Het geld gestort Dorp met een grootsch verleden DONDERDAG 17 MEI 1934 Brandstichting te Amsterdam De kolonisatie op Nieuw-Guinea Weer telegrafie Slecht weer met Pinksteren NAAR HEEMSKERK Assumburg jeugdher berg WANDELPARK IN KENNEMERLAND - - A.V.R.O. zou reeds het alleenrecht der uitzending HollandZwit serland bezitten Geen goede resultaten Internationale bijeenkomst te De Bilt DE RUBBERRESTRICTIE DE MOORDAANSLAG IN DEN HAAG Daders ingesloten „DE NEDERLANDER" SINTERKLAAS EN ZWARTE PIET MISHANDELD Verdachten beweren nog nooit van den Heilige gehoord te hebben AFSCHEID PROF. LAUW EEN KORDATE JONGEDAME Bij een autodiefstal te 's Gravenhage MEUBELFABRIEK TE GOUDA AFGEBRAND Ook de inventaris vernield NOG NIET NAAR CURASAO K.L.M. moet de reis uitstellen REIZEN NAAR OOSTENRIJK JONGEN DOODGEREDEN Mr. J. den Hertog Beide Oostenrijksche dienstboden zwaar gestraft SCHMELING—LOUGHRAN TE DEN HAAG? In begin Juli a.s. Luchtpost met de „Graf Zeppelin" Verdronken Het Huldtooneel Heemskerk als badplaats Postvluchten BOEK EN BLAD Veelzijdig natuurschoon De historische feesten De kans op verbetering nog niet groot Veertigjarig bestaan gevierd KAPPERSBEDRIJF HEEFT HET MOEILIJK Sedrijfsraad zou een goede oplossing zijn Een uur op „Marquette", een eeuw natuurgenot Een Kennemer museum Marquette's wandelpark „Rijstvogel" naar Indië Het uitgestrekte grondgebied van het kasteel ,JMarquette" te Heemskerk met zijn rijkdom aan natuurschoon wordt als wandelpark opengesteld Over de moelijkheden betreffende de radio- Uitzending van den wedstrijd HollandZwitser land, 27 Mei te Milaan, weet de „Telegraaf" nog te melden, dat op het oogenblik de situatie aldus is, dat de AVRO de vereischte 10.000 Lire heeft gestort en dat haar inmiddels ook het alleen recht van uitzending voor Nederland en Kolo niën is verleend. Naar het blad verder verneem heeft de A.V.R.O. thans aan de V.A.R.A. aangeboden, om, indien deze bereid is een uur zendtijd te ruilen, voor de microfoon mede te deelen, dat de volle dige uitzending haar slechts mogelijk is ge maakt, dank zij deze concessie van de V.A.R.A. SOERABAJA, 16 Mei. (Aneta.) De „Indische Courant" verneemt uit Temate, zulks in tegen stelling met een bericht in een der Nederland- sche bladen, eenige maanden geleden, over de schitterende kolonisatieresultaten op Nieuw- Guinea bereikt door de Hollandsche boeren Wayenberg en Bart, dat dit bericht schrome lijk is overdreven. Beiden willen werken doch kunnen geen koo- pers vinden voor de door hen gekweekte groen ten. Zij verkoopen de melk aan de missie en maken daarvan gemiddeld ƒ19.— per maand, hetgeen vrijwel hun eenigste inkomsten vormt. De menschen willen gaarne terug na al hun spaargeld te hebben laten zitten in dit avon tuur. Deze week vergadert te De Bilt de Commis sie voor Weertelegrafie der Internationale Me teorologische Organisatie. Aan deze vergaderin gen nemen deel de leden der commissie uit België, Denemarken, Duitschland, Engeland, Finland, Frankrijk, Italië, Nederland, Noor wegen Polen IJsland, Zweden en Zwitserland. De vergaderingen worden geleid door luite nant-kolonel Gold uit Londen. De voornaamste onderwerpen van behandeling zijn enkel ver beteringen in den code voor het uitwerken van internationale weerberichten, het uitwerken van het systeem voor unificatie van symbolen op weerkaarten, versneld uitwisselen van klimato logische gemiddelden door middel van radio berichten op vaste tijdstippen en verder eenige herzieningen van de volgorde der weerberich ten en van de tijden der uitwisseling. De vergaderingen worden gehouden in het nieuwe gemeentehuis te Bilthoven en in het Meteorologisch Instituut te De Bilt. BATAVIA, 17 Mei. (Aneta) Hedenmiddag verschijnt de Memorie van Antwoord op het Afdeelingsverslag van den Volksraad inzake de rubberrestrictie. Voor