STA DSN1EUWS ^j25 cent PER VLIEGMACHINE DE WERELD ROND Haarlem, 17 Mei Opnieuw een mijn- gasexplosie GROOTE STUKKEN MOEDER MISHANDELT HAAR KINDJE REGENJASSEN VOOR JAARS JASSEN GR HOUTSTR hoek GR MARKT HAARIEN Het Geheim van het open Raam DONDERDAG 17 MEI 1934 I MODERNE ORNAMENTEN 1 1 C.C. Krouwels- Koninginneweg 6 AGENDA Over hun lot niets bekend Omdat het lastig en ziekelijk was VEERTIG HUIZEN BINNEN GESLOPEN Daders tot een jaar gevangenis straf veroordeeld JUBILEUM COMITÉ „BURGE MEESTER C. MAARSCHALK" VAN ONZE RECHTBANK Fietsendief en gros Rechtbank geen incassobureau Meineedig zusterpaar Santpoort onveilig gemaakt De fietsendieven T as schend ief ver oord eeld Meineedig Tribune-colporteur Na-remmenweek hebben een individueel karakter Hilversumsch kanaal aanbesteed ELECTRISCH SEINHUIS Bij den Kinderhuissingel DE STEENZETTERS-AFFAIRE Twee maanden gevangenisstraf Jubileum „Koningin Emma-kliniek" EN DE GESCHENKENBONS BLIJVEN GEHANDHAAFD! Raad van Arbeid Registratie bloemisterij BURGERLIJKE STAND 18 Mei Personalia Vleesch voor het garnizoen 20 man van een reddingsbrigade in de mijn van Paturages opgesloten Zes man geborgen WISSELKOERSEN Detective-verhaal dooi ANTHONIE GILBERT Voor de Haarlemsche Rechtbank stond he denmiddag de 22-jarige gehuwde vrouw E. M.T. terecht, die op 14 November in haar woning aan de Stormstraat, te Haarlem, haar tweejarig zoontje zoo ernstig mishandeld heeft, dat het kind eenige uren later aan de gevolgen daarvan overleed. Zij had het kind, dat zieke lijk en daardoor eenigszins lastig was, met de vuist tegen den grond geslagen en toen op het buikje getrapt. Het kind had reeds meermalen mishandelingen ondergaan. De laatste mishan deling geschiedde, toen haar man (tegen wien zij later een verzonnen verhaal opdischte) niet thuis was, en had den dood van haar kind ten gevolge. Huiselijk geluk had het gezin weinig gekend Bij haar arrestatie toonde de vrouw veel berouw over haar daad, hetgeen ook bij de behandeling van de zaak voor de rechtbank op 28 December jX het geval was. De Officier van Justitie, mr. Roeters van Lennep, merkte destijds op, dat een golf van verontwaardiging door het land was gegaan bii het hooren van dit misdrijf. Vast staat, dat de moeder langen tijd haar weerzin tegen het kind uitte in zware mishandelingen. Spr. requireerde tenslotte, wegens het toebrengen van lichame lijk letsel, den dood tengevolge hebbende, en de omstandigheden in aanmerking genomen, acht jaar gevangenisstraf. Op verzoek van den verdediger, mr. Slote- maker, besloot de rechtbank destijds een psy chiatrisch rapport in te winnen. Hedenmiddag kwam de zaak opnieuw voor cn bracht de deskundige, dr. H. Overbeek, rapport uit. De Officier van Justitie eischte veertien da gen gelegen anderhalf jaar gevangenisstraf te gen de insluipster, die op den vooravond van Kerstmis, verleden jaar, een perceel in de Zui derstraat was binnengeslopen en nog meer der gelijke feiten op haar kerfstok had. De Rechtbank veroordeelde haar tot 1 jaar gevangenisstraf m. a. v. p. Men schrijft ons: Op 18 Februari IJ. heeft onze burgemeester, de weledelachtbare heer C. Maarschalk, zijn zilveren jubileum als burgemeester onopge merkt laten passeeren. Maar Zaterdag, 16 Juni a.s. herdenkt onze burgervader den dag, waarop hij vóór 15 jaren ais burgemeester onzer stad werd geïnstalleerd. Met het oog op de ernstige ziekte zijner vrouw is destijds op verzoek van den burge meester zelf, het koperen jubileum niet her