Het anti-semitisme in Duitschland Ontwapeningsconferentie verdaagd Het nieuws van heden DE BLOEDIGE TSAAR VAN FRANKEN" wr DUITSCHLAND EN ROME NOG NIETS BESLOTEN Overstroomingen in Italië DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bii vooruitbetaling DONDERDAG 17 MEI 1934 Avondblad DAGBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Generaliseeren de fout IM1 Prof. Lèon Koslowski, de nieuwe minister president van Polen Henderson overwerkt Hij moet een deel van zijn werk neerleggen Britsch journalist gear resteerd Door bemiddeling van den gezant weer vrijgelaten Ijsbergen in den Atlan- tischen Oceaan Schepen geadviseerd dubbele uit kijkposten te plaatsen Groote brand te Altona Geen uniformverbod Het WëeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM DORP DOOR BRAND GETEISTERD Treinbotsing te Pforz heim Vier dooden, tien zwaar gewonden De katoenstaking te Bombay Weer ernstige relletjes 'J Intermediaire besprekingen te Berlijn Geen onderhandelingen over het concordaat Waarschijnlijk wil men Duitsch land weer tot deelneming aan de ontwapeningsbespre kingen lokken Het wachten is thans op Frankrijk Bevel tot arrestatie van vorst Windischgraetz Zijn verblijfplaats onbekend DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Voor herkiezing van Masaryk Studentenstaking voor onbepaalden tijd Groote schade aangericht in de omgeving van Nevara Samenzwering tegen Venizelos Havenstaking te Londen De Fransche uitgaven voor bewapening De moord in Palestina ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18749 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Een der felste anti-semieten in het huidi- dige Duitschland is de heer Julius Streicher, gouwleider der N. S. D. A. P. in Franken, die een adviseerende stem mag laten hooren in de zittingen van de Beiersche regeering. Streicher is een invloedrijk man, niet alleen door zijn officieele functie, maar ook door zijn hoofdredacteurschap van het anti-semie- tische strijdblad „Der Stürmer" en enkele an dere bladen. Van Joodsche zijde heeft men hem den bijnaam gegeven van ,,de(n) bloedige (n) tsaar van Franken" en hij zelf gebruikt die aanduiding soms als een eeretitel tusschen aanhalingsteekens. Onlangs heeft hij een num mer van „Der Stürmer" uitgegeven, dat geheel gewijd was aan het fabeltje van den zgn. „ri- tueelen moord", welken de Joden zouden plegen te bedrijven. Dit boosaardige fabeltje, dat bij elke po- Brom opgeld pleegt te doen, is sinds lang onom- stootelijk weerlegd en ontzenuwd als een even dwaas verzinsel als b. v. dat de eerwaarde Pa ters Jezuïeten voorzien zouden zijn van auivel- sche bokspooten. Niettemin heeft Julius Strei cher het zich een plicht gerekend dit inferieure en leugenachtige wapen te gebruiken om den Jo denhaat bij de onontwikkelde Duitsche massa aan te wakkeren. De ontwikkelden, ook de na- tionaal-socialistische, hebben reeds blijk gege ven van hun ontstemming over zulk een min derwaardig bedrijf, dat het aanzien van Duitsch land buiten de grenzen onmogelijk kan bevorde ren. Overal buiten het Derde Rijk zijn veront waardigde stemmen opgegaan over de wijze waar op Julius Streicher zijn anti-Joodsche actie kan en mag voeren. Hij begaat daarbij de meest-on- christelijke smakeloosheden. Zoo heeft hij dezer dagen verklaard, dat „Golgotha nog altijd niet gewroken is, maar dat zij die schuldig zijn aan Golgotha, zich reeds op weg daarheen bevin den." Hy begaat een soortgelijke domheid als de ma troos, die in een kerk een lijdensmeditatie had gehoord, en buiten komend den eersten den bes ten Jood aftuigde, omdat hij meende, dat het drama van Golgotha zich eerst onlangs had .Voltrokken. Het geval Streicher moge 'n exces zijn, t komt Volkomen consequent voort uit een mentaliteit. Welke ook hoogere en meer verantwoordelijkheid dragende nationaal-socialistische leiders als b.v. een