De Hoogerhuis-hervorming Zoekt gij betrouwbaar Personeel De roofoverval Oyen. De Lutine-toren op transport. De mijnramp te Paturages. te VOORSTELLEN VAN SALISBURY DONDERDAG 17 MEI 1934 ,J)e democratie wordt in deze tijden belaagd door revolu- tionnairen van rechts en links" „Lords" waarborg tegen revolutie NAAR DE MISSIE Paters Missionarissen van de H. Familie Per vliegtuig naar Italië Badplaatsenplaat in drie talen Franciscus Liefdewerk De godsdienstzin der oudere jon gens gaat prachtig vooruit Het gedrag der jongens Bekeeringen Geeft ons jongens en mede werkers! Notariaat - ri_ FOTOREPORTAGE Op uitnoodiging van de V V.V Friesland maakte een gezelschap journalisten Woensdag en Donderdag een trip door Friesland. Op het stadhuis te Leeuwarden werd het gezelschap ontvangen door den burgemeester, den heer jhr. mr. J. M. van Beijma (geheel rechts beneden) De nieuwe toren voor de bergingswerken van den inhoud der .Lutine" heeft Woensdag de fabriek van de firma Jonker Zn. te Amsterdam, waar deze werd geconstrueerd, verlaten. Het transport De mijngas-ontploffing te Patu rages in België heeft waar* schijnltjk meer dan 40 slacht offers geeischt. Familieleden der slachtoffers wachten voor de mijn op het reddingswerk Pond, de Amerikaan, die met den Italiaanschen aviateur Sa- belli een nonstopvlucht New York Rome ondernam, doek in Ierland moest landen In het huis van de landbouwers A. en P. Verhoeven te Oyen bij Oss werd Woensdagnacht een overval gepleegd, waarbij de 67 'jarige A Verhoeven gedood werd en zijn broer ernstige verwondingen bekwam. De plaats van den overval (Van onzen Londenschen correspondent) Londen, 14 Mei 1934 Het Hoogerhuis heeft de vorige week uit voerige discussies gevoerd over de voor stellen tot zijn eigen hervorming, inge diend door een zijner eigen leden, den Markies van Salisbury. De regeering staat neutraal ten opzichte van het wetsontwerp dat vrij zeldzaam verschijn sel in het Engelsche parlement een „private bill", d. w. z. de vrucht van het initiatief van een lid is. Zij heeft nog steeds geen beslissing genomen ten aanzien van de vraag of hervor ming van het Hoogerhuis noodzakelijk is, maar zal gaarne de meening der verschillende par tijen en groepen hooren. Dat zij zelf nog in den loop dezer sessie hervormingsvoorstellen doen zal, is uitgesloten. Lord Hailsham heeft dit, namens haar, duidelijk genoeg te kennen gegeven. In het kort komen de voorstellen van Lord Salisbury op het volgende neer: Het aantal leden van het Hoogerhuis, dat thans ruim 700 bedraagt, zal teruggebracht worden tot iets meer dan 300, waarvan er 150 volgens het stelsel van evenredige vertegen woordiging gekozen zullen worden door de peers, terwijl de overigen benoemd zullen wor den bij voorkeur door de Kroon. De Parlementsacte, waarin bij de groote con- stitutioneele crisis van 24 jaren geleden de be voegdheden der Lords tegenover de Commons vastgesteld werden, laat Lord Salisbury in be ginsel onaangetast, maar terwijl in deze wet bepaald wordt dat een door de Lords verwor pen wetsontwerp wet wordt, wanneer het op drie opeenvolgende sessies der Commons aan genomen is geworden, stelt Lord Salisbury voor dat er bovendien tusschen de eerste en de laatste dier sessies algemeene verkiezingen plaats gehad moeten hebben. Verder verdedig de Lord Salisbury een wijziging van de wet welke het Hoogerhuis van elke zeggenschap over financieele aangelegenheden uitsluit. De eerste indruk, dien Lord Salisbury's voor stellen maken, is dat zij gematigd-reactionnair zijn. Het suspensief veto van het Hoogerhuis strekt zich uit over een tijdperk van ongeveer twee jaren; het zou, door aanneming van het voorstel betreffende algemeene verkiezingen tusschen de eerste en derde aanneming van een