president voor de vierde Masaryk maal Positie van het kabinet-Doumergue De wedstrijd te Milaan EEN STERK HOOFD VAN STAAT Aardverschuiving in China Het nieuws van heden Lijkverbranding DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DONDERDAG 24 MEI 1934 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18759 Advertentieprijzen-. Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek HET WERELD-VOETBALTOERNOOI IN ITALIË Het Duitsche elftal, onder leiding van den Rijkstrainer Nerz, is uit Singen naar Italië vertrokken ter deelname aan het wereldkampioenschap voetbal. De nationale figuur SLAPPE RADICALEN Feit is, dat de partijen der linker zijde voortdurend verder aan 't afbrokkelen zijn" De debatten beginnen Socialisten mobiliseeren Tegen luchtaanvallen op Londen Noodlanding van Pond en Sabelli TEGEN DE VRIJMETSELAARS Henriot spreekt voor 1S.000 men- schen te Parijs Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiu§ Twaalftal dorpen bedolven; ver moedelijk 250 dooden De documentendiefstal in Saarbrücken DE GEBEURTENISSEN IN SOFIA Van het Belgische Hof Een nieuwe aalmoezenier F r ankrijk-Rusland Verbond van wederkeerigen bij stand beoogd De A.V.R.O. heeft „grootmoedig" een regeling getroffen die uit zending mogelijk maakt Gaat de V.A.R.A. er mee accoord DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN .De Hitler-regeering stelt haar op. gelijken trap met de begrafenis Oer-Germaansche zede Masaryk Fransche pers verontwaardigd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Heden heeft in de Tsjecho-Slowaaksche re publiek voor de vierde maal de presi dentskeuze plaats gehad. De eenige ■werkelijke candidaat was de „vader des vader lands" de grijze, maar krasse president Masa ryk, wien reeds bij zijn tachtigsten verjaardag de groote hulde te beurt viel van het „monu- mentum perennius", dat hij voor zichzelf heeft opgericht „bene meritus de patria", verdienste lijk jegens 't vaderland. De president der Tsje cho-Slowaaksche republiek wordt telkens geko zen voor den duur van zeven jaren en deze periode mag slechts eenmaal direct worden verlengd. Het is daarom reeds een geweldige eer en een blijk der vurige volksaanhankelijk heid voor en aan zijn persoon, dat deze be paling niet geldt voor den eersten president der republiek, prof. Dr. Th. Masaryk. Het verloop der stemming in de Nationale Vergadering, vereenigde zitting van Senaat (139 leden) en Kamer (281 leden) was dan ook, dat Masaryk met 327 stemmen, met dus meer dan drievijfden der vereischte stemmen, werd herkozen. Een communistische tegencandidaat bracht het op 38 stemmen. Een aantal van 55 stemmen was blanco of viel op aanwezigen. Masaryk is ongetwijfeld een figuur van beteekenis. In 1891 zijn parlementaire loop baan begonnen, waarbij hij zich op ethisch en wetenschappelijk gebied ook weldra als vrij geest deed kennen, stelde hij zich gedurende den wereldoorlog geheel in dienst van het denkbeeld der oprichting van een zelfstandi gen Tsjechischen staat. Na den val van het Tsarisme vormde hij Mei 1917 in Rus land de eerste Tsjecho-Slowaaksche brigade. In Maart van het volgende jaar reisde hij, als arbeider verkleed, in een derde-klasse-wagen Van Moskou naar Siberië en van daar naar Amerika. Op 14 November van dat jaar werd hij in de eerste zitting der Tsjecho-Slowaaksche Nationale vergadering onder groote geestdrift bü acclamatie tot president der nieuwe repu bliek gekozen, welke hoofdzakelijk door af scheiding van de ineengestorte oude Donau- tnonarchie was ontstaan en hare feitelijke ge boorte reeds vierde op de slagvelden van den wereldoorlog. Als mensch wordt Masaryk door iedereen geacht, als staatsman dwingt hij de be wondering af van heel de wereld, en (toch is hij, vooral op wetenschappelijk gebied, een betwiste figuur gebleven. Masaryk heeft veel geschreven. Zijn voor naamste werken zijn: „David Hume's beginse len der Moraal", „Blaise Pascal", „De sociale kwestie", „De wijsgeerige en sociologische be ginselen van het