STADSNIEUWS Laatste Nieuws Pinkstervuur der poëzie Bij het eeuwfeest van een strijder ZONDAG 20 MEI 1934 Herwonnen levenskracht Dictatuur in Letland Drift en geestdrift Antonius van Gils, een groot Tilburgenaar VAN EEN DRUKFOUT EN NOG WAT De leverancier, de postbode, de buurman, allen hebben ze 't gezien BEVOLKING DER ZIEKEN HUIZEN Steeds minder Besmettelijke ziekten GAS, WATER EN ELECTRA Gebruik afgenomen Zondag 1 Juli bloempjesdag GEM. STORTINGS- EN OPHAALDIENST Minder aangeslotenen, méér gestort Stadsbibliotheek Gem. Arbeidsbeurs Scheepvaartverkeer Openbaar slachthuis Gouden echtpaar ZANDVOORT INTERNATIONALE ZEILWED STRIJDEN TE LOOSDRECHT Tweede dag; Bob Maas goede kans op de Zilveren Jol Ten bate van onvermogende t.b.c.-Rjders VLEESCH IN BLIK Uitvoer naar het buitenland? Eenige levensbijzonderheden Strijder van groot formaat STOOMVAARTLIJNEN Het is immer prettig voor een journalist, ais bemerkt, dat hetgeen hij in. het zweet zijns "anschijns op papier geproduceerd heeft, ook "T Belezen wordt. Jammer is het echter, dat vorm, waarin dit laatste tot uiting komt, Meestal, wij mogen wel zeggen: bijna altijd, **staat incritiek op zijn penne- of potlood- vruchten. En vooral is dit het geval als er eens ®®h wat opvallende drukfout in de krant staat! dergelijke uitglijdingen steeds te wijten Jtl aan den zetter (die heeft den breedsten jbg!) is té bekend, dan dat wij dat nogmaals •^hoeven aan te stippen.... Somtijds maakt een courant er een sport van ®h organiseert een wedstrijd in het vinden van (0Pzettelijk gemaakte) drukfouten „om fraaie Prijzen", wel wetende, dat het opzoeken van 6ens anders fouten altijd een aangename bezig- fteid voor vele onvolmaakte stervelingen is! Zoo ook thans. Er stond in ons blad van gis terenavond een drukfout. Welke dat weet u natuurlijk allang! Schrijver dezes kwam gisterenmiddag om een Uur of Vier thuis. En in het gelukkige bezit Jynde van een vrouwelijk huisgenoot, werd hij begroet met den welkomsroep: „Er staat een ieélijke drukfout in je krant!" Zoo, was het nntwoord, ik heb 'm nog niet gezien. De volgende gedienstige was het keukenmeis- dat het zoo druk niet kan hebben of ze neeft toch de krant al „doorgekeken". Heel ge heimzinnig werd den zich van beroepswerk Verpoozenden journalist toegefluisterd: „Mijn- heer, hebt u het al gezien? Er staat een druk- °Ut in uw krant! Antwoord als zooeven. Successievelijk kwamen al de andere huis- Benooten je vertellen, dat er iets verkeerds in a® krant staat; de een hardop lezende en met een heele toelichting, een andere tersluiks, als- ®f 2ooiets op z'n minst een heele doodzonde beteekent. En als je dan zelf je eigen krant gaat lezen ^fcooiets komt méér voor dan velen zich inden- *®n) dan moet je nog goed zoeken om den «ukfout te vinden.... Enfin, wij hadden de fout dan gevonden. Er ^erd gebeld. Zelf opendoend bleek net onze Sewone leverancier in bepaalde levensmiddelen te zün. Na een beleefd goeden dag, klonk 't, *n®t een gezicht alsof ie minstens een gulden *ooi als belooning verwachtte: „Mijnheer, weet dat er in uw krantVerder kwam hij biet, want het antwoord had hij al te pak- k®n. De buurman kwam vervolgens klagen, dat °hze kat in zijn tuin aan het wandelen was Begaan en vertelde en passant erbij, dat er ook ®eh drukfout inenz. enz. Het antwoord be rekende zooiets als loop naar de Mooker hei, ^aar kan hier niet letterlijk afgedrukt worden. Vanwege de te verwachten drukfouten, weet u. Dok een ons bekende postbode belde aan en ba een pauze in het gesprek met hem (natuur lik over het weer!) werd er aarzelend gezegd: ••Mijnheer, ik heb toevallig gezien, dat er een rvkfout in uw...." „Je bent de duizendste, die het me ver rit", kreeg hij ter zijner geruststelling tot ant woord. En ten einde raad besloot de redacteur J'an dit blad de drukfout dan maar meteen in "et eerstvolgend nummer te herstellen. Welnu, als slot van dit historisch verhaal "^elen wij u mede, dat in ons nummer van Bisteren het woordje „daarop" in het stukje °ver de zéér groote afneming van de bouw nijverheid in Maart j.l., vervangen moet wor sen door „daarvoor" en het cijfer 51.550 door 512.550. Zetter, maak nu asjeblieft wéér geen fouti Df dat de gezondheidstoestand in Haarlem buitengewoon vooruitgaat, of dat het ge meentebestuur het aantal verplegingen in de Ziekenhuizen steeds doet verminderen, om daar door ook de kosten voor de gemeente te doen bZbkken, zooveel is zeker, dat de bevolking der ziekenhuizen steeds vermindert. De eenigste Uitzondering vormt hierop het ziekenhuis