Koning Boris geeft Bulgarije een krachtig bewind De Saarkwestie Naar de Tubantia EEN NACHT VAN AANSLAGEN IN OOSTENRIJK Het nieuws van heden KABINETSVORMING IN ALARMTOESTAND 5 Het schandaal Japan m TREINVERKEER OVERAL VERTRAAGD Norman Davis vol goeden moed UIT DE STAD VAN HET VATICAAN DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 20 MEI I :4 Ochtendblad Een overgangsregeering om de grondwet te herzien en een eind te maken aan den strijd der partijen? Parlement ontbonden Moesjanoff, de afgetreden minister-president van Bulgarije Koning Boris Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiius SPOORWEGONGELUK BIJ PFORZHEIM Uitgesteld tot de Raadszitting van 30 Mei. D.N.B. beschuldigt Frankrijk Koersopdrijving van kunstzijde- aandeelen. Vice-minister Koeroda afgezet Het Italiaansche bergingsschip Artiglioop weg naar het wrak Vier doodstraffen te Hamburg Energieke maatregelen, om een herhaling der gebeurte nissen te voorkomen Stations door soldaten bewaakt Hij gelooft niet aan een mislukking der Ontwapenings-Conferentie Beslag op bisschoppelijk orgaan Gevaar voor de veiligheid De ramp te Paturages Begrafenis der slachtoffers BERICHT Het eerstvolgende nummer van ons blad zal Dinsdagavond ver schijnen. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Pinksteren Amerikaansche haven geteisterd HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18754 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; inrsz. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BELGRADO, 19 Mei Volgens be richten van de Bulgaarsche grens zijn in den vroegen morgen de straten van Sofia door politie en militairen bezet in verband met een regeeringswijziging in Bulgarije. Het schijnt, dat het geheele garnizoen van Sofia gemobiliseerd is. Alle telegrafische en telefonische verbin dingen met binnen- en buitenland zijn voor private gesprekken en telegrammen verbroken. Het Bulgaarsche telegraaf-agentschap deelt teede: „In een periode van zeer ernstige economi sche crisis heeft de Koning, om verbetering te brengen in de moeilijke binnenlandsche poli tieke situatie en om een sterke nationale re- keering te verzekeren, met medewerking van het leger een nieuwe regeering gevormd, onder leiding van den vroegeren minister van Spoor wegen, Kimon Georgieff. De namen van de overige ministers zijn: Peter Midileff, generaal b.d., de vroegere mi nisters Todoroff en prof. Yanaki Molloff, gen. Petko Zlateff, de vroegere gouverneur van de Nationale Bank Nosta Boyadjieff en de vroe gere vice-president van de Kamer, Nicolas Za- garieff. De buitenlandsche politiek der regeering is bezield van den wensch, met alle mogendheden in vrede te leven en goede betrekkingen te on derhouden, speciaal met de nabuurstaten. By haar binnenlandsche politiek heeft de regeering den wensch, den vrede en de nationale eenheid te verzekeren. Zij zal naar krachten probeeren, de ernstige economische en moreele crisis te Verminderen en te overwinnen. In het geheele land heerschen orde en rust." Het Bulgaarsche telegraaf-agentschap deelt Verder mede, dat de koning vanmorgen te tien Uur drie verordeningen onderteekend heeft. Waardoor de regeeringswijziging als voltrokken beschouwd wordt. Door de eerste verordening is de vroegere minister-president Moesjanoff, die belast was met de voorloopige waarneming der Saken, van zijn regeeringsfuncties ontheven. In de tweede verordening wordt Kimon Georgieff benoemd tot minister-president en voorloopig minister van Buitenlandsche Zaken. Door de derde verordening wordt de