I Zoekt gij betrouwbaar j I Personeel j Plaats dan 'n „Omroeper" voor 75.000 gezinnen STADSNIEUWS Radio-dievenbende gepakt ZUID-AFRIKA KNAP POLITIEWERK aunnmmtnnfliiiawntflBniiittuuiuuumumiiiiiiiuiiuiiiiiiuimiuuiuiiiuiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiic WOENSDAG 23 MEI 1934 FEESTAVOND GROENTEN- HANDELAREN Twee jubilarissen Huldiging der jubilarissen Rede van den Bondsadviseur SAM VLESSING DE RIJKSWEG AMSTERDAM— SASSENHEIM Kruising ven de Dr Heyelaan te Abbenes KNAAPJE VERDRONKEN Bij het spelen aan den waterkant Nauwkeurigheidstentoonstelling FAILLISSEMENTEN Het stoffelijk overschot van Etienne Gustave Frédêric baron van Zuylen van Nyevelt van de Haar, overleden Woensdag 9 Mei te Nice, werd Dinsdagmorgen te Utrecht uit den rouwwagen naar den lijkwagen overgebracht. Links op de foto: de naaste familieleden; met witte das de zoon van den overleden baron Opruiing tot doodslag Voorzitter der O.S.P. moet 1 Juni terecht staan R.K. Leeszaal Berichten opgenomen in een deel onzer vorige oplaag „Het Westerkwartier" BURGEMEESTER BELEEDIGD Ingenieur staat 28 dezer terecht GEEN VOORRANG VERLEEND Motorrijder ernstig gewond Een kapperssalon waar niet alleen gekapt en geschoren werd Onbetrouwbare con cierge De bende gepakt Bekentenis Na z'n Pinksteruitstapje Naar wij vernemen is in den loop van den Maandagavond ook de vierde persoon, betrok ken bij den diefstal en heling toen hij terug keerde van zijn Pinksteruitstapje, in zijn wo ning, door de politie van het bureau Marnixstr. gearresteerd. Nog een arrestatie Dinsdagnacht is te zijner huize in de v. d. Hoopstraat gearresteerd een employé van de firma H., die er van verdacht wordt bij deze diefstallen betrokken te zijn. De aan gehoudene ontkent dit echter pertinent. Aanbieding eerelidmaatschap der Ned.-Z.A. Vereen, aan den Zuid- Afrikaanschen Gezant Hoe Duitschland den oorlog verloor J. C. DE MOEL Pastoor te IJmuiden mniiiiniuiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininTiTS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ïniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiüiiiiiii Dinsdagavond hield de R. K. Vereeniging van Aardappel- Groenten- en Fruithandelaren „St. Marcus" in het gebouw „Haarlemsche Kegel bond" aan de Tempeliersstraat een drukbezoch- ten feestavond, ter viering van het 3de lustrum. De voorzitter, de heer J. v. Kessel, opende de vergadering met den Christelijken Groet. In 15 jaar tijd is de afdeeling Haarlem, aldus spr., tot 120 leden opgeklommen. Reden genoeg tot feeststemming en om de aardappelmisère te vergeten. Hij verwelkomde nu allereerst Rector Boonen kamp, Bondsadviseur en vervolgens de afge vaardigden van de afdeelingen Amsterdam en Beverwijk. Gelukwenschen waren binnengekomen van de afdeelingen Den Bosch en Alkmaar. Spr. wees vervolgens op de groote moeilijk heden ook in dit vak, waardoor vereeniging plicht werd. De voorzitter richtte vervolgens eenige har telijke woorden tot den secretaris, den heer Bakkenhoven, die 12 y, jaar secretaris is van de afdeeling, om dan te eindigen met een vu rige opwekking tot hechte organisatie en ge zonde solidariteit. De heer J. v. Barthole ging vervolgens over tot het voornaamste van den feestavond, de huldiging van de heeren J. v. Kessel, voorzit ter van de Haarlemsche afdeeling en van het hoofdbestuur en den heer H. Bakkenhoven, se cretaris, eveneens in beide besturen. Nadat wij gisteren, aldus spr., het 3de lustrum kerkelijk hebben gevierd, zullen wij het nu hier opgewekt en luisterrijk vieren. Vijftien jaar geleden kwamen er een goede 20 handelaren op het idee een R. K. Vereeni ging voor hun belangen te stichten. De heer v. Kessel was er de drijfveer van en is het tot nu toe gebleven, zoodat hij nu aan een sterke R. K. organisatie in dit bedrijf rich ting en leiding geeft. Bij moeilijke kwesties weet hij alles in goede banen te leiden, zoodat hij bij het aftreden van den heer v. Rossum tot diens opvolger als voor zitter van