18 MEI VOLKENBONDSDAG Goederen in de doode hand Prikkeldraad Zes maanden voor doodslag HET WEER OP ZONDAG Revolutionnaire propaganda VRIJDAG 18 MEI 1934 Zedelijke macht Communisten en O.S.P.-ers er uit NED. VER. VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL Dr. K. PH. BERNET KEMPERS Opvolger van prof. Smijers CONTINGENTEERINGEN DE RUBBERRESTRICTIE Pinkster Week-end Waarom een zoo uiterst geringe straf? De motiveering DE H. BLOEDDOEK VAN BOXTEL Overleg over de voorgestelde belastingheffing Vrijstelling Corporaties Grootsche viering van het tweede lustrum der terugkomst P. MARCUS O.M.C. DE BLOEMENHULDE AAN DR. ARIËNS Naar de missie Audiëntie Door verzoening en concessies Die geest moet onderhandelingen bezielen WETHOUDSTER VEROOR DEELD Wegens geknoei met werkloozen- steun ROERMONDSCHE EIERMIJN Den 18en Mei, den datum waarop in 1899 te Den Haag de eerste Vredes conferentie geopend werd, herdenken tie vrienden van den Volkenbond den Vol kenbondsdag. Wij zeggen met opzet: her denken! Men zou immers wel een Volken- kondsmaniak moeten wezen om reeds thans een Volkenbondsdag te willen vieren. Te Vieren valt er nog zoo bitter weinig! De V are Volkenbondsvriend herdenkt den 18en klei het verheugende feit dat de Volken bond bestaat en overweegt de middelen Velke er toe kunnen medewerken dat hij fheer en meer aan zijn doel ga beantwoor den. Zooals verleden jaar, zooals eerverleden tear, zoo is er ook thans den 18en Mei min der reden om van een Volkenbondsfeest, dan wel van een Volkenbondscrisis te spre ken. De conflicten in Zuid-Amerika duren Voort. De Mandsjoe-kwo is, zooal niet „de jure", dan toch „de facto", een feit. De Ontwapenings-Conferentie die nog niets bereikt heeft, stemt steeds minder tot hoopvolle verwachtingen. Japans perma nente zetel staat leeg. Duitschlands perma nente zetel staat leeg. Geruchten willen *elfs dat de Ontwapenings-Conferentie Verdaagd zou worden en dat ook Frankrijk dit den Bond der Volkeren zou dreigen te treden. En desondanks ontkennen zelfs degenen, die volkomen onverschillig staan tegen over het Geneefsche Instituut, niet dat het *n beginsel goed is. Voor het bestaan van een Volkenbond pleit alles. Tegen het be staan van den Volkenbond is geen enkel steekhoudend argument aan te voeren. Men kan echter niet ontkennen en, om eerlijk te blijven, moet men toegeven dat de Volken bond niet voldoet aan de verwachtingen v/elke er in gesteld werden en aan de eischen welke er aan gesteld mogen wor den. Dit ligt zonder eenigen twijfel niet op de laatste plaats aan de omstandigheid dat de Volkenbond zijn grootste kracht ver borgen houdt en naar buiten juist zijn ^wakste zijde toont. Wat de Volkenbond immers gedaan heeft en voortgaat te doen tegen den handel in bedwelmende midde len, tegen de prostitutie, voor de hygiëne, Voor het internationaal verkeerswezen, voor de saneering van ziekelijke financiën en kwijnende oeconomieën, voor de intellec- tueele samenwerking, voor de vreedzame bijlegging van internationale geschillen door middel van het Permanente Hof voor Internationale Justitie, voor de regeling en de verbetering der arbeidsvoorwaarden door middel van 't Internationaal Arbeids- Eueau: wat de Volkenbond, herhalen wij, in stilte en zonder veel opzien te baren ge daan heeft en voortgaat te doen, heeft zijn bestaan niet alleen volkomen gerechtvaar digd, maar wettigt ook de verwachting dat geleidelijk verwezenlijkt zal kunnen worden Vrat op het oogenblik nog slechts een ver wijderd ideaal lijkt. Het is zeer jammer dat de Volken bond deze, zijn innerlijke kracht niet wat meer naar buiten toonen kan, want nu staren zich al te velen blind °P de zwakste zijde van den Bond der Volkeren, de politiek! De Volkenbond was reeds bij zijn geboor te erfelijk belast. In zijn ontstaan toch was kij practisch niet meer dan een onderonsje Van de Geallieerde en Geassocieerde mo gendheden, tot wier kringetje