STADSNIEUWS KEIP Haarlem, 18 Mei STOOPS BAD VRIJDAG 18 MEI 1934 CONCURRENTIE VAN DE TRAM Een particuliere autobusdienst HalfwegAmsterdam? Gaat de vlieger op? HaarlemL eeuw ar d en LEVENSVERZ. MIJ. HAARLEM Verzekerd kapitaal in 1933 met f 408.996 gestegen VAN ONZE RECHTBANK Een vetkwestie Cokes gestolen Zoo de ouden zongen Een elegant toilet Een correct costume Maar een Brill! VERKOOPINGEN GROOTE HOUTSTRAAT 137 Een richtingteeken bestreden Fietsendiefstal De eenzame onschuld Post- en Telegraafdienst op de Pinksterdagen BEIDE PINKSTERDAGEN GEOPEND ZATERDAGAVOND - KWARTJESZWEMMEN 8.30—10.15 FAMILIEBAD AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN Op 19 Juni K.J.M.V. „St. Augustinus" Excursie Jaarvergadering Het Brokkenhuis HET HAARLEMSCH VREDESCONGRES Geslaagde bijeenkomst in de Gem. Concertzaal Vredesstemmen van alle richtingen Rede prof. Timmer De Volkenbond De menschen voor een keus GR AAL-AGENDA Algemeen nieuws Graalhuis Spaarne R.K. BAKKERSPATROONS Bondsdag te Haarlem BURGERLIJKE STAND VOETBAL R.C.H.V.S.V. 1—7 Om 't kampioenschap van Haarlem AGENDA 19 Mei UIT DEN OMTREK BRAND TE BLOEMENDAAL Kamer van villa uitgebrand TUSCHINSKY IN ZANDVOORT Ook dit seizoen in het Kurhaus? SAMENVOEGING BEVERWIJK- WIJK AAN ZEE EN DUIN Request aan Ged. Staten ONGEVAL AAN HET HOOG- OVENBEDRIJF Ingenieur door hoogovengas bedwelmd LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND Oorzaak spelen met lucifers door kinderen RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN De tram AmsterdamHaarlem v.v. die door de tijdsomstandigheden toch al veel van haar vervoer van forensen moet missen, loopt kans er een concurrent bij te krijgen. In Halfweg bestaan er nJ., naar men ons mededeelt, plannen om een autobuslijn op te richten tusschen het fo rensendorp „Zwanenburg" en Amsterdam. Ech tervoor een autobuslijn moet men concessie hebben. En daar de kans zeer gering is dat een dergelijke concessie verleend wordt heeft men een vernuftig middel toegepast. Men wil een vereeniging stichten, welke die r.utobuslfjn zal exploiteeren met dien verstande dat slechts leden van die vereeniging van de autobussen ge bruik mogen maken en de autobussen ook het eigendom van de vereeniging zullen zijn. Door contributie voor de vereeniging te beta len zal men een abonnement op de autobus kun nen nemen. Daar men dit abonnement zoo laag mogelijk kan stellen beteekent deze heele „uit vinding" eigenlijk een scherpe concurrentie voer de tram, want men mag verwachten dat er velen het goedkoopere reizen per autobus als ,.lid van de vereeniging" zullen prefereeren. Het schijnt in de bedoeling te liggen een vier tal autbbussen te laten loopen van Zwanenburg- Half weg naar het Centraal Station te Amster dam. Dat deze autobuslijn niet alleen in het belang van de thans trammende forensen zal gesticht worden .blijkt wel uit het feit dat de heer Back- huys, rentmeester der Erven Sterk, grootgrond bezitter van bouwterrein en bijgevolg belangheb bende bij een goede verbinding met Amsterdam voor de forensen, de promotor van het plan ge noemd wordt. Huizenexploitatie schijnt ook een rol te spelen! Door de bepaling, dat slechts leden van de vereeniging met de autobussen zullen mogen reizen, hoopt men te ontkomen aan de wet, die voorschrijft dat voor autobuslijnen eerst conces sie door Ged. Staten (met beroep op de Kroon) moet verleend worden. Bij informatie vernamen wij dat men in ambtelijke kringen zeer scep tisch er tegenover staat of deze vlieger wel op zal gaan. Art. 15 van de wet op de openbare ver voermiddelen zegt n.l. met veel woorden en om haal, dat onder openbare vervoersdiensten ver staan moeten worden die vervoerdiensten, die bestemd zijn om geregeld langs een bepaalden weg personen, die erom verzoeken, te vervoeren, onverschillig en hier komt het op aan of het vervoer van eenigen vorm of voorwaarde af hankelijk wordt gesteld. Van eenigen vorm of voorwaarde In het geval als dit probeert men wèl een voorwaarde te ver binden aan de vervoersmogelijkheid, nJ. dat men lid van een vereeniging moet worden. Daar ech ter de wet Juist, om ontduikingen te voorkomen de definitie van openbare vervoersdiensten zoo ruim gesteld heeft, dat ze als het ware niet ont doken