Electro-Koning Samuel Insull voor zijn rechters dertig cents FINANCIEN PROCES VAN MEER DAN ANDERHALF JAAR RADIO-PROGRAMMA 2 TABELLARISCHE STAAT Dagfilm LONDERDAG 17 MEI 1934 Samuel Insull kan in totaal 135 ja ren gevangenisstraf en 250.000 dollars boete krijgen Gebrek aan gezworenen Het veiligst verweer Het Turksche vijf-jaren plan Russische ingenieurs te werk gesteld Korte berichten De schietpartij op de Amoer Het schip uit Mandsjoekwo nam foto's van de Russische kust Vrijdag 18 Mei 1934 Droeve huwelijksdag Vader van de bruid even vóór de voltrekking plotseling overleden Vredespaleis verlicht Consumptiemelk EEN NIEUWE PACHTWET Spoedig een wetsontwerp te verwachten HET PINKSTERTOURNOOI VAN DEN A.V.B. De samenstelling der elftallen n°-9 Zomerreizen SCHMELING'S MANAGER AANGEHOUDEN Schuldig aan belastingontduiking WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN Het Oostenrijksche team De Italiaansche ploeg Het Fransche team Herdenking van de spelen te Los Angeles 0 Tegen betaling van is aan onze bureaux verkrijgbaar een op stevig carton uitgevoerde 0 van gegevens omtrent 0 Onze Rubbermaatschappijen VEREEN. KATH. PERS K.R.O.-nieuws Zandbergen te Amersfoort 465e STAATSLOTERIJ Tijdens een loopbaan van vijftig jaren welke begon als stenograaf en eindigde als multimillionnair, bouw de Samuel Insull zijn geweldig in dustrierijk op, werd hij de electro- koning. Thans is dat rijk ineenge stort en de gevallen vorst wacht tusschen de puinen van zijn vroe gere macht het vonnis af van den rechter. Met geweld heeft men hem terug gebracht naar de hoofdstad van zijn verdwenen rijk, naar Chi cago. Heel het justitie-apparaat werkt met koortsachtigen ijver aan de voorbereiding van het proces dat in alle opzichten een monster proces belooft te worden. Niettemin is de aan klacht vrij duidelijk en veel minder gecompli ceerd dan men misschien verwachten zou. Samuel Insull wordt beschuldigd van be drog der posterijen, onttrekking van activa aan een faillissement en verduistering. De acte van beschuldiging is gebaseerd op de ineenstorting van Insull's grootste onder neming, de „Middle West Utilities", een der grootste cracks waardoor de wereld zelfs in deze jaren van crisis werd opgeschrikt. Het proces zal zeer, zeer lang duren. Een aantal getuigen als nog bij geen proces is op getreden, zal gehoord moeten worden. Het Insull-proces heeft zijn weerga nog niet ge vonden en zal die voorloopig ook wel niet vinden. Volgens een officieele verklaring van Insull's verdedigers zal er minstens een half jaar heen gaan met het schiften en het ordenen van het bewijsmateriaal. Het is buitengesloten dat het proces voor November of December begint, terwijl het nog veel langer verschoven kan worden. Is de man die Edison's genie zoo geraffineerd wist te exploiteeren, eenmaal voor zijn rech ters verschenen, dan zal het, volgens de ver wachtingen der justitie, ongeveer een jaar du ren voor hij veroordeeld wordt wegens bedrog der posterijen en onttrekking van activa aan een .faillissement. Eerst na dit vonnis zal In sull in de gelegenheid zijn om zich te verdedi gen tegen twee aanklachten wegens verduiste ring welke ieder ongeveer drie maanden in be slag kunnen nemen. Zoo lang heeft nog geen enkel proces in de Vereenigde Staten geduurd en het ligt voor de hand dat er zich nog heel gemakkelijk ver wikkelingen kunnen voordoen welke' een vlotte afhandeling der zaak in den weg staan. Hoe lang het proces duren zal wanneer zich derge lijke verwikkelingen inderdaad voordoen, valt zelfs niet te schatten. Op het oogenblik vraagt men zich reeds met bezorgdheid af hoe men aan twaalf gezwore nen zal komen. Het is niet zoo makkelijk om twaalf eerzame en aanzienlijke burgers te vin den die hun zaak of hun beroep voor een jaar, voor anderhalf jaar en misschien nog langer in den steek kunnen en willen laten. Bovendien moeten de gezworenen niet alleen eerzame en aanzienlijke burgers zijn, maar ook zonder vooringenomenheid tegen den beklaagde wezen. En vooringenomen zijn er tegen Samuel In sull