het Hoofdbestuur werd gekozen. Tot een blijvend aandenken aan dezen dag reikte de heer Barthole hem een nieuwen voorzittershamer over en een Eversharp-vulpot- lood, onmisbare instrumenten voor den voor zitter, die hij dan ook lang moge gebruiken. Aan Mevr. v. Kessel werden nu bloemen aan geboden. Vervolgens richtte spr. zich tot den secreta ris. 12% jaar lang heeft hij met den voorzitter de vereeniging door alle moeilijkheden heen ge loodst, zoodat dan ook niemand op keek toen de mare door het land ging dat de Haarlem sche secretaris dezelfde functie in het hoofd bestuur zou gaan vervullen. Aan den secretaris werd nu een electrische bureaulamp aangeboden om hem bij het late secretariswerk bij te lichten. Aan mevr. Bak kenhoven werden bloemen aangeboden. Rector Boonenkamp feliciteerde namens het hoofdbestuur de jubileerende vereeniging en de beide jubilarissen. Met opzet haalde de Rector ondanks de feest stemming den ernst binnen. Hij wees op den plicht van solidariteit. 'Medehandelaren zijn geen concurrenten maar collega's. In het groentenbedrijf heeft men, aldus de Rector, eigenaardige moeilijkheden ondervon den van liefdadige instellingen, die door het te gemakkelijk geven van voorschotten overal groentenhandelaren te voorschijn riepen. Gelukkig wordt dit nu minder. Spr. noemt het een zegen voor den bond dat de Haarlemsche voorzitter en secretaris de leiding hebben in het hoofdbestuur waar zij het goede voorbeeld van gezonde solidariteit geven zooals ook St. Marcus als bisschop van Alexandrië er voor zorgde, dat zijn christenen elkaar steunden in elk opzicht. De voorzitter van de Amsterdamsche afdee ling, de heer v. d. Mey feliciteerde nu de jubi larissen en bood beiden elk een bloemenmand aan. De voorzitter van de Beverwijksche en de se cretaris van de Amsterdamsche afdeeling bo den vervolgens hun beste gelukwenschen aan, waarna het feestelijk program werd ingezet. Dit werd verzorgd door den karakter-humo rist den heer P. Schrama, „The Louland Sin gers", „The Jolly Band" en twee accordeon-vir tuozen. bewonderen (op de wijze van de halve varkens in de slagerswinkels!), waarop alle van belang zijnde deelen als echt zullen bewegen. Ook kan men zien, dat een achterbrug van de Ford een geheel vrijdragende as heeft, want twee mon teurs zullen op een podiumpje zoo'n brug den ganschen dag uit elkaar halen en weer in el kaar zetten. Twee tafels met alle belangrijke onderdeelen van den auto en borden met door de fabriek voorgeschreven gereedschappen (o. a. de oliemeetstaaf, die 'n belangrijke besparing in het oliegebruik geeft) zijn aanwezig, evenals een ongelakte Ford-auto, waarbij men de staalcon structie van zoo'n wagen kan bewonderen. Aardige platen geven aanschouwelijke voor stellingen van de theorie en de heer J. J. H. Frank, vertegenwoordiger van de Ford-fabrie ken, zorgt voor een eventueel noodige monde linge toelichting. En tenslotte last net least - wordt in een vertrek een film vertoond door de deelnemers van de voor de Ford zoo succes rijke Rally de Monte Carlo, zelf opgenomen en welke zal laten zien tot welke prestaties de Ford in staat is. Hadden we gelijk, toen we zeiden dat de tentoonstelling leerrijk en inte ressant is? Het vrij onverwachte overlijden van dezen, in muzikale kringen door het geheele land, en tot zelfs in België en Frankrijk bekenden toonkunstenaar, op tweeden Pinksterdag, zal velen in den lande pijnlijk hebben verrast. Immers, niet alleen in IJmuiden en onmid dellijke omgeving, waar de heer Sam Vlessing vele jaren lang het muzikale leven beheerschte, was deze ras-muzikant van het oude slag, een gaarne geziene persoonlijkheid. Maar overal waar deze kleine, maar beweeglijke figuur met den geestigen, markanten kop en de van vita liteit tintelende oogen verscheen, wees men hem u aan, en hoorde men zijn lof verkonden als musicus niet alleen, maar ook als mensch. In IJmuiden wist de kleinste jongen u het huis te wijzen, waar Sam Vlessing woonde, en