lijst van ministers opgesteld, die er als volgt uit ziet: Minister-president en voorloopig minister van Buitenlandsche Zaken: Kimon Georgieff. Binnenlandsche Zaken en voorloopig Justitie: Beter Midileff. Financiën: Peter Todoroff. Oorlog: Generaal Petko Zlateff. Onderwijs: prof. Yanaki Moloff. Een kijkje in de Bulgaarsche hoofd stad Sofia. Links de Sobranje (het parlement) en rechts de beroemde Kathedraal S Verwachting: S Meest zwakke wind uit Westelijke rich- H tingen, half bewolkt, waarschijnlijk droog, zelfde temperatuur. De vooruitzichten voor den tweeden Pink- sterdag zijn gunstig. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinl op dat spoedig een regeling voor de pers zal worden uitgevaardigd. Het locaal telefoon- en telegraafverkeer is weer normaal. Het internationaal telefoonver keer blijft echter onderbroken Er is censuur ingesteld op perstelegrammen. Naar eerst thans bekend is geworden heeft Moesjanoff reeds Vrijdagavond zijn opdracht tot vorming van een nieuw kabinet aan koning Boris teruggegeven. GENÊVE, 19 Mei. De Volkenbondsraad heeft heden de Saarkwestie uitgesteld tot de op 30 Mei bijeenkomende buitengewone zitting Het besluit werd genomen zonder eenige beraad slaging, nadat de Italiaansche gedelegeerde Aloisi eenvoudig had medegedeeld, dat het rap port van zijn commissie nog niet gereed was. Vóór de zitting van den Volkenbondsraad wer den heden nieuwe besprekingen gevoera tus- schen vertegenwoordigers van Frankrijk, Italië en Duitschland. Deze besprekingen leidden ech ter niet tot een resultaat. Het Duitsche Nieuwsbureau geeft de schuld hiervan aan Frankrijk. Duitschland was, vol gens dit bureau, Frankrijk aanzienlijk tegemoet gekomen in de kwestie van de garanties ten behoeve der tegenstemmers in geval het Saar- gebied zich voor aansluiting bij Duitschland zal uitspreken: de Franschen stelden echter op het laatste oogenblik nieuwe en, volgens het Duitsche Nieuwsbureau, onvervulbare eischen inzake het vraagstuk van de politie en de stem mingsgerechten in het Saargebied. Deze eischen werden als voorwaarde gesteld voor de vast stelling van den datum voor de volksstemming Handel en voorloopig Landbouw Kosta Boyad jieff. Openbare Werken en voorloopig Spoorwegen: Nicolas Zagarieff. De benoeming der nieuwe regeering is in het geheele land rustig opgenomen. Er worden geen incidenten gemeld. De Bulgaarsche Kamer is bij decreet van den koning ontbonden. De koning heeft verder een verordening ge- teekend, waardoor de ministeriën van Openbare Werken en Spoorwegen worden samengevoegd onder den naam: Ministerie van Verkeer. Ver der worden de ministeriën van Handel, Indus trie en Arbeid en van Landbouw vereenigd on der den naam: Ministerie van Nationale Eco nomie. Over de regeeringswijziging worden nog de volgende détails bekend. De benoeming van het nieuwe kabinet voltrok zich onder buitengewone veiligheidsmaatregelen, door politie en militairen getroffen. In den nacht omstreeks één uur werden alle officieren van het garnizoen te Sofia naar hun kazernes ontboden. Te half drie bezetten de troepen, gesteund door de politie, de geheele stad en stelden op de belangrijkste kruispunten machine geweren op. Voor de Sobranjo, de andere open bare gebouwen en de gezantschappen waren sterke wachtposten samengetrokken. Eskaders vliegtuigen vlogen op geringe hoogte over de stad. De naaste omgeving van het slot was af gezet door een dicht cordon soldaten. Gedurende den uitzonderingstoestand, die elf uur duurde en vanmiddag te twaalf uur werd opgeheven, mocht