Gruwelijk drama te Oijen dertig cents FINANCIEN Sluit het gelid! Een goed idee! da's erger' Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten- RADIO-PROGRAMMA 2 TABELLARISCHE STAAT MARKTEN Lijken" aan elkaar gebonden Aljechin wint de zestiende partij Het incident „De Wilde" „En nou rook jij natuurlijk m'n DUBBEL STER op, Kees! Dagfilm WOENSDAG 16 MEI 1934 TOON IS DOOD" Met gebonden handen HET STADION-CONCERT Hoofdstad en provincie werken eensgezind samen Incident gesloten Rede Tilanus Rede oud-minister v. Dijk OFFICIEREN IN HOOGER BEROEP TWEEDE KAMER Wijziging reglement van orde Donderdag 17 Mei 1934 0 Tegen betaling van 0 Onze Rubbermaatschappijen 0 0 0 0 VEREEN. KATH. PERS 465e STAATSLOTERIJ 99 Met een oud stuk vijl werd den 67'jarigen man de schedel ingeslagen Betreffende den roofoverval te Oijen, elders in dit nummer opgenomen, vernemen wij nog nader: Den 67-jarigen A. Verhoeven is met een vijl de schedel ingeslagen, terwijl men den 60-ja- rigen P. Verhoeven ook met een vijl op het hoofd heeft geslagen. Zijn leven heeft hij te danken aan de om standigheid, dat hij zich dood hield. Onmiddel lijk toen de politie werd gewaarschuwd, stelde zij aldaar een onderzoek in ten huize van ver dachte elementen. Twee mannen, de 23-jarige A. de B. en de 18-jarige Van O. werden in den loop van den nacht gearresteerd. De toestand van P. Verhoeven, die een ga pende wonde aan den schedel en een wonde in het gelaat heeft, is vooruitgaande. Door bloed verlies is hij echter zeer zwak en nog niet in staat, om een verslag van het gebeurde te ge ven. Confrontatie met de verdachten was dan ook nog niet mogelijk. Wel zijn zij geconfron teerd met het HJk van A. V., dat nog steeds in de woning is. Verdachten ontkennen, doch de aanwijzingen tegen hen zijn zeer sterk en zij kunnen geen alibi opgeven. Dr. Hesselink uit Arnhem is ter plaatse gearriveerd, om een onderzoek in te stellen naar de bloedvlekken, welke op de kleeren ,van de verdachten zijn aangetroffen. Onze speciale verslaggever seint ons nog: Het huis, waar het gruwelijk drama zich heeft afgespeeld, ligt aan den z.g. Benedendijz, onder de gemeente Oyan( dicht bij de groote werken aan de rivier de Maas. Het is een kiem ar moedig stulpje en werd bewoond door de beide gebroeders Toon en Piet Verhoeven, resp. 67 en 60 jaar oud. De beide menschen leefden In armoedige omstandigheden en werden door het armbestuur van Oyen onderhouden. Zij hadden eenigen tijd geleden een koe verkocht voor 150 en het geld naar de spaarbank gebracht met uitzondering van een bedrag van 40, waarmede zij dachten, den zomer door te ko men. Waarschijnlijk is in den volksmond het bedrag, dat de beide menschen in huis hadden schromelijk overdreven. Wij hadden hedenmorgen een onderhoud met de familie Van Orsouw, die eenige tientallen meters verder woont. Zü waren omstreeks 1 uur wakker geklopt door iemand, die luid schreeuwde. Men durfde echter niet open te doen uit vrees voor kwaad volk, in verband met de groote werkverschaf fingen in de buurt. Een kwartier later werd er weer geklopt en geroepen. „Het is Piet". Men herkende toen de stem en deed de deur open. Een der gebroeders stond met gebonden handen in de deur, roepende: „Toon is dood". Een der bewoners heeft toen zekeren Van L. genaaid en deze is gaan kijken in de woning oer V. s. Hier vond men xoon liggen met ge bonden handen en voeten in het slaapkamertje en het hoofd op den drempel. De scnedei was ingeslagen. Men vond een oud stuk vijl, waar mede ae daad gepieegd is. Ook zijn broer Piet was ernstig aan het hoofd gewond en in het ziekenhuis te Oss, waarheen mj vervoerd is, is schedelbreuk geconstateerd. Het staat te 'be zien, of ook hy er net ieven nog zal aibrengen. Voigens de verklaringen van Piet zijn de daoeis binnengekomen door een klein venster tje naast de deur en hebben hen wakker ge maakt, vragende, waar het geld lag. Piet be gon toen om huip te roepen, waarop de man nen riepen: „Hou je bek of we siaan Je kapot!" De daad bij het woord voegende, namen zij een stuk vijl en sloegen