waar hij leefde te midden van talrijke souve nirs, voor de muziek. Want de muziek had van jongsaf z'n heele ziel: en de menschen, vooral de eenvoudigen, hadden z'n warm en diep menschelijk voelend hart. Zelf eenvoudig en oprecht, van 'n bijna hun melodischen rijkdom steeds gaarne ge speeld. Ook in de wereld der Nederlandsche operet te- en zangspelen heeft de naam van den componist van Marion de Marketentster, en van Rose Marie een goeden klank. Als jurylid werd hij op de concoursen van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Noord en Zuid steeds druk gevraagd, en zijn, op een rijke ervaring gegrond zuiver en gezond oor deel werd door allen steeds op hoogen prijs ge steld. Zijn eenvoudigen, hartelijken en jovialen om gang zal men bij menige gelegenheid noode missen. Sam Vlessing is heengegaan, maar de herinnering aan zijn sympathieke persoonlijk heid zal in zijn van warme muzikaliteit ge tuigende toonscheppingen nog lang en voor velen blijven bewaard. Haarlem, 22 Mei '34. J. S. De nieuwe rijksweg AmsterdamSassenheim door de Haarlemmermeer voor autosnelverkeer zal in het dorp Abbenes den openbaren weg de Dr. Heyelaan kruisen. Het ligt in de bedoeling van den Rijkswa terstaat om dezen weg niet te kruisen door middel van een viaduct, doch de Dr. Heyelaan met een viaduct over den nieuwen weg heen te leiden. In verband hiermee hebben B. en W. van Haarlemmermeer voorgesteld het gedeelte van dezen weg vanaf het einde der bebouwing nabij het familiegraf van Dr. Heye, tot aan de Ka- gertocht, aan het rijk in eigendom af te staan, met het oog op de voorgenomen ophooging, en bedoeld weggedeelte voorloopig aan het open baar verkeer te onttrekken. grootsche verdraagzaamheid, wist deze beschei den, maar zich nochtans van z'n gaven wel bewuste musicus, rich onmiddellijk overal en bij allen aan te passen en bemind te maken. Daarenboven bezat hij door zijn opleiding en zeer gevarieerde loopbaan een buitengewone ondervinding op velerlei muzikaal gebied. Zijn muzikale studiën en werkzaamheid in België en Frankrijk hadden hem in aanraking ge bracht en vertrouwd gemaakt met muzikale genres, welke hier te lande, ten tijde van zijn eerste verblijf, verwaarloosd of zoo goed als niet bekend waren. Sam Vlessing is voorzeker een der stuwende krachten geweest, die het peil onzer Harmonie- en Fanfare-corpsen, hebben weten op te voeren tot de hoogte waar op het zich heden bevindt. Zijn composities voor orkest, zijn bewerkingen, zoowel in het lichtere en eenvoudiger genre als in het meer eischende, vormen een omvangrijk en waarde vol repertoire. Ze ontbreken zeker in zoo goed als geen enkele muziekkast, en worden, om hun prettigen en vlotten vorm, zoowel als om Dinsdagavond heeft te Haarlem een droevig drama plaats gehad. Om een uur des middags had het zevenjarig zoontje van den heer G., wonende te Haarlem, de ouderlijke woning ver laten en was gaan spelen. Toen het des avonds om 8 uur nog niet thuis was teruggekeerd, waarschuwden de daardoor zeer verontruste ouders de politie. Daar men wist dat het knaap je zeer vaak op den Koudenhorn aan den wa terkant speelde, ging de politie op goed geluk af daar in het water van het Spaarne dreg gen. Omstreeks half tien werd een lichaam van een jongetje opgehaald, dat herkend werd als het lijk van den vermiste kleine. De levens geesten bleken reeds geweken te zijn. Nader vernemen wij nog, dat men het knaap je des middags nog had zien spelen op de schuiten, die aan den Koudenhorn gemeerd wa ren. Niemand heeft echter het jongetje in het water zien vallen. De plek, waar het drama zich afspeelde, is berucht, omdat daar reeds vele kinderen te water geraakt en verdronken zijn. Reclame is het hart van den handel een spreuk aan allen welbekend. De vorm der re clame echter geeft het succes! Dezen stelregel toepassend heeft de heer Limbach, de offi- cieele Ford-agent voor Haarlem, met medewer king van de Fordfabrieken te Amsterdam, een tentoonstelling, met een