kan worden, blijft ook al stelt men voorwaarden voor het vervoeren van passagiers, het lidmaatschap van een vereeniging b.v. volgens de wet het karakter van een openbaren vervoersdienst bestaan. Natuurlijk tenslotte zal de rechter moeten uitmaken, of hier inderdaad van een openbaren vervoersdienst gesproken kan worden en dus concessie voor de autobuslijn noodig zal zijn, maar in ambtelijke kringen is men zeer sterk voor de opvatting, dat deze vraag bevestigend moet beantwoord worden. In dit verband is het van belang er op te wij zen dat voor den kantonrechter in Haarlem een autobusondernemer uit Franeker terecht heeft gestaan, omdat hij een autobusdienst tusschen Haarem en Leeuwarden over den afsluitdijk ex ploiteerde zonder een concessie en dus clande stien. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan dat de dienst zoowel over Beverwijk als over Pur- merend onderhouden werd, al naar gelang er passagiers voor waren. Het geregelde van dezen dienst kwam tot uiting in het aanwezig zijn van een dienstrege ling. Zelfs werd er reclame voor den dienst ge maakt! De ambtenaar van het O. M. wees op de on eerlijke concurrentie, die den dienst van de A. T. O. over den afsluitdijk wordt aangedaan. Spr deelde mede dat hij alles in het werk zal stellen om dezen clandestienen autobusdienst te ver hinderen zelfs al zou hij het materieel ervan in beslag moeten nemen. De eisch was f 100 boete of 20 dagen hechtenis. Omdat het een van de eerste te behandelen zaken was. was de kantonrechter nog clement en veroordeelde tot f 25 boete of 10 dagen hechte nis. Verschenen is het verslag over 1933 der Le rensverzekering Mij. „Haarlem", wij ontieenen er het volgende aan: In verband met de voortdurende daling van de waarde der onroerende goederen, heeft de Directie alle vaste goederen opnieuw doen taxeeren en de tegenwoordige waarde op de balans opgenomen. Hiervoor was een afschrij ving noodig van ƒ37.150, met welk bedrag de Extra-Reserve is verminderd. De netto-vooruitgang bedroeg in 1933 1093 polissen met 408.996 verzekerd kapitaal en 500 jaarlijksche rente. Op 31 Dec. 1933 bedroeg de totale verzeke ringsstand ƒ9.926.989 kapitaal en ƒ6653 ver zekerde rente. Het kapitaal der maatschappij vermeerderde met 58.545 en bedroeg op 31 Decemoer 1933 ƒ2.278.583 verdeeld als volgt: Vaste Eigendommen 248.516; Hypotheken ƒ1.709.662: Effecten ƒ145.622; Gemeente-lee ning 200; Polisbeleeningen 83.743; Saldo Postchèque en Giro ƒ5899; Kassa ƒ1787; Loo- pende huren en renten 32.026; Saldi by agen ten ƒ25.846; Meubilair ƒ3000; Diverse debiteu ren ƒ363: Totaal ƒ2.288.543; af: Diverse Cre diteuren ƒ9960, resteert ƒ2.278.583. aan de Ripperdastraat no. 1, W. Hoek f 5300.— Een pakhuis en erf te Haarlem aan de Bree- straat no. 32, N. N. f 2005. Het woon- en winkelhuis met schuur, loodsje en erf te Heemstede aan de Eschdoornlaan no. 18, N. J. Nijinan f 4600.—. Het woonhuis met bergplaats te Haarlem aan den Kleverparkweg no. 225, met 't voortdurend erfpachtsrecht van den grond, G. Tjepkema, f 3610.—. Een huis met erf te Haarlem aan de Leidsche- straat no. 57, opgehouden. Een huis, erf en groten achtertuin te Haar lem aan de De Clercqstraat no. 93, S. Veth q.q. f 3110.—. Het huis en erf te Haarlem aan de Kouden- hom no. 20, opgehouden. Een werkplaats, erf en tuin te aHarlem aan de Lange Poellaan no. 4, J. M. Akersloot f 925.—. Een slager uit IJmuiden was in verzet ge komen tegen een vonnis van den kantonrech ter. die hem veroordeeld had tot 25 boete wegens overtreding van de crisiszuiveiwet. De slager had op een Maandagmorgen om 6 uur vet gesmolten en dit vet in vloeibaren vorm in zakjes gegoten, terwijl in de werk plaats, waar het vet was gesmolten, banderolles gereed lagen De slager was inmiddels naar de markt ge gaan en had de zakjes open laten staan om het vet te laten stollen. De hoeveelheid bedroeg in totaal ongeveer \A K.G. Toen hij omstreeks 1 uur in den middag thuis kwam. hoorde hij van zijn broer dat ambtenaren van de crisis-zuivelcentrale het vet in beslag hadden genomen. In hooger beroep voor de Haarlemsche Recht bank vroeg de Officier van Justitie bevestiging van het vonnis van den kantonrechter De slager vroeg, hoelang hem dan tijd gege ven werd, om