de Inktvisch Organisten te Utrecht bijeen R.K. Buitengewoon lager onderwijs VERGADERING TE UTRECHT la, fyawztn dotn! HET NEDERLANDSCHE ORGEL door peter baron WOENSDAG 23 MEI 1934 »In de zorg voor het zwakzinnige kind zal het spel moeten domineeren" Emancipatie Openingsrede Dank aan den minister Het jaarverslag R.K. Paedologisch Instituut Ziekte-verzekering Midd ag ver gad ering Psychologie van 't kinderspel Nog geen verlaging Steunnormen voor de Rotterdam- sche havenarbeiders voorloopig gehandhaafd Bloemkweekers worden gesteund Een crediet van f 600.000 wordt beschikbaar gesteld Ansjovis-Centrale Koninklijk bezoek aan Groningen Een deel der provincie zal vandaag worden bezocht Auto vernield Bij botsing met een tram werd een dame ernstig gewond BEMIDDELINGSRAAD IN DE JOURNALISTIEK mm DE RUBBERRESTRICTIE Bond voor f 33.000 benadeeld Tegen gewezen administrateur negen maandefi geëischt Antwoord der Regeering KETEL ONTPLOFT Twee gewonden ONVOORZICHTIG GEWEEST 55-jarige wielrijder ernstig gewond JEUGDIGE DIEVEN GESNAPT De zucht naar sigaretten Referaten werden gehouden over het orgel en over psalm melodieën De herstelde uitgave van 1761 Roemrijke tijd van het Nederlandsche orgel „Psalmmelodieën en haar rhythme" VERKEERSGEVAREN Motorfietser tegen auto gereden Naar den Lutine-schat Hedenmiddag vervoer van den toren DIETSCHE LANDDAG Te Tilburg bijeen EEN CYCLOONRAMP Belangrijke oefening van het Roode Kruis Geen audiëntie Dinsdag werd in hotel Noord-Brabant te Dtrecht de ledenvergadering gehouden van den Bond ter bevordering van het R.K. buitenge woon lager onderwijs. De voorzitter, de heer G. A. E. Christ, uit Ddenhout, sprak een openingswoord. Een nieuwe en uitgebreide taak, aldus spre ker, wacht ons thans. Xntusschen zijn de sta tuten kerkelijk en koninklijk goedgekeurd. Na lange jaren is thans de zoo vurig ge- Wenschte centralisatie tot stand gekomen en voor een groot deel is dit het werk van den Zeereerw. heer Bartels. Spr. dankte dezen daar voor nog eens in het bijzonder. Spr. gaf een duidelijk overzicht van het aan tel achterlijke R.K. kinderen, die 1 Januari 1933 nog geen buitengewoon lager onderwijs in Nederland ontvingen. In totaal waren er dus 453.573 kinderen bij het R.K.G.L.O., van wie 7937 achterlijk waren en nog 5356 van dit aantal geen buitengewoon enderwijs volgden. Met klem, aldus de voorzitter, blijven we ook aandringen op de gelijkberechtigdheid. Nieuwe hulp ondervindt de bond van de ver- Schillende Kruis-vereenigingen (Wit-Gele Kruis en Groene ^Cruis in Limburg) en speciale com missies voor geestelijke volksgezondheid worden ingesteld. De bedoeling is om de verpleegsters opsporingsdienst te doen verrichten. De steun welken het buitengewoon onderwijs meer en meer ondervindt, is ook te danken aan Oen minister van Sociale Zaken en spr. houdt oen pleidooi voor het onderbrengen van het buitengewoon onderwijs onder diens departe ment. Het is het bestuur gelukt zonder veel kosten een rechtskundigen adviseur aan den bond te Verbinden. Het ledenaantal kan en moet nog worden Uitgebreid. Het jaarverslag 1933 van den secretaris, Fr. Blorianus, Boxtel, werd goedgekeurd. Het aantal leden is vrijwel stationnair geble ven. Eenige verbetering viel te constateeren in het toetreden tot den Bond wat betreft de re ligieuzen. Toetreding van alle godsdienstleeraren en Psychiaters is eveneens zeer gewenscht voor de Zoo noodzakelijke eenheid. Door het bestuur zijn alle pogingen in het Werk gesteld om de marge-opheffing in ver schillende plaatsen te voorkomen. Het heeft biet mogen helpen. Het financieel verslag van den penning meester wees een batig saldo van 476,13 aan. Verschillende plannen van het bestuur wer den goedgekeurd. Gesproken werd ook over de oprichting van een RH. Paedologisch instituut te Nijmegen en Verschillende leden laakten de organisatie van ®en vergadering, die daartoe gehouden werden Waarbij aanvankelijk de bond werd uitgesloten. Verschillenden gaven als hun meening te hennen, dat dit juist het werk van den bond Was. Gevraagd