Blijft België-Nederland Antwerpen te I New-Forksche Bears I NIEUW STADION IN DE SCHELDESTAD? DONDERDAG 24 MEI 1934 I Ultimatum van den Belgischen Voetbalbond aan het gemeen tebestuur van Antwerpen Groote beroering in de sportwereld Mandsjoekwo-vloot Alleen eenige schepen ter verde diging van de kust Nieuwe expeditie naar de Noordpool Aartshertog Eugen naar Weenen ARCHIEVEN TE SAARBRÜC- KEN GESTOLEN NIET BEVORDERD Magazijnbeheerder in beroep WIELRIJDER BEKNELD Z.W.-Afrïka in de Unie van Zuid-Afrika Een luchttrein Korte berichten Geen spreekuur Ontslag burgemeester Academische examens Hendrik Koning De „Snip" naar Indië ZES NIEUWE WERELD RECORDS Fraaie successen van Eyston en Fray St. Bernulfus-gilde Prof. Henneman tot deken gekozen VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank Ongunstige stemming, ver deeld verloop, zwak slot. Z? WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 23 Mei STOOMVAARTLIJNEN De Antwerpsche Voetbalwereld staat in rep en roer naar aanleiding van een schrijven van het bestuur van den Belgischen Voetbalbond betreffende het bouwen van een stadion te Antwerpen. Deze brief is gericht tot het col lege van Burgemeester en Wethouders van Ant werpen en uidt als volgt: De volgende match BelgiëHolland zal plaats hebben in de maand April 1935. Gezien de volgende feiten: 1. dat wij 5 tot 8000 plaatsen hebben moeten weigeren, aangevraagd door Hollanders, hetzij 4 tot 500.000 frank en dat anderzijds meer dan 15000 plaatsen voor Belgen geweigerd werden of ongeveer 250.000 frank, in 't geheel van 650.000 tot 750.000 frank; 2. dat het feit, de match te Antwerpen te spe len in een stadion, dat te klein geworden is, ons een verlies doet lijden, dat men ongeveer op 700.000 fr. mag schatten; 3. dat de ontevredenheid van het Belgisch publiek voor de inname van het grootste deel van het Stadion door Hollandsche bezoekers algemeen is; 4. dat wij den plicht hebben de federale finan cies te verdedigen en voldoening te verschaffen aan de gewettigde vragen van de toeschouwers, zoowel Hollandsche als Belgische; 5. dat trots de formeele beloften van de stad van te onzer beschikking voor 31 December 1934 een stadion met 62.000 zit- en overdekte plaatsen te stellen, met toegangswegen en mid delen om de Schelde over te steken in verhou ding met den omvang van een menigte van meer dan 60.000 toeschouwers stellen wij vast: a. dat op dit oogenblik niet het minste werk begonnen werd: b. dat toelating van den Staat die u volstrekt noodzakelijk is om de werken te beginnen, u nog niet gegeven werd en dat het niet schijnt, dat ze u in een nabije toekomst moet toege kend worden; c. dat niettegenstaande onze herhaalde vra gen, mondeling en schriftelijk, gij ons geen enkele nauwkeurige inlichting verstrekt over de wijze waarop het publiek naar den linkeroever zal kunnen gaan. Betreurende dat wij sinds vier jaren vruchte loos wachten, dat er voldoening gegeven wor de aan de gewettigde verlangens van onze fe deratie en van de Antwerpsche bevolking, die nog hoopt de match BelgiëHolland te behou den, zien wij ons verplicht u te beteekenen, dat: 1. indien voor 1 Juni aanstaande alle han gende kwesties geregeld zijn en indien voor dien datum de werken, zoowel van het stadion als van de toegangswegen niet ernstig zullen begonnen zijn, wij onze volledige vrijheid van handeling zullen hernemen. Het zal op dezelfde wijze geschieden indien op den datum van 1 Juni ons niet bewezen werd tot onze volledige voldoening, dat de vooruitzichten van de diensten van de stad, wat betreft het vervoer van de toeschouwers naar den linkeroever verwezenlijkt kunnen worden in de voorwaarden en binnen de tijdstippen die de gewone toeschouwers van de voetbal matchen in België en in Holland recht hebben te eischen; 2) In de veronderstelling dat ons voldoe ning zou gegeven worden over die verschillen de kwesties voor den len Juni, maken we toch voorbehoud over onze definitieve