heel wat Amerikanen. Weliswaar is het al weer twee jaren geleden dat de „Middle West Utilities" ineenstortte en heelt de tijd vele wonden, maar vooral te Chicago heeft een groot deel der bevolking door Insull's operaties zware verliezen geleden, en de vlucht van den electro-koning met alles wat daaraan vast zat, heeft veel kwaad bloed gezet. Hoe het ook zij, de keuze der gezworenen is voorloopig nog geen feit en zal nog heel wat voeten in de aarde hebben. Het proces van den electro-koning zal niet alleen in de zelfde rechtszaal, maar ook voor de zelfde rechtbank gevoerd worden als een paar jaren geleden het proces tegen een an deren koning, den gangster-koning Al Capone. President is bondsrechter Wiikerson die in der tijd den moed had om „Scarface" Capone elf jaren gevangenisstraf op te leggen wegens belastingontduiking. Tot heden zijn er niet minder dan twee honderd-vijftig getuigen gedagvaard, maar dit getal zal minstens wel verdubbeld worden. Wordt bewezen dat Insull het hem ten laste gelegde bedrog der posterijen gepleegd heeft, dan kan hem een gecombineerde straf op wor den gelegd van 125 jaren gevangenisstraf en een kwart-millioen dollars boete. Wegens ver duistering, twee malen gepleegd, kan daar nog een maximum van tien jaren gevangenisstraf bijkomen. Samuel Insull staat niet alleen terecht. Ze ventien personen zullen met hem plaats nemen in de beklaagdenbank, onder wie zijn zoon Samuel jr. en zijn broer Martin J. Insull en een aantal vroegere bankmagnaten en leiders van verschillende Insull-maatschappijen die eens almachtig leken en thans lange gevange nisstraffen tegemoet gaan. Het is zeer de vraag of Samuel Insull zijn straf zal kunnen ondergaan. Zijn avonturen in de laatste jaren en vooral zijn sensationeele vlucht hebben zijn gezondheid geknakt. Hij is een oude, gebroken man geworden van wien het lang niet vast staat dat hij de spanning en de opwinding van een dergelijk proces overleven zal. (United Press Nadruk verboden). (Ingezonden Mededeeling) tegen tandbederf ligt in het geregeld borstelen van tanden en kiezen met IVOROL, De Nederlandsche Tandpasta. ISTANBOEL, 17 Mei Een aantal ingenieurs uit Rusland bevindt zich op het oogenblik in Istanboel. Zij zijn in verband met het vijfjaren plan van Turkije in dienst genomen om toezicht te houden op het construeeren van werkplaat sen, welke met de nieuwste vindingen zullen worden uitgerust. Uit Rusland zullen de machi nes en verdere benoodigdheden worden betrok ken. De kosten worden bestreden uit een door de Sovjets aan Turkije verleend crediet. WLADIWOSTOK, 17 Mei (Reuter) Ten aanzien van het beschieten van een schip uit Mandsjoekwo op de Amoer door Russische grenswachten, wordt van officieele Russische zijde gemeld, dat het schip binnen de Russische territoriale wateren voer en dat opvarenden duidelijk zichtbaar foto's van de Russische kust maakten. De Russen gaven bevel bij te draaien, doch het schip voer door, waarna enkele schoten met los kruit werden gelost als waarschuwing. Ook dit hielp niet, waarop enkele geweerscho ten werden gelost, over het schip heen, het schip voer vervolgens naar den Mandsjoekwo-oever terug. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Mor genconcert 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen 12.00 Politieberichten 12.15 Tom Cedor's orkest 1.00 Vredesboodschap v. d. kinderen van Wales 1.05 Gramofoonmuziek 1.20 Tom Cedor's orkest 2.00 Gramofoonmu ziek 2.30 Concert 3.45 Gramofoon muziek 4.00 Rustpoos 4.15 Het Kro- orkest o. 1. v. Mar. van 't Woud 5.00 Land- en tuinbouwvoordracht door Th. Arts 5.20 Kro-orkest o. 1. v. Mar. v. 't Woud 6.00 Spr. namens de ver. v. Vol kenbond en Vrede. Th. P. M. Schaepman 6.15 Kro-orkest o. 1. v. Mar van 't V/oud 7.00 Politieberichten 7.15 Het Meifeest en de Meiboom. J. G. Hazewinkel 7.35 Gramofoonmuziek 7.40 Harmonie-orkest St. Ambrosius uit Schiedam o. 1. v. J. P. M. Smits 8.00 Schiedam's Mannenkoor 0. 