niemand zijn woning verlaten. Het verkeer in de straten was vol komen gestremd, evenals het telefoon- en telegraafverkeer. Het overnemen van de wacht door de nieuwe regeering is zonder eenig incident in volledige rust verloopen. Het nieuwe kabinet vergaderde gedurende den uitzonderingstoestand in het hoofd bureau van politie, waar talrijke verordenin gen werden uitgewerkt, die door den koning werden geteekend. De meeste nieuwe ministers behooren tot de z.g. Sweno-kringen, een politieke organisatie, die boven de partijen staat en steeds nauw voeling houdt met militaire en nationaal gezinde krin gen, wier leden echter in connectie staan met verschillende partijen. Het is op het oogenblik nog niet te beoor- deelen, of het hier slechts een overgangskabinet betreft. Met allen nadruk wordt echter ver klaard, dat de nieuwe regeering zich zal bezig houden met een grondwetsherziening, die een einde zal maken aan den partijstrijd. Er is eclr ter nog niets bekend over de volgende daden der regeering, daar de ministers het afleggen van iedere verklaring weigeren. Nader meldt Reuter uit Sofia: Nadat Zaterdagmiddag om twaalf uur de uit' zonderingstoestand opgeheven was, vertoonde de Bulgaarsche hoofdstad al spoedig weer haar gewone bee! a De troepen zijn teruggetrokken. Ook uit de provincie is nog geen enkel bericht over onge regeldheden binnen gekomen. Men rekent er TOKIO, 19 Mei (Reuter) In verband met het financieele schandaal, dat in Japan aan het licht is gekomen, wordt nog gemeld, dat het voornaamste feit, hetwelk den verdachten ten laste wordt gelegd, is, dat zij petrokken rijn geweest bij het opdrijven van den koers der aandeelen van de Keizerlijke Kunstzijde-Maat schappij. Deze stukken werden tegen 40 oct uitgegeven en liepen in korten tijd tot niet min der dan 150 pet. op. Naar voorts verluidt, moeten verscheiden hooggeplaatste persoonlijkheden er dank zij de tusschenkomst van den vice-minister van Ei- nanciën Koeroda in zijn geslaagd, zich deze aandeelen te verschaffen tegen koersen, die ta- ger waren dan de beurskoers. Koeroda is uit zijn functie ontheven en moet voor de rechtbank verschijnen. De affaire heeft een zwaren slag toegebracht aan de regeering. Van vele zijden wordt de beschuldiging geuit, dat in officieele kringen een gebrek aan discipline heerscht. Onze Belgische correspondent seint ons: Het Italiaansche bergingsschip „Artiglio" is onder commando van kapitein Bruno onderweg naar het wrak van de „Tubantia" die, zooals men zich herinnert, tijdens den wereldoorlog getorpedeerd werd. Zaterdag vertrok de „Ar tiglio" uit de haven van Ostende. Het bergingsschip wordt vergezeld door een Belgisch vaartuig dat hulp zal verleenen bij het vaststellen der juiste ligplaats van het wrak. De „Tubantia" ligt 35 Meter onder water. Bij Pforzheim reed een personentrein op een goederentrein. Zes personen werden gedood HAMBURG, 19 Mei (V.D.) Op de binnen plaats van de gevangenis zijn heden de com munisten Dettmer, Fischer, Schmidt en Wehren- berg, die 2 Mei ter dood zijn veroordeeld, met de bijl terechtgesteld. De doodvonnissen tegen Droese, Richardt Ruhnow en Stockflath zijn veranderd in le venslange tuchthuisstraf, daar het hier poli tieke delicten betreft. WEENEN, 19 Mei. Volgens berich ten van het Duitsche Nieuwsbureau zijn in rien nacht van Vrijdag op Zaterdag in alle deelen van Oosten rijk aanslagen gepleegd op de spoor wegen. Tot dusver zijn 15 ernstige gevallen bekend. Zij zijn tamelijk gelijktijdig gepleegd, zoo tusschen 1 en 3 uur. Blijkbaar heeft men dus