de openbare behandeling van dit on derwerp door den Volksraad, welke op morgen ochtend is vastgesteld, wordt groote belang stelling aan den dag gelegd. De beide daders van den roofoverval en moordaanslag op den 53-jarigen koopman E. Blancke, in perceel Rijswijkscheweg 329 te 'sGravenhage Zaterdagavond gepleegd, zijn he den ter beschikking van de justite gesteld, en na verhoor door den rechter-commissaris, in het huis van bewaring ingesloten. het kappersbedrijf niets geregeld of geregle menteerd; de moorddadige concurrentie, welke zoowel door patroons als bedienden in de bedrijfs- praktijken wordt toegepast; het te groote aantal beoefenaren (patroons en bedienden) van het kappersvak. Verzocht wordt nu, de toepassing der Be drijf sradenwet op het bedrijf in overweging te willen nemen. Door instelling van een Bedrijfs- raad zou, aldus het adres, een ramp voor velen kunnen worden afgewend. De 68-jarige J. H. van H. en diens 34-jarige dochter Hermina, stonden te Den Haag in hooger beroep terecht, als appellanten, tevens geïntimeerden van een vonnis van den Dordt- schen politierechter, waarbij ieder hunner tot ƒ20 subs. 10 dagen was veroordeeld wegens mishandeling vanSinterklaas en Zwarte Piet. De laatsten verschenen voor het getuigen- hekje in de personen van de landarbeiders H. T„ 25 jaar, en J. D. R., 29 jaar, die verklaar den, hoe zij in den avond van 30 November van het vorige jaar, na zich behoorlijk met behulp van een zwarten rok van moeder, een baard en een papieren steek: een zwart mom bakkes van eigen fabrikaat en een donkeren jekker, als Sinterklaas en Zwarte Piet te heb ben vermomd, de woning van de verdachten, waarin zich ook een zusje van Sinterklaas be vond, via het klompenhuis hadden betreden, en in de woonkamer van de familie terecht kwamen, na eerst ter verhooging van het de corum, hun klompen in het klompenhuis te hebben achtergelaten. Het bezoek was blijkbaar een groote verras sing voor de familie, maar nog meer voor de bezoekers, want dezen werden door den ouden heer met de pook begroet, waarmede eerst Sin terklaas werd bewerkt, waarna de dochter het vluchtend tweetal met deze pook nazette en daarmede Zwarten Piet eenige malen op het hoofd sloeg. Het feit dat beiden hun klompen moesten zoeken in de duisternis en zij bü het binnentreden twee deuren achter zich ge sloten hadden, verergde den hachelijken toe stand waarin ze verkeerden, want ze werden met hun eigen klompen geslagen en Piet riep voortdurend „doe open ze slaan me dood". Vol gens diens verklaring heeft hij twee dagen lang gebloed. Vanzelfsprekend werden deze verklaringen met beslistheid betwist. De beide verdachten, die beweerden nooit van Sinterklaas te hebben gehoord, omdat die in Almkerk niet bc-stond, zeiden overtuigd te zijn geweest, dat zij met twee gemaskerde mannen te doen te hebben gehad, doch dit klopte niet met de verklarin gen van het zusje van getuige F., die duidelijk gehoord had, dat het bezoek werd aangekon digd met een „daar heb je Sinterklaas" Als getuige a décharge verklaarde de 65-jarige echtgenoote van den eersten verdachte, dat zij gehoord had, dat haar dochter van twee ge maskerde mannen had gesproken. Sinterklaas bestaat in Almkerk niet, zei getuige en we hebben er nooit van gehoord. Sinterklaas bestaat overal, antwoordde de president, die bovendien de betrokkenen met het doen en laten van den Heilige in kennis stelde. De advocaat-genjraal, Mr. Baron Speyart van Woerden, zei dat het leven rijk aan pro blemen was en het onderhavige was er een van folkloristischen aard. Hier staan twee verdach ten van dezen leeftijd, die beweren nog nooit van Sinterklaas te hebben gehoord, die volgens hen niet in Almkerk mocht komen, omdat de gemeentelijke wetgever zulks zou hebben ver boden, hetgeen volgens spr. onmogelijk is. Hier