Marxisme", „Bijdrage tot de kennis der concrete logica, rangschikking en organisatie der wetenschappen" en om het hierbij te laten een zeer lezenswaardig op stel over de „Voornaamste beginselen van een moderne humaniteitszedekunde", een verhan deling even rijk aan schoone gedachten, die ook een katholiek geleerde tot de zijne zou kunnen maken, als aan stellingen, die ieder positief Christen zal moeten verwerpen. Een zonderlinge mengeling. Maar dit laan Masaryk in zijn geschriften duidelijk uitkomen: dat hij «liet gediend is van de godsdienstleer van eenige kerk, welke dan ook, doch blijkbaar een algemeenen humaniteitsgodsdienst aan hangt. En daarnaar ook zijn politiek vooral tegenover de Katholieke Kerk inricht! Door zijn geschriften heeft hij het Tsjechische volk willen organiseeren in een nationale kerk, die de staatsgedachte machtig had moeten steunen en bevorderen. Maar deze nationale kerk was Men schrijft ons uit Parijs d.d. 23 Mei: Uit meerdere feiten is de laatste weken ge bleken dat de linkerpartijen den wind niet meer in de zeilen hebben. Dit is eveneens het oordeel van Roland de Mares, hoofdredacteur van Le Temps, die thans onomwonden schrijft dat de linkergroepen een crisis door maken, waarvan de gevolgen verstrekkend kunnen zijn. De stemmingen die verleden week in het Fransche parlement plaats grepen, aldus de zelfde bewijzen dat Doumergue vast in het za del zit. De meerderheid waarover hij be schikt is ruimer dan die waarmee Poincaré in 1926 de Nationale Unie tot stand bracht en zijn werk van restauratie verwezenlijkte. Met niet minder dan 380 stemmen tegen 195 werden in derdaad Vrijdag de socialistische voorstellen verworpen, met een meerderheid dus van 185. Men wist wel dat de Kamer de regeering zou volgen, doch na het congres van Clermont- Ferrand was men nieuwsgierig te vernemen welke richting de extremisten der radicaal- socialistische partij zouden nemen. Thans is bekend dat 31 radicalen tegen de regeering hebben gestemd, terwijl 12 andere zich ont hielden. Drie en veertig leden der groep hebben aldus een houding aangenomen, die regelrecht in strijd is met de besluiten van het Congres van ClermontFerrand Ls dit wellicht het voorteeken van 'n nieuwe scheuring? Vooral werd opgemerkt dat de ge- i wezen premier Daladier ook bij de onthouders was. In ieder geval: 43 radicalen hebben zich aan de partfj-tucht onttrokken, terwijl 117 trouw zijn gebleven aan Herriot en de Natio nale Unie. De meesten der 43 afvalligen wer den in 1932 gekozen met medehulp van Socia listen. Waarschijnlijk zullen deze elementen voortaan met de socialisten, dus tegen de re geering stemmen. Hoe ook, de meerderheid van republikeinsche Unie die vereischt is om het land te saneeren, is thans gevormd. Het groot debat over de buitenlandsche politiek hetwelk morgen aan vangt, zal ons verdere indicaties geven. Een feit is het dat de linkerpartijen voortdurend afbrokkelen. De radicaal-socialistische partij, die thans ontlast is van de socialiseerende elementen, zal wederom plaats nemen in het blok der republikeinsche groepen. De socialis ten zijn hunnerzijds niet minder verdeeld, wat ook het geval is met de Communisten, die twee vijandige groepen vormen: de orthodoxe com munisten die hun instructies uit Moskou ont vangen en de groep der Unité Ouvrière. De crisis der linkerpartijen zal tot gevolg hebben dat de revolutionnaire krachten spoedig zullen uiteen vallen. De elementen van wanorde staan machteloos tegen de groote beweging van Na tionale Unie, aldus Roland de Mares. TOULOUSE, 24 Mei (Reuter). De socialisti sche partijdag, welke gisteravond is beëindigd, heeft een resolutie aangenomen, waarin het de plicht van de partij wordt genoemd, zich in staat van mobilisatie te beschouwen, teneinde het eigen bestaan te verdedigen tegen de fas cistische aanvallen. De plaatselijke afdeelingen moeten hun weerbaarheids-organisaties en jeugd-afdeelingen uitbreiden. De regeering van het nationale blok, welke als een bondgenoot van het fascisme