1. v. Paul v. d. Putten 8.15 Harmonie orkest 8.40 Schiedam's Mannenkoor 8.55 Harmonie-orkest 9.15 H. v. d. Eeren- beemt draagt voor 9.30 Gramofoonmu ziek 9.45 R.K. Amsterd. kinderkoor o. 1 v. Louis Schwirtz 10.15 Gramofoonmu ziek 10.30 Vaz Dias 10.35 Kro-Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 301 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek - 10.15 Orgelspel door Joh. Jong 11.20 Gramofoonmuziek AVRO 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest, afgewisseld door gramofoonmuziek 2.15 Gramofoonmuziek 2.30 Knipcursus kin- derkleeding door mevr. Ida de LeeuwVan Rees 3.00 Gramofoonmuziek VARA 4.00 De Notenkrakers o. 1. v Daaf Wins 5.00 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 5.58 Overgang naar den versterkten zender 6.00 Toespraak voor de Ver. voor Vol kenbond en Vrede door A. Riensks 6.15 Cor Steyn, orgel; Alb. de Booy, zang 6.45 De Flierefluiters o. 1. v. Jan v. d. Horst; Alb. de Booy, zang 7.50 Gramofoonmu ziek 7.57 Herh. SOS-berichten 10.05 Vaz Dias. LUXEMBURG, 1304 M. 7.00 Holland- sche avond. Hollandsch cabaret 8.00 Gevarieerd concert door het omroeporkest o. 1. v. Henri Pensis 9.00 Concert door het omroeporkest o. 1. v. Henri Pensis 9.35 Zangrecital door Mme. L. Schaeffer 10.10 Gramofoonmuziek. Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M. 1.30 Populair con cert 6.35 Gramofoonmuziek 8.20 Om roeporkest o. 1. v. Franz André 9.35 idem 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Populair con cert 5.20 Omroeporkest 6.20 Concert o. 1. v. Arthur Meulemans 9.20 idem 10.45 Dansmuziek. KALUNDBORG. 1261 M. 12.20 Orkest muziek 3.20 Omroeporkest m. m. v. zangsolist 8.30 Concert 9.15 Italiaan- sche operamuziek 11.30 Dansmuziek. BERLIJN. 357 M. 4.2,0 Arthur Andrea's kapel 6.50 Concert 11.00 Gramofoon muziek. HAMBURG, 332 M. 11.50 Karl Backer's kapel 2.35 Gramofoonmuziek 6.20 Concert met solisten 10.40 Muzikaal tus- schenspel 11.20 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 12.20 Philharmonisch concert 2.20 Gramofoonmuziek 5.35 Vesperconcert 9.40 Pianorecital door Hans Haass 11.20 Populair concert. DAVENTRY, 1500 M. 12.50 BBC-dans. orkest o. 1. v. Henry Hall 3.50 Charles Manning's orkest 4.50 Metropole Hotel orkest 11.00 Harry Roy en zijn band. PARIJS (POSTE PARISIEN), 323 M. 7.18 Gramofoonmuziek 7.54 en 8.30 idem 9.05 La fille de madame Angot, operette van Lecocq. PARIJS (RADIO), 1648 M. 7.20 Gra mofoonmuziek 12.50 Het Krettly-orkest 10.50 Dansmuziek. MILAAN, 369 M. 5.30 Vocaal concert 8.00 Gramofoonmuziek 9.05 Sympho- nieconcert. ROME, 421 M. 5.20 Vocaal en instru mentaal concert 8.00 Gramofoonmuziek 9.05 Orkest. WARSCHAU, 1345 M. 4.50 Poolsche muziek 8.35 Concert 11.25 Dansmu ziek. BEROMÜNSTER, 540 M. 4.20 Omroep orkest 6.20 Gramofoonmuziek 8.50 Omroeporkest 9.30 Stedelijk orkest van Bern o. 1. v. Walter Aeschbacher m. m. v. solisten en gemengd koor. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Een Fransch marine-watervliegtuig met vier inzittenden, dat Dinsdagmiddag in Duinkerken was opgestegen, teneinde in samenwerking met den kruiser „Colbert" en eenige andere water vliegtuigen manoeuvres uit te voeren, is ten Zuiden van Duinkerken in zee gevallen. In de nabijheid van de plaats van het ongeluk be vonden zich verscheidene schepen, o. a. het Duitsche stoomschip „Dresden". Het gelukte de „Dresden'de bemanning te redden. In de werkplaatsen van de gevangenis te Kingston is brand uitgebroken. Men vermoedt, dat deze door de gedetineer den is aangestoken, aangezien het vuur op ver scheidene plaatsen tegelijk uitbrak. Ongeregeldheden hebben zich evenwei niet voorgedaan. De. schade bedraagt 100.000 dollar. De socialistische leider in het Saargebied, Max Braun, heeft een anoniemen dreigbrief ontvangen, waarin o. a. gezegd wordt: De kogel die jou binnenkort zal treffen is reeds gereed, want tot 1935 duurt te lang en je verraad is al te duidelijk. De brand, welke Zondag j.l. heeft gewoed in olietanks van den Bosporus, blijkt de opslag plaatsen van het Sovjet-Russische Nafta- syndicaat te hebben vernield. Er lagen 5000 ton olie opgeslagen. De in de nabijheid gelegen tanks