wm5 .wm VI fipisr"B Een gehaakt rood hoedje voor jonge Voor den zomer Costiimmrok voor slanke fiËnren over inazle Er zijn maar heel weinig Europeanen, die zich van de zeden en levensge woonten der bewoners van China en Japan een juiste voorstelling kunnen vor- hien. Men leest er zooveel uiteenloopende Vaak elkaar tegensprekende beschrij vingen °ver, die dan voor het meerendeel ook we1 'h tien of twintig jaar oud zijn, en op de tegenwoordige toestanden niet meer van toepassing. De een stelt zich de Japanners °f Chineezen al te modern-Westersch en beschaafd voor. een ander krijgt nog 'n visioen van véél staarten en lampionnetjes, dat óók al niet geheel met de werkelijkheid *n overeenstemming is. Het is trouwens niet mogelijk om te zeg- Een: zóó zijn de Chineezen of zóó zijn de Japanners. Bijna alles hangt af van de niaatschappelijke klasse, die men op her °og heeft. De hoogste standen zijn groo- tendeels nog zeer conservatief; de betere middenstand neemt het gretigst moderne begrippen aan, terwijl het eenvoudige volk Weer conservatief is, al ontleent het aan de Westersche „beschaving" graag de be lachelijkste en wansmakelijkste uiterlijk heden. China is daarbij zóó uitgestrekt, beeft zulke onafzienbare „binnenlanden", dat er een hemelsbreed verschil bestaat tusschen den graad van beschaving b.v. Van de bewoners van Peiping en die van 't. Verre Westen. De jonge vrouwen uit de wereldsteden van Oost-China staan in levensopvatting en levenswijze niet ver meer van ons af; ze fcijn velen onzer zelfs voorbij wat ontwikke ling aangaat. Zij studeeren aan de uni versiteit, vervullen verantwoordelijke be trekkingen, leven zelfstandig, reizen, en huwen slechts met een echtgenoot van haar eigen keuze. Ook volgen zij de Wes tersche mode, die zij met veel smaak weten dan te passen bij de speciale eischen van haar type en lichaamsbouw. De vrouwen van het platteland of uit de kleine steden dieper naar het Westen, boerinnen en arbeidersvrouwen, zijn nau welijks met haar te vergelijken. Wel drup- Pelt ook hier de Europeesche beschaving langzaam door, maar toch zijn er de be grippen, gewoonten en gebruiken nog vrij wel wat ze reeds eeuwen en eeuwen wa ren. Van blanken moet men hier weinig of niets hebben. De vrouwen, vooral de oudere generaties, gelooven dat de „vreemde dui vels" ongeluk aanbrengen; het is raadzaam, niet met ze te praten en zelfs te zorgen, hun niet onder de oogen te komen. Heel het leven der eenvoudige volksklasse Wordt hier trouwens nog beheerscht door vrees voor draken en booze geesten. Breekt er een besmettelijke ziekte uit, dan is niet het drinken van ongekookt water of het Verorberen van huisdieren die „vanzelf" gestorven zijn, de oorzaak neen, de ziek- teduivels hebben ze over de bevolking ge bracht. Treedt de rivier buiten haar oevers, dan is de Rivierdraak vertoornd; verwoest een geweldige brand een geheel dorp of 'n halve stad, dan heeft de Vuurdraak hierin de hand. Een brand blusschen, of de goe deren der slachtoffers helpen redden, is 't onverstandigste wat men doen kan: be looft men zóó den Draak van zijn prooi, dan zal hij zich heel zeker wreken en een Volgende maal het huis verwoesten van Wie hem zoo roekeloos tartte! In de streken waar de oude gewoonten hog in zwang zijn, wordt nog steeds het huwelijk van jongelieden door de weder- zijdsche ouders bedisseld; vaak hebben de jongeman en het meisje elkaar vóór den huwelijksdag niet eens gezien. De meisjes trouwen vaak al met vijftien, zestien Jaar; de jonge mannen zijn niet heel veel ou der. Het jonge paar gaat een allesbehalve romantische of idyllische toekomst tege- hioet. Het vestigt zich niet zelfstandig in oen eigen hutje od de hei. doch de jonge bruidegom blijft met zijn vrouw en later hiet zijn kinderen bij zijn vader