werd prof. Rutten te verzoeken het onderwerp, dat hij daar besproken had, °ok eens voor de leden van den bond te be lichten. De voorzitter constateerde, dat de algemeene meening was, dat deze zaak over het bonds- bestuur had moeten loopen. Besloten werd, dat het bondsbestuur de be sturen der verschillende scholen voor buiten gewoon onderwijs bij elkaar zal roepen om deze zaak gezamenlijk te bespreken. Het be stuur zal dan eerst nog contact zoeken met de commissie, die voor het instituut in het leven is geroepen. De heer van Oorschot deelde nu een en an der mee over de „Ziekteverzekering" voor de leden van den bond. Het bestuur deed daartoe een voorstel, dat hlhield een contributie van 10.per jaar, terwijl de verzekering verplichtend zou wor den gesteld. In een volgende vergadering zal dan over dit vraagstuk een beslissing worden genomen. Met een enkel woord leidde de voorzitter Korte Inhoud van het voorafgaande: John Richmond, agent van den Britschen Geheimen Dienst, wordt vermoord door den „Squld", die hem door geheel Europa is gevolgd, in het huls van Sir Marcus Loaely, die zelf ook gewond wordt. De Squld kan echter de geheime mededeelingen, die Rich mond by zich heeft, niet bemachtigen. Jaren later wordt bij Sir Marcus ingebroken en een imitatie van de Losely-tiara, een kostbaar familiestuk, gestolen. In de tiara is een geheim document verborgen. De daders van den diefstal, die wederom werk van Squld is, kan Inspecteur Elveden ech ter niet te pakken krijgen. Freddie Leices- ter, een neef van Sir Marcus, verdwijnt vervolgens plotseling en wordt door den Squid gevangen gehouden. Na eenige dagen ontsnapt hij, maar dan is Leslie Richmond, de dochter van John en pupil van Sir Mar cus, door de bende ontvoerd. Jimmy Cra ven weet zijn verloofde Leslie echter op te sporen). „Dat was op 't nippertje," zei hij langzaam en keek achterom maar het was te donker om tets te kunnen zien. „Wat is er toch gebeurd? *k had pas een voet in je huls gezet of ik zat te een val. Elveden en twee agenten wachtten my op.** voorts in den spreker, den heer L. Wagenaar, die een voordracht hield over Nadrukkelijk zegt spreker dat het spel bui tengewoon belangrijk is met het oog op de vorming van het kind. Het spel is een specifiek psychologisch phe- nomeen, wat wil zeggen, dat hetgeen daarin gebruikt of gedaan wordt, ook toegepast kan worden op arbeid. Spr. bestrijdt de meening van sommige pae- dagogen, dat het spelen een geheel van be wegingen op zich zelf zou zijn. In het spel van het kind zien we zeer dui delijk sensorische en motorische componenten. Wanneer een kind speelt, is het gedrag van het kind gestructueerd. Het spel is een succes sieve sensu-motorische structuur. Bij het spelen geniet het kind een zekeren lust van het functlonneeren van zijn organen. De ontwikkeling van het kind nagaand, merkt spr. op, dat de eerSte periode van het kind een egocentrische is, waarop volgt een periode van objectieve belangstelling. In een derde periode richt de belangstelling van het kind zich weer op zich zelf, doch het gaat nu ook beseffen, dat er buiten hem om nog andere personen zijn, die een „zelf" zijn. Het kind gaat nu positie kiezen. Spr. Stelt vast, dat er onder de zwakzinnige kinderen motorisch zeer onrustige zijn en an dere, die te weinig aan motoriek hebben. Zij kunnen zelf geen structuur vormen. Als we nu zien, dat het spel is een structuur-vorming met functie-lust, vraagt spr. zich af of dit niet de aangewezen weg is om deze kinderen tot mensch te vormen. De eene taak, die we voor het zwakzinnige kind hebben, is primair te zorgen, dat zijn ziel komt op zijn einddoel. Het kind moet kunnen opbloeien en krijgen een zekere katholieke mentaliteit. In de zorg voor zwakzinnige kinderen zal daarom moeten domineeren het spel. Spr. wijst aan het einde van zijn voordracht erop, dat Giovanni Don Bosco een der wei nige geniale figuren is geweest, die tot in de uiterste diepte van de kinderziel is weten door te dringen en het ware blijspel van het kind heeft gemaakt