dacht. Thans zullen wij op 16 Juni a.s. gedenken het 15-jarig burgemeesterschap, zeer wellicht zijn laatste ambtsjubileum. Er is een jubileum-comité gevormd, om op 16 Juni a.s. onzen burgemeester te huldigen en in dit comité treden als voorzitter en secretaris op de heeren mr. A. Bruch en P. J. M. van Te- tering. Verder als leden de volgende dames en heeren Mevrouw A. Anema geb. Gertzen; W. Bakker; H. M. van Bemmelen; Mr. J. B. Bomans; C. ten Boom; M. de Braai; Not. T. Bruyn Pzn.; H. Bijkerk; Mr. Dr. F. A. Bijvoet; J. Ph. H. Castricum; Piet Coebergh; P. H. Craandyk; Ph. A. Deinum; G. J. Droste Jr.; C. van Dullemen; Mevrouw M. E. Elzinga geb. Berlijn; H. E. Everard; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen; Mr. A. J. Honig; K. C. Honig Mzn; Th. S. J. Hooy Jr.; Eerw. Heer Ds. Dr. C. B. Hylkema; Dr. Th. Th. Koot; J. Kort; A. Kurvers; Joh. F. Lampvan Liemt; Eerw. Heer Ds. J. M. Leendertz; N. Levenkamp; G. A. Luitingh; Ph. A. Mees; Mevrouw N. I. Mouthaan geb. Zimmerman; J. H. van Oosten; E. Overbeek; Eerw. Heer Ds. C. J. Robert Peereboom; M. A. Reinalda; J. H. Sauveur; van Paassen; Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema geb. Conradi; F. H. Smit; Hoogeerw. Heer Deken H. C. J. Sondaal; Jhr. J. F. von Spengler; J. C. Tadema; J. L. Tadema; Jhr. F. Teding van Berkhout; H. D. Tjeenk Willink; Mr. Dr. W. P. Vis; Eerw. Heer Rabbijn S. Ph. de Vries; A. van Weerden; Hoogeerwaardige Heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt; Notaris Joh. Wildschut; Jonkvrouwe C. van der Wyck. Een 32-jarige fietsendief uit Haarlem had zich voor vier gevallen van fietsendiefstal te verantwoorden. Hij bekende, terwijl de vier op geroepen getuigen hun eigendom herkenden Deze diefstallen had hij gepleegd in de afge- loopen maanden December, Januari en Fe bruari. In zijn requisitoir merkte de Officier van Justitie op, dat hij hier te doen had met iemand, die het „zwijntjesjagen" bij wijze van beroep uitoefende. Verdachte was leeds ze venmaal eerder veroordeeld wegens diefstal Het hier voorgebrachte viertal diefstallen had hij gemakkelijk kunnen verdubbelen. De eisch luidde twee jaar m. a. p. De verdachte teekende hierbij aan, dat hij die eisch verschrikkelijk vond. Als hij in heel moeilijke omstandigheden verkeerde, beweerde hij, zijn gedachten niet meer bij elkaar te kun nen houden. Hij had het niet gedaan om zich zelf luxe te evroorloven, maar voor zijn gezin, dat zeven kinderen telt. De raadsman mr. C. Blankevoort refereerde zich aan het oordeel van de Rechtbank. De uitspraak vindt 31 Mei a.s. plaats. Een 26-jarige colporteur in stofzuigers en radiotoestellen stond voor de Haarlemsche Rechtbank terecht wegens valschheid in ge schrifte. In September van het vorig jaar had hij een gefungeerd contract ingediend over den ver koop van een stofzuiger. Hierop hij hij de eerste betaling van ƒ4 uit eigen zak betaald en later de stofzuiger, die hy hierdoor gekregen had, verkocht. Toen de zaak uitkwam was de patroon van verdachte naar de recherche gegaan. Hier had-men hem aangeraden om een rege ling met den colporteur te treffen. Er ontstond na eenkele geregelde afbetalin gen oneenigheid tusschen den patroon en zijn colporteur. De eerste beweerde, de stofzuiger was niet afbetaald, de laatste: hij was wel afbetaald. Toen ging de patroon weer naar de recher che. De Officier van Justitie merkte hierover in zijn requisitoir op, dat het O. M. geen in cassobureau was daarom had hij de zaak ook niet willen vervolgen. De patroon dacht hier echter anders over en ging naar het Hof, dat den Haarlemschen Officier opdracht gaf, de zaak te vervolgen. Om dezen gang van zaken vroeg de Officier in dit geval een geldhoete van 25 of 15 dagen. De verdediger mr. F. v. d. Goot pleitte voor een voorwaardelijke veroordeeling. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 31 Mei. In de zaak tegen beide zusters, dienstboden, die veertien dagen geleden terecht stonden wegens meineed, afgelegd in een civiel proces voor den kantonrechter, over een huurkwestle, werd hedenmorgen door de Haarlemsche Recht bank uitspraak gedaan. W. S. werd vrijgesproken en S. S. tot 6 maan den gevangenisstraf veroordeeld. De Offficier had tegen ieder 9 maanden ge vangenisstraf geëischt, terwijl de verdediger mr. Stomps voor W. S. vrijspraak had geëischt. Twee jongens van 18 jaar, G. S. uit Sant poort en A. B. uit Driehuis, die langen tijd de omgeving van Santpoort en Driehuis hadden onveilig gemaakt, door alles te rooven wat los en vast was, hoorden veertien dagen geleden voor de Haarlemsche Rechtbank door den Of ficier en Justitie ieder zes maanden gevange- nisstraaf plus 6 maanden voorwaardelijk met 3 jaarproeftijd tegen zich eischen. De uitspraak van de Rechtbank luidde ont slag van rechtsvervolging wegens een fout in de dagvaarding. De fietsendieven tegen wie veertien dagen geleden door den Officier een jaar gevange nisstraf werd geëischt, werden hedenmorgen door de Haarlemsche Rechtbank nog niet ver oordeeld, omdat een reclasseeringsrapport zal worden ingewonnen. Een 24-jarige kapper stond 14 dagen geleden terecht, omdat hij verschillende koffers en tas- schen te Haarlem gestolen had van fietsen en onbeheerd staande auto's. Toen hij in het Ke naupark een tasch met doktersinstrumenten in specteerde werd hij gearresteerd. De officier van justitie eischte 4 maanden onvoorwaardelijke en 8 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde Figaro tot 3 maanden onvoorwaardelijke en 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. Een Tribune-colporteur had in de rechtzaak van een collega voor den kantonrechter, onder eede verklaard, dat hij dien bewusten dag op de Botermarkt niet met Tribunes gecolporteerd had, hetgeen door twee getuigen: een juffrouw die een exemplaar gekocht had en een recher cheur wel was geconstateerd. Deswege stond hij 4 Mei voor de rechtbank terecht, verdacht van meineed. Heden deed de rechtbank uitspraak en veroor deelde hem conform den eisch tot 8 maanden gevangenisstraf. Woensdagmiddag is een auto, komende uit de richting Haarlem, op den hoek van de Amster- damsche Vaart en Nagtzaamstraat in botsing gekomen met een auto 'uit laatstgenoemde straat, doordat de bestuurster van den eersten auto geen voorrang verleende aan het verkeer van rechts. Belde voertuigen werden beschadigd. Tegen de autobestuurster is proces-verbaal opgemaakt en tevens nog een bekeuring ge boekt. omdat ze reed met een onvoldoend wer kende handrem. Hedenmorgen werd door de Provincie in het gouvernementsgebouw te Haarlem aanbe steed: het aanleggen van het Hilversumsch ka naal en het maken van de aarden baan voor den weg van Hilversum naar Vreeland met bij komende kunstwerken in vier perceelen. Laagste inschrijfster is de N.V. Aannemings- maatschappij v. h. J. van Strijland, Uithoorn voor 619.000, 634.000, 619.000 plus 5 pCt. en 634.000 plus 5 pCt. Totaal waren er 17 inschrijvingen. Ook is aanbesteed het