beslissing, wat betreft de BelgiëHolland match van 1935, tot op 31 December 1934. Indien het op dien da tum blijkt dat het stadion en de toegangswe gen, evenals de vervoermiddelen naar den lin keroever niet kunnen gereed zijn voor einde Maart 1935, dan zullen wij ons genoodzaakt zien en dan tot alles in orde zijn zal, de match te Brussel te doen betwisten. Gezien de belangrijkheid van die kwesties voor onze federatie, zooals voor de Belgische sportmen en vooral voor de Antwerpsche, te genover wie wij onze verantwoordelijkheid wil len dekken, zullen wij dit schrijven aan de pers mededeelen met uw1 antwoord, indien dit ons toekomt binnen acht dagen. Wij bieden u, Mijnheeren, de verzekering on zer hoogachting. Uitvoerend Comiteit: daar een gedeelte van den grond door deze in beschikking is genomen. 3. Bouw van het stadion op de Noordergron- den. „Dit laatste plan, aldus schrijft het reeds genoemd blad, lijkt ons het beste. Maar men late er nu geen gras meer over groeien, men neme een onmiddellijk besluit en sla- de hand aan 't werk om de Brusselaars geen gelegen heid te schenken ons voorgoed BelgiëHolland af te nemen, wat hun eenig doel is. Doch rijzen er van dien kant ook bezwaren op, dan zou men best doen het bestaande Ant- wterp-Stadion te vergrooten. Men voert aan, dat het Antwerp-Stadion niet op het grondgebied van de stad ligt. Wat kan dat ons schelen? Als wij aan den match Bel giëHolland houden is het minder om den wedstrijd op zich zeiven, maar om den toevoer van vreemdelingen, die waarachtig hun geld niet gaan verteren te Deume, of waar het Sta dion ook moge liggen, maar in de stad en ner gens anders. Men late nu eens alle grootheidswaan ter zij en neme een ontwerp aan dat op staanden voet en met zoo weinig kosten mogelijk kan uitge voerd worden, ten bate van Antwerpen en ten bate van de Stadskas." nau, waardoor de reserve-watertoren der stad zwaar beschadigd werd. De rechtbank te Parijs heeft Madame Hanau wegens heling van documenten tot drie maan den gevangenisstraf en 200 francs boete ver oordeeld. Voor een ander delict kreeg zij twee maanden gevangenisstraf. Te St. Peter bij Braunau heeft de politie al le leden der NSDAP gearresteerd en veroor deeld tot gevangenisstraffen van drie tot vier weken. TOKIO 23 Mei. (Reuter). Eenigen tijd gele den ging in de Vereenigde Staten het gerucht dat Mandsjoekwo voornemens was een vloot te bouwen, zoodat Japan over een grootere vloot zou kunnen beschikken, dan bij de vlootverdra- gen is toegestaan. Van Japansche zijde wordt dienaangaande medegedeeld, dat Mandsjoekwo 10 Januari een contract heeft afgesloten voor het bouwen van twee kanonneerbooten, elk metende 255 ton. Misschien zullen het volgend jaar, als het vlootverdrag is afgeloopen, nog een of twee on derzeeërs en torpedobootjagers op stapel wor den gezet, bestemd voor de kustverdediging, doch verder zal geen oorlogsschip door Mandsjoekwo worden gebouwd. TOKIO, 23 Mei. De consul van Salvador heeft een belangrijke order ontvangen voor Salvador- koffie van de Japansch-Mandsjoerijsche club te Charbin. Dit schijnt de eerste transactie te zijn tusschen Salvador en Mandsjoekwo, welke bin nenkort door andere zal worden gevolgd. Toevallig wordt in de bladen gerefereerd aan de handelsovereenkomst, welke onlangs is ge- teekend door Duitsche en Mandsjoerijsche koop lieden. Gemeld wordt, dat Duitschland en an dere landen binnenkort tot formeele erkenning van Mandsjoekwo zullen overgaan. Namens het De secretaris-generaal (get.) VERDYCK De voorzitter: (get J SRF.TPRAYERS. MOSKOU, 23 Mei. (V. D.) De laatste voor bereidingen voor een nieuwen tocht naar de Noordpool worden getroffen. De expeditie wil trachten de reis te maken van Oost naar West door de Noordelijke IJszee van Wladwostock naar Moermansk. Op 15 Juni vertrekt de expe ditie, welke zal bestaan uit acht schepen, die onder commando staan van den IJsbreker „Lit- ke". Deze ijsbreker zal rechtstreeks naar Moer