A b -i* Prikkeldraad Jeugdgevaren De Graal in de Duitsche hoofdstad raii HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL W V 'i tp JP#*1T WOENSDAG 23 MEI 1934 Ons week-eïnd" Toch gelijk? Verboden organisaties CULTUURBEWEGING De opvoering van het Jedermann-spel Stem van over de grens Liberalen als bezuinigers INVENTARISATIE OPLEIDING OFFICIEREN Commissie van onderzoek aan het werk R.K. MIDDENSTANDSBOND Vergadering van het hoofdbestuur DE TARWE-KNOEIERIJEN IN ZEELAND HET GEHEIM VAN ROSELLI MINISTERS NAAR ZWOLLE DE NIEUWE SPELLING De Nijmeegsche professoren tegen afschaffing der buigings-n CONTROLEUR MISHANDELD Omdat de steunuitkeering stop gezet was ONGEWENSCHTE ELEMEN TEN BIJ HET LEGER wee reserve-officieren ontslagen WAARAAN IJS MOET VOLDOEN Scherper toezicht op de fabricage HET WERKLOOSHEIDSSPOOK Naast uiterlijken bloei, valt ook 'n grooter worden der innerlijke kracht te constateeren BERLIJNSCHE 'GRAALMEISJES REPETEEREN .,V - j-fe W1|*/ S** er - j ;:F „De dood en Elckerlijc", een scène uit het massaspel „Jedermann", dat Zondag a.s. in circus Busch te Berlijn wordt opgevoerd. Deze foto werd genomen tijdens de generale repetitie. TRAM UIT DE RAILS Locomotief en personenwagen gekanteld EEN LAFFE DAAD Tuinder onnoodig gedupeerd N.V. Hollandsche Kunstzijde Industrie Sportvlucht naar Kaapstad Staking bij „Lachapelle" Tragisch einde van een smokkelaar 9» Het Volk viert „het tiende Pinkster feest". Over het goddelijk leven in den Geest, over het verzamelen in gebed, de vernieuwing door vuur en liefde geen adem. Zooals de S.D.A.P. op Paschen congres houdt, kampeert zij op Pinksteren. »Het Volk" vermaterialiseert zelfs den Geest: „Onze Pinksterblom" is..,, de Ar- beiders-Jeugd-Centrale. In „ons weekeind" zegt de socialistische vader: „Ik geloof, dat voor ons Elsje Pink steren.... een jongen is." En mama, in dien ze haar Piet niet Wibaut's „Wordend Huwelijk" als Pinkster-geschenk mee geeft, Wenkt hem toch in die richting: „Pinkster is.... een meisje, Piet." En als Piet de moederlijke raadgeving op de eerste blad zijde omslaat, vindt hij op de volgende een Pinksterdrie, waarvan de mama geflan keerd wordt door twee gemeene meisjes in badpak, zóó overgenomen van een Holly- Woodsehe prikkelfilm of een aan de spoor- kiosken verboden galant blad. De Notenkraker verdedigt Piet van de A. J- C., zijn ouders, die hem met Pinksteren een meisje gunnen, en de beide schandalige nimfen, die met hem óp moeten wande len. Aan katholieke moraalopvattingen beeft „De Notenkraker" meer maling dan de heer Albarda aan samenwerking met de Katholieken in de politiek. Het blad ironi seert er heidensch op los: Op de Pinksterdagen komt dus weer de roode jeugd bijeen, zoogenaamd ter viering Van een „Hoogtijdag". Voor den tienden keer Tien jaar achtereen heeft het geduldige vaderland het schandaal moeten aanschou wen, dat jongens en meisjes in onbehoorlij ke kleedij ronddansten, in tenten sliepen en overdreven deden bij vlaggenhijscherij, heidensche vuren en aanstootgevende sym boliek. Een en ander om aan te toonen, van hoeveel beter gehalte die socialistische jon geren zijn, vergeleken bij den tijd, toen de jongelieden nog in gewone menschen- Pakjes hun Pinksterdagen vierden. Gelukkig heeft het gure Pinksterweertje Piet met de jongens en meisjes van de on verstandige ouders teruggehouden van het in beeld en „paedagogisch" geschrift aan bevolen ringelrijen in badpakjes. Maar in Laren bestond gelegenheid om te kampee ren op een boschrijk particulier terrein. De pers en raadsleden hebben er al te gen geprotesteerd, de politie houdt een oogje op de afrastering. Maar de vereeni- ging voor Lichaams- en Naaktkultuur