wetsontwerp door het Lagerhuis, praktisch worden omgezet in een absoluut veto. De voorsteller, en zij die hem steunden, stel den zich vooral op het standpunt dat hervor ming noodzakelijk is omdat onder de bestaande verhoudingen de wettelijke waarborgen tegen revolutie onvoldoende zijn. Engeland heeft geen geschreven grondwet, en een voorstel tot af schaffing der monarchie, der volksvertegen woordiging en der weermacht zou hier op de zelfde wijze behandeld worden als een wets ontwerp tot verhooging of verlaging der werk- loozen-uitkeeringen. Het is in Engeland even gemakkelijk een wet van vitaal constitutioneel belang ingrijpend te wijzigen, als een wet be treffende de maximum snelheid van motor vrachtwagens. Er bestaan in Engeland geen constitutioneele waarborgen meer tegen revolutionnaire pogin gen van een regeering, welke over een meerder heid in het Parlement beschikt. Zulk een meer derheid kan vooral in een land waar een afge vaardigde verkozen verklaard wordt ook wan neer hij niet de absolute meerderheid der stem men in zijn district heeft, vaak slechts de min derheid van het volk vertegenwoordigen; zij kan bovendien gelijk in 1931 te danken zijn aan omstandigheden van zeer tijdelijken aard. Sir Stafford Cripps, de socialistische lei der die met dictatuursplannen omgaat, heeft precies verteld hoe hij het zou aanleggen om een volmaakt socialistischen staat te grond vesten, en in de manier waarop hij dit doel bereiken zou, is niets dat formeel onwettig zou zijn. Zelfs het suspensief veto van het Hooger huis, dat de uitvoering van al zijn plannen minstens twee jaar lang zou kunnen opschor ten, zou hij waardeloos kunnen maken door den koning voor te stellen zooveel socialistische peers te benoemen, dat hij ook in het House of Lords de meerderheid kreeg. De koning zou constitutioneel gehouden zijn de verlangde peers-benoemingen te doen. De democratie wordt in onzen tijd niet bedreigd door gekroonde, adellijke en geuniformde „tirannen", maar door revo- lutionnairen n.l. door socialistische eener- zijds en fascistische anderzijds. Het is met het oog op deze bedreiging dat de positie van het Hoogerhuis, als bewaker der constitutioneele instellingen, versterking behoeft. Ook in mo- reelen zin. Die moreele versterking zou, volgens Lord Salisbury, tot stand gebracht kunnen worden door een veranderde samenstelling van het Huis, terwijl hierdoor tevens uitbreiding zijner bevoegdheden mogelijk zou worden. Het spreekt vanzelf, dat in een democratisch land de macht van een Huis, dat uitsluitend samengesteld is uit leden van den erfelijken adel en enkele Anglikaansche bisschoppen, uiterst beperkt zal zijn, en alleen dan uitgebreid zal kunnen wor den indien het lidmaatschap niet grootendeels een kwestie blijft van „geboorte". Het is waar dat eenige dozijnen peers gecreëerd zijn ge worden om zuiver politieke redenen, en dus feitelijk door de regeering „benoemd" gewor den zijn tot lid van het Hoogerhuis, maar dit verandert niets aan den zuiver héréditairen aard van dit lichaam. Voor de constitutioneele stabiliteit nu is het ongetwijfeld wenschelijker dat het Hoogerhuis grootere bevoegdheden krijgt dan dat het héré ditair blijft. Of Lord Salisbury den juisten weg insloeg, wordt door velen betwijfeld. Een Huis, dat half uit héréditaire, half uit benoemde le den bestaat, beschouwen velen terecht als een tweeslachtig onding. Het Hoogerhuis heeft eeuwen lang historische redenen van bestaan gehad als een „Kamer van Peers". Heeft het die redenen van bestaan verloren, dan kan er ook geen enkele aanleiding zijn om den erfe lijken adel de helft van de zetels in een her vormd Huis toe te kennen. Als „stand" hebben zij 't recht op wetgeving ten volle, of zij hebben het in het geheel niet. In