mansk gaan; de andere schepen zullen den win ter doorbrengen op nog nader te bepalen plaat sen, teneinde geologische en meteorologische onderzoekingen te verrichten. Het is vrijwel zeker, dat de ijsbreker „Kras- sin", die op zijn tocht door het Panama-Ka naal reeds Canada gepasseerd is, eveneens aan de expeditie zal deelnemen. De bemanning, die heeft deelgenomen aan het opsporen van de Tsjeljoeskin heeft 'n telegram gezonden, waarin zij mededeelt zich ter beschik king van de expeditie te stellen. BAZEL, 23 Mei. Aartshertog Eugen von Habsburg, die tot nu toe te Bazel verblijf heeft gehouden, is vanmiddag naar Oostenrijk ver trokken, nadat hij een visum voor verblijf al daar had ontvangen. Waarschijnlijk zal hij acht dagen te Weenen blijven en zich dan naar het landgoed Gumpoldskirchen begeven. SAARBRÜCKEN, 23 Mei. Vannacht zijn de archieven van den informatiedienst der doma- niale mijnen in het Saargebied geplunderd. Men vermoedt, dat de daders over de Duitsche grens zijn gevlucht. Het Ambtenarengerecht in Den Haag heeft behandeld een zaak van den magazijnbeheer der der artillerie tweede klasse L. M. te 's-Gra- venhage, tegen den Minister van Defensie. De klacht betreft de niet bevordering van M. tot de naasthoogere klasse, omdat geen ir- iepen- onderofficieren van hoogeren ouderdom in rang op de candidatenlijst voorkomen. Als zijn gemachtigde trad op mr. R. A. Ja mes uit Apeldoorn, die de meening uitsprak, dat het Gerecht nog geen uitspraak deed over de kwestie of op de candidatenlijst voor maga zijnbeheerders le klasse ook namen kunnen voorkomen van hen, die nog niet de vereischte opleiding hebben gehad. Pleiter beriep zich op art. 2 van het Bevorderingsvoorschrift, dat een definitie geeft van het begrip candidatenlijst, namelijk een lijst van namen van hen, cue vol ledige opleiding hebben gehad. Weliswaar zou uit art. 13 iets anders kunnen worden afgeleid, maar hier betreft het volgens pleiter een ver keerde uitwerking van het beginsel van art. 2, waarvan de militair niet de dupe mag worden. Voor den Minister van Defensie trad op de heer Vennik, die betoogde, dat onder „candi- daten" in dezen moeten worden verstaan alle personen, die tot een benoeming tot magazijn meester le klasse genegen zijn, derhalve zoowel zij, die de vereischte opleiding niet als zij, die die opleiding wel hebben gevolgd. Het Gerecht zal later uitspraak doen. Woensdagmiddag omstreeks half drie is op den hoek van de Nieuwe Parklaan en Wage- naarweg te Den Haag een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een wielrijder kwam in botsing met een auto en geraakte tusschen den auto en een boom bekneld. De man werd zwaar gewond naar Bronovo overgebracht. LONDEN, 23 Mei. (V. D.) Uit Windhoek wordt gemeld, dat de wetgevende vergadering Woensdag met algemeene stemmen een reso lutie heeft aangenomen, waarbij de regeering der Unie van Zuid Afrika wordt verzocht de constitutie zoodanig te wijzigen, dat Zuid West Afrika als vijfde provincie der Unie in de ad ministratie zal worden opgenomen. Te Antwerpen werd dit schrijven beschouwd als een ultimatum. Het Handelsblad van Ant werpen oordeelt zelfs dat de Belgische Voetbal bond bruiaal optreedt. „Eens te meer, aldus schrijft de bekende voetbal-scheidsrechter J. Langenos, in dit blad, komt de aap uit de mouw: 't is het aanhou dend succes van den BelgiëHolland match welke de bekende personaliteiten van den B, V. B„ 't is te zeggen Brussel, drijft in deze zaak. Ze willen met kracht en geweld dien match op hun Heysel-stadion hebben en voor die hee ren zijn alle manoeuvres goed om hun doel te bereiken. Wij kunnen er des te vrijer over schrijven, omdat wij nooit met het Stadion-ontwerp op den linkeroever hoog hebben opgeloopen, en steeds gezegd hebben dat het onzinnig was aan de verwezenlijking van dit ontwerp een oogen blik waarde gehecht te hebben. Maar dat belet ons niet te zeggen, dat het schrijven van de heeren Seeldrayers en