Dr. Goebbels blijkt te bezielen. In dezelfde rede, waarin de Rijksminister voor propagan da en volksvoorlichting zulk een schandelijken aanval op Kardinaal Faulhaber en de katholie ken deed, liet hij aan het adres van de Joden een waarschuwing hooren, welke niets anders dan een hernieuwde oorlogsverklaring was. Hij zeide, dat de Joden in Duitschland zich als „gasten" hadden te beschouwen en te gedragen, en gaf daardoor een heel zonderlingen kijk op de zoo hoog geroemde Germaansche gast vrijheid. Volgens een uitlating, welke hij elders deed, moet een Duitscher een Jood, die hem aanspreekt, niet eens te woord staan, tenzij hij den Jood een grofheid wil toevoegen. De cardinale fout, Welke de nazi's bij hun antl-Joodsche „Hetze" begaan, is, dat zij generaliseeren en de schuld voor bepaalde hoogst ongewenschte toestanden niet daar zoeken, waar zij ligt. Hun rassentheorie speelt hun parten en brengt hen tot het plegen van schromelijke onrechtvaardigheden. Het valt niet te ontkennen, dat Joden in Duitschland vaak een heilloozen invloed hebben uitgeoefend en een buitensporige macht hebben weten te veroveren, die zij niet zelden misbruikten. Maar voor wat Joden misdeden, mag men niet de Joden zonder meer aansprakelijk stellen. Zoowel onder Joden als Christenen komen gewetenloo- ze misdadigers voor. Gewetenloosheid is niet een eigenschap s inhaerent aan een bepaald ras, maar een eigen schap, welke onder de meest verschillende menschensoorten en menschenrassen wordt aan getroffen. Zij zit vast aan bepaalde individuen, die zoodra zij daar blijk van geven, volkomen te recht uit een welgeordende samenleving die nen te worden gebannen. Het anti-semietisme in Duitschland, hoe verklaarbaar het ook moge schijnen gezien den onzaligen invloed, welken Joden er op financieel, sociaal, politiek, we tenschappelijk, cultureel en godsdienstig gebied hebben gehad, mist dit inzicht of wil dit in zicht missen en maakt, dat iedere weldenkende Christen er protest tegen moet aanteekenen, omdat het in strijd is met het beginsel der naastenliefde en zich uit op een wijze, welke in geen enkel opzicht te verantwoorden is. Dat de nazi's de voor de maatschappij en den staat schadelijke Joden bestrijden zal niemand kun nen afkeuren, maar wel dat zij zoo weinig gave des onderscheids blijken te bezitten, dat zij de Joden als ras vervolgen en zich daarbij te bui ten gaan op een wijze, welke in de twintigste eeuw niet meer mogelijk scheen. LONDEN, 16 Mei. Arthur Henderson, de voorzitter van de ontwapeningsconferentie heeft heden het bestuur der Labourpartij ver zocht hem te ontslaan van een deel van zijn officieele plichten als secretaris-penningmees- ter. De doktoren hebben hem in verband met zijn gezondheidstoestand geadviseerd zijn werk zaamheden te beperken. LONDEN, 17 Mei. (Reuter). Stephens, de Berlijnsche correspondent van de „Daily Ex press" werd Dinsdag met zijn vrouw en een neef te Aken, in de buurt van Dessau door S. A.-mannen gearresteerd en naar het politie bureau te Maagdenburg overgebracht. Gisteravond werden zij, nadat de Britsche ambassade zich met de zaak had bemoeid, weer vrijgelaten. Naar verluidt reden zij in een auto door een bosch bij Aken, toen zij om ongeveer negen uur 's avonds dwars door het bosch electrische lichten zagen en hamerslagen en het geluid van machines hoorden. Stephens stopte met zijn auto en stelde een onderzoek in, maar werd aangehouden en naar een café te Aken overgebracht, dat stampvol was. Vervolgens werd hij in het politiebureau te Maagdenburg opgesloten. BOSTON, 17 Mei. Het kustwachtschip „Men- dota" seint, dat in de nabijheid van de Grand Banks in de omgeving der groote scheepvaart lijnen niet minder dan 74 groote Ijsbergen in zicht gekomen zijn. Verder zijn onder den zee spiegel ijsbergen en groote stukken drijfijs waargenomen. Den schepen is geadviseerd met