De Usel-Gouwe-verbinding Stadsnieuws Gereed voor tweeden aanval NIEUWE LUTINE-TOREN VOLTOOID Historische waterweg VRIJDAG 18 MEI 1934 Spreekuur Wethouder van Onderwijs Trude Berliner in de stad LUILAK EN PINKSTEREN Geen winkelsluiting DE BRAND IN DE BARRE- VOETESTRAAT Vooral voor de omgeiing dreigde groot gevaar WISSELKOERSEN HET STADIONCONCERT VAN 2 JUNI Registratie Bloemisterijen Het 70 ton wegende gevaarte op een zolderschuit in het W esterdok Volgende week trans port Laatste voorbereidingen LAFFE OPLICHTER GEPAKT Als „telepaath" vele hofjes bewoners opgelicht Geen misdaad De lugubere vondst te Hilversum De nieuwe regeering in Letland VOOR DE GRAALWACHTEN De groote Graallanddag te Haarlem DE MIJNRAMP IN DE BORINAGE In totaal 53 dooden BESTUUR CONCERT GEBOUW Jhr. mr. dr. Roëll treedt af DE HEER TEN BOOM 75 JAAR Veel belangstelling Hartelijk gehuldigd ,JHijn Gouwe voert meer gouds, mijn Yssel meer gewins „Dan Tagus guide grond ter borse van sijn' Prins Uuygens van Zuilinchem De Gouwe, die den Ouden Rijn verbind' met den Hollandschen IJsel, is een deel van den historischen waterweg Rotter damAmsterdam. Reeds in 1491. Reeds in 1491 noemt Gouda zich de stad „daer die Heer van den lande syn sloth, syn tollen en syn sluijzen heeft laten maken," zooals wij lezen in de Handvesten van Rijnland. De eerste sluis, schrijft jhr. Teixeira de Mattos in zijn standaardwerk „De Water- keeringen, Waterschappen en Polders van Zuid- Holland," dateert waarschijnlijk uit den tijd van Jan van Beaumont, die in 1306 door zijn broeder Willem III met de heerlijkheid van Schoonhoven en van der Goude werd begiftigd en door wien het recht tot tolheffing moet zijn Verkregen. In het midden van de 19de eeuw ontwikkel den zich de plannen, die verbetering van den geheelen waterweg RotterdamAmsterdam be oogden. Ook de bouw van een nieuwe sluis werd overwogen. De oude Mallegatsluis in 1764 bet laatst vernieuwd de sluis dateert reeds bit het midden van de 16de eeuw (1577) werd reeds toen te nauw en te klein geacht. De verbeteringen in de 19de en in het begin van de 20ste eeuw echter betroffen wel de Gouwe zelf. °m. werden door het graven van de Nieuwe Vaart talrijke bochten in de beneden Gouwe afgesneden, maar de Mallegatsluis werd niet volledig hernieuwd, noch verplaatst, slechts hersteld. Eindelijk in 1922 besloten de Staten van Zuid- Holland tot doorbraak van het polderland en tot den bouw van een nieuwe sluis. De Pro vinciale Waterstaat van Zuid-Holland ontwierp oen nieuwe uitmonding van de Gouwe in den IJsel nabij de Galg op de grens van de ge meenten Gouda en Moordrecht, waarvan de Uitvoering in 1927 werd begonnen. Op een van de eerste lentedagen zijn wij op Oen zonnigen morgen naar de sluiswerken ge fietst. In Gouda was 't marktdag. Markt in de Vacantie, dat geeft druk vertier van school jongens, die rond de kraampjes en de kooplui dringen. Op 't einde van de Haven, een statige, oud- Hollandsche gracht, heeft mijn vriend even ®an den IJselkant „De donkere sluis," de oud ste verbinding van IJsel en Gouwe, en her. fraaie slothuis gekiekt, dan stappen wij weer °P de fiets en langs de nieuwe brug, die al Weer te nauw wordt, over de Mallegatsluis ko men wij op den dijk naar Moordrecht. Tegen de blauwe lucht kleuren de knoppen van de iepeboomen even bruin. Links de uiterwaarden, rechts de polder. Vroeger de diepe, groene Waard, onafzienbaar, met heel in de verten boomlanen, wier silhouet werd tot een klein bosch, de viersprong bij het station Moor drecht; thans machtige bruine en gele dijken. Waarvan de hellingen reeds groen worden en Waarboven tegen den strakken, blauwen lente hemel ijzeren gevaarten van bruggen zich af- teekenen. Langs Schielands Hoogen Zeedijk ko men wij nu, na