St. J°annes de Deo. Wij zullen hier alleen een overzicht van het ®antal verpleegdagen geheel of gedeeltelijk voor gemeenterekening in Maart j.l. laten vol- 8en: St. Elisabethsgasthuis 3707 (v. j. 4182); Diaconessenhuis 2737 (v. j. 3028) St. Joannes de Deo 849 (v. j. 672); ^olesziekenhuis 22 (v. j. 71); Mariastichting 3427 (v. j. 3586) Harkherstellingsoord 176 (v. j. 294). Gevallen van besmettelijke ziekten schijnen b't jaar blijkbaar minder gevaarlijk te zijn dan verleden jaar. De statistische cijfers zijn te °Pvallend! Hij roodvonk b.v. werden in Maart van dit laar 22 Haarlemmers thuis verpleegd. Verleden waren het er slechtstwee, maar toen Werden ook 17 in een ziekenhuis verpleegd, e5en dit jaarnegen. Diphtherie is dit jaar niet zooveel voorge- fonien als in 1933; totaal 6 gevallen tegen 18 111 1933. ïn het geheel werden 22 (v. j. 3) lijders aan ssmettelijke ziekten in Maart 1934 thuis ver legd en 14 (v. j. 34) in een ziekenhuis. Het duinwaterverbruik was volgens de sta- stische gegevens omtrent de gemeente Haar- ®hi, in Maart van dit jaar 8200 M3 minder dan eriecien jaar. Het gemeentelijk electriciteitsbedrijf leverde -b dezelfde maand 87100 K.W.U. minder dan b 1933 en het gemeentelijk gasbedrijf bijna M3 minder. Maart 1934 was nu juist geen florissante aahd voor onze gemeentebedrijven! "Herwonnen Levenskracht" heeft haar eer ste comité-vergadering gehouden, onder leiding »"«V-VViBOUClUlg gviivuutu, I/AIVAYJA iViUUig haar voorzitter den heer P. Dijt, als voor leiding voor haar bloempjesdag, en laten j lJ er maar direct aan toevoegen als de be- bgstelling en medewerking niet grooter wordt ah ziet het er voor „H. L." niet rooskleurig 't. Maar het bestuur is vol goeden moed en trachten een leger van medewerkers te vin den en een paar honderd meisjes, die een aan val op het publiek zullen wagen om voor hun medebroeders en zusters een offer te vragen. Zondag 1 Juli een dag van offergeest voor „Herwonnen Levenskracht." Verschillende ingekomen stukken werden be handeld, eenige betrekking hebbende op de regeling van den bloemendag en mededeelin- gen van den Volksbond. Als secretaris werd benoemd de heer B. Reijnders inplaats van den afgetreden secre taris den heer Th. Molenkamp, wien nog werd dank gebracht voor het werk aan „H. L." ver richt. De penningmeester, de heer J. W. de Graaf, bracht zijn 20ste jaarverslag uit wat aan in komsten en uitgave sluit met een bedrag van f 2333.05 y2 cent. De bestuursverkiezing werd verdaagd tot een vergadering waar de opkomst wat grooter zal zijn. De penningmeester deelde met voldoening mede dat de R. K. Onderwijzersver. St. Augus- tinus" wederom f 25 subsidie geschonken heeft voor „H.L." wat met applaus door de vergade ring werd ontvangen. Moge dit voorbeeld navol ging vinden! Vervolgens werden verschillende mededeelin- gen en wenken van het bestuur en aan het be stuur gegeven tot welslagen van den bloem pjesdag. Voor medewerkers vervoege men zich bij het bestuur, dat gaarne alle inlichtingen verschaft. De statistische gegevens omtrent de toestand van den Gemeentelijken Stortings- en Ophaal dienst wijzen iets zeer eigenaardigs aan. Op 15 Maart j.l. waren n.l. 7491 personen aangesloten tegen 7552 op 15 Maart 1933. Dat is dus minder dan verleden jaar, maar het aanwezige bedrag was grooter. Dit komt door twee oorzaken: ten eerste was het opgehaald bedrag kleiner 49531.52 tegen 51228.54 in 1933) en ten tweede het gestort bedrag grooter 103662.42 tegen 784465.07 in 1933), zoodat totaal 175.000 méér aanwezig is dan verleden jaar. De deposito's zijn van 1179.050 in Maart 1933 toegenomen tot 1484.150 in Maart 1934. Geldbelegging voor 3 maanden vast blijkt zijn aantrekkingskracht verloren te hebben 330.000 minder!), maar vooral voor 6 maanden vast is daarentegen geweldig toegenomen: 161.500 tegen 11.100 in 1933. Dat is bijna 15 maal zooveel als verleden jaar! Voor 1 maand vast stond in Maart 1933 uit: 543.250 (v.j. 114.100) en voor 1 jaar vast 156.050 (v.j. 101.650). Het is wel goed te constateeren dat het uit- leenen van boeken in de stadsbibliotheek thans niet meer gratis geschiedt. Het aantal uitge leende boeken daalde van 10462 in Maart 1933 tot 7700 in Maart 1934. Ook het filiaal „Huis te Zaanen" had minder boeken uit te leenen: 1473 (v.j. 2772) terwijl er ook minder bezoeken ge bracht werden: 750 (v.j. 1089). De verbetering in den maatschappelijken toe stand valt ook waar te nemen in de statisti sche cijfers omtrent de bemiddeling der Ge meentelijke Arbeidsbeurs over Maart 1934. Dit jaar