werd betiteld, moet bestreden worden. De party eischt de regeringsmacht op. Met 2430 stemmen tegen 1280 werd besloten de partij te machtigen met het Amsterdamsche comité tot bestrijding van het fascisme onder handelingen te voeren. Tenslotte werd met 2320 tegen 1300 stemmen een resolutie verworpen, om een delegatie naar Moskou te zenden voor onderhandelingen over de vorming van een gemeenschappelijk proleta risch front. LONDEN, 24 Mei. (Reuter) Naar de „Daily Herald" mededeelt, wordt momenteel op het ministerie van luchtvaart een plan uitgewerkt, om in Londen een onderaardsche centrale voor de verdediging van de hoofdstad tegen aanval len vanuit de lucht in te richten. Vanuit deze centrale zullen de verdedigings maatregelen van de eigen vliegtuigen en het vliegtuig-afweer-geschut worden geleid. LONDEN, 24 Mei (Reuter). De Oceaan vlie gers Pond en Sabelli moesten hedenochtend om 9.20 uur op het strand van Aberavons nabij Swansea een noodlanding maken, tengevolge van een motordefect gelijk aan hetgeen hen dwong in Ierland te landen. Het defect trad op boven de Iersche Zee, doch dank zij het goede weer konden zij de kust bereiken en een goede landing maken. PARIJS, 24 Mei (Reuter) Giteravond is te Parijs een vergadering van de „Nationale Anti- Vrijmetselaarsliga" gehouden, welke door 15.000 personen werd bezocht. De voornaamste rede naar was het kamerlid Henriot, die bekend is geworden door zijn onthullingen in de Sta- visky-affaire. Hij verklaarde, dat de Vrijmetse laars-loge ontbonden moet worden, wil men weer op vasten grond aan den opbouw be ginnen. nog niet zijn ideaal. Hij dacht zich een volk, dat, los van elke geloofsbelijdenis, op den grondslag van een hooge natuurlijke moraal zou staan, een maatschappij van super-men- schen, een kolos met de beide voeten rustende op het drijfzand van denkbeeldige zedelijke krachten een soort godsdienst voor het heele menschdom, zonder leerstellingen. Deze illusie moest natuurlijk worden prijsge geven! De Tsjecho-Slowaaksche Kerk, die men door een afval-propaganda indertijd sterker trachtte te maken, is een armzalige mislukking geworden; de fantasie van een volk met een vrijen godsdienst is vervlogen. Masaryk is ver standig genoeg geweest, om niet het blijkbaar onmogelijke te willen doordrijven. Hij heeft in gezien, dat de kracht van het Katholicisme te sterk is, om die te kunnen vervangen door de dwaasheid van eén kunstmatig geschapen kerk zonder gezag. Niet alleen is Masaryk de meest noeste en meest verlichte werker geweest tijdens de wording der republiek, doch tevens is hij gebleken te zijn al de lange jaren van zijn presidentschap het intellect, dat er op uit was, om de eenheid en den vrede onder het volk hooger op te voeren. Temidden van den wir war van partijen en volkeren, van Tsjechen, Ruthenen, Slowaken, Duitschers, Karpathen en van vele minderheden, was hij het vooral die door een juist inzicht en delicate tactiek zéér moeilijke klippen wist te omzeilen. Ter gelegenheid van den tienden verjaardag der republiek boden de Tsjechische intellectu- eelen den president een adres aan, dat ook onderteekend was door den wijbisschop van Praag, Mgr. Dr. Podlaha. Dit adres geeft uit muntend weer, wat men verwachtte van het verder beleid van Masaryk en wat men hem toevertrouwde, om met zijn bijzondere gaven te wrochten. Een voorname passage luidde als volgt: „President, het feit, dat gij aan het hoofd staat dezer Republiek, gij de ethicus en de filo soof der Menschelijkheid, heeft ons in de wereld een buitengewoon moreel crediet gegeven in een tijd, waarin wij dit als nieuwe staat zoo noodig hadden. Tot u richt zich onze dank baarheid. Wij voelen ons echter ook verplicht te volbrengen wat wij u beloofden, nJ. onze staat moet een staat der nationale en sociale gerechtigheid zyn en onze politiek naar buiten een consequente vredespolitiek. Wij zien naar Genève als een plaats waar met ernst en nauw- VERWACHTING: Zwakke tot mati- ÉE gen, Westeiyke tot Noordelijken wind, ge- deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen regen, iets warmer. Hoogste barometerstand: 772,8 te Va- lentia. Laagste barometerstand: 745,1 te Hel- singfors. 