verminderde snelheid te varen en dubbele uit kijkposten te plaatsen, totdat zij uit de ge vaarlijke zone zullen zijn gekomen. De groote toeneming van het aantal Ijsber gen, die zich bewegen op de scheepvaartroute op den Atlantischen Oceaan, wordt door de In ternationale Amerikaansche IJscontrole toege schreven aan de in November 1933 in de Baf- finbaai plaats gehad hebbende aardbeving. Deze beving heef; het ijs los gemaakt en neeft veie kolossale Ijsbergen op drift gebracht, waarna zij door den Golfstroom zijn medegenomen. De ijscontrole is dusdanig geperfectionneerd, dat de schepen steeds tijdig kunnen worden gewaarschuwd voor de ijsbergen die zich op de door hen te nemen route bewegen. Tevens wordt nog gebruik gemaakt van de hulp van vliegmachines die eveneens de bewegingen van de Ijsbergen nauwkeurig registreeren. ALTONA, 16 Mei. (V.D.) In een der fa brieksgebouwen van de bekende parfum- en zeepfabrieken Georg Dralle te Altona is gister avond door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken. De brandweer maakte groot alarm en tastte het vuur met verscheidene stra len aan. De twee bovenste verdiepingen zijn uitge brand. Laboratoria enz. zijn behouden. LONDEN, 16 Mei (Reuter) Het Lagerhuis heeft den afgevaardigde Locker Lampson niet toegestaan een wetsontwerp in te dienen tot het verbieden van 't dragen van politieke uniformen. H Verwachting: Meest matige, Westelijke s EE tot Zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt. aanvankelijk nog kans op regenbuitjes, EE later waarschijnlijk weinig of geen regen, =j kouder des nachts, overdag waarschijn- lijk zachter. Hoogste barometerstand: 784.1 te Akureyri EE Laagste barometertstand: 739.9 te Ler- wiek. Zon op 5.04 - onder 8-49 - Licht op 9.19 H 21 Mei E.K. EE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii CARLSRUHE, 17 Mei. (Reuter). Hedenmor gen tegen half 7 is op het station Pforzheim een rangeerende locomotief op den binnenko menden personentrein uit Mühlacker gereden. Daarbij werden drie personenwagens losgerukt en een vierde zwaar beschadigd. Door de botsing werden 4 reizigers gedood en voorzoover tot dusver kon worden vastgesteld 10 zwaar gewond. Bovendien werd een groot aantal personen licht gewond. Spoedig na net ongeval kwamen doctoren en verdere medishce hulp ter plaatse aan. De gewonden werden per auto naar het ziekenhuis gebracht. De mate- rieele schade is niet onaanzienlijk. Een onder zoek wordt gesteld. BOMBAY, 17 Mei. Toen gisteren een opge wonden menigte stakers een poging deed om katoenfabneken te bestormen, zag de politie zich gedwongen het vuur te openen met het gevolg, dat een zevêntal stakers ernstig gewond werd en in het ziekenhuis moesten worden op genomen. De stakers beantwoordden bet vuur met een regen van steenen waardoor een aan tal agenten van politie werd gewond. De com missaris var. politie heeft in verband hiermede voor een week alle vergaderingen, optochten en betoogingen verboden. Het heeft er allen schijn van, dat de sta king een langdurige beweging zal worden. Men heeft den indruk, dat de stakers geldmidde len uit onbekende bron ontvangen. Nieuwste opname van den president van Tsjecho-SlowaJcije Masaryk Een brandcatastrophe heeft de gemeente Poppenroth tusschen Kissingen en Brü- ckenau bij Würzburg getroffen. Het plaatsje is voor driekwart afgebrand. Meer dan 100 inwoners zijn dakloos geworden Vorige week hebben wij een bericht gepubli ceerd van de „United Press", dat de Duitsche bisschoppen van Berlijn, Freiburg en Osna- brück door het Vaticaan waren aangezocht, om in Duitschland de onderhandelinggen over het concordaat voort te zetten. Onze Romeinsche correspondent dementeerde toen dit bericht met de afdoende verklaring, dat concordaats onderhandelingen nooit „extra muros" d.w.z. buiten Rome worden gevoerd. De „Reichspost" (Weenen) heeft thans een uitgebreid