waren er 1851 aanbiedingen (v.j. 1646), 572 aanvragen van werkgevers (v.j. 509) en 412 plaatsingen (v.j. 339). Omtrent het scheepvaartverkeer is alleen op merkelijk dat de schepen die in Maart van dit jaar uit Noordelijke richting hier geladen en gelost hebben, heel wat kleiner waren dan het vorig jaar. Totaal waren er n.l. 427 (v.j. 561) van dergelijke schepen met een gezamenlijke tonnenmaat van 43005 ton (v.j. 87885 ton, d.i. tweemaal zooveel!) Op het openbaar slachthuis werden dit jaar in Maart 572 dieren minder geslacht dan ver leden jaar (3309 tegen 3881). Het aantal geval len van tuberculose verminderde van 404 in 1933 tot 283 in 1934. Op 2 Juni a.s. vieren Abraham Kabel en Geertje Kriek, resp. 73 en 71 jaar oud, hun gouden echtvereeniging. Als bloembollenkweeker verricht de oude heer nog dagelijks zijn bezigheden in zijn kweekerij, terwijl de bruid nog zonder eenige hulp de teugels van het huishouden in eigen hand houdt. Het zal dit krasse paar zeker niet aan de noodige belangstelling ontbreken. De salarisherzieningBetreffende de be sprekingen over de salarisverlaging voor het gemeenetpersoneel van Zandvoort kunnen we nog melden in aansluiting met onze vorige berichten, dat op de voorstellen, om per 1 Jan. 1935 de salarissen met 5 te verlagen, enkele uitzondering zullen zijn. Behalve 'n hercla- ficatie met als gevolg verlaging of verhooging van het stamsalaris in enkele klassen, zal op de wedden van twee personen een salarisver laging toegepast worden, welke zal bedragen 2X5%, n.l. per 1 Juli a.s. en 1 Jan. '35. beide verlagingen van het momenteele salaris. Het betreft den vakonderwijzer voor lichamelijke oefeningen, wiens salaris in verhouding met het overige onderwijzend personeel zeer gunstig afsteekt en verder den tijdelijken gemeene- opzichter, daar deze geen pensioenpremie hoeft te betalen. Bij de herziening van het salaris van het politiepersoneel ontstonden in het College van Burg. en Weth. twee meeningen. De meerder heid van dit college beoogde een vermindering, waardoor de uurloonen gebracht zouden worden op plm. 55—70 cent. De voorzitter is van mee ning, dat het uurloon van plm. 59 tot 75 cent als uiterste grens gesteld moet worden, omdat het politiepersoneel van 15 April15 Sept. een 10-urigen werkdag heeft met weinig vrije Zon dagen en daarenboven om de drie weken een nachtdienst heeft te vervullen. Naar het oordeel van den voorzitter mag het financieele beeld van een gemeente zijn invloed niet doen gelden op de salarieering en zeker niet, waar de financieele moeilijkheden, welke Zandvoort momenteel meemaakt, zeer waar schijnlijk in 1936 aanmerkelijk verlicht zullen worden. Zaterdagmorgen te half tien, toen de tweede dag der internationale zeilwedstrijden te Loos- drecht aanving, stond er zeer weinig wind over de plassen. Later verdween zelfs het laatste beetje wind, zoodat zelfs de baan voor de tweede ronde voor de Zilveren Jol moest worden in gekort. Dc gebroeders Bob en Jan Maas van de W.S.V. „Loosdrecht" zegevierden wederom in dit nummer, zoodat de zilveren Jol aan Loos drecht bijna niet meer ontgaan kan. „Loos drecht" heeft reeds 19 punten en de „Nord- deutsche" als tweede 13 pnt. Er is dus alle kans, dat de zilveren Jol definitief in Loosdrecht blijft, aangezien het ditmaal de derde over winning zal zijn. Het .gebrek aan wind was oorzaak, dat alle dameswedstrijden er „drijvende" doorgingen. Tegen één uur kwam er een tikje wind, zoo dat de reeds uitgestelde wedstrijden toch nog doorgang vonden. Later op den dag waren er vlagen bries. Een en ander had tot gevolg, dat eerst over half acht de laatste booten aan kwamen. Ook bij deze wedstrijden bleek wederom, dat de Engelschen, evenals vorige jaren bij dit kalme weer, totaal geen kans hadden. Zij zijn te veel gewend aan ruw water. We verwijzen tenslotte naar de uitslagen: 2e wedstrijd om de Zilveren Jol: 1. Bob Maas (W.S.V. „Loosdrecht") 6 pnt.; 2. Jan Maas (id.) 5 pnt.; 3. E. Kröger (Hamb. Segel Club) 4 pnt.; 4. R. Dehmlow (Nordd. Reg. Verein) 3pnt.; 5. Harry Mello (id.) 2 pnt. Pr. Völker (Hamb. Segel Club) uitgesloten. Totaal puntentelling: 1. W.S.V. „Loosdrecht" IX pnt.; 2. Nordd. Regatta Verein 5 pnt.; 3. Hamb. Segel Club 4 pnt. Uitnoodigingswedstrijd 12 M2. Sharpie-Klasse (Demi-Finale) 1. Harry Mello (Nordd. Regatta Verein) 4.1 pnt.; 2. L. S. Arnold (W.S.V. „Loosdrecht") 3 pnt.; 3. Pr. Völker (Nordd. Regatta Verein) 2 pnt.; 4. C. Huisken (W.S.V. „Loosdrecht") 1 pnt. Nordd. Regatta Verein 6.1 pnt.; W.S.V. „Loos drecht" 4 pnt. K.N.Z. en S.V.Hamb. Segel