daarmede op de beide broeders in. Piet had de tegenwoordigheid van geest, zich dood te houden. De daders hebben toen de beide „lijken" met touwen aan elkaai gebonden en het geheele huis overhoop ge haald. De bult bedroeg, zooals gemeld, slechts 40 gulden. Toen de mannen weg waren, is Piet er ln geslaagd, een over zijn borst liggend touw dooi te bijten, waarna hij een bijl wist te bemach tigen en, ondanks het feit, dat zijn handen aamengebonden waren, gelukte het hem, de In de afgebroken 16de partij van de match om het wereldkampioenschap, die voor Alje chin op winst stond, zijn nog slechts drie zet ten gedaan. Een eenvoudig torenoffer van Alje chin maakte al direct een einde aan den voor Bogoljubow hopeloozen strijd. De stand was: Wit (Aljechin) Kf3, Ta6, pion g5, b2, c2, g3. Zwart (Bogoljubow) Ke5, Pe4, pion b4, c3, d4, h6. Er volgde nog 41. b2x—c3, b4Xc3. 42. Ta6— e6t. Het eenvoudigste middel om er direct een eind aan te maken. 42Ke5xe6. 43 Kf3v e4. Zwart gaf het op. Zijn b- pn c-pion gaan verloren. De stand is hiermede Aljechin 5, Bo goljubow 1, remise 10. De vele comité's, die zich op uitnoodiging van het hoofdstedelijk Propaganda-Comité in den lande hebben geconstitueerd, vormen thans, ook al nebben zij onderling geen contact met elkan der een machtige organisatie, van welke zeer zeker een stimuleerende invloed zal uitgaan op het bezoek aan het concert, dat Zaterdagavond 2 Juni onder leiding van Dr. Willem Mengel berg in het Stadion te Amsterdam zal worden gegeven. Hoofdstad en provincie, beide met dezelfde enthousiaste gevoelens bezield, reke nen het zich tot een eerezaak, deze bijzondere manifestatie in elk opzicht te doen slagen, aangezien zij ervan overtuigd zijn dat daar mede een groot, cultureel belang wordt gediend. Aan het aantal comité's zijn nog toegevoegd Arnhem en Hoorn. touwen, waarmede hij aan zijn broer was vast gebonden, stuk te hakken. Hij heeft zich over eind gewerkt en is van O. gaan waarschuwen. Omwonenden hebben zich direct naar Oijen begeven en dokter en politie gewaarschuwd De marechaussee uit Oss was om 2 uur ter plaatse, terwijl de Ossche gemeentepolitie on middellijk de huizen, waar de beruchte typen plegen te wonen, afzocht. In het café van zekeren B. vond men twee mannen te bed, die daar niet hoorden. Het was de 16-jarige De B. en de 20-jarige van O., welke laatste eerst korten tijd geleden uit het huis van bewaring was ontslagen, na vrijspraak door het Bossche hof van de verdenking van diefstal van rumboonen. De politie vond, zooals gemeld, in een kuip een aantal kleeren liggen, die totaal bebloed waren. De mannen hadden geen andere klee ren bij zich. Het waren dus blijkbaar de klee ren, die zij hadden gedragen, tot zij zich te bed hadden begeven. Vergadering van de vijf regee- ringspartijen in het Kasteel Oud-W assenaar" Gisteravond werd in het Kasteel Oud-Wasse naar onder voorzitterschap van den heer Breed- veld een gecombineerde vergadering gehouden van de kiesvereenigingen der vijf partijen, wier vertegenwoordigers zitting hebben in het kabi net. In zijn openingswoord wees de voorzitter er cp, dat deze vergadering geen unificatie en geen liquidatie van het afzonderlijk bestaan der ver schillende kiesvereenigingen beoogde, doch dat zij integendeel toonen wilde, hoe de pluriformi teit van levensovertuiging het volk rijker maakt, Dr. Kortenhorst spreekt Dr. Kortenhorst, sprekend over de katholieke partij, verklaarde van zijn standpunt ten volle de politiek van het kabinet te kunnen steunen, zelfs al zaten er geen katholieken in. Dit kabi net staat voor een zware taak te behouden wat er van onze rijk gegroeide sociale en cul- tureele wetgeving behouden kan worden door de ontstellende moeilijkheden, die van alle kan ten opduiken, heen. Het heeft de basis, waarop deze arbeid kan worden ondernomen, gelegd en het vertrouwen in het gezag daarbij versterkt: men veelt de zelfbewuste kracht aan het roer. Daardoor ver dient het genoemd te worden naast het na tionale kabinet Cort van der Linden. Als verdiensten van het