van de Standard Oil-Company bleven behouden. Op het vliegveld van Moskou heeft dezer dagen een gelukkig geslaagd experiment plaats gevonden. Een vliegtuig sleepte drie zweeftoe stellen, die gedurende een uur na van het toe stel te zijn losgekoppeld boven het vliegveld planeerden en in goede orde neerkwamen. Men wil thans binnenkort trachten eveneens eenige zweeftoestellen te sleepen op een vlucht van Moskou naar Koktebel in de Krim. Drie jongelui, die Zondag tijdens de eb nabij de bekende Mont St. Michel aan de Breton- sche kust erop uit waren gegaan om te visschen, werden door den vloed verrast en verdronken. Alle pogingen om de lijken te vinden bleven tot nog toe vergeefsch. Een trein MadridValencia is op een goe derentrein geloopen; 17 personen werden ge wond. BOEKAREST, 17 Mei. (V.D.) In h,et dorp Mandace (Bessarabië) heeft een groote brand 65 woonhuizen in de asch gelegd. Dinsdagochtend is een aetherfabriek te Doe- beln (Saksen) vernield. Er zijn zeven gewonden. De oud-minister van Buitenlandsche Zaken, sir Austen Chamberlain, is Woensdag te Londen vrij ernstig gekwetst door een botsing van de taxi, waarin hij was gezeten, met een andere taxi, waarbij beide wagens omvielen. Uit het medisch onderzoek is gebleken, dat sir Austen geen enkele fractuur heeft opgeloopen. In verscheidene steden van Catalonië zijn in totaal 30.000 arbeiders in de textiël-industrie in staking gegaan. Het bureau van de Fransche Kamer heeft Woensdag besloten eenigen zijner leden opdracht te geven met het bureau van den Senaat be sprekingen te voeren over de hoogte van een vrijwillige bijdrage van afgevaardigden en se natoren in het algemeene bezuinigingsprogram der regeering. Het is waarschijnlijk, dat de Fransche volksvertegenwoordigers eigener bewe ging zullen afzien van 10 pet. hunner presentie gelden. Hedenmorgen is in de Schenkstraat te Den Haag een droevig sterfgeval gebeurd. Op het oogenblik, dat daar een bruidsstoet naar de kerk aan de Schenkkade vertrekken zou en de met bloemen versierde auto's reeds voorston den, werd de vader van de bruid eensklaps onwel en overleed eenige oogenblikken daarna. De huwelijksvoltrekking vond voortgang. Het spreekt echter vanzelf, dat in deze droevige omstandigheden alle feestelijk vertoon afwezig bleef. De bloemen werden uit de auto's ver wijderd. In verband met het feit, dat het 35 jaar ge leden is, dat te Den Haag de eerste Vredescon ferentie werd gehouden, zal morgenavond het Vredespaleis worden verlicht. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 20 tot en met 26 Mei 1934 de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptie- melk, gekocht op Regeeringscontract, is be paald op 434 cent per liter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwaliteitsafdracht van 14 cent. De afdracht op andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. Dr. Colijn deelde hedenmiddag in de Tweede Kamer mede, dat hij gegronde hoop heeft, dat een ontwerp-pachtwet nog dit zittingsjaar de Staten-Generaal bereiken kan. Zooals bekend organiseert de Amsterdamsche Voetbal Bond, welke in October a.s. zijn veer tigjarig bestaan zal herdenken, met Pinksteren op het Ajax-terrein een internationaal steden- tcurnooi. Aan dit tournooi zal worden deelge nomen door de vertegenwoordigende elftallen van Londen, Parijs, Antwerpen en Amsterdam. Den eersten dag zullen gespeeld worden Ant werpen—Londen en AmsterdamParijs, terwijl den tweeden dag allereerst de verliezers en daarna de winnaars tegen elkaar in het veld zullen komen. Het Parijsche elftal is zeer sterk samenge steld en zal er als volgt uitzien: Doel: Mayer (C. A. P.Paris). Achter: Diaz (Rd. Star) en Bayart (C. A. P.. Midden: Finot (C. A. P.), Jordan (R. C. Pa ris) en Mac. Cahill (C. A. P.) Vcor: Guimbard (C. A. P.), Sanson (R. C. Paris), Mercier (Club Francais), Laurent (C. A. P.) en Galeiy (R. C. Paris). Het Londensche elftal is als volgt samenge steld: Doei: Norman Cummings (Dulwich Hamlet). Achter: F. J. Gregory (Leyton) en C. G. Hol mes (Ilford). Midden: Cecil