bouwen ven drie dienst woningen bij de nieuwe schutsluis aan de Vecht in de gemeente Nederhorst den Berg, in 2 perceelen. Laagste inschrijver De Jong te Ouderkerk a. d. IJsel voor 16.980 en 16.280. Totaal 11 inschrij ringen. Zooals reeds gemeld, zal dezer dagen te Utrecht door de Ned. spoorwegen worden aanbe steed het bouwen van een nieuw seinhuis nabij den Kinderhuissingel te Haarlem. Dit seinhuis komt aan de stadszijde van den spoorweg in plaats van het bestaande aan den overkant. Het wordt ruim tien meter hoog, naar de eischen des tijds gebouwd en van moderne architectuur. De bouw houdt verband met een belangrijke wijziging in de beveiliging van het station Haar lem. De bediening wordt n.l. geheel electrisch, in tegenstelling met de bediening van het seinhuis op het station zelf, die electrisch-pnêuma- tisch is. De Rechtbank deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen de steenzetters, die vorig jaar steun hadden getrokken. De hoofdverdachte, de penningmeester van de afdeeling Haarlem der Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders, afd. Steenzetters, kreeg twee maanden gevangenisstraf, evenals de anderen. De eisch was tegen hoofdverdachte 8 en tegen de anderen ieder 4 maanden gevangenisstraf. Aan den heer P. J. Ruijter, sergeant-majoor instructeur bij de Schoolcompagnie van den Motordienst, zal op 18 Mei het onderscheidings- teeken voor 24-jarigen dienst, de zilveren me daille, worden uitgereikt. De minister van Sociale Zaken zal het nieuwe ziekenpaviljoen „Koningin Emma" van de stichting „Meer en Bosch" te Heemstede op 31 Mei officieel openen. Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken zijn de volgende wijzigingen gebracht in de samenstelling van den Raad van Arbeid te Haarlem. Tot arbeider-lid is benoemd de heer N. de Ble en tot plaatsvervangend arbeider-lid, de heer A. v. d. Veldt, beiden te Haarlem. Tegelijkertijd zijn de benoemingen van de heeren A. J. Loerakker tot arbeiderlid en van N. de Bie, tot plaatsvervangend arbeider-lid, beiden alhier, ingetrokken. Naar wij vernemen, zullen de heeren van der Pool en D. v. Egmond, leden der Districtscom missie van de Nederlandsche boom- en bloem- kweekerij-centrale op Donderdag 24 Mei a.s. van 1012 uur v.m. en van 24 uur n.m. zit ting houden in café Gebr. Brinkmann te Haar lem voor het geven van inlichtingen in ver bad met het invullen van het formulier voor de registratie bloemisterij 1933. Ondertrouwd, 16 Mei: M. Cohen en E. V. A. Verkooij; W. J. M. Staphorst en A. F. G. Snel; L. H. S. Maste en S. J. Leipoldt; A. C. de Vries en E. M. Wendel; C. A. Vink en M. C. M. Wolvers; P. Buijze en G. Wulffelé; J. M. Wild schut en M. J. Weimar; B. B. Verhappen en J. J. M. Smette; M. B. Bijnsdorp en G. Ver kooij; J. C. Jansen en H. G. MoojenF. J. G. Gerritsen en M. E. Fuchs; P. T. Boerée en A. Tuil; G. H. F. Kruijer en A. Hielkema; R. Hoog land en L. C. J. Zorn; J. P. J. Schipper en C. J. M. A. Bierboom; B. Langeveld en J. de Keizer; D. T. H. Goedemans en T. L. G. Dries- sen; H. J. Kool en E. P. M. Koot; C. Witkamp en G. M. v. Dam; W. G. Wassenaar en M. C. M. Groskamp; D. de Bruijn en D. A. Boort- man; J. Kaptein en J. Molhoek; E. Berger en H. Feenstra. Getrouwd, 16 Mei: W. Nobach en A. Numan; P. G. C. Rockenhauser en H. Weller; C. Harm- sen en H. v. Meel; G. Goets en B. Sneep; G. Smit en G. M. Ris; P. Jongens en J. Oudolf; J. Negrijn en M. C. N. v. Vliet; M. J. Giebels en G. A. Gerritsen; P. H. Borghouts