links voorbij den watertoren een Goudsche werkverschaffing een uiterwaard Wordt met zand tot dijkniveau volgestort gepasseerd te zijn, bij de directiewoning van de Weuwe sluiswerken. Hier deelt men ons eenige technische bijzon derheden mee. De nieuwe werken tusschen IJsel en Gouwe beoogen een tweeledig doel. Hoor het graven van een kanaal van 2200 M. lengte buiten Gouda om en door den bouw Van een moderne schutsluis, verbetering van den vaarweg RotterdamAmsterdam; door den bouw van een nieuw gemaal en den aanleg van oen stroomkanaal, betere bemaling en zoet watervoorziening van Rijnlands boezem. Het nieuwe gemaal, dat dichter bij Gouda ligt dan de schutsluis, wordt niet uitgevoerd door den Provincialen Waterstaat, maar door Rijnland zelf; het vervangt het gemaal aan den Fluweelensingel en zal een capaciteit heb ben van 1800 M3. per minuut. Verticale schroefpompen zuigen het water op. Langs het stroomkanaal, dat stevig is ingedijkt tot de Zandplaat, die hier 8 M. diep ligt, werd zand gestort stroomt het water voorbij de schut sluis in het nieuwe kanaal, dat IJsel en Gouwe verbindt. De capaciteit van het oude gemaal aan den Fluweelensingel bedraagt normaal IOC M3. per minuut; bij hooge IJselstanden echter aanmerkelijk minder. De Nieuwe Vaart, thans het beneden ge deelte van de Gouwe, wordt door den aanleg van het nieuwe kanaal een oude Gouwe-mond. Hoor het rondstroomen van het water, dat 't hieuwe gemaal inlaat, zou Gouda langs de Nieuwe Vaart dezen naam mag men wel wijzigen! aan de Noordzijde nog bedreigd hunnen worden. Een sluis in deze vaart ge bouwd, zal echter, indien noodig, bovenmati gen toevloed beletten. Wij verlaten nu het directiegebouw om het kanaal en de sluizen te gaan zien. Het is of wij dezen mooien lentemorgen in Hollands duinen zijn. De dijken liggen zoo hoog, 4.20 M. boven N. P.! Dat is nog hooger dan Schielands Hoogen Zeedijk. Moeizaam waden we door 't mulle zand, maar °P de kruin is het uitzicht grandioos. Wfj staan aan de voorhaven, uitmondend in den IJsel, nu nog door den IJseldijk van de rivier afgesloten. De haven is 500 M. lang. 75— 110 M. breed; zij wordt 3.90 M. onder normaal laag water uitgediept. Het is een vreemd ge zicht de zwarte aanleghoofden met de witte hoeden uit het lage grondwater te zien oprijzen in deze wijde, trechtervormige kom, waarlangs breede laad- en loskaden lager voor de hooge Veerdijken liggen. Door den technischen ambtenaar rondgeleid, komen wij nu aan de sluizen, 'n Oogenblik Wordt onze opmerkzaamheid van de techni sche zaken afgeleid, als wij van dit hooge punt Gouda aan de noordzijde voor ons zien liggen. Met Rotterdam heel, heel ver weg aan den horizon, in den rug de heftorens van de Koningsbrug teekenen zich fijn en iel tegen het grijsblauw moeten wij wel even kijken baar het oude provinciestadje, dat zich aan deze zijde verjongt en vernieuwt. Een stralende licht-blauwe hemel, waaronder de blauwe silhouetten van de kerktorens in wier midden de St. Jan met haar reusachtig schip, dat van ons oog ligt afgewend en tegen dit blauw het vele rood van dakens en fabrieks- schoorsteenen van een jonge wijk, de Korte akkeren. De stad groeit naar de nieuwe sluizen foe, nog slechts eenige hectaren resten. Thans staat de kleine Sacramentskerk met haar roode dak als een voorpost aan haar zoom. Straks zal het plein, waaraan de kerk is gebouwd, te mid denman een voorstad liggen. Van heel ver weg klinkt het carillon van den St. Jan. Een lichte wind verstrooit de klokke- klanken in de voorjaarslucht en waait langs de silhouetten van de torens, boven de koren molens aan de vesten, boven de hooge iepe boomen van het kerkhof, boven de donkere, ronde schaduwvlakken van de gashouders, den rook uit de hooge, roode