Murray (Dulwich Hamlet), B. Joy (Casuals) en J. C. Burns (Brentford). Voor: F. Sargent (Tufnel Park), J. W. Lewis (Walthamston Avenue), F. P. .Evans (Golders Green), D. A. Whitehead (Kingstonians) en C. J. Drinkwater (Golders Green). In het Antwerpsche elftal zien wij vele be kenden. Doel: Somers (Antwerp F. C.) Achter: Pa verlek (Antw. F. C.) en Joacim (Berchem Sport). Midden: Verboven (Berchem Sport), Meulder- mans (Beerschot) en Peeraey (Antwerp F. C.) Voor: De Vries (Antwerp F. C.), Stynen, Lam- brechts, Van Brandt (Berchem Sport) en Van Beeck (Antwerp F. C.). Wat het Amsterdamsch elftal betreft, dit is door verschillende omstandigheden eenigszins anders samengesteld dan gewoonlijk. De vol gende spelers zullen uitkomen: Doel: Oerlemans (Spartaan). Achter: Blomvliet en Puttelaar (beidee Ajax). Midden: Hangard (Ajax), Klopper (Z. F. C.), en P. van Deyck (Ajax). Voor: Van Nek (A. F. C.), Volkers (Ajax), Van Reenen (Ajax), Oudendijk (Ajax) en Mul ders (Ajax). A vefN ia8tsie \u o® -.n oh* uo*i°l i De Ned. Reisbureaux Lissone-Lindeman heb ben wederom het jaarlijksch zomerreisboekje uitgegeven, waarin overzichtelijk opgenomen zijn de meest gevraagde reisprogramma's. De uitvoering van het met vele foto's ver luchte boekje is keurig verzorgd. Joe Jacobs, de manager van Max Schmelings, is aan de Spaansch-Fransche grens gearresteerd, daar hij 2000 dollar aan belastingen heeft ont doken. Jacobs bevond zich op de terugreis naar Parijs. Hugo Meisl heeft naar uit Weenen wordt ge meld, de volgende zestien spelers aangewezen, die naar Italië zullen gaan: Platzer (Admira), Zischek (WAC), Sesta (WAC), Wagner (Rapid), Sindelar (Austria), Schall (Admira), Viertel (Austria), Schmaus (Vienna), Hoffmann (Vienna), Braun (WAC), Horvath (FC Wien), Franzl (Sportklub), Smistik (Rapid), Urbanek (Admira), Bican Rapid) De volgende reservespelers kunnen nog in aanmerking komen: Kaburek (Rapid), Gall (Austria), Walzhofer (Wacker), Janda (Admi ra), Stroh (Austria), Hassmann (FC Wien), en Raftl (Rapid). De Italianen hebben de volgende ploeg aan gewezen: Doel: Combi, Ceresoli; backs: Cavan- na, Allemandi, Monzeglio, Rosetta, Calligaris; midden: Mario Varglien, Castellazzi, Pizziolo, Monti, Attillio Ferraris, Bertolini, Arcari; voorhoede: Guarisi, Meazza, Demaria, Borel II. De Fransche Voetbalbond zal de volgende spelers naar Italië afvaardigen: Doel: Thépot, Llense, Desfossé; backs: Mai- resse, Gonzalès, Vandooren; midden: Lietaer, Verriest, Guabrillargues, Beaucourt, Delmer, Delfour; voorhoede: Keller, Alcazar, Jean Ni colas, Rio, Aston, Korb, L. Laurent, Courtois en Veinante. De herinnering aan de tiende Olympische Spelen, welke te Los Angeles in 1932 zijn gehou den, zal levendig worden gehouden door de in standhouding van een hoeveelheid materiaal, dat betrekking heeft op deze groote internatio nale sportgebeurtenis en dat bijeengebracht is door een speciale voor dit doel opgerichte or ganisatie, genaamd de California Olympiad Me morial Association. De collectie zal als perma nente tentoonstelling te bezichtigen zijn. BARNEVELD, 17 Mei. Aanvoer 2.580.000 kip eieren 2.403.10. Handel vlug. GOUDA, 17 Mei. Aangevoerd in totaal 2401 vee, waarvan 159 slachtvarkens, vette 1517 cent per pond, levend me, 2 pCt. korting; Lon densche 1213 cent per pond, levend met 2 pCt. korting. Geldersche biggen 10.0013.00,568 ma gere varkens 12.00—24.00, 1248 biggen 7.00—9 00, 5 runderen 75.00—225.00, 146 nuchtere kalveren 4.007.00, 3 schapen, 257 lammeren 6009.00, 15 bokken en geiten 2.00—6.00 per stuk. Han del stug. 480 partijen kaas: le kwal. met R.M. 17.00 21.00, 2e kwal. met R.M. 14.0016.00, zware 22.00. Handel matig. 774 ponden boter. Goeboter 7075 cent, Wei- boter 6570 cent per pond. Handel vlug. 161.000 stuks eieren: kipeieren 2.002.30 per 100 stuks, kleine kipeieren 2.252.50 per 100 st. Handel vlug. GOUDA, 17 Mei. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g.a. (C.ZH.E.). Aanvoer 168300 kipeieren: 56-58 K.G. 1.90—2.00, 58-60 K.G. 2.00—2.10. 