de neutralen zeer zeker oogenblikkelijk werden toegela ten, maar waarbij de kinderen der rekening Van Versailles geen kans hadden. En niet alleen in zijn vorm, ook in zijn Wezen was de Volkenbond en is tot ze kere hoogte nog tot op dit oogenblik de Politie-agent die er voor te zorgen had dat de overwonnenen in den Wereldoorlog na kwamen wat zij nolens volens in de vredes verdragen beloofd hadden. Te Genève con troleerde men de ontwapening, brandmerk te men de geheime bewapening, verdeelde eh bestuurde men mandaten, sprak men °ver oorlogsschattingen die niet voldaan kunnen worden. Het valt niet te ontkennen dat een diplo matieke gebeurtenis als het Verdrag van Versailles noodig was om tot de stichting Van den Volkenbond te komen. Aan den anderen kant echter viel het niet te ver mijden dat degenen die het Verdrag van Versailles ontwierpen, den Volkenbond, mis schien onbewust als een middel ter beves Üging van hun macht beschouwden, terwijl tiegenen die het Verdrag van Versailles ondergingen noodzakelijkerwijze ten min ste eenigszins sceptisch en misschien ook Wel wat vijandig tegenover den Volkenbond kwamen te staan. Een ander groot bezwaar is het dat de Volkenbond een aanzienlijk gedeelte der 65 landen, die in den regel als de beschaafde Naties worden aangeduid, niet onder zijn leden telt. Vooral het ontbreken van de Vereenigde Staten en Sovjet-Rusland in ket Geneefsch Instituut zal steeds een han- tiicap blijven. Fnuikend is ten slotte dat de Volken kond niet over de machtsmiddelen beschikt °m zijn beslissingen door te drijven Deze moeilijkheid is de grootste, omdat er geen oplossing voor bestaat. Men heeft wel eens Bedacht aan een politie-leger dat intema- lionaal gevormd, geheel tot de orders van tien Volkenbond zou zijn en namens de re- Èeering-Laval heeft Tardieu in de eerste tiagen der Ontwapenings-Conferentie een tiesbetreffend voorstel ingediend, maar der- Belijke dingen kunnen hoogstens een plaats Waard zijn in de werkkamer van een filo soof, voor de verwezenlijking zijn ze nog met rijp. De naties kunnen geen afstand tioen van haar souvereiniteit. Geen regee- whg mag zich binden een mogelijke beslis- 6iPg na te komen van een orgaan dat haar In de algemeene vergadering der Ned. Ver. van Snoor- en Tramwegpersoneel is met over- groote meerderheid van stemmen aangenomen een geamendeerd voorstel van het hoofdbe stuur, dat het lidmaatschap van de N.V. on- vereenigbaar verklaard wordt met C. P. H., O. S. P. en verwante organisaties. de macht uit handen neemt en buiten haar om beslissen kan over het land waarvoor zij verantwoordelijk is. Een Volkenbond wiens macht steunt op het geweld van wapenen, is een onding en een utopie. Maar daarom hoeft de Volkenbond die zijn roeping mis zou loopen wanneer hij geweld tot recht verhief en wiens taak het integendeel is geweld door recht te ver vangen, nog niet machteloos zijn. De Vol kenbond kan over een groote, zedelijke macht beschikken, ai zal het ongetwijfeld nog wel vrij lang duren voor het zoover komt. En om te slagen moét de Volken bond over een groote zedelijke macht be schikken. De zedelijke macht nu van den Volken bond is even groot als het aantal menschen dat in hem gelooft! De Ministers die te Genève van man tot man spreken, begrijpen eikaars bezwaren iieel goed en zien al te dikwijls in dat het recht niet heelemaal aan hun kant is. Maar wat kunnen ze doen? Ze hebben te zeggen en te schrijven wat in de instructies staat die hun getelegrafeerd worden. Het is be ter voor hen er geen eigen meening op na te houden, want het kost maar moeite om die te verbergen. Zij moeten zich bij eiken stap dien ze wagen, er van bewust zijn dat de kranten in het vaderland lange kolom men aan dien stap zullen wijden. Ze mogen nooit vergeten dat hetgeen ze hier zoo rustig kunnen zeggen, straks tegenover de felle oppositie van parlement- en partij - vergaderingen verdedigd moet worden. Daarom