te doen met een groots opgezette actie. Er is een bedrag van 10.000 schelling uitge loofd voor aanwijzingen, die tot arrestatie van de daders kunnen leiden. De regeering verklaart dat de directie van de spoorwegen en de poli tie dusdanige maatregelen hebben genomen, dat daden van sabotage in de toekomst met meer mogelijk zuilen zijn. In veie steden zijn de garnizoenen gealar meerd, die de bewaking der stations op zich hebben genomen. Bovendien zijn reeds huis waarts gekeerde Schutzcorps-iieden weer op geroepen. Bij de aanslagen zijn geen menschenlevens te betreuren; er is alleen materieele schade aan gericht. Het treinverkeer ondervond overal in het land groote vertraging en onderbreking. Op het Westbahnhof te Weenen kwam de eerste trein vanmorgen eerst te 9 uur aan. Bij Purkersdorf is de spoorbrug zwaar be schadigd. Afdeelingen van het bondsleger zijn gerequireerd. die de geheele streek bezet hou den. Nabij Innsbruck is een spoorbrug opge blazen en geheel vernield. De rails hangen in de lucht. Pioniers hebben een voorloopigen on derbouw geconstrueerd, zoodat vanmorgen te gen tien uur de eerste trein weder deze plek kon passeeren. Andere aanslagen worden gemeld uit Salz burg, waar de grootste te Aigen heeft plaats gehad. Bij de stad Salzburg zijn twee masten der hoogspanningsleiding in de iucht gevlogen, zoodat de stad twee uur zonder licht was. Van de Suedbahn en de Ostbahn worden elk drie aanslagen gemeld. Op verschillende plaatsen zijn op de rails dynamietpatronen gevonden, die niet tot ontploffing waren gekomen. Op het traject Innsbruck-Garmisch-Parten- kirchen zijn de rails op drie plaatsen vernield Op het tiaject Kufstein-Innsbruck zijn de rails bij Volders opgeblazen. Alle groote spoorwegen naar Weenen waren onderbroken met uitzon dering van den Franz-Josephspoorweg. NEW-YORK, 19 Mei (Reuter). Norman Davis die heden aan boord van de „Aquitania" naar Genève vertrok, verklaarde aan de journalisten dat er naar zijn meening geen enkele rede is om te twijfelen aan de goede totstandkoming van een ontwapenings-overeenkomst. De crisis van de Ontwapenings-Conferentie, zeide hij, is niet te loochenen. Maar aangezien allen gebaat zijn bij het slagen der conferentie en niemand iets heeft aan de mislukking er van, lijkt het mij buitengesloten dat iemand die mislukking voor zijn verantwoording durft te nemen. Reuter meldt uit Washington: Huil sprak heden op een persconferentie en zeide o.a.: De Vereenigde Staten hopen van harte, dat andere naties zullen meedoen aan de actie om de wapenlevering aan oorlog' voerende landen te verbieden, inplaats van te blijven praten over deze kwestiel Naar „United Press" uit Madrid verneemt, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken die als Buitengewoon Gezant naar het Vaticaan is afgevaardigd om te onderhandelen over een overeenkomst met den H. Stoel, zijn instructies ontvangen. Hij zal geen enkele concessie mogen toestaan op de grondwet voor zoover deze den status der religieuze instellingen regelt en een einde maakt aan de financieele uitkeeringen aan de geestelijkheid. Doel van zijn bezoek aan Rome is te komen tot een modus vivendi welke tot basis zou kun nen dienen voor een Concordaat, zooals de H Stoel er heeft afgesloten met Tsjecho-Slowakije en andere staten. Een Concordaat als het Vati caan met Oostenrijk en met Duitschland aan ging, wenscht Spanje in geen geval. BERLIJN, 19 Mei De politiepresident van Berlijn heeft op aanwijzing van de geheime staatspolitie het .Katholiek Kerkblad voor het bisdom Berlijn" in