telegram uit Rome ontvangen, waar uit blijkt, dat de bovengenoemde bisschoppen door Z. E. Kard. Pacelli, Staatssecretaris van den Paus, zijn belast met intermediaire be sprekingen over loopende kwesties, niet echter over het concordaat. Het gewichtige bericht.luidt: De berichten in de Duitsche pers over de onderhandelingen betreffende de toepassing van het Concordaat geven een onjuist beeld van de werkelijkheid. Het is absoluut in strijd met de feiten dat de eigenlijke onderhandelin gen over het Concordaat als zoodanig thans in Berlijn worden voortgezet „buiten het Room- sche rechtsgebied" zooals de gelijkgeschakelde Duitsche bladen melden, en vooral is het on juist dat men uit de besprekingen die thans te Berlijn plaats vinden de gevolgtrekking zou mogen maken dat het Vaticaan wat deze be treft een gewijzigde houding zou hebben aan genomen. In Rome beziet men den toestand aldus: De Duitsche Rijksregeering heeft de garan tie-bepalingen en de minimum-eischen van het Vaticaan, die door den gevolmachtigd Minister Dr. Butmann waren overgebracht tot nog toe' niet aangenomen: zoodoende kan men de eigen lijke en rechtstreeksche onderhandelingen als onderbroken beschouwen. Daar de Duitsche Bisschoppen in verband met deze voor de uit oefening van hun herderlijk ambt nog zwaar- LONDEN, 17 Mei (Reuter) De „Times" schrijft, dat de geruchten over een verdaging van de Ontwapenings-conferentie vermoedelijk in de wereld gekomen zijn door de bespreking van wat zou gebeuren indien de conferentie mis loopt. Vermoedelijk zal in dit geval de hoofdcommis sie haar opdracht aan den Volkenbondsraad te ruggeven, waarop deze dan de conferentie zal verdagen en een nieuwe commissie uit de verte genwoordigers van de groote mogendheden zal benoemen, welke opdracht krijgt met de gebeur tenissen in contact te blijven en te zoeken naar een basis voor het openen van nieuwe bespre kingen. De vertegenwoordiger van de „Times" te Ge- nève verklaart, dat een besluit over het lot van de conferentie niet mogelijk is voor de zitting van de hoofd-commissie. Thans wacht de geheele wereld op een nieu wen stap van Frankrijk, dat zich tot nu toe nog alleen negatief heeft uitgelaten. De „Daily Telegraph" schrijft, dat Barthou op de zitting van 29 Mei Duitschland wil be schuldigen van herbewapening. Doch vermoedelijk zal hij zich niet op artikel 213 van het Verdrag van Versailles beroepen en een internationaal onderzoek vragen. De „Morning post" schrijft dat bij de private be sprekingen van de vertegenwoordigers van de groote mogendheden geen definitieve besluiten zijn genomen. Wel is de ontwapenings-kwestie besproken en is ook de verdaging van de ontwapeningsconfe rentie ernstig ter sprake gekomen. De gedachte in plaats van de conferentie een nieuwe commissie te benoemen, is blijkbaar een poging om Duitschland weer tot deelnemen aan de besprekingen te lokken. Ten aanzien van het bericht, dat Norman Da- vis op 29 Mei een door Roosevelt goedgekeurde verklaring inzake de Amerikaansche politiek zal afleggen schrijft de correspondent van de Times te Washington, dat vermoedelijk weer zal worden verklaard, dat Amerika groote belangstelling heeft voor de ontwapening, doch met de politie ke zijde van het geval niets te maken wil heb ben. PARIJS, 17 Mei (Reuter). De „Matin" bericht naar aanleiding van de geruchten, dat Fran- sche troepen zouden zijn gemobiliseerd in ver band met het optreden van de SS en SA aan de grens van het Saargebied, dat de militaire autoriteiten hebben medegedeeld, dat zekere eenheden Fransche troepen, die te Metz en Nancy in garnizoen liggen, op het oogenbük manoeuvres hebben langs de grens van Frank rijk en het Saargebied. GENÈVE, 16 Mei (V.D.) De voorzitter der Ontwapeningsconferentie Arthur Henderson, heeft heden officieel de openingszitting van de hoofdcommissie der Ontwapeningsconferentie