EMBARGO OP WAPENUITVOER? Q -ï Deflatiepolitiek in België t! S- Lfe duAI/ati- \iSf%\ WILLES Het moderne hei dendom Het nieuws van heden barbaarsche - |v s, Jr, M I m Hl "m>\io Luxemburg I Y Jvfèescfadt MINISTER JASPAR TOT HET VOLK VRIJDAG 18 ME Avondblad VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 BEDREIGINGEN Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH DAPPERE REDDERS OMGEKOMEN i t >- w? 4 - i'^4 a - ÏÏW^~ v Een groep redders, die in de mijn te Paturages was afgedaald, om den ingesloten mijnwerkers liulp en bijstand te verleenen, moest haar dappere pogingen met den dood bekoopen. Hierboven: de redders bij den ingang van de schacht, welke eenigen hunner niet meer levend zouden verlaten Pijnlijk intermezzo Operetteklanken inplaats van Barthou's stem DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN HOU. PROGRAMMA 0504119 Waar is Trotsky? Aardschokken in Zuid- Frankrijk Bevolking wil niet meer in de huizen terugkeeren Zijn verblijfplaats een onoplosbaar mysterie Marx en Lenin te taai Engeland waarschuwt Uzer- en staalfabriek in Zuid-China Eden De Oceaanvliegers Pond en Sabelli Vliegen ze terug naar New-York? Geruchten om Brüning Vermindering der openbare uit gaven maakt belastingver laging mogelijk Oproep tot verlaging der prijzen De ontvoering van June Robles Woedende menigte dreigt daders te lynchen Charlie's secretaris gaat heen Hij krijgt 85.000 dollar voor zijn 15-jarigen trouwen dienst Ontvangst bij Roehm Jaspar Kard. Bertram wijst de geloovigen nogmaals op de dwaalleer van den nieuwen Germaanschen godsdienst „Geen verborgen haat tegen het regiem" Z.Em. Kard. Bertram Communistenjacht in Thuringen ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18751 Advertentieprijzen-. Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 1 VERWACHTING: Zwakke tot ma- tigen, Zuid-Westelijke tot Znid-Ooste- lijken wind, licht tot half bewolkt, wei- j= Ej nig of geen regen, zachter overdag. H Hoogste stand: 763.8 te Berlijn E en Hannover E EE Laagste stand: 741.2 te Rost. Zon op 5.03 - onder 8.51 - Licht op 9.21 21 Mei E.K. f k Jj v 'HMF terug op zijn twintig jaren pontificaat, jaren van onophoudelijken strijd tegen de dwaalleer van Marxisme en Bolsjewisme, tegen de vrij denkers, en de z.g. ernstige bijbelvorschers, te gen ongeloof en tegen onverschilligheid in het godsdienstig leven, tegen de openbare onzede lijkheid en de schending van de heiligheid van het huwelijk, jaren van strijd voor het geloof in God en de bovennatuurlijke openbaring, van strijd voor de goddelijke stichting der kerk en de vrijheid van haar arbeid. Dan vraagt Kardinaal Bertram: „Heeft deze strijd in het nieuwe rijk opgehou den te bestaan?" Wij weten nu hoe gaarne de Duitsche bis schoppen deze vraag bevestigend zouden ant woorden, wanneer het hun slechts mogelijk was. Hun brieven getuigen niet van verborgen haat tegen het bestaande regiem, doch van een ern stige opvatting van hun herderlijken plicht. Kardinaal Bertram behoeft slechts te wijzen op het feit, dat thans zoo vaak in openbare re devoeringen en geschriften een taal wordt ge sproken die het vermoeden doet rijzen, dat ons een nieuw Evangelie, een nieuwe Germaansche of Noorsche godsdienst, een nieuwe zedenwet, zal worden gegeven. „Het is de plicht van het kerkelijk leergezag om bü het verkondigen van dergelijke begrippen een duidelijk onderscheid te maken tusschen waarheid en dwaling, zooals de Kerk dat alle eeuwen door gedaan heeft. Met heiligen ernst en vrijmoedigheid wijst de Kar dinaal op de dwaasheden van deze nieuwe godsdienst vijanden, want zij