Club: 1. W. von Hütschler (Hamb. Segel Club) 4.1 pnt.; 2. A. E. Dudok van Heel (K.N.Z. en R.V.) 3 pnt.; 3. R. Dehmlow (Hamb. Segel Club) 2 pnt.; 4. H. F. Baerselman (K.N.Z. en R.V.) 1 pnt. Hamb. Segel Club 6.1 pnt.; K.N.Z. en R.V. 4 pnt. 12-voets Jollen Klasse Dames (deelneemsters 8): 1. Ideaal 2 (st. mej. E. L. Karreman) 22 pnt.; 2. Duikelaartje (mej. L. Molenaar) 16 pnt.; 3. Af (mej. L. Schuddeboom) 13 pnt.; 4. Schuif (mej. M. J. v. d. Stadt) 9 pnt. Internationale 12-voets Jollenklasse B (deel nemers 25) 1. Cupido (st. K. H. Pott) 34 pnt.; 2. Duike laartje (st. H. Hallie) 28 pnt.; 3. Trinil (G. Th. E. R. Arnold) 25 pnt.; 4. Thor (G. Th. Gül- cher) 21 pnt.; 5. Red Puckle (ir. A. T. van Veen) 20 pnt. Pampusklasse (5 deelnemers) 1. „Sas" (st. ir. J. Loopuijt) 17 pnt.; 2. .Ko meet" (st. C. W. Jonker) 11 pnt.; 3. „Norre- meer" (st. J. C. Hofkes) 5 pnt.; 4. „Twee Ge broeders" (st. P. E. Moes) 4 pnt. Schouwenklasse O D (4 deelnemers) 1. „Hermine" (st. A. Sprenger) 16 pnt.; 2. „Gooiland" (st. jhr. Q. J. v. Swinderen) 5 pnt.; 3. „De Kwakel" (st. E. den Tex) 4 pnt. Internationale 12-voets Jollenklasse A (13 deelnemers) 1. „Ideaal 2" (st. J. N. Karreman) 24 pnt.; 2. „Bern" (st. Bob Maas) 18 pnt.; 3. „De Glip- per" (st. D. Kagchelland) 15 pnt.; 4. „Hunter" (st. G. F. Bohré) 11 pnt.; 5. „Simmernocht" (st. S. de Jong) 10 pnt. Sterklasse (3 deelnemers) 1. „Sagitta" (st. C. v. Dam) 15 pnt. B.M.-Klasse (13 deelnemers) 1. „Adri" (st. P. Leeuwis) 24 pnt.; 2. „Rap" (st. F. W. de Lange) 18 pnt.; 3. „Wetterwille" (st. H. v. Eijck) 15 pnt.; 4. „Bonny" (st. C. Overmans) 11 pnt. 12 M2. Sharpie Klasse B: 1. „Ster" (J. B. Hillen) 27 pnt.; 2. „Mieke 2" (C. P. Gülcher) 21 pnt.; 3. „Wilgenhoek" (H. Louwerse) 18 pnt.; 4. „Esi-Tesi" (W. A. Bos) 14 pnt. 12 M2. Sharpie Klasse A (niet officieel): 1. (W. von Hütschler) met de HA-EFF; 2 (Harry Mello) met de Boe; 3. (A. E. Dudok van Heel) met de Flevo; 4. (P. v. Zutphen) met de Leonora; 5. (Fr. Völker) met de Pekari. RIGA, 19 Mei. (Reuter.) De nieuwe Letland- sche regeering heeft terstond krachtige maat regelen genomen om den economischen toe stand van het land te verbeteren. Zij wil zoo spoedig mogelijk komen tot verlaging van den broodprijs, terwijl terstond een einde is ge maakt aan de heerschende stakingen door een vriendschappelijke regeling tusschen werkgevers en werknemers. In den nazomer van dit jaar zullen bijzon dere postzegels met toeslag worden uitgegeven ten bate van de verpleging van onvermogende tuberculose-lijders. Dezer dagen circuleerde in de pers het be richt, dat pogingen zouden worden aangewend om het vleesch in blik voor 20 cent in het buitenland te plaatsen. Naar aanleiding hiervan heeft de directeur van de Crisisrundveecentrale op een desbetref fende vraag van het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond geantwoord, dat „nimmer vleesch in blik voor 20 cent per bus voor export is aangeboden en er dus geen sprake is, dat wij tegen dézen prijs onzen voorraad vleesch zou den exporteeren." Uit den brief van de Crisisrundveecentrale blijkt niet, dat, zij het tegen een anderen prijs, geen offerte aan het buitenland zou zijn ge daan. Wie zou willen schrijven over het heilig vuur in de Nederlandsche letteren, kan veel vertellen over de Middeleeuwen, over een Ruusbroeck, een Hadewych en een Anna Bijns en ook de gouden eeuw zou hem stof tot een vruchtbare beschouwing schenken. Doch in den nieuwen en den nieuwsten tijd zuilen zijn woorden al minder en minder wel sprekend vloeien en van de laatste jaren zal hij al heel weinig te vertellen weten. En toch is de Heilige Geest de groote „pa troon" van de schrijvers en men zou toch juist by hen die edele geestdrift moeten vinden, welke men elders onder veel ijdel en loos ge schreeuw tevergeefs zoekt. Wat is het al weer lang geleden, dat de Ka tholieke jongeren, wier werk oude jaargangen van „Roeping" en de „Gemeenschap" zwaar op de hand doet wegen in meer dan één zin, hun inspiratie regelrecht uit den Hemel schenen te betrekken! Wellicht hebben zij daar soms een beetje de hand mee gelicht en vaak ook bleven hun godzoekende verzen maar heel dicht bij den grond. Doch de geestdrift was er, een geestdrift, die meer dan een drift van den geest, een gedre ven-zijn door een hoog en edel verlangen naar omhoog heeten mocht. En wat is het lang geleden, dat Pieter van der Meer de Walcheren, als een apostel, op stond tusschen hen, die schreven en trachtten te schrijven! Hoe hoog sloegen de golven zijner geestdrift in die brillante