fabrieksschoorsteenen Weg. Maar wij keeren tot de sluiswerken terug. •Aansluitend aan de voorhaven is de schutkolk, Ho M. lang en 14 M. breed gegraven, met een doorvaart-wijdte tusschen de sluishoofden en de drijvende stootbalken van 12 M. In de oude Mallegatsluis kunnen schepen tot 500 ton geschut worden, haar lengte is 47 M., haar breedte 7.85 M. De nieuwe sluis echter zal schepen tot 2000 ton schutten; schepen met een lengte van 98 M., een breedte van 11.50 M. en een diepgang .van 2.80 M. De schippers zullen niet lang behoeven te wachten. Men heeft den schuttfjd op 15 mi nuten berekend. Slechts 'n enkele man bedient deze sluis. Vanuit een klein gebouw, terzijde van de eerste sluisdeur, ontsluit hij langs electrischen weg den toegang tot het omloop-riool. Het water stroomt nu vanuit de voorhaven als wij aannemen, dat het IJselpeil hooger is dan 't Gouwepeil in de schutkolk. Is het waterpeil aan beide zijden van de sluisdeur gelijk, dan wordt deze ijzeren deur, die een gewicht heeft van 65 000 K.G., een breedte van 14 M., een hoogte van 8 M., en een diepte van 3 M., weggerold en verdwijnt in een kas, die zich in het sluishoofd bevindt. De brug, die voor de sluisdeur de hoofden verbindt en die een rijbreedte van .5.50 M. heeft, wordt nu opgehaald. De schepen varen de schutkolk binnen. Als brug en sluis weer ge sloten zijn, wordt nog steeds vanuit het ge bouwtje. terzijde van de sluisdeur het riool naast de tweede sluisdeur ontsloten. In den tijd, dien de sluismeester noodig heeft om vanuit het gebouwtje, terzijde van de eerste sluisdeur langs de schutkolk naar 't gebo"wtje naast de tweede schutsluis te Ioopen 'n wandelingetje van 'n viertal minuten in dien tjjd, is het peil in do kolk gelijk gebracht met h t peil van de Gouwe. In 't tweede gebouwtje opent de man dan onmiddellijk de tweede sluis en de tweede- brug en de schepen kunnen hun vaarweg in het nieuwe kanaal vervolgen, waarin na 300 M rechts het stroomkanaal uitmondt en dat nabij het nieuwe „Gemaal Oostpolder in Schieland." nog voor de spoorburg over de Gouwe in de lijn Gouda—RotterdamDen HaagAlphen. dien vaarweg bereikt. W. A. F. X. H. De heer W. Roodenburg, wethouder van On derwijs zal a.s. Woensdag van half 10 tot 11 uur spreekuur houden. Twaalf uur zou ze op de Grooet Markt aan komen, de groote Duitsche filmster, de kleine groote Trude Berliner.... Geen wond'er dat er een drukte van belang was rondom het Rembrandt-theater. Onder het beieren van de Carillon-klokken en onder de verwarmende lente-zonnestralen arriveerde de ster, die waarlijk geen betere ontvangst had kunnen vermoeden. Eerst zagen we een auto, toen een groote koffei met een paar honderd etiketten van deftige hotels in binnen- en buitenland, toen de heer Bakker, directeur van het Rembrandt- theater, tenslotte d'e partner van de lang-ver- wachteMaar Trude, waar was ze? Een klein, foêle figuurtje dook plotseling op en bij een vergelijking met de foto constateer den we, dat dit eenvoudige figuurtje in reis- costuum Trude was. En toen? Ja. hoe gaat het. Toestromende menschen, bedelend om een han< V esteeming, bloemen, getrap op teenen, süsz en schön en fabelhaft Die Dieseltrein was werkelijk „reizend", zoo'n vervoermiddel had de ster nog nooit gezien Gefalligst Toen naar de angewanden van het theater, waar het orkest reeds Probe-fahig was. We wilden de repetitie bijwonen, maar daar kwam niets van in. „Bijgeloof" merkte men op, „geen vreemde eenden bij een Probe". Met de verzuchting, dat we Trude in den middag in hotel Funckler zouden mogen ont moeten gingen we heen. Het carillon speelde nog, de zon scheen heerlijk, filmster zong en danste Och, laten we toch wat poëzie in het leven overhouden. Heden Vrijdag gelden in de gemeente Haarlem