strijd met wat volbloed-democraten gaar ne beweren heeft het Hoogerhuis, vooral in moderne tijden, bijna steeds voortreffelijk ge- functionneerd. Men zegge niet: wat kan men nu verwachten van een Kamer, wier leden geen andere verdienste hebben dan dat zij in den letterlijken of in den figuurlijken zin op een voorvaderlijk kasteel het levenslicht aan schouwden? De waarheid is dat het Hoogerhuis zijn prestige veel beter heeft weten op te hou den dan het Lagerhuis en dan de meeste volks vertegenwoordigingen van het vasteland. Een groot aantal personen hebben in dit lichaam zitting, die in het geheel niet op een kasteel ge boren werden, maar wegens hun politieke ver diensten tot een „peerage" verheven werden. Zij zijn dus wél héréditaire peers, doch niet de toevallige nakomelingen, doch de „self made" stamvaders van een adellijk geslacht. Een ander punt dat men in aanmerking moet nemen is, dat van de ruim 700 peers niet meer dan 100 net werk in het Hoogerhuis doen, en dat een paar honderd anderen daar zelden of nimmer verschijnen. De tot oude geslachten behoorende Peers, die aan de beraadslagingen en stemmingen deelnemen, zijn meerendeels mannen van hooge beschaving en ontwikkeling, groot plichtsbesef en uitgebreide ervaring, en zij behoeven niet, gelijk leden van het Lager huis, kiezers en kiesdistricten te vriend te hou den uit vrees van anders hun „zetel" te ver liezen. Dat een lichaam als het Hoogerhuis in- druischt tegen het zuivere democratische beginsel, kan bezwaarlijk ontkend wor den; dat het desondanks meer wetgevende be kwaamheid en meer verantwoordelijksbesef aan den dag gelegd heeft, dan verscheidene repu- blikeinsche parlementen, staat onomstootelijk vast. Alleen de omstandigheid dat het als héré ditair iicnaam niet de uitgebreidere bevoegd heden genieten kan, welke een Tweede Kamer in het algemeen belang moet bezitten, maakt zijn hervorming noodzakelijk. Lord Salisbury's voorstellen, die niet in stem ming gebracht weiden, vonden bij zijn collega's een zeer gemengde ontvangst. Lord Redesdale (conservatief) verzette zich tegen elk ingrijpen in het héréditaire beginsel. Hij zeide dat reeds vroeger het Hoogerhuis door den wil des volks afgeschaft, en daarna door den wil des volks weder hersteld was; vernietigde het thans zich zelf, dan zou het ook voor goed dood zijn. Lord Snell (socialist) noemde het ontwerp den ge- vaarlijksten revolutionnairen maatregel, die ooit aan een Parlement voorgelegd werd, en een „uitvloeisel van die fascistische gezagsaanma- tiging, die over heel Europa een spoor van bloed en wreedheid achtergelaten heeft." Lord Rea ding (liberaal) verklaarde voorstander van her vorming te zijn, doch het Huis in zijn bestaan- den vorm te zullen steunen, zoolang geen doel treffender voorstellen gedaan worden dan die van Lord Salisbury. Lord Cecil, de jongere broeder van Lord Salisbury, oefende kritiek uit op diens wetsontwerp, doch verkondigde tevens de stelling dat verzet van conservatieve peers tegen hervorming het voorspel is van revolutie. De kwestie van Hoogerhuis-hervorming is alles behalve nieuw. Maar zij heeft in den loop der laatste jaren een ander aspect gekregen. Stond zij vroeger op het program der radicalen, die het Hoogerhuis beschouwden als een tegen den tijdgeest indruischend archaïsme, zij houdt thans ook de gedachten bezig van diegenen die in uitbreiding van de bevoegdheden van dit Huis (een uitbreiding, die zonder ingrijpende hervorming als praktisch onmogelijk geldt) 'een noodzakelijken waarborg zien tegen revolution naire pogingen en parlementaire staatsgrepen. Terwijl wij hun standpunt ten volle deelen, kunnen wij ons toch tevens vereenigen met het oordeel van diegenen die volhouden dat hervorming van het Lagerhuis