pro pageert deze kuituur vooral onder de A.J.C., opgevoed door het Wordend Huwelijk en de lichtzinnige scribenten van „Volk" en „Notenkraker". Hoevelen, die verzot zijn op „ons week-eind", hebben onder de prik kelende badpakjes-suggestie Pinksteren ge vierd, door de ironische materialisten be spot als een „Hoogtijdag"? De „eruptie van ministerieele loslippig heid", zooals de heer Sneevliet het in de Kamer noemde, van Minister de Wilde temidden der gereformeerde jonge ren te Zwolle, heeft eenige nadere com mentaren van den Minister noodig gemaakt, om de liberale onrust te sussen. Wat de Minister wel bedoelde met zijne Uitlating, dat de liberalen den mond vol hadden van de bezuiniging, maar, als er concrete voorstellen kwamen, daaraan hun stem niet gaven? was hem o. a. gevraagd. En, niet bepaald gelukkig, reageerde de heer de Wilde daarop met eene verwijzing haar de jaren van zijn wethouderschap in de residentie. „Het Vaderland" is al in de „Handelin gen" van den Haagschen raad uit dien tijd gaan pluizen en heeft daar niets ontdekt, dat de beschuldiging van den Minister sta- yen kan. Toch had de „gemoedelijke toespraak" te Zwolle een ondergrond van waarheid. Al leen liet 's Ministers geheugen hem in den steek, wat de feiten betreft. De Minister had eens een stapje terug moeten doen in het parlementair verleden. Dan had hij feiten te over gevonden, die zijn stelling konden staven. Dan had hij uit een ietwat verder verleden kunnen wij zen op liberaal initiatief, dat de bezuiniging op de inning der belastingen door invoe ring van belastingbetaling op de postkan toren voor geruimen tijd frustreerde, en op de liberale oppositie tegen de bezuiniging door middel van fusie van Oorlog en Ma rine tot Defensie. Dan had hij uit een meer nabij verleden kunnen putten de verschil lende gevallen, waarin liberalen zich verzet ten tegen bezuinigingen van het kabinet- Ruys-de Geer. Dan had hij kunnen wijzen op het feit, dat desondanks Mr. Knotten belt, de toenmalige leider der liberale frac tie, de vrijmoedigheid vond, om in Novem ber 1932 aan dit kabinet het vertrouwen op te zeggen, o. a. omdat het niet genoeg bezuinigde, maar dat in Februari daarop volgende het liberaal initiatief-Boon tegen Minister Donner's bezuiniging op Justitie de aanleiding werd tot de Kamerontbinding. Waarlijk, de tijd ligt nog niet zoover ach ter ons, waarin de liberalen de bezuiniging alleen met de lippen eerden! En hunne ver ontwaardiging over dit deel van 's Mi nisters overigens weinig tactische toe spraak getuigt van een gebrek aan zelf kennis. Tot 1 Juni wordt vanwege de Gewestelijke Landbouw-Crisisorganisatie een algemeene in ventarisatie gehouden van land- en tuinbouw. Onder deze telling vallen allen, zoowel natuur lijke personen als rechtspersonen, die als geor ganiseerde zijn of moeten worden aangesloten bij een crisis-organisatie of die kippen voor den verkoop van eieren of méér dan een schaap houden. Tevens zal gelegenheid worden gege ven tot 't indienen van een aanvrage tot toe lating als georganiseerde bij een gewestelijke Landbouw-Crisisorganisatie. Degene, die volgens bovenstaande regelen on der de telling valt en niet vóór of op 1 Juni door een der tellers vanwege een gewesetlijke organisatie is bezocht, dient zich zoo spoedig mogelijk bij ds Landbouw-Crisisorganisatie in de provincie, waarin zijn bedrijfsgebouwen gelegen zijn, aan te melden. Sedert eenige weken is een commissie, in gesteld door den Minister van Defensie, werk zaam. om na te gaan, in hoeverre het denkbeeld van de commissie-Idenburg tot wijziging van de opleiding van beroepsofficieren deugdelijk is. Van deze commissie is, naar wij verne men, voorzitter de commandant van het veld leger luit.