die strijden tegen het geloof van een bovenaardsche Godheid zijn haters van den godsdienst. Zij voeren hun strijd bewust, de vuist gebald, tegen de bestaande or- lening, waardoor iedere hoogere vorming en streven naar het eeuwige doel ten gronde wordt gericht." PARIJS, 17 Mei (V.D.) Ter gelegenheid van de herdenking van den honderdsten sterfdag van Lafayette heeft de Fransche minister Bar- thou een radiorede gehouden, die over Amerika werd uitgezonden. De officieele personen, die te New-York bijeen waren in een zaal, waar men ter gelegenheid van deze rede groote luid sprekers had opgesteld, hoorden tot hun ver bazing plotseling eenige fragmenten uit een Fransche operette. De Fransche minister van P.T.T. heeft on middellijk een streng onderzoek ingesteld. Ge bleken is, dat op het station, waar de uitzen ding zou geschieden, een koellamp was gespron gen. Daardoor werd een operette gehoord, welke over hetzelfde station werd uitgezonden. Lange golf tusschen Motala en Kalundborg. LAUSANNE, 18 Mei. (V.D.) De verblijfplaats van Trotsky blijft voorloopig een onoplosbaar mysterie. De meest tegenstrijdige berichten worden ontvangen. Deze komen alle uit Fransche bron en hebben geen enkel officieel karakter. Van Zwitsersche nyde wcrdt in middels het onderzoek dat tot dusverre nog geen enkel positief resultaat heeft opgeleverd, voort gezet. Uit een in de grensstreek van het Wa- liserland ingesteld onderzoek is intusschen ge bleken, dat geen enkele auto met de nummer plaat 8910 J B., dit was het nummer dat vermeld was als dat van den wagen van Trotsky, waarmede hij 13 Mei uit Chamonix zou zijn vertrekken, in Zwitserland is bin nengekomen. Men is dan ook meer en meer geneigd te ge- looven, dat al deze geruchten waaraan men in Zwitsersche kringen van den aanvang af al weinig geloof geslagen heeft, verspreid zijn met de becioeling de werkelijke plannen van den oud-commissaris van Rusland te verber gen. MOSKOU. 17 Mei (V.D.) Eenigen tijd ge leden is reeds gemeld, dat de Sovje-tautoriteiten tot de overtuiging gekomen waren, dat het te genwoordige systeem van het onderwijs, waarin de leer van Marx en Lenin de hoofdplaats in nemen, niet die vruchten afwerpt, welke ge- eischt kunnen worden. In verband hiermede heeft de regeering Woensdag een decreet uit gevaardigd tot reorganisatie van het geheele opvoedingssysteem. Het decreet was ondertee kend door Stalin ten behoeve der communisti sche partij en door Molotow voor de regeering. De ingevoerde wijzigingen komen voor een groot gedeelte neer op het terugkeeren tot het voor de revolutie bestaande onderwijssysteem met middelbare scholen enz. Meer nadruk zal gelegd worden op het onderwijzen van geschie denis, aardrijkskunde en de klassieken. Hoe demoraliseerend een oorlog werkt, blijkt uit de barbaarsche dreigementen welke Bolivia en Paraguay over en weer hebben gewisseld. Het heette, dat Bolivia mili tair niet versterkte plaatsen vanuit de lucht had laten bombardeeren. Bij wijze van repre saille zou Paraguay een tiental gevangen ge nomen Boliviaansche officieren, die daartoe bij loting waren aangewezen, hebben laten execu- teeren. Zoowel het eerste als het laatste werd ontkend. Bolivia beweerde slechts Boliviaansche vestingen, welke door Paraguaansche troepen waren bezet, te hebben gebombardeerd, en Pa raguay verklaarde geen der Boliviaansche ge vangenen een haar te hebben gekrenkt. Niet temin meenden beide staten elkander te moe ten verzekeren, dat, al hadden zij zich ook niet aan dergelijke gruwelen schuldig gemaakt, zij eventueel toch wel degelijk bereid zouden zijn