnenvisschers niet aan het noodige netwerk geholpen worden, ongeveer 2000 man uit het visscherijbedrijf op de liefdadigheid in den een of anderen vorm zullen zijn aangewezen? Welke voornemens heeft de Regesring om de zoetwatervisscherij voor algeheelen ondergang te behoeden en welke maatregelen zullen ge troffen worden om de beroepvisschers in hun benarde omstandigheden tegemoet te komen? De gevelsteen, welke door de ambtenaren bij den Octrooiraad en Merkenbureau ten geschen ke is gegeven, naar aanleiding van het in ge bruik nemen van het nieuwe gebouw aan het Willem Witsenplein te Den Haag, is een dezer dagen boven den hoofdingang geplaatst. In den steen, gemaakt door den beeldhouwer D. Bus te Den Haag, wordt door de Nederland- sche Maagd met een register de bemoeienis van de overheid met den industrieelen eigendom voorgesteld. Aan haar eene zijde ziet men de hedendaagsche techniek, uitgebeeld door een vliegmachine en het jaartal 1933, het jaar van de tot stand koming van het gebouw. De andere zijde herinnert aan den stand der techniek in den tijd, toen de behoefte aan verleening van octrooien voor uitvindingen zich begon te doen gevoelen. In het daarbij vermelde jaar 1589 verleenen de Staten-Generaal een octrooi voor een „seker instrument int ronde met een peert omgaende, waarmede men seer proffitelyck be ter ende spoediger dan tot noch toe door an dere middelen geschiet is alderhande hert houtcan breken." De bij deze octrooi verlee ning gegeven formuleering van den rechtsgrond voor het geven van octrooien luidde aldus: „al- soo alle Inventeurs van oirbaerlyke Instrumen ten de vruchten daervan voor 't eerste alleen behoiren te genieten, opdat zij met meerder lust tot meer andre dingen daerdoere 't gemeene beste gedient is haer sinnen daerover souden mogen scherpen." Dezen keer stond de Acht van Chaam wel in de bijzondere belangstelling. En dit niet alleen in die van 't publiek, maar niet minder ook in die der renners zeiven, die in zóó grooten getale waren komen opdagen, dat het organisa tiecomité reeds toezegging moest doen de klasse amateurs en nieuwelingen het volgend jaar te scheiden in afzonderlijke ritten. Het amateursnummer had een vlot en keurig verloop met mooien strijd, waarin vooral Pelle naars zich onderscheidde. In de 4e ronde maakt de Terheijdenaar zich met Heeren uit Bosschen- hoofd uit het hoofdpeleton los, neemt 50 Meter voorsprong en vergroot dien geleidelijk. In de laatste ronden kan zelfs Heeren niet meer vol gen en alleen rijdt Pellenaars in straf tempo door de finish, die door hem als eerste wordt bereikt, 2 minuten 20 seconden voor No. 2 daar arriveert. Het is Jansen uit Breda, die eveneens een uitstekende cours heeft gereden. Vooral in 't begin is zijn tempo toonaangevend, dat hij daarna iets afzakte had tenslotte toch niet zooveel invloed of hij plaatste zich als tweede in 't groote veld. De uitslag werd over 't traject van 66 K.M 1. C. Pellenaars, Terheijden, 1 uur 51 min. 50 sec.; 2 H. Jansen, Breda, 1 uur 54 min. 10 sec.; 3. A. Braspenning, Princenhage; 4. H. Helle- mons, Rotterdam; 5. Martens, Tilburg; 6. A. Slaats, Waalwijk; 7 A. v. Tiggelen, Breda; 8 Jos Aelen, Den Haag 9 P. Snoeyers, Bergen op Zoom; 10 J. Meyer, Bergen op Zoom; 11 Cre- mers, Tilburg; 12 N. van Gageldonk, Breda; 13. M. Heeren, Breda; 14 Berwers, Delft; 15 M. Smaal, 's-Gravendèel; 16. P. Kommers, Bergen op Zoom; 17 G. v. d. Elzen, Beek en Donk; 18 v. Luytgaarden, Zevenbergen; 19 v. Rhijn, Rot terdam; 20. P. de Rooy, Fijnaart. Burgemeester Schram opent dezen strijd met een welkomstwoord en vele dankwoorden spe ciaal aan 't adres van Gedep. Staten voor hun bijzondere medewerking voor dit sportfeest. Met een looze 8 wordt het parcours ingeleid. Dan lost burgemeester Schram het startschot en stuiven de renners weg een plaats zoekende in het veld der 113 gestarten, waarin