-gen. jhr. Röell; leden zijn: de chef van den generalen staf, generaal-majoor Reyn- ders, de gouverneur van de Kon. Militaire Aca demie gen.-majoor Van der Harst, de gepens. generaals van het Ned.-Ind. leger Schuurstna en Kroon en de commandanten van de scholen voor reserve-officieren, de kolonel. Fruyt van Hertog, de majoor Van der Hout, de ritmeester Hollert, de kapitein Keppel Hesselink en de kapitein Herman. Secretaris van deze commis sie is de hoofdcommies bij het departement van Defensie, de heer Veldhoven. In de jongste bijeenkomst van het hoofdbe stuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond is tot eersten secretaris van den Bond gekozen de heer C. Burger te Amsterdam. Als lid van de organisatie werd toegelaten de onlangs opgerichte Ned. R. K. Bond van Werk gevers in het Natuursteenbedrijf. Aan de situatie ten aanzien van de Winkel sluitingswet en speciaal ten aanzien van de voer enkele branches uiterst noodzakelijke verrui ming van verkoopgelegenheid op Zondag werd uiteraard een uitvoerige bespreking gewijd. Besloten werd de propaganda voor deelname aan den zesden Nederlandschen Katholiekendag op Zaterdag 23 en Zondag 24 Juni a.s. te 's-Her- togenbosch onverminderd voort te zetten. Ten slotte werd vastgesteld het ontwerp van een breed opgevat werkprogram voor de Re- clame-afdeeling aan 't bureau van den N.R.K.M. In verband met de gepleegde knoeierijen bij de uitvoering der Tarwewet is de inneming van tarwe in zeeland tijdelijk stopgezet in afwach ting van binnenkort te nemen maatregelen. Omstreeks 1718 hield de Italiaan Lucio Ro- selli op een der statige grachten van de bis- schopstad Utrecht, een koffiehuis, van zóó ge weldige vermaardheid, dat dag in, dag uit, van den vroegen morgen af tot den laten avond aan toe, het publiek zich er voor verdrong en in lange rij vaak stond te wachten op een kop van de overheerlijke „Edelsmaeck"-koffie, die Roselli schonk. De firma Simon de Wit is er thans na veel experimenten in geslaagd deze bijzondere be reidingswijze aan de weet te komen. Deze bijzondere koffiesoort werd onder den naam „Edelsmaeck" ingeschreven bij het oc trooi- en merkenbureau. De regeering heeft, naar „Het Volk" bericht, een eenigszins gewijzigde lijst samengesteld van vereenigingen, waarvan ambtenaren geen lid mogen zijn: a. de Communistische Partij Holland, Rev. Soc. Vrouwenbond, de communistische Jeugd bond, het Landelijk Verbond van Recruten en alle Communistische zg. mantelorganisaties: b. het Nederlanda Uniuga Komitato: c. de Internationale van Proletarische Espe rantisten (I.P.E.) d. de communistische 'partij-oppositie (C. P.O.) e. de linksche arbeidersoppositie „Spartacus"; f. de Kommunistische Arbeiderspartij (K. A.P.) g. de Internationale Kommunistische Liga (I. K. L.) h. de Concentratie van Raden Communisten; i. de Rev.-Soc. Partij, het Nat. Arbeidssecre tariaat (N.A.S.) en de daarbij aangesloten vak groepen, de Rev. Jeugdbond (R.J.B.), de N.A.S.- vrouwenbond, de vereeniging voor Volksontwik keling (V.V.v.O.), het Proletarisch Steunfonds, de groepen „Roode Makkers" en het Comité van Verweer tegen Reactie, Fascisme en drei gend oorlogsgevaar; j. de Onafhankelijke Socialistische Partij de Sport-athletiekvereeniging „Wilskracht" (S.A W.), het Socialistisch Jeugdverbond (S.J.V.). het Huisvestingscomité en de vereeniging voor Socialistische Ontwikkeling (V.V.S.O.) k. de Socialistische Arbeiders Jeugd tS.A.J.) 1. het Landelijk Verbond van Sociaal-Anar chisten, de Alarmgroepen en het Landelijk Ver bond van die groepen, de Vrije Socialistische Vereeniging, benevens alle andere anarchisti sche