en C. E. Pater; P. J. J. Robeerst en J. Bakker; W. F. Voerman en E. v. d. Bogaerde; P. J. Mes en J. F. Wigchert; M. J. Lutterot en S. A. Kam per; F. A. Pouw en A. v. Halst; J. J. v. Dok- kum en G. Bruijn; C. Smits en E. Hoffmann; M. C. Wagner en J. E. Lieverst; J. A. A. Ver beek en G. Plasmeyer. Geboren: 15 Mei G.Huijboom-—v. d. Brom d.; 16 Mei M. R. Snoeks—Westhof d.; 15 Mei J. M. Blokker—Boer d.; 15 Mei J. Giliam—v. d. Hoef z.; 14 Mei E. F. Oerlemans—Houthuyzen z.; 16 Mel C. Witkamp—v. Els wijk d.; 15 Mei J. W. E. Burggraaf—Jongerling d.; 15 Mei T. C. v. DeursenStrak d.; 15 Mei A. M. Westendorp —Hollander z. Overleden: 14 Mei J. P. Joores, 16 Vinken- straat; 15 Mei A. Bremen, 61 j„ Kleine Hout straat; 15 Mei K. Mensing, 77 j„ Dusartstraat; 15 Mei M. R. Kammeijer—Blom, 73 j„ Flores- straat; 16 Mei D. Hoenson, 81 j., Soutman- straat; 15 Mei G. J. Rijnders, 76 j„ Schotersin gel; 15 Mei E. v. Dootingh—Hubbelingh, 87 j„ Schotersingel. De politie was spoedig aanwezig. De chef nam ons mee naar buiten en steeg met ons en 2 rechercheurs op in het vliegtuig, dat hij had vastgehouden. Voort ging het, 't Zuiden in. We zijn een kwartier achterop, en dat in te halen is niet gemakkelijk. Dit toestel haalt 225 K.M en de afstand van hier naar Luxor is ca. 780 K.M. En uw toestel mijnheer Sidney? 't Is niet zoo zwaar als dit, wel? Nee, zoo zwaar niet. Ik denk niet, dat er 225 K.M. uit te halen is. Zou de man wel naar 't Zuiden vliegen? zei een der rechercheurs. Hij heeft den Zuidelijken koers genomen, dat heb ik gezien. En vermoedelijk zal hij dien hou den ook, om dan in Luxor olie en benzine in te nemen, om weer onmiddellijk te vertrekken. Als we hem niet voor Luxor pakken, is er voor- loopig geen kans hem te krijgen, merkte de chef van het vliegveld op. Ik had tot nu toe gezwegen, maar dacht dat ik thans wel een opmerking kon maken. Kijk eens oom, dat de man den zuidelijken koers gekozen heeft, is be grijpelijk, nadat hij het toestel op uw naam heeft genomen voor een tocht naar Luxor. Maar hij kan toch van koers veranderd en naar t westen gevlogen zijn, in de richting van Ca sablanca! Zou hij in contact kunnen staan met die bandietenbende? Daar zeg je zoowat Bok, daaraan heb ik niet gedacht. En meteen deelde oom Sidney in het kort onze ontmoeting met de rooversbende mee en ook de herkomst van onzen tweedekker. Op advies van de recherche veranderden we on middellijk van koers. De man heeft ons om den tuin willen lelden, 't Werd nu een wilde race naar 't Westen. De motor werkte heel regel matig en we hadden voldoende benzine en olie, voor een tocht van acht uur. Wij dachten Salloem in ongeveer 3'/2 uur te halen en vermoedden, dat de vluchteling daar zou neerstrijken, tenzij we hem eerder zouden hebben ingehaald. We hadden spoedig de kust van de Middellandsche Zee bereikt en vlogen daarna pal in Westelijke richting. Onderwijl haalde de chef van 't vliegveld een schrijven te voorschijn, dat de vreemdeling, die zich Boesjdy Bey had genoemd, hem had overhan digd en waarin de handteekenlng van oom Sidney werkelijk kunstig was nagebootst, 'k Heb niet de eer den man te kennen, maar 'k hoop kennis met hem te maken, zei oom Sidney. iiiiiiliiiiititiiiiiHiiiiiiimiiiiiHiiiimiitiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiitiiiiif DOELMATIGE EN GOEDE VERLICHTINGSORNAMENTEN KOOPT U HET VOORDEELIGST BIJ j| Gebouw „St. Bavo" R.K. Smedenpatroons, 8 uur Gecomb. besturen politie, half 10 Rechtskundig Bureau, 78 