opstellen in „de Nieuwe Eeuw", welke hij later onder den zoo veelzeggenden titel „Branding" gebundeld heeft! Roepen we even zijn overtuigde en overtui gende stem in onze herinnering terug: „En daarom zal de Katholieke kunst, die komende is, grooter en dieper en machtiger en vollediger zijn dan alle schoone verbeel dingen uit 't verleden en het heden. Om deze kunstwerken te scheppen moe ten wij 't Katholicisme beleven in gansch zijn omvang, zuiver van hart, zonder ons-zel- ven te zoeken, in nederigen eenvoud en vol ste spanning van rede en gevoel, en moeten wij de werkelijkheid van het leven zien en in ons garen, van God uit. Dan zal ons werk waarachtig groot zijn, grooter en die per dan alle schijn-grootheid. En dit zul len de jongere Hollandsche Katholieke schrijvers, bewust geworden van wat het Katholicisme is dit aller-grootste we reldgebeuren, bereiken en vastleggen in scheppingen, wanneer zij den machtigen stroom van Gods leven maar willig door hun wezen laten varen." Wie niet jong was, toen deze woorden tot de jongeren werden gericht, zal ze thans misschien een tikje rhetorisch vinden, doch niemand heeft, toen ze voor het eerst op het groene pa pier van „de Nieuwe Eeuw" werden gedrukt, aan de oprechtheid van hun klank getwijfeld. Dat was heilig vuur, dat vele harten in brand stak en helaas! ook vele hoofden heet deed worden. En er kwam een tijd, dat men om „den Heiligen Geest en de kozakken" riep. De kozakken zijn niet gekomen of ze kwamen alleen maar om in koor zeer plechtige en soms zeer woeste liederen te zingen of om op glad geschoren grasvelden zeer halsbrekende rij kunsten te vertoonen. Doch er was geestdrift. Er was zooveel geest drift, dat sommige geschriften uit die dagen nog steeds zeer dienstig zijn om in uren van geestelijke inzinking en wankelmoedigheid des harten ter hand te worden genomen. En hiér denken we aan het werk van Gerard Bruning, die zoo heerlijk toornen en vlammend van geestdrift kon zijn. En dan de eerste gedichten van Van Duinkerken, waarin de vroomheid leefde van het voor velen nog onontdekte Bra bant! Welk een reine extase leefde er in een ge dicht, als „Lente" van Jan Engelman, dat velen in die Pinksterdagen der Katholieke Letteren in Nederland wel uit het hoofd moeten hebben gekend en zacht voor zich heen geneuried: „Wanneer ik over de kade koom Zijn alle dingen weer goed en vroom. Blijmoedig de blik achter 't winkelglas Van den man die zoo wijs in het leven las. Hij bestijgt het een ladder tree na [tree, Zoo stoorloos beaat en gewijd van vree. Stil knikt hij me toe: wel thuis, wel thuis Nu mijn weg loopt voorbij de vertrouwde [sluis, Langs leunenden gevel met zuiver kozijn, Waar de hemel in draalde tot ultramarijn. De bolle boot, die haar schomm'lenden boeg Met dof geplof door de brugpoort droeg, Plooit alle zeilen op d'eerste bries Die geurig en luw uit het Zuiden blies. Een aëroplaan met sonoor geronk Wit-schitterend visch-lijf, waar zon op [blonk Roeit in een lucht van strakke zij Achter het mouselien van de boomenrij. Vergeten zijn de eerste verzen van pater Schreurs, welke hij in het jeugdtijdschrift „Mei" verschijnen deed en in twee kleine bundeltjes „Voor U alleen" en „Voorjaar" heeft gebundeld. Één dezer kleine boekjes draagt het jaartal 1922. In twaalf jaar is er veel veranderd en. met het jongste werk van dezen priesterdichter vergeleken, dat zoo veel rijker is van klank, schrompelen deze eerste gedichtjes ineen tot wel heel poover poëtisch gewas. Doch één ding hebben ze, wat bekoort. En dat is die heerlijke geestdrift der jeugd, het heilig vuur, dat ieder een aansteekt, die niet heelemaal lauw is of door de wol geverfd: „Gij zijt zoo stil. gü zijt zoo goed. Ik weet niet hoe 'k dat zeggen moet, Want alles wat gij deedt en doet, Is o, zoo stil en o, zoo goed, Maria." En lees nu eens zoo'n strofe, als uit „Voor jaar": „Hoor even! ik vertel je wat: Ik heb vandaag de vlag maar uitgestoken Omdat de lucht iets zeer bijzonders had, Omdat de winden zoo naar bloemen [roken." Dit is de geestdrift van een voorbijen tijd. En toch is ook thans het heilig vuur niet uitge doofd, maar de geestdrift is wat kalmer ge worden en de naam van God wordt niet meer zoo vaak zonder poëtische reden gebruikt. De laatste verzen van een Wijdeveld en de vrome epiek van Antoon Coolen bewijzen het voortsmeulen van het vuur, waarom wij met dc Kerk in dezen Pinkstertijd bidden. De tijd van vruchtbaar werken is thans aan gebroken. Er is reeds veel en goed gewerkt. Men kan voortbouwen op hechte grondslagen