tot een goeden voedingsbodem, waaruit het voor zijn Schepper kan opbloeien en uitgroeien. Een hartelijk applaus klonk na deze leer zame en interessante voordracht, waarna aan den heer Wagenaar enkele vragen werden ge steld, die deze beantwoordde. Op het departement van Sociale Zaken is dezer dagen de aangekondigde bespreking ge houden terzake van de steunverlaging voor de havenarbeiders te Rotterdam. De bestuurders hebben hun standpunt uit eengezet. Het ligt in de bedoeling van het departe ment nader overleg inzake de verlaging van de steunnormen ter plaatse te bevorderen. In afwachting van dit overleg is de verlaging tijdelijk waarschijnlijk voor eenige weken opgeschort. De besprekingen werden gevoerd namens den R. K. Chr. en Centralen Bond van Transport arbeiders. De „Staatscourant" van Dinsdagavond bevat de Crisis Bloemkweekerscredietbeschikking 1934 I. Hieruit blijkt, dat uit het Landbouw Crisis- Fonds voor de credietverleening aan de erken de bloemkweekers een crediet beschikbaar wordt gesteld van f 600.000. Uit de Crisis Bloemkweekerscredietbeschik- king 1934 I blijkt, dat nog eenige bijzondere voorwaarden zijn gesteld voor de credietverlee ning aan de bloemkweekers te Aalsmeer, Haar lemmermeer, Nieuwer Amstel, Leimuiden en Uithoorn. De gemeentebesturen van genoemde plaatsen zullen 10 pCt. vor haar rekening moeten nemen van de in hun gemeente ter leen verstrekte credieten, indien deze een na- deelig saldo opleveren. De credieten zullen slechts aan die bloemkweekers verstrekt wor den, die zich tegenover de Stichting en de betrokken veiling verplichten al hun produc ten van de bloementeelt over een van de na volgende veilingen te zullen veilen: lo. Coö peratieve Vereeniging-Centrale Aalsmeersche Veiling; 2o. Coöperatieve Veiling-Vereeniging „Bloemenlust" en 3o. Amsterdamsche veiling voor land- en tuinbouwproducten. VOorts bevat de „Staatscourant" de Statu ten van de Stichting Nederlandsche Ansjovis- Centrale. Uit deze statuten blijkt, dat voor de eerste Mr. Thyme knikte en ging een eindje van den ander afzitten. Hij hield niet van water. ,Ik heb hen achtergelaten in acht voet water," zei de Squid. „Ik zal met dien inspecteur reke ning moeten houden in 't vervolg. Hoe is dat gebeurd?" „Juffrouw Richmond werd vandaag in mijn huis gevonden. De reporter Craven neusde rond in Richmond. Mijn wagen reed hem omver bij de brug. Natuurlijk moest ik hem meenemen, om wat op te knappen. Hij moet het een of ander gezien hebben dat zijn achterdocht opgewekt heeft, maar ik kan met geen mogelijkheid ver moeden wat dat geweest is. In ieder geval toen ik vanavond thuiskwam was mijn auto niet te zien bij 't station en terwijl ik mij afvroeg, wat dat kon beteckenen zag ik mijn knecht, Jelks. Hij vertelde me, dat hy al mijn bedienden naar het politiebureau had zien brengen. Nu wist ik al genoeg en vond het raadzamer me uit de na bijheid te houden. De Squid knikte. „Jimmy Craven," zei hij langzaam. „Oók nog zoo'n jongeman, waarop ik mijn aandacht zal moeten vestigen." „Ik liep wat rond in Richmond, dicht in de buurt," vervolgde Thyme, „in de hoop je nog te kunnen waarschuwen. Ik liep wat op en neer, toen het donker werd en ik zag een taxi voorbij komen. Ik wist niet zeker of het de jouwe was, maar ik holde er toch achteraan. Zij bleef niet ver van mijn huis af staan en ik wist dus, dat je naar binnen was. Het was te laat om Je te waarschuwen en daarom wachtte lk hier maar." maal als voorzitter der stichting zal optreden mr. A. Hilbringh Prins, Amsterdam, als be stuursleden de heeren A. B. Brouwer, 's-Gra- venhage, J. v. d. Koog, Rijswijk, L. Kruimer Dz. te Huizen, T. de Rook, Lemmer; als leden van het Dagelijksch Bestuur zijn aangewezen de heeren mr. A. Hilbringh Prins, A. B. Brou wer en J. v. d. Koog. Als directeur is benoemd de heer J. v. d. Hengel, Amsterdam. Ten slotte wordt een opgave verstrekt van de personen, die voor de eerste maal zullen op treden als bestuursleden van de Provinciale Landbouw Crisis Organisaties. H.M. de Koningin heeft het