hebben we te doen, aldus de adv. gen. met twee dorpsmenschen, wien alle poëzie van het leven voorbijgaat en die slechts denken aan hun eigen veeten. Spr. concludeerde tenslotte tot bevestiging van het vonnis. Het Hof zal 30 dezer arrest wijzen. Op Donderdag 31 Mei a.s., des middags om 3 uur, zal prof. dr. J. A. Lauw te Utrecht in het groot-auditorium der Universiteit zijn afscheids college houden. Daarna zal er receptie zijn in de senaatszaal, waar hem zijn, door den kunst schilder J. Gabriëlse, geschilderd portret, door de studenten der theologische faculteit geschon ken, zal worden aangeboden. Dinsdagavond omstreeks 10 uur stond op de Genestetlaan in Den Haag een personenauto, toebehoorende aan een bewoner van de Beek laan, onbeheerd voor de woning van zijn 23- jarige verloofde. Op een gegeven oogenblik zag een tot heden onbekend gebleven man kans er met dezen auto vandoor te gaan. De verloofde van dim eigenaar, die den diefstal zag, sprong op de treeplank, ten einde den dief te doen stoppen. Op het Jonckbloetplein botste de auto tegen de pui van perceel no. 60, waardoor de kordate jongedame van de treeplank viel. Zij werd aan het hoofd gewond en liep een lichte hersen schudding op. De spiegelruit van den in het perceel gevestigden winkel werd vernield. Inmiddels wist de dief met den gestolen auto in de richting Rijswijk te ontkomen. De auto is 's nachts onbeheerd in de Zacha- rias Jansenstraat teruggevonden. In den afgeloopen nacht is de meubelfabriek van den heer J. F. Potharst, aan den Ridder van Catsweg te Gouda door brand vernield. Te omstreeks half vier ontdekte de heer Van Vegte dén brand. Nadat hij den eigenaar, die bij de fabriek woont, had gewaarschuwd, werden politie en brandweer gealarmeerd, die weldra ter plaatse waren. Met vier stralen tastte men het vuur aan. Het greep echter zoo snel om zich heen, dat de fabriek die twee verdiepingen telt, over een oppervlakte van 200 M2 niet meer te redden viel. Het oude gebouw en de inventaris, meubel- voorraden, gereedschappen en machines, werden totaal vernield. Na een uur stonden nog slechts de vier muren van de fabriek overeind. Van het voornemen, de vlucht Nederland Curacao in Juli te doen geschieden, heeft de K. L. M. moeien afzien. De late aflevering van het voor haar bij verschillende fabrieken in aanbouw zijnde materiaal heeft het onmogelijk gemaakt, om een van de modernste eenheden der vloot aan den dienst te onttrekken midden in het drukste seizoen. Vandaar het besluit, om de vlucht waarschijnlijk in December te doen uitvoeren. De K. L. M. hoopt, dat gevolg zal kunnen worden gegeven aan haar voorstel, om voor deze vlucht een bijzonderen postzegel uit te geven. Blijkens een medeöeeling vtn het Oostenrijk- sche Bondsministerie v. Financiën wordt voor taan aan buitenlanders de uitvoer uit Oosten rijk van Schilling-bedragen in cheques of Oos- tenrijksch bankpapier binnen twee maanden tot een maximum van 2000 Schilling (vroeger 2)00 Sch.) toegestaan, op voorwaarde, dat dit bedrag in den reispas door de Oostenrijksche grens- contröle-beambten wordt vermeld. Het maximum-bedrag van 2000 Schilling, dat in den reispas door de Oostenrijksche beambten wordt bevestigd, geldt voor personen boven 14 jaar. Het uitvoeren van zilvergeld is aan personen boven 14 jaar slechts toegestaan tot een be drag van 10 Oostenr. Schillingen. Woensdagmiddag te ruim vijf uur is op de Thorbeckelaan te Den Haag de 17-jarige jongen A. K., wonende aan den Kranenburgerweg, door een met steenen beladen vrachtauto overreden en gedood. Mr. Johannes den Hertog zal dit seizoen Wederom meewerken bij voorbereiding en uit voeringen der „Bayreuther Pestspiele". Tot zijn taak behoort ditmaal behalve het gebruikelijke werk als solo-repetitor ook de onmiddellijke assistentie van generaal-intendant Tietjen. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde de beide Oostenrijksche dienstboden Steffy K. en Mizzy S., resp, tot drie jaar en anderhalf jaar gevangenisstraf, beiden met aftrek van drie maanden voorarrest, wegens brandstich ting in de villa aan de Weteringschans te Am sterdam en diefstal gepleegd op 29 Novem ber j.l. Blijkens mededeeling van de Duitsche post administratie kunnen in Nederland ter post be zorgde brieven (niet zwaarder dan 20 gram) en briefkaarten naar elke gewenschte bestemming, worden vervoerd met de vliegtochten van de „Graf Zeppelin" van Friedrichshafen naar Ber lijn en Koningsbergen op 19 Mei a.s. en naar Zwitserland op 10 Juli a.s. De stukken moeten voorzien zijn van het op schrift „Mit Luftschiff Graf Zeppelin" en van het volledig adres van den afzender. Het boven de internationale porten en rech ten verschuldigde luchtrecht, te voldoen in Ne- derlandsche frankeer- en/of luchtpostzegels, be draagt voor briefkaarten 45 cent en voor brieven 75 cent. De stukken zullen in den Duitschen dienst van een bijzonderen stempelafdruk worden voor zien. Het verdient aanbeveling de stukken niet in de brievenbussen te werpen doch aan het loket ten postkantore af te geven. Woensdagmorgen heeft men uit 'n sloot, die langs den weg WorkumKoudum loopt, het lijk opgehaald van den 60-jarigen werkman A. Visser. De man is door tot dusver onbekende oorzaak te water geraakt en verdronken. afwisseling, maken de bezitting tot een der fraaiste plekjes van heel Kennemerland. Ongelooflijk groot is er de rijkdom van plan tengroei en vogelwereld. De beteekenis van het feit, dat de tuinen van Marquette als wandelplaats zullen worden open gesteld, kan men pas aanvoelen als men er eenmaal geweest is. Voor 1 dubbeltje dit is de prijs van de wandelkaart kan men hier genieten van on gekende natuurpracht, van een heel aparte soort! Een andere historische plek in Heemskerk ligt aan den Alkmaarschestraatweg, nabij de sa menkomst hiervan met de Marquettelaan. Deze is, het z.g. Huldtooneel, oudtijds ook „Skepelerbergh" geheeten. Het is een driehoekig stuk weiland. In de top van dezen driehoek verheft zich eer. heu veltje, waarop een monument geplaatst is. Op deze plaats werden in vroeger eeuwen de graven van Holland, als heeren van Kennemer land ingehuldigd. Deze bestemming schijnt het veld al bezeten te hebben vanaf het begin onzer jaartelling, en het is lang niet onwaarschijnlijk, dat dit ook de plaats is, waar de Kaninefaten hun op perhoofd Brinio op het schild verhieven. Vast staat, dat Jan van Brabant, gemaal van hertogin Jacoba van Beieren, hier "<s ge huldigd. Bij opgravingen in 1863, ter plaatse ver richt, werden waardevolle geschiedKur.dige vondsten te voorschijn gebracht. Na een des kundig onderzoek door Leidsche oudheidkun digen, kwam vast te staan, dat men te doen had met een offer- en lijkverbrandingsplaats uit de eerste eeuwen onzer jaartelling. Het monument is er in 1863 geplaatst door den toenmaligen eigenaar van Marquette en Assumburg, jhr. Jacob Rendorp. Wanneer we spreken over Heemskerk als bad plaats, dan denken we niet zoozeer aan het feit, dat deze gemeente van nog geen 5000 zielen, twee goede zweminrichtingen bezit, maar aan het strand. Want het zal maar weinig bekend zijn dat het Noordelijk deel van de badplaats W;ik-aan- Zee, gemeente Heemskerk is. Het Nooraerbad dot ook op Heemskerks grondgebied ligt is de toonaangevende badinrichting van het Wijk- aan-Zeesche strand. Sinds eenige jaren is het gemeentebestuur doende, een eigen verbindingsweg te krijgen met het strand, maar dit stuit nog af op veler lei bezwaren. Ga niet overbelast op Uw levensweg Laat de HAVBANK te Schiedam (Levensverzekering) een deel der zorgen dragen. De „Kwartel" is te Bandoeng aangekomen. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 68e Jaargang No. 33. Een aandachtig lezer merkt in dit nieuwe nummer iets aardigs op. Er zijn twee bekende schrijvers aan het woord. Dr. Felix Rutten en Antoon Coolen, die beiden het drukke groote stadsleven gaarne prijsgeven voor rustiger ver blijf. De eerste droomt van „het kleine stille stadje", de tweede teekent in een forsche, maar innig-warme schets den „roep der aarde". Een stukje poëzie en een brok zwaar leven. Het werk van den hedendaagschen katholieken beeldenden kunstenaar wordt door H. N. V. be licht naar aanleiding van de oprichting der nieuwe afdeeling in het aartsbisschoppelijk mu seum. Het leven .van den dag krijgt zijn beurt in fraaie foto-series als van het Eucharistisch eeuwfeest in Den Haag, de St. Servaasfeesten te Maastricht, de lijfgarde van den Engelschen koning, de mulderskermis van Hengelo en Zei- hem, enz. terwijl de sport en de vrouwen- belangen niet vergeten worden. „De Witte Raaf' is weer op haar post, om Van de oppervlakte van ruim 2700 H.A., die de gemeente beslaat, is ongeveer 2000 H.A. nog woeste grond, duin en bosch. De duinen zijn 2 Y, K.M. breed en in nage noeg ongerepten staat: kale toppen, blinkend in zonlicht, afgewisseld door valleien met dichte struiken. Elke duintop biedt vergezichten op de Noord zee, de fabrieken van Velsen en de Zaanstreek, op Beverwijk, Uitgeest en alle omliggende plaat sen. In dit vluchtige beeld van een Kennemer dorp willen we ook de beide kerken niet vergeten, die eveneens van groote historische waarde zijn. De oudste is de Ned. Hervormde kern. die in 1928 geheel gerestaureerd is. Tweede Pinksterdag van dit jaar wordt, een belangrijke dag in de geschiedenis van Heems kerk. Met grooten luister worden dan n.l. ue beide kasteelen Assumburg en Marquette in hun nieuwe functies geïnstalleerd. Assumburg zal officieel als jeugdherberg wor den geopend, tn het wandelpark van Mrrquette wordt dien dag opengesteld voor het publiek. Om door deze gebeurtenissen de aandacht eens bizonder op Heemskerk te vestigen, doet de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer ze gepaard gaan met groote historische feesten. Een historische stoet, van minstens 120 per sonen, edellieden, jonkvrouwen, schildknapen te paard en te voet gevolgd door groote scharen van dienaren en dienaressen, zal zich om kwart voor 11 op het Huldtooneel opstellen, waar de inhuldiging van hertog Jan van Bra bant zal worden geënsceneerd. Daarop vertrekt de stoet naar Marquette. Des middags om half 2 zal hier een oorkonde wor den overgereikt aan den eere-voorzitter van V.V.V., burgemeester W. M. J. A. Vreugde. Om half 4 wordt het slot Assumburg op sym bolische wijze aan de jeugd overgegeven, door plechtige overreiking. van den sleutel. Hierna zullen op het voorplein reidansen en andere festiviteiten plaats vinden, tot circa 5 uur. Het feestterrein is aan de Gerrit van Assen- delftstraat. waar 's avonds een schitterend vuurwerk wordt afgestoken. Het muziekcorps van .Uitgeest luistert de feestelijkheden op. Voor hen, die nog niet weten, waarheen met Pinksteren hun uitstapje te richten, durven wij Heemskerk gaarne aanbevelen. De achteruitgang in den weerstoestand gedu rende de laatste dagen heeft waarschijnlijk een diepere beteekenis dan alleen een toevallige sto ring. Door de ontwikkeling van een gebied van hoogen druk over den Oceaan en de vorming van een diepe depressie over de Noordzee is een luchtdrukverdeeling ontstaan, die zeer gunstig is voor het bekende, meestal lang durende voor jaarsweer en een krachtige noordelijke lu-ht- stroom voert thans groote hoeveelheden zeer koude lucht in West-Europa aan. Vandaar de sterke daling van de temperatuur. Het zou zeker zeer te betreuren zijn wanneer voor de Pinksterdagen geen groote verbetering in den algemeenen weerstoestand kwam. Er