ze te bedrijven. Bolivia dreigde de Paraguaan sche hoofdstad Asuncion door vliegtuigen te 2ullen laten bestoken, in welk geval Paraguay prompt enkele krijgsgevangenen met hun hoofd voor zulk een aanval zou laten boeten. Het Is eigenlijk van minder belang of Bolivia en Paraguay zich wezenlijk schuldig hebben ge maakt aan datgene, wat zij elkander ten laste legden. Het belangrijkste is, dat beide staten 2onder blikken of blozen openlijk te kennen durven geven, dat zij wel degelijk in staat zijn 2ich daaraan schuldig te maken, zij het ook bij wijze van wraakneming. Een dergelijke menta liteit getuigt van een ontstellende geestelijke Verwildering. Volkomen terecht heeft, naar de «Daily Telegraph" weet te melden, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken sir John Simon aan de Britsche vertegenwoordigers te La Paz en Asuncion opdracht gegeven namens de Engelsche regeering bij de desbetreffende autoriteiten te protesteeren tegen dergelijke be dreven of voorgenomen euveldaden, welke zelfs in oorlogstijd niet getolereerd kunnen worden, gezien de bepalingen der internationale overeen komsten van Den Haag. Of een protest der Engelsche regeering iets zal uithalen, mag ernstig worden betwijfeld. Immers gedurende den wereldoorlog hebben de oorlogvoerende landen zich ook niet in het minst gestoord aan dat, waartoe zij zich in vredestijd hadden Verplicht. Intuschen heeft Engeland te Genève, waar het rapport der Volkenbondscommissie voor het Gran Chaco-conflict, dat de geweten- looze handelwijze der particuliere wapenfabri kanten aan de kaak heeft gesteld, wordt be sproken, het initiatief genomen om een em bargo op den wapenuitvoer naar Bolivia en Para guay te krijgen. De oorlog tusschen Bolivia en Paraguay, welke staten geen van beide een eigen wapenindustrie bezitten, moet gestaakt Worden, wanneer vanuit andere landen geen oor logstuig en ammunitie meer worden aangevoerd. Reeds vroeger heeft Engeland een soortgelijke poging gedaan. Te zamen met Frankrijk deed het een voorstel in die richting, doch het werd toen niet aanvaard, omdat men algemeen ver- Wachtte, dat het Chaco-conflict spoedig zou Worden opgelost. Deze verwachting is echter ijdel gebleken. Op het oogenblik wordt door Paraguay zelfs een groot offensief voorbereid, waartegen Bolivia krachtige maatregelen neemt. Indien er geen embargo op den wapenuitvoer naar beide staten wordt gelegd, zullen zij zich dood vech ten in een verbitterde onverzoenlijkheid. Dit is alhans de meening van de Volkenbondscommis sie. Een embargo, waarover de Engelsche gede legeerde Eden onmiddellijk onderhandelingen Wenseht geopend te zien, vereischt natuurlijk de Samenwerking van alle staten, waarin wapens Worden gefabriceerd, wil het tot het gewenschte resultaat leiden. Daarom pleitte Eden voor een ingrijpen der regeeringen met wettelijke bepalin gen in die landen, waar zij nog i^et de macht hebben om een uitvoerverbod van wapens af te dwingen. Ook de omliggende staten kunnen dooi scherpe contröle het doorvoeren van wapentuig over hun gebied naar de oorlogvoerenden ver hinderen. Alle leden van den Volkenbondsraad hebben zich in principe accoord verklaard met Eden's initiatief. Bovendien hebben de Vereenig- de Staten te zamen met 5 Zuid-Amerikaansche Staten voorbereidende maatregelen getroffen voor het leggen van een embargo op wapenzen dingen naar Paraguay en Bolivia, terwijl presi dent Roosevelt van plan heet te zijn in een boodschap het Congres te verzoeken zulk een embargo te accepteeren. Indien de Volkenbond er wezenlijk in zou mogen slagen om een einde te maken