het vet te laten bekoelen. De Rechtbank verwees hem voor een ant woord hierop naar de Crisis-zuivelcentrale en als hij klachten had over de toepassing van de wet, ever eens naar dit lichaam. De president beloofde dat de rechtbank ge durende veertien dagen des slagers zaak ern stig zal overwegen en 31 Mei a.s. zal uitspraax doen. Twee grondwerkers te IJmuiden waren 25 November van het vorig jaar nabij het terrein der hoogovens aangehouden, toen ze op hun fietsen een drietal zakken cokes vervoerden.. Deze brandstof zouden ze gehaald hebben van een stapel gietcokes, die gereed lag om gebruikt te worden, als soms plotseling vorst in viel. Een machinist, als getuige gehoord, vertelde dat hij den berg cokes als het ware dagelijks zag minderen, zonder dat ze voor het bedrijf waren gebruikt. Bij hem stond vast dat hier gestolen werd en daarom had hij er kalkpoeder overheen ge strooid. Den dag, dat de beide verdachten aan gehouden waren had hij eveneens geconsta teerd, dat de stapel cokes verminderd was. De beide verdachten ontkenden de cokes van dien berg gesloten te hebben. Ze hadden ze uit de slakken gezocht, verklaarde ze. Hoe het kwam, dat er kalk op de cokes zat, die in be slag waren genomen, konden ze niet verkla ren. De Officier van Justitie achtte dit kalkspoor op de cokes het bewijs voor dezen diefstal. Hij vroeg voor elk der beide verdachten een maand gevangenisstraf. De Rechtbank zal 31 Mei a.s. uitspraak doen Donderdag stond voor de Haarlemsche recht bank een vader met zijn twee zoons terecht, beschuldigd omdat zij in den nacht van 4 April in Haarlemmermeer betrapt waren bij het ste len van aardappelen uit een kuil aan een een zamen landweg. De oudste zoon had op den weg bij den auto gewacht. Een veldwachter, die passeerde, kreeg argwaan en begaf zich naar den bewusten kuil, waar hij de vader met den minderjarigen jong- sten zoon betrapte bij het vullen van eenige zakken. De Officier van Justitie achtte diefstal m vereeniging bewezen en hield rekening met het feit, dat alle drie de verdachten al eerder we- Neem alleen genoegen met een passend, gedistingeerd montuur, met een KEIP montuur Uitslag van de verkooping in „t Notarishuis' te Haarlem op Donderdag 17 Mei 1934. Een gebouw, waarin danszaal, met afzonder lijk opgaande bovenwoning en erf te Haarlem aan de Gedempte Oude Gracht no. 129 zwart en rood. H. J. Peper f 6600. Een heerenhuis, erf en tuin te Haarlem aan het Florapark no. 12, H. Smolenaars f 10 000. Een winkelhuis met afzonderlijk opgaande bo venwoning te Haarlem aan de Jansstraat no. 28, H. Kooy q.q. f 8000.—. Drie hulzen en erven te Haarlem aan de Lange Annastraat, totaal f 2580.J. Bon- gers q.q. Een huis en erf met schuurtje te Haarlem gens diefstal veroordeeld waren; ook de jongste zoon was vorig jaar reeds door den kinderrech ter veroordeeld. Daarom eischte hij hier voor vader en oud sten zoon een gevangenisstraf van 1 y, jaar met aftrek van den tijd, in voorarrest doorgebracht Tegen den minderjarigen zoon eischte hij .6 maanden tuchtschool. De verdediger verzocht rekening te willen houden met de ongunstige omstandigheden, waarin verdachten verkeerden: de zoons misten de goede leiding en de vader zelf was door uiterste armoede tot de daad gekomen. Uitspraak 31 Mei as. Donderdagmiddag stond voor de Haarlem sche Rechtbank een 23-jarige chauffeur uit Amsterdam terecht, omdat hij onoplettend en roekeloos had gereden en hierdoor de oorzaak was, dat een zeven-jarig jongetje, duo-passa gier van een motorrijder, zoontje van den heer R., een onderbeenfractuur en een wond aan zijn voet kreeg. De motorrijder, de heer v. d. K. uit Delft, verklaarde geheel rechts van den weg te heb ben gereden en ca. 30 40 M. voordat hij het Rottewegje links van den Rijksstraatweg wilde inslaan, een teeken met zijn hand te hebben gegeven; omgekeken had hij echter niet. De verdachte bestreed dit niet, doch had al leen gezien, dat hij even voordat hij den bocht wilde nemen, zijn arm had uitgestoken. Het knaapje, als getuige gehoord, verklaarde eveneens zijn arm uitgestoken te hebben, in op-en-neergaande beweging. De verdachte had dit niet gezien. De juffrouw, die door verdachte vervoerd werd, had den motorrijder wel zijn arm uit