veelzeggenden naam gearrangeerd, die ongetwijfeld een succes zal beteekenen voor het Ned. fabrikaat, dat de Ford-auto thans is, maar en dat is het voor naamste voordeel zéér leerrijk en interessant voor het publiek is. Het doel van de nauwkeu righeidstentoonstelling, welke van vandaag af in de Auto-Centrale aan het Houtplein wordt gehouden, is: Hoe werkt een automobiel en waaruit bestaat ze? Dat een auto uit moeren en balken, mitsga ders een motor, wielen, ruiten en nog een paar banken bestaat, dat weet ieder, maar hoe dat alles rolt of vastzit, dat is voor menigeen nog een groot mysterie. Welnu, op de tentoonstel ling kan men dat alles ontdekken. Zoo is er b.v. een overlangs doorgesneden automobiel te De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 22 Mei de volgende faillisse menten uitgesproken: F. Vingerhoed, radiohandelaar, wonende te IJmuiden-Oost, Meidoornstraat 16. Curator: mr. dr. A. van der Flier te IJmuiden-Oost. J. Schoemaker, kapper, wonende te Driehuis, Driehuizerkerkweg 104. Curator: mr. dr. A. van der Flier te IJmuiden-Oost. J. Hartog, magnetiseur, wonende te Wijk aan Zee en Duin. Curator: mr. D. de Jong, alhier. P. Gort, slager, wonende te Heemstede, Binnenweg 88 a. Curatrice: mr. mej. oC. H. Deknatel, alhier. M. Geutskens, zonder beroep te Hoofddorp, Hoofdweg 67. Curator: mr. jhr. L. U. Rengers Hora Siccama, alhier. D. A. van Beek, smid en wagenmaker, wo nende te Haarlem, Prinsen Bolwerk 18. Cura tor: mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. Recht-Commissaris br. Th. F. Raedt, alhier. Opgeheven zijn de volgende faillissementen: S. v. d. Oord, fouragehandelaar, wonende te Haarlemmermeer, Akerdük 113. Curator mr. A. Beets, alhier. R. A. Serné, koopman in automobielen, te Heemstede, Binnenweg 79. Curator mr. M. van Toulon van der Koog, alhier. H. Sier, Hzn., eendenhouder, wonende te Volendam. Curator mr. H. E. Prinsen-Geerligs, alhier. J. Vollenga, schilder, te Heemstede. Cura trice: mej. mr. C. H. Deknakel, alhier. Vernietigd is op grond van verzet het faillis sement van Claartje Kraayenoord, gescheiden echtgenoote van J. Koelemeyer, sigarenwinke lierster. Curator mr. F. van der Goot, alhier. 1 Juni a.s. zal voor de Rechtbank te Haar lem terechtstaan P. J. S„ voorzitter der Onaf hankelijk Socialistische Partij. Hem wordt ten laste gelegd opruiing tot doodslag, wegens de door hem in een op 16 Maart j.l. te Zaandam gehouden openbare ver gadering gesproken woorden, dat het Proleta riaat in geval van mobilisatie niet ongewapend zou zijn en niet voor, doch achter de kanonnen en machinegeweren zou staan en het Kapita lisme misschien er voor. Verdedigster is mevr. mr. Chr. De Ruyter De Zeeuw uit Rotterdam. Eenige maanden geleden heeft S. een gevan genisstraf van twee maanden ondergaan, waar toe hij eveneens wegens opruiing was veroor deeld. den auto reed en eenige meters werd meege sleurd. De motorrijder, die ernstig aan het hoofd werd gewond, bleef bewusteloos liggen. Het slachtoffer is per Roode Kruis-auto naar het St. Jansziekenhuis te Bussum vervoerd. Vrijdag 25 Mei om 8.15 uur zal een alge- meene vergadering worden gehouden in het gebouw aan de Nieuwe Gracht. Aller opkomst wordt dringend verzocht. Men schrijft ons: Zaterdagmiddag 3 uur opende bovengenoem de vereeniging haar speeltuin aan de Houtvaart weer voor hare leden. Alvorens de tuin werd geopend, waren de kinderen op het Brouwers plein bijeen gekomen en wandelden onder een vroolijk lied naar het terrein, waar het jongste lid het lint doorknipte. De verschillende wedstrijden waaronder zak- loopen, hardloopen met hindernissen en blok- rapen voor de kleintjes hadden een vlot ver loop en vielen bij de jeugd wel in den smaak. Vele ouders waren meegekomen om daar het kampen van hun kinderen te zien. Het be stuur kan dan ook met voldoening terugzien op dezen goedgeslaagden middag. Naar wij vernemen, zal de beleedigingszaak tegen den Amsterdamschen ingenieur J. H. B op 28 Mei ajs. te