uur R.K. Bevol kingsbureau, 8 uur Bestuur R.K. Volksbond, kwart over 8 Bestuur Overheidspersoneel, 8 uur Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur Comité „Herwonnen Levenskracht", 8 uur Proza, 8 uur Uitbetalen vacantiebonnen Bouwverbond, 7 uur. Café-restaurant Brinkmann K.J.M.V. „St. Augustinus", kwart vóór 9 uur. Palace „Watt en Half Watt" in „Kunst- schutters". Op het tooneel: „Allister", 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „Keine Angst vor Liebe". Op het tooneel; Don del Monte, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Een nacht vol verschrik kingen" en „Eerste Liefde". 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor", 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur. Te Amsterdam is geslaagd voor het apothe kers assistente-examen mej. W. L. Thlerens, alhier. Door den Garnizoenscommandant te Haar lem werd een aanbesteding gehouden voor de levering van versch inlandsch rundvleesch als mede gerookt of pekelspek. Voor de levering van spek werd voorloopig toewijzing gedaan aan C. G. Peper te Haarlem, en voor versch inlandsch rundvleesch aan de N.V. v. d. Sluijs Vleesch- en Veehandel. BRUSSEL, 17 Mei In het kolenbekken van Bergen is in de mijn van Paturages wederom een hevige gasontploffing ontstaan. Een mijnwerker, die deel uitmaakte van de reddingsbrigade voor de bij de ramp van Dins dagavond bedolven arbeiders, verscheen plotse ling met alle teekenen van ontzetting aan de oppervlakte en meldde, dat juist op dezelfde plaats waar de ramp van Dinsdag ontstaan was, een nieuwe explosie was geschied, waardoor een reddingsbrigade van 20 arbeiders en Ingenieurs bedolven werd. Omtrent het lot der mgeslotenen is nog niets bekend. Omtrent de nieuwe ramp in de mijn van Pa turages wordt nog gemeld, dat deze hedenmor gen om 10.20 uur plaats vond. De twintig be trokken reddingsmanschappen stonden onder leiding van drie ingenieurs. Inmiddels zijn zes leden dezer reddingsbri gade geborgen. Het was echter onmogelijk om maar de geringste inlichting van hen te ver krijgen. Zij waren zoodanig onder den indruk van het gebeurde, dat zij als met stomheid ge slagen radeloos rondkeken, en geen woord kon den uitbrengen. Van de overige leden dezer zoo tragisch ge troffen reddingsbrigade, is op het oogenblik niets bekend. Men is er niet in geslaagd con tact met hen te verkrijgen, zoodat men zich uiterst ongerust maakt over hun lot en het ergste vreest. 17 Mei 16 Mei 17 Mei 16 Mei Londen 7.52% 7.53% Kopenh. 33.60 33.65 Berlijn 58.26 58.30 Stockh. 38.80 38.85 Parijs 9.733/4 9.73s/<Oslo 37.80 37.85 Brussel 34.47 34.47%N.-York 1.47% 1.47% Zwltserl 47.92% 47 95 (cable) 26 De teleurgestelde, maar stiekem toch bewon derende uitdrukking op zijn gezicht, deed Lestrange inwendig grinniken. „En toen?" „Toen vond hij iemand anders, die zich den heer met den breeden hoed herinnerde. En hij betaalde hem een heelen hoop franken om een antwoord uit hem los te krijgen en renae zoo hard hij kon de straat op." „En wanneer kwam hij terug?" „Ik heb hem niet terug zien komen." Ondanks alles, dacht Lestrange even na, was dit laatste antwoord voldoende om Burgoyne vrij uit te laten gaan. Immers, Indien deze werkelijk van plan geweest was om Ascher naar het leven te staan, zou hij zich nog dienzelfden naclit met een taxi in de buurt van de Poisson d'Or hebben laten brengen. Lestrange kon voorloopig niets doen. Hij moest wachten, totdat de iden titeit van den grooten vreemdeling, met