„Oesterreich über alles!" r Een romantische geschiedenis Het nieuws van heden Examens in aantocht TWEE JAREN REGEERING DOLLFUSS WATERSNOOD IN CHILI Vliegtuigmotoren DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling WOENSDAG 23 MEI 1934 Avondblad Vaderlandsliefde en godsdienst Dollfuss Japans Chlna-politiek DrSchmitz Ariosji keert naar zijn post terug Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii| mi De Paus naar Castel Gandolfo Amy Johnson's record verbeterd Met 4Y2 dag DE BRANDCATASTROFE CHICAGO Blik op de stallen van het abattoir van Chicago, die in den nacht van Zaterdag en Zondag door brand vernield werden. Ook heele goederentreinen met vee brandden uit GOUD AAN BOORD? Het Italiaansche schip „Artiglio' op zoek naar het tvrak der „Tubantia" Gewaagde poging HET MARCHEERENDE DUITSCHLAND Avontuurlijke tocht De straten van Trier waren met Pinksteren vol demonstreerende en toeschouwende Duitschers. Het gold een betooging voor den terugkeer van het Saargebied naar Duitschland. Vice-kanselier Von Papen voerde het woord Een veiligheidspact? Russisch voorstel HET GETEISTERDE CHICAGO Engeland blijft ze aan de Duitschers leveren Valsche bankbiljetten De volksstemming in het Saargebied DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het nieuwe bewind in Letland Geen dictatuur, verklaart premier Ulmanis Een motie van de federatie van V olkenbondsvereenigingen Het werk neergelegd Petroleum gaat verloren. Vliegtuigwrak ontdekt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18757 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; Ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Twee jaren geleden. Einde Mei. Op den zesden van die maand werd Dr. Buresch gedwongen als kanselier Van Oostenrijk af te treden. Meer dan veertien dagen hadden de partijen noodig met loven en bieden, om een nieuwe regeering tot stand te brengen. Eindelijk op den twintigsten kon officieel de mededeeling worden gedaan, flat de uitgenoodigde Bondskanselier Dr. Engel- bert Dollfuss een kabinet tot stand had ge bracht. Daarmede werd een regeeringscrisis in Oostenrijk beëindigd, die reeds toenmaals over al den indruk achterliet van een crisis van het parlementaire systeem. De nieuwe regeerings- chef bracht een groot kapitaal van vertrouwen in zijn persoon mede, maar op den weg, die Voor hem lag, zag men niet veel anders dan moeilijkheden en schier onneembare hindemis sen. Ook de sterkste optimist zou de vraag, of het kabinet Dollfuss langer dan een episode zou blijven, niet bevestigend hebben durven beant woorden. Heden weet héél de wereld, dat de twintigste Mei van het jaar 1932 in de gegeven omstandigheden een geluksdag was: Oostenrijk kreeg op dien dag niet alleen een nieuwen pre mier, maar op de eerste plaats een leider. Het parlement had bewezen, dat het méér dan machtig en tevens machteloos was, méér dan machtig in het negatieve, machteloos in het positieve. Terwijl het bittere noodzakelijkheid Was, om zoo snel mogelijk den financieelen en economischen toestand te redderen, kenden de sociaal-democraten en ook de groot-Duit- schers geen andere zorgen, dan het land in een hieuwe verkiezingscampagne te storten. Zij wei- Berden der regeering voldoende volmachten te Verstrekken op korten termijn. „De man uit het Volk balt toornig zyn vuist", lazen wij toen in een Oostenrijksch blad in een uitlating, die frap peerde door scherpen kyk op de onvermijde lijke toekomst. „Hij begrijpt niets meer van een democratie, die zulke nietsnutters voortbrengt. Er bereidt zich een gevecht voor, dat de schul digen zal weten te vinden. Men moge dra een einde maken aan dit gruwelijk spel, anders is het lot van het parlement bezegeld." Dollfuss heeft eerlijk gepoogd, het parlement te redden, waar hij regeerde met 83 tegen 82 stemmen, maar hy gaf zijn plan van een „na tionale unie" niet op. Het is historisch onwaar, dat hy met dictatoriale plannen op de Ball- hausplatz kwam. In zy'n