lig gen nog slechts enkele dagen tusschen nu en Pinksteren en het is moeilijk aan te nemen, dat een zoo groote verandering in de algemeene luchtdrukverdeeling zal komen, dat het weer mooi en zacht zal worden. Gewoonlijk duurt de weerstoestand van het type, dat thans heerscht, vrij lang. Een Noordzee-depressie heeft gewoon lijk eenige dagen noodig zoover naar het Oosten af te trekken, dat wij buiten haar invloed ge raken. Voor dien tijd verbetert het weer niet. Komen nu spoedig aanwijzingen voor een be langrijke verbetering, die uitzicht geven op mooi Pinksterweer, dan is er nog gelegenheid deze te signaleeren. (Nadruk verboden). op het ernstigere hoofdblad een genoeglijke aan vulling te geven, waarin zij met haar afwisse lenden inhoud uitstekend slaagt. „DE VREES VOOR HET KIND", Een ethies-juridiese studie over Nieuw Malthusianisme en vrucht afdrijving door Mr. Daan van Deurne. Uitgave Paul Brand, Bussum. Dit boek is in hoofdzaak geschreven tegen het kortelings verschenen werk van Mr. J. Valkhoff over Abortus Provocatus en Strafwet. Mr. Valkhoff heeft betoogd, dat het wensche- ljjk was, om het opwekken van een miskraam niet strafbaar te stellen, althans niet voor een specialistischen arts; de tegenwoordige verboden immers hebben geen effect, en het gevolf van het verbod is, dat de vrouwen, die abortus wen- schen, zich tot knoeiers wenden. Bovendien had Mr. Valkhoff betoogd, dat algemeene bekend heid met, en het gebruik van voorbehoedmid delen het beste middel was om het opwekken van miskraam te voorkomen. Daartegen betoogt Mr. van Deume in een krachtig betoog, dat abortus provocatus steeds vermeerdert, wanneer het Nieuw Malthusianis me sterker wordt; ten tweede dat het opwek ken van een miskraam, ook door specialisten, vaak slechte gevolgen heeft voor gezondheid van geest en lichaam; maar dat het tegenwoordig verbod weinig uithaalt, bestrijdt hij niet. Hij wijdt het beste hoofdstuk van zijn boek aan de wijze, waarop tegen Nieuw Malthusianisme moet opgetreden worden; en behandelt daar de wet geving van staat zoowel als van gemeente, de taak van politie en justitie. Dit hoofdstuk is voor iedereen, die dezen strijd wenscht te voe ren, van groot belang. Ook over het medisch beroepsgeheim zegt hij belangrijke dingen: in derdaad kan de vruchtafdrijving niet behoor lijk vervolgd worden, zonder dat de medici me dewerken. Ik ben met den schrijver van mee ning, dat het beroepsgeheim hier voor een hoo ger belang moet wijken. De patiënt moet echter verschoond blijven. Ook het hoofdstuk over de oorzaken van het Nieuw Malthusianisme is klaar en duidelijk. Enkele opmerkingen mogen hier gemaakt worden. De eigenlijke oorzaak van de „vrees voor het kind" ligt m.i. noch in het economi sche, noch in het sociale, noch zelfs in de ver zwakking van den godsdienst. De eigenlijke oor zaak ligt in een gebrek aan levenmoed, en een gebrek aan wat men het best noemt vitaliteit. Dit ligt geheel in de natuurlijke orde en is één van de vele uitingen van het tegenwoordige ver val van den Europeeschen mensch. Dit zelfde gebrek aan vitaliteit vindt men ook zij het misschien in mindere mate onder de katho lieken. Maar dezen hebben de liefde en het ge bod. De versterking van de vitaliteit door een na tuurlijker leven, door arbeid, tucht en ook voor al door betere geestelijke genietingen ziedaar de hoofdzaak in de bestrijding van het Nieuw- Malthusianisme. Een tweede opmerking ontlokt mij de omstan digheid, dat de schrijver over den ijver van de justitie te dezer zake niets zegt; dat verwon dert mij, omdat ik zeer deskundige menschen vaak heb hooren zeggen, dat de justitie in deze zaken zeer onwerkzaam is. Wel verhaalt de schrijver in zijn slotwoord, dat, toen hij na het optreden van Minister van Schaik in de Maas bode op de schaamtelooze Nieuw-Math. propa