niet minder noodzakelijk is. Bij het bestaande kiesstelsel kan een partij, die de minderheid der kiezers op haar hand heeft, de meerderheid in het parle ment krijgen. Dit is slechts voor 'n klein deel het gevolg van het stelsel van districtsvertegen woordiging, en voor een groot deel hieraan toe te schrijven dat, gelijk wij reeds opmerkten, een candidaat geen volstrekte meerderheid behoeft te behalen om gekozen te worden. Neem aan dat in een district uitgebracht worden: op den conservatief 8000 stemmen, op den liberaal 7500 stemmen, op den socialist 6000 stemmen, op den onafhankelijke 2000 stemmen, dan geldt de conservatief als gekozen. Herstemmingen, gelijk in ons land vóór de invoering van V., heb ben niet plaats. Hierdoor wordt de kans, dat een minderheid onder omstandigheden, die haar gunstig zijn, plotseling de macht in handen krijgt, onnoe melijk vergroot. Met het ss. „Flandria" zijn Woensdagmiddag naar hun Missiegebied in Noord-Brazilië ver trokken de Paters Missionarissen Kokke en Kox van de Missionarissen van de H. Familie, Moe derhuis Grave. Ter gelegenheid van de wedstrijden om het wereldkampioenschap voetballen zal door de K.LM. bij voldoende belangstelling een extra vlucht naar Italië ondernomen worden. Aangezien het Nederlandsche elftal den 27sten Mei moet spelen, zal het vliegtuig den 26sten van Amsterdam naar Milaan vertrekken. Verder kan de route nog niet met zekerheid vastgesteld worden, daar deze afhangt van het verloop der wedstrijden. Het K.L.M.-vliegtuig gaat naar alle steden, waar het Nederlandsche elftal speelt. Na afloop van den laatsten wedstrijd, waar in ons elftal meespeelt, keert het vliegtuig naar Amsterdam terug. De Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, Lange Voorhout 102 's Gravenhage, heeft een nieuwe badplaat senplaat in kleurendruk uitgegeven in de Duit- sche, Engelsche en Fransehe taal, alsmede voor België in Nederlandsch en Fransch. Marinus van der Lubbe is een baken gewor den voor onze jeugd!.... Zoo begint het jaarverslag over 1933 van het Centraal Verbond van Sint Franciscus Liefde werken. En nadat een beschrijving is gegeven van dezen zieligen mede-stichter van het Derde Rijk, schrijft de secretaris: Als bakenmeesters voor de hevigst bedreigde jeugd hebben de medewerkers van het St. Franciscus Liefdewerk zich opgeworpen! Ongetwijfeld zien zij in den pathoiogischen fantast van der Lubbe, qua persoon, qua milieu, qua opvoeding, een al dan niet zwakke reminis centie van een of meer hunner beschermelin gen! Dit voor oogen, vangen wij ons gewetens onderzoek aan, dat antwoord dient te geven op de vraag: Wat hebben wij, S.F.L.'ers, in 1933 voor ónze jongens gedaan? Gememoreerd wordt het vertrek van kap. P. M. Simons, den stichter van een locaal verband te Den Haag. In Maart verscheen het eerste nummer van „De S.F.L.-Schakel", die nog veel medewerking noodig heeft. In 1933 sloten twee nieuwe afdeelingen zich aan bij het Centraal Verband, n.l. Hoorn en Den Haag, Kring IX. Mét het internaat der Kruisvaarders van St. Jan, telde het Verband, ultimo December, 24 afdeelingen. Van een Landelijk Verband is nog steeds niets gekomen. De 23 afdeelingen telden te zamen 2395 steeds trouw komende jongens, ingeschreven stonden er echter 2913, Het grootst aantal jongens is beneden 13 jaar, het aantal ontglipten, dat verleden jaar aanmerkelijk verminderde, was bij die rubriek het hoogst, n.l. 18% pet. Bedroeg het percentage „ontglipte afzwaaiers" in 1932 nog 26 pet., in 1933 daalde dit tot 17% pet. totaal generaal. De directeuren werden bijgestaan door 209 medewerkers en 42 adspiranten (in 1932; 265 en 33 adspiranten, aldus aanmerkelijk meer). In 9 afdeelingen assisteeren 51 dames bij de opvoeding van de allerjongste boys. In 