Verdyck een manoeuver is, dat van scheeve en verkeer de voorstellingen overloopt en dat die manoeu ver wordt uiteengezet op eenen toon, waarbij, de minste opvattingen van hoffelijkheid in den wind geslagen w"orden. Het eenige wat het ultimatum heeft bereikt is aan den burgemeester de gelegenheid te schenken zijn dood geboren Stadion op den linkeroever definitief te begraven." De Commissiën van Openbare Werken en van Financiën van den Antwerpschen gemeen teraad zullen nog deze week vergaderen om een beslissing te nemen over de volgende ont werpen: 1. Volledig afzien van het plan van een stadion op den linkeroever der Schelde. 2. Bouwen van een nieuw stadion op den rechteroever. Voor dit stadion, dat dezelfde afmetingen zou hebben als dit van den linkeroever, zijn door de technische diensten drie ontwerpen voorzien 1. Het eerste op het Kiel, tusschen den spoorweg en de St.-Catharina Kerk, het school complex van de „Schietbaan". Daar zün 16 hectaar braakliggende grond, die best voor zulk doel zouden aangewend kunnen worden. 2. Het tweede voorziet de oprichting van een stadion aan de Jan Van Rijswijcklei, achter de Desguinschool tot aan de Kruishofstraat. Doch, in dit geval, zou het stadsbestuur zich moeten verstaan met de militaire overheid, MOSKOU, 23 Mei. (Reuter). Gisterochtend is van Moskóu uit een luchttrein naar de Krim vertrokken. De trein bestond uit een gewoon vliegtuig, dat drie zeilvliegtuigen trok, elk bemand met een piloot. Deze tocht is een proef, waarbij men wil ko men tot een luchtdienst, waarby zweefvliegtui gen zich onderweg losmaken van het sleepende vliegtuig en op tusschengelegen plaatsen dalen, waardoor de verbinding door de lucht sneller wordt. Den laatsten tyd maakt men veel van derge- ïyke proeven in Sovjet-Rusland. Woensdagmorgen is in Beringersdorf tenge volge van oververmoeidheid van den chauffeur een vrachtauto met 40 S.A.-lieden, die van een uitstapje terugkeerden, tegen een boom gere den. Drie S.A.-lieden werden gedood, drie zwaar gewond. In de zinkgroeve te Feldkirchen heeft een ernstig ongeluk plaatsgehad. By het voetbal spelen van eenige jongens viel de bal in de groeve. Een jongen ging er in om den bal te halen, doch keerde niet terug. Vier personen die zich vervolgens in de groeve begaven, keer den evenmin terug. Tenslotte werd de brand weer ontboden, die de giftige gassen uit de groeve liet ontsnappen en vervolgens de vyf ïyken kon bergen. De Fransche regeering zal waarschyniyk Don derdag een Blauwboek publiceeren over de ont- wapeningskwestie. Thans wordt officieel medegedeeld, dat er eenige dagen geleden een dynamiet-aanslag is gepleegd op een transformatorhuisje te Brau De Directeur-Generaal der P. T. en T. is verhinderd op Vrijdag 1 Juni a.s. zyn gewone wekeiyksche spreekuur te houden. Ing. 1 Juli op verzoek eervol ontslagen als burgemeester van Broekhuizen J. M. H. Hans sen. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de heeren J. W. Kalhorn, Amsterdam en B. J. J. van Dim ther, Oss en geslaagd voor het le gedeelte van het arts-examen de heeren J. J. Roos, Amster dam, Th. H. W. Schaffers, Arnhem, H. A. Holl, Zutphen, M. Lindenbergh, Kruiningen en P, Veening, Midden-Beemster. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift: De hypo- pygia van eenige agromyzidae, benevens theo retische beschouwingen over de homologieën van de aanhangsels hiervan" de heer E. A. M. Speyer, geb. te 's-Gravenhage. Doctoraal-examen in de wis- en natuurkunde hoofdvak Dierkunde, de heer F. D. B. da Silva en hoofdvak Scheikunde: de heer E. F. René van Ouwenaller. Naar wij vernemen is de bekende bas-zanger Hendrik Koning, die de vorige week in En schede met een maagbloeding in het ziekenhuis aldaar moest worden opgenomen, daaruit weer ontslagen. Hy zal verder thuis worden ver pleegd. Donderdagochtend zal het K.L.M.