zien steken, maar deze vlak daarna weer naar beneden zien gaan. De auto had den motor aan het achterspat bord gegrepen. Vlak na de aanrijding was de auto tot stilstand gekomen. Verdachte merkte op, dat hij het teeken te laat gegeven achtte en alle mogelijke moeite gedaan had een aanrijding te voorkomen. De officier van justitie weet het ongeluk aan onoplettendheid van verdachte en eischte 50 of 25 dagen. Hierna deelde verdachte nog mee aan de Rechtbank, dat deze aanrijding hem zijn be trekking had gekost en men hem ook zijn 25 borgstelling niet had terug gegeven. Uitspraak 31 Mei a.s. Het grootste deel van de .terechtzitting op Donderdag was gewijd aan fietsendiefstallen. De rechtszaal had veel weg van een rijwiel stalling, want een 15-tal fietsen stond langs den muur geschaard, allen voorzien van een label met gewichtig lakstempel. Een jongeman, L., uit Velsen, had een da mesfiets ontvreemd voor een meubelzaak in Santpoort, en deze te koop aangeboden bij een handelaar in tweede handswaren te IJmuiden. Deze kreeg door het naamkaartje dat aan de zadeltasch bevestigd was, argwaan. Bovendien had hij aan een kameraad het heele geval ver teld. Ondanks alle verklaringen door deze getuigen afgelegd, bleef L. ontkennen. Het baatte echter weinig, want de Officier van Justitie achtte diefstal bewezen en vroeg één jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De verdedigster sloot zich hierbij aan, doch vroeg om gezondheidsredenen plaatsing in de bijzondere strafgevangenis. Zekere J. F. uit Beverwijk had bij de RJK. kerk te Santpoort een damesfiets gestolen. Ofschoon het bewijs geleverd was, ontkende verdachte tegen alles in. Hij was zoo onschuldig als wat en was zelfs nog nooit m Santpoort geweest, wat de rechtbank met groote verwon dering vervulde. Toen de rechter hem er op wees, dat er ver moedens gerezen waren, dat een kameraad on schuldig in de gevangenis zat, voor een mis drijf door hem gepleegd, beweerde hij dien ka meraad niet eens te kennen, ofschoon hij jaren met hem had gevaren en in hetzelfde kosthuis gewoond had! Hij had heelemaal geen kameraad en was al tijd alleen. Zijn hardnekkige onschuldverklaringen had den weinig succes en de Officier eischte 15 maanden. Over 14 dagen zal de rechtbank uitspraak doen. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de dienst op den eersten Pinksterdag geheel zal worden uitgevoerd als op werkdagen. Op den tweeden Pinksterdag is de openstel ling van het hoofdkantoor geregeld als op Zon dagen, met dien verstande, dat van 8.309.30 tevens gelegenheid bestaat tot het aanbieden van aangeteekende stukken. Voorts zal op dien dag één brief- en één pakketpostbestelling in de morgenuren worden uitgevoerd. In eerstgenoemde bestelling wordt ook aangeteekende correspondentie opge nomen. In verband hiermede wordt op dien dag geen VRAAGT ZOMERDIENSTREGELING 8—1 uur DOORLOOPEND FAMILIEBAD (na 10.30 abonnementen bijbetaling volwassenen 25 cent - tot 18 jaar 10 cent) (HUUR BADPAK EN HANDDOEK INBEGREPEN) 12 ZWEMLESSEN 50 ct. - RIJWIELSTALLING 2 ct. 5.50—7 UUR HEEREN 7.10—8.20 UUR HEEREN gelegenheid gegeven tot het afhalen van ge wone correspondentie, busrechthouders uitge zonderd. De orenstelllng van de bijkantoren Bloe- mendaal, Overveen en Heemstede, de hulpkan toren Bennebroek, Santpoort-dorp, Santpoort station en Spaarndam Is op den 2en Pinkster dag gelijk aan die op Zondagen. De bijkantoren Aerdenhout, Frans Halsstraat en Tempelierstraat, het poststation Vogelenzang en de postagentschappen zijn op dien dag ge sloten. Het Haarlemsch Comité voor den autotocht voor Ouden van Dagen heeft besloten als datum voor den tocht vast te stellen den 19en Juni Doel van den tocht zal, evenals drie jaar gele den, Laren zijn. De K. J. M. V. „St. Augustinus" hield Donderdagavond haar wekelijksche bijeen komst in het café-restaurant „Gebr. Brink- mann". De moderator, kapelaan J. v. Houten, zette zijn lezing over Dr. Fr. van Eeden voort en gaf daarin vooral aan welke vooroordee- len deze letterkundige heeft moeten overwin nen om tot de Katholieke Kerk te kunnen overgaan. Reeds van zijn dertigste jaai af stond Dr. Fr. van Eeden sympathiek tegen over de Kath. Kerk zonder nog in te zien, dat deze Kerk de