groepen en de Bond van Anarcho-Socia- listen (B.A.S.); m. het Nederlandsch Syndicalistisch Vakver bond met de daarbij aangesloten vakgroepen, de Syndicalistische Arbeiders Jeugd Organisatie en het Fonds voor Internationale Solidariteit Ne derland (F.I.S.) n. de Internationale Anti-militaristische Ver eeniging (I.A.M.V.), het Internationaal Anti militaristisch Bureau (I.A.M.B.) en het Comité van Actie Dienstweigeringsmanifest „Mobili- seeren"; o. de Internationale Socialistische Anti-Oor- logs Liga (I.S.A.O.L.) p. de Vrijdenkersvereeniging ,,De Dageraad"; q. de Perhimpoenan Indonesia; r. de Nationaal Socialistische Beweging (N.S.B.) s. de Algemeene Nederlandsche Faascisten Bond (A.N.F.B.) t. de Nationaal-Socialistische Nederlandsche Arbeiders Partijen (groepen Schouten, Smit („de Binckhorst"), Kruyt.De Joode alias Van Waterland en Van Rappard) u. het Verbond van Nationalisten en v. het Verbond van Nationaal Solidaristen in Rijks-Nederland. Het verbod om lid te worden geschiedt, om de doeleinden, die deze vereenigingen nastreven, of de middelen, die zij aanwenden, waardoor de behoorlijke vervulling door den amtbenaar in 's Rijks dienst van zijn plicht als ambtenaar in gevaar wordt gebracht of geschaad. Verder verklaart de regeering, dat de na te noemen vereenigingen. te weten: de Sociaal-Democratische Arbeiders Partij en de organisaties, aangesloten bij het Neder landsch Verbond van^ Vakvereenigingen (N.V. V.), alsmede het Bureau van Actie en propa- ganganda tegen het communisme en fascisme (Buracprop) en het Bureau van boycot van Duitsche waren, om de doeleinden, die zij na streven. of de middelen, die zij aanwenden, de behoorlijke vervulling door de onder het depar tement van Defensie ressorteerende ambtena ren van hun plicht als ambtenaar kunnen in gevaar brengen of schaden. De Minister van Defensie, Mr. Dr. L. N. Deckers, heeft zich hedenochtend naar Zwolle begeven ter bijwoning van den landdag van den bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. Ook de Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. de Wilde, heeft zich daarheen begeven. Bijzetting in den grafkelder op het kasteel Haarzuilens van Baron v. Zuylen v. Nije- velt, den te Nice overleden kasteelheer. De ceremoniën voor den grafkelder. Links de eenige zoon, graaf Egmond v. Zuylen en echtgenoote. De hieronder vermelde Nijmeegsche Hoog leeraren zonden het volgende schrijven aan Z. Exc. minister Marchant Nijmegen, 17 Mei 1934 Aan Zijne Exc. Mr. H. P. Marchant, Ondergeteekenden, Hoogleeraren en Lectoren der Nijmeegsche Universiteit, brengen met ver- schuldigden eerbied ter kennis van Uwe Excel lentie, dat zij in de algeheele afschaffing der buigings-n een noodlottig gevaar zien voor de gunstige ontwikkeling der Nederlandsche taal, die, behalve een leervak voor het onderwijs, ook nog is een deel van het erfgoed onzer vaderen, een nationale natuurschat, en een instrument voor wetenschap en kunst E. v. d. Heyden, Rector Magnificus; J. Cornelissen, Secretaris v. d. Senaat; B. J. Weerenbeck; E. Drerup; P. Hei- nisch; B. Hermesdorf; W. Duynstee; L. Bellon; Th. Baader; P. Bellefroid; J. Dagens; G. Russel; A. Louwers; F. Sassen; F. van Welie; B. Molken- boer O.P.; P. Kamphuisen; Jos. Schrijnen; Ch. Raaymakers; Al. Slij pen; W. Mulder; Jac. van Ginneken. De arbeider G. v. d. E. te 's Gravenzande, die reeds eerder zijn ontevredenheid had betuigd omtrent de bepalingen der steunregeling, en deswege al door den politierechter wegens be dreiging was veroordeeld, heeft thans opnieuw van zijn bijzondere opvattingen over de gemeen telijke maatregelen doen blijken. De gemeente 's Gravenzande heeft n.l. thans de steunregeling