-vliegtuig de „Snip" van Amsterdam naar Batavia ver trekken. De bemanning van dit toestel zal bestaan uit de heeren J. B. Scholte (le bestuurder), H. A. A. Kooper (2de bestuurder), H. de Jong (werk tuigkundige) en J. H. Pestman (radio-telegra fist). De „Ijsvogel" (thuisreis) is te Singapore ge land. Op de racebaan van Linas-Monthléry heb ben de bekende Engelsche coureurs Eyston en Fray met hun Panhard niet minder dan zes nieuwe wereldrecords gevestigd n.l.: 200 mijl, 1 uur 33 min. 41 sec. (gem. uur snelheid 206.105 K.M.). 500 K.M.: 2 uur 27 min 53 sec. (gem. uursnelheid 202.848 K.M.). Drie- uurrecord: 609.396 K.M. (gem. uursnelheid 203.131 K.M.). 500 mfjl: 3 uur 57 min. 15 sec (gem., uursnelheid 203.499 K.M.). 1000 K.M 4 uur 57 min. 53 sec. (gem. uursnelheid 201.414 KM,), Zes uur: 1205.239 K.M, Waren tijdens de Pinksterdagen de vooruit zichten van het weer niet erg gunstig, plotse ling was hierin een verandering gekomen en straalde Breda in een warme voorjaarszon, toen de leden van het Sint Bernulfus-gilde uit alle deelen des lands in de hoofdstad der Baronie ter voorjaarsvergadering byeen kwamen. Dit fraaie weer was nog hierom een geluk kige omstandigheid te noemen, daar het jaren was geleden dat het gilde in het Zuiden van ons land en met name in Breda vergaderde. Beter kon men het dus niet treffen. Om half twee in den namiddag verzamelden de leden zich in hotel „Moderne" waar de vice- deken Pastoor Rientjes met den christelijken groet de vergadering opende. Mededeelingen werden gedaan omtrent de jaariyksche gilde-reis. Spreker zou willen voor stellen, om ditmaal een studie-reis naar het hooge Noorden van ons land, naar Groningen, te willen maken, omdat deze provincie nog tal van merkwaardige herinneringen bezit aan een groot katholiek verleden. Zoo zyn er nog talrijke ruïnes van oude kerken en abdijen te bewonderen Ook dr. Xavier Smits pleitte voor een reis naar Groningen, terwyi hy in groote ïynen reeds een leisplan aangaf. De vergadering stemde hiermede in. De reis zou dan worden ondernomen rond den feest dag van Sint Bernulfus op 20 Juli. Dr. Xavier Smits merkte nog op, dat by deze gelegenheid tevens een bezoek zou kunnen wor den gebracht aan de opgravingen, die thans rondom Groningen worden gedaan. Dr. Lector van Giffen zou dan eventueel bereid zijn als gids op te treden, hetgeen door de vergadering algemeen werd toegejuicht. Reeds aanstonds gaven zich 20 deelnemers voor deze studiereis op. Aan de orde kwam vervolgens de verkiezing van een deken. Als candidaten waren gesteld de zeereerw. Pater Gerlachus OM. Cap. en prof. Henneman uit Warmond. Na herstemming werd gekozen prof. Henne man die bereid was het ambt te aanvaarden. Het woord was vervolgens aan Dom. Beek man O.S.B. van de St. Paulus-abdij te Ooster hout. Spreker gaf een inleiding over de groote be- teekenis van de oude St. Adalbertus-Abdij. Nederland werd gekerstend door de z.g. rei zende kloosters, groepen van Benedicty'ner- monniken, die het land doortrokken om over al het H. Evangelie te verkondigen. De reden, dat zy gezameniyk uittrokken was dat zy tijdens hun missiereizen toch het koor gebed zouden kunnen beoefenen. Hierdoor kon het ook geschieden, dat de H. Bonifatius met 52 van zyn gezellen te Dokkum werd ver moord. Vervolgens ging spreker in groote ïynen de beteekenis na van de kloosters in onze dagen, nu de wereld overstroomd wordt door een nieuw heidendom. Wanneer de oude Abdy van Egmond zal zy'n hersteld, dan zal ook deze veel kunnen bij dragen tot de cultureele verheffing van het land. In verband hiermede bepleitte Mevr. v. d. Schrieck de oprichting van een sub-comité Breda", om zoo meer vrienden te winnen voor Egmonds nieuwe abdy. Bij de rondvraag, die dan aan de orde komt, stelt Deken v. d. Biessen uit Etten voor, om een afzonderiyk gildeboek te wyden aan het „Kruis langs den weg" en de .Maria kapel". Hiermede zal rekening worden gehouden, deelde Pastoor Rientjes mede. Tot slot sprak prof. Henneman een kort woord bij de aanvaarding van zijn ambt als deken van het Gilde. Onder