inwonen, Zoolang deze leeft. Is zijn grootvader nog in leven, zoodat deze het hoofd der familie is. dan woont hij mét zijn eigen gezin, zijn ouders, ooms en tantes bij dezen in. Hij is dit familiehoofd onbeperkte gehoorzaam heid en onderdanigheid verschuldigd, heeft Weinig of niets over zijn eigen gezinsaan- Selegenheden te zeggen en blijft als 't ware onmondig, zoolang de oudere man in Je- ven is. Enfin, ook bij ons in Holland ken- hen wij wel van die „Chineesche" ouders. De jonge vrouw krijgt het al niet pret tiger. Zij is de onbetaalde dienstbode van haar schoonmoeder, wier huiswerk zij moet doen en naar wier bevelen zij zich heeft te schikken. Zij heeft haar baby's te ver- Zorgen en haar kinderen op te voeden zoo ais schoonmama dit nuttig en wenschelijk oordeelt. Een schoondochter is een nuttige huisgenoote, meer niet. Zijn de dochters Van een gezin alle het huis uit om haar echtgenoot te volgen en zóó voorgoed deel hit te maken van diens familie, dan ge beurt het niet zelden, dat de moeder, die Vindt dat zij wel weer eens wat meer hulp hon gebruiken, voor haar zoon 'n vrouw zoekt, onverschillig of die iets voor trouwen Voelt of niet! Er wordt natuurlijk in de eerste plaats op gelet of de toekomstige bruid sterk, handig en huishoudelijk is en °f ze een inschikkelijk, zachtzinnig humeur beeft! Dat haar huwelijkspad, in een huis hiet een schoonmoeder wier ondergeschikte ze is, en met soms talrijke oudere schoon zusters, niet bepaald over rozen gaat, te hieer waar haar echtgenoot eigenlijk óók niets heeft in te brengen, laat zich be grijpen! De dagtaak der Chineesche vrouw uit het Volk is simpel en eentonig. Van meer ver fijnde zindelijkheid heeft ze niet veel be- Erip en het huiswerk bepaalt zich gewoon lijk tot wat manoeuvreeren met den bezem Ee maaltijden die zij moet toebereiden, zijn Uiterst eenvoudig. Enkele malea daags kookt ze op haar houtskoolvuurtje de rijst, waarbij meestal wat groente of witte kool wordt gegeten. De begeleidende drank is thee, maar de armen drinken ook vaak 'n kom water bij het eten. Alle kleeren voor de huisgenooten naait de vrouw zelf; ook maakt zij de zwart sa tijnen pantoffels, die meestal, tot zelfs de onderkant der zolen, met fijn, zeldzaam- kunstzinnig borduurwerk versierd zijn. In het binnenland stelt zij ook nog zeer veel prijs op kleine, ingesnoerde voetjes; hoewel de regeering reeds jaren geleden deze verminking verboden heeft, trekt men zich daar in de verre provincies niet veel van aan. Het onzinnige gebruik is al van zeer ouden datum: een keizerin begon er het eerst mee en noemde haar mismaakte voetjes „gouden leliën". Sedert dien gelden die onbruikbare stompjes van tien, twaalf centimeter lengte niet alleen voor mooi, maar ook voor „deftig": een teelcen, dat men tenminste niet tot de allerlaagste koelie-klasse behoort. Vrouwen met zulke voetjes vinden veel gemakkelijker een ge- schikten echtgenoot. Daar ze zich bijna niet verplaatsen kunnen, deugen ze ech ter slechts voor werk binnenshuis. Boeren, die hun dochters op het veld willen ge bruiken, laten daarom vaak hun voeten normaal uitgroeien. Groote voeten blijven echter een soort schande en een zeer ont sierende lichaamsfout! S. A. T. Ik bedoel niet de watertransfers of ge wone plakplaatjes door kinderen ge bruikt, doch de echte Engelsche water- tranfers. In principe zijn ze weinig .ver schillend, alleen wat de uitvoering betreft. De voorbeelden uit de mappen Engelsche water-transfers, verkrijgbaar in huisvlijt- winkels, groote bazars en boekwinkels, zijn zoo buitengewoon mooi. De vruchten, bloemen, beesten of wat U maar wilt zijn prachtig van kleur en zoo natuurgetrouw nagebootst, dat het een weelde voor de oogen beteekent. Dat er nog heel andere mogelijkheden zijn dan uw kinderen er mee te laten