voornemen he den, Woensdag, een gedeelte van de provincie Groningen te bezoeken. H.K.H. Prinses Juliana zal H.M. bij dit bezoek vergezellen. Het hooge gezelschap zal per trein van 13.17 uur te Win schoten aankomen en vandaar per auto de volgende plaatsen bezoeken: Wedde, Vlagt- wedde, Onstwedde, Nieuwe Pekela en Veendam, om verder over Hoogezand naar Groningen te rijden, waar in het Gouvernementsgebouw in de Boteringenstraat aan enkele personen ge hoor zal worden gegeven. Met den trein van 19.38 uur zullen de beide vorstelyke personen Groningen weer verlaten. Dinsdagmiddag omstreeks half vier is een personenauto, komende uit de richting Nistel- rode, bestuurd door een heer uit Nymegen, waarin tevens zyn echtgenoote en zijn zoontje gezeten waren, op het kruispunt te Heesch (N.-Br.) in volle vaart tegen een met hout be laden goederentram gereden, komende uit Veghel. De inzittenden van den auto werden vrij spoedig uit hun benarde positie verlost en een ■woning binnengedragen. Dr. Binsbergen uit Nistelrode was spoedig ter plaatse. Hy consta teerde by allen glaswonden aan het hoofd, welke bij de dame van zeer ernstigen aard ble ken te zijn. Na voorloopig verbonden te zijn, werd de dame naar het huis van dr. Binsber gen overgebracht ter verdere verpleging. De twee overigen konden, na verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. Het verkeer ondervond een kwartier vertra ging. De auto is geheel vernield. De Bemiddelingsraad in de Journalistiek is thans aldus saamgesteld: Voor de „Nederland sche Dagbladpers" namen zitting de heeren mr. H. Dikkers (Zwolsche Crt.), Th. M. Houwert (Tubantia), plaatsvervangers de heeren P. W. Peereboom en C. M. Dosker; voor den Neder- landschen Journalisten-Kring de heeren A. G. Biemond en L. Schotting, plaatsvervangers Is. Santkroos en D. Kouwenaar; en voor de R. K. Journalisten-Vereeniging H. baron van Lams- weerde. Het secretariaat is voorloopig gevestigd by L. Schotting, vyzelstraat 50, Amsterdam. In het donker van den auto lichtten de oogen van den Squid kwaadaardig, maar hy zei niets. „En wat zal er nu gaan gebeuren?" vroeg Thyme na een kort stilzwegen. „Het spel is uit gespeeld, denk ik. Eer de nacht om is, zal men signalement over heel Londen verspreid zyn." „Juist," antwoordde de Squid. :iy boog voor over en nam de spreekbuis op, die hem met den chauffeur verbond. „Zoo gauw mogeiyk naar Kingston, beval hy, en" dan naar de stad, Fleet Street." Hy keerde zich tot Thyme. We zullen onze spullen by de bank gaan af halen," zei hy. „Jy hebt toch de sleutels?" „Ja, allemaal." „In orde." De Squid straalde van voldoening. Elveden zal wel niet zoo gauw wraak verwachten, en het zal een waardig antwoord zyn op zyn kleinen valstrik van vanavond. Hq leunde achterover en kruiste de armen, ge heel op zyn gemak. „Als we klaar zyn," zei hy, „moet je maar naar myn schip gaan in Sussex, dan kan ik Je naar Frankryk laten brengen." Het was stil een tydje, en toen barste de Squid plotseling in lachen uit. „Misschien heeft Elveden nog wel zijn eigen agent aangeschoten," zei hy. „Ik zal heel wat kostbaren tijd moeten verspillen, met mij om te kleeden, ik kan die doornatte kleeren niet aan houden." Hy leunde achterover en sloot rustig zyn oogen, bewonderd door Thyme. Toen de taxi Kingston binnenkwam, opende de Squid de oogen. Die loopen gewoon maar over den rijweg zonder uit te kijken I Menschen zijn natuurlijk geen ganzen, maar toch lijkt het er soms wel opl Een 46-jarige inwoner van 's-Gravenhage. thans zonder beroep, stond Dinsdag terecht voor de rechtbank te Utrecht, wegens ver duistering van f 18000, ten nadeele van den Christeiyken Nationalen Werkmansbond. Verdachte was sinds 1 December 1928 admi nistrateur van genoemden bond. Oorspronke- ïyk was het een nevenbetrekking, maar 1 Maart 1931 werd het de hoofdbetrekking van verdachte. Deze ging toen te Zeist wonen en kocht in October '32 aldaar een villa voor een bedrag van f 18000. Aangezien hy het geld niet bezat om de koopsom te voldoen, nam hy het bedrag uit