voor de winkels en barbiers- en kap perszaken de bepalingen der Winkelsluitings wet niet. Deze mogen dus den geheelen nacht geopend blijven. Het is niet verboden hedenavond het personeel van 18 jaar en ouder langer arbeid te laten verrichten, maar practisch js dit on mogelijk, omdat het aantal van 53 uur niet mag worden overschreden en de Zaterdag zich er bezwaarlijk toe leent de overuren in te halen. Blijkens informatie ter Arbeidsinspectie wor den vergunningen voor overwerk niet ver leend. Op lsten Pinksterdag geldt de gewone Zon- dagsche regeling; 2den Pinksterdag geidt werk dag, met dien verstande dat ook dezen dag tot 12 's nachts met geringe eetwaren mag worden gevent. Betreffende den brand in den winkel van den heer Abrams in de Barrevoetestraat valt nog te melden dat met dit huis ook een historisch punt- geveltje verloren is gegaan. De omliggende wo ningen hebben groot gevaar geloopen. Vele rui ten zijn gesprongen en verschroeide gordijnen hangen er voor de ramen. De chauffeur, die den brand ontdekte, vertelde ons, dat door het lawaai van het kraken der deur en zijn luid geroep hij bleek over een goed stemvolume te beschikken spoedig de heele buurt in rep en roer was. Ook de beide bewoners van het brandende huis werden door zijn geroep uit hun slaap gewekt, waarbij zich de reeds gemelde roerende tooneelen afspeel den. Ondanks de bereidwilligheid van de om wonenden duurde het toch wel 20 minuten, voor eigenljjk de brandweer gealarmeerd was. Groot gevaar dreigde vooral voor een garage, waarin zich een benzinetank bevond. Tusschen deze ga rage en het brandende huis bevond zich slechts een leegstaand winkelhuisje. De brandweer wist evenwel erger te voorkomen. Naar wij vernemen, is dit de tweede keer, dat de zaak van den heer Abrams door brand ver nield is. Ook voor ruim een jaar brandde zijn winkel, die toen nog eenige perceelen verder aan de Botermarkt zelf gelegen was, geheel uit, en ook toen bedroeg de verzekeringssom f 12.000. Het huis zelf was voor f 18.000 verzekerd, naar men ons mededeelde. 18 Mei 17 Mei 18 Mei 17 Mei Londen 7.51^ /..-2% Kopenh 33.5:> 33.tO Berlijn 58.18 58.2a Stockh 38.75 3<<.80 Parijs 9.73Vs 9.73V, Oslo 37 95 37.80 Brussel 34.46VS 34 47 N-York 1.47 1.47»/t Zwitserl 47.97 47.92''s (cable) De IJselGouwe-verbindingde laatste damresten in het stroomkanaal worden afgegraven Te Haarlem is een sub-comité gevormd voor het Stadionconcert dat gegeven wordt in Am sterdam. Hierin hebben zitting de heeren mr. A. Beets, H. E. Everard, prof. dr. A. D. Fokker, jhr. Mollerus, Joh. Post, jhr. Reigersman, F. v. d. Sluis en J. O. Tadema. Dit comité verzoekt het volgende te melden: Het concert is vastgesteld op Zaterdag den 2den Juni om acht uur 's avonds. Het pro gramma luidt: Praeludium over het oude Wilhelmus van dr. Willem Mengelberg, voor orkest, eindigende in de eerste strophe van het Wilhelmus, voor koor; ouverture „Meistersinger" van Richard Wagner; Piet Hein-rhapsodie van dr. P. van Anrooy; 9e symphonie van L. van Beethoven. De vereenigde orkesten en koren worden in het midden van de Marathon-tribune opge steld. De verkoop van plaatskaarten is in Haarlem in handen van de firma's A. Vernout, War moesstraat 10 en W. Alphenaar, Kruisweg 49. De directie der spoorwegen te Utrecht heeft bericht, dat de diverse depothouders spoor wegbiljetten mogen afgeven met een reductie van 50 pet., indien een groep van minstens 25 reizigers zich bereid heeft verklaard, met den zelfden trein naar Amsterdam te reizen ter bij woning van het Stadionconcert; de terugreis kan desgewenscht individueel geschieden met dien verstande, dat deze op denzelfden dag alz plaats vinden. Mocht de directie der spoorwe gen er van op de hoogte worden gesteld, dat het