wer ken en versieren, toonen wij U gaarne ln de volgende regels. Wanneer U niets van schilderen of teekenen afweet is dit de versieringsmogelijkheid voor U, die uiterst voldoet. Om te beginnen kunt U deze mappen met 50 a 60 voorbeelden, groote en kleinere, in verschillende series verkrijgen, ongeveer a 40 ct„ b.v. een map waarin uitsluitend wilde beesten en huisdieren, een volgende: vogels, vlinders en fruit, weer een volgen de: vogels, vlinders en bloemen. Bloemen, bouquetten, takjes en vazen, enz. enz. U kunt b.v. zelf een echt Engelsch logeer kamertje of slaapkamer inrichten en de transfers zijn U behulpzaam bij het versie ren. Voor een toilettafel nemen we een langwerpig mooi gaaf keukentafeltje, glad en niet al te goedkoop. We behandelen dit tafeltje, zooals we reeds eerder beschreven, door er een niervorm in te brengen; we zagen daarvoor in 't midden van voren een ronden vorm uit den uitstekenden rand en laten alle hoeken rondloopen zooals op de teekening te zien is. U kunt zoo'n tafeltje mooi gladschilderen met een dof boven blad. U kiest geschikte cretonne voor het omhulsel of taf zij de, hetgeen ook al heel voordeelig te verkrijgen is; een kanten val komt voor afwerking of een ruche van de zelfde stof. U kunt den rand er in ruimte om heen maken, door een smal bandje door den bovenzoom te rijgen, doch men kan ook een schuifroede met ringen om het ta feltje maken of bij het niervorm taf eitje 'n meeloopende gordijnrail. Wanneer U een vierkant tafeltje heeft, kunt U de hoeken van het bovenblad ver sieren met een bouquetje van de mooiste rozen of andere bloemen. U begint met het motief, dat U op de hoeken wenscht, uit de map te knippen, zoo dicht mogelijk om het motief. U zet nu een schoteltje lauw of warm water klaar en legt het transfer met den ongegomden onbedrukten kant op het wa ter. U legt het er luchtig op. Het transfer zal even omkrullen en daarna plat op het De mode brengt naast zeer gekleede en romantische costumes ook 'n groote coliectie sportpakjes voor de vrou welijke jeugd. Want laten wij er bij zeggen, dat oudere dames het sportieve genre heel zelden goed staat. Een typische bijzonder heid van deze mode is, dat we bij lichte mantelpakjes bij voorkeur donkere blouses dragen. Onze teekening toont hiervan een aardig voorbeeld. Het rokje is gemaakt van effen en het jasje van gestreept grof wit linnen, terwijl de blouse van donkerblauw katoen of linnen is gemaakt en versierd met 'n witten strik. Het losse ongetailleer de jasje is gegarneerd met een dwarse bies. Het patroon is verkrijgbaar in de ma ten 40, 42 en 44. Fig. 809 is een gebloemd piqué jurkje voor meisjes van ongeveer zeven jaar. De revers zijn van wit piqué en worden ver sierd met een donker biesje. Ook op 't wij de rokje zien we twee biezen. We hebben voor art jurkje maar 1.75 M. stof noodig van 80 c.M. breed. Het leuke pakje voor onzen zesjarigen boy kan gemaakt worden van blauw of bruin linnen. Het voorstuk van het jasje loopt breed over de schouders, sluit van voren met een platte plooi en is afgewerkt met een witten kraag met strikje. Benoodigde stof 1.60 M. van 14Ó c.M. br. POLA „Van alle op deze bladzijde voorkomende genummerde modellen, die aan het mode-album „Zomerpracht" ontleend zijn, kunnen bij het Patronenkantoor „Panora", Nassauplein 1, Haarlem, patronen besteld worden tegen den prijs van 50 ets. voor complets, 35 ets. voor mantels en japonnen, en 20 ets. voor rokken, kleine avondjasjes en kinderkleeding. Voor toezending per post, ook bij bestelling aan de agenten, 10 ets. extra. Het fraai uitgevoerde album zelf, 160 modellen bevattend, is aan hetzelfde adres tegen den prijs van 50 ets. verkrijg baar. water blijven liggen. Na een paar minuten nu ziet U dat aan de gomzijde (den bo venkant waarop het