aan de immoreele practijken der par- KANTON, 17 Mei (V.D.). Met het oog op de volgens Chineesche opvatting dreigende moge lijkheid van een oorlog in den Stillen Oceaan, heeft de Zuid-Chineesche regeering besloten een ijzer- en staalfabriek op te richten, teneinde zoo noodig de behoefte aan munitie en ander oor logsmateriaal uit eigen productie te kunnen dekken. Voor den bouw der fabriek zijn 1.600.000 pond ter beschikking gesteld. Verscheiden Eneehche firma's hebben reeds aanbiedingen gedaan. K ticuliere wapenfabrikanten zou hij een succes van beteekenis behalen, waardoor hij zijn betwij feld bestaansrecht opnieuw zou bevestigen. Het instellen van een algemeen embargo op wapen zendingen naar de beide vechtersbazen, verdient in ieder geval verre de voorkeur boven het denkbeeld, de beide schenders van het Volken bondsconvenant uit den Volkenbond te stooten, want door een royement van onwillige leden, verzwakt men den Volkenbond en ontslaat men de overtreders van hun vrijwillig aanvaarde ver plichtingen. DUBLIN, 18 Mei. George Pond en Cesare Sabelli, die met de „Leonardo da Vinei" dezei dagen den Oceaan zijn overgestoken, verklaar den Donderdag, dat zij voornemens waren om terug te vliegen naar New York, van het strand van Port Marnock aan de Westkust van Ier land. Sabelli verklaarde, dat zij voornemens wa ren Zaterdag naar Rome te vliegen. Over twee weken keeren zij dan terug naar Dublin, ten einde hun retourvlucht voor te bereiden. In aansluiting op het door ons onder voor behoud gepubliceerde bericht van een Oosten- rijksch blad, waarin beweerd werd, dat er een aanslag op den gewezen rijkskanselier Dr. Brüning zou zijn gepleegd, tengevolge waar van hij gedood of gewond zou zijn, lezen we in de N. R. ct., dat dit bericht met de groot ste stelligheid moet worden tegengesproken. Dr. Brüning, die zich in den laatsten tijd in het klooster Ettal ophield, is volkomen ge zond. De oorzaak van het gerucht is mis schien te zoeken in de omstandigheid, dat de bevoegde autoriteiten een onderzoek instellen naar een tweede gerucht, volgens hetwelk on bekend gebleven personen terwijl hij een wan deling deed op hem zouden hebben gescho ten. (Van onzen correspondent) Brussel, 17 Mei De minister van Financiën Jaspar heeft gis teravond een merkwaardige radio-rede ge houden over den financieelen toestand en me degedeeld, dat tal van belastingen eerstdaags zullen verlaagd worden. In de inleiding betoogde Jaspar, dat de re geering in 1932 er in geslaagd is de ont redderde begrooting in evenwicht te brengen. Thans is het oogenblik gekomen om een stap verder te doen. Door arbeid moet nieuwe rijkdom ge schapen worden. Devaluatie wees de minister ten stelligste van de hand. De eenige politiek, die mogelijk is, bestaat in het verminderen van den levensstandaard door de algemeene defla tie van al de openbare en private begrootingen. De regeering heeft besloten al de staats uitgaven te verminderen in verhouding tot de daling van het indexcijfer der kleinhandels prijzen. Hiervan is het indexcijfer met '200 pun ten gedaald sedert 1928 en met 32 punten sedert 1 Januari j.l. Deze vermindering zal voortduren en moet onverwijld toenemen. Ze billijkt reeds eene verlaging van alle prestaties. De pensioenen van onze militairen en invalie- den volgen het indexcijfer en worden naar ver houding daarvan verlaagd. ïriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ TUCSON, 18 Mei. Een opgewonden menigte van meer dan 1000 koppen drong gisteren te zamen rondom de gevangenis, waar twee man nen werden verhoord in verband met de ont voering