eenige is die tot een waar ge lukkig leven kan voeren. Hij maakte zich druk over goede loonen, over sociale recht vaardigheid en nog veel meer, zonder te be seffen dat deze rechtvaardigheid slechts kan stoelen op het fundament van het geloof. Met citaten, vol zinrijke gedachten in duidelijk beeldende taal gesteld, toonde de eerw spr. aan hoe Dr. Fred v. Eeden de scheidingsmu ren, die tusschen de Kath. Kerk en de niet- katholleken bestaan door verschil van over tuiging over de waarde van het gebed, van de genade, enz., heeft afgebroken om er een har monie tusschen hart en verstand voor op te metselen. Ook uit zijn letterkundig werk las spr. eeni ge citaten voor. Nadat de vele aandachtig luisterende aanwe zige leden van deze interessante voordracht ge noten hadden, kwam het volgende agendapunt ni behandeling: bespreking excursies. Op gemoe delijke wijze werden velerlei wenschen naar vo ren gebracht. Als deze allemaal uitgevoerd zul len worden, dan mag een jaar wel tweemaal zooveel Zondagen tellen als nu het geval is! Door het Centraal Comité voor Werkloozen (ontwikkeling en ontspanning) te Haarlem, werd voor hen, die de in dezen winter gehou den ontwikkelingscursus hadden bezocht, een excursie gehouden naar de Fordfabrieken en naar het Museum van den Arbeid te Amster dam. Dcor een tweetal uitstekende leiders en cau seurs werd de bouw van een auto verklaard en gevolgd. In het Museum van den Arbeid werden ook onder zeer deskundige leiding verschillende vei ligheidsmaatregelen besproken en verduidelijkt aan de hand van praktijk, en dit is t voor al wat deze uren, hier doorgebracht, zoo leer zaam doet zijn door het in werking stellen van diverse machines werd als het ware de ge- gebruiksaanwijzing meegenomen. Een leerzame en nuttig bestede dag! De vereeniging „Het Brokkenhuis" hield haar jaarlijksche algem. vergadering in het gebouw van den Armenraad onder leiding van haar pre sidente mevrouw A .v. Marselis Hartsinck. Door den secretaris-penningmeester den heer P. J. Mulder werd het jaarverslag over 1933 Uit- gebracht en werd er mededeeling gedaan aan gaande de begrooting over het loopende jaar 1934. Beide verslagen werden na eenige toelich ting, ongewijzigd goedgekeurd. De secretaris-penningmeester werd gedéchar- geerd. Bij de bestuursverkiezing werden de pe riodiek-aftredende bestuursleden mevr. Steen huisPolman, mevr. C. Knottenbeltv. Lith en mevr. S. Rhodius Bunge gij acclamatie herkozen, te.rwijl in de vacature ontstaan door het bedan ken van mevr. Schultz van Haegen—Ypey niet werd voorzien. Donderdagavond werd in het Gem. Concert gebouw te Haarlem een grootsch opgezet vre descongres georganiseerd, op Initiatief van de afd. Haarlem der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, en met medewerking van 13 vredes- vereenigingen van elke richting. Onder buitengewone belangstelling opende de voorzitter van „Volkenbond en Vrede" de heer Rob. Peereboom, met begroeting van de vijf sprekers, de vergadering. Vervolgens werd met instemming van de ge- heele vergadering besloten een telegram te zen den aan den minister van buitenlandsche za ken, met het verzoek te protesteeren tegen wa penleveranties aan de oorlogvoerende staten in Zuid-Amerika. Prof. C. Timmer, Ord. Carm. hield een rede over „De taak der Kerk t. a. v. den vrede." De vredesbeweging is geen doodgeboren kind; alleen is haar taak door de nieuwere stroomin gen veel verzwaard. De Kerk staat niet koud en ongevoelig te genover het vredeswerk; door de eeuwen heen. heeft zij als dienares der beschaving, steeds ook den vrede gediend. En nog reikt zei gaarne de hand aan ieder die den Vrede wil. Nog altijd z(jn er evenwel hardleerschen, die zich blindstaren op de goede zijden, die zelfs de oorlog heeft. Inderdaad heeft de laatste oorlog de techniek een forschen stoot gegeven, maar deze kleine vooruitgang is te duur gekocht, voor den prijs van de millioenen menschenlevens en menschenharten die de oorlog ten gronde ge richt heeft. Zelfs weegt hij niet op tegen de ver nieling van kunstschatten en overblijfsels van de beschaving der vorige geslachten. De boom van dezen vooruitgang, is geplant in een bloed-doordrenkten bodem, bemest met de bloem van Europa's