gekleurde motief voor komt) miniatuur-blaasjes komen. Nu neemt U het papier van het water en legt het transfer met den gomkant op dat gedeelte van uw tafel, wat in aanmerking komt vóór de versiering. U legt het goed vlak en dept 'n poosje met een zachten drogen doek over het ge heel. Wanneer U dit een poosje gedaan hebt, haalt U het papier van links naar rechts er af en uw gekleurden bouquet staat er in al haar frischheid op. Wanneer er een velletje van de verf nog opgelicht is, drukt U het zachtjes aan en laat het goed drogen. Later wordt een glazen plaat gelegd op den bovenkant van de tafel, een plaat wel ke U op maat heeft laten snijden. Den voet der staande lampjes kan men met een bloemmotief beplakken, doch wel speciaal de papieren kapjes. Alles wordt ge daan op dezelfde manier als beschreven, doch wanneer het transfer goed inge droogd is, krijgen alle artikelen welke er mee versierd zijn en niet afgedekt met glas zooals uw tafel, een laagje blanke vernis. Alle voorwerpen kunnen nu afgesponsd worden zooveel U maar wilt. Schuiers en toiletspiegels worden met 'n bloemmotief versierd. U koopt een eenvou dig wit stelletje, beplakt dit, een lakje er over en U heeft een kostbaar stelletje. Al lerlei aardige houten doosjes kunnen we versieren en wilt U daarvoor liever iets an ders dan bloemen, dan is er een prachtige collectie vlinders waaruit U keus kunt ma ken. De mogelijkheden met transfers zijn onbegrensd, want ook het ledikant in uw Engelsche kamer en het nachtkastje kun nen er door verfraaid worden. Werkelijk, wanneer U er eenmaal mee gaat werken zult U zien, wat er mee te bereiken is en met hoe weinig moeite en kosten U 'n idee van zeer fraai schilderwerk krijgt. ANEMOON - W- MM M. Genomen maten: taillew. 72 c.M., heupw. 104 c.M., lengte 85 c.M. Be- noodigd: 1.85 M. stof van 1.10 M. breedte, 75 c.M. tailleband. 1 M. boorlint, 3 haakjes en oogjes, 4 drukknoopjes. Ge teekent het patroon op de aangegeven maten, waarna ge het op de vaste lijnen uitknipt en het patroon op de stof legt. Onderaan wordt een 5 c.M. breede zoom en verder een 2 c.M. breede naad bijgeknipt. De plooien worden met een dubbele rijg draad even afgeregen, zoodat ze ook aan den anderen kant aangegeven zijn. Hierna kunt ge de beide plooien inrijgen, waardoor het op de teekening aangegeven gearceer de gedeelte wegvalt. In de linkerplooi knipt ge een 16 c.M. lang splitje in, waarna ge $y-r>v -li hier langs een inslag rijgt en het met boor lint afwerkt, dat aan beide kanten tegen- gezoomd wordt. Vervolgens worden de zij naden gestikt. Aan den tailleband wordt aan weerskanten een zoompje ingemaakt, waarna ge, om en om, de haakjes en oogjes aanzet. De rok wordt op den tailleband ge regen; beginnen bij het split. Hierdoor schiet, aan den anderen kant bij de plooi, een stukje over, dat ge later overhands tegen elkaar innaait. Wanneer de taille band is ingeregen, moeten de plooien pre cies tegen elkaar sluiten. De rafels van den rok worden door middel van het boorlint, dat aan beide kanten op den tailleband ge stikt wordt, afgewerkt. De plooien stikt ge ln aan beide kanten, tot op een lengte van 35 c.M. Aan den onderkant wordt de zoom op lengte ingeregen en ingezoomd. Bij dik- Kere stoffen is het beter den zoom met den flanelsteek af te werken. De geheele rok wordt op den verkeerden kant met een vochtigen doek en een goed warm ijzer op geperst, vooral de plooien, waarna ge aan het splitje de 4 drukknoopjes zet. DINY Dit hoedje wordt gehaakt met vier- draads wol, in gewone vaste steken, waarbij men telkens beide lussen opneemt. Met een draadje afstekende wol maakt men 'n teekentje bij het begin der toeren. Men begint met 4 losse st. tot 'n ringe tje samengevoegd. In dit ringetje haakt, men, voor den lsten toer, 8 vaste st. 2e toer: in eiken st. haakt men 2 st. 3e toer: om den anderen steek 1 st. meerderen. 