stopgezet, iets waarmede v d. E. zich blijkbaar maar matig kon vereenigen. Hij toog althans naar de woning van den controleur van den werkloosheidsdienst, den heer C. v. d. Weyden, en vroeg daar den Wethouder van sociale zaken te spreken. Doch daar de wethouder niet aanwezig was verklaarde v. d. E. het ook wel met den controleur te „doen". Daartoe noodigde hij den controleur uit „even naar den weg te komen" aan welke vrien delijke invitatie laatstgenoemde gevolg gaf. Toen men daar was aanbeland, deed v. d. E. zijn vuist neerdalen op het gelaat van den con troleur, die hierdoor nogal verwond werd. Maar toch liet ook hij zich niet onbetuigd, en het geschil omtrent de steunuitkeering werd ook op deze wijze door den controleur beslecht. Toen politie-hulp naderde, sloeg v. d. E. op de vlucht. Tegen hem is echter proces-verbaal opge maakt, waarbij zijn eerste klap wel meer dan een daalder zal kosten. Het ambtenarengerecht te 's Gravenhage heeft heden ongegrond verklaard de klacht van Jhr. J. A. H. v. d. Does te Arnhem, Reserve 1ste Luitenant der artillerie, tegen zijn eervol ont slag op grond van het Koninklijk Besluit van 9 Maart 1934, nummer 66 en in verband met een legerorder, volgens welke het aan militai ren verboden is, steun te verleenen aan veree nigingen op fascistischen grondslag. Eveneens is ongegrond verklaard een beroep van Dr. Th. J. F. Mattaar, leeraar aan de Hoogere Textid- school te Enschede, die op dezelfde gronden als Jhr. v. d. Does eervol uit den militairen dienst is ontslagen. Het Staatsblad bevat een Koninklijk Besluit tot intrekking van het Consumptieijs-besluit en tot vaststelling van een nieuw Consumptieijs- besluit. Het consumptieijsbedrijf hadjn de laat ste jaren een dergelijke ontwikkeling doorge maakt, dat scherper ingrijpen der Overheid noodzakelijk was. De commissie, bedoeld in ar tikel 17 der Warenwet, heeft de belanghebben den over deze aangelegenheid gehoord en het resultaat is geweest, dat een besluit is versche nen, waarin tal van bepalingen voorkomen, welke een scherper toezicht op de fabricage en verkoop van consumptieijs voorschrijven dan tot dusver bestond. Het nieuwe besluit geeft voorschriften om trent de eischen, waaraan de bereidplaatsen van consumptieijs moeten voldoen, voorts betreffen de de kwaliteit van de waar,'de verkoopaange legenheden, alsmede het vervoer en de behan deling van het consumptieijs. Naar we vernemen, zullen binnenkort onge veer honderdvijftig arbeiders van de Kon. Ned. Papierfabrieken te Maastricht worden ontslagen Acht Januari 1933 voerde de Graal in het Sportpalast te Berlijn het Roratespel op. waardoor ook het Hollandsche publiek de Duitsche Graalbeweging uit verslagen en foto's leerde kennen. De Duitsche Graalleden hebben sedertdien een verrassende activiteit naar binnen en naar buiten aan den dag gelegd. Naast het eerste Graalhuis op den Belle-Allianceplatz werden nieuwe huizen opgericht en bovendien ontston den talrijke Graalcentra op allerlei punten van Groot-Berlijn. Nog belangrijker dan deze uiter lijke bloei was het feit, dat de innerlijke kracht der beweging steeds grooter werd: de Graal leden beseften voortdurend beter, wat zij aan hun lidmaatschap verschuldigd waren en er vormde zich in betrekkelijk korten tijd een eigen, frissche geest. Evenals de Hollandsche Graalbeweging streeft de Berlijnsche Graal er naar, een cultuurbe weging te zijn. Daarom werd een departement voor leekenspel, voor zang en voor dans opge richt. Ook de opvoering van het Jedermann- spel, die binnenkort zal plaats hebben, Kunnen we als een uiting van dit streven beschouwen. De tekst, dien de Graalleiding uitkoos, komt tot in bijzonderheden