deskundige leiding van architect Berben en Dr. Xavier Smits, werd een bezoek gebracht aan de Groote Kerk en het Bisschoppe- ïyk Museum op de Groote Markt. Het Gilde werd in het Bisschoppeiyk Museum ontvangen door mr. dr. W. G. A. van Sons- beeck, burgemeester van Breda, die zyn spyt er over te kennen gaf, dat hij geen thee kon aan bieden. Vervolgens gaf Burgemeester Van Sonsbeeck een korte uiteenzetting van de geschiedenis van het museum, waarna Pastoor Rientjes een dank woord uitsprak aan den Burgemeester. Na dit zeer interessante bezoek begaven alle deelnemers zich uiterst voldaan huiswaarts. Activa Binnenl. Wissels, Prom., enz. in disc.: Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. duit. l disc. Idem Eig. Portel. AfVerkocht, maar voor de Ban» nog niet algeloopen Totaal Beleen, (lncl. Voors. in Reken.-Cour. op Onderpand) Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen en Specie Totaal Voorsch. a. h. Ryk (Art. 16 d. Bankwet •19 K.B. v. 28 Sept 18. Stbl. No. 553) Munt en materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt, Zilv. enz. Muntmat., Zilver Totaal Belegg. v. 115 Kap.. Res. en Pensioenl.... Gebouwen en Meub der Bank Dlv Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v, 27 Mei 1932 StbL N. 221) Totaal Passiva s Kapitaal Reservefonds Byzondere Reserve Pensioenfonds Bankb in omloop Bankass ln omloop Rek.-Court. Saldo's Van het Ryk Van anderen Dlv. Reken Totaal Wv a. Ned.-inaie t W v t. h buitem Besch. Metaalsaido K.B. V. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3 Schatkistp., rechtst b. d. Bank ond.gebr NEW-YORK, 23 Mei. (Part.) Het zilver-wets ontwerp heeft in Wallstreet en bij de zilver- groep greote teleurstelling veroorzaakt. Uit de vage bewoordingen, waarin het is gesteld, voelt men, dat Roosevelt van zijn bevoegdheden een uitei-st spaarzaam gebruik zal maken en mis schien zelfs in het geheel geen gebruik zal maken. In conservatieve kringen juicht men dit toe, doch de speculatie was ontmoedigd en ging tot verdere realisaties over, waardoor de koersen opnieuw terug liepen. De ongunstige beursstemming werd bovendien nog in de hand gewerkt door de verschillende berichten uit het bedrijfsleven, melding makende van een voort durende vermindering van de activiteit. Boven dien heerscht er nog steeds groote onzekerheid ten aanzien van de beurscontröle-wet, terwijl daarnaast de besprekingen over de Securities Act een factor vormen, die den ondernemings lust remt. De oneenigheid tusschen de lei ders van de verschillende herstel-instanties wekt de vrees, dat de N. I. R. A. tot een steeds stijgende verwarring aanleiding zal geven. Het protest van de National Recovery Review Board tegen de N. I. R. A. wordt thans door de Repu blikeinen in het Huis van Afgevaardigden on dersteund, zoodat het voornemen van Generaal Johnson om dit lichaam vóór 1 Juni te ont binden, waarschijnlijk zal falen, hetgeen de mogelijkheid voor nieuwe strubbelingen opent. Steels liepen scherp terug en kwamen bene den 40 pet., terwijl thans ook Bethlehem Steels in reactie verkeerden en in het eerste beursuur ongeveer 1y2 pet. moesten prysgeven. Spoorweg- shares waren eveneens zwak, speciaal Atchison Topeka. Koperwaarden stelden zich opnieuw la ger, evenals public-utilities en warenhuisaan- deelen. Chemische waarden en aandeelen in fa brieken van landbouwwerktuigen liepen terug. Petroleumfondsen waren nauwelijks prijshou dend. De omzetten waren iets grooter, een be wijs, dat het publiek het voorbeeld van den beroepshandel volgt. In het eerste beursuur werden 240.000 shares omgezet tegen 130.000 gisteren. Gebrek aan kooplust bleef ook gedurende de overige beursuren het voornaamste kenmerk van de algemeene beurstendenz en meerendeels vertoonden de noteeringen een lichte neiging tot terugloopen. Het meest hadden staaïw aar den en aandeelen in telegraafmaatschappyen nog van het aanbod te Ujden, doch ook chemi sche en rubberwaarden (laatstgenoemde