van June Rcbles. Het 6-jarige meisje werd gehaald om gecon fronteerd te worden met de gearresteerden, ten einde zoo mogelijk vast te stellen of zij inder daad de ontvoerders waren. De autoriteiten achten bij een eventueele herkenning het ge vaar van lynchen groot. De menigte begon te hoop te loopen, zoodra het eerste bericht bekend werd dat verdachten gearresteerd waren. Een der drie oorspronkelijk gearresteerden is echter inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Hoewel tot dusver echter neg geen ongeregeldheden hebben plaats gevonden, is het duidelijk, dat de fanatieke opgewonden heid der menigte toeneemt. Cowboys gaan rus tig rond en kiezen mannen uit met wie zij hun lynchplannen willen uitvoeren. Een hunner ver klaarde: „Zcodra vastgesteld is dat de kidnap pers bekend zijn, zullen we ze krijgen". Behalve de drie mannen, die in verband met de ontvoering van den petroleum-magnaat Wil liam Gettle, reeds veroordeeld zijn, heeft men thans een vierden man en twee vrouwen, ver dacht van medeplichtigheid, te Los Angeles ge arresteerd. Volgens een bericht uit Vera Cruz in Mexico heeft een farmer aldaar zijn vrouw aan een boom gebonden en verbrand. De omwonenden hebben daarop den man aan denzelfden boom gebonden en op gelijke wijze om het leven ge bracht. Dit is het esrste geval van lynchen in den staat Vera Cruz. SAN FRANCISCO, 18 Mei (Reuter). Charlie Chaplin heeft zijn Japanschen secretaris. Tora Okono, die hem 15 jaar trouw gediend heeft en thans naar zijn land terugkeert, een bedrag ge schonken van 85000 dollar. Okono vergezelde Chaplin op diens reis door Europa, op welke reis hij een groote technische kennis van het filmbedrijf opdeed. Hij is thans benoemd tot di recteur van de United Artists Mij. in Japan. BERLIJN, 17 Mei In de woning van den stafchef der S. A., rijksminister Roehm, vond hedenavond een ontvangst plaats voor een kring van diplomatieke en politieke personen. Onder de vertegenwoordigers van het corps diploma tique bevond zich ook de Pauselijke nuntius. Wij raken niet aan de koopkracht van de ge- pensionneerden, ambtenaren, werkloozen, enz., en bijgevolg ook niet aan het verbruik, maar we revaloriseeren den frank. Edoch dient met een algemeene vermindering der openbare uit gaven een algemeene prijzenvermindering in verband te komen staan. Dank zij deze vermindering van uitgaven, zal de Regeering, met behoud van het evenwicht, de gezamenlijke belastingen verlichten. En, van heden af, hebben wij besloten eene reekr belastingen te wijzigen, welke het hanrelsver- keer belemmeren of zwaar op het crediet druk ken. Verder zeide de minister, dat zijn departe ment een vrijwillige conversie van 's Rijks schul den bestudeert. De middenstand, zocals ten andere de overige standen zullen hieibij een werkelijke verlichting ondervinden. De Aartsbisschop van Breslau, Z. Em. Kardi naal Bertram, heeft wederom een herderlijk schrijven uitgevaardigd, waarin hij zijn geloo vigen met allen nadruk op de gevaren wijst, die door de predikers van het moderne heidendom onder de katholieke bevolking worden verspreid. Met diepe ontroering ziet de grijze bisschop De algemeene en vrijwillige deflatie is onont beerlijk maar opdat het initiatief van de Re geering al haar draagkracht zou hebben, inocc iedereen haar tot voorbeeld nemen. Aan de provinciën en gemeenten vraag ik, dat zij in hun begrooting dezelfde tucht zouden brengen als die welke de Staat zich oplegt. Ik richt mij ten andere tot alle openbare diensten: Water, Gas, Electriciteit, Vervoer, enz., om de verlaging van hun tarieven in te