een pensioenfonds, dat door hem als administrateur werd beheerd. Ook daarna wer den door verdachte nog een paar malen verduisteringen gepleegd, zoodat de Christeiyk Nationale Werkmansbond totaal werd bena- deld voor een bedrag van ongeveer f 32.000. Verdachte bekende hetgeen hem ten laste was gelegd. De president, mr. Van der Meulen, deed mededeeling van het rapport, uitgebracht dooi de commisie van voorlichting, waarin als de hoofdfout van verdachte wordt aangewezen zyn zucht om groot te doen. De officier van justitie, jhr. mr. Twiss Quarles van Ufford, eischte een gevangenis straf van negen maanden. De verdediger, mr. Wieringa, drong aan op geheele of gedeelteiyke voorwaardeiyke ver oordeeling. Uitspraak 5 Juni. BATAVIA, 22 Mei. (Aneta). De Volksraad zette de behandeling van de ontwerpen inzake de rubberrestrictie heden voort. De Regeering beantwoordde de sprekers in eersten termyn. Hierby voerden drie Regee- ringsgemachtigden het woord. De eerste spreker, de Regeeringsgemachtigde voor Crisiszaken, de heer Paerels, zeide, dat de Regeering verheugd was over het feit, dat vele leden hun meening duideiyk hadden geuit. Het meerendeel der leden biykt de noodzaak van restrictie in te zien ook al wordt niet al gemeen met de methode ingestemd. Spreker legt den nadruk op deze noodzaak. Het huidige vleugje van verbetering zal zich zonder restrictie niet handhaven. Natuuriyke restrictie bleek te falen, saneering werd daar door niet bereikt. Alleen een stelsel waarbij de aanvoeren op de markt worden beheerscht, kan verbetering brengen. Dit beoogt de internatio nale overeenkomst. De restrictie beoogt drieërlei: verbetering der rentabiliteit van de ondernemingsbedrijven, verbetering van de productie basis van het be- volkingsbedrijf en verhooging van het alge meene welvaartspeil dezer landen. Spreker wyst er op, dat deze landenovereen- komst voor de rubberrestrictie vooral belang rijk is omdat zij een openbare totale wijziging beteekent in de internationale economische po litiek van belangrijke productie- en consump- tielanden. Zij breekt met de tot nog toe ge voerde politiek, die bescherming der eigen voortbrenging en consumptie door tarieven en preferentieele rechten voorstond. De gedelegeerde van den Minister van Kolo niën, de heer Hardeman, woonde een deel der besprekingen by. Vervolgens werd het woord gevoerd door den Regeeringsgemachtigde voor binnenlandsch bestuur, den heer van Lith. Deze deelde mede, dat ook de Regeering en van overtuigd is, dat aan het stelsel van uit voerrecht ernstige bezwaren zyn verbonden. Ieder ander restrictie-stelsel, vooral het stelsel van individueele restrictie vereischt zoodanigen tyd van voorbereiding en zooveel onderhande lingen met de bevolking der rubbergewesten, dat het volkomen uitgesloten is, dat vóór 1 Juli a.s. een ander stelsel uitgevoerd zou kunnen worden. Dit staat geheel los van de vraag of de Regeering het stelsel van heffing van uit voerrecht wil handhaven of niet. In de rubber produceerende gewesten zullen commissies in het leven worden geroepen, wier taak zal zijn te overwegen voor welke doelein den de opbrengst van het uitvoerrecht moet worden besteed. Te Groningen is in de VuLkaniseer-inrichting van den heer D. G. de Jonge een ketel uit el kaar gesprongen, waardoor de heer De Jonge aan den linkervoet werd gewond en zyn knecht de heete vloeistof in het oog kreeg, waardoor hij in het ziekenhuis ter observatie moest wor den opgenomen. Naar de oorzaak van de ontploffing wordt nog gezocht. Op de Laan van Meerdervoort hoek Pomona- laan te Den Haag is de 55-jarige wielrijder C. van O. aangereden door een vrachtauto, be stuurd door een inwoner van Wassenaar, die onder toezicht van een anderen inwoner van Wassenaar reed. De wielryder bekwam een schedelbasisfractuur en is in deerniswekkenden toestand door den Geneeskundigen Dienst ver voerd naar het Roode Kruis-Ziekenhuis De oorzaak van het ongeval moet vermoede- lük toegeschreven worden aan eigen onvoorzich tigheid van den wielryder, die plotseling