i UIT DEN OMTREK PER VLIEGMACHINE DE WERELD ROND 10 Men óciïujfi om: QD |Vyh\ >J' Het Geheim van het open Raam WOENSDAG 16 MEI 1934 BURGERWACHT IN VELSEN Propaganda te Santpoort Rede burgemeester Rambonnet Burgerwacht doet niet aan politiek IN HEET WATER GEVALLEN Arbeider gewond Bloemendaal als gastvrouw BLOEMENDAAL HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE DRIEHUIS HEEMSTEDE SANTPOORT ZAANDAM VELSEN IJMUIDEN ZANDVOORT RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Moderne Aardrijkskunde VOETBAL POLITIE-VOETBAL DAMMEN Haarlemsche Damclub VRAGENBUS BILJARTEN Om den Nobelsbeker DUIVENSPORT Postduivenver. „De Snelvliegers" AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL Detective-verhaal dooi ANTHONIE GILBERT Dinsdagavond belegde de Burgerwacht van Velsen een propaganda-vergadering in „De Weyman" te Santpoort. De voorzitter van de afdeeling Velsen, de heer Ten Broeke, opende met een welkom aan beide sprekers, burgemeester Rambonnet en Pater Arts, en lichtte in het kort het doel der vergadering toe, zijnde eventueele uitbrei ding van de afdeeling Santpoort en zoo moge- lilk oprichting eener zelfstandige afdeeling, zoo als die ook bij de stichting van de Velser Bur gerwacht in de statuten voor oogen was ge steld. Hierna nam Velsen's burgemeester, als hoofd der Burgerwacht het woord. Sedert de oprichting in 1918 is, volgens spr., veel veranderd en vooral od gebied van revolu tie heeft men in dat tijdsbestek veel kunnen ieeren. Door deze ervaringen is men tot de bevinding gekomen dat eenige reorganisatie in de Bur gerwachten wel vereischt is. Want nog steeds bestaat niet de minste twijfel over het be staansrecht eener Burgerwacht. Zelfs is dit be staansrecht in zeker opzicht nog meer gemoti veerd. sinds de woelige dagen van 1918. Had men toen nl. alleen rekening te houden met de elementen van links, thans heeft men te dienen als stootblok tusschen botsingen hiervan met stroomingen van tegengestelde zijde, waar aan eveneens illegale aspjraties allerminst vreemd zijn. Speciaal in een gemeente als Velsen, waar deze elementen rijkelijk zijn vertegenwoordigd en die door de geografische situatie, een be langrijk punt is, moet voor 'n lichaam, dat het wettig gezag ter zijde staat, gezorgd worden. Nog steeds is gebleken, dat het politiecorps bij politieke botsingen ontoereikend is. Weliswaar bestaat er in Velsen nog een burgerwacht, maar de ontwikkeling der ge meente van de laatste jaren, maakt een gron dige reorganisatie noodzakelijk. Vooral de Sant- poortsche afdeeling moet worden aangepast aan veel nieuwe toestanden. Ook is het aanblijven van z.g. papieren leden niet langer gewenscht. Zij die toetreden als lid, worden ook verplicht tot geregelde deelname aan de oefeningen. Voor het lidmaatschap is geen leeftijdgrens gesteld, daar het arbeidsveld der burgerwacht zoo veel zijdig is, want behalve een gewapende weer macht, heeft men ook wachtposten en een levensmiddelendienst, terwijl vooral de lucht beschermingsdienst een ruim arbeidsveld voor de burgerwacht open legt. Willen al deze diensten evenwel goed fungee- fen. dan moet men beschikken over een ont zaglijk aantal manschappen. Daarom is het te wenschen, dat het besef van de groote waarde van eigen huis en vrijheid en de aanhankelijkheid aan het Huis var Oranje, dat ons volk door moeilijke jaren heeft heengeleid, veel mannen in Santpoort zal be wegen zich aan te sluiten bij de Burgerwacht. In de pauze werden invulformulieren uitge reikt, waarvan door vele aanwezigen gebruik werd gemaakt om zich als lid aan te melden. Vervolgens werd medegedeeld dat als oefen avond voor de afdeeling Santpoort, de Woens dagavond is vastgesteld. meentebestuur ten raadhuize worden ontvan gen. Voorts zal er aan verbonden worden een ex cursie naar de gemeentelijke kweekerij en naar de gemeentewerf aan den Zeeweg. De gehuwde arbeider P. K. ten Brink, wonen de