is het goed dat de vrienden van den Volkenbond nu en dan een Volken bondsdag houden. Degenen die den Volkenbond zoo mee- doogenloos afbreken, zullen dan misschien een oogenblik bedenken hoe moeilijk het allemaal gaat en wat er niettemin toch nog tot stand gekomen is. Degenen die hun vertrouwen in den Vol kenbond geschokt voelen, zullen dan mis schien overwegen dat het te grootsch is om ineens te kunnen lukken en dat juist hun twijfel een van de slagen is waardoor de Volkenbond het felst getroffen wordt. JAN HOEK. Dr. K. Ph. Bernet Kempers, die aan het Am- sterdamsch Conservatorium en de daaraan ver bonden Muziekschool benoemd is, ter vervulling van de vacature-prof. dr. A. Smijers, werd ge boren 20 September 1897 te Nijkerk. Hij stu deerde piano bij Gonda van Dam van 1908 tot 1922, studeerde harmonie, contrapunt, kanon, fuga en compositie bij Bernard Zweers, mu ziekgeschiedenis, algemeene muziekleer en sol fège bij S. van Millingen, van 1922—1926 mu ziekwetenschap aan de Universiteit München onder Adolf Sandberger. Hij hoorde verder ook colleges in dit vak bij prof. dr. H. von der Pfordten en dr. G. F. Schmidt, studeerde kunst geschiedenis, paedagogie, philosophie, aesthe- tica, Duitsche literatuur en promoveerde 1 Maart 1925 summa cum laude op een dissertatie over Jacobus Clmens, non Papa und seine Mo tetten (Examen rigorosum omvatte Muziek wetenschap, Duitsche litteratuur en Paedagogie) Sinds 1926 is hij weer in Holland, waar hij cursussen leidt der Volksgeschiedenis aan het Kon. Conservatorium in Den Haag; sedert Oc tober 1929 is hij tevens privaat-docent voor muziekwetenschap aan de Universiteit van Am sterdam. Hij schreef o.a. Jacobus Clemens non Papa und seine Motetten (Augsburg 1928), de Ita- liaansche Opera van Peri tot Puccini (Amster- dan 1929), Die Zauberflöte (id.), Carmen (id.), Muziekgeschiedenis (Brusse, Rotterdam 1932), bovendien tallooze groote en kleinere tijdschrift artikelen, bijdragen voor de programma's van het Concertgebouw, toelichtingen voor Jeugd- concerten te Rotterdam etc. etc. Verder hield B. Kempers toezicht op de arti kelen die Nederland betroffen in den laatsten druk van Riemanns Musiklexikon en is hij re dacteur voor muziekwetenschap van Oosthoeks geïllustreerde Encyclopaedie. Voor eenige weken werd hij tevens aangezocht voor het Secreta riaat der Redactie van het nieuwe Orgaan der Federatie van Nederlandsche Toonkunste- naarsvereenigingen en tenslotte is hij onder voorzitter van de Haagsche afdeeling der Ko ninklijke Nederlandsche Toonkunstenaarsver- eeniging. Koele Pinksterdagen met onzekere regenkansen Met de beoordeeling van de weersvooruitzich ten staan wij voor een moeilijk geval, eenerzijds omdat met het oog op de Pinksterdagen de ver wachtingen natuurlijk meer gespannen zijn dan anders, terwijl anderzijds bij de algeheele om wenteling in den algemeenen weerstoestand, die juist heeft plaats gehad, een complicatie is ge komen. die tot allerlei verrassende en zeer snel le veranderingen kan leiden. De algeheele omwenteling in den algemeenen weerstoestand betreft de ontwikkeling van een gebied van hoogen druk over den Oceaan ten Westen der Britsche eilanden en de vorming van depressies boven het Noordzeegebied, waardoor de toestrooming van zeer koude polaire lucht buitengewoon begunstigd wordt en het weer zoo koud is geworden. Deze omstandigheid in ver band met het voor dezen nieuwen toestand zoo gunstige jaargetijde, geeft alle reden om niet te verwachten, dat het met de Pinksterdagen warm weer zal zijn, emeer omdat deze nieuwe weers toestand gewoonlijk van langen duur is. De daarbij komende complicatie is ontstaan door de omstandigheid, dat de hoofddepressie, die eerst over de Noorzee lag, noordwaarts trok en aarna stationair werd, een zeker teeken, dat een nieuwe op komst of in vorming is. Inderdaad gaven dan ook de weerberichten van Donderdag aan, dat een nieuwe depressie ten Zuidwesten van Ierland in ontwikkeling is gekomen. Van deze nieuwe depressie zal het grootendeels af hangen. hoe de weersverschijnselen vóór Zon dag zullen verloopen. Echter was Donderdag vrij onzeker welken weg deze depressie zou in slaan. Zou de oorspronkelijke verwachting, dat zij Z.