van richting veranderde. De Rotterdamsche politie is er in geslaagd een viertal jongens van veertien vijftien jaar te arresteeren, die er hun werk van maak ten sigaretten te ontvreemden uit automaten, zy gingen daarby op handige wyze te werk. Nadat proces-verbaal tegen hen was opge maakt, zyn de jongens aan hun ouders terug gegeven. ,Dit," zei hy langzaam, „zal een nacht vol verrassingen worden." Mynheer Thyme knikte instemmend, zonder de dubbelzinnigheid van die woorden ook maar even te kunnen vermoeden. EEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK De hoffelijke vergelding In de bank van Thyme waren twee mannen hard aan 't werk, by 't licht van een electrische zaklantaarn. By de open deur van het vertrek lagen reeds drie zakken, die dreigden te barsten. Een vierde werd gevuld. Geen van beiden sprak, maar ze hielden al hun aandacht op hun taak gevestigd. Een klok in de buurt sloeg drie uur, voordat de Squid met een voldaan gegrom, achteruit ging staan. „Een aardige verrassing voor den inspecteur," zei hy, en tegeiykertyd bukte hy zich, nam een van de zakken op zijn schouder, en ging ermee door de gang naar de trap. Mynheer Thyme volgde hem met een tweeden zak. Hygend onder hun zwaren last, kwamen de twee mannen aan den achteruitgang van de bank uit. Buiten, in Shoe Lane, legde de Squld zijn vrachtje neer en keek behoedzaam de straat af. De straat was verlaten. Een eindje verder stond de taxi. Haastig brachten zij alles in den auto wat binnen tien iriinuten gebeurd was. De Squid, op de treeplank staande, gaf nog eenige instructies, terwyi mynheer Thyme terug naar den kelder ging. Dinsdag hield de Nederlandsche Organisten - Vereeniging haar tweede congres in het gebouw der Rüksuniversiteit te Utrecht. De heer Cor Kee, uit Zaandam, hield een referaat over: De roemryke tyd van het Nederlandsche orgel is niet de twintigste eeuw. aldus ving spr. zyn interessant betoog aan; en ook de 19e eeuw is dit niet, al kunnen we in dezen eeuw bekwame mannen aanwijzen. Wij moet en nog verder terug, n.l. naar de 16e en vooral 15e en een gedeelte der 14e eeuw. To enwaren niet alleen onze componisten, voca listen en instrumentalisten beroemd, maar ook de instrumentmakers, met name de orgelbou wers waren wyd en zijd vermaard, nen, bekwaam n het uitdenken van nieuwe De Nederlandsche orgelbouwers waren man- speel- en klankmogelykheden. Doordat de orgelmakers van buiten de gren zen naar hier kwamen en orgelmakers van hier naar elders gingen en Nederlandsche orgels gekocht en ten geschenke werden gegeven door en aan buitenlandsche vorsten, zijn de wyd gemensureerde stemmen en ook de andere in venties in het buitenland gekomen en gingen ook daar een groote rol spelen: Duitschland, Italië, Frankryk, Spanje. Een andere klank- en speeleigenschap van het Nederlandsche orgel boven dat van ande ren, is gelegen in de aanbrenging van het rug positief. Vond men in andere landen (Duitsch land, Frankryk) het rugwerk aan het eind der 15e eeuw, in de Nederlanden, zoowel in het Zui den als in het Noorden kende men dit reeds veel vroeger. Ten slotte legde spr. den nadruk speciaal ten opzichte van het 15de eeuwsch orgel, op de dispositie en dan wel vooreerst op de groote verscheidenheid in klankkleur en voorts op het principe volgens hetwelk men werkte. De heer D. A. Flentrop (Zaandam) hield daarna een referaat over: „Sleeplade en Rug positief". Des middags hield de heer Leo Mens (Lei den) een rede over: Spr. behandelde achtereenvolgens: het ont staan der psalmwyzen; verwantschap met het Gregoriaansch, rhythme en de bewoording er van. Het meerendeel uier psalmwyzen voor ge dichten van Marotten Beza is ontstaan te Ge- nève tydens het verbiyf van Calvyn aldaar. Als bewerker moet men allereerst Louis Bour geois noemen wiens werk echter door een con flict met Calvyn, voortgezet werd door Maitre Pierre. Ondanks het feit, dat de wyzen ont leend werden aan bestaande volks-melodieën (vaak met profane teksten) maakte vooral Bourgeois hiervan door omwerking stalen van