ganda gewezen had, men op het Departement zei: „Wij laten ons door dien kerel de wet niet voorschrijven". Zou het waar zijn, dat men op dit punt van de Haagsche ambtenaren niets te verwachten heeft? Het boekje is zeer aan te bevelen, vooral voor het juridische gedeelte. TH. H. SCHLICHTING. „VERWEERSCHRIFT TEGEN DE TERREUR DER POLITIEKE ZIEKENFONDSEN" door Dr. F. J. ten Cate. Dit boekje is geschreven tegen het streven van de Utrechtsche afdeeling van het Zieken fonds „Ziekenzorg", om de artsen geheel en al tot afhankelijke dienaren te maken van het fonds. Bovendien beschuldigt de schrijver het fonds, gelden voor politiek e.d. uit te keeren. Het boekje is met een goede bedoeling geschre ven, maar niet goed gecomponeerd, en niet aan genaam te lezen. TH. H. SCHLICHTING. „GEZONDE VOEDING VOOR ZUIGELING EN KLEUTER" door Martine Wittop-Koning en C. J. Heybroek-d'Ancona Uit gave Nijgh en Van Ditmar, Rot terdam. Dit is een boekje met honderden recepten voor kindervoeding, alle eenvoudige en prac- tisch. Een zeer welkom boekje voor de vele moe ders die niet goed weten, wat ze aan kleuters te eten mogen geven. TH. H. SCHLICHTING. HERDRUKKEN Van het bekende werk van dr. Jos. Keulers „WAAR JEZUS LEEFDE", een reis door Egyp te, Palestina en Syrië, verscheen bij J. J. Ro men en Zonen te Roermond de derde druk, 6e tot 8e duizendtal. Bij de Uitgeverij „Holland" te Amsterdam verscheen de tweede (goedkoope) druk van „De andere weg", roman door G. Sevensma-Them- man. NIEUWE UITGAVEN Bij het Geert Groote Genootschap (Ver zendhuis Mariënburg, 's Hertogenbosch) ver scheen als nummer 398 van zijn uitgaven Von dels „Joseph in Dothan", in de oorspronkelijke spelling. Woensdag vierde het Christelijk-Historisch Dagblad „De Nederlander", hoofdorgaan der Christelijk-Historische Unie, zijn 40-jarig be staan. Van vele zijden mochten de commissarissen en de directie blijken van belangstelling onder vinden. Zeer vele bloemstukken werden ten kantore in de Rijnstraat bezorgd, alsmede een stroom van telegrafische gelukwenschen. Des avonds werd in de groote zaal van De Twee Steden Palace een jubileum-avond ge geven, waarvoor zeer groote belangstelling' be stond. Onder de talrijke aanwezigen waren Minister Slotemaker de Bruïne, oud-Minister de Geer, Staatsraad mr. Schokking, zeer vele Kamer leden, vooraanstaande personen uit de Christe lijk-Historische Unie e. a. Nadat de bijeenkomst met het gemeenschap pelijk zingen van het lied „Lof zij den Heer" geopend was, sprak de president-commissaris, de heer Jan ter Haar Jr., een woord van welkom. Het woord werd gevoerd door jhr. mr. dr. De Geer, minister Slotemaker de Bruïne, Staatsraad Schokking, J. R. Snoek Henkemans, prof. dr. J. de Zaan en ds. L. D. Poot. Van de gelegenheid, commissarissen en di rectie te complimenteeren, werd een druk ge bruik gemaakt. Een telegram van hulde werd gezonden aan H. M. de Koningin. De Ned. R. K. Bond van Kappersbedienden „St. Cosmos" heeft een adres gezonden aan den Minister van Sociale Zaken, waarin gewezen Wordt op den volgens den Bond be.staanden onhoudbaren toestand van het kappersbedrijf. Als oorzaak daarvan wordt aangewezen: de ongebreidelde vrijheid, welke bij de uit oefening van het bedrijf aan den dag treedt. Met uitzondering van den arbeidstijd is er in De laatste weken hebben wij in ons blad reeds enkele malen de aandacht gevestigd op het dorp in het hart van Kennemerland: Heemskerk. Zeer lang heeft dit dorp zijn ongeschonden landelijk karakter gehandhaafd, verwijderd als het ligt van groote verkeerswegen. Kronkelende weggetjes, heggen, tuinen en schilderachtige hoeven, zijn er het dorpsbeeld. Over dit dorpsbeeld hangt een bijzondere sfeer, den meesten dorpen van Kennemer land eigen die hier nog verhoogd wordt door de talrijke stukken historie, die er nog be