half drie voor den politie rechter dienen. B. heeft aan den burgemeester van Laren, Jhr van Nispen tot Sevenacr, naar aanleiding van het uitleiden van vier Duitschers over de Duitsche grens op 9 April het volgende briefje gestuurd: „Kaïn, wat hebt ge met Uw medemenschen gedaan? Gaat naar het graf van Vader Willem en spuwt erop! Dat past C, ver rader van 's lands eer!" Naar aanleiding van dezen brief is door den burgemeester van Laren een klacht wegens be- leediging ingediend. Dinsdagmorgen is op het kruispunt Hilver- sumschen WegNieuwen Rijksweg te Laren een aanrijding gebeurd tusschen een motorrij wiel, bestuurd door den heer D. J. den A. uit Elburg en een auto, Bestuurd door mej. V. te Laren. Mej. V. liet na, den motorrijder, die in de richting Baarn reed, voorrang te verleenen, met het gevolg, dat deze in volle vaart tegen De politie van het bureau Mamixstraat te Amsterdam heeft klaarheid weten te brengen in een zaak betreffende een bru talen diefstal van radiotoestellen, waarvan een firma in radio-artikelen, die geves tigd is aan de Prinsengracht, de dupe is geworden. Bij deze affaire zijn 4 personen betrokken. De ontdekking heeft zich afgespeeld in den nacht van Zaterdag op Pinksterzondag. In de magazijnen van de N. V. Heybroek's Groothandel gevestigd Keizersgracht 248, een firma in electrische lampen, radiotoestellen, gar nituren enz. was gedurende de laatste week driemaal een brutale diefstal gepleegd. Er waren op verschillende dagen radio-toestellen ont vreemd, en wel drie stuks ter waarde van f 250 f 300. Zaterdagmorgen bleek weer een toestel ^het vierde gestolen. De directie deed nu aangifte bij de politie van het bureau Raampoort, die dadelijk een zeer nauwkeurig onderzoek instelde. Des namiddags wist men reeds dat er in de af- geloopen dagen eenige bij de politie bekende verdachte personen in de omgeving van het ma gazijn waren gezien. De inspecteur van den justitioneelen dienst en waarnemend chef van het bureau de heer A. Luteyn gaf opdracht om des avonds vanaf 8 uur het gebouw door agen ten in burger te laten bewaken. Men had er lucht van gekregen dat er opnieuw Zaterdag avond zou worden gestolen. De ingang van 't magazijn bevindt zich aan de Keizersgracht, doch het gebouw heeft ook een achteruitgang op de Prinsengracht; ook hier had zich in de buurt politie geposteerd. Tegen elf uur Zaterdagavond bemerkten de agenten die de voorzijde aan de Keizersgracht in het oog hielden twee verdachte personen. Men hield ze goed in het oog en nadat ze eenige keeren het pand voorbij waren geloopen begaven ze zich naar een kapperszaak in de Hartenstraat, de zijstraat van de Keizers gracht vlak bij het magazijn gelegen. Na een kwartiertje kwam een der mannen uit deze kapperszaak en keek eerst voorzichtig naar buiten. Toen ging hij weer naar binnen om kort daarna het huis te verlaten met een groote kartonnen doos, dicht gebonden met een touw. Een der agenten volgde hem op eenigen afstand. De man ging via de Prinsengracht de Jordaan en vervolgens de Laurierstraat in. De politieman achtte nu ingrijpen gewenscht. Hij hield den man aan, die geweldig schrok doch geen tegenstand bood. De politieman vroeg per melder om een arrestantenwagen te zenden die weldra van het bureau Raampoort gezonden werd. De man werd hierheen gebracht. Na aan een kort verhoor te zijn onderworpen reed de politieauto met inspecteur Harrebo- mee opnieuw uit en nu naar de kapperszaak in de Hartenstr. Hier trof men den man aan die in gezelschap van den gearresteerde was ge weest benevens den eigenaar der zaak. den kap per. Beiden werden gearresteerd. Het verhoor dat hun werd afgenomen bracht aan het licht dat de eigenlijks dief de concierge zelf was. De kapper verklaarde dat het radiotoestel hem Zaterdagmorgen vroeg door een klant was ge bracht met het verzoek dit even voor hem te bewaren. Den klant kende hij alleen onder den naam van „Piet". De politie echter geloofde zijn verhaal niet en besloot eerst den