te Amsterdam en in dienst van de firma Henskens, welke te IJmuiden op het terrein van de Hoogovens een schilderwerk in uitvoe ring heeft, had Maandagmiddag het ongeluk op het Hoogoventerrein in een put met heet water te vallen, waardoor hij brandwonden aan het linkerbeen bekwam. Nadat de verband- dienst van het bedrijf eerste hulp had verleend, werd de gewonde per auto naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. i ut In een geestige toespraak verklaarde Pater W. Arts M.S.C., het wezen der burgerwacht. Voorop stelde hij, dat de burgerwacht geen politieke instelling ze stelt zich niet tot doel het staatkundig streven eener regeering, des noods met wapengeweld op te dringen,maar de verdediging van het hoogste goed van een volk, den eigen haard en vrouw en kind. Het eenige wat de burgerwacht met politiek Uitstaande heeft, is dat ze zich kant tegen die Politiek, die langs den weg van wapengeweld tot haar doel tracht te komen. Overigens is de burgerwacht de meest denk baar vredelievende vereeniging, omdat haar hoogste doel de rust en orde is en zij er steeds voor waakt, bloedige botsingen te voorkomen. Uit de geschiedenis is gebleken dat men hier dikwijls te laat is geweest om politieke onheilen log af te wenden, omdat men er niet op voor bereid was. Over het algemeen was de Holland- sche burger niet strijdlustig, maar als het moest, dan kon hij ook in vuur en vlam ge raken, voor de bewaking van wat hem dier baar was. Wie om zich heen ziet naar de heerschende Politieke verwarring, raakt ervan overtuigd, dat bet inderdaad nu moet. Spreker besloot met een dringend beroep op alle weidenkenden in Santpoort, zich aan te sluiten bp de burgerwacht, voor beveiliging van vorstenhuis en volk. Het pleit niet voor de Santpoortsche jonge generatie, dat de belangstelling voor deze in teressante vergadering zoo bedroevend klein Was. Vooral van het katholieke deel hiervan bad men wat meer verwacht. De jaarvergadering van de Vereeniging van Directeuren van Openbare Werken van Noord- Holland, zal dit jaar op Zaterdag 26 Mei in hotel Roozendaal te Overveen worden gehouden. De directeuren zullen officieel door het ge- De begrooting 1934 Daar Ged. Staten de begrooting 1934 niet hebben goedgekeurd op slechts twee posten, stelen B. en W. voor: de uitkeering uit het gemeentefonds te verminde ren met f 54.090.en de bijdrage van de pro- vinicie in de kosten van verpleging van on- en minvermogenden tuberculoselijders te vermin deren met 113.Het verschil zal gelijk wor den gemaakt door gebruikmaking van de re serve. R.K. Kiesvereeniging Naar wij vernemen is op de laatstgehouden bestuursvergadering der R.K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" o.a. het vraagstuk der jongeren aan een bespre king onderworpen. Men was van oordeel, dat de verwarde tijden, die wij thans beleven, het nood zakelijk maken, dat de volle aandacht moet worden geschonken aan de dwaalbegrippen die allerwege worden verkondigd. Dat velen hier door gevaar loopen den koers kwijt te raken laat zich licht begrijpen en dat dit gevaar bij de jongeren het grootst is hoeft geen nader be toog. Teneinde de Katholieken van voorlichting te dienen en vooral de jongeren duidelijk te ma ken, dat ook in de kiesvereeniging het aanpas singsproces voortgang heeft zullen in den loop dezer maand een drietal vergaderingen plaats hebben, waarop deze materie uitvoerig wordt behandeld. De heer A. L. H. Klein, Voorzitter van de Vereeniging van R.K. Gemeenteraadsleden in den Kieskring HaarlemVelsen heeft zich be reid verklaard als spreker op te treden. De eerste vergadering heeft plaats op Don derdag 17 Mei te Zuid-Schalkwijk; op Donder dag 24 Mei de tweede te Spaamwoude; de derde te Halfweg op Donderdag 31 Mei (Sacraments dag). Tevens is besloten de bekende brochure „Hou zee of Hou vast" massaal te doen verspreiden. Moge de activiteit van het bestuur met succes bekroond