eerste rede verklaarde hij: „Ik herhaal uitdrukkelijk, dat ik pogen Zal, alle burgeriyke partyen te vereenigen." Maar die pogingen haalden niets uit. Toen er gestemd moest worden over de leening van Lausanne, verdween de laatste hoop. Nieuwe Verkiezingen zouden alleen maar een dollen strijd der partijen hebben gebracht zonder eenig uit zicht op een positieve parlementaire meerder heid. Toen pas zocht de kanselier nieuwe we gen, die afvoerden van het ontaarde en zieke parlementarisme. In dien tyd zegevierde Hitler in Duitschland. De Oostenryksche oppositie van rechts kreeg plotseling zéér sterke moreele en ma- terieele hulp van de alléénheerschende party in den grooten broederstaat. Tegen Dollfuss streed nu een wereldomspannende propaganda, die het apparaat eener groote mogendheid in handen had, in haar maatregelen niet kieskeu rig was en Oostenrijks economie door stopzetten van het verkeer, een vreeselijke wonde toebracht Met zorg werd in Oostenrijk en vrijwel in heel de wereld, met spot en voorbarig overwinnaars- bewustzyn werd in Duitschland, in die bange Weken en maanden dagelijks de vraag gesteld: Hoe lang zal Dollfuss staande kunnen blijven? .Veertien dagen? Twee maanden? Dollfuss zei niets en sidderde niet. Hij ging zijn eigen weg. Hij verdedigde Oostenrijks on afhankelijkheid en maakte deze zóó safe, dat thans slechts droomers nog aan een gelyk- schakeling denken. Hy overwon het ontaarde parlement, hy bracht de staatsfinanciën, voor zoover het in deze benarde tijden althans moge lijk is, in orde, hield de valuta onwrikbaar vast en legde de fundamenten voor den nieuwen op bouw van staat. En thans krijgt men den in druk, dat het bespotte Dollfussje en zyn regee ring zéér sterk en bevestigd zyn. De kanselier sprak dezer dagen wijze woor den: „De weg dien wy gaan is naar mijn over tuiging de door Boven gewilde. Ik heb dit al door weer gevoeld in situaties, als er voor my geen andere verklaring meer over was." Deze woorden wekken de herinnering op aan het be roemde woord van Cromwell: „Hy komt het verst die niet weet, waarheen hy gaat." Deze uitlating, aangewend op den Bondskanselier, is is van diepe beteekenis, want Dollfuss heeft in Mei 1932 zeer zeker niet geweten, dat zyn weg hem zou voeren over het parlement heen en dat hij niet alleen zou moeten strijden tegen het marxisme, maar ook tegen het ziekelijk overspannen nationalisme van een groot deel van zyn volk, dat hy zoo lief heeft. By al zyn daden liet hij zich leiden door de leuze „Oes terreich über alles". Op dit doel is hy afge gaan met onverbiddeiyke konsekwentie, met 'n zeldzame beheersching der zenuwen en met niet te schokken vertrouwen op Gods voorzienigheid. Moge hy zyn doel bereiken. Dollfuss zelf wéét, dat de moeilijkheden groot en voorloopig per manent zyn. Aanslagen en sabotage van rechts en links zyn overal om hem en blyven voor loopig om hem. De burgemeester van Weenen, Dr. Richard Schmitz, heeft in dit verband, dezer dagen ver heffende woorden gesproken: Voor de ver nieuwing van het innerlijk en uiterlijk leven van iederen mensch, zyn krachtsinspanning en veel tyd noodig. Zeldzaam is het Pinksterwon- der van plotselinge en volledige vernieuwing. Nog moeilijker is en nog méér tyd heeft noo dig de volledige vernieuwing van een geheele gemeenschap. En wanneer deze gemeenschap een staat is met meer dan zes millioen inwo ners, van welke elk zyn eigen kop, zyn zelfstan dig gevoel en wellicht ook zyn wil heeft, dien hy partout wil doorzetten, dan is het toch dui delijk, hoe ongemeten groot de moeilykheden zyn eener vernieuwing, die geen genoegen wil nemen met het opschilderen van de pui alleen! Daarvoor is noodig een ontwaken van het Oos- tenrijksche volk in zyn geheel, daarvoor is noodig de wonderbare harmonie tusschen re ligie en patriotisme. De twee jaren Dollfuss hebben den weg daar toe wijd geopend, breed gebaand. TOKIO, 23 Mei. (V. D.) Na een verblijf van drie weken te Tokio, gedurende