kabinet noemt spr. nog zijn krachtige houding tegenover de revo- luticnnaire groepen; zijn juiste standpunt in zake de betrekkingen tusschen Kerk, Staat en Individu, en zijn sluitend-houden van het bud get. De wil om tot eenheid te komen is in ons volk sterker dan velen vermoeden. Op dit ka binet kunnen wij ons vereenigen. Welaan dan: „Sluit de gelederen". Rede mr. Wendelaar Mr. W. C. Wendelaar, voorzitter van de Liberale Staatspartij ziet deze vergadering even eens als een symptoom van het verlangen naar eenheid, dat in ons volk leeft. De liberalen ondersteunen de politiek van het kabinet geheel, omdat zij overeenkomt met wat zij steeds hebben voorgestaan. Bevreemdend was daarom in hooge mate de uitlating van mr. de Wilde tegen de lioeralen. Weliswaar heeft Z. Exc. zijn spijt over die verklaring betuigd, doch daarbij sprak hij niet over het verwijt aan de liberalen als zouden zij kalm gestemd hebben tegen eeen aantal door hem gedane bezuinigingsvoorstellen. Daar over zal hem echter nog opheldering worden gevraagd. Spr. twijfelt er niet aan of Minister de Wilde zal zijn partij ook hierin recht doen. Daarmee is dan voor de liberalen dit incident gesloten en spr. zal alles in het werk stellen om het voor de liberale partij als afgedaan te beschouwen. Het moge echter een les zijn. De heer H. W. Tilanus (Christ. Hist.) lid der Tweede Kamer, herinnerde aan de dagen van 1918. De harmonie en waardeering voor ernstig regeeringswerk is thans in de volksver tegenwoordiging even groot als toen. In de partijen leeft het bewustzijn, dat zij voor het nationale belang hebben op te komen vóór het partijbelang. Import van staatkundige beginselen uit het buitenland wijst spr. af. In naam van de vrij heid verwerpt hij Russische en Duitsche methoden. De almachtige God moge deze regeering lel den bij haar zware taak. Oud-minister J. J. C. van Dijk (A.R.j meende, dat het kabinet in wezen het parlementaire zeer dicht nadert. Hij erkende de gegrondheid van veel critiek op het parlementarisme, doch ook de mogelijkheid tot gezondmaking door ge- zagsversterking der regeering en beperking van de volksvertegenwoordiging binnen het kader van onze eigen staatsorde. Bij het vervullen van zijn zware taak kan dit kabinet een groot deel van het volk achter zich weten óók wanneer er lasten moeten worden opgelegd. Alleen zóó kan revolutie worden voorkomen, die men zie naar het buitenland! alleen e verwoesting kan brengen. Gezag en vrijheid moeten in ons regeerings- systeem worden uitgebalanceerd niet langs de wegen van het fascisme. Dan overwinnen wij den chaos. Mr. Joekes Na het zingen van het Wilhelmus sprak Mr. A. M. Joekes (V. D.), die in de groote stem- menmeerderheid, waarmede de voornaamste wetten in de Kamer werden aangenomen, het bewijs zag van een toenemend begrip voor sa menwerking der partijen onderling. Spr. nam het op voor de democratie, die on ze staatsinstellingen heeft doortrokken en in haar taakverdeelend en inzichteischend systeem groote krachten vrijmaakt voor de maatschap- Pij. Aan minister Colijn is een telegram gezon den, waarin hem en het gansche ministerie de verzekering van steun en waardeering wordt ge geven en hem kracht en wijsheid bij de uitvoe ring van zijn program tot nationaal herstel wordt toegewenscht. (Adv.) Nuttige maatregel in den strijd tegen diefstallen van rijwielplaat jes Het aantal rijwielbelastingmerken, dat steeds maar door gestolen wordt, is zeer groot. Er is bij die diefstallen echter ook nog sprake van seizoenwerk. De laatste maanden van het be lastingjaar is de diefstal het geringste, omdat per 1 Augustus de nieuwe belastingplaatjes we der in omloop zijn gebracht, dan worat het weer een quene maken op de politie-bureaux van bestolen wielrijders. Alle uitgevonden en in den handel gebrachte houders hebben daarin geen verandering kun nen brengen. Thans heeft men een anderen weg ingesla gen. Het Eerste Nederlandsche Middenstands Ziekenfonds te Den Haag heeft zijn afdeeling ongevallenverzekering een speciale branche op gericht, die zich uitsluitend