worden. Geen vroolijk jubileum De harmonie-ver- eeniging „Soli Deo Gloria" mag in haar 25e le vensjaar niet veel vreugde beleven. De grootsche concours-plannen zijn in het water gevallen, door gebrek aan deelnemers, en alsof dit nog niet genoeg was, ging het in de vereeniging zelf bovendien nog zóó slecht, dat dezer dagen zelfs de vraag aan de orde kwam of verder voortbestaan wel gemotiverd was. Het wil ons inderdaad voorkomen, dat de be langstelling voor de harmonie-muziek in Vel sen, in groote mate gedaald is, sedert de zomer avond-concerten in Velserbeek, IJmuiden en Santpoort gestaakt zijn, wegens opheffing der gemeentelijke subsidies. Het verlies van deze concerten, wordt door de bevolking meer betreurd dan men aanvankelijk zou denken. Maar nog betreurenswaardiger zou het zijn, als door dit gebrek ean belangstelling, een roem zuchtige katholieke vereeniging als „Soli Deo Gloria" verdwijnen moest. Gelukkig dan ook, is dit onheil op een druk bezochte ledenvergadering, die Dinsdagavond in het Huis te Velsen, gehouden werd, afgewend, en is het voortbestaan, waarschijnlijk zelfs ook een nieuwe bloei, der vereeniging gewaarborgd. De voorzitter P. Heeremans, die zijn mandaat ter beschikking had gesteld en zich niet her kiesbaar stelde, kwam dank zij energiek aan dringen van den geestelijk adviseur pater Arts en medebestuursleden op dit besluit terug. Ook de secretaris en de penningmeester, resp. de heeren Oorthuis en Fr. Wesselman, die vol gens rooster aftredend waren, werden met al- gemeene stemmen herkozen. Tijdens de algemeene besprekingen werd ern stige critiek uitgeoefend op de slechte opkomst bij de repetities, doch in de toekomst zal ge werkt worden, dat ook hierin, weder kentering ten goede komt. Na langdurige discussies werd deze 25e jaar vergadering besloten. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: H. J. W. VisserJ. C. A. de Haan; J. J. Kerkvliet A. M. P. Leuven; H. J. W .Witteveen— J. A. M. Teeuwen. Getrouwd: J. H. SchoutenA. Ch. v. d. Veldt; M. OckeloenJ. H. van Grootveld. Geboren: A. E. JessuzumJunod, zoon; M. F. WenninkBoerkamp, dochter; C. Jansen Mtïotz, dochter; M. BolkOnkenhout, zoon. Overleden: J. M. Zwarter, 91 jaar, wed. G. Driessen. Uitvoering Donderdag 17 Mei a.s. zal in de Concertzaal van Weyman te Santpoort de Re vue Operette „Volendam verhuist naar de Noordpool" van Jan Hensen opgevoerd wor den met medewerking van het dameskoor „Ar- cis" en Haarlemsch Klein Mannenkoor. Jaarvergadering „Santpoorts Bloei" Don derdag 17 Mei houdt de vereeniging „Santpoorts Bloei" haar jaarlijksche algemeene vergadering in Zomerlust. Aanvang 8.15 uur. Betere opkomst dan gewoonlijk is gewenscht! details na, waarover de stemmen staakten, wer den de voorstellen verworpen. Het laatste woord is echter aan den Raad, welke in zijn eerstvol gende zitting zal beslissen over deze materie. Ziekengeld bij werkverschaffing Het be- bedrag, dat voor de berekening van het zie kengeld der bij de werkverschaffing te werk gestelde arbeiders (ander endan visschers) als dagloongeldt, is vastgesteld op f f 2.50. Agenda Donderdag 17 Mei 's avonds 8.15 uur, algemeene vergadering R.K. Propaganda- club „St. Petrus", gebouw Josephgezellen, Bloemgracht. Schouw over de wateren Burgemeester en Wethouders der gemeente brengen ter alge meene kennis, dat de schouw over de wateren zal worden gevoerd op Zaterdag 26 Mei a.s. Poging tot inbraak Tusschen Zaterdagavond .1. en Maandagmorgen d.a.v. is een poging tot inbraak gedaan in den kruidenierswinkel van de Unie-Mij. aan de Frans Naereooutstraat te IJmuiden (O.). In de poort, waar zich een zij deur van dit perceel bevindt, zijn vier gaten on der den deurknop geboord met een draaiboor, welke men in den tuin achter het perceel vond. Tevens heeft men getracht via het W. C. raamp je binnen te komen, daar hieraan is gerukt, waardoor het Ijzeren staafje, dat tot afsluiting dient, gebroken is. Er wordt niets vermist, ter wijl de daders niet in het perceel zijn geweest. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Salarisverlaging Bij de bespreking van de voorgestelde salarisverlaging in de commissie voor Georganiseerd Overleg te Zandvoort, was men van meening, dat de voorstellen onaan vaardbaar waren. Wethouder Molenaar pleitte voor de salarisverlaging, daar anders van hooger hand dwang zal worden uitgeoefend. Op enkele IJMUIDEN, 16 Mei. Rijksvischafslag. Tarbot 0.70—0.90 per K.G. Griet 5.00—32.00 per 50 K.G. Tong 0.41—0.80 per K.G. Middel Schol 33.0042.00, Zetschol 27.0032.00, kleine Schol 3.00—26.00, Bot 1.50, Schar 2.60—6.30, Tong schar 25.00—30.00 per 50 K.G. Rog 16.00 per 20 stuks. Vleet 2.203.00 per stuk. Pieterman en Poon 1.8010.50, groote Schelvisch 30.00, mid del Schelvisch 29.0030.00, kl. midd. Schelvisch 12.5020.00, kleine Schelvisch 6.5012.50 per 50 K.G. Kabeljauw 19.00—48.00 per 125 K.G. Gullen 3.40—14.00 per 50 K.G. Leng 0.40—1.10 per stuk. Heilbot 0.60—1.05 per K.G. Wijting 3.80—5.40 per 50 K.G. Koolvisch 0.11—0.13 per stuk. Makreel 5.209.00 per 50 K.G. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen Ewald 310 manden 2840Roode Zee 120 manden 1460Bergen 39Q manden 3670. IJsselmonde 190 manden 2540.Azimuth 350 manden 2240.Alkmaar 560 manden 2260. LOGGERS R.O. I 570.—, Sch. 118 200—, K.W. 159 780 K.W. 74 1690.—, K.W. 91 500.—. val, maar voor doel werden de eenvoudigste kansen gemist. Slechts eenmaal had de links binnen succes, toen hij een voorzet van rechts inschoot. Jammer, dat hij een daarna gebles seerd raakte en voor het verdere deel van den wedstrijd op minder dan halve kracht mee speelde. Na de rust beproefde Alkmaar een omzetting van spelers, die o.i. weinig gelukkig was. Van de voorhoede ging weinig uit, terwijl midden linie en verdediging uitgespeeld leken. Geen wonder dat Haarlem den stand tot 25 wist op te voeren. Toen de oorspronkelijke opstelling hersteld was, ging het weer beter en maakte Staats op z'n eentje een heel goed doelpunt. Door een vergissing van den scheidsrechter ontging Haarlem nog een goal wegens penalty en zoo kwam het einde met 3—5 voor Haar lem. Deze wedstrijd was niet de mooiste van den dag; daarvoor werd er wat te forsch en te veel op den man gespeeld. Na afloop reikte commissaris Walraven met een hartelijk toespraakje de prijzen uit. Spr. hoopte dat deze dag geslaagd was, d.w.z. dat hij den geest van sportiviteit en broederschap had bevorderd. Haarlem verwierf den eersten prijs (wissel beker met medaille) bovendien den prijs voor het beste deelgemiddelde. De 2de prijs was voor Alkmaar, de 3de voor Zaandam en de 4e voor Amersfoort. „Als je met een auto in 3 kwar tier van den Haag naar Amster dam wilt rijden en je gaat om twee uur weg, waar ben je dan om half drie?" „In Leiden, meester, in het acade misch ziekenhuis." De Alkmaarsche politie Sportvereeniging hield gisteren op het Gem. Sportpark aldaar seriewedstrijden, waaraan werd deelgenomen door elftallen uit Haarlem, Zaandam, Amers foort en Alkmaar. Er werd onmiddelijk met heel veel vuur ge streden. Op het B-veld waren de Haarlemmers de Zaandammers verre de baas, want met 4—0 plaatsten de politiemannen uit de Noordhol- landsche hoofdstad zich in de finale. Op het Alcmaria-terrein speelde intusschen Alkmaar een harden strijd tegen Amersfoort. Er was veel goeden wil om tegen deze kam pioenen te winnen, en het gelukte ook. Want zoowel vóór als na de rust wist Alkmaar te scoren, terwijl daarentegen Amersfoort, door het stugge verdedigen van de Alkmaarsche achterhoede niet kon doelpunten. Zoo ging dus in den namiddag de finale tusschen Haarlem en Alkmaar. Eerst werd echter een wedstrijd gehouden tusschen de verliezers. Nu liet Zaandam zich van een andere zijde kennen. Het werd een prachtig gelijk opgaande strijd tegen de kam pioenen, en toen het einde kwam, was de stand