reizigersverkeer zeer groot belooft te worden, dan is zij bereid extra treinen in te leggen. Het concert, dat omstreeks tien uur beëindigd zal zijn, biedt voldoende gelegenheid om naar welk deel van het land ook, nog dien zelfden avond terug te keeren. De Districtscommissie houdt 24 Mei te Haar lem zitting voor het geven van inlichtingen aan bloemisten, die voor het bekomen van een teelt vergunning in het jaar 1934 formulieren be- hooren in te vullen. Zooals reeds vroeger werd bekend gemaakt, zijn die formulieren ter gemeente-secretarie le afd. te Haarlem verkrijgbaar, alwaar ze na in vulling binnen 14 dagen na ontvangst moeten worden ingeleverd. Belanghebbenden worden nog opmerkzaam gemaakt op het navolgende: a. dat om voor uitbreiding van teeltbewijzen Op een zolderschuit in het water van het Westerdok vóór de werk plaatsen van de N. V. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen Jonker Zoon ligt thans de Lu tine-toren gereed om te worden vervoerd naar Terschelling. De kegel van den nieuwen Lutine-toren op de zolderschuit, waarmee het gevaarte naar Terschelling wordt vervoerd. Op dezen kegel behooren nog de cylinder en het bor des met de motoren, welke ter plaatse wor den gemonteerd Begin Januari is in de werkplaatsen op het Bickerseiland in opdracht van de Bergingsmaat schappij „Lunex" directeur de heer Beckers, be gonnen met den bouw van een nieuwen toren, om dezen zomer het bergingswerk boven het wrak van de „Lutine" dat vorig jaar met de vernieling van den eersten toren werd gestaakt, te hervatten. Thans legt men de laatste hand aan het geweldige gevaarte, dat straks in het rustelooze water van de Westergronden zal da len op en in het zand, dat de vurig begeerde schatten dekt. De nieuwe toren is geconstrueerd in vier dee- len: twee kegels waarvan de onderste geknikt, een cylinder en een „deksel". De hoogte bedraagt 19 Meter, de grootste doorsnee 12 Meter. Het geheel bestaat uit zware platen, beneden 20 millimeter en boven 13 millimeter dik, die elec- trisch aan elkander zijn gelascht volgens het re- sistens-electroden-systeem van de fa. W. Smit te Nijmegen. Hoekijzeren ringen en spanten verstijven 't geheel. Zooals men zich herinnert waren de huidplaten van den eersten toren met bouten aan elkaar verbonden. Bij de nieuwe constructie is ook de deksel, waarmede men het geheel tot 'n klok kan af sluiten. Dit maakte het mogelijk het gevaarte drijvend van de haven van West Terschelling naar het punt van operatie te vervoeren. Boven dien zijn in het bovenste deel van den kegel vier afsluiters aangebracht: kleppen, die men kan openen en sluiten, om desgewenscht tijdens de werkzaamheden water toe te laten. Wanneer nJ. het zand dat uit den toren omhoog moet worden gezogen, droog wordt, is het te zwaar voor de pompen. Toevoer van water maakt het dan weer lichter verwerkbaar. De toren is thans uit de werkplaats gebracht en door middel van een bok vóór op een 150 ton metende zolder schuit geplaatst. Twee dubbele T- balken torsen het gevaarte, dat in zijn geheel 70 ton weegt (70.000 kg.). Om den grootsten kegel buiten te krij gen was het noodig een gedeelte van den achtermuur van Jonkers werk plaatsen weg te breken. Men is thans bezig het bovengedeelte van den kegel op het onderste vast te lasschen, waar mede men binnen drie dagen gereed hoopte te komen. Alleen de cylinder en deksel bevinden zich nog binnen. Schilders leggen er. de laatste hand Ofschoon men het grootste model zolderschuit voor het vervoer van den kegel heeft bestemd steekt het rood-geschilderde gevaarte er aan beide zijden twee meter overheen. Van Pinnen zoowel als van buiten wordt het geheel echter in aanmerking te komen, de bloemkweekers aangesloten moeten zijn aan de