waard zijn. Het is daarom goed gezien van het ge meentebestuur, trouw ter zijde gestaan door de V.V.V., om te trachten deze bekoorlijke eigen schappen van Heemskerk te gaan exploiteeren. Op alle manieren wordt nu getracht, het dorp aan de vergetelheid te ontrukken, en vreem delingen te trekken, want de tuinbouw, die door niet minder dan 70 pCt. der bevolking beoefend wordt, biedt niet het minste perspec tief meer. De V. V. V. heeft gezorgd voor een keurige „Gids voor Heemskerk", waarin o.a. zeer le zenswaardige bijzonderheden over het grootsch verleden van het dorp vermeld worden De historie is dan ook de trots van het dorp; niet minder dan 3 machtige burchten hebben bin nen zijn grondgebied gelegen, waarvan er twee door d eeeuwer, gespaard zij. Van het slot Oud- Haarlem in de nabijheid van Assumburg. ge legen, is niet veel meer over dan wat hoopen puin. De beide andere kasteelen, Assumburg en Marquette, doen den laatsten tijd veel van zich spreken. In ons artikel van een maand geleden heb ben wij reeds uitvoerig de geschiedenis van beide goederen verhaald. Assumburg heeft in zijn toekomstige bestem ming een niet alledaagsche combinatie: n.l. van jeugdherberg en museum. De linkervleugel van het kasteel is door in grijpende restauraties, gepaard met groote kosten, geheel herschapen, van onbewoond en onbewoonbaar spookkasteel, in een roman tisch verblijf voor jeugdige trekkers. De oude ridderzaal is verbouwd tot eetzaal en op enkele bovenzalen is slaapgelegenheid ge maakt voor ruim 170 gasten. Geheel passend in dit kader van romantiek is de figuur van den herbergvader Geert Dils, den bekenden minstreel, die ook voor de K. R. O.-microfoon al dikwijls heeft gezongen, be geleid door zijn trouwe luit. Ook in de eetzaal van den jeugdherberg geeft hij altijd gaarne eenige nummers van zijn his torisch repertoire. Voor den rechtervleugel van het Kasteel heeft men een heel andere bestemming. Op initiatief van Monumentenzorg zal deze tot museum voor Kennemerland worden ingericht, waaraan reeds druk wordt gewerkt. Op eenigen afstand van Assumburg ligt het niet minder roemruchte kasteel Marquette, ook wel „Huis te Heemskerk" genaamd. Ook hiervan hebben wij de historie reeds vrij uitvoerig beschreven, in bovenbedoeld artikel. Het kasteel zelf is een uniek voorbeeld van vergane grootheid. Langzaam maar zeker, ver spreidden zich de heerlijke kunstschatten en de waardevolle antieke meubels, die in zalen en gangen verzameld zijn, naar alle oorden. Er hangt een lucht van stof en door de ge sloten blinden, is er een sfeer van een sterf huis. In groote tegenstelling met den inwendigen toestand van het landgoed, is de grootsche en tourage. Uitgestrekte tuinen omringen het oude kas teel: ranke boomgroepen, struikgewas, water partijen met vlonders, kronkelende p i den en weelderige tuinaanleg, alles vol onverwachte Volgens berichten in Duitsche sportbladen, aldus meldt een Reuter-telegram uit Keulen, zou de Duitsche zwaargewicht-bokser, Max Schmeling te Den Haag in een wedstrijd uit komen tegen den Amerikaan Tommy Lough- ran. Deze wedstrijd, die onder auspiciën van een Nederlandsch syndicaat zal worden gehou den, zou begin Juli worden gehouden. Na dezen wedstrijd zal Schmeling naar Duitschland terugkeeren, waar hij waarschijn lijk een ontmoeting zal hebben met den Span jaard Gastanaga, die onlangs den Duitschen zwaargewicht-bokser Hower heeft verslagen. Hedenmorgen 4.57 uur is het K. L. M.-post- vliegtuig „Rijstvogel" van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich 3 passa giers, resp. voor Karachi, Calcutta en Batavia, terwijl een passagier de reis van Leipzig tot Medan zal meemaken. Voorts vervoert het vliegtuig 287.590 K.G. briefpost, 7 K.G. pakket- post en 145.505 K.G. vracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9