weer gelijk. In de verlenging wist zoowaar Zaandam te scoren en met 54 kwam de zege voor de Zaankanters. De belangstelling van de talrijke bezoekers concentreerde zich echter op den strijd van Haarlem tegen Alkmaar. De Alkmaarders hadden het eerste succes, toen na een corner ter Horst kalm inschoot, welke bal de Haar lem-keeper uit z'n handen liet vallen. Toen echter begon de vermoeidheid een har tig woordje mee te spreken en ondanks het prachtig keepen, van Verbaan, was het spoe dig 1—3. Toch was Alkmaar herhaaldelijk in den aan- Door de gestadige uitbreiding van het leden tal der Haarlemsche Damclub werd vooral in het laatste jaar de behoefte aan een ruimer clublokaal ten zeerste gevoeld. Het bestuur der Haarlemsche Damclub is er thans in geslaagd een lokaliteit te vinden die in alle opzichten aan de behoeften voldoet, namelijk de groote tuinzaal van hotel „Royal", Stationsplein 2 te Haarlem. Met ingang van Maandag avond 2 Juli zan de Haarlemsche Damclub dit nieuwe clublokaal betrekken. De ontmoeting Excelsior (Wijkeroog)—DES was spannend en fraai. Langzamerhand liepen de gastheeren iets uit en bleven tenslotte met 82 car. in de meerderheid. De uitslagen zijn: ExcelsiorDES GertenbachBaart 174200 LamersNobels Sr. 99—125 v. Ellende Nijs 10093 Gerrits—v. Temrogd 64100 Nol—L. Vlug 90—100 DijkstraDekker 7566 Voorloopige stand 602—684 Vrijdagavond voortzetting in „Hof van Hol land" a. d. Groote Markt. Wedvlucht vanaf Vilvoorde. De uitslag was als volgt: P. J. van Daalen 1, 5, 12, 16, 30, 31; C. Kraan 2, 3, 6, 9, 15; J. de Vries 4, 20, 21, 23, 33; P. A. Bosse 7, 14, 22; J. Petri 8, 25; A. Sweerts 10, 13, 18, 19, 29; W. Petri 11, 17, 27, 32; J. J. Doeglas 24, 26; H. V. Roosdorp 2, 8, 34, 35. Wedvluchten vanaf Mons: H. v. Roosdorp 1, 3, 16, 22; W. Petri 2, 19, P. A. Bosse 4, 8, 24; C. Kraan 5, 7; P. J. v. Daalen 6, 11, 20, 23, 25, 26; J. J. Doeglas 9, 13, 15, 17; J. de Vries 10, 14, 27, 30; J. Petri 12, 29; A. Sweerts 17; P. Bannink 18, 21; J. W. Wolters 28, 31. Vraag: Wat is de mooiste weg per auto van Haarlem over Nijmegen naar Aken; en terug de kortste weg van Aken naar Haarlem? En hoeveel K.M.? Antw.: Haarlem, Amsterdam, Amersfoort, Woudenberg, Ede. Arnhem, Nijmegen, Mook, Gennep, Venlo, Roermcnd, Sittard, Heerlen, Aken. Totaal 270 K.M. ongeveer. Aken, Heerlen, Sittard Roermond, Weert, Leende, Eindhoven, Den Bosch, Zaltbommel, Geldermalsen, Culemborg, Utrecht, Amsterdam, Haarlem. Totaal 253 K.M. ongeveer. Vraag: Waar is de bibliotheek van het Kunst nijverheidsmuseum gevestigd? Antw.: Ncorderpandhuiskamer Prinsenhof 7, Haarlem. Vraag: Wat is de kortste weg per fiets van Noord-Scharwoude naar Leeuwarden. En hoe veel K.M.? Antw.: Noord-Scharwoude, Verlaat, Schagen. Anna Paulowna, Van Ewijcksluis, Wieringen, Den Oever (43 K.M.), Afsluitdijk, Harlingen, Franeker, Leeuwarden. Totaal 110 K.M. onge veer. Vraag: Hoe verwijdert men mieren uit ka mers, keuken en kasten? Antw.: Zoek het nest cp en verdelg dat door het met petroleum of met kokend water te be gieten .Dat is het eenig afdoend middel. Vraag: Wat is de kortste en mooiste weg van Beverwijk naar Lisieux (Frankrijk) Antw.: Beverwijk, Haarlem, Den Haag, Rot terdam, Moerdijk, Breda, Antwerpen, Gent, Rijssel, Amiens, Rouaan, Lisieux. Totaal 625 K.M. ongeveer. Vraag: Tot welk informatiebureau moet ik mij wenden om inlichtingen te verkrijgen over Verzekeringsmaatschappijen en personen die hiervoor werken? Hoeveel kost ongeveer zco'n informatie? Antw.: Handelsadressen worden in deze ru briek niet opgegeven. Vraag: 1. Tot welke lichting behoort een jon geman van 18 jaar? 2. Is voor deze lichting al geloot? Antw.: 1. Tot lichting 1936. 