direct een stevig tempo wordt aangenomen. Het peleton keert in den knoop v. d. acht terug in gesloten gelederen, aangevoerd door v. Uden uit Oss en L. van Schijndel uit Beek en Donk. In de tweede nul van de acht probeeren er reeds enkelen uit te knijpen. Haemerlinck passeert als eerste met Fr. Slaats de eindstreep der eerste ronde. In deze ploeg zitten tevens als uitloopers op 't hoofd peleton Ph. Reynders, Boutmans en Visser Even buiten Chaam loopen v. Oers en Braspen ning uit 't hoofdpeleton weg de uitloopers ach terna. De eerste ronde was afgelegd in 17 minuten 2 seconden. Weer passeeren acht koploopers eerst den knoop, terwijl op eenigen afstand v. Oers en Braspenning stevig het hoofdpeleton naar voren trachten te brengen. Natuurlijk zijn er spoedig slachtoffertjes te noteeren. Bandjes, wieltjes, gebroken vork of dergelijke halen velen uit de nstrijd. Aan 't einde der tweede ronde leiden nog al tijd een achttal renners, getrokken door Dic tus, terwijl op 150 Meter het hoofdpeleton volgt getrokken in straf tempo door A. Bras penning. Op flinken afstand volgt dan een derde groep. De tweede ronde werd afgelegd in 17 minuten 22 sec. 't Tempo blijft snel. Aan het eind der derde ronde gaat nog altijd een achttal voor op en Ph. Reynders voert ze in snel tempo aan. Het hoofdpeleton werd in deze derde ronde ge heel uit elkaar gerukt door het stevige achter volgingstempo. Het eerste uur is ruim 38 K.M. afgelegd, terwijl de tijd voor de derde ronde 17 min. 27 sec. bedroeg. Aan 't einde van de 4de ronde liggen aan kop de volgende renners. Haemerlinck, Reyn ders, Slaats en een 5-tal anderen. In de eerste oog van (je 5e acht loopt Slaats een 100 Meter uit. De vierde ronde was afgelegd in 17 min. 40 sec. Bij 't passeeren van den knoop heeft Slaats een voorsprong van 16 seconden, v. Oers geeft op. Hij kan niet over een inzinking heenkomen en niet 'n verdere poging hopeloos in. Met 25 seconden voorsprong gaat Slaats als eerste de 6e ronde ln. Dan volgen Haemerlinck, Dictus, Reynders, Boutmans, Michielsen. Braspenning krijgt na 't beëindigen van de 5e ronde een bandje, terwijl Slaats nog vóór de eerste oog van de 8 is voltooid der 6e ronde, z'n voor sprong heeft moeten afgeven. Zoo gaat de twee oog van de 6e acht in met 8 renners aan kop. Even dreigt het hoofdpeleton de wegloopers in te halen, maar 't is schijn, want opnieuw vergrooten de vluchtelingen den afstand tus- schen hen en 't hoofdpeleton. Dictus passeert als eerste na de 6e ronde, gevolgd door 7 ren ners. Het tweede peleton ligt op grooten af stand. De helft van den weg n.l. 66 K. M. is afge legd in 1 uur 46 min. 5 sec., terwijl over de 6e ronde werd gereden 19 min. 27 sec. In totaal zijn er nu 47 uitvallers te noteeren. In 2 uur is afgelegd ruim 75 K. M. Bij den ingang van de 7e ronde passeert Visser uit Antwerpen als eerste der kopgroep van 8. Het tweede peleton volgt op 2 min. 59 sec. getrokken door Kees Heeren. De strijd ligt nu vrijwel op 't doode punt. Aan den kop een acht tal, dat geen uitlooppoging onderneemt en op enkele honderden meters een tweede groep, die in stevig, maar niet opvallend tempo volgt. Aan 't eind van de 8e ronde komt Dictus als eerste gevolgd door Visser en Haemerlinck in den tijd van 19 min. 5 sec. Nog altijd zijn er acht aan den kop met een peleton achter zich op een afstand van 3 min. 6 sec. Heeren leidt nog steeds deze groep. De negende ronde brengt geen verandering in den strijd. Zij wordt gere den in 19 min. 27 sec. Aan den kop gaat Visser, gevolgd door Reynders, Haemerlinck, Dictus, v. Hasselt, Michielsen, Slaats en Boutmans. Na de eerste oog van de 10e ronde missen we Slaats in de hoofdgroep. Hij blijkt opgege ven te hebben. Bij 't einde van de 10e ronde is Michielsen voorop, gevolgd door Reynders, Dictus, Visser en v. Hasselt. Haemerlinck en Boutmans hebben gelost en liggen een 