1 Zon op 4.55, onder 8.59. Licht op 9.29. j| Maan op n.m. 3.50, onder v.m. 2.29. s iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiuiiniiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiii gezetheid aan de toekomst wordt gewerkt. Bin nen onze eigen grenzen hebben wij een natio' naai probleem: wij zyn echter overtuigd, dat het zoo zal worden opgelost, dat de verschillen de nationaliteiten van deze republiek kunnen leven in vrede, in wederzydsche achting en sa menwerking." Het presidentieele leven van Masaryk was en is een energieke uitvoering, zij 't door de kakelbonte verscheidenheid van volken, stam men en minderheden in zyn Rijksgebied niet altyd geheel geslaagde van deze wenschen van dit staatsprogram. Voor een land als Tsjecho-Slowakije is een man als Masaryk als leider een niet hoog ge noeg te schatten bezit. HONKONG, 24 Mei (Reuter) Bij een aard verschuiving naby Loktsjang in de provincie Kwantoeng zijn vermoedeiyk 250 menschen om het leven gekomen. Een helling van den Kai- man-berg stortte plotseling in, waardoor een dozijn dorpen werd bedolven. De rots- en aardmassa's, welke in de langs stroomende rivier stortten, veroorzaakten een vloedgolf, waardoor vele schepen omsloegen. Na de aardstorting vertoonde zich het eigen aardige verschijnsel, dat het door de aard- massa's samengeperste water als een waterval uit den berg spoot. De nieuwe Aalmoezenier van het Belgische Hof, de Z. Eerw. heer Colle, heeft op Pinkster dag zijn ambt aanvaard met het celebreeren der H. Mis, in aanwezigheid van het Vorstenpaar, in de kleine kapel van het kasteel van Laeken. Na den dienst werd Z. Eerw., die enkele dagen vroeger reeds met Koning Leopold had kennis gemaakt, door hem aan de dignitarissen van het Hof voorgesteld. De nieuwe Aalmoeze nier heeft een zeer gunstigen indruk gemaakt. De benoeming van den Z. Eerw. heer Colle houdt verband, naar we uit goede bron ver nemen, met een wensch van Koning Leopold, die verlangt dat de leden van het personeel van het Hof allen zoowel Vlaamsch als Fransch spreken. Dit was niet het geval met den vorigen aalmoezenier, Mgr. de Trannoy, die tot een adellijke Waalsche familie behoort. Om die reden werd deze tot kanunnik van het Metro- politaansch Kapittel te Mechelen benoemd en vervangen door den tegenwoordigen aalmoeze nier. Z. Eerw. heer Colle is geboren in West-Vlaan deren en bekleedde het laatst het ambt van Overste van het Bisschoppeiyk College van Komen (Comines). PARIJS, 24 Mei (Reuter). Terwijl tot nu tos alle Fransche dagbladen ontkenden, dat de ontmoeting van Barthou met Litwinof te Ge nève diende tot voorbereiding van een bondge nootschap tusschen beide landen, schrijft de „Ere Nouvelle" thans, dat het voor niemand 'n geheim is, dat Rusland met Frankrijk en de Kleine Entente een Verbond van Wederkeeri gen Bijstand wil sluiten. Opdat een dergelijk verbond tot stand komt, is het te wenschen, dat de Volkenbond, die het recht van toezicht op al dergeiyke verbonden bezit, eerst Sovjet- Rusland opneemt als lid. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. werd in Sofia de regeering-Moesjanof ten val gebracht door het ingrijpen der militaire macht. Hierboven een soldatenkamp op het Domplein te Sofia tijdens de bezetting der stad. Met betrekking tot de uitzending van het ooggetuige-verslag van den voetbalwedstrijd te Milaan cp Zondag a.s., vernemen wü van de zijde van de A.V.R.O., dat Woensdagmiddag te Hilversum een conferentie tusschen de A.V R.O. en V.A.R.A. is gehouden, welke geen resultaat opleverde. De V.A.R.A. wenscht geen andere oplossing te aanvaarden dan die, waarby de heer Hollander 's middags om 5 uur zyn Avro- jasje uit- en een Vara-jasje aantrekt. Voor de Avro is dit voorstel onaannemelijk. De Avro heeft echter gemeend de volgende regeling te moeten treffen: De Avro gaat