60-62 K.G. 2.10—2.20, 62-64 K.G. 2.20—2 80, bruine 60-65 2.002.90, kleine eieren 1.70—1.80 per 100 stuks. Aanvoer 4500 eendeieren 2.10— 2.50 per 100 stuks. HOORN, 17 Mei. Kaasmarkt. Aanvoer 21 sta pels, 21354 K.G. Fabr. kl. 16.50, fabr. comm. 20.00, boeren kl. 18.50, boeren comm. 22.00. Handel goed. CDBCDB(=>BCDBCD«C3BC3iC3BOiOP Bij verzending p. post, wordt de prijs met 10 ets. verhoogd. Aanvragen te richten: ADMINISTRATIE N. Z. VOORBURGWAL 67-73 Amsterdam-C. - Giro 22884 OBOBO BCD BOBOBOBOBOIOB Zaterdagavond, 19 Mei te 23.20 uur relayeert de K. R. O. een muziekprogramma, dat gegeven wordt in het luchtschip „Graf Zeppelin", vlie gende boven de Oostzee op anderhalf uur af stand van Bremen. In de reeks Nederlandsche gastdirigenten con certeert Zondagavond, 20 Mei te 9.00 uur Edu- ard van Beinum met het K.R.O.-Orkest voor den K. R. O. met medewerking van Marix Loe- vensohn, Solocellist van het Concertgebouwor kest, welke het Celloconcert van R. Schumann ten gehoore zal brengen. Het programma ver meldt verder werken van Dopper, Debussy en de Falla. Dinsdagavond, 22 Mei te 9.00 uur speelt Fer dinand Helmann met het K. R. O.-Orkest het vioolconcert van Th. v. d. Bijl onder leiding van den componist. Tevens gaat dien avond als eerste uitvoering in Nederland de Symphonie in A. gr. terts (Frühlingssymphonie) van Johann Stamitz. Tergelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Vereeniging Zandbergen, te Amersfoort, werd Woensdagmorgen aldaar een zeer druk bezochte receptie gehouden in het gebouw van genoemde vereeniging het Freekerbeekje aldaar. Onder de vele autoriteiten merkte wij o.m. op den MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN, mr. de Wilde, den secretaris-generaal van dit departement, mr. dr. Frederiks, benevens vele burgerlijke en gemeentelijke autoriteiten. Benoemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau ds. J D. van Calcar, te Beverwijk, voor zitter van „Zandbergen", Maatschappij tot op voeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin. (Niet officieel) 5de klasse, 4de lijst Trekking van Donderdag 17 Mei 1934 Hooge Prijzen 15000.— 3961 10004243 17885 400— 5063 7337 8597 12666 14171 16515 18783 200.— 16269 100.— 689 1081 1831 6984 9185 13700 14361 16032 17306 17385 18881 19390 19556 Prijzen van 70. 59 97 471 479 496 531 679 724 726 759 1025 1125 1472 1507 1565 1691 1763 1859 1924 2011 2122 2309 2758 2774 2969 3511 3587 3622 3871 3948 4128 4620 4882 4945 5182 5339 5376 5635 5830 6009 6307 6327 6434 6476 7074 7186 7202 7301 7747 7765 7824 8050 8165 8208 8278 8389 8460 8530 8562 8669 8731 9327 9379 9381 9525 9794 9802 9998 10049 10154 10302 10304 10337 10430 10497 10531 10824 10903 11048 11236 11501 11542 11548 11619 11768 11829 11934 11S43 12040 12049 12243 12310 12476 12649 12774 12786 12852 12904 12913 12935 12949 12956 12962 12963 13005 13220 13225 13387 13442 13445 13653 13805 13869 13896 14190 14235 14473 14546 14594 14640 14943 15019 15040 15109 15207 15410 15540 15570 15616 15760 15803 15860 15870 15930 16354 16394 16412 16416 16446 16726 16763 16796 17109 17578 17823 17854 17979 18131 18224 18227 18289 18435 18551 18559 18767 18810 18893 18995 19440 19480 19579 19856 19958 20141 20380 20436 20460 20466 20538 20630 20644 20646 20766 20800 20814 20919 20968 Nieten 9 44 136 269 284 315 344 413 548 558 559 582 653 720 744 750 781 825 891 908 911 912 991 1162 1219 1269 1313 1366 1384 1395 1419 1434 1452 14-56 1586 1657 1775 1799 1897 1940 1952 1980 2061 2079 214.9 2208 2219 2367 2379 2438 2469 2472 2554 2600 2667 2692 2722 2811 2815 2838 2893 2946 2953 2997 3009 3013 3030 3058 3108 3144 3200 3218 3223 3284 3332 3336 3363 3382 3432 3505 3527 3572 3584 3602 3612 3722 3767 3793 3807 3853 3854 3860 3941 3978 3999 4055 4062 4063 4078 4120 4150 4192 4261 4290 4334 4377 4382 4442 4549 4577 4579 4649 4689 4703 4711 4741 4851 4865 4874 5070 5089 5132 5156 5168 5192 5213 5247 5264 5279 5291 5332 5397 5410 5433 5473 5534 5562 5570 5680 5706 5743 5853 5908 6017 0031 6096 6114 6147 6184 6225 6412 6439 6685 6717 6740 6758 6789 7005 