welken tyd hy met het Kabinet heeft beraadslaagd, is de Japansche gezant in China Ariosji, naar Sjanghai vertrokken. De „Nitsji Nitsji" meldt, dat Ariosji uitvoerige instructies heeft gekre gen van den Minister van Buitenlandsche Za ken, waarin met nadruk is vastgelegd, dat Japan zich verzet tegen internationalen fi nancieelen bijstand in China, doch bereid is zyn maximale financieele hulp aan China nog te vergrooten, wanneer dit land afstand doet van zyn politiek, om de eene buitenlandsche mogendheid uit te spélen tegen de andere. Zoo niet, dan zou Japan gereed zijn om maatrege len te nemen, die dit zullen verhinderen. Het Departement van Buitenlandsche Zaken deelt echter mede, dat de Minister van Buiten landsche Zaken aan Ariosji geen nieuwe in structies heeft gegeven. SJANGHAI, 23 Mei (V. D.). Volgens al hier ontvangen berichten zyn onmiddeliyk na dat de autoweg tusschen Dolonor en de pro vincie Tsjahar gereed was gekomen, de dage- lijksche munitie-transporten uit de Japansche basis in de provincie Jehol begonnen. In de dagbladen wordt gewezen op den ge spannen toestand in de provincie Tsjahar. Verschillende dagbladen wijzen op de uit breiding van het aantal Japansche oorlogssche pen in de Zuid-Chineesche wateren, waar men voorbereidingen ziet van een annexatie van 'de provincie Foekien. E VERWACHTING: Zwakke tot mati- gen, Noordelijke tot Westelijken wir.d, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re- gen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 773.0 te Scilly. S Laagste stand: 743.6 te Helsingfors. Zon op 4.56, onder 8.58. Licht op 9.28. =j Maan op n.m. 2.33, onder v.m. 2.19. ROME, 23 Mei. (V. D.) Hedenmorgen om 8 uur is Z. H. de Paus per auto vertrokken naar Castel Gandolfo, teneinde aldaar de restaura tiewerkzaamheden te bekijken aan de Pauselijke villa, waar hy in Juli zijn intrek zal nemen. Nader seint United Press, dat de Paus by zijn aankomst in Castel Gandolfo luidkeels werd toegejuicht door de toegestroomde menigte. Vanaf het balcon gaf de Paus den knielenden menschen zijn Zegen. Na een tocht door de villa drukte de H. Vader zijn voldoening uit over de restauratie, 's Mid dags keerde hij naar het Vaticaan terug. PORT DARWIN 23 Mei (Reuter). De avia- trice Jean Batten, die van Kupang op het ei land Timor naar Pert Darwin gestart was, is er in geslaagd de gevaarlijke vlucht over de Timor-zee te volbrengen. Zij is om 2.50 uur plaatselyken tyd veilig hier geland. De aviatrice heeft hierdoor het record voor de vlucht EngelandAustralië, dat met 19 1/2 dag op naam van Amy Mollison-Johnson stond, met niet minder dan 4 'A dag verbeterd. Morgen zal Jean Batten naar Brisbane ver der vliegen. LONDEN, 23 Mei (Reuter) Jean Batten is in luchtvaartkringen bijgenaamd „probeer- het-opnieuw". Het was n.l. haar derde solo vlucht naar Australië. Amy Johnson verklaarde, bij het vernemen van het succes der aviatrice: „Ik wist, dat ze het doen zou, ze is gemaakt van stof, welke door geen pech van haar doel wordt afgebracht. Haar tocht bewijst opnieuw de practische mogelijk heid, om het Britsche ryk door luchtwegen te verbinden." Amy Johnson's echtgenoot, Jim Mollison, ver klaarde 'n enorme bewondering te hebben voor de prestatie van miss Batten. Het Italiaansche bergingschip „Artiglio" is zooals gemeld, uitgevaren om het wrak van de „Tubantia" te onderzoeken. Het schip bevindt zich thans op ongeveer 40 mijlen ten Noord- Oosten van Oostende en is vergezeld door de Vlaamsche visschersboot „Santa Maria". Een redacteur van het Brusselsche „Laatste Nieuws", Schalckens, heeft een onderhoud ge- had met den eigenaar van het schip, Giovanni Quaglia. „We varen uit," aldus spjrak Quaglia, „om een romantische geschiedenis te onderzoeken. Van de lading van de „Tubantia" weet ik niet meer dan u zelf. Velen hebben reeds het wrak onderzocht maar niets gevonden. Wy zijn goed uitgerust voor dergelijke werken. Ik meende, dat ook de „Sorima" met een van