naar Italië, aangezien zij al het voorbereidend werk heeft gedaan. De Avro laat door den heer Hollander den wedstrya van begin tot eind verslaan, welke door de Avro tot vijf uur en door de Phohi tot het eind toe wordt uitgezonden. Na vijf uur neemt de Avro de klanken uit Milaan op gramofoonplaten op, ten einde ze 's avonds om ongeveer acht uur weer te geven. Aan de Vara is de vergunning verleend om na vyf uur Hollander's ooggetuigenverslag over te nemen en in haar zendtyd te verspreiden. De directeur van het telefoonkantoor Hilver sum is gemachtigd het verslag naar de Vara- studio te doen aftappen. Ook de radio-centrales mogen desgewenscht op dezelfde wüze doorver bindingen maken. Hiermede is de kwestie in zooverre opgelost dat luisterend Nederland zUn ooggetuige-ver- slag krijgt van de Avro, van begin tot eind. al thans wanneer de Vara geneigd is op deze rege ling in te gaan en de uitzending door te geven. Aardverschuiving in China. Vermoedeiyk 250 dooden. Stakingsonlusten in Amerika. Troepen moeten de orde handhaven. Massale vergadering tegen de vrijmetselaars te Parüs. Lijkverbranding in Duitschland op één lijn ge steld met de begrafenis. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Landbouw-Crisiswet en tot gelijktijdige op heffing van de Crisis-Zuivelwet, de Crisis- Varkenswet en de Tarwewet. Alle ontwerp-ordonnanties inzake rubberrestric tie door den Indischen Volksraad goedgekeurd. Geschatte ontvangsten der spoorwegen over April. Collectieve arbeidsovereenkomst in de steen industrie een jaar verlengd. Nadere bijzonderheden over de valsehe mun tersaffaire in Twente. Lutine-toren op Terschelling aangekomen. Een regeling getroffen voor uitzending van den wedstrijd NederlandZwitserland te Milaan. BERLIJN, 24 Mei. (D.N.B.). De Duitsche re- geering heeft een toelichting gepubliceerd op de nieuwe wet inzake de lükverbranding. Hierin wordt gezegd, dat de bjkverbranding een oer- Germaansche zede is; het is de verdienste van de crematie-propaganda der laatste jaren, dat deze zede weer in hygiënischen en waardigen vorm is hersteld en groote "itbreiding heeft ge kregen. Ondanks de belemmeringen, die in breede kringen van staat en kerk aan de be weging voor lükverbranding in den weg zyn gesteld, heeft deze taai aan haar doel vastge- ouden. Thans heeft de lükverbranding geiyke reel sn gekregen. In de laatste jaren is het aantal crematies voortdurend toegenomen. In 1920 bedroeg het 17.000, in 1930 was het tot 54.000 en in 1933 tot ruim 64.000 gestegen. Men verwacht dat de lükverbranding op grond der nieuwe wet thans nog sterker zal toenemen. PARIJS, 24 Mei. Zooals wij berichtten, zijn in den afgeloopen nacht te Saarbrücken de archie ven van de Fransche scholen, toebehoovende aan de domaniale mijnen in het Saargebied, geplunderd. De Fransche pers spreekt van een brutale manoeuvre om in het bezit te komen van documenten, welke moeten dienen als be wijsmateriaal voor de bewering, dat door de mijndirectie op de mijnwerkers pressie wordt uitgeoefend, om hun kinderen naar de Fransche scholen te sturen. Zoolang de Duitsche regee ring de afhandig gemaakte documenten niet benut, oordeelen de bladen een stap te Berlijn niet mogelijk. Eenstemmig worden echter maat regelen geëischt. De „Petit Parisien" wijst in verband met een Duitsche betooging tegen een aantal Fransche studenten, die Saarlouis bezochten, op de ge brekkigheid van de middelen, welke de regee- ringscommissie in het Saargebied ter beschik king staan, om de orde te handhaven tegenover de nat.-soc. organisaties. Het Duitsche Nieuwsbureau trekt den docu mentendiefstal in twyfel en citeert de „Saar- brücker Zeitung", welke zinspeelt op een pro vocatie van Fransche zijde. .1 Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 756 yorige stand: 757 De nieuwe Bulgaarsche minister-president Georgief, die met behulp van het leger aan het bewind kwam en zich door Koning Boris dictatoriale volmachten liet geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1