Landbouwers komen bijeen de Inktvisch Koninklijk bezoek aan Groningen hartelijke ontvangst VERNIEUWING VAN STAATSBESTEL DONDERDAG 24 MEI 1934 Met belangstelling werden allerlei zaken in oogenschouw genomen Autoriteiten in gehoor Naar Winschoten Bezoek bij landbouwer Groote geestdrift De verraste boer In Groningen eerste kamer komt weer BIJEEN Op militaire colonne gereden Tegen trambestuurder in hooger beroep drie maanden geëischt CONGRES VAN REINIGINGS- DIRECTEUREN Openbare reinheid met de minst mogelijke kosten Valsche munterij Twee verdachten aangehouden Nadere bijzonderheden RUNDVEEBESCHIKKING Gewestelijke centrales aangewezen als crisis-organisaties RAAD VAN STATE Leeftijdsgrens der leden Lastige tegenstanders N.S.B. vreest binnensluipen van gevaarlijke elementen Dienstplichtige gedood Ongeluk by schietoefeningen PERSONENVERVOER GESTAAKT Op de Zuid-Bevelandsche Tramwegen Hoogheemraadschap VELERLEI AAN DE ORDE In de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zijn crisismaat regelen besproken De zorg der regeering Crisismaatregelen Akkerbouwers De Nederlandsche ploeg op weg naar Milaan „We gaan naar Rome STEARINE KAARSENFABRIEK 8 pet. dividend TOILETPOEDERS MET LOODWIT Vroegtijdige dood bij zuigelingen door peter baron Geheel onverwacht werd Woens dagmorgen te Groningen het be richt ontvangen, dat H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana dien middag de stad en het Ooste lijk deel der provincie zouden be zoeken. Door bulletins van de plaatselijke pers was het heuglijke nieuws onder de bevolking ge bracht en