overeen met het Middel- Nederlandsche spel van Elkerlyc en met het Engelsche Everyman. Er bestaat zelfs nog een Middeleeuwsch-Latijnsche bewerking, die pre cies hetzelfde thema behandelt. We kunnen uit <*CJ S V L wl 3 die algemeene verspreiding afleiden, dat wei nig Middeleeuwsche spelen zoo populair zijn geweest als de geschiedenis van Jedermann. Met het volste recht: want dit spel is zoo raak, zoo waar en zoo pakkend, dat het na eeuwen nog zijn bekoring voor ons behouden heeft. Het algemeen-menschelijke is aan geen tijd ge bonden, en wij herkennen in Jedermann even goed onszelve als de Middeleeuwer dat eenmaal gedaan heeft. Er bestaat in het Duitsch ook een moderne Jedermann-bewerking van Hugo von Hoffmanstal, maar ondanks alle verfijning evenaart deze niet den diepen eenvoud van het Middeleeuwsche moraliteitspel. Dit laatste is bij alle symboliek van een verbluffende reali teit, de abstrakte waarheid neemt levende vor men aan, die een duidelijke taal spreken; de onbekende schrijver heeft de levenswaarde van het Katholicisme tenvolle begrepen en moet daarbij een echte menschenkenner geweest zijn. De Graal heeft dan ook geen oogenblik geaarzeld, aan het Middeleeuwsche spel de voorkeur te geven boven het stuk van Hoff manstal, dat te veel op een sprookje lijkt en voor een Graalspel niet zoo geschikt was. Jedermann is de verpersoonlijking der heele menschheid. Hij leeft, alsof er aan hst leven nooit een einde zal komen en geniet van het aardsche, alsof dat het eenige doel van zijn bestaan was. Hoe onverwacht komt dan ook de boodschap van den dood, die hem oproept, om te sterven en voor Gods rechterstoel te verschij nen. Kon hij maar enkele jaren uitstel krijgen, dan zou hij wel zorgen, dat zijn levensboek vlekkeloos in orde was! Maar de dood is on verbiddelijk. Toch staat hij hem één gunst toe: Jedermann mag iemand meenemen, die hem op de lange reis vergezellen zal. Vergeefs vertrouwt Jedermann, dat „Sell- schaft", de goede vriend, met wien hij zoc vele uren in vroolijkheid heeft doorgebracht, hem ook nu trouw zal blijven. Eerst is „Sellschaft" vol deelneming over Jedermann's droefheid, maar als hij gehoord heeft, wat van hem ge vraagd wordt, weigert hij, één enkele schrede op deze vreeselijke reis mee te gaan. Zoo laten alle vrienden Jedermann in den steek: „Sipp- schaft", „Vetter" en het „Gut", dat hij op aarde het liefst heeft gehad. Ja, het „Gut", waar hij het meest op vertrouwde, is de wreedste, de onbarmhartigste van allen: het drijft ronduit den spot met „Jedermann", omdat hij in zijn onnoozelheid meent, dat het „Gut" hem in het graf zou volgen. Nu ziet Jedermann eindelijk in, dat geen ver gankelijke goederen hem kunnen helpen. Hij doet een beroep op het eenige, wat hem red den kan, op „Gutewerke". Maar „Gutewerke" is zwak en ziek, haar krachten zijn gering, want te lang heeft Jedermann haar veiwaar- loosd. Eerst als hij met behulp van „Bekennt- nis" zich tot „Beichte" heeft gewend, is zij sterk genoeg, hem op de reis te vergezellen. Jedermann is nu van den last zijner zonden bevrijd, maar hij is nog niet aan alles onthecht. Hij meent, dat „Schönheit", „Starke" en „Ver stand" zijn reisgenooten zullen zijn op den lan gen tocht, waarvoor hü nu niet meer bevreesd is. Maar voor het open graf vluchten zij vol schrik weg. Nu is Jedermann vrij van al het aardsche. Zijn ziel, die door God geschapen is, kan tot God terugkeeren. De hemel gaat voor hem open, de engelen treden hem tegemoet en voe ren hem in het paradijs. „In Paradisum deducant te Angeli." De Graal heeft het Jedermannspel een heel nieuw karakter gegeven, door er een massa spel van te maken. In het geheel spelen