Nederlandsche Boom- en Bloemkweekerij-Centrale, gevestigd te 's Gravenhage; b. dat tot de bloemkweekers ook behooren hoofden of besturen van proeftuinen, schooi en werktuinen enz. die zich met bloemisterij bezighouden en daarvan verkoopen; c. dat onder bloemisterij wordt verstaan: de teelt als middel van bestaan van die sier gewassen, die bloeiend en/of groeiend worden geleverd in haar geheel of gedeeltelijk, met het oog op de sierwaarde. Onder meer vallen hier onder geheele planten in groeienden toestand, met kluit, of in potten of kuipen, alsmede va rens, palmen enz. bloeiende potplanten, afge sneden plantendeelen als snijgroen, bloemen, takken met vrucht (b.v. hulst) en planten of plantendeelen in gedroogden toestand, zooals Judaspenning. (Zie voorts de vragen op het formulier). Een doorkijk in den kegel van den Lutine- toren. Duidelijk ziet men de ladder, waar langs de duikers zullen afdalen en met het goud weer omhoog hopen te gaan met duimdikke stalen kabels zeevast getuid. Het transport zal vermoedelijk op Donderdag 24 Mei plaats vinden. Een sleepboot zal de zolderschuit, waar voorop de kegel en achter cylinder en dek sel worden vastgesjord over IJ, Zuiderzee door de sluizen van den afsluitdijk en over de Wad denzee naar West-Terschelling vervoeren. Op Terschelling zal de constructie worden voltooid. De cylinder met deksel zal op den kegel worden geplaatst en daarboven komt dan nog het platform met de motoren, die de pompen aandrijven. Vóór het bergingswerk boven de Lutine een aanvang neemt zullen de zandzuigers uitvaren en in het zand een gat zuigen, waarin de toren die drijvend wordt overgebracht kan neerdalen. Dit neerdalen geschiedt door het langzaam weg pompen van de lucht uit den als duikerklok wer kenden toren. Staat de toren in het zand, dan worden water en zand weggezogen zoodat het ge vaarte langzaam wegzinkt tot het den leem- bodem raakt, waar ook de resten van het ver gane schip, de roestklomp en daaronder het fel begeerde goud rusten. Door een mangat in het deksel dalen vervol gens duikers langs de ladder aan de binnen zijde van den toren omlaag om hun arbeid op den roestklomp aan te vangen. De tweede aanval op de „Lutine"-schatten maakt aldus opgezet geen slechte kans. Donderdagmiddag kwam een bewoonster van een hofje te Haarlem een agent waarschuwen, dat bij een harer medebewoonsters zich een heer vervoegd had, die beweerde te komen met de boodschap, dat haar een groote erfenis van een onbekend familielid uit Boskoop wachtte. Omdat het oude vrouwtje het zaakje niet vertrouwde, waarschuwde zij den agent maar. Deze vatte post voor de deur, tot de bewuste man naar buiten kwam. Hij moest mee naar het bureau in de Smedestraat, waar hy bleek te zijn een 39-jarige Haarlemmer, zich uit gevende voor telepaath. Hij heeft bekend, dat hij gedurende de laat ste 14 dagen verschillende hofjes hier ter stede heeft bezocht en enkele bewoonsters geld af handig heeft gemaakt onder voorspiegeling dat zij een erfenis tegoed hadden. De politie stelt een nader onderzoek in. Omtrent de vondst van twee lijken in een groote villa te Hilversum deelt de poiitie ons mede, dat vast staat, dat hier geen misdiijf in het spel was. Dat de derde bewoner van het huis tien dagen lang niets bemerkt had van hetgeen zich op de bovenverdieping afspeelde, is slechts te verklaren uit het feit, dat hijzelf zwaar ziels ziek is. Hij was gewoon den geheelen dag bui tenshuis door te brengen, meest in den grooten tuin en alleen 's avonds ging hij door een keukendeur het huis binnen om er te siapen. RIGA, 17 Mei. De samenstelling der nieuwe regeering wordt thans in haar definitieven vorm gepubliceerd. Minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken is Ulmanis (Boeren