concierge te arresteeren. De politie-auto rukte (het was nu ongeveer Zondagnacht twee uur geworden) opnieuw uit en wel naar de woning van den concierge. Deze man woont niet aan de zaak van de fa. Hey- broek, doch op de Prinsengracht bij de Elands gracht. De man was te bed doch was spoedig in de kleeren en ook hij zat kort daarop in een cel van het bureau Raampoort. De verschillende personen zijn aan een streng verhoor onderworpen. De concierge heeft be kend de toestellen te hebben gestolen. Hij deed dit op de volgende wijze. Op het uur dat de politieagenten werden afgelost en er dus nie mand in de buurt was gaf hij de toestellen aan zijn handlangers, die ze naar de kapperszaak in de Hartenstraat brachten. Een van de handlangers keek dan uit of politie in de buurt was. De kapper verkocht de toestellen aan hem onbekende personen. Het geld werd onderling verdeeld. Tegen een der mannen had de po litie geen voldoende bewijs en deze werd dan ook in vrijheid gesteld. Daarentegen is er nog een ander persoon (knecht) van de firma bij de diefstallen betrokken. Deze bevond zich ech ter met de Pinksterdagen büiten de stad Men had zijn adres en de politie wist reeds welk aandeel hij in de diefstallen gehad heeft. De agenten in burger hebben bewezen hun vak goed te verstaan, en een woord van lof komt ze zeker toe. In de doos welke de man die gearres teerd werd bij zich had, bevond zich het radio toestel dat Zaterdagmorgen gestolen was ge worden. Zaterdag 26 Mei a.s. zal de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging haar jaarver gadering houden, der traditie getrouw, in de Groote Zaal van de Industrieele Club te Am sterdam. Het is goed daarop eens in het bijzonder de aandacht te vestigen. Ditmaal toch zal aanwezig zijn Z.Exc. dr. H. D. van Broekhuizen, gezant en gevolmachtigd minister van de Unie van Zuid- Afrika, wien het eere-lidmaatschap zal woraen aangeboden. Ruim vijftig jaar geleden werd de vereeniging opgericht, in een tijd, dat de vrijheid en zelf standigheid der Afrikaners bedreigd en zeer wankel was. Thans zal dezelfde vereeniging in haar midden hebben den offifcieelen vertegen woordiger van een souverein onafhankelijk ver- eenigd Zuid-Afrika, dat zich de gelijkgerechtigde van zijn vroegeren tegenstander weet. Nadat de voorzitter zijn jaarrede heeft ge houden en de vereenigingszaken zijn afgehan deld, zal prof. dr. A. A. van Schelven, die ver leden jaar eenigen tijd aan de Kaap en in Transvaal vertoefde, zijn reisindrukken uit Zuid-Afrika weergeven en zal de heer K. F. van den Berg, lid van het hoofdbestuur, zijn zelf opgenomen film van het Kruger Wildpark ver- toonen en daarbij vertellen van zijn reis door deze steeds in beteekenis toenemende wild- reserve Aan het eind van den middag zullen worden gedraaid twee geluidsfilms. De eene geeft beel den en klanken "an den bruisenden Victoria- waterval de „Rook wat Donder" de andere voert door de zwijgende, geheimzinnige Zim- oabweruïne, waarbij begeleidende muziek her inneringen wekt aan de oude tijden van koning Salomo en de koningin Sheba. Een beperkt getal introductiekaarten is als gewoonlijk verkrijgbaar aan het Secretariaat van het hoofdbestuur, Keizersgracht 141, Am sterdam-C. Telefoon 49318. Aan het onlangs verschenen jaarverslag over 1933 van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging wordt het volgende ontleend: De verhoogde belangstelling voor Zuid-Afrika openbaarde zich vooral in het grooter getal aanvragen naar de mogelijkheid van emigratie. De Zuid-Afrikaansche bibliotheek werd Uit gebreid. De mist, die ons belette de ontwikkeling van zaken duidelijk waar te nemen, is nog met opgeklaard. Toch zijn er teekenen, die wijzen op een nieuwe toekomst, die Zuid-Afrika tege moet gaat. De in de nederzetting op Wonderfontein ge vestigde Nederlandsche boeren hebben zich, dank zij de groote bekwaamheid, ijver en doo:- zettingsvermogen, kunnen handhaven. Hun thans nog Kleine coöperatieve vereeniging neemt in beteekenis toe en kan reeds nu het geheele jaar door eerste klas kaas leveren. Er is ge legenheid voor anderen zich bij de kolonie aan te sluiten. Kapelaan J. C. de Moei der St. Agnesparochie is tot pastoor te IJmuiden benoemd. Deze be- nbeming beteekent voor de „St. Agnes" een groot verlies: voor heel de parochie, voor de instellingen waaraan hij verbonden was, voor de propagandaclub wier geestel. adviseur hij was wel zeer in het bijzonder. 