100 M. achter den kop. Ver achter volgt de tweede groep. De tijd over de 10e ronde was 17 min. 23 sec. In 3 uur is afgelegd iets minder dan 110 K. M. Er is dus over de drie eerste uren ge middeld 36.5 K.M. gereden. Bij den aanvang der laatste ronde nog altijd 5 renners aan kop, geleid door Dictus, die zich heeft los gemaakt op ruim 50 Meter. Haemerlinck en Boutmans halen op, 22 min. 5 seconden heeft deze ronde geduurd, 't Tempo is ook zeer hoog geweest en met belangstelling wordt de strijd van de laatste ronde door het zeker 20.000 man sterke publiek tegemoet ge zien. Na de eerste nul gaan 4 Belgen aan kop, terwijl Reynders met v. Hasselt volgen op eeni gen afstand. Wat verder terug liggen Haemer linck en Boutmans, terwijl veel verder nog een groep volgt, waarin o.a. Kees Heeren zich roert. Steeds meer stijgt de spanning als berichten uitblijven en 't einde nadert. Eindelijk komen de eersten in zicht en even later stuiven de eersten in geweldigen strijd over de eindstreep, Dictus als eerste, Visser als tweede, Michielsen als derde, dan v. Hasselt, Reynders en Haemer linck. De tijd van de laatste ronde was 18 min. 55 sec., terwijl de totale tijd was 3 uur 42 min. 2 sec. en een gemiddelde snelheid van 35.7 K.M. per uur. De uitslag luidt: 1 Dictus, Calmpthout, tijd 3 uur 42 min. 2. sec.; 2. E. Visser, Antwerpen; 3. Michielsen, Antwerpen; 4. Ph. Reynders, Gin- neken; 5 F. van Hasselt, Schooten 6 A. Hae merlinck, Woldeghem; 7. Boutmans, Arnhem; 8 Rolus, Antwerpen; 9 K. v. d. Wijngaard, Wij- neghem; 10 J. de Reus, Halfweg. We mogen dit overzicht niet sluiten zonder een woord van bijzonderen lof te brengen aan onzen landgenoot Ph. Reynders te Ginneken, die tot het einde strijd bleef geven tusschen al de Belgen, hoewel 't uitgesloten was, dat hij in den eindstrijd een kans zou krijgen. Her haaldelijk probeerde hij Dictus te volgen, toen deze er tusschen uittrok, maar steeds zaten de andere Belgen hem op de huid en beletten hem de achtervolging. „Maar „Flip" hield vol en hoewel de eerste plaats voor hem onbereikbaar bleef in zoo'n gezelschap, hij schudde kracht dadig nog eenige concurrenten van zich af en eindigde mooi als vierde, na de laatste voor hem wel wat zware kilometers. Keurig Reyn ders! Met moed naar de acht van Brasschaet! Je hebt thans dubbel getoond je contract daar waardig te zijn. Onze roode persbroeders zingen dag in dag uit, 's morgens en 's avonds tel kens weer de klaaglijkste jeremiades over het verfoeilijke Oostenrijk, waar Dollfuss en Starhemberg de massa zouden tyrannisee- ren, waar alle recht uitgebannen zou zijn. Als deze mede-zonen van de Koningin der aarde eens een reisje naar en door Oostenrijk gingen maken, zouden zij tot de ontdekking komen, dat er aan him inlichtingen omtrent het leven in Oostenrijk nogal het een en an der ontbreekt, of liever, dat er aan die inlich tingen een tevéél zit: een tevéél n.l. van leu gen en laster. En als onze broeders in den dienst van de verheven Koningin, hierboven genoemd dan eerlijk wilden en moedig durfden zijn, zouden zij in de roode arbeiderspers heel veel leugen en laster herroepen Ondanks haar zelf heeft de redactie van „Het Volk" intusschen iets in die richting gedaan. Ondanks haar zelf en het niet zoo bedoe lende. In „Het Volk" toch lezen wij onder het op schrift: „Seitz' eer is ongerept" „Beschul diging van fraude ingetrokken" het volgen de entrefiletje: „De gelijkgeschakelde Oostenrijksche kran ten plegen van tijd tot tijd him haat tegen de Oostenrijksche sociaal-democratie te luchten door het verspreiden van allerlei leugenpraatjes over de gevangen genomen of naar het buitenland uitgeweken sociaal democratische leiders. Vooral de gewezen burgemeester van Weenen, dr. Karl Seitz, die sedert de bloedige gebeurtenissen van Fe bruari in de gevangenis zit, moet het bij de burgerlijke heeren ontgelden. Zoo