hierin vijfhonderd Duitsche Graalleden mee: de ver schillende rollen worden door meerdere per sonen gespeeld. Het gemeenschappelijke spel schakelt een al te groot individualisme uit, de enkeling is hier deel eener gemeenschap, die een geestelijk doel nastreeft. Tevens wordt de werking, die het spel op de toeschouwers uit oefent, krachtiger en rijker. De muziek neemt in het Jedermannspel een groote plaats in. De tafereelen der handeling worden als in het Grieksche treurspel onder broken door gezang, dat naar den inhoud een bespiegeling en beschouwing over de voorafge gane feiten is. Moeilijk zou men voor het Je dermannspel een passender begeleiding kunnen vinden als het „Dies Irae", het „In media vita", het „Attende Domine" en het „In Para disum", vier hymnen der Katholieke Kerk. die wondervolle gedachten over dood en leven, over schuld en erbarmen bevatten. Het „Dies Irae" is als de bazuinroep van den dag des Oordeels die Jedermann voor Gods rechterstoel roept, het „Media Vita" is een beschouwing over den dood. die ons midden in het leven overal om geeft, het „Attende Domine" smeekt om erbar men voor de zondige menschheid, terwijl het „In Paradisum" alle droefheid, alle vrees en hoop, die in de vorige gezangen zijn uitge drukt, overstemt door zijn juichende vreugde om het leven, dat ons na den dood wacht. De gezangen worden weer door bewegingen begeleid! Zoo wordt een en dezelfde waarheid op drieërlei wijze, door spel, gezang en bewe ging, tastbaar gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat ook hieraan grootere groepen meewerken. Twee honderd Graalleden vormen het koor der beschouwenden, dat de gezangen uitvoert, terwijl b.v. in het „Attende" acht en veertig meisjes meedansen. Zelfs voor buitenstaanders is het duidelijk, dat een der gelijk samenspel van den enkeling vele kleine en soms zelfs groote offers vraagt. Doch de Berlijnsche Graalleden doen alles met vreugde: zij weten immers, dat juist door hun zich-geven het Graalspel zal lukken. Zij hebben reeds ge leerd, voor hun beweging iets over te hebben, de offergeest is hun niet vreemd. Het zal hun hoogste belooning zijn, als door hun spel op den avond van den 27en Mei velen een oude waarheid beter begrepen hebben. Mochten ook Nederlanders in de gelegenheid zijn, het Jedermannspel bij te wonen, dan zal~ de Berlijnsche Graal hun belangstelling ten hoogste waardeeren. De opvoering heeft plaats op Zondag 27 Mei om 8 uur precies in Circus Busch, Kleine Bra- sidentenstrasse 7. Men kan zich voor plaatsen wenden tot: Fraulein Dr. Maria Lücker, Starstrasse 9, Ber- lin-Dalhem. Ongeveer op denzelfden tijd, dat hier te lande enkele nieuwe knoeierijen bij den crisissteun werden geconstateerd, heeft de Belgische minister van Landbouw, Sap, de landbouwpolitiek van onze naaste buren bespro ken en verdedigd. Een onderwerp van belang dus en inderdaad leerzaam voor ons! De algemeene richting van de Belgische land bouwpolitiek, aldus spreker, is de bescherming van de binnenlandsche markt door contingen- teering. Deze bescherming is, tot nog toe, af doende geweest. Ze is ook volgens het alge meen oordeel van gezaghebbende landbouwdes kundigen, de eenig mogelijke. Het is niet noodig en trouwens ook niet mogelijk, vervolgt Sap, op meer directe wijze, dit is door het verleenen van steun in geld, den landbouw te helpen. Dit zou onvermijdelijk tot den volledigen ondergang van het land leiden. Men zegt wel, zie naar Nederland, maar de toe stand van den Nederlandschen landbouw kan niet met den toestand ten onzent worden ver geleken. In Nederland is de toestand van de landbouwers, niettegenstaande ongeveer drie milliard francs directen steun, veel