vastgesteld op Dinsdag 29 Mei a.s. des middags te 3.20 uur, terwijl het presidium der conferen tie reeds Maandagmiddag 28 Mei a.s. te hall vier in geheime zitting bijeenkomt. De agenda voor de zitting van het presidium bevat slechts twee punten, n.l. een verklaring van den voorzitter en een bespreking van den toestand der Ontwapeningsconferentie De agenda voor de zitting van de hoofdcommissie bevat een verklaring van het presidium en een discussie over de werkmethode der conferentie. Velen nemen aan. dat de verklaring van Hen derson verband zal houden met de heden te Genève de ronde doende geruchten over een nieuw uitstel van de plenaire bijeenkomst der Ontwapeningsconferentie. Ook is in vele krin gen de indruk gewekt, dat de telefonisch ont vangen beslissing van Henderson inzake het bijeenroepen van de hoofd-organen der confe rentie in allerijl genomen is. wichtige vraagstukken in voortdurende relatie staan met het Vaticaan en zij door hun kennis van den toestand in het land zelf eenigerlei argumenten kunnen vinden, die langs den offi- cieelen diplomatieken weg tusschen de mo gendheden die het verdrag sluiten niet zoo goed beoordeeld kunnen worden, terwij' van den anderen kant ook de Duitsche regeering er blijkbaar waarde aan hechtte om niet alle re laties af te breken, heeft de Kardinaal-staats secretaris aan den Aartsbisschop van Freiburg en de Bisschoppen van Berlijn en Osnabrück verzocht om bij wijze van een vrije en officieuse gedachtenwisseling met de Nationahl Socialis tische deskundigen der officieele jeugdleiding het standpunt der Kerk te verdedigen en nader toe te lichten. Het is vanzelfsprekend dat deze kerkelijke Hoogwaardigheidsbekleeders niet in relatie zullen treden met personen die als ge ëxcommuniceerd zijn te beschouwen of wier letterkundige werken op den Pauselijken index staan. Het is daarom niet in overeenstemming met de feiten, dat in Berlijn van katholieke zijde op eenigerlei wijze relaties onderhouden werden met den toenmaligen organisator der Nationaal Socialistische Jeugd afgevaardigde Rosenberg. In verband met den aard dezer in termediaire besprekingen zou het ook niet in overeenstemming zijn met de meening der Duitsche Kerkelijke Hoogwaardigheidsbeklee ders om onverschillig welke zakelijk nieuwe ge zichtspunten te ontwikkelen, daar de opvatting van de Kerk in wezen onveranderlijk is. Men hoopt veel meer uit deze vrijere methode een formeel gemakkelijkere overbrugging der tegen stellingen'te kunnen voorbereiden en het blijft tenslotte een zaak zoowel van het Vaticaan als van de Rijksregeering om de eventueele resul taten der tusschenbesprekingen als deskundige rapporten voor eventueele verdere rechtstreek sche onderhandelingen over het Concordaat te aanvaarden. In zooverre dienen de thans te Berlijn begon nen besprekingen, zooals men ze zou kunnen noemen, om verklaring te geven en toenadering te bewerken niet om besluiten te nemen of om eenigerlei concessies te doen betreffende de door het Vaticaan voor het Concordaat vast gelegde minimum-eischen. BOEDAPEST, 17 Mei. (V.D.) Een bevel tot arrestatie is uitgevaardigd tegen vorst Ludwig Windischgraetz, bekend uit de Hongaarsche frankenvervalschingsaffaire. Het arrestatiebe vel is uitgevaardigd met het motief, aat regen den vorst gegronde verdenking bestaat, dat hij in den zomer van 1930 bedrog gepleegd heeft ten nadeele van een Weenschen geldschieter. Vorst Windischgraetz vertoeft in het buiten land. Het is onbekend waar. Nog niets besloten over een verdaging van de ontwapeningsconferentie. Ernstige treinbotsing te Pforzheim, 4 dooden, 10 zwaar gewonden. De Berlijnsche correspondent van de „Daily Ex press" nabij Dessau gearresteerd, maar weer spoedig vrijgelaten. Samenzwering tegen Venizelos. Groote overstroomingen in Noord-Italië. Oostenrijksche dienstboden, die te Amsterdam brand gesticht hebben, tot