wien Ascher in den trein had gesproken, was vastge steld. Daarom besloot hij naar de Surete terug te keeren om rapport uit te brengen van zijn onderzoek. Een groot deel hing af, vond hij, van wat hij van de douane had vernomen. Indien het valies nog vol met kleeren was, toen Ascher Frankrijk bereikte, bleek daaruit, dat de boe ken op dat moment nog in den koffer zaten. Ascher was dus nog levend te Calais. Hij was zeer waarschijnlijk dood, toen hy Parijs be reikte. Zijn eerste veronderstelling was dus juist. De misdaad was in den trein geschied. Het scheen hem een zeer logische verklaring: het was een stormachtige nacht geweest, de trein was maar half bezet, Ascher had eerste klas gereisd en waarschijnlijk gedurende den heelen tocht een coupé voor zich alleen gehad. De moordenaar had waarschyniyk een oogen blik gekozen, toen de trein juist n station had verlaten zoodat hij een behoorlijken tijd ongemoeid zou worden gelaten. Lestrange raad pleegde even een spoorboekje en kwam tot de ontdekking, dat de trein tusschen negen uur en tien minuten voor tien in volle snelheid ononderbroken doorreed. Dit uur paste ook beter met de oorspronkeiyke veronderstelling van den geneesheer. Ik had dien kerel elgeniyk moeten vra gen of er nog meer eerste klas passagiers waren, dacht hy een beetje te laat en spy- tig na. maar lk geloof niet, dat het veel geholpen zou hebben. Ook al zat de moor denaar in een derde klas wagen, dan nog had hij gemakkelyk gedurende de reis in den eerste klas wagen kunnen komen. Monsieur Degas luisterde met belangstelling naar wat zijn ondergeschikte hem rappor teerde en was het geheel eens met diens gevolg trekkingen. „Ik geloof," zei hy. „dat we veilig, kunnen vaststellen, dat al deze onderzoekingen onze eerste veronderstelling bevestigen, dat. de moord in den trein heeft plaats gegrepen. Want. zie je, iemand die een lyk moet verbergen zai zich altijd op de een of andere wijze verraden Waar zou hy anders de boeken hebben gebor gen? Neen, ik geloof, dat je heel goed hebt gewerkt. Ha. wat is dat?" Er klonk een bel letje en de chef nam den hoorn van de tele foon. „Ja, breng hem onmiddellyk hier. Daar is een man die nieuws brengt over het geval/' legde hy uit, terwyl hy den hoorn weer ophing. De deur ging open en een groote magere jongeling trad binnen. Hy zag er ongezond bleek uit. Hij droeg een zwarten kleinen snor. die als het ware op zyn bovenlip zat geplakt en zyn houding was eerbiedig, maar tamelijk afgemeten. Onder zijn arm droeg hij een num mer van de laatste krant en terwyi hy dit openvouwde begon hij te spreken. „Ik ben Pierre Carron," zei hy, terwijl hy zyn zwarte oogen oplichtte en ze daarna weet neersloeg. „Ik ben piloot op de luchtroute die den dienst onderhoudt tusschen Parys en Croydon. Dezelfde iyn waarop de man met den zwarten baard heeft gereisd." De chef vroeg vriendelyk, maar blykbaar niet in het minst getroffen door dit ant woord. „Bent u er zeker van, dat het dezelfde man was?" „Niet geheel zeker," zei Carron, „maar van morgen, juist toen wij weg zouden vliegen, laat ons zeggen: acht of negen minuten voor het vertrek kwam een man in alle haast het vlieg veld opgeloopen. Een tamelyk kleine man met een zwarten baard, dien ik nogal groot vond voor zyn gezicht. Een zwarte hoed met een breeden rand lag tot diep over zyn oogen. Hy droeg een bril met gouden rand en een muis- kleurige regenjas. Het was den vorigen avond vreeselyk mistig, dat zult u zich nog wel