slechter dan bij ons. In „De Boer" (het weekblad van den Bel gischen Boerenbond) is herhaaldelijk gewezen op de uitzonderlijke positie van den Nederland schen landbouw en op de fouten, welke aldaar volgens genoemd blad in verband met de protectiemaatregelen werden begaan; in ver schillende artikelen is het ingewikkelde, het bijna onmogelijke van de Nederlandsche protectie aan de kaak gesteld. Niet zoo heel lang geleden luidde de conclusie van een artikel, aan deze kwestie gewijd, „dat onze Vlaamsche boeren tevreden mogen zijn daadwerkelijk te worden gesteund door een systeem, dat vrij is van de controle en den dwang, die de Nederlandsche boeren moeten verdragen en die hier trouwens niet zouden worden aanvaard...." Zulke woorden geven te denken. Hoewel wij niet mogen vergeten, dat de situatie van het land- en tuinbouwsysteem anders is dan in België, begint immermeer de vraag te klemmen of we ondanks dat het roer niet óm dienen te gooien om dan langzaam te gaan koersen naar het Belgische systeem. Steun kan onze land- en tuinbouw momenteel niet missen, maar de vorm waarin deze is ge geven, werkt, op een paar uitzonderingen na, toestanden in de hand, die de mentaliteit van ons volk vergiftigen! Groote lasten werden de gemeenschap opge legd, waarvan de baten dikwijls bij den verkeerde terecht komen. Ondanks de kostbare controle en harden dwang, nemen de ongeregeldheden toe en de onnatuurlijke beperkingen hebben lang niet het resultaat dat er van werd verwacht. Aan de lancjzijde ziet men vernietiging en in krimping en aan de zeezijde onbelemmerden invoer van granen, mais, enz. Aan den eenen kant bovendien verarming door een teveel en aan den anderen kant nood- r' druft door een tekort. Welke knappe koppen bedenken eens een beter werkend apparaat? De locomotief van de personentram der E. D. S. is te Noord-Barge uit de rails geloopen en gekanteld. De machinist wist nog tijdig van de machine te springen. Een personenwagen, waarin zich tien passagiers bevonden, viel even eens op zij, doch de inzittenden kregen geen ernstige verwondingen. De materieele schade is vrij groot. Toen het echtpaar N. te Prinsenhage na een paar dagen afwezigheid Maandagavond in hun woning terugkeerden kwamen zij tot de minder prettige ontdekking, dat 1300 aardbeienplanten met een bijtend vocht waren overgoten. Hier door waren alle planten verbrand. Aangifte werd gedaan bij de politie, die een onderzoek instelde. Dinsdag is te Breda de algemeene vergade ring gehouden van aandeelhouders der N. V. Hollandsche Kunstzijde Industrie. Besloten is tot kapitaalsvermindering met 900.000, waardoor het kapitaal der N. V. wordt gebracht op 8.100.000. Voorts is besloten op de nieuwe re kening over te brengen een bedrag van 56048. De heer J. J. v. d. Leeuw te Rotterdam, een broer van den bekenden sportvlieger, is voor nemens in een sportvliegtuig naar Kaapstad te vliegen. De heer v. d. Leeuw, moet in Zuid- Afrika een serie lezingen houden. Dinsdagmorgen zijn de vloerleggers bij La chapelle te Breda in staking gegaan. Daar deze categorie werklieden over geheel Nederland verspreid is en in het geheel slechts een dertig a veertig werklieden betreft, is er te Breda al heel weinig van te merken. Maandagavond is de 34-jarige Adr. v. L. uit Hoensbroek, toen hij op een sommatie van de rijksambtenaren niet stopte met zijn auto, dood geschoten. Van L. vervoerde een groote partij gesmokkelde boter. De ,Limb. Koerier" verneemt nader, dat de zelfde v. L. op 27 Januari 1934 eveneens door de ambtenaren werd beschoten wegens een ge lijke overtreding. Toen werd hem een arm ver splinterd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5