in verband met de scherpe daling van den rub- berprys), zoomede aandeelen in luchtvaart maatschappijen moesten zich een benoorlijk verlies getroosten. Het slot kwam ook heden weer oo het laagste punt van den dag en gaf nagenoeg over de geheele linie nadeelige ver schillen te zien. Amer. Tel. Tel., Western Union, Allied Chemical, Amer. Car Foundry, United Aircraft, Air Reduction, Mclntyre. U. S. Steels, Bethlehem Steels, Delew. Hudson, Norfolk Western en Union Pacific noteerden 1 pet. a 2% pet. lager. Een uitzondering vorm de de stemming voor Southern Rails, die by de opening ruim 1 pet. hooger werden verhan deld en uiteindelijk 13/8 pet. winst boekten. bedroegen 660.000 shares. Slotkoersen Mei 22 Mei '34 14 Mei 1934 22.744.641 474.590 4.897.514 22.960.306 489.020 5.201.905 28.116.747 28.651.232 1.360.725 1.154.475 1.360.725 1.154.475 101.888.526* 5.407.235 43.513.049 101.522.526* 5.359.441 45.422 355 150 698.811 146.540.893* 152.304.323 147.978.195* 4.357.917 4.326.128 150.898.811» 152.304.323* 105 221.450 700.116.575 105.722.005 697.029.017 805.338.025 24.224.978 802.751.022 23.455.611 829.563.003t 826.206.634-j- 21.375.606 21.375.014 5.000.000 7.031.449 5.000.000 7.212.901 18 331.195 18.331.195 1.061.677.538 1.060.235.775 20.000.000 3.749.272 5.000.000 8.786.078 900.557.055 42.750 20.000.000 3.749.272 5.000.000 8.786.078 912.510.575 231.855 18.778.819 99.426.823 5336.738 14.195.989 90.460.705 5.301.300 1.061.677.538 76 424.425 6.567.252 X.030.235.775 76.424.425 6.567.252 423.053.692 420.259.820 i - Allied Chemical American Can. Co. Am. Car. Foundry Am, For. Power Am. Smelting Ref Am. Tel. Tel Am. Tobacco B Am. Waterworks Anaconda Copper Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Ohio Bethl. Steel Co Canadian Pacific Case Treshing Chase National B Chesapeake Ohio Chic. Milwaukee pref. Chicago Rock Isl Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y Continental Oil 7 Dawesleening 5H Youngleening Deleware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric Gen. Gas Electr Gen. Gas El. cl. A. General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Koninkl. Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin PI. A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref Montgomery Ward Nat. Cash. Reg, Co. National City Bank Nat. Dairy Prod. G. A. Nat. Steel 1 New York Central Nord American Co Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor Gamble Publ. Serv. N. L Radio Corp. of Am Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A Unit. States Leather Unit. States Rubber Unit. States Steel Corp. Wabash gew. A Westinghouse El Woolworth Build exdiv. t ex claim. I gedaan en laten. obligatiën verkeerden i reactie. De omzetten 23 22 21 130 132% 134 92% 92% 95 19% 21% 21% 7% 8 8% 38% 39 42% 1127/s 115% 116 70% 70% 71 17% 18 18% 14% 14% 153/g 52% 53% 553/g 33% 33% 343A 22% 23% 23% 32 33% 35 16 15% 16% 48V8 48% 51% 27% 27% 28% 45% 45% 453A 8 77/g 8% 3% 3% 33/s 38 38% 40% 2% 2% 2% 32% 33 33% 19% 19% 20% 66% 68% 69% 42% 42% 43V* 48% 51% 51 82% 82% 84% 93 93% 96% 13% 14% 15% 197/g 19% 20% 23% 24 23% 31% 32 333/g 10% 10% 11% 13% 13% 14% 24 24% 25% 32 32% 33% 2u% 26% 27% 12% 12% 127/s 19 193/8 203/g 34% 35% 35% 5.70-S5 5 80-95 86% 60 OO 8% 9 9% 37/8 4% 4 5% 6 6% 24 24% 253/g 18% 16 16% 27% 27% 28 16'4 17 17 41% 42 431/a 27% 277/8 29 16 163/s 16% 173% 175 174% 19% 19% 3>-% 30% 313/s 337/g 34 34 35 35% 363/g 7% 7"s 77/8 46% 413/g 42% 8% 83/g 87/s 15% 15% 15% 21 21% 22% 2„% 22% 25% 19% 19% 20% 42% 427/g 43% 12 123/4 120% 122 122 20% 21% 21% 5% 5% 03/0 5% 18% Ö/8 18% 193/g 39% 40'/s 43% 3% 3% 3% 32 32% 33% 49% 49% 503/a ex coupon bieden. NEW-YORK, 23 Mei. 23 Mei 22 Mei 23 Mei 22 Mei Rubber Standaard Mei 1190 Juli 12.05 Sept. 12.35 Oct. 12.44 Suiker Mei 1.52 Juli 151-52 Sept. 1 58 Oct. 1.61 12.67 12 82 1311 13.21 1.52-54 1.52-53 1 59-60 1.62 Dec. 12 60 13 41 Jan. 12.75 1353 Mrt. 12 95 13.75 Dec. Jan. Mrt. Mei 1 66 1.67-68 1 67-68 