eenvoud, stoerheid en vroomheid. Na 1700 kwam de verwording der melodieën, zoowel ten opzichte van aangebrachte verhoo gingen als verslapping van'rhythme. Ten slotte constateerde spr. met den Fran- schen schryver Devoluy, dat wy hier te doen hebben met een kostelijke erfenis, maar waarvan t rhythme verminkt is. Spr. vroeg zich af, of hier voor ons, 20e eeuwers, niet een taak is weggelegd. Hy ont veinsde zich de moeilijkheden daarby niet, maar veranderingen in dezen zullen niet dan met veel beleid moeten gebeuren. Hoofdzaak is nu tot de erkenning te komen dat de behan deling van deze schoone materie onwaar is, d.l. in strijd met. de oorspronkeiyke bedoeling. Echter moeten de organisten zelf deze bewe- Te Soesterberg is Dinsdagmiddag tegen half zes ter hoogte van de Tempellaan een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee personen werden gewond. De motorfietsryder Palings met zyn duo passagier, Valkenburg, beiden uit Utrecht, wil den een byna stilstaanden personenauto pas- seeren. Op het kritieke moment draalde de auto de Tempellaan in, waardoor de motorrijder in het nauw werd gedreven. Met een fllnken klap reed hy tegen den auto, bestuurd door den heer Leguit. De heer Palings zoowel als de heer Valken burg werden ernstig gewond aan armen en beenen. Zy zyn naar het ziekenhuis Lichtenberg te Amersfoort overgebracht. De motor werd totaal vernield. „Ga naar Fleet Street," zei de Squid, „en wacht buiten Anderton Hotel. Als een agent je wat vraagt, zeg je maar, dat je op iemand uit bet hotel wacht. Ik kom dadelyk by je, als ik hier.... klaar benl" Hy sprong van de treeplank af en keek den auto na, toen die Fleet Street binnenreed. Toen liep hy langzaam terug. Een politieagent, die in zijn richting kwam aanwandelen, nu en dan een deur belichtend met zijn lantaarn, belette den Squid, direct weer naar binnen te gaan, maar eindelyk kon hy dan toch zyn gang gaan. „Heb je alle nummerlysten vernietigd van het bankpapier?" vroeg hij, binnentredend en de deur achter zich sluitend. Thyme knikte. „Er is niets meer te doen, behalve ons uit de voeten maken. Elveden zou kunnen veronder stellen dat ik gewaarschuwd ben, en ons kunnen volgen." „Dat denk ik toch niet. Ik betwyfel of hy ons verder heeft kunen nagaan dan tot Kingston. Het veranderen van de nummerplaat biyit een uitstekende truc. En Elveden zal nu ook wel een beetje verkouden zijn!" „Wel, laten we dan maar weggaan," stelde Thyme zenuwachtig voor. „Ik wil eerst nog even op kantoor kyken maar dan is er ook geen tyd meer te verliezen." Hy keerde zich om naar de deur, maar bleef plotseling staan, toen hy recht in den loop van den Squid zyn revolver keek. „Je zei, „we", geloof ik?" mompelde de Squld. „Niet zoo' haastig, vriend. Er is geen sprake van: wè." ging ter hand nemen, omdat er helaas van me dewerking van de zyde van voorgangers of kerkbesturen weinig te wachten is. De laatste die een referaat hield op dit con gres was de heer W. Petri (Utrecht), die sprak over „De harmonisatie van de Psalmmelodieën. Als korte samenvatting kwam spr. tot de volgende conclusies: 1. Psalmmelodieën, die door de ingeslopen kruizen en mollen hun oorspronkelyk tonali- teitskarakter hebben verloren, kunnen natuur lijk niet streng in de kerktonen geharmoniseerd worden. 2. Het ware te wenschen, dat de herstelde uitgave van de Psalmen in het jaar 1761 weer algemeen in gebruik werd genomen, om ze weer in hun oorspronkeiyke schoonheid te kunnen zingen en spelen. 