bond.) Van toonaangevende zijde wordt verklaard, dat de samenstelling van dit ministerie is ge baseerd op de bekwaamheid der nieuwe func tionarissen en niet op hun politieke constel latie. Volgens berichten in de bladen is het aantal arrestanten nog verhoogd, terwijl opnieuw eenige bladen zijn verboden. De versterkte bur gerwacht- en politieposten zijn verdwenen. Volgens de Parijsche „Temps" is de staats greep in Letland niet alleen gericht tegen de socialisten, maar ook tegen eventueele pogin gen van zekere rechtsche elementen om de macht in handen te nemen. De propaganda dezer rechtsche elementen wordt volgens de „Temps" stelselmatig door het nat. soc. Duitsch- land aangemoedigd. Op Tweeden Pinksterdag houdt de Graal beweging in Haarlem, zooals gemeld, haar Landdag. De tweede Pinksterdag is de dag, dat bijna iedereen uitgaat en we rekenen er absomut op, dat ieder Graallid, dat kan, meekomt cm te demonstreeren en te kijken in Haar em. U zoudt het echt jammer vinden, als er niet bij geweest was, want het zal een grandiose dag worden! Het beste zal zijn om in iedere Graaiwacht meteen een groote ledenvergadering te houden, daar precies te vertellen, waar het om gaat en ieder enthousiast er voor te maken. De heele Landdag zal gehouden women op het terrein rondom den Et. Bavo te Haarlem. De volgorde van het programma is als volgt: 19.30 uur H. Mis buiten den St. Bavo, gece.e- breerd door Z. Hoogw. Exc. Mgr. Aengenent (met zang). 12 uur Naar de resp. clubhuizien en zalen om koffie te drinken. 2 uur Op het terrein van den St. Bavo op stellen. 3 uur Mgr. Aengenent en de Geestelijkheid van Haarlem en omgeving komen ter plaatse en worden ingehaald; door allen te zingen Wij staan in de branding", le en 4e couplet, te dirigeeren door mej. T. Bollinger. 3.30 uur De Graal, vertegenwoordigd door enkele leidsters en leden, biedt Monseigneur een album aan; de Graaiwacht, vertegenwoor digd door Graaiwacht- en Groene Gildeleden en leidsters, biedt Mgr. een veidbouquet aan. Daarna volgt het pregramma. Haarlem. Declamatie: „De pioniers", „De Paarden", ,,'n Beetje Geluk", „De Kruisplan- ting". Kadetten Haarlem doen: „Our splendid Cause". Amsterdam. Religieuze dansen: „Attenae Do- mine", „Sanctus", „Laudate" en „Regina Coeli". Rotterdam. Zang. Tien volkszangliedjes. Delft. Vlaggezwaaien. Schiedam. Het Lydwinakoor met gebaren. Leiden. Sportoefeningen. Graaiwacht (gedeelte ervan) Jonge Vrouwen van Hollands Gouwen! Hillegom en Haarlem. Kruiskinderen. Daarna groot défilé langs Monseigneur en andere geestelijken van alle Graal- en Graal- wachtleden. Nu enkele organisatiepunten. De prijzen per trein, als men zich opgeeft aan de clubhuizen van de stad, bij welks cen trum men hoort, zijn: Rotterdam 1.35, Den Haag ƒ0.90, Alkmaar 0.75, Delft ƒ1.10. Schiedam 1.30. Gouda 1.55. Hoorn en Wervershoof ƒ1.20; Helder ƒ1.55; deze drie laatste op te geven by mej. v. d. Meer, Kcepoortsweg, Hoorn. De Graalwachten moeten zorgen vóór Woens dagavond (daarna is absoluut onmogelijk) op te geven: hoeveel Graalwachtleidsters en -leden er meegaan en meteen het geld voor de reis afdragen, anders gaat het niet. Op het clubhuis kunt U vernemen, hoe laat Uw trein vertrekt en aankomt. Het gaan naar Uw clubhuis, waar vandaan ook, is voor Uw rekening. De opgegeven prijzen zijn alleen voor den trein retour Haarlem. Ieder moet des morgens ontbeten hebben; men kan tijdens de H. Mis niet ter Communie gaan; men communiceert dus in de eigen pa rochiekerk. Aangeraden wordt, zoo min mogelijk oer fiets te komen, daar het' erg druk langs de wegen zal zijn. Onder de H. Mis wordt door allen gezongen: Veni Sancte Spiritus, Gloria 8ste Mis, Sanctus 4e Mis, Adore te (gewoon) Laudate, Alleluja (van Paasch Zaterdag). Deze