ongelingschap. Vooruitgang langs dezen weg verkregen is mensch-onteerende barbaarschheid. Nog ligt de oorlog versch in het geheugen en nog duurt hij voort in zijn gevolgen, of weer is de klem vxoor een nieuwen oorlog gelegd, door het veld winnende nationalisme, of liever chauvinisme. Weer zijn er menschen die den oorlog verheer lijken, als tijd van kracht, grootheid en liefde. Een rechtvaardigen oorlog noemen zij een middel tot verheffing van een volk, maar ver liezen uit het oog, dat een oorlog niet is om recht te verkrijgen, maar om uit te maken, wie recht heeft: recht van den sterkste. Negentig procent van de menschen is vóór den vrede: laat de overige tien procent zijn, wie ze zijn: de vredelievenden zullen voortgaan, achter zich latend, hen die smalen „lafaards", In die lafheid den waren heldenmoed toonend. De rede werd met zeer veel enthousiast ap plaus beantwoord. Hierna hield Mevr. O. Ramondt—Hirschman uit Amsterdam, een lezing getiteld „De Volken bond als symbool en als werkelijkheid." Haar vertrouwen In den Volkenbond, was ge grondvest op haar vertrouwen op het goede in den mensch. Toen de gruwelen van den wereldoorlog nog versch in het geheugen lagen, kwam de oprich ting van den Volkenbond als een lichtpunt. Helaas schijnen de menschen en de volken nog niet rijp voor de offers, die voor het slagen van den Volkenbond gevraagd worden. Den regeeringen ontbreekt in veel gevallen de goede wil. Toch durft men net den Volken bond geheel opzij te zetten: daarvoor is hij te veel in het politieke leven vergroeid. Op zich zelf is dit een verblijdend teeken, dat erop wijst dat nog geduld geoefend moet worden, voor ingrijpend resultaat bereikt zal worden. Hopeloos is de toestand nog lang niet: deze actie In Haarlem moge voor vele andere plaat sen 'n voorbeeld zijn. Een groote bevrediging zal het dan schenken, te bedenken dat deze avond een steentje is. in het groote bouwwerk van den vrede. De heer M. Reinalda te Haarlem, sprak over de oorzaken van den oorlog in alle tijden. Na de ramp van den wereldoorlog kwam de Volkenbond, en langzaam heeft deze zich een vrij belangrijke positie in de politiek verwor ven. Toch heeft ook deze niet kunnen voorkomen, dat thans de wereld staat voor de keuze: on dergang van den oorlog zelf of ondergang van de oorlogsbestrijdlng. Dr. E. v. Raalte (den Haag) gaf in een over zichtelijke lezing een klaar beeld van de oprich ting en de ontwikkeling der internationale ar bitrage. Ds. H. K. Maskotte uit Haarlem sprak over de taak der Kerk t.a.v. het oorlogsvraagstuk. Uit het verloop van den avond en de groote belangstelling ls gebleken dat Haarlem nog al tijd is „een broeinest van pacifisme" zooals een der sprekers het uitdrukte. De bekende zangeres mej. Annie Woud, be geleid door mej. Emmy van Eden, zorgde voor een fijn-artistieke variatie In het programma. Beide kunstenaressen werden geestdriftig toe gejuicht en mochten een bloemenhulde in ont vangst nemen. Onder de pl.m. 800 aanwezigen merkten we o. a. ook vele katholieke autoriteiten, als wet houder v. Liemt, prof. A. Steger, de heeren L. M. Weterings, hoofdredacteur-directeur der Ver. Kath. Pers, K. F. Trautwein, bestuurslid van den R. K. Vredesbond en H. Everard, voorzit ter van het comité voor Kath. Actie. Burgemeester Maarschalk was door ambtsbe zigheden verhinderd. IA uur repetitie voor de Kadetten. Zaterdagavond 8 uur bijeenkomst van alle Dadenclubs op 't Spaarnehuis voor 't a.s. Pink sterfeest. Wie verhinderd is, geeft schriftelijk bericht. 9 uur vergadering met de „gidsen". 2den Pinksterdag vieren we met 'n groote Graalbijeenkomt. In de courant is 't program reeds vermeld, 's ochtends Pontificale M. Mis op 't Kathedraalplein, 's middags grootsche demonstraties; 't belooft wat! 't Moet 'n echt „fijne" dag worden, helpt allen hieraan mee!! Omi half tien worden alle „gidsen" aan 't Stationuitgang, Kennemerplein verwacht Alle overige leden om kwart voor 10 ln Graa'- huis. Emmastraat. De clubs beginnen deze week weer om kwart over 8 vanwege 't Meimaandlof. De Dadenclubs en cursus voor aspirant leidsters op Dinsdag en Woendag vervallen, de andere clubs gaan gewoon door. Woensdag: Apologie om 8A uur. Graalhuis Emmastraat Zondag: Geen Inwijdingscursus noch Daden clubs. De Dadenclubs van Dinsdag en Woens dag en de vergadering der Eucharistische Sectie vervallen evenzoo. Donderdag: Alg. H. Communie ln de St. Bavo- kerk van al onze Graalleden om 6A uur. Woensdag: Sociale club. Vrijdag: 1% uur Zaaisters. 