3. Alle muziekbeoefenaars, in t byzender de organisten, aan te sporen, zich meer vertrouwd te maken met de oude kerktoonsoorten, om de Psalmen weer in hun oude schoonheid te doen hooren. Tot slot volgden eenige voorbeelden op het orgel van Psalmmelodieën, geharmoniseerd streng in de kerktoonsoorten en in het tegen woordige toonsysteem, zooals men het gewoon- lyk hoort. Te half vyf had de officieele ontvangst plaats door B. en W. in de St. Michaëlskapei van den Domtoren. De nieuwe Lutine-toren, welke by de firma H. Jonker en Zoon te Amsterdam is vervaar digd, zal hedenmiddag tusschen twee en drie uur naar het eiland Terschelling vertrekken, waar het transport Donderdagavond wordt verwacht. De sleepdienst J. Huisman te Am sterdam is met het vervoer belast. Op de algemeene vergadering van den Diet- schen Landdag te Tilburg op 27 Mei zullen de twee vooraanstaande figuren uit het huidige Vlaamsche cultuur-leven, prof. dr. W. de Vreese en priester-dichter Cyriel Verschaeve, worden gehuldigd. Prof. dr. W. de Vreese door Pater Reypens S.J., van de uusbroec-vereeniging, en dr. A. Jacob; priester-dichter Cyriel Verschaeve door Anton van Duinkerken. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis organiseert met het doel, het per soneel te oefenen en voor zyn taak te bekwa men, alsook om meer bekendheid te geven aan doel en streven der vereeniging, telken jare een oefening op eenigszins uitgebreide schaal. Werd het vorig jaar naby Raalte de hulpverleening by een watersnoodramp beoefend, voor dit jaar, en wel voor 26 Mei as., staat een oefening voor hulpverleening by een cycloonramp op het pro gramma. Hierbij wordt verondersteld, dat Enk huizen door zulk een ramp getroffen en gedeel- teiyk verwoest is. De taak van het Roode Kruis is dan in de eerste plaats om de slachtoffers uit de geheel of gedeelteiyk verwoeste woningen te halen en hun de eerste hulp te verleenen, hetzy ter plaatse, hetzy in de daartoe in de onmiddellijke naby- heid op te richten hulpposten. Voorts behoort het tot de taak van het Roode Kruis, om hen, zoodra daartoe gelegenheid bestaat, per trein of met vrachtauto's te vervoeren naar Hoorn. Hier worden de slachtoffers ondergebracht in twee met behulp van het uit Amsterdam aangevoerde materiaal in te richten hulpziekenhuizen. Aan de oefeningen nemen deel helpers en helpsters van de afdeelingen in Noord-Holland, t.w. 120 heeren en 30 dames, benevens een' achttal artsen. Als patiënten zullen fungeeren een vyftigtal werkloozen uit Enkhuizen, die daarvoor een gel delijke vergoeding ontvangen. De schoolcom- pagnie van den motordienst te Haarlem en het Vrijwillig Landstormcorps Motordienst stellen geheel belangeloos de benoodigde automobielen beschikbaar. Van den dienst der Nederlandsche Spoorwe gen is de beschikking over het benoodigde spoorwegmateriaal verkregen. Bij de voorberei ding werd voorts de meest mogelyke hulp van de burgemeesters van Hoom en Enkhuizen en van andere plaatselyke autoriteiten ondervon den. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis betreurt, dat oefeningen als deze uit geldeiyke overwegingen slechts eenmaal per Jaar gehouden kunnen worden. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsche Zaken zal op Maandag 28 Mei as. niet plaats hebben. „Wa-wat bedoel je?" stamelde Thyme, met plotseling groote open oogen. „Iets heel natuurlijks," zei de Squid. „Ik zal het Je zeggen. Op de eerste plaats, kan ik geen knoeiers gebruiken." Mijnheer Thyme schrok, of hy een klap in het gezicht had gekregen. ZUn gelaat werd grauw. „Knoeiers?" stotterde hij. „Dat begrijp ik niet. Het is door myn toedoen, dat je vanavond ge red bent." „Het was door Jouw toedoen, dat ik vanavond bijna myn vrijheid verloor. Hoewel je wist dat het huis doorzocht was en Elveden me opwachtte, liet Je me er toch binnengaan." Hy zweeg even en keek den bankdirecteur spottend aan. Thyme plukte zenuwachtig aan zyn das. „Myn helpers maken nooit tweemaal dezelfde fout," zei de Squld zachtjes. „Dat is een fysische onmogeiykheid." Thyme, met uitpuilende oogen, loodkleurige kaken ,kwam een halven stap naar voren, maar stapte weer terug, toen de Squid een dreigende beweging met zyn revolver maakte. „En nu ik er aan denk," ging hy goedmoedig verder, „klopt dat alles ook volmaakt met de rest. Je bent er uit, Thyme. Je wordt oud, Je wordt nutteloos en het is myn gewoonte niet, om onbruikbare leden nog langer op sleeptouw te nemen." „Maar maar je laat me toch zeker niet in den steek?" hygde Thyme, zenuwachtig met zyn lippen werkend. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3