-Oostelijk zou trekken, vervuld worden, dan zou met de Pinksterdagen veel kans op warm weer bestaan. Latere berichten gaven een koers naar net Oosten of Noordoosten aan. In het algemeen liepen de buitenlandsche ver wachtingen nogal uiteen. Indien de koers wer kelijk O. of N.O.. wordt krijgen wij vóór het einde der week eerst regenweer met nog vrij lage temperatuur. Zeer waarschijnlijk valt ech ter deze depressie de polaire luchtstroom op nieuw in en zal het daardoor spoedig kouder worden of tenminste even koud blijven als de voorafgaande dagen. Het zal dus met de Pink sterdagen zeer waarschijnlijk koel weer zifn. De nieuwe depressie kan Zondag voorbij en dus aan het aftrekken zijn. De wind is dan Westelijk tot Noordwestelijk, het weer buiig met afne mende regenkans. Weersverbeteringen zullen van korten duur zijn en min of meer verrassen de wendingen zijn niet uitgesloten. Bij groote en belangrijke veranderingen, die deze uitzichten sterk zouden wijzigen, volgt nog een nader bericht. (Nadruk verboden). Ingediend zijn wetsontwerpen tot bekrachti ging van de onderscheidene Kon. Besluiten, waarbij de invoer werd geregeld van: verpak kingsglas, huishoudelijk glaswerk, porselein, fijn en sanitair aardewerk en van muur- en wand- tegels, rijwielbuiten- en rijwielbinnenbanden, wollen en halfwollen stoffen, onderkleeding en van pluche, fluweel, trijp en andere stoffen met opstaande pool, alsmede van voorwerpen daar van, petten en baretten, lucifers, kunstzijden manufacturen, tricotgoederen en meubelen. BATAVIA, 18 Mei. (Aneta.) De Volksraad hield heden onder groote belangstelling de eerste openbare vergadering ter behandeling van de rubberrestrictie. Op de tribunes hadden verschillende belang hebbenden bij de rubberindustrie plaatsgeno men. „De Rechtbank acht doodslag bewezen en veroordeelt den verdachte tot zes maanden ge vangenisstraf." Hierop komt in het kort neer het vonnis van de Rechtbank te 's Hertogenbosch, gewezen in de zaak tegen C. J. van H. te Oosternout, die in den vroegen morgen van 28 Augustus te Schijndel J. Sch. met een revolver doodschoot. Het is geen alledaagsch geval, dat een Recht bank voor een bewezen doodslag waaiDij dus het opzet om te dooden geacht werd te zijn aanwezig geweest een dergelijke, uiterst milde straf oplegt. Dit heeft het rechtsprekend college zeif zeer duidelijk in het vonnis doen uitkomen, waar het zegt: „dat het misdrijf van doodslag zoowel om het ernstige karakter van het feit zelve, alsook uit een oogpunt van algemeene preventie in het algemeen het opleggen van een langdurige gevangenisstraf vereischt, ook dan wanneer verzachtende omstandigheden aanwezig zijn." Let wel! Ook dan, wanneer verzachtende om standigheden aanwezig zijn. En toch heeft de Bossche Rechtbank den verdachte in dit geval een straf opgelegd, die in geen verhouding staat tot den objectieven ernst van het bewezene strafbare feit. Met een zekeren nadruk heeft het college van tevoren vastgelegd, dat de opgelegde straf is de straf voor den doodslag. Als het ware om alle misverstaan van te voren uit te sluiten. Zij gaat niet in op het beroep op noodweer: „overwegende toch, dat de Rechtbank aan neemt, dat iemand, die op een afstand van 5 a 6 meter uit een dergelijk wapen en met een dergelijk patroon als ter terechtzitting aanwe zig, op een ander een schot lost ter hoogte van diens bovenlijf, het opzet moet hebben gehad om te dooden." Het O. M. had wegens doodslag zes jaar ge- eischt, doch de Rechtbank na eerst vast gesteld te hebben, dat doodslag in net alge meen een langdurige gevangenisstraf vereischt om de redenen boven reeds