8A uur Apologie van Pater Esser. Graalhuis Middenweg Zondag: Geen Inwijdingscursus en Daden clubs. „Geef ook ons rond de Graal, weer de schat van Uw Waarheid, de troost van Uw Taal, de glans van Uw Klaarheid". Uit Pinksterzegen 1932. Ieder jaar wordt door den R. K. Bakkers patroonsbond een congres gehouden. Dit jaar heeft de afdeeling „St. Lucia en Geerruida" te Haarlem het voorrecht als gast vrouw te fungeeren. Het congres zal gehouden worden op 28 en 29 Augustus. Behalve eenige andere feestelijkheden staat op het programma een autotocht door de mooie omgeving en een uitstapje. Ondertrouwd: 17 Mei. A. W. Wessellus en C. C. Kreuger; W. P. Rozenhart en A. Bonhof; W. Voogd en H. C. Priesman; C. A. v. Hees en H. M. A. Land; L. B. de Vlugt en A A M Guépin Getrouwd: 17 Mei. J. T. Groenendijk en G. J. v. d. Veldt; W. Koster en G. M. Goris; A J. Jan sen en F. M. v. Deelen; S. Sival en J. Baarda; P. N. A. Braun en H. M. de Goede; H. v. Loon en R. Bijlstra; P. A. Burghoorn en H v. Waarde; G. J. v. d. Rest en C. M. Steffers Geboren: 15 Mei. d. van M. v. d. PuttenBes- seling; z. van M. KloosterBlom; z. van H. M. KaandorpReijer; z. van A. P. Kuitde Tello; 16 Mei, z. van F. Zwaanswjjk—Agterhof; z. van G. J. C. HirsLuijendijk; z. van M. A. Kaan- dorp—v. d. Graft. Overleden: 16 Mei: J., 6 d. van B. v. d. Nulft, Kamperlaan. R. C. H. heeft gisterenavond op eigen ter rein van V. S. V. een voetballesje gekregen dat haar lang zal heugen. Met niet minder dar 71 toonden de Velseroorders hun superiori teit over R. C. H., dat aanvankelijk zeer be hoorlijk begon en trouwens in de eerste drie kwartier over het algemeen behoorlijk spel liet zien, doch door enkele fouten in de verdedi ging een abnormaal hoogen achterstand kreeg te boeken. Zoo ontstond uit een onvoldoende wegwerken al spoeaig de eerste goal door mid- voor De Wolf uit een voorzet van rechts en de gelegenheid die R. C. H. kreeg om uit een penalty gelijk te maken, werd door Kok onbe nut gelaten, waarna uit een vrijen trap ou het R. C. H.-doel door goed inloopen Sterk de score op 20 bracht. Een uitstekend, doch o.i houdbaar schot van De Wolf bezorgde daarna V. S. V. een 30 voorsprong, die wat spelver- houding betrof toen reeds geflatteerd was. Paape was inmiddels bij R.C.H. vervangen door Walewijn. Een scherpen voorzet van den goed spelenden Hartendorp zette Horst daarna in een mooi tegenpunt om, doch twee kapitale fouten in de R. C. H.-defensie zorgden ervoor dat linksbuiten en midvoor den stand op 51 konden brengen, waarna gerust werd. Na de rust moest toen ook nog Kok vervan gen worden door Martin en hoewel aanvanke lijk R.C.H. weer flink in den aanval was, bleek het onmogelijk de sterke en soms wel wat te forsche verdediging van V. S. V. te passeeren. Daarentegen bleef het ln de achterhoede van R.C.H. niet naar wensch gaan. Krom scheen niet op volle kracht te spelen. Van Eek hield onvoldoende zijn buitenman, zoodat deze bijv. eenmaal resoluut langs hem heen kon loopen om van dicht bij Kos ten zesden male te pas seeren, waarna tenslotte Sterk, die een zeer gunstigen Indruk maakte, uit ten center van De Wolf V.S.V,'s zevende en laatste doelpunt ln de touwen schoot. Het spel van V. S. V. viel over net algemeen zeer mede, het is een elftal flinke knapen, die geen vrees kennen, maar bovendien voor het meerendeel goede voetballers zijn. Rechtsback van Zutphen valt eenigermate uit den toon. Doordat er nogal stevig gespeeld werd, waar bij enkele R. C. H.ers zich nu en dan ook niet onbetuigd lieten, was het voor scheidsrechter Twisterling een lastige taak, het spel binnen de perken te houden en het beste compliment dat we hem kunnen maken is te zeggen, dat hij daarin volkomen geslaagd is. Inmiddels behoeft het geen twijfel dat V.S.V. ditmaal beslag zal leggen op den Kampioens titel. Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor", 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur. Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit, 6 uur Gewone zittingen 4 en 7 uur Cursus R. K, Volksbond, 8 uur. Rembrandt-Theater „De Jantjes", op het tooneel Trude Berliner, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „Ich kenn' dich nicht und liebe dich", op het tooneel Chatam comp., 2.30, 7 en 9.15 uur. Hedennacht om half vijf werd den politiepost te Overveen telefonisch medegedeeld, dat in da villa van de familie B. aan den Hooge-Duin-en- Daalscheweg te Bloemendaal brand was uitge broken. Onmiddellijk werd de Vrijwillige Brandweer gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was. Hoewel de brand een ernstig aanzien had, werd hij toch binnen korten tijd bedwongen, maar de werkkamer op een bovenverdieping, waar de brand vermoedelijk in een kast ont staan is, brandde geheel uit. Uitbreiding kon echter worden voorkomen. De villa kreeg overi gens veel waterschade. De brand is door de bewoners zelf ontdekt, toen de villa vol rook geraakte. De oorzaak van den brand is onbe kend. Naar wij vernemen, overweegt Tuschinsky's Exploitatie Mij., om het Kurhaus te Zandvoort toch te exploiteeren. De bezoekers zullen dan echter niet kunnen spelen aan de ovale groene tafels, maar er zal een cabaret-programma worden gegeven, afgewisseld nu en dan met avondfeesten. Mocht en de plannen tot uitvoe ring komen, dan zal, naar de directie ons mede deelt, de opening van het Kurhaus plaats heb ben op 15 Juni of Juli a.s. In de Donderdagavond vergadering van het Fusie-Comité „Groot-Beverwijk", dat streeft naar samenvoeging van de gemeenten Bever wijk en Wijk aan Zee en Duin, is besloten een request aan Ged. Staten te richten met het ver zoek te willen bevorderen dat de fusie van beide gemeenten zoo spoedig mogelijk tot stand komt. Dit verzoek geschiedde namens verschillende politieke en sociale organisaties van beide ge meenten, die in het Fusie-comité vertegenwoor digd waren. Donderdagochtend is ir. Rijkeboer van het Hoogovenbedrljf, bij een reparatie van een ap paraat door hoogovengas bedwelmd geraakt. Door den verbanddienst der fariek werd hij met daartoe geëigende middelen weer tot het bewustzijn gebracht. Dr. Büller, die onmiddel lijk was gearriveerd, achtte overbrenging naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk voor observatie noodzakelijk. Dit geschiedde per zie kenauto. De heer Rijkeboer maakt het thans zeer goed. Donderdagavond brak brand uit in een groote landbouwschuur, behoorende bij de boerderij van den heer de J. te Bloemendaal, staande aan den Aalsmeerderweg nabij den Kruisweg in Haarlemmermeer en bewoond door den be-. drijfsboer Stavenuiter. Wijl het vuur snel om zich heen greep en niet ten onrechte voor een sterke uitbreiding van den brand gevreesd werd, achtten de be woners met hulp der buren enz. het wensche- lijk het blusschingswerk direct zelf met em mers water ter hand te nemen, terwijl ook de ter assistentie verschenen handbrandspuit van den Aalsmeerderweg direct in werking werd gesteld. Aan dit fitèik optreden is het te danken dat het vuur in z'n eersten loop kon worden ge stuit en de andere in de nabijheid staande schu ren en het woonhuis niet werden aangetast. Toen de autcspuit van Hoofddorp, die ook spoedig op de plaats des onheils arriveerde, be gon te werken, was het vuur spoedig bestreden en kon de brand tot de schuur, die geheel af brandde, wordjen beperkt. Eenige landbouw werktuigen en gereedschappen, w.o. twee nieuwe boerenwagens en een paar machines gingen verloren. De oorzaak moet aan het spelen met lucifers door kinderen worden toegeschreven. Verzeke ring! dekt de schade. heeft de afdeeling Heemskerk totaal 204 punten behaald. Theehuls „Marquette" Het theehuis op „Marquette" is verpacht aan den hoogsten In schrijver, den heer K. de Boer te Hensbroek. IJMUIDEN, 18 Mei. Rijksvischafslag. Tarbot I.15—1.30 per K.G. Grie. 11.50—28.00 per 50 K.G. Tong 0.47—0 90 per K.G. Kleine Schol II.50—27.50, Schar 6.00—8.50 per 50 K.G. Ka beljauw 28.00 per 125 K.G. Gullen 7.0011.50, Wijting 7.00 per 50 -i.G. van de heden aan den Rfjksvischafslag aange komen LOGGERS K.W. 164 596—, K.W. 134 459—, K.W. 105 1043.—, K.W. 38 878.—, K.W. 147 589.—, K.W. 43 508Sch. 107 430.—, Sch. 84 445.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2