bracht eenigen tijd geleden het „Neue Wiener Journal" een artikel waarin werd beweerd, dat burgemeester Seitz voor de in richting van zijn woning een half millioen schilling gemeente-geld had gebruikt. Deze diende daarop een aanklacht tegen het blad in, welke Zaterdag voor de rechtbank werd behandeld. De verantwoordelijke redacteur van het „Neue Wiener Journal", die zijn lasterlijke bewering natuurlijk niet met bewijzen kon staven, verklaarde, dat het bedoelde artikel gebaseerd was op inlichtingen, die achteraf valsch bleken te zijn. Hij drukte zijn spijt over het gebeurde uit en nam de verplich ting op zich, de proceskosten te betalen, waarop burgemeester Seitz zijn klacht te rugnam." Wat blijkt hieruit? Ten eerste (het zal iederen eerlijken beoor- deelaar slechts kunnen verheugen), dat de heer Seitz ten deze vrij uitgaat en in dit opzicht het slachtoffer geweest is van schandelijken laster. Ten tweede (en dat is, in groot verband ge zien eigenlijk nog belangrijker), dat er wel degelijk recht bestaat in het door de roode pers als rechteloos beklaagde Oostenrijk. De heer Seitz zit gevangen, maar het recht werkt ook voor hèm; de Oostenrijksche rech ters dulden niet, dat hij belasterd, veronge lijkt wordt. Heeft dit feit onzen rooden persbroeders niets te zeggen? Het bestuur der Federatie van Nederlandsche Toonkunstenaarsvereenigingen heeft zich tot Z. Exc. den Minister van O. K. en W. gewend met een verzoek om medewerking van over heidswege inzake maatregelen tegen de onge rechtvaardigde achterstelling onzer Nederland sche solisten. Het Federatie-bestuur stelt zich op het stand punt, dat werking van excelleerende buiten landers met in het belang der kunst zou zijn; het geeft er zich rekenschap van dat de con- certbesturen genoodzaakt zijn rekening te hou den met de herhaaldelijk blijkende voorkeur van het groote publiek voor wat uit den vreem de komt, en, bij zeldzame medewerking van Nederlanders, zelfs de risico van een tekort aan attractie en recette wel moeten verhalen op het honorarium. Maar het is evenzeer over tuigd, dat er wegen en middelen moeten wor den gevonden om ons, door luidruchtige aan bevelingen van middelmatige vreemdelingen misleid publiek de oogen te openen voor de grootheid en de beteekenis onzer eminente va- derlandsche kunstenaars. Althans ten opzichte van gesubsidieerde orchesten en concertinstel lingen zou met wenken of vingerwijzingen van overheidswege aandacht kunnen worden gewekt voor de belangen en de rechtmatige aanspra ken der Nederlandsch solisten. Aan het verslag van de Nederlandsche Land- bouwbank ontleenen wij het volgende: Het verheugt ons, dat ondanks de nog steeds voortdurende crisis, het saldo der renterekening zich, vergeleken met het voorgaande boekjaar, nagenoeg heeft kunnen handhaven, de provisie rekening zelfs een lichte stijging aanwijst, ter wijl ons onkostencijfer bleef beneden het ver laagde peil van 1932. Wij stellen voor van het saldo der verlies- en winstrekening van 272.348 130.000 225.000) te reserveeren voor afschrijving op debiteuren en effecten, voorts af te schrijven op gebouwen, safe en meubilair 15.864 (ƒ16.883). Nadat het overblijvende saldo ad 126.483 is verminderd met de toevoeging aan de reserve van ƒ26.735 (ƒ25.462) kan op de aandeelen A en B beide een dividend worden uitgekeeru van 3 pCt. (v. j. nihil) en het daar na nog resteerende bedrag ad 1602 11.682) naar nieuwe rekening worden overgebracht. Op Donderdag 17 Mei a.s. zal het K.L.M.- vliegtuig de „Rijstvogel" van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De post voor dit toestel moet uiterlijk hedenavond in Amsterdam zijn. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren C. Blaak, eerste bestuurder, G. Bax, tweede, W. van Huut, werktuigkundige en H. J. Siemer, radio-telegrafist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5