vermeld over woog: „dat zij i.e. echter in de zeer bijzondere uit het onderzoek ter terechtzitting gebleken omstandigheden waaronder het misdrijf is ge pleegd, mede gelet op de persoon van den dader en diens gedragingen zoowel vóór als nè het plegen der daad, na ernstig beraad aan leiding vindt een in vergelijking met den ernst van het misdrijf betrekkelijk korte gevangenis straf op te leggen." En het vonnis vervolgt: „Overwegende immers, dat de Rechtbank wel als bewezen aanneemt, zooals hierboven over wogen, dat verdachte schuldig is aan dood slag, m.a.w., dat bij verdachte de wil tot doo den aanwezig was doch daarbij van oordeel is, dat verdach^ op het oogenblik van het be palen van zijn wil zich in een toestand van lichamelijke en geestelijke overspanning be vond, waaraan in belanrijke mate heeft medegewerkt zijn groote bezorgdheid voor zijn kinderen, wien hij hunne moeder wilde te ruggeven ten koste van alles en ondanks het feit, dat zij reeds meerdere malen van hen weggegaan was met den verslagene. Overwegende, dat de Rechtbank nog ver sterkt wordt in de meening, dat verdachte in een overspannen toestand heeft gehandeld door het feit, dat verdachte onmiddellijk né het plegen der 'daad, alle pogingen in het werk heeft gesteld zichzelve bij de politie aan te melden, eerst te Schijndel en toen hij aldaar geen gehoor kreeg, te 's Hertogenbosch; overwegende bovendien, dat de Rechtbank in de gegeven omstandigheden het den verdachte niet zoo zwaar kan aanrekenen, dat hij een met scherp geladen vuurwapen heeft medegenomen, waar hij reeds meerdere malen door den ver slagene was bedreigd en deze in staat moest worden geacht die bedreiging te volvoeren; overwegende ten slotte, dat verdachte nim mer tevoren is veroordeeld en als een goed huisvader bekend stond, wien in de eerste plaats de belangen van zijn gezin ter harte gin gen; overwegende, dat de Rechtbank in het boven overwogene aanleiding vindt verdachte een straf op te leggen als hierna zal worden be paald." Daarna dan volgt de bepaling van de straf op zes maanden gevangenisstraf. Verschenen is het verslag van de vaste com missie voor Belastingen uit de Tweede Kamer, in wier handen het wetsontwerp betreffende heffing van een belasting naar het vermogen van instellingen van de doode hand, werd ge steld. De commissie heeft aan den Minister van Financiën een verslag doen toekomen, houden de de beschouwingen en opmerkingen, waartoe haar onderzoek haar aanleiding had gegeven. De Minister beantwoordde dat verslag schrif telijk. Daarna had tusschen den Minister en de commissie een mondeling overleg plaats. In het verslag wordt opgemerkt, dat hoewel vele leden der commissie van oordeel waren, dat er geen reden bestaat, de voorgestelde heffing naar het vermogen van instellingen van de doode hand bepaaldelijk af te wijzen, vooral nu deze tot een laag percentage blijft achtten zij daartegen toch wel ernstige be zwaren aanwezig. Op de geopperde bezwaren antwoordde de Minister, dat de instellingen met een charita tief, sociaal of cultureel doel door de belasting minder getroffen zullen worden in het nastre ven van die doeleinden, naarmate zij de door haar voorgestane belangen meer uit contri- butiën en giften moeten behartigen. Het bezwaar, dat de voorgestelde regeling tot willekeur zal leiden, deelt de Minister niet. De Minister heeft er geen bezwaar tegen in het ontwerp een bepaling op te nemen, volgens welke de belasting slechts voor vijf achtereenvolgende jaren zal worden geheven, opdat, wanneer zal moeten wor den overwogen, welke der heffingen van het dekkingsplan na 1 Januari 1939 be stendigd moeten blijven, ook deze belasting in die overweging zal moeten worden be trokken. Provinciale opcenten zullen op de belas ting niet kunnen worden opgelegd. Aan den wensch met betrekking tot de vrij stelling om naast de publiekrechtelijke lichamen ook genoemd te zien alle