2. Neen ook nog niet aangegeven. Vraag: Hoeveel moet een ongehuwd persoon aan belasting betalen, bij een inkomen van 730. En als hij een levensverzekering heeft van 1000, waarvoor hij 2.36 per maand be taalt? Ik wcon in Haarlem. Antw.: 6.32. Vraag: Ik ben in het bezit van een aandeel Holl. Grondcredietbank, serie 7071 no. 12, Is dit aandeel al uitgetrokken? Antw.: Nog niet uitgeloot. n Nu, ik hoopte, dat dit spoedig zou gebeuren. Als gids zulk een spel spelen als deze man had gedaan vond ik zoo gemeen, dat ik het liefst had, dat hij voor langen tijd uit de buurt van de pyramiden werd verwijderd. Toen oom Sid ney en ik het politiebureau verlieten, stond de man er nog. Hij spuwde op den grond, ten teeken, dat hij ons verachtte Dien nacht droomde ik dat ik door onder- aardsche gewelven doolde. Ik ontmoette Ko ningen, die 3 tot 2000 jaar voor Christus over Egypte regeerden. Ik vocht met hun dienaren, die ik glansrijk versloeg en k was nog lang niet aan t einde, toen oom Sidney me wakker maakte, om mij te kleeden voor de reis naar Luxor, welke reis per vliegmachine zou plaats hebben. Een tweede aansporing was niet noo- dig. Spoedig daarna wandelden wij naar het vliegveld, waar de tweedekker ons moest wach ten, moest wachtenmaar het toestel was er niet! De heeren zijn even te laat, meneer is Juist opgestegen, mogelijk kunt U het toestel nog door een kijker zien, zei de chef van 't vlieg veld, oom een verrekijker gevende. Wil kunnen U alleen maar zeggen, dat wij van plan zijn naar Luxor te vliegen, wat dacht u dan? ant woordde oom Sidney. Ik heb voor de heeren geen toestel meer disponibel. Het laatste zal zoo opstijgen Maar dan had U toch beter met uw eigen toestel kunnen gaan, in plaats van het uit te leenen. Oom Sidney en ik keken den man verwonderd aan. Wat was dat nu? Uitlee- nen? Mijnheer, verklaar U nader, wat is er met mijn toestei, riep oom verontrust uit. De man zei nu, dat een kwartier geleden een deftig uit ziend heer was komen zeggen, dat hij het toe stel van mijnheer Sidney mocht gebruiken voor een reis naar Luxor. Mijnheer Sidney en de jongen zouden nog een dag in Cairo blijven Maar dat s oplichterij! Het vliegtuig is gesto len! riep ocm Sidney uit. De chef greep de te lefoon om de politie te waarschuwen en daar na stoof ni) naar buiten, naar het toestel, dat voor den start gereed stond. Oom Sidney en ik stonden als aan den grond genageld. NAT. NED. BEDEVAART NAAR LOURDES 24 Juli2 Aug. 193 Meimaand, maand van Maria, maand ook van O. L. Vrouw van Lourdes. Het is ook de maand waarin zoowel door zieken als pelgrims de plan nen worden gemaakt en uitgewerkt om zien op te geven voor de bedevaart naar Lourdes. De Nationale Bedevaart naar Lourdes sluit op 25 Mei a.s. haar inschrijvingen voor de zieken en op 15 Juni a.s. voor de pelgrims. Het is daarom, dat het Comité Ziekentransport Haarlem en Omstreken de zieken uit zijn kring te weten: Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Vo gelenzang, Zandvoort, Aerdenhout, Overveen. Bloemendaal, Santpoort, Haarlemmerliede en Spaamwoude mededeeld, niet langer te wachten, doch zich per omgaande tot het comité te wen den, daar dit comité voor Haarlem en Omstre ken het geheele vervoer vanuit hun huis naar RoosendaalLourdes en terug op zich neemt van alle zieken en correspondentie met den directeur der ziekenverpleging voor hen behandelt. Doch niet alleen de zieken uit den kring Haar lem. ook zij die daarbuiten wonen, geheel Ken- nemerland en voor zoover mogelijk alle zieken uit Noord-Holland, die naar het station Haarlem kunnen komen, wil het van daar vervoeren. Stelt u dus zonder uitstel in verbinding, daar anders de Inschrijving gesloten is. Het is na tuurlijk van groot belang, dat zooveel mogelijk pelgrims zich opgeven voor de bedevaart en zich alsdan beschikbaar stellen voor de ziekenverzor ging. Gaarne geeft het comité u alle gewenschte in lichtingen. Zieken en pelgrims stelt dus niet uit, doch geeft u onverwijld op. Het Comité Ziekentransport: Mej. D. Beijnes, Nieuwe Gracht 72, Haarlem, Presidente. Zr. A. Derksen, Lieven de Keylaan 12. H'stede, Penningm. F. N. Duijn, Azalealaan 