haar schepen en met haar ervaren duikers het werkje moest voortzetten. De „Tubantia" had een lading van 1100 ton van de meest verschillende goederen en ook veel postzakken. Wy zullen, in afwach ting van andere bezigheden, eens kijken wat er zoo allemaal te vinden zou zyn. Ons beroep verplicht ons er toe." Meer was er over de „Tubantia" uit den heer Quaglia" niet te krijgen en toen hy in Nederland, waar hij vandaan kwam, geen by- zonderheden had vernomen over het „geheim van de gezonken stoomboot van de Koninklijke Nederlandsche Lloyd," antwoordde hy: „Ze weten er niet meer van dan wy". Het zelfde artikel bevat nog de volgende by- zonderheden: De „Sorima" heeft niet alleen met de ver zekeringsmaatschappij van de „Tubantia". maar ook met de eerste vinders en met de vorige bergingsmaatschappijen overeenkomsten afgesloten. De ondervinding heeft haar ge leerd, dat het beter is van vooraf maatregelen te treffen. Anderzijds werd de Koninklyke Nederland sche Lloyd, wier schip tegen oorlogsgevaar voor 4.5 millioen gulden verzekerd was, ver goed en de Duitsche regeering werd op. 27 Februari 1922 door een internationaal scheide gerecht veroordeeld tot de betaling van 6.5 millioen gulden schadevergoeding, wegens het in den grond boren van een onzijdig schip. SANTIAGO, 23 Mei (Reuter). Sedert vier dagen valt een stroomende regen in de provin cie Atacama tot in het Zuiden, welke ernstige overstroomingen veroorzaakt. Te Andacollo in de provincie Coquimbo zijn twintig perso nen dakloos geworden. GENéVE, 23 Mei. Reuter verneemt dat de Rus sische volkscommissaris Litwinof bij de hoofd commissie der Ontwapeningsconferentie, welke 29 Mei bijeenkomt, een ontwerp zal indienen voor een wederkeerig veiligheidspact. CHICAGO, 23 Mei (Reuter) Een nieuwe ramp is gisteren geschied, doordat een enorm water-reservoir door een zeven verdiepingen hoog gebouw naar beneden stortte. Drie personen werden gedood en twintig ge wond. LONDEN, 23 Mei. United Press verneemt, dat, ondanks de eenigen tyd geleden te Londen ondernomen Fransche stappen, Engelsche fir ma's voortgaan met het verkoopen van vliegtuig motoren aan Duitschland. De autoriteiten heb ben officieel uitgemaakt, dat de motoren be stemd zyn voor handelsvliegtuigen en niet voor militaire doeleinden, zoodat uitvoervergunnin gen niet vereischt zijn. Verder wordt vernomen, dat de Duitsche Lufthansa, na onlangs ongeveer 117 motoren te hebben aangekocht, er thans nog 60 heeft bijbesteld. In Joego-Slavië worden alle bankbiljetten van 1000 dinar uit de circulatie genomen. Er zyn n.l. duizenden uitstekend nagemaakte dinar-biljetten in beslag genomen, welke te Triest vervaardigd waren. Twee Italianen, in Joego-Slavië woon achtig, zijn door den snelrechter tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Het is een avontuurlijke tocht, aldus lezen we verder. Alhoewel het wrak van de „Tuban tia" slechts 35 Meter diep ligt wat voor de „Artiglio"-bemanning, die uit de „Egypt" op 110 Meter diepte in vollen Atlantischen Oceaan voor millioenen frank goud ophaalde, dus een gemakkelijk werkje zou kunnen schijnen is de poging zeer gewaagd. Niet alleen heeft het diepzee-onderzoek altijd te rekenen met wissel valligheden, maar men bevindt zich hier voor een zeer bijzonder geval. En het wrak ligt sedert 1916 in het zand verzonken. Niemand kan daarenboven met zekerheid zeggen of er schatten aan boord waren en dan nog kent men niet de plaats, waar zij zich zouden kunnen bevinden. Volgens de legende hadden de Duitsche spïon- r.agediensten in Nederland zekere lading van de „Tubantia" op sluiksche wijze van goud voorzien en de duikboot, die het schip in den grond boorde, zou hiervan niet op de hoogte geweest zijn. Maar de Fransche en Engelsche spionnagediensten hielden er stellig de mee ning op na, dat er zich aan boord een hoe veelheid goud bevond, bestemd voor Duitsche betalingen in Brazilië en Argentinië. Waar moet dit goud gezocht worden? Hoe