12% jaar heeft hij de zielzorg in deze nieuwe, steeds groeiende en mede door zijn zorgen bloeiende parochie uit geoefend. Als jong kapelaan verbonden aan de pas opgerichte parochie heeft hij er een groot deel van zijn priesterlijke loopbaan doorge bracht. Verleden maand werd met het feest der parochie ook zijn feest gevierd. Thans is hij door zijn kerkelijke overheid geroepen om aan den havenmond der hoofdstad, IJmuiden, als pastoor de zielzorg uit te oefenen. Wij hebben bij zijn koperen kapelaansfeest betuigd en willen het hier herhalen, dat kape laan De Moei een dier stille werkers is, die de moeilijkste uren in de St. Agnesparochie hebben gekend van stichting en oriënteering van orde nen en opbouw, van wegwerken en doorzetten ondanks allerlei teleurstellingen en moeilijk heden. Met een vurig enthousiasme bezield, dat gevoed werd door priesterlijken apostolischen ijver, heeft hij als eenige kapelaan jaren lang alleen met den pastoor gewerkt om de parochie van St. Agnes te vormen tot wat ze thans is: centrum van katholiek geloofsleven. Hij schiep mede dien eersten kring van pa rochianen, die het kristallisatiepunt vormden der nu uitgegroeide parochie. Hij wist te be> zielen en te binden. Nu staat de groote parochie' kerk daar als een noodend geestelijk rustpunt voor den bezigen mensch. Maar toen deze kerk er nog niet was, toen de geloovigen zich nog moesten behelpen in een steenen romp, toen was hfl een der eersten die de kudde van St. Agnes vormden. Hij heeft al de moeilijkheden der eerste uren gekend, hij zal zijn deel ongetwijfeld gehad hebben in de teleurstelling en miskenning welke alle merkers ondervinden, maar hij kan Opnieuw, zooals reeds zoo dikwerf in de jaren na den wereldoorlog, heeft de Duit sche regeering zich gedrongen gevoeld, in te gaan op een der pijnlijkste kwesties, die zich in de dramatische dagen van Augustus en September 1914 hebben voorgedaan, namelijk het optreden van luitenant-kolonel Hentsch, den afgevaardigde van den opperbevelhebber van het Duitsche leger, von Moltke. Wie was deze luitenant-kolonel Hentsch, wiens naam nog altijd spookt in de berichten der wereldpers? Voor het groote publiek is deze officier van het keizerlijk-Duitsche leger vrij wel een onbekende. Voor Duitschlands lotsbe stemming echter was hij de booze geest, die aan de geschiedenis een anderen loop gaf. Want naar alle waarschijnlijkheid was luitenant kolonel Hentsch degeen, die Duitschland den oorlog heeft doen verliezen. Een ontketende vloedgolf gelijk rukten in die snikheete Augustusdagen de Duitsche troepen steeds dieper Frankrijks Noordelijke departe menten binnen. Steeds dichter naderden zij de hoofdstad Parijs, waar een in paniek verkee- rende millioenenbevolking reeds den donder van het geschut kan hooren. Reeds zijn zij de Marne gepasseerd, den laatsten hinderpaal, dien de natuur heeft geschapen op den weg naar de hoofdstad. Hier aan de Marne is het, dat het gros van het Fransche leger nogmaals aantreedt voor den laatsten, beslissenden slag om het behoud van Parijs. Afgejakkerd door den voortdurenden strijd, door den vrijwel ononderbróken terug tocht, hebben zij het hoofd te bieden aan den stormloop van niet minder dan 35 Duitsche oorlogsdivisies, in wie de hartstocht brandt der overwinningen, die zij al hebben bevochten, sinds de eerste Duitsche soldaten bij Visé de grens overtrokken, de neutraliteit schendend van het kleine, vreedzame Belgische land. Het schitterend uitgeruste, best gedisciplineerde le ger ter wereld