7, Heemstede, Secretaris. i II I »f op dit blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen f 9/1/1/1 hij levenslange geheele ongeschiktheid tot werkendoor f '7Cfi bi) een ongeval met f O Cf) AllC CiDOIltlC S ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I OUUU»m verlies van belde armen, beide beenen of beide oogen f f OU»" doodeiyken afloop éUOUmm bi) verlies van een hand f 1 OC oij verlies van een f Cf) bi) een breuk van f Af) bij verlies van 'n een voet of een oog x£tO»" duim of wijsvinger t/l/»"been of arm/ anderen vinger 25 Borin maakte met zijn hand een verontschul digend gebaar en hij glimlachte, alsof hij zeg gen wou: „ach meneer, iedere gek heeft zijn gebrek. „Hij drong er erg op aan, meneer," zei hij vergoeibjkend. „En ben jij zoo bereidwillig voor alle passa giers, die ergens op aandringen?" Borin zette een nog onschuldiger gezicht. „Meneer, de kranten schrijven den iaatsten ttjd, dat de verhouding tusschen Engelschen en Franschen erg delicaat geworden zijn. Ik vond het niet noodig om dat nog te vererge ren." Lestrange kon zich niet weerhouden te grin- heken. „Je staat hier je tijd te verknoeien als kruier, Borin. Je moet advocaat worden in kwade zaken." „Dat zegt mijn vrouw ook altijd, meneer." „Jij hebt dus dien meneer in zijn coupé zien stappen en den koffer naast hem gezet? Het was een wagen met een zijgang, dus iedereen kon rustig binnenkomen?" „Ja, meneer. Hij vroeg of de deur van den zijgang niet afgesloten mocht worden. Maar dat kon ik niet doen. Ik zei nog, dat het ver bazend slecht weer was en dat er niet veel passagiers zouden zijn." „Heb je hem nog met iemand zien oraten?" „Hij heeft alleen met mij gesproken, meneer." „En toen hij in den trein zat?" „Non, monsieur." „Heb je niet gezien, dat iemand door de gang naar hem toe kwam?" „Non, non. Toen de trein vertrok, zag ik hem daar zitten, ineengedoken in zijn hoekje. Er zat beslist niemand bij hem." „Heb je vooral geen verbazend grooten kerel gezien, waarschijnlijk een Franschman, die wellicht op het perron heen en weer heeft ge- loopen?" Weer haalde Borin zijn schouders od. „Hoe zou ik dat nu kunnen zeggen, meneer? Er loopen zooveel menschen en het was erg slecht weer en een kruier heeft geen tijd om alle menschen stuk voor stuk op te nemen. Die heeft wel wat anders te doen." „Heb je dus niemand gezien, ook geen Engelschman, erg groot en erg blond?" Nu werd Borin weer wat toeschietelijker. „Ik weet niet, meneer, maar Pierre zei nog tegen me, terwijl de trein vertrok, dat alle Engelschen gekken zijn. Want er was er een, zoo lang als een lantaarnpaal en zoo dun als een touw en die liep als maar langs den trein en keek als een bezetene in alle coupé's." „Weet hij precies, waar die man in den trein is gestapt? In welken wagen bedoel ik?" „Dat zoudt u hem zelf het beste kunnen vragen, meneer." Pierre Lille veelde zien plotseling buiten gewoon gewichtig, omdat hij nu eens door een politieman werd ondervraagd zonder dat hijzelf het lijdend voorwerp was. Hij begon een omstandig verhaal over den Engelschman. die als een soort wereld-kampioen-hardlooper langs den trein hr|l gerend. Hij was eindelijk buiten adem teruggekomen en had ten slotte plaats genomen in den wagen vlak naast dien van Ascher. „Kon hij van zijn wagen in den anderen komen?" vroeg Lestrange. „Reisde hij ook eerste klasse?" „Ja, meneer. Ze zaten alle twee eerste klas." „Dank je wel." Een bankbiljet wisselde van eigenaar en Lestrange kwam in gepeins verzonken naar buiten en besloot naar Parijs terug te keeren en daar enkele uren te besteden om Bur- goyne's alibi aan een nader onderzoek te onderwerpen. De man, die Ascher naar het hotel had ge reden, was niet moeilijk te vinden. Hij kwam uit eigen beweging naar voren, zoodra men over den moord begon te spreken. Het was een korte, dikke man, die eenigszins hinkte. HU zei, dat hy Ascher den vorigen avond naar de Poisson