7025 7031 7200 7261 7277 7374 7505 7541 7590 7650 7676 7690 7716 7740 7791 7817 7845 7866 7892 7908 7946 8034 8035 8068 8083 8138 8158 8166 8193 8257 8283 8288 8294 8312 8316 8371 8377 8392 8394 8407 8419 8425 8482 8524 8555 8600 8702 8797 8859 8867 8871 8922 8975 8997 9110 9131 9158 9208 9304 9323 9396 9541 9619 9639 9677 9683 9818 9843 9884 9927 10031 10037 10098 10104 10131 10140 10213 10248 10262 10340 10385 10386 10387 10406 10420 10464 10536 10543 10595 10607 10663 10673 10694 10772 10776 10938 10939 11041 11065 11163 11179 11194 11246 11284 11407 11506 11569 11574 11579 11627 11677 11736 11807 11833 11902 11913 11997 12017 12039 12058 12086 12120 12142 12180 12207 12268 12283 12303 12393 12430 12452 12552 12576 12605 12624 12720 12726 12811 12846 13014 13017 13052 13074 13084 13128 13159 13409 13419 13508 13525 13527 13543 13633 13638 13643 13652 13681 13694 13717 13810 13819 13857 13862 13877 13911 13971 14031 14039 14075 14094 14113 14137 14141 14148 14167 14211 14230 14265 14348 14355 14375 14552 14607 14635 14642 14678 14698 14715 14726 14749 14753 14807 14895 14898 14922 14946 14947 15102 15106 15110 15130 15277 15381 15393 15451 15494 15633 15639 15707 15720 15805 15814 15866 15905 15915 15918 15928 15968 15970 15994 16009 16029 16044 16117 16159 16220 16229 16243 16260 16270 16316 16351 16359 16380 16405 16411 16504 16520 16555 16557 16587 16605 16657 16730 16772 16780 16826 16830 16878 16922 16932 16942 16967 17007 17021 17138 17177 17179 17221 17253 17274 17283 17325 17359 17370 17482 17530 17551 17561 17581 17709 17726 17832 17886 17896 17946 18183 18215 18323 18341 18386 18453 18496 18507 18533 18661 18800 18815 18827 18872 18888 18909 18971 19074 19119 19156 19175 19176 19237 19262 19287 19396 19414 19436 19439 19443 19458 19486 19534 19570 19578 19631 19632 19634 19690 19724 19741 19751 19753 19768 19791 19804 19948 19978 20016 20025 20205 20254 20302 20311 20359 20370 20555 20672 20676 20695 20711 20765 20777 20816 20887 Verbetering 5e kl. 3e lijst: 5324 m. z. 5334 De nieuwe 4Vj pCt. leening gemeente Al melo ad f 750.000 is ruim overteekend, zoo dat bij de toewijzing een belangrijke reduc tie zal moeten plaats vinden. Op 24 Mei a.s. staat de inschrijving open op één-jarige 2'/2 pCt., en vijf-jarige 3% pCt. Nederlandsche schatkistbiljetten tot 'n gezamenlijk bedrag van ten hoogste f 85 millioen. De Lijm- en Gelatinefabriek „Deflt" boekte in 1933 een exploitatie-verlies van f 42.139. Interest en afschrijvingen bedra gen f 41.984, zoodat het verlie-ssaldo op de vorige balans ad f 321.189 tot f 405.313 is gestegen. Houders der 6 pCt. obligaties slemden er in toe, voor de eerstvolgende drie jaren ontheffing te verleenen der jaarlijk- sche aflossing van f 14.000 en hebben zich accoord verklaard met een verlaging van den rentevoet tot 5 pCt De Vereen. Touwfabrieken boekten in 1933 een voordeelig saldo van f 232.521 tegen f 59.591 het vorig jaar. De verkoop der pro ducten ontwikkelde zich gunstig, maar de resultaten wogen niet op tegen de uitvoer- belemmeringen. Terwijl de buitenlandsche afzet overal stiet op hooge invoerrechten, bleef de invoer van nagenoeg alle artikelen in Nederland vrij. De boekwaarde der be zittingen onderging een daling van f 221.764 in verband met den brand te Vlaardingen, terwijl bovendien de grootboekrekening werd belast met f 146.928 wegens nieuwe aanschaffingen. De Tabaksmij. „Arendsburg" boekte in 1933 een nadeelig saldo van f 814.622 tegen f 481.710 het vorig jaar. Het verlies van den oogst bedroeg f 666.034 tegen f 335.228 vorig jaar. In verband met het onverkocht ge deelte van den oogst kwam het gemiddeld opbrengst-cijfer op 109 ct. tegen 124.73 ct. per h. Kgr. De bedoelde partijen kwamen in het loopende jaar tot een hooger bedrag dan de balanswaarde. Bij de Hollandia Fabrieken Kattenburg en Co. is het verliessaldo over 1933 van f 153.676 tot f 110.495 gedaald. Ondanks de moeilijk heden, mede als gevolg van de staking, dia drie weken duurde, is het nog gelukt, een redelijke exploitatiewinst te