4e en 5e toer: in eiken 3den steek 1 st meerderen. 6e toer: in eiken 5den steek 1 st. meer deren. 7e toer: in eiken 7den steek 1 st. meer deren. 8e toer: zonder meerderen. 9e toer: in eiken 8sten steek 1 st. meer deren. 10e toer: zonder meerderen. 11e toer: in eiken lOden steek 1 st. meer deren. 12e toer: zonder meerderen. 13e en 14e toer: in eiken 12den steek 1 st. meerderen. 15 en 16e toer: in eiken 15den steek 1 st meerderen. 17e toer: zonder meerderen. 18e en 19e toer: in eiken 18den steek 1 st meerderen. 20e toer: in eiken 19den st. 1 st. meer deren. 21e toer: zonder meerderen. 22e toer: in eiken 20sten steek 1 st. meer deren. 23e toer: zonder meerderen. 24e toer: in eiken 20sten steek 1 st. meer deren. Hiermee is de bol klaar. Men meet den omtrek om te zien of die uitgerekt om het hoofd past. Zoo noodig kan men dan den omtrek nog iets grooter maken, ofwel klei ner houden. st. in eiken st. tot er nog 20 st. van den toer overblijven; 4 halve vaste st.; om- keeren. 7e toer: terughaken, zonder meerderen tot het begin van den toer. 8e toer: zonder meerderen. Is de naad voor het hoofd goed, dan haakt men nog 15 toeren zonder meerde ren, waarna men aan den rand begint al dus: le toer: in eiken 8sten steek 1 st. meer deren. 2e en 3e toer: zonder meerderen. 4e toer: in eiken 9den st. 1 st. meerderen. 5e toer: zonder meerderen tot de laatste 4 st. Dan haakt men 4 halve vaste st. en men keert het werk om. Men haakt nu terug, dus aan den linkerkant van den hoedenbol aldus: 6e toer: 4 halve vaste st. Verder 1 vaste 9e toer: in eiken 12den steek 1 st. meer- Van de oudste tijden af dragen wij vrou wen al sieraden. Wij herinneren ons de oorringen, enkelringen en zelfs neusringen. Gelukkig behooren deze laat ste niet meer tot de nouveauté's en bepa len wij ons alleen maar tot halskettingen, armbanden, vingerringen en broches. Een enkele maal zelfs gebruiken wij voor de sluiting van onze ceintuur een gesp, hetzij gesmeed of met steenen bezet. Het is prettig, dat wij in de etalages ook smaakvolle sieraden zien, die belang rijk goedkooper zijn dan vroeger het geval was. Dit komt, doordat wij minder edele metalen en edelsteenen dragen dan voor heen. Smeedwerk, kralen, en zelfs koordjes worden tot sierlijke halskettingen of arm banden ontworpen. Wij zijn ook kieskeuri ger geworden wat betreft het dragen onzer versierselen bij japon of blouse. Zoo is het aan te bevelen bij een japon met hoog gesloten hals geen ketting te dra gen, of bij een blouse met kleurige hals afwerking een snoer in effen tint te kiezen. Ook onze vingerringen kunnen wij niet bij ieder toilet dragen, daar de kleur hierbij een groote rol speelt. Het is verheugend te kunnen constatee- ren, dat vele vrouwen dit zelf inzien en dat wij zelfs bij zeer eenvoudige menschen een zekeren smaak aantreffen. Het is niet meer noodig, om alles haarfijn uit te leggen wat de vrouw wel en niet kan dragen; zij kan het tegenwoordig zelf kiezen, en be grijpen, dat bij een gebloemd of druk pa troon weinig sieraden goed staan. deren tot de laatste 4 st. 4 halve vaste st. 10e en 11e toer: als de 6e en 7e toer. 12e toer: zonder meerderen. 13e toer: in eiken 16 st. 1 st. meerderen. 