zal bezighouden met de registratie van rijwielbelastingmerken. Op het belastingmerk, dat onder de zegelwet vallende, niet zonder meer mag worden be schadigd, wordt een nummering door ponsen aangebracht, op de plaats en wijze, zooals dit door het Departement van Financiën werd goedgekeurd. Bij ieder plaatje wordt mede ge leverd een certificaat, waarop met correspon- deerende nummering naam en adres van de(n) geabonneerde wordt vermeld. Wordt het plaatje toch nog gestolen, dan wordt den geabonneer de gratis en franco een duplicaat met hetzelfde nummer verstrekt. De diefstal-kans zal echter belangrijk min der worden, want bedoelde maatschappij heeft er voor zorggedragen, dat zoowel door politie als langs andere wegen het publiek kennis krijgt van deze nieuwe ingevoerde registratie. Daardoor zal een genummerd plaatje zeer moei lijk verkoopbaar zijn, wanneer het certificaat niet gelijktijdig kan worden overgelegd. En waar dat certificaat veilig ten huize van den wielrijder ligt, krijgt de dief geen kans dat document mede te ontvreemden. Koopt iemand toch een genummerd plaatje zonder certifi caat. dan weet hij met een zekerheid van 100 pet. dat hij zich schuldig maakt aan heiing. Deze registratie is gratis voor de verzeker den van deze maatschappij in de afdeeiingen rijwiel-, ongevallen-verzekeringen en wiel rijders-wettelijke-aansprakelijkheids-verzekerln- gen. Aan niet-verzekerden wordt de gelegen heid geboden zich te abonneeren op de jaar- lijksche toezending van het belastingmerk het geen telkens in de maand Juli franco aan huis geschiedt. Kosten zijn inclusief het recht van gratis remplaceering bij diefstal slechts £0 ets. boven den prijs van het plaatje, naar groote waarschijnlijkheid dit komende jaar ƒ3 00 zal worden. BATAVIA, 16 Mei. (Aneta). De door den Zeekrijgsraad te Soerabaya veroordeelde offi cieren van de „De Zeven Provinciën" zullen waarschijnlijk 4 Juni a.s., voorzoover hun zaken in hooger beroep worden behandeld, voor het Hoog Militair Gerechtshof van Ned.-Indië te recht staan. De heer Aalberse c.s. heeft een voorstel inge diend tot wijziging van het reglement van orde der Kamer, welk voorstel ten doel heeft de in stelling van een vaste commissie voor Indische Zaken. het Voorjaar, koop tijdig een pot HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Mor- genconcert NCRV 10.00 Gramofoonmu ziek 10.15 Morgendienst door ds. J. C. Schröder 10.45 Leger des Heilskwartier- tje KRO 11.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln O.P. 12.00 Politieberichten 12.15 Het Kro-orkest o. 1. v. Marlnus van 't Woud 1.05 Th. Ligthart: „De Pan- Europeesche Economische conferentie" 1.20 Het Kro-orkest NCRV 2.00 Cursus fraaie handwerken door mej. G. Abllj 3 00 Vrouwenhalfuurtje. „Meisjes, die de moeite waard zijn" door mej. E. G. Linde boom 3.30 Gramofoonmuziek 3.45 Verzorging zender 4.00 Bijbellezing door ds. J. Drenth 5.00 Cursus handenarbeid voor onze Jeugd door H. J. Steinvoort 5.30 Concert door A. C. de Hoop. viool en Mac Crafford, studio-orgel 6.30 Spreker namens de Vereenlglng voor Volkenbond en Vrede. Prof. mr. V. H. Rutgers: „De 18 Mei Volkenbondsdag" 6.45 CNV-kwar- tiertje 7.00 Politieberichten en persbe richten van het Ned. Chr. Persbureau Pl.m. 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 Week overzicht door Corn. A. Crayé 8.00 Zang door het Gemengd Dubbelkwartet „Geloof en Strijd" te Utrecht o. 1. v. D. J. van Doorne 9.00 Het NCRV-klein-orkest o. I. v. Piet V. d. Hurk. Solist Theo van der Pas, piano 11.00 Gramofoonplaten II.30 Sluiting. HILVERSUM, 801 M. AVRO 8.00 Tijdsein Avro-klok 8.01 Gramofoonmu ziek 10.01 Morgenwijding 10.15 Ge wijde muziek 10.30 Vioolrecital door Bo ris Lensky. A. d. vleugel: Egbert Veen 11.00 Knipcursus kinderkleeding door mevr. Ida de Leeuw—van Rees. 13e les 11.30 Pianorecital door Maarten Wils 12.00 Tijdsein Avroklok 12.01 Lunch concert door het omroeporkest o. 1. v. Nico Gerharz 12.45 Gramofoonmuziek 1.00 Omr.orkest 2 u. Elias v. Praag leest schet sen van Alex Frank 2.30 Omr .orkest 3 