gezangen raoeten door U allen gerepeteerd worden deze week. De Graalwachten rondom Haarlem geven zich op: Clubhuis Spaame 29; deelneming; kosten voor allen, die nog geen reisgeld be taald hebben: ƒ0.15 per persoon. Graalwachten rondom AmsterdamCom. Troostplein 19 en Rotterdam; Mathenesser- laan 508. Verder niets. AlleenLaat dit een dag zijn van warm, diep enthousiasme, van groote liefde voor on zen Bisschop en van grooten dank aan God, Die ons allen zoo geholpen heeft onze Graal groot te maken en mee te mogen werken de wereld winnen. Dat niemand ontbreke Excelsior Alleluja Vooruit. BRUSSEL, 17 Mei. Nadat het besluit om de mijn te Paturages onder water te zetten was genomen, heeft men het reddings- en ber gingswerk, dat ondanks het groote gevaar tot tegen den avond was voortgezet, gestaakt. Hef totaal aantal dooden bedraagt drie en vijftig, bet aantal gewonden zeventien. Jhr. mr. dr. Roëll heeft het voornemen te kennen gegeven zijn functie als voorzitter van het Concertgebouwbestuur met het einde van het winterseizoen neer te leggen. De onder-voorzitter de heer G. H. de Marez Oyens zal lr. afwachting van de benoeming van een opvolger, het voorzitterschap waarnemen Vandaag viert de bekende heer C. ten Boom zijn 75sten verjaardag. De heer ten Boom is sinds 1892 leider van de zaak in horloges aan de Barteljorisstraat te Haarlem. Voorts is hij bestuurslid geweest of nog van de afd. Haarlem logemakers, van de Union Horlogère, van de Coöperatieve inkoopsvereeniging van Ned. Hor logemakers, van de Union Horlogere van de Chr. Middenstands Ver. „Boaz", de Haarlemsche Middenstands Centrale, van de Barteljorisstraat vereeniging en van talrijke Chr. instellingen en vereenigingen. Ook is hij sinds vele jaren lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken en als zoodanig plaatsvervangend voorzitter van de afdeeling ..Kleinbedrijf", en lid van talrijke vaste commis sies. Daar hij de nestor is van de Kamer, pre sideert hij elk jaar volgens de wet de eerste zitting van de Kamer in het begin van het jaar. Ten slotte is hij vele malen gecomitteerde geweest bij de eind-examens van de H.B.S.A. Reeds hedenmorgen vroeg mocht de heer ten Boom groote belangstelling in verband met zijn 75sten verjaardag ondervinden. Om 9 uur werd hij gehuldigd door het personeel. De boekhouder de heer West bood hem met een hartelijke toe spraak namens het personeel eenige cadeaux (bloemen en boeken) aan. Namens de Chr. School voor MULO (aan den Dreef) waarvan de jarige bestuurslid is, werden hem bloemen en 'n schilderij aangeboden. Voorts spraken nog de heeren: F. H. Smit, namens de Middenstands Centrale en de Haarlemsche Handelsvereeni- ging, en Th. S. J. Hooy Jr. namens de R.K. Middenstandsvereeniging, die in wel gekozen woorden de verdiensten van den heer ten Boom voor den middenstand en zijn prettige samen werking memoreerden. Zij huldigden den jarige als dengene, die steeds op de bres voor de Mid- denstandsbelangen heeft gestaan en spraken de beste wenschen voor de toekomst uit. Ook kwamen de heeren G. Droste, voorzit ter, jhr. dr. Mollerus, secretaris, mr. Denink, adj.-secretaris, de heer Theo G. C. Hooy. voor zitter van de afd. „Kleinbedrijf" van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken den jarige complimenteeren en boden hem een bloemstuk aan evenals vertegenwoordigers van de Midden- standsvereenigingen. Bloemstukken zonden ook: het Centrum comité van de vereeniging Koninginnedag, van de plaatselijke afd. van den Bijzondere Vry- willigen Landstorm, van de Boazbank, van de vereen, van Huisvrouwen en van talrijke zaken- -elaties, vrienden en bekenden, terwijl 't aantal brieven en telegrammen ontelbaar is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 13