en men hoeft niet meer op zijn hoede te zijn voor het publiek, dat eens zoo graag geneigd was om op commando van hooggeleerde heeren den jongeren de das om te doen. Bij de beoordeeling van het befaamde boek van pater Van Lieshout over „de Onevenwich tige Jongeren" hadden de jongeren zélf de lachers op hun hand. Doch een tijd van rust mag geen tijd van onverschilligheid worden en vooral geen tijd van onderling krakeel. De geestdrift der pio niers moet niet in drift veranderen. Hagel en vuur, weerlicht en donder kunnen dienstig zijn. maar niet voor persoonlijk gebruik. We hebben op glorieuze wijze de Heiligen zien ontwaken in de stad van Sint Servaas. Het heilig vuur leeft nog. Mogen in deze Pinkster dagen zij, die schrijven, zij, die dichten en den ken, zij, die oordeelen en beoordeeld worden, zich herinneren, dat de Heilige Geest hun Pa troon is, de Geest van Liefde, Dien men niet kan eeren, als men zijn pen slechts aan her werk van den haat en de tweedracht heeft gewijd. De stille en diepe eerbied voor Gods on eindige wijsheid en goedheid, welke ons tegenwaait uit de boeken van een Coolen, de moed, ypaarmee een pater Schreurs in verzen de Waarheid belijdt, hoe hard die waarheid ook klinken moge, de goede vroomheid in de verzen Van een Wijdeveld, zij bewijzen zoo duidelijk, dat de Heilige Geest waakt over schrijvend, Katholiek Nederland. En dat is een Pinkstêrgedaehte, welke het overdenken waard is in dezen tijd vol knappe menschen, van po litici zonder partij en van predikanten zonder geloof. Het beste van de katholieke literatuur zal steeds voor deze menschen een raadsel blijven, waar ze omheen kunnen loopen, tot ze er dui zelig van zijn geworden. Doch het Pinksterge heim der katholieke schrijvers blijft hun vreemd. VAN OLDENBURG ERMKE. „Er is een naam die, in Noord-Brabant voor al, onverdeelde en volstrekt algeheele sympathie onder de geestelijkheid verwekt, 't Is de naam van den „primus van Leuven" gelijk men zich vaak pleegt uit te drukken.... Met dien „pri mus van Leuven" bedoelt hun dankbare en eerbiedige piëteit den Tilburger Antonius van Gils". Met deze woorden begint de levensbeschrijver van primus van Gils zijn biografie. En wat Pa ter Allard aldus in 1875 getuigde is ook heden nog van dezelfde kracht. Want steeds zal van Gils het voorbeeld blijven van een groot man, die moedig op de bres wist te staan in den strijd tot behoud van de rechten van de Kerk. Op 10 Juni a.s. zal het honderd jaar geleden zijn dat Antonius van Gils, eerste president van het Bossche Seminarie, te Nieuw-Herlaar over leed, in den ouderdom van bijna 76 jaar. Tilburg maakt zich op om dezen dag plechtig te herdenken. Zoo zal aan het huis, ter plaatse waar hij geboren is, in de Nieuwlandstraat, Mgr. Diepen een gedenksteen onthullen. Wij willen in verband hiermede eenige data uit het leven van deze militante figuur laten volgen. Van Gils leefde in een woeligen tijd. Hij on dervond van twee zijden den strijd dien de Staat tegen de Kerk voerde. Daarom is het bui tengewoon merkwaardig wat wij lezen in het voorwoord, dat bovengenoemde Jezuiet zijn boek meegaf. Pater Allard schreef dit in 1875, den tijd dat in Duitschland de cultuurstrijd woedde. Hij zegt dan: ,,'k Durf zelfs beweren dat de levensbeschrij ving van Antonius van Gils niet zonder eigen aardige actualiteit is. Heden, nu we daaglijks vernemen van de felle kerkvervolging, woedend in de overrhijnsche landen, heden verdient hy, die zoo moedig voor diezelfde Kerk geleden en zoo manhaftig voor haar gestreden heeft, aller aandacht en oplettendheid. Hij is onze Duitsche broederen voorgegaan. Ook van Gils, hoeveel eerbied hij anders koesterde voor het staatsgezag, onderwierp zich niet en kon zich niet onderwerpen aan de „Meiwetten" zij ner dagen; ook hjj boog niet en mocht de knie niet buigen voor een zoogenaamden kerkvoogd, die slechts ren Cezar hulde en trouw had ge zworen; ook hij, even moedig als de Posensche priesters van onzen tijd, weigerde den pauselij ken delegaat te noemen, die, tijdens de gevan genschap van den vicaris Antonius van Alphen, door zijne bemiddeling en tusschenkomst het bisdom bestuurde, ook hij eindelijk heeft kerker en ballingschap moeten verduren om wille der gerechtigheid en ter verdediging van de rechten der H. Kerk." Inderdaad is dit leven „van een eigenaardige actualiteit"! Antonius van Gils werd geboren te Tilburg op 29 Juli 1758. Zijn ouders waren Jan van Gils en Johanna Bruers, die in 't geheel zes kinde ren gehad hebben. Toen hij dertien of veertien jaar