u. Verv. knipcursus door mevr. Ida de Leeuwvan Rees, 23e les 3.45 Verzorging zender 4.00 Mevr. Antoinette van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen 4.30 Gramofoonmuziek 4.45 Aan den vooravond van den Goodwlll-day 5.00 Voor grootere kinderen door mevr. Antoi nette van Dijk 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest 6.30 Sportpraatje door H. Hollan der 7.00 Kovacs Lajos en zijn orkest 7.25 Overschakeling op den versterkten zender 7.30 „BergliefhebberAan dacht" door H. G. Tulp 8.00 Tijdsein Avro-klok 8.01 Vaz Dlas 8.05 Cause rie door W. P. F. van Deventer: „Het na tionaal Luchtvaartfonds" 8.15 Aanslui ting met het Concertgebouworkest en het koor van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afd. Amsterdam. Solisten: To van der Sluys sopraan, Suze Luger, alt, Louis van Tulder, tenor en Willem Ra- velll, bas-bariton. Leiding: dr. Willem Men gelberg 9.45 De brug van klassiek naar populair, gramofoonmuziek 10.00 Kovacs Lajos en zijn orkest 11.00 Vaz Dias 11.10 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein en sluiting. BRUSSEL, 322 M. 1.30 Oude dansmu ziek (gr.pl.) 5.15 Populair concert o. 1. v. Franz André 8.20 Het omroeporkest o. 1. v. Arthur Meulemans 9.20 Vervolg con cert door het omroeporkest 10.30 Ope rettemuziek (gr.pl.). BEROMUNSTER, 540 M. 6.20 Popu laire gramofoonmuziek 7.45 Gramofoon muziek. BRUSSEL, 484 M. 1.30 Gramofoonmu ziek 5.20 Wagnerconcert o. 1. v. Arthur Meulemans 8.20 Het omroeporkest o. 1. v Franz André 9.35 Het omroeporkest 10.30 Het omroeporkest. LUXEMBURG, 1304 M. 7.00 Duitsche avond. Gevarieerd gramofoonplatenconcert 7.25 Duo's, te zingen door Elisabeth Corty en Venant Pauké 7.40 Vervolg duo's 7.50 Gevarieerd concert door het omroep orkest o. 1. v. Henri Pensis 8.40 Vervolg Duitsch concert 9.00 Symphonieconcert door het omroeporkest o. 1. v. Henri Pensis. Solist André Cassedanne 9.40 Gevarieerd gramofoonplatenprogramma 10.20 Dans muziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 Orkest muziek uit hotel ,,d' Angleterre" 3.05 Het omroeporkest o. 1. v. Fritz Mahler 8.30 Russische muziek door het omroeporkest 11.10 Dansmuziek uit „National-Scala". BERLIJN, 357 M. 4.20 Het kleine om roeporkest o. 1. v. Willy Stelner 7.20 Gramofoonmuziek 9.20 Agnes Leydhec- ker, alt. zingt 12.20 Gramofoonmuziek. HAMBURG, 332 M. 1.20 Gramofoon muziek 2.35 Gedeelten uit „Der Rosen- kavalier", muziek van Richard Strauss 11.20 Fantastische orkestmuziek door de „Kieler Orchestergemeinschaft" o. 1. v. Hans Dörlng 12.25 Handel-concert door orkest m. m. v. solisten. KEULEN, 456 M. 12.20 Het omroepor kest van München o. 1. v. Karl Liszt 1.20 Het omroep-klein-orkest o. 1. v. Leo Eysoldt 6.80 Vesperconcert 9.20 Het versterkte omroeporkest o. 1. v. dr. Wilhelm Busch- kötter 10.55 Concert door het Omroop- schrammelkwartet. DAVENTRY, 1500 M. 12.20 Het Rut- land Square en New Victoria Orkest o. 1. v. Norman Austin 3.20 Vesper ln de Westminster Abbey 8.20 Eerste bedrijf van Richard Strauss' „Arabella" Dirigent: Clemens Krauss 9.55 Het Radio Militair Orkest o. 1. v. B. Walton O'Donnell 11.50 Howard Jacobs en zijn Band ln café Anglais. PARIJS (POSTE PARISIEN), 323 M. 8.05 Gramofoonmuziek. PARIJS (RADIO), 1648 M. 12.50 Het Victor Pascal-orkest 8.20 Kamermuziek 10.50 Dansmuziek door het „Braillv- orkest". MILAAN, 369 M. 5.30 Dansmuziek 8.00 Gramofoonmuziek 8.25 idem 9.05 i idem 9.15 Uitzending uit het Teatro Comunale te Florence: „La forza del Desti- no", opera van Verdi. ROME, 421 M. 5.30 Vocaal en instru mentaal concert 7.50 Gramofoonmuziek 8.25 idem 9.20 Uitzending uit het Theater „Vittorlo Emanuele" te Florence: „La forza del Destino", opera van Verdi. WEENEN, 507 M. 4.30 Carlotta Anelli, sopraan, zingt liederen van Otto Rosenber- Ber 8.05 Russische populaire muziek door het omroeporkest o. 1. v. Max Schön- herr - 9.50 De „Wiener Symphoniker" o. 1. v. Martin Spörr 11.20 Gramofoonmu ziek. WARSCHAU, 1345 M. 4.55 Populaire muziek door orkest en solisten 8.20 Pro gramma ter gelegenheid van het Noorsche Nationale Feest 9.35 Populaire muziek 10.50 Dansmuziek 11.25 idem. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ OBCDBCDBCDBCDBCOBOBCD1C3HCD m is aan onze bureaux verkrijgbaar een op stevig carton uitgevoerde 0 van gegevens omtrent Bij verzending p. post, wordt de prijs met 10 ets. verhoogd. Aanvragen te richten: ADMINISTRATIE N. Z. VOORBURGWAL 67-73 Amsterdam-C. - Giro 22884 OlOUOBCDBCDBCDBCDIiOlOHO* R.K. Universiteit Geslaagd voor het doctoraal examen ln de Germaansche Taal en Letterkunde (Duitsch) mej. J. Th. W. Elders te Goch (D.). Academische examens LEIDEN. Doctoraal examen Indisch recht de heer Sidarto Dibjopranoto; doctoraal examen geneeskunde de heeren H. G. Ruhaak en K. A. F. Houwert. AMSTERDAM, 16 Mei 431 vette kalveren: le kwaliteit 4650, idem 2e kw. 3444, idem 3e kwaliteit .2432, 59 nuchtere kalveren 36 per stuk, 449 varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 3940, zware varkens 3839, vette varkens 3839 per K.G. slachtgewicht, 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren groote aanvoer, handel kalm, prijzen hetzelfde, afloop slee- pend. Varkens matige aanvoer, winig handel, prijzen iets lager. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Mei. Aange voerd 700 Kg. Roode kool 1.60—1.70; 1350 Kg. Gele kool 1.301.50; 5000 bos Rabarber 0.90. NOORD-SCHARWOUDE, 16 Mei 3800 K.G. Roode kool 1—2, 5000 K.G. D. witte kool 1.80—2.70, 1300 K.G. Gele kool 1.30—1.80. PURMEREND, 15 Mei. Op de Gemeentelijke Kaasbeurs waren heden aangevoerd 23 partijen kaas, wegende 62000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs 16.50. PURMEREND, 15 Mei. Coöp. Eierveiling. Aan voer 250.000 eendeieren 2.402.60 per 100. Aan voer 110.000 kipeieren: 70-80 kilo 3.00—3.90, 65-66 kilo 2.50—2.70, 63-64 kilo 2.30—2.50, 60-62 kilo 2.10—2.40, 58-59 kilo 2.10—2.30, 56-57 kilo 2.00— 2.20, 53-55 kilo 1.70—2.00, 50-52 kilo 1.50—1.70 per 100 stuks. WOERDEN, 16 Mei. Kaasmarkt. Aanvoer 400 partijen: le soort met R.M. 18.0020.00, 2e s. met R.M. 15 0017.00. Handel matig. (Niet officieel) 5de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 16 Mei 1934 Hooge Prijzen 10002186 6618 9941 14053 18463 400.— 4877 10462 12443 200.— 12373 13314 14948 16873 18163 100.— 527 1896 2013 2660 3157 5046 8119 11027 14441 14612 19286 20204 Prijzen van 70. 73 104 159 641 682 784 887 943 1198 1360 1548 1574 1766 1844 2183 2226 2271 2339 2460 2474 2531 2556 2739 2776 2937 2985 3094 3311 3315 3456 3633 3759 4064 4129 4252 4333 4483 5088 5172 5217 5235 5328 5360 5422, 5507 5598 5625 5825 6097 6181 6229 6300 6710 6840 7011 7210 7405 7678 7762 7792 7867 7886 8025 8078 8248 8286 8409 8448 8540 8638 8928 9075 9246 9373 9722 9777 9838 9846 10097 10127 10176 10316 10342 10418 10453 10535 10544 10692 10695 10762 11072 11454 11546 11691 11776 11815 11831 11850 11855 11948 12223 12551 12676 12789 12897 12948 12992 12998 13148 13370 13401 13561 13608 13770 14077 14179 14182 14186 14392 14481 14503 14579 14588 14616 14779 14926 14961 15012 15016 15057 15160 15662 15726 15761 15956 16164 16327 16440 16454 16498 16638 16720 16723 16748 16764 16790 16853 16905 16951 16997 17031 17060 17208 17269 17615 17813 18605 18614 18651 19111 19247 19447 19500 19551 19582 19601 19655 19792 19842 19909 19940 20312 20355 20596 20701 20835 20897 20962 21000 Nieten 40 142 154 206 223 257 332 336 337 358 378 443 564 586 621 930 934 946 1034 1145 1148 1238 1249 1310 1386 1469 1570 1602 1658 1749 1769 1862 1945 1950 2022 2036 2046 2056 2067 2070 2095 2109 2146 2157 2301 2326 2327 2345 2351 2390 2417 2485 2490 2548 2606 2685 2718 2740 2762 2763 2839 2849 2860 2882 2897 2910 2924 2926 2930 2982 3012 3027 3052 3064 3138 3146 3149 3195 3221 3245 3254 3330 3392 3398 3411 3419 3493 3542 3570 3698 3705 3719 3799 3831 3896 3925 3958 4023 4075 4094 4161 4170 4209 4223 4264 4301 4364 4552 4560 4627 4667 4678 4729 4750 4773 4782 4824 4830 4886 4893 4939 4942 4967 4983 4991 5002 5005 5025 5073 5115 5179 5324 5381 5531 5559 5624 5657 5665 5631 5779 5829 6079 6129 6155 6158 6387 6560 6603 6649 6656 6662 6684 6768 6779 