1 68,70 1.72-73 1 73-74 1.76-78 1 77-79 Ct.Cuba 3 43 3.43 Tarwe Roode Winter loco 99% 99 Harde Winter loco 101% k01 Tin Loco S2.75 53.30 April 52.75 53.30 Katoen 11.50 11.28 11.31 11 34 11.41 11.47 Loco April Mei Juni Juli Aug. Koffie (Rio) Mei 8.15 Juli 829 Sept. 8.39 Dec. 8.48 Mrt. 8.56 11.50 Sept. 11.27-28 Oct. 11.31 Nov. 11.35-36 Dec. 11.42 11.48 8.17 8.31 8.41 8.50 8.60 Jan. Mrt. 11.54 11.60 11 66-67 11.72 11 82 11.54-55 11.60 11.66 11.71 11.81 (Santos) Mei 10.70 10.73 Juli 10 83 10.87 Sept. 11.21 11.24 Dec. 11.31 11.34 Mrt. 11.39 11.45 23 Mei 22 Mei Tarwe Mei 90% .CHICAGO, 23 Mei. 23 Mei 22 Mei Haver 897/g Mei 35% 34% Juli 88 -89Va 30%-% Juli 36 35% Sept 89%-Vb 89%-% Sept. 36% 36% Mais Rogge Mei 49% 49% Mei 55% 55% Juli 51% 511/2 JuD 57 57 Sept 53% 527/g Sept. 58% 59 Reuzel Duluth Lijnzaad uoco 6.10 6.15 Mei - - Mei 1.87% 1.87% Mei **6076.121/2 Juli 1-88% 1-88 Juli **6.10 6 17% Sept. *»6.32% 8.40 Oud contract. Nieuw contract. WINNIPEG, 23 Mei. 23 Mei 22 Mei 23 Mei 22 Mei Tarwe Gerst Mei 70% 691/2 Mei 38 37V8 Juli 7ii/2 70% Juli 39% 38V* Oct. 7iJ/a 72% Oct. 41 40Va Rogge Lijnzaad Mei - Mei 1.57 1.55% Juli 48% 47% Juli 1.57% 1-55% Oct. 50 49% Oct. 1.56/2 1.54% Haver Mei 35% 341/2 Juli 3b% 35 Va Oct. 36-v 357/8 23 Mei 22 Mei NEW-YORK, 23 Mei. 23 Mei 22 Mei Brussel 23 44 23 44 Oslo 25 57 25 65 Rome 8 51%, 8 53 A'dam 67 93 68 0-f Madrid 13 71 13 73 Londen 5 08% 5 103/8 Bern 32 57 32 64 Parijs 6 61% 6 62% Weenen 19.00 19.05 Bellijn 39.46 39.53 GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 23 Mei. Tarwe: Mei Juli 4/51/8; Oct. 4/7 5/8; Dec. 4/91/8. Van 3.304.30 uur Kon. Olie Anaconda Béth. Steel Steel Young Adj. Milw. 154153 <4 8 11/16 20 1/8—20 24%24 36% 8 7/16 Van 4.305.00 uur Beth. Steel U.S. Steel 201/8 24 3/8 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, vertrokken 23 Mei: Embla, s.. Ant werpen: Leeuwarden, s., Londen; Chr. Huygens, m.s., Batavia; Rijnstroom, s., Leith; VUestroom. s., Hull; Spartak. s., Swansea; Montferland, 6., Hamburg; Barneveld, s.. Chili; Poseidon, s., Theseus, s„ Kopenhagen; ATladne, s., Rotter dam; Glynwen, s., Blyth AMSTERDAM, aangekomen 23 Mei, Wum»» Keulen, repareeren, Brandenburg. KON. HOLL. LLOYD ZEELANDLA. wordt 27 Mei v.m. te IJmuiden verwacht. MONTFERLAND, 23 Mei van Amsterdam naar Hamburg. ZEELANDLA, thuisreis, 23 Mei v.m. Duur van Lissabon. ROTT. LLOYD KOTA RADJA, thuisreis, 23 Mei van Port Said. KEDOE, 23 Mei va nRotterdam naar Java. JAVA—NEW-YORK LIJN. SALAWATI, Java naar New-York, 23 Mei te Suez. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. CALYPSO, 23 Mei van Bari te Catania. AMAZONE, 23 Mei van Rotterdam te Setubal- ULYSSES, 23 Mel van Izmir naar Salonica. MARS, 23 Mel van ToTrevieJa te Malaga. STELLA, 23 Mei van Malta naar Calamata. BARNEVELD, 23 Mei van Amsterdam naar Chili. POSEIDON, 23 Mei van Amsterdam naar Ham burg. THESEUS, 23 Mei van Amsterdam naar Ko penhagen. ARIADNE, 23 Mei van Amsterdam naar Rot terdam. HALCYON-LIJN STAD AMSTERDAM, 22 Mei van Rotterdam te Oxelosund. VER. NED. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. GAASTERKERK, thuisreis, 23 Mei van Port Said. DIVERSE SCHEPEN TRITO, 22 MWei van Rotterdam te Belfast. MIDSLAND, Antwerpen naar de Tyne, pass. 23 Mei Vlissingen. BATAVIER VU, 22 Mei van Middlesbro naar Boston. MOLENWATER, 22 Mei van Rotterdam te Archangel. STOLWIJK, 22 Mei van Rotterdam te Lenm grad. COLYTTO, Port Talbot naar Montreal, pass- 21 Mei Cape Race. DELFLAND, Les Falaises naar Velsen, pass. 1" Mei GBibraltar. _fl WOENSDRECHT, Preston naar Houston, tra° 22 Mei 150 mijlen Z. van Bermuda. MITRA, 21 Mei i'an Terneuzen te TerdoncK- BEURSPLEIN, 22 Mei van Oxelosund naar Rotterdam. - BEVERLAND, 22 Mei van Kopenhagen naar Blyth. JONGE JACOBUS, naar Londen en- Rotterdam, oass. 22 Mei Ouessant. NIEUWLAND, 22 Mei van Grangemouth naar Rotterdam. Donau, seepboot, 23 Mei van Rotterdam Hamburg,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2