voeren. Dezelfde politiek zal worden aangenomen voor den Dienst van Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Ik richt mij ook tot al degenen, die ertoe ge roepen zijn aan de particulieren hun diensten te verleenen: openbare en ministerieele ambte naren, landmeters, architecten, dokters nota rissen, advocaten, goederenbeheerders om hen te verzoeken den prijs van hun diensten te ver lagen. Aan de eigenaars vraag ik in de vaststelling van hun huurprijzen zulke verzachting te bren gen als opgelegd door de omstandigheden. Aan de schuldèischers vraag ik, dat zij ten opzichte van hun schuldenaars een politiek toepassen van vermindering der rente- en amortisatie- lasten, alsook uitstel verleenen. Ik richt me ook tot den arbeidersstand. We vragen den arbeiders geen nieuwe opoifering. maar alleen te redeneeren en te begrijpen dat de loonen met de levensduurte samenhangen. Wij moeten strijden tegen al de misoruiken. van waar zy ook mochten komen, door de hardnekkige besnoeiing van al de openbare en private uitgaven, ten einde onze afzetgebieden te heroveren, dank zij het goedkooper leven. In dien stryd heeft eenieder zijn deel. De Regeering heeft het voorbeeld gegeven, doch zy is volslagen onmachtig, zoo de Natie haar niet begrijpt en haar niet steunt. WEIMAR, 17 Mei (V.D.) De geheime staats politie heeft in samenwerking met de politie autoriteiten in eenige Thuringsche steden in het geheel 32 personen gearresteerd, o.m. eenige vrouwen, die er van beschuldigd worden zich te hebben ingelaten met communistische pro paganda. Eenige documenten en pamfletten zyn in beslag genomen. PARIJS, 18 Mei. (Reuter). De aardschokken, die van tijd tot tyd gevoeld worden in het de partement Dróme (Zuid-Frankrijk) en de laat ste dagen steeds krachtiger zün geworden, hebben onder de bevolking groote onrust te weeg gebracht. Nadat eenige bekende Fransche geleerden geruststellende verklaringen hebben afgelegd, waren de bewoners der plaatsen aldaar, die gedeeltelijk den nacht in tenten doorbrachten, weer in hun woonhuizen teruggekeerd. In den nacht van Woensdag op Donderdag hadden zy in hun woningen geslapen; even na 2 uur werd echter een krachtig onderaardsch gerommel gehoord, vergezeld gaande van een langdurige beving. Minder krachtige stooten deden zich voor tegen 4.30, 5 en 6 uur des morgens. In het plaatsje Rousses, waar de kerk ten gevolge van de vorige aardschokken scheuren vertoont, zyn deze scheuren merkbaar verbreed. Eenige schoorsteenen van het schoolgebouw zyn omlaag gevallen. Ook ar.dere gebouwen hebben schade ondervonden. Het onderwys wordt gedeelteiyk in de open lucht gegeven. De militaire autoriteiten hebben 100 nieuwe tenten gezonden, daar de bevolking niet in haar woningen wil terugkeeren. Kard. Bertram wqst de geloovigen in een her- derlijk schrijven op de dwaalleer van een nieu wen Germaanschen godsdienst. Aardschokken in Zuid-Frankrqk. De besprekingen te Genève. Litwinof plotse ling in de Volkenbondsstad gearriveerd? Trotsky nog steeds onvindbaar. Het Schulze-proces te Berlijn. Officier eischt 10 jaar tuchthuisstraf tegen beklaagde Schulze. Heftig verzet in een Indische dessa. Eén doode en één zwaar gewonde. Geheimzinnig geval te Hilversum. Twee lyken tien dagen in een villa. Viering van het tweede lustrum der terugkomst van den H. Bloeddoek te Boxtel op 27 Mei a.s. Communisten en O.S.P.ers mogen geen lid meer zün van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel. O Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 753 Vorige stand: 74r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1