d'Or had gereden. ZUn vrachtje scheen verbazend zenuwachtig geweest te zU'n en was onmiddelhjk in de taxi gesprongen, nadat hU nog gewaarschuwd had om voorzichtig met zijn bagage om te gaan. ZUn kleine handvalies wilde hU aan niemand afgeven. „Was je besteld?" „Ja, meneer. Die Dubois had mU verteld, dat er 's avonds een Engelschman zou komen, en dat ik beslist niemand anders mocht rUden." „Hoe wist je, dat hij het was?" „Hy zei, dat ik uit moest kyken naar een kleinen man met een grooten zwarten hoed en een baard. Nou, toen kende ik hem natuur lijk onmiddellUk." „Heeft hU nog tegen je gesproken?" „Neen, ik ging zelf naar hem toe en ik zei, voor de Poisson d'Or? en toen zei hu vlug en nUdig: „Ja! En toen: pas op met mUn koffer," zei hU, en zet hem bU jou, want het regent hard en de koffer kon niet binnen in den auto, en toen heb ik hem bU me genomen. Toen we aankwamen heeft hU mU betaald. „Met een flinke fooi?" „O, niet zoo bijzonder meneer...." „Maar het was in ieder geval genoeg om er niet meer met hem over aan 't ruziemaken te gaan. En toen je hem naar zUn hotel ge bracht had, ben je toen weer in de rij gaan staan?" „Nee, meneer het was erg laat en donker. Ik ben toen naar mijn vrouw gegaan, meneer." De detective speelde afwezig met zUn vul potlood. „En toen?" „Later o heel wat later wordt er op mUn deur geklopt en er komt iemand naar mU toe een Engelschman, och die Engel schen zün gek. HU vraagt het adres, waar ik dien meneer naar toe gebracht had. U had dien kerel moeten hooren te keer gaan. HU stond gewoon te springen van ongeduld, en dat alle maal voor het kleine ventje. Maar mUn vrouw was dien avond erg snugger en ze zei, dat hij misschien iets in zijn koffer had, wat die groote meneer wilde hebben. Wat dunkt u daar nu van, meneer?" „O, dat kan best zün," mompelde Lestrange en binnensmonds voegde hU er aan toe: dat klinkt bUna ongeloofelUk. „Hoe laat gebeurde dat?" /Middernacht." „Ben je daar zeker van." „Absoluut zeker, meneer. Want ik weet nog goed, dat ik mopperend in mUn bed stapte en tegen mijn vrouw zei. dat het een schande was, om iemand op middernacht uit zün bed te halen." „Jawel," zei Lestrange. „Misschien zul je nog eens voor den rechter moeten komen om diezelfde verklaringen af te leggen, maar het is ook best mogelijk, dat de rechter zich met mUn rapport zal tevreden stellen." Toch zocht hU den cahuffeur op, die vol gens Burgoyne's verklaring de verkeerde taxi had gevolgd. Dit was niet zoo gemakkelUk en zelfs toen hU den kerel had gevonden, bleek, het dat deze juist met een vrachtje was ver trokken. Den tUd, dat hU moest wachten, be steedde Lestrange echter aan telefoongesprek ken met het hotel in Parijs, waar Egerton den vorigen middag een vergadering had bijgewoond. Dit was eigenlijk slechts een kwestie van ge woonte. Het kwam niet in 't minst bU hem op, den politicus ook maar even te verdenken. Kort daarop kwam de chauffeur terug en deze verklaarde, dat hü even na elf uur was be stormd door een tamelijk grooten en buiten gewoon zenuwachtigen man met een bril op, die hem in verschrikkelijk Fransch iets had toege schreeuwd over het volgen van een taxi. HU had natuurlUk zUn best gedaan, maar meneer was teleurgesteld. „Juist," stemde Lestrange nuchter vast. „Hoeveel tijd had je noodig om hier weer in de rij te komen staan?" „Ik was zoo wat om kwart voor twaalven terug, meneer." „Ben je daar zeker van?" „O, ja meneer. Kük eens. Ik weet nog goed, dat ik hem gezegd heb, dat de vracht zoo hoog was, en veel hooger dan het gewone avondtarief, omdat we al na elven waren! Ik toonde hem mUn horloge en ik zei nog. dat hU mU niet genoeg betaalde. Maar het was een erge slimmerik hoor. HU liep al weer weg en wuifde met zUn handen en schreeuwde: „C'est bien, c'est bien. Hou het maar, ik hoef niet terug. Ma fai, dat mocht ie werkehjk nog wel roepen." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9