onwaarschijnlijk het ook moge klinken, toch wordt- er verteld dat gouden staven verstopt werden in Hollandsche kaasbollen, die als ge wone zending moesten worden afgeleverd. Voorloopig zullen wij niets naders omtrent veronderstellingen uiten, maar afwachten wat de bemanning van de „Artiglio" bij haar terug keer te Oostende zal willen vertellen. Engeland blijft vliegtuigmotoren leveren aan Duitschland. Watersnood in Chili. Twintig dooden, duizend dakloozen. Amy Johnson's record voor de vlucht Engeland- Australiè aanzienlijk verbeterd. Litwinof zal te Genève een veiligheidspact voor stellen: Algemeene staking der Joden in Palestina te gen de immigratiebeperking. De maalderijen in twee Fransche departemen ten stopgezet. Hollandsche Maatschappij van Landbouw in vergadering bijeen. De Nijmeegsche professoren tegen afschaf fing der buigings-n. De corruptie aan het Rotterdamsche abattoir voor de rechtbank. Een kalme beheerschte zenuwtoestand is dan van groot belang MIJNHARDT's ZENUWTABLETTEN houden U rustig, geven U het noodige zelfvertrouwen en maken U het examen doen lichter. Neem ze nu reeds in deze drukke dagen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. WARSCHAU, 23 Mei. (V. D.) De „Hustro- wany Kurjer Codzienny" publiceert een inter view met den Letlandschen premier Ulmanis, die verklaarde dat hy geen enkel voornemen heeft om een dictatuur in te steï\n. Het hui dige regime is slechts voorloopig ingesteld tot dat de nieuwe constitutie zal zijn aangenomen. De door partijen geregeerde staat is voorbij en zal nooit terugkeeren. Letland zal niet trachten de voorbeelden van andere landen na te volgen en men zou ten zeerste dwalen, aldus Ulmanis, wanneer men mij met Mussolini of Hitier zou willen vergelijken. Wij zullen niemand vervol gen, maar zijn vastbesloten om met de uiterste gestrengheid op te treden tegen een ieder, die zich verzetten zal tegen het nieuwe regime. Let land zal trouw blyven aan zyn traaitioneele buitenlandsche politiek. Het wenscht loyaal met alle landen binnen den Volkenbond, waarin wij een werkelijken vredesfactor zien, samen te werken. FOLKESTONE, 23 Mei. (Reuter) Namens de Engelsche regeering heeft sir John Simon het congres van de federatie van Volkenbondsver- eenigingen welkom geheeten. Het congres nam een motie aan, ingediend door de Engelsche delegatie, waarin er bij den Volkenbond op wordt aangedrongen zijn vast besluit te kennen te geven om voor de volks stemming in 't Saargebied voorwaarden vast te stellen, die het mogelijk zullen maken, dat aan de wenschen van alle deelen der bevolking vrije lijk en op faire wijze uiting kan worden gegeven. De Belgische gedelegeerde diende een amende ment in, n.l. de toevoeging „en zonder vrees voor represaillemaatregelen". Dit werd eveneens aan genomen. Elf delegaties stemden vóór. Duitschland, Dantzig en Hongarije tegen, terwijl Amerika zich onthield. MEXICO, 23 Mei. (Reuter). Drieduizend employé's van de Britsche Aguila-petroleum- maatschappij op de landengte van Tehuantepec zijn in staking gegaan. De maatschappij wilde niet toestemmen in hun eischen. waarbij de maatschappij het recht zou worden ontnomen zelf te beslissen, wie ze te werk zal stellen, terwijl overplaatsing zonder toestemming van de werkliedenbonden onmogelijk zou worden. Door de staking gaan dagelijks 20.000 vaten petroleum verloren. PARIJS, 23 Mei. (Reuter.) Een visschersboot uit Ostende heeft het wrak van het Fransche militaire vliegtuig, dat bij de jongste manoeu vres in het Kanaal is gestort en waarvan de uit vijf koppen bestaand bemanning door het Duitsche stoomschip „Dresden" werd gered. De trawler trachtte zonder resultaat bet wrak op sleeptouw te nemen. Daarop heeft men eenige instrumenten, waaronder het radio apparaat, de zeekaarten en de peil-instrumen- ten, uit het vliegtuig gehaald. Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 758 Vorige stand: 753

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1