instellingen, waarvan uitsluitend publiekrechtelijke lichamen deel uitmaken en welke op gelijksoortike wijze als zoodanige lichamen het algemeen belang die nen, heeft de Minister voldaan. Voorts heeft de Minister het wenschelijk ge acht, bij nadere overweging de Rijkspostspaar bank uit te zonderen van de vrijstellingen. Het ging uiteraard niet aan, vakvereenigin- gen vrij te stellen op grond van het enkele feit, dat tot haar vermogen onder meer een werkloo- zenkas behoort. Echter heeft de Minister hier, naar hü vertrouwt, een bevredigende oplossing aangebracht door een wijziging van artikel 4. De Minister heeft van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om nog eenige andere wensche lijk gebleken wijzigingen aan te brengen, o.m. met betrekking tot door de Kroon aan te wij zen instellingen van internationalen aard. De Minister denkt daarbij aan instellingen als de Academie voor Internationaal Recht. Bij het mondeling overleg werd teruggeko men op de positie der coöperatieve vereenigin- gen, die niet het z.g.n. kapitaalsrecht ver schuldigd zijn. Om dubbele belasting te voorkomen, ver klaarde de Minister zich bereid artikel 3 lid 4 zoodanig aan te vullen, dat de coöperatie even tueel de ruilwaarde in plaats van de nominale waarde der aandeelen zal mogen aftrekken. Hetzelfde zou dan zijn te bepalen ten aanzien van de aandeelen in waarborgkapitalen van on derlinge verzekeringsmaatschappijen. Bij de ge wijzigde redactie zullen alle coöperaties en an dere vereenigingen onder de wet vallen, doch artikel 3 lid 4 zal verlichting van belasting of onbelastbaarheid te weeg brengen in alle ge vallen, waarin de grondslagen van het ontwerp zulks vereischen. De Minister verklaarde zich ook bereid tot wijziging, waardoor buiten twijfel wordt ge steld, dat ook vereenigingen, opgericht door meer dan een openbaar lichaam, buiten de be lasting zullen vallen. Voorts is een wijziging aangebracht, krach tens welke pensioenstichtingen ook de contante waarde van nog niet ingegane pensioenen in mindering mogen brengen. De Minister meent niet te kunnen voldoen aan den wensch ook de woongedeelten van som mige kostscholen vrij te stellen. De beschouwingen der commissie ten aanzien van de kunstverzamelingen hebben geleid tot een verruiming der redactie. Aan den wensch om sommige kapitalen vrij te stellen, waarvan de rente vooralsnog bij het kapitaal wordt gevoegd, kan de Minister niet tegemoet komen. Hetzelfde geldt ten aanzien van studiebeurskapitalen. Dergelijke vrijstellingen zouden veel verder reiken, dan de economie van het ontwerp verdraagt. Dit geldt ook voor de kerkvoogdijen, pasto ralia en daarmee overeenkomende kerkelijke bezittingen, welker revenuën dienen tot het ge heel of gedeeltelijk dekken van uitgaven, welke In andere overeenkomstige gemeenschappen worden gedragen door de leden. Dit bezit van zulk een gemeente of parochie vormt voor haar leden een stuk collectieve draagkracht. Het be lasten van een dergelijke collectieve draagkracht is juist de grondslag van het ontwerp. Wat de diaconieën'en andere kerkelijke arm besturen betreft, meent de Minister thans een redactie gevonden te hebben, waarbij de belas tingadministratie zich zal kunnen onthouden van 't beoordeelen van 't beleid der instelling. Wat de begraafplaatsen betreft, meent de Minister, dat geen aanleiding tot vrijstelling bestaat. Een vrijstelling voor natuurmonumen ten is alsnog aan art. 4 toegevoegd. Bij het mondeling overleg verklaarde de Minister zich bereid 'n nieuwe redactie te ge ven, welke het aanwezig zijn van een inter naat of kostschoolgedeelte niet langer een be letsel voor vrijstelling van het overig gedeelte eener inrichting van onderwijs doet zijn. Boxtel maakt zich op, om met grooten luis ter te vieren het tweede lustrum van de terug komst van den H. Corporaaldoek, die, na ja ren van ballingschap in 1924 werd teruggekre gen uit Hoogstraten in België en in waren triomftocht werd binnengeleid in Boxtel. Het feest is bepaald op Zondag 27 Mei. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen zal te dezer gelegen heid een Pontificale Hoogmis celebreeren in het Processiepark nabij de St. Petruskei k, als mede in cappa magna assisteeren bij de pro cessie in den namiddag. De K. R.O. zal de radio-uitzending der plechtigheden verzorgen. De processie wordt met meer dan gewonen ijver verzorgd, terwijl ook de processies uit Den Bosch en Eindhoven met symbolische groepen zich doen vertegenwoordigen. Na 27 Mei volgt nog een reeks processies, o.a. Den Bosch op Zondag 3 Juni, Eindhoven op H. Sacramentsdag, 7 Juni; Esch, Gemonde en Liempde op Zondag 10 Juni; Tilburg op Zon dag 17 Juni. Een der indrukwekkendste processies is ook die der kinderen uit de drie parochies van Box tel op het feest van het H. Hart, Vrijdag 8 Juni. Veertig jaren priester Zaterdag 19 Mei is het 40 jaar geleden dat P. Marcus, die in het Capucijnenklooster te Handel woont, de H. Priesterwijding heeft ontvangen. P. Marcus heeft in die 40 jaar veel gepreekt, veel retraites gegeven en vele ascotische werken en werkjes uitgegeven, die bij duizendtallen over het geheele land zijn verspreid. Bij de onthulling van het monument voor Dr. Ariëns z.g. op 16 Juni zal, naar bekend is, een grootsch défilé gehouden worden, van katholieke vereenigingen uit het heele land, die zich daartoe voor 25 Mei zoo mogelijk met vermelding van aantal deelnemers, moeten opgeven aan het secretariaat: Soendastraat 34, Enschede. Dit defile zal gepaard gaan met een massale bloemenhulde, aan te bieden door de deel nemende vereenigingen, doch ook door corpo raties en particulieren, die niet kunnen aan wezig zijn. Om die hulde zoo grootsch moge lijk te maken, doet het comité bij dezen een krachtig beroep op, allen in den lande, om door gezamenlijke bijdragen dit werk mogelijk te maken. Alle bijdragen, hoe gering ook, te zenden aan mevrouw N. van Glabbeek-van Ginneken, Lasondersingel 133, giro no. 236.196, zijn har telijk welkom. Het moet iets worden van een imposante en ontroerende schoonheid. De Eerwaarde Moeder M. Oda van de Zusters van Onze Lieve Vrouw keert vandaag na een half jaar verlof in het vaderland weer naar de missie in Oost-Java terug. Met haar vertrek ken vijf jeugdige zusters: Zuster M. Borromeo, Zuster M. Annunciade, Zuster M. Petra en twee novicen: Zuster M. Myriam en Zuster M. Gijs- berdina, welke beide laatsten vooral medegaan ter versterking van het in Mei 1933 te Probo- linggo opgericht novicaat. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Dinsdag en Woensdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Zaterdag geen audiëntie ver leenen. De heer Albarda, die ook al in een vroegere parlementaire advocatuur voor de muiters der Zeven Provin ciën lichtgeloovig is afgegaan op pers- in plaats van officieele berichten, heeft thans weer een blauwtje geloopen in zijn grooter vertrouwen op dagbladen dan in de Regee ring. In de Indische pers was een gerucht op gedoken, dat de fatale bom niet als waar schuwing, maar opzettelijk naar het mui tende schip zou zijn geworpen. Als die gemeenheid waar was, dan zat er behalve een tegenspraak van de officieele voorstelling ook een gevalletje voor klasse- strijders-propaganda in tegen de wreedheid van het Nederlandsch-Indische militairis me. Dadelijk stelde de heer Albarda schrif telijk scherpe vragen aan den Minister van Defensie. Deze laat thans uit de officieele orders en verslagen zien, dat de fantasie van den leider der S. D. A. P., altijd ge spannen tegen de overheid, alweer gre tiger is geweest dan zijn voorzichtigheid. De heer Albarda, wiens dappere ongehoor zaamheid mondvast werd in de Hollandsche revolutietjes, is wel de allerlaatste, om uit de Zeven Provinciën propaganda-materiaal te halen, nadat hij met het muitende schip politiek zoo uitdagend heeft gemanoeu