is er bij voorbaat van overtuigd, ook dezen laatsten tegenstand te zullen breken. Maar aan het hoofd van dit geweldige leger staat een zieke, de 66-jarige von Moltke, die met zijn grooten voorganger der oorlogen van 1864, 1866 en 1870 slechts den naam, niet echter tevens ook de energie gemeen heeft. Sinds jaren moet hij zijn door kwalen gesloopt gestel ontzien. Geleid door een man, die zelf twijfelt aan zijn energie, die door de grootte der taak, welke hij moet volbrengen, bijna reeds met ontzetting is geslagen, die diep gebukt gaat onder de enorme verantwoordelijkheid, welke hem op de schou ders is gelegd zoo treden de 35 Duitsche stormdivisies aan voor den beslissenden slag om Duitschlands lot. Zij zijn ervan overtuigd te zullen overwinnen terwijl in het groote hoofdkwartier een zieke opperbevelhebber reeds overweegt, of hij het zegevierende leger niet liever den terugtocht zal bevelen. Het is in deze phase van den slag die tusschen Parijs en Verdun aan de Marne woedt, dat luitenant-kolonel Hentsch zijn voor het Duit sche leger zoo onzalig werk verricht. Ten over staan van getuigen geeft von Moltke aan Hentsch die nog maar betrekkelijk kort bij den generalen staf werkzaam is de opdracht, zich naar de diverse legergroepen te begeven, teneinde uit eigen aanschouwing zich op de hoogte te stellen van de situatie der voor Parijs strijdende legers en vervolgens aan het groote hoofdkwartier rapport uit te brengen. 1) Hentsch vertrekt, stelt zich in verbinding met de afzonderlijke legerleiders en geeft het bevel tot den terugtocht. Hoewel de keizer, de pessimistische opvattingen van von Moltke kennend, deze zeer speciaal had gezegd, dat geen terugtochtsbevel mocht worden gegeven, dan zonder zijn eigen, keizerlijk, bevel! Later heeft Hentsch met beslistheid verklaard, machtiging te hebben gekregen, den terugtocht der Duitsche legers te gelasten. Best mogelijk, dat hij na ontvangst van zijn eerste opdracht nog eens onder vier oogen met von Moltke van gedachten heeft gewisseld en bij die gelegen heid een misschien wat vage machtiging van zijn hoogsten chef heeft gekregen. Moltke zelf echter heeft dit zijnerzijds steeds nadrukkelijk ontkend en aangezien niemand het eerste on derhoud op schrift heeft vastgehouden, is een definitieve oplossing van het mysterie niet meer mogelijk. Vast staat wel, dat Hentsch zich reeds van dgn beginne af heeft laten leiden door de sub jectieve opvatting, dat de situatie in hooge mate kritiek was. Aldus verschijnt deze zieke lijk aangelegde afgezant van een zieken veld heer bij de leiders der beide legers van den rechtervleugel. Steeds meer leeft hij zich in zijn rol in, dat hij het leger, dat hij Duitschland moet redden. Aldus verschijnt hij psychologisch gebroken bij het leger van von Kluck, dat het dichtst bij Parijs staat en dat reeds bezig is, de Farijsche uitvaltroepen te omsingelen. Den zich reeds zeker van de overwinning wanenden von Kluck deelt hij mede, dat het aansluitende leger op den terugtocht is terwijl juist dit leger op dat oogenblik reeds een beslissing had verkre gen. Op grond van deze onware mededeeling moet von Kluck tenslotte wel toegeven aan den aandrang van von Moltke's afgezant. Hij geeft zijn leger het bevel tot den terugtocht, die de flank van het geheele Duitsche leger voor den vijand opent. Zoo komt het, dat ook de aan sluitende legers moeten wijken. De overwin naars verlaten het slagveld. „Het Marnewonder" („Le miracle de la Mar ne") noemen de Franschen dezen beslissenden slag. Een zieke man en zijn zieke afgezant hebben het mogelijk gemaakt. 1). Naar „Feldherrnköpfe" 19141918" door Arminius. Uitg.: K. F. Koehler, Leipzig. (Nadruk verboden). dan nu terugzien op een zeldzaam mooie periode uit het leven eener parochie in een grootstad. De parochianen van St. Agnes zullen hu11 kapelaan zéér missen. Maar IJmuiden wint id hem een bezielende kracht, een ijverig priester

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4