6802 6804 6861 6877 6894 6929 6956 7012 7069 7130 7176 7185 7201 7231 7257 7282 7288 7314 7355 7358 7388 7545 7574 7609 7633 7777 7865 8160 8175 8176 8211 8238 8317 8327 8374 8430 8456 8458 8576 8632 8691 8739 8903 8940 8970 9040 9115 9301 9314 9364 9383 9385 9399 9524 9528 9536 9572 9659 9702 9725 9735 9780 9784 9844 9889 9946 9961 9973 9991 9999 10088 10260 10318 10345 10347 10395 10474 10496 10513 10520 10660 10708 10711 10768 10863 11040 11107 11110 11152 11165 11224 11232 11326 11405 11440 11559 11575 11595 11673 11684 11800 11857 11859 11896 11936 12045 12056 12077 12079 12126 12136 12137 12216 12218 12298 12304 12313 12317 12335 12376 12402 12423 12493 12522 12530 12561 12613 12634 12675 12686 12715 12729 12765 12824 12838 12839 12866 12884 12966 13013 13048 13067 13095 13099 13268 13324 13357 13358 13368 13385 13451 13467 13469 13517 13523 13558 13591 13663 13691 13692 13716 13737 13750 13872 13889 13893 13949 14047 14237 14284 14299 14316 14432 14510 14555 14585 '14617 14622 14648 14682 14684 14709 14739 14785 14799 14882 14933 15023 15024 15182 15186 15206 15286 15328 15388 15417 15433 15479 15578 15611 15621 15657 15755 15784 15801 15832 15887 15888 15908 15919 15954 15959 16020 16035 16074 16084 16129 16183 16235 16305 16308 16314 16324 16420 16455 16473 16497 16502 16509 16527 16597 16618 16639 16736 16787 16821 16858 16866 16869 16888 16900 17051 17108 17145 17175 17131 17196 17199 17202 17250 17302 17344 17353 17365 17393 17460 17535 17537 17603 17604 17611 17628 17731 17784 17821 17837 17871 17936 17977 18021 18029 18077 18086 18181 18196 18222 18281 18288 18299 18501 18514 18518 18556 18568 18569 18576 18584 18643 18679 18739 18769 18802 18809 18834 18835 18858 18891 19034 19052 19140 19160 19174 19201 19315 19334 19409 19410 19413 19473 19553 19564 19580 19628 19641 19675 19714 19789 19861 19869 19893 19902 20040 20120 20132 20152 20186 20198 20240 20290 20305 20347 20452 20465 20475 20487 20660 20671 20771 20838 20845 20965 20975 Volgens het jaarverslag van de Maekubee waren de bedrijfsresultaten van de Ameri can Enka en van de Britsche Enka in 1933 meer bevredigend dan in voorafgaande ja ren, maar moest de waarde der deelnemin gen tengevolge van de koersdaling van den dollar lager gesteld worden. Een afschrij ving van f 4V2 millioen zou op dit actief noodig zijn. Het hoogere winstcijfer van f 551.782 tegen f 10.243 vorig jaar spruit voort uit een restitutie van de veel betaalde registratierechten, betreffende American Enka shares. De Cult. Mij. Ngredjo boekte in 1933 een ivinst van f 47.645 tegen een verlies van f 8.128 het vorig jaar. Het dividend bedraagt 8/2 pCt. (vorig jaar nihil). Hoofdzakelijk aan de oploopende rubberprijzen is het hoo ger ivinstcijfer te danken aeioeest. Het verlies van de -reen. Glasfabrieken over 1933 bedraagt, inclusief het verlies van het vorig jaar ad f 25.594, f 32.220. De can ting enteereing en van het buitenland hebben de onderneming zwaar getroffen. De regee ring heeft op 26 Januari 1934 den invoer van glaswerk gecontingenteerd, hetgeen, naar verwacht wordt, aan <$ijn doel zal beant woorden. De Batava Marg. fabrieken boekten in 1933 een voordeelig saldo van f 114.984. Na vermindering van het nadeelig saldo van het vorig jaar ad f 306.962 bedraagt het na deelig saldo f 191.798. In den afzet naar Engeland kwam geen verbetering en de prijsverhouding, eenerzijds tot natuurboter en anderzijds tot vloeibare oliën, welke van Heffing zijn vrijgesteld, had tot gevolg, dat de uitbreiding van het debiet hier te lande niet mogelijk was. De Nederl. Staatscourant maakt melding van de oprichting van de N.V. Haven van Vlissingenwaarvan het doel is, het exploi- teeren van havens, handelsterreinen en handelsinrichtingen te Vlissingen. Het ka pitaal bedraagt f 1 mill, verdeeld in 200 aandeelen elk groot f 5000. In de op 23 Mei a.s. te houden vergade ring van aandeelhouders der Nederl. Cen- traalspoorw. Mij. zal een voorstel in bedan- deling komen tot ontbinding de maat schappij. De vertegenwoordigers van 23 circulatie