14e, 15e en 16e toer: als de 5e, 6e en 7e toer. 17e toer: zonder meerderen. Van den 13den tot en met den 17den toer: 2 keer herhalen. Den laatsten toer haakt men om 'n laiton heen om den rand stevig heid te geven. Men heeft daarvoor onge veer 75 c.M. laiton noodig. Het hoedje wordt dan, onder 'n voch tigen doek, gestreken. Men slaat den rand ervan om, zooals hij het beste staat en naait den smallen rand aan den achter kant vast. DORA UIT DE KEUKEN Nu we volop in de spinazie zitten en vele huisvrouwen om dezen tijd dik wijls tot deze gezonde groente haar toevlucht moeten nemen, geven we nog eens 'n paar verschillende recepten voor de bereiding van spinazie. Spinazie met spek. Bij 2 pond spinazie rekent men 1)4 ons doorregen rookspek, 4 lepels bloem, wat nootmuscaat en paneer meel. De spinazie wordt uitgezocht, goed ge- wasschen en, zonder water of zout, opgezet om gaar te stoven. Daarna laat men ze uitlekken op 'n vergiet. Het spek wordt in kleine dobbelsteentjes gesneden; men legt ze in kokend water, haalt ze daar na één minuut weer uit en laat ze uitlekken in een zeef. Dan laat men het spek vlug bruin bakken, haalt de dob belsteentjes uit het vet en houdt van dat vet een paar lepels apart. In het overige vet fruit men de bloem lichtbruin, vermengt dan de spinazie en het uitgebakken spek ermee, kruidt het mengsel met nootmus caat, en, zoo noodig, met zout en doet alles over in een vuurvasten schotel. Men strooit daar paneermeel over, giet het overgehou den spekvet erover heen en laat er in 'n flink heeten oven vlug een bruin korstje op komen. Magere spinaziesoep. Bij l'A L. water neemt men hiervoor: 1 pond spinazie, 60 gram boter, 60 gram bloem, 1 eierdooier, 4 eetlepels melk, 2 uitjes, 5 gram zout en dobbelsteentjes gefruit brood. De spinazie wordt zorgvuldig uitgezocht en gewasschen, waarna men ze op een ver giet laat uitlekken en fijnhakt. De uien worden zeer fijn gesnipperd. Men verwarmt de boter tot al het schuim is weggetrokken, roert daar dan de uien doorheen en de bloem, tot alles lichtbruin is. Dan voegt men daar de spinazie en het zout bij en roert telkens in het mengsel tot alies een gelijkmatig geheel is gewor den.. Men voegt daar de melk bij en het water en men laat alles nog 15 a 20 mi nuten zachtjes koken. De eierdooier klopt men in de soepter- rien met een weinig je zout en voegt daar langzamerhand de soep bij. Men presenteert ze met dobbelsteentjes of soldaatjes van gefruit brood. Spinazieresten met macaroni. Voor 4 personen rekent men ongeveer 125 gram macaroni, y» ons boter, 2 lepels geraspte kaas. 5 gram zout en paneermeel. Men spoeit de macaroni op een zeef of vergiet af met koud water en kookt Ze gaar in 3/4 liter water en 5 gram zout. Dan hakt men de macaroni, met een lepel, in stukjes. In een vuurvasten schotel smelt men nu ongeveer de helft van de boter, mengt daar luchtig de helft van de macaroni doorheen, strooit er 1 eetlepel geraspte kaas over en legt hierop de overgeschoten spinazie. Hierop komt de tweede helft van de macaroni, die men weer bestrooit met 1 lepel geraspte kaas. Ten slotte strooit men er 'n dun laagje paneermeel over en verdeelt hierop de overgebleven boter in kleine stukjes. In 'n goed warmen oven laat men dan vlug een bruin korstje op h§t gerecht ko men. ADRIANA KNUIST—POLLEPEL Een arts, die voor de missie in het zieken huis te Malaita, op de Salomous-eilanden, werkzaam is, heeft als zijn bevindingen mede gedeeld, dat de bewoners van deze eilanden nimmer blindedarmontsteking hebben. Kanker komt slechts zeer zelden voor. Hij schrijft dit verschijnsel toe aan de leefwijze van de eiland bewoners. Het meeste hebben zij wel heelkundige be handeling noodig. Een vrouw, die na een am putatie een nieuw been had gekregen, werd zoo benijd, dat een man, die sedert zijn jeugd een ziek been had, verzocht dit te willen ampu- teeren en hem een nieuw te verschaffen. Het meerendeel van de werkzaamheden voor den dokter bestaan uit een genezen van de voor komende tropische ziekten, het zetten van beenen en armen van personen, die uit de cocospalmen zijn gevallen en het genezen van verwondingen, opgeloopen door vallende cocos- nooten. DIE VROUW JEW I I HUSHOtUDING i V l''A Waar blindedarmontsteking niet bestaat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7