vreerd. Laat hij zich liever tegen de Anti- Oorlog-liga richten, met wier samenwerking zich de S. D. A. P. even blameerde en die nog altijd de broederschap tegen haar uitspeelt, zooals de revolutionnaire artiesten zich nog geregeld aan de opstandige impulsen blijven inspireeren. Nog gisteravond heeft Floorie Radrigo in het dansballet „Schepe lingen" de geschiedenis der Zeven Provin ciën zoo geraffineerd revolutionnair voorge dragen, dat de heer J. W. J. Werumeus Bu- ning erover in het ochtendblad van „De Telegr." schrijft: „Een weerzinwekkende vertooning: een soort recente pantomime met als motief het gebeurde op de „Zeven Provinciën" en een volkomen bespotting van een „Kapitein" en een „Man der Wet": de dans, gebruikt voor de kwalijkste revolutionnaire propaganda. Dat mevrouw Rodrigo's sympathieën deze richting uitgingen was niet onbekend, dat zij den euvelen moed toonde ze op deze wij ze aan de bezoekers van een openbaren dansavond op te dringen is ergerlijk, en ontoelaatbaar; het is een opruiende ver heerlijking van gebeurtenissen die elk wel denkend Nederlander uit het diepst van zijn hart veroordeeld heeft. Het ware te wenschen dat de bevoegde autoriteiten en theaterverhuurders voortaan het oog op de programma's van deze dansgroep gericht houden en de maatregelen zullen nemen die noodig zijn om een herhaling van deze uit voering te voorkomen. Inderdaad passé de Burgemeester van Amsterdam tegen een herhaling van deze pantomime, een navolging van 4e farce, waar het socialistisch Kamerlid ir. Cramer indertijd zoo'n velijnige pret in had! Haroeitsji Nagaoka, de voormalige Japansche ambassadeur in Frankrijk, die benoemd is tot gedelegeerde voor de Nederlandsch-Japansche handelsconferentie te Batavia, die 4 Juni aan vangt, is Donderdagavond naar Kobe vertrok ken, vanwaar hij te zamen met zijn staf naar Batavia, via Singapore, zal vertrekken. Zijn ver trek uit Kobe is bepaald op 19'Mei. Tegenover journalisten verklaarde Nagaoka, dat de aanstaande conferentie tot een succesvol einde gebracht zou kunnen worden uitsluitend door wederzijdsche verzoeningsgezindheid en concessies. Hieraan voegde hij toe, dat Japan groot belang hecht aan het probleem der zeven duizend Japansche kooplieden in Nederlandsch Oost-Indië, die van hun bestaansmiddelen be roofd zouden worden, wanneer de Nederland sche regeering over mocht gaan tot een licen tie-systeem. Het Gerechtshof te Amsterdam bevestigde het vonnis van de rechtbank te Alkmaar, waar bij de wethoudster van Zuid- en Noord-Scher mer, mevr. N. S„ is veroordeeld tot 25 boete, subsidiair 25 dagen hechtenis, wegens valsch- heid in geschriften. De wethoudster had val- schelijk mandaten opgemaakt tot uitbetaling van gelden aan werkloozen. Het geld werd uit betaald aan personen, die bij een aannemer in dienst waren. Zij gaven het geld weer aan den aannemer, die een provincialen weg aanlegde. Een aantal werkloozen was daarbij tewt^rk ge steld. De verd. had zich dus teneinde den door de regeering verboden toeslag toch te kunnen uitbetalen, z.g. aan de tewerkgestelden werkloo- zengeld uitgekeerd, hoewel zij in dienst waren by den aannemer. Het geld kwam bij den aan nemer terecht, hoewel de regeering het geven van toeslag aan particulieren verkood. De Offi cier van Justitie te Alkmaar had 3 maanden gevangenisstraf geëischt. De procureur-gene raal requireerde bevestiging van het vonnis. Eier aan voer 10 pet. teruggeloopen Op de te Eindhoven gehouden jaarvergade ring van de Roermondsche eiermün werden aftredende bestuursleden en commissarissen herkozen, resp. herbenoemd. Het jaarverslag vermeldde een eieraanvoer van 209 millioen stuks, hetgeen 10 pet. minder is dan in 1932. Gemiddeld werd uitbetaald per 100 stuks 2.60^. De opbrengst bedroeg ge middeld ƒ2.839 per 100 stuks. De netto-winst bedroeg over 1933 464.419.teeen f 614.707. in 1932.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5