herin neren en het weer was zoo slecht geweest dat wy onze gewone middagvlucht hadden moeten uitstellen. Daardoor was de kist heelemaai vol. Wy hadden een paar laatkomers zelfs niet kunnen opnemen. Toen verscheen deze meneer ineens. Hij droeg een valies en hy schreeuwde ons toe, dat wy moesten wachten." „In wat voor taal?" „Fransch mijnheer. Hy kwam buiten adem aangeloopen en zei, dat hy een telegram had ontvangen en onmiddellyk naar zyn vrouw toe moest, die ziek lag in een hotel. Blindedarm ontsteking. zei hy. Hoogst ernstig. Zy stond zoo wat op den drempel van den dood. Ik legde hem uit dat alles vol was en dat wy zelfs enkele passagiers hadden moeten weigeren maar dat er in den loop van den morgen nog wei een tweede vliegtuig zou vertrekken. Hy scheen erg teleurgesteld en begon weer over zyn vrouw te jammeren. Toen zei hy dat hy duizend francs wilde geven voor wie hem zyn plaats wilde afstaan. Aanvankelyk scheen het dat hy toch nog zou moeten wachten maar ten laatste was er een jongeman, een kantoorbediende vermoed lk. dié zei. dat hy die duizend francs wel wilde verdienen. Dan zou hy tegen zyn chef zeggen, dat hy vanwege het weer had moeten wachten op het tweede vliegtuig. De man gaf hem zyn duizend francs en nam dankbaar blykbaar ten zeerste opgelucht zyn plaats in." „Sprak hy onderweg?" „Ja, en voortdurend over zyn vrouw. O. meneer, ik durf te zweren dat het een Fransch- man was. Al de Engelschen die ik van myn leven al over het kanaal heb gedragen hebben gezamenlijk nog geen tiende gezegd, van wat deze man gedurende de reis heeft uitgekraaid. Hy sprak alsmaar over haar ziekte en dat zy gemakkelijk zou kunnen sterven en dat hy niet zou weten wat hy zou moeten beginnen van verdriet. En al dien tijd keek hy zenuwach tig op zyn polshorloge en zuchtte; ,,'t Zal te laat zyn, het zal te laat zyn." Mynheer ik kan u wel vertellen dat ik me nog nooit zoc zenuw achtig heb gevoeld. Het was net of er een reus achtige zwarte vogel naast je zat die alsmaar verwenschingen uitstiet. Toen wy ten laatste op Croydon aankwamen nam hy het valies en was het eerste de cabine uit. U begrypt wel meneer dat iedereen hem voor liet gaan en hy rende weg naar het station. Ik heb nog nooit een passagier zoo hard zien loopen. Zyn valies zwaaide naast hem en zyn hoed hobbelde op zyn hoofd mee." „En dat is het laatste wat u van hem ge hoord of gezien hebt?" „Het laatste, ja...." Hy scheen nog even te aarzelen. „Be geloof niet. dat er nog iets is." „Ik wel", merkte Degas rustig op. „Waar over zit u te piekeren, Mr. Carron." „Ja, daar is nog lets. Ik had er al over wil len beginnen, maar ik vermoed dat het te onbeduidend is." „Nog onbeduidender dan een haarspeld?" „Pardon, monsieur." „Ik heb eens een moordenaar ontmaskerd met een haarspeld." „Het gaat over het valies, meneer. Ze zeg gen dat de man Ascher heette, maar op het valies dat hy droeg, heb ik dien naam niet kunnen vinden." „Ha, ha, we hebben met een zeer scherpen opmerker te doen. U bent ons van groot nut Mr. Carron. Wat voor naam stond er dan wel op?" „Er was heelemaai geen naam. Niets dan drie letters W. J. M." „Waarom vielen u die dan zoo op?" „Hy droeg het valies zoo dat de lettere aan den buitenkant stonden en hy sprak zoo veel en zoo verward, dat je als het ware gedwongen werd, om van tyd tot tyd eens naar hem te kyken. En zoo kwam het dat de letters my bij wyze van spreken in het oog sprongen." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2