drie en tot ander half jaar gevangenisstraf veroordeeld. De overval te Oijen. Vermoedelijke daders door slachtoffer herkend. De vreeselijke moord te Uden. „Matuschka II" voor de rechtbank te Den Bosch. PRAAG, 16 Mei. (V.D.) Officieel wordt bekend gemaakt, dat de regeeringspartijen den mi- nister-president namens hun clubs van afge vaardigden en senatoren hebben medegedeeiü, dat zij op 24 Mei met algemeene stemmen tot president der republiek zullen herkiezen prof. T. G. Masaryk. MADRID, 16 Mei. (Reuter.) De Spaansche universitaire federatie en de republikeinsche studentenorganisatie besloten te Madrid voor onbepaalden tijd in staking te gaan. Doel dezer staking is den Minister van Binnenlandsche Zaken er toe te brengen alle universitaire vraagstukken uitsluitend over te laten aan den Minister van Onderwijs. MILAAN, 17 Mei. Gisteren heeft een met een wolkbreuk gepaard gaande storm in de om geving van Nevara in Noord-Italië groote schade aangericht. Over groote afstanden staan rijst- en graanvelden geheel onder water. Vele laag gelegen plaatsen zijn volledig geïsoleerd door het water. Huizen en stallen staan halver wege onder water. Op de spoorlijn Nevara Varallo is de spoordijk over 500 Meter geheel vernield. Alle bergstroomen zijn gezwollen en hebben groote verwoestingen aangericht op de langsliggende velden en wegen. Talrijke brug gen zijn weggespoeld, politie, militie en pioniers zijn opgeroepen om de bevolking de eerste hulp te brengen. In Treviso is een kind en in de nabijheid van Bergamo een jonge veehoedster door den bliksem gedood. De materieele schade wordt geschat op 4 tot 5 millioen Lire. ATHENE, 17 Mei D politie heeft een samen zwering ontdekt tegen het leven van den voor- maligen premier, thans leider der Oppositie, Ve nizelos. Het voornemen was een aanslag op hem te plegen wanneer hij in den Piraeus aankwam van een tocht naar het buitenland. Hoewel er nog geen arrestaties zijn verricht deelt de po litie mede te weten wie de samenzweerders zijn. LONDEN. 16 Mei. (Reuter) Een wilde staking van 2000 arbeiders aan de Hay's werf te Lon den neemt een ernstige wending aan, aange zien de stakers er bij hun vakvereenigingen op aandringen den transportarbeidersbond te ver zoeken een staking voor alle havenarbeiders in Londen te proclameeren, tenzij Hay's werf de eischen der stakers inwilligt, n.l. ontslag van vijf bedienden van de werf, die als havenarbei ders zijn te werk gesteld. PARIJS, 16 Mei. (V. D.) Heden is een be spreking gehouden tusschen de Fransche mi nisters voor Financiën, Oorlog, Marine en Luchtvaart, die naar men aanneemt de ver deeling der credieten voor de landsverdediging ten doel had. Op 28 April is bij de Kamer een wetsontwerp inzake de defensie-credieten inge diend, dat momenteel in behandeling 's bij de financieele commissie. Volgens dit ontwerp zal het Ministerie van Oorlog voor het begrootings- jaar 1934'35 een crediet van 1.111 irullioen franc worden toegestaan voor de voltooiing der grensverdedigingsorganisatie. Het Ministerie van Marine zou van 1934 tot 1933 de besenikking krijgen over 825 millioen franc voor ae uit voering van het program voor het aanleggen van bunkerdepóts voor de kustverdediging en ver sterking der marine-luchtmacht, terwijl het Mi nisterie van Luchtvaart in het nieuwe begroo- tingsjaar de beschikking zou krijgen over 980 millioen franc voor de uitvoering van een plan tot uitbreiding der luchtbewapening. JERUZALEM. 16 Mei. (Reuter.) Een der drie mannen die door Abs Akkimeir beschuldigc werden van medeplichtigheid aan den mooro op dr. Chaim Arlosoroff, werd heden in vrij heid gesteld wegens gebrek aan bewijs. De beide anderen zullen vervolgd worden. Woensdag zijn de verhooren geëindigd. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 745 yorige stand: 739

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1