banken, vereenigd bij de Bank voor Intern. Betalingen te Bazel, namen een resolutie aan, waarin zij verklaarden als einddoel van hun monetaire politiek te beschouwen het herstel van de stabiliteit van het geldwezen op de basis van den gouden standaard, zoodra de omstandigheden hiertoe gunstig zijn Zij waren van oordeel, dat de B I. B. geroepen moet zijn, een steeds belangrijker rol te spelen, vooral met het oog op het onderzoek van de regels, te volgen bij de toepassing van den gouden standaard. Volgens „Ag. Econ. et Fin." zijn de mee ning sv er schillen tusschen de tin-onderne mingen van Belgisch Congo omtrent de toe treding tot het intern, tinkartel bijgelegd, zoodat thans alle tin-Producenten zich zon der voorbehoud bij het Belgisch tinkartel hebben aangesloten. Het rubber-restrictieplan treedt in Britsch Indië op 1 Juni a.s. in werking. Vóór dien datum zal geen verbod worden uitgevaar digd, om rubber te expotfeeren, dat niet vergezeld gaat van een certificaat van oor sprong. De her-export van deze rubber na 1 Juni a.s. uit eenig land, dat tot het restric tie-schema is toegetreden, zal verboden zijn. Inzake de transfer wordt te Londen ge vreesd, dat het aantal dergenen, die geloo- ven, dat op het laatste moment nog een oplossing kan worden gevonden, klein is geworden. In goed ingelichte kringen is men van meening, dat de uitstelling van deviezen-clearing niet vermeden zal kunnen worden. De Italiaansche staatscourant bevat een decreet, waarbij de invoer van bepaalde soorten zijde verboden wordt, ten einde de Japansche dumping tegen te gaan. De daling der inkomsten van de Duitsche Reichsbahn is in 1933 vrijwel tot stilstand gekomen. De totale inkomsten bedroegen M. 2920 millioen tegen M. 2934 millioen vo rig jaar. De daling bedraagt dus nog slechts 0.5 pCt. Vergeleken bij 1929 waren de in komsten echter 45.4 pCt. lager. n De Friedrich Krupp Ag. werd veroordeeld bij de lossingen en couponbetalingen van ds 6 pCt. dollar-leening 1924 niet de gedépré- cieerde waarde, maar de effectieve goud- waarde te berekenen. De afzet van de Ford Motor over de ge heele wereld in de eerste 4 maanden be droeg 278.533 wagens tegen 107.699 wagens het vorig jaar. De grootste toeneming ver toonde de binnenl. afzet n.l. 77.750 tot 214.733 wagens. De afzet in Europa steeg 36 pCt. v Ford ziet in de huidige situatie niets ver keerds. Verschillende teekenen wijzen er op> dat Fords vroegere voorspelling bewaar heid wordtn.l. dat zij, die hun prijzen ver hoogd hebben middelen en wegen zullen vinden om deze weer te verlagen. De totale afzet van de General Motors Corp. bedroeg in 1933 569.01 mill, tegen 432.11 millioen het vorig jaar. In het be drijf werd 20.20 mill, belegd, terwijl het vorig jaar hieraan 60 millioen onttrokken werd. Vit Youngstown wordt gemeld, dat de vakvereenigingen van arbeiders in de staal industrie voornemens zijn, binnenkort den 6-urigen werkdag en de 30-urige werkweek te eischen, bij een minimum-loon van 6. Het Cities Service concern kon zijn posi tie in 1933 belangrijk verbeteren. Het over schot aan liquide middelen boven vlottende verplichtingen steeg van 4.48 mill, in 1932 tot 21.14 mill. Te betalen notes daalden met 11.47 mill, en de vaste schulden met 2.69 mill. De kasmiddelen bleven onveran derd en vóór 1942 staat het concern niet voor het vervallen van belangrijke leenings- schulden. Wanneer Roosevelt's gevraagde credieten van 1322 millioen voor den economischen opbouw worden toegestaan, zal Amerika publieke staatsschuld een nieuw record hoogte bereiken van S 31.834.000.000. De waarde van den Engelschen invoer be droeg in April 56.33 mill, of 5.19 milt- meer dan in April 1933. De waarde van dM1 uitvoer 30.09 mill, of 3.70 mill. meer. De inkomsten van de Chicago Milwaukee bedroegen in 1933 8.52 mill, tegen een ver lies van 287.942 vorig jaar. De vrachtont vangsten waren in het eerste kwartaal 1° vCt. lager maar in het tweede 33 y2 pCt- hooger. Per saldo waren de ontvangsten 1933 1.8 pCt. hooger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6