was sprak hij den vasten wensch uit om priester te worden, en daar de Katholieken in Nederland nog steeds onder het juk der gereformeerde Staatskerk leefden, moest van Gils om zijn studie te kun nen beginnen, opleiding buitenslands zoeken. Hij koos de z.g. Buitenschool te Turnhout, waar veel Nederlanders studeerden. Hier reeds bleek hij een uitstekend studie hoofd te hebben: steeds was hij in alle klas sen de eerste. Na deze school afgeloopen te hebben ging hij college volgen aan de Univer siteit te Leuven. En hier werd hij op 10 Augus tus 1779 tot Primus uitgeroepen Dit was de hoogste onderscheiding, welke aan de Alma Mater te behalen viel, en zij werd op bijzondere wijze gevierd. Als men leest van den grooten luister, het kanongebulder, de feestelijke rond gangen, enz. die er mee gepaard gingen, als men ziet dat van Gils op zijn reis naar Tilburg te Tongerloo, te Geel en te Turnhout wederom duchtig gevierd werd; en als men tenslotte hoort, dat de Heer van Tilburg (de protestant- sche graaf van Hogendorp) den primus aan de grenzen van zijn gebied kwam verwelkomen, dan kan men begrijpen, dat de naam „Primus" van Gils inderdaad een eere-titel is, en dat het „Primus" het in de omgangstaal van het „An tonius" heeft gewonnen. Het jaar na deze onderscheiding, in 1780, van Gils was toen 22 jaar oud, werd hij reeds tot lector in de wijsbegeerte benoemd aan het Pauscollege te Leuven. Tot zijn collega's hier hoorde ook de bekende Maastrichtenaar P. H. Minckelers, de uitvinder van het gas. 14 uni 1783 werd van Gils priester gewijd door den Antwerpschen bisschop Jacobus Wellens. Twee jaar later promoveerde hij als licentiaat in de Godgeleerdheid. Er stond hem thans een schoone toekomst als hoogleeraar open. Maar nu drong ook in België het Jozef isme door. Jozef II stelde den vorst boven den Paus, wil de den kerkdijken eeredienst volgens eigen op vattingen hervormen, de opleiding der priesters tot zich trekken, enz. Hij hief verschillende kloosterorden op, stichtte zelf nieuwe bisdom men, kortom, gedroeg zich een beetje heel erg of de Kerk van hem was. In 1786 richtte hij zelfs een seminarie op binnen de muren van Leuven, waar allen, die zich voorbereidden op het priesterschap, hun opleiding moesten ont vangen. Men bood zelfs van Gils een leerstoel aan deze nieuwe opleidingsschool aan! Maar deze besloot „de stad der wetenschappelijke ver warring te verlaten om zich aan de verpestende atmosfeer te onttrekken", zooals Allard zegt. Van Gils is dan eenigen tijd werkzaam te Eindhoven en te Den Bosch, om na de omwen teling weer naar België terug te keeren. Na ze ven maanden tijds viel Leuven echter weer in handen van de Oostenrijkers, en van Gils, met nog vijf anderen, werd als gijzelaar gevangen gezet. Deze opsluiting duurde gelukkig niet lang en weldra kon van Gils zijn taak als hoogleeraar weer aanvangenom dan weer overvallen te worden door de Fransche Revolutie. Vele pries ters zijn in dezen verschrikkelijken tijd gevan gen genomen en gedeporteerd; van Gils weet, met twee vrienden, ternauwernood aan dit lot te ontkomen. Zij vluchtten in 't geheim naar Nederland. Hier begint dan het werk van Van Gils, dat zoo rijke vruchten voor Katholiek Ne-, derland, en Katholiek Brabant in het bijzon der, heeft afgeworpen. Het meest bekend zal van Gils wel blijven om zijn onvermoeide pogingen hier een eigen se minarie op te richten. Dank zij zijn ijver is men tenslotte daarin geslaagd. Het werd on dergebracht in het kasteeltje Nieuw-Herlaar of Halder, onder St. Michiels-Gestel gelegen, toe- behoorend aan de douairière van Boustetten. Ontzettend veel inzicht, tact en standvastig heid is er van Van Gils gevergd, (die de eerste president werd en dit zijn geheele leven is ge bleven) in het besturen van deze priester-kweek school. Vooral ook strijd met de pen heeft hij moeten voeren. Daarbij was hij tegelijkertijd pre sident, professor (bij het onderwijs stond hem alleen de bekwame en geleerde Gaspar Moser ter zijde), en procurator. Het is niet mogelijk in het kort uiteen te zetten wat al moeilijkheden er te overwinnen zün geweest in den strüd tegen Napoleon en zün broer, koning Lodewük Napoleon. Wie iets weet van de Kerkelüke Geschiedenis uit die da gen kan het zich voorstellen. Van Gils is er zelfs voor in ballingschap moeten gaan (in Düon in Frankrük), waaruit hü eerst na den val van Napoleon terugkeerde. Later, onder Koning Willem I, werd het er niet beter op. Deze volgde het Jozefistlsche voorbeeld en stichtte een regeerings-seminarie, het