1933 werden 22 pupillen gedoopt, 126 na derden voor de eerste maal ter H. Tafel, 127 ontvingen het H. Vormsel. Bovendien werden in eigen parochie 6, in de Franciscushuizen voorbereide S.F.L.'ers ge doopt; 49 werden daar tot de eerste H. Com munie toegelaten; 47 plus „enkelen" werden met hun medeparochiaantjes gevormd. Interessant is de uitslag der gehouden en quête over de huidige godsdienstige mentaliteit en godsdienstige gedragingen der jongens. De antwoorden op onze vragen over de hui dige godsdienstige mentaliteit en godsdienstige gedragingen der jongens verdeeld over drie leeftijdsperioden zijn nog al bont en vaag! Als algemeen uitgangspunt kunnen we het antwoord nemen van één afdeeling: „van huis uit slecht, doch door het S.F.L. verbeterd". De S.F.L.-jongens beneden 13 jaar geven reden tot tevredenheid; hun kern is goed; ze zijn volgzaam. Eén afdeeling oordeelt echter, dat hun godsdienstzin niet diep is en zich in den regel bepaalt tot het uiterlijke. Volgens een andere afdeeling steken de jongens van openbare scholen ongunstig af bij hun kame raadjes, die de katholieke scholen bezoeken. Aan de meeste jongens tusschen 13 en 17 jaren wordt een ietwat minder gunstig brevet uitgedeeld: het grootste deel geeft zorg, zij zijn „minder" dan de jongens beneden 13 jaar. An dere afdeelingen constateeren een vooruitgang; achten ze over het algemeen goed. De jongens boven 17 jaren, die dus ae moei lijkste levensperiode doorgeworsteld hebben, krijgen zelfs gunstige beoordeelingen. Een af deeling, die vroeger blijkbaar gesukkeid heeft met haar oudste jongens, constateert een voor uitgang. Acht huisgezinnen keerden tot de Kerk te rug. Negen huwelijken werden gesaneerd en in gezegend. Drie moeders gingen tot het Katho liek geloof over. Zes vaders bekeerden zich. Twee moeders en drie vaders werden gedoopt* Twee moeders en één vader naderden voor de eerste maal ter H. Tafel. Eén moeder en vier vaders ontvingen het H. Vormsel, terwijl nog een moeder met zeven kinderen onderricht ontvangt in den Katholieken godsdienst. In het verslag schrijft de secretaris vervol gens: Geeft ons jongens! Geeft ons medewerkers! Geeft ons arbeiders in onzen, in uwen, ih Christus' wijngaard! Medewerkers. Het is toch God geklaaga, da' er nog altijd een generatie opgroeit, die (ge' deeltelijk althans), zich op haar sloffen eere-lid waant der overwinnende Kerk van Christus, doch gratieus bedankt voor het lidmaatschap der strijdende Kerk; dié wél in de gelegenheid gesteld wordt de materieele voordeelen van haar relaties met de geestelijkheid op te strijken, doch eertijds te lamlendig was, haar jonge fris* sche krachten in dienst te stellen van de offers vragende naastenliefde. Kunnen de Priesters heden ten dage vaak nie' meer komen in de gebroken gezinnen, waarin de S.FJj.'er wél wordt toegelaten, de S.F.L.'er kan vaak niet bereiken die families, waar de Priesters nog altijd hóógst welkom zijn. Laten zij, als tegenprestatie, voor het S.F-I* de prachtkerels dier families ronselen, die het S.FXi. kunnen, steunen en helpen! Een vijf-minuten-preek van een pastoor, één stormnovene van een kapelaan ter eere van den vurigen St. Faulus, kunnen de afdeelingen vaD het St. Franciscus Liefdewerk een groote etl welkome schare van nieuwe medewerkers be zorgen! Hier schuilt een paradox: het aposto laat van den Priester, om het apostolaat vah den leek In stand te houden! Het verslag sluit met een uitspraak van PauS Pius XI over den H. Giovanni Bosco. Don Bosco, die een baken, een lichtend voor beeld is voor de leden van het St. Franciscus Liefdewerk. Benoemd tot notaris binnen het arr 's togenbosch, ter standplaats Oss, E. B. H. Hoctin Boes, cand.-not. te Oss.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4