maken. De Kediri Stoomtram behaalde in 1933 een winst van f 73.697 tegen 86.607 vorig jaar. De netto-exploitatie-oporengst was f 111.000 lager dan m 1932. het neUo-over- schot zal woraen aangewend voor belasung en af sc nnj vin gen (geen dividenaj. Zoolang de toestand van de Javasuiker onveranderd, voortduurt, zullen de exploitatie-ontvang sten van de Kediri-tram, waarvoor het sui ker-vervoer ae hoofdoron van inkomsten vormt, zeer ongunstig blijven. De Malang Stoomtram boekte over 1933 een winst-saldo van f 148.119 tegen f 181.207 vorig 'jaar. De expioitatie-opbrengst bleef f 88.000 beneden 1932. Er zal geen dividend- worden uitgekeerd. Na aftrek van het voor amortisatie gereserveerde bedrag ad f 59.000, bedraagt thans de obligatie-schuld f 384.000 of 14.2 pCt. van het aandeelenkapitaal. In Duitschland is tot 31 December 1936 het oprichten van niéuwe Ondernemingen voor fabricatie van radio-ontvang sttoesiel- len, luidsprekers, lampen enz. verboden en de bestaande bedrijven mogen in dezen tijd niet worden uitgebreid. Bevoegde instanties hier te lande deelen mede, dat deze veror dening geen directe gevolgen heeft voor de fhilips-f abrieken. Inzake de transfer blijft men geen resul taten verwachten. Voor Nederland is men echter pessemistisch en wil men 'n regeling met Duitschland hetzij thans of later ver wachten, aangezien ons land een der be langrijkste afnemers is van Duitsche goe deren. De voorzitter van de commissie voor den handel tusschen verschillende Amerikaan- sche Staten verklaarde, dat Roosevelt, in dien noodig, persoonlijk zou intervenieeren, ten einde de meehingsv er schillen inzake beurswet tusschen het Huis en den Senaat te overbruggen. Het geldt de kwestie der surplus-percentages en die van een even- tueele uitzondering op de buitenlandsche fondsen. Volgens de jongste gegevens zou Roose velt er de voorkeur aan geven, dat de beurs- contröle door de Federal Trade Commis sion wordt uitgeoefend. Wallsireet prefe reert 'n onafhankelijke commissie, waarvan gemakkelijker concessies zouden te ver krijgen zijn. De schuld op langen termijn van de Mis souri Pacific nam in 1933 met 84.100 af- De bedrijfsontvangsten waren 1.5 millioen of 5.67 pCt. en de bedrijfskosten 229.701 of 1.19 pCt. lager dan in 1932. De inkomsten uit het passagiersvervoer daalden rnst 445.976 of 19.55 pCt. De stroom-productie van de docht er mij en der North American Co. toonde in April 'n stijging aan van 19 pCt. tegenover Apri1 1933. Hoewel van de American Tel. and Tet- in verband met de verlaagde tarieven een lager dividend verwacht werd, werd gisteren een onveranderd kwartaal-dividend van 2.25 aangekondigd. De staalproductie in Amerika bedroeg d0 af geloopen week 61.6 pCt. der capaciteit te gen 59.9 pCt. de vorige week. „Iron Age! schrijft, dat het hoogste punt van de capd*, citeit waarschijnlijk bereikt is. Men neemt aan, dat de vorming van materiaal-voorra den in verband met de jongste prijsverhoo- gingen geschiedt ten koste van de order9 van het derde kwartaal. Voorts wordt d0 aanhoudende daling van staalschroot aU een ongunstige factor beschouwd. De Cheasapeake and Ohio declareert een onveranderd kwartaal-dividend vah 0.70 per gewoon aandeel. De netto-winst van de Intern. Nickel ha- droeg in het eerste kwartaal 5.04 millionh tegen een verlies van 80.158 in dezelft periode 1933. De winst komt overeen me5 0.31 per gew. aand. De bedrijfsontvangstt beliepen 7.46 mill, tegen 1.09 mill. voriQ jaar. Na uitkeering van een dividend va^, 0.10 per aand. en na het reserveeren va*1 het dividend op de 7 pCt. pref. aandeelt' werd een bedrag van 3.10 mill, naar t rekening „overwinst" gebracht. De omzetten van de Chrysler Corp. namt den laatsten tijd sterk toe in verband met de productie van wagens eener goedkoopat0 Prijsklasse. In de totale Amerikaansche Pr°", j ductie steeg de Chrysler-productie in h0? eerste kwartaal tot 24.8 pCt., tegen 21.6 PCI\ 14.9 pCt. en 8 pCt. in de eerste kwartaiai*/ van vier voorafgaande jaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6