Collegium philosophicum. Het seminarie te Herlaar zag zün poorten vanwege den Staat tü- delük verzegeld. Tusschen al deze beslommeringen door heeft Primus van Gils nog kans gezien zün aandacht aan de studie te besteden, terwül hü ook op ander gebied zich te weer steld. We noemen hier zün bekampen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, tegen welke vereeniging hü en Le Sage ten Broek als eersten hebben gewaarschuwd. Van zün geschriften is wel het meest beken de dat, wat over de kerkelüke geschiedenis van Brabant handelt: het „Katholyk Meyerysch Memorieboek", verschenen in 1819. De laatste jaren van zün leven is Van Gils geestelük invalide geweest. Hü had zün krach ten waarlijk in den Goeden Strüd verbruikt 10 Juni 1834 overleed hü, vüf en zeventig jaar oud. Ofschoon Van Gils steeds als een voorman op de bres heeft gestaan, is hü steeds de beschei denheid zelve gebleven, getrouw aan zün wa penspreuk: „Non nobis, Domine" (Niet aan ons, Heer). Als kenschetsing van het karakter van den vromen en geleerden priester kunnen we niet beter doet dan het woord te laten aan pater H. J. Allard S.J., zün biograaf, die schreef: ,»Van Gils was een man, in alles getrouw aan God en geweten, getrouw inzonderheid, en dat in de moeilükste tüdsgewrichten, aan zün pries terlijk karakter. Hü bood weerstand aan de ver lokkingen van Jozef II en zijne staatsvergoders; hij verbleekte niet voor 't ruw geweld der Fran sche omwenteling en haar bloeddorst; hü bleef onbuigzaam tegenover 't kerkelük despotisme van Napoleon en züne handlangers; hü poogde naar best vermogen de heillooze maatregelen te verijdelen van koning Willem I, toen die wel- meenende Vorst, door de „onverbeterlüken" ver schalkt en op 't dwaalspoor gebracht, in 't Col legium philosophicum een evenbeeld herschiep van 't Jozefistisch Algemeen Seminarie." Binnen eenige weken zal leven en dood van dezen grooten Tilburger, strijder voor de rechten der Nederlandsche kerkprovincie, worden her dacht. Laten we het niet een eenvoudig me mento doen zün. Want het overdenken waard zü'n de woorden, zestig jaar geleden geschreven: Dat zün leven van een eigenaardige actualiteit is. „Heden (1875), nu we daaglüks vernemen van de felle kerkvervolging, woedend in de over- rhünsche landen, heden verdient hü, die zoo moedig voor diezelfde Kerk geleden en zoo man haftig voor haar heeft gestreden, aller aandacht en oplettendheid."! K. JANSON BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 19 Mei: Simaloer, n. Havre. Vertrokken, 19 Mei: Iwar, s. Methtl; Flandna (Zweed), s. Gothenburg; Astarte, s. Bremen: Bowling, s. Leith; Gateshead, s. Newcastle; Her cules, s. Hamburg; Hodder, s. Goole; Vecht stroom, s. Huil. AMSTERDAM, aangekomen 19 Mei: Simaloer. Havre, ledig, Sumatrakade, Mi). Nederland. KON. PAKETV. MIJ. BARENTSZ, 16 Mel van Tamatave n. Lorenzo Marques. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN BINTANG, 16 Mei van Macassar n. Calcutta. KON. HOLL. LLOYD ZAANLAND, thulshrels. 18 Mei van Rlo de Janeiro. WATERLAND, 17 Mel van Amst. te Bremen. KON. NED. STOOMB. MIJ. AMAZONE, 18 Mei van R'dam naar Midd. Zee. CRYNSSEN, 18 Mei van Amst. te Barbados. EUTERPE, 18 Mei Van Borndeaux n. La Pa- lice. GANYMEDES, 18 Mei van Bourgas n. Varna. HEBE, 18 Mel van Vigo n. Corcubion. MARS, 18 Mel van Tarragona n. Torrevieja. ORANJE NASSAU, thuisreis, 18 Mei n.m. 9 U. te Havre, wordt 20 Mei v.m. tusschen 1011 te Amst. verw. ORPHEUS, 18 Mei van Aarhuus n. Amst. RHEA, 18 Mei van Tarragona te San Carlos. STELLA, Tanger n. Algiers, pass. 18 Mei Gi braltar. TIBERIUS, Valencia n. Amst., pass. 19 Met v.m. 2 u. 5 Wight. TRITON, 19 Mei van Amst. te R'dam. PLYSEES, 18 Mei van Samos n. Izmir. VESTA, 18 Mei van Faro n. Barcelona. VULGANUS, 18 Mel van Valencia n. R'dam. MIJ. NEDERLAND. POELAU ROEBIAH, thuisreis, 18 Mei van Genua. TABIAN, thulsheis. 18 Mel van Genua. KON. PAKETV. MIJ. LE MAIRE, 17 Mei van Mahe n. Singapore. HALCYON LIJN STAD DORDRECHT, Melilla n. R'dam, pass. 18 Mei Gibraltar. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN NIEUWKERK. 19 Mei v. m. 8 u. van Dover n. Antwerpen. NIJKERK, 19 Mei van Hamburg n. Amst. HOLLAND-AMERIKA LIJN STATENDAM, 18 Mel van New-York n. R'dam. VOLENDAM, 19 Mei van R'dam n. New-York. ROTT. LLOYD BALOERAN, uitreis, 18 Mel van Marseille. MIJ. OCEAAN STENTOR, 19 Mei van Batavia n. Amst. HALCYON LIJN STAD ZWOLLE, 19 Mei van Gefle te Vlaar- dingen. rotterdam-z.-amerika lijn ALCYONE, 19 Mei van B.-Alres te R'dam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3