beslag genomen naar aan leiding van een artikel van den bisschop van Ermland (Oost-Pruisen), Mgr. Kaller, gericht tot de mannelijke jeugd in zijn bisdom. Dit artikel is. aldus het Duitsche Nieuwsbu reau, een gevaar voor de openbare veiligheid daar het den indruk kan wekken, dat het on derzoek naar den overval op de Jungvolk-leden te Mariënburg op 14 April slap of onzakelijk is geschied. BERLIJN, 19 Mei. De jaarlijksche bisschops conferentie te Fulda vindt plaats van 5 tot 7 Juni. Onze Belgische correspondent seint ons: Met groote plechtigheid heeft Zaterdag de begrafenis plaats gehad der slachtoffers van de mijnramp te Paturages. Van het koninklijk paleis te Brussel, alsmede van de meeste openbare gebouwen, hing de vlag halfstok. Intusschen is nog een der slachtoffers van de ramp aan zijn wonden overleden. De instructies van den Spaanschen Buitenge wonen Gezant bij den H. Stoel. Spanje wil geen Concordaat als het Duitsche en het Oostenrijk- sche. Bisschoppelijk orgaan te Berlijn in beslag ge nomen. Het Italiaansche bergingsschip „Artiglio" op weg naar het wrak der „Tubantia." Koning Boris van Bulgarije ontheft Moesjanoff van zijn regeeringsfunctie, ontbindt het parle ment en vormt een nieuw kabinet. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn in Oostenrijk een reeks aanslagen op de spoorwe gen gepleegd. Energieke maatregelen zijn ge nomen. De Saarkwestie uitgesteld tot de zitting van den Volkenbondsraad van 30 Mei. Het financieele schandaal in Japan. Vice-mi nister afgezet. Besprekingen met Duitschland over in- en doorvoer van koffie. Vier communisten te Hamburg terecht gesteld. Moeilijkheden bij het Rijn-Twentekanaal. Verlaging der rente van uit 's Rijkskas ver strekte voorschotten voor woningbouw. Prof. mr. G. Bruins directeur van het Ned. Clea- ring-Instituut. Z. H. Pangeran A. A. Mangkoenegoro VII be noemd tot adjudant van H. M. de Koningin. 3osch- en heidebranden onder Ossendrecht. De aanpassing in Ned. Indië nog niet voldoende? Machtigingswet op tariefgebied afgekondigd. De Nederlandsche Staatsschuld steeg in 1933 met 278 millioen tot 3.371 millioen. Ernstig motorongeluk te Muiden. New-Yorksche Beurs: Stemming prijshoudend. O Pinksteren. Als de zomer komt vie ren we het feest der voleinding. Door den Heiligen Geest te zenden voltooi de Christus de stichting Zijner Kerk. Tien dagen te voren was Jezus ten hemel geklommen om in te gaan in de Heerlijkheid Zijns Vaders, die Hij door Zijn lijden verdiend had en om ons een plaats te bereiden in het Rijk der Hemelen. Nu daalden de vurige tongen over de Zijnen die met Maria- verzameld waren en het Pinkster- wonder werd volwrocht. De aarzelen den en hangen werden geloofshelden, de eenvoudige ongeletterden verkre gen de gaven der talen en wonderen. Voltooid was Christus' zending, Chris tuswerk. Zijn Kerk was gesticht en deze had Zijne belofte dat Hij met haar zou zijn tot de voleinding der tijden. Pinksteren: dag van zekerheid: God met ons! NEW-BURYPORT, 19 Mei. In de navenstaa New-Buryport in Massachusetts woedt op het oogenblik een ontzaglijke brand. Het vuur heett reeds een schoenfabriek, kantoren eD woon- nuizen in de asch gelegd. De tot dusvei aange richte schade wordt reeds op 1.000.00C dollar geschat. Op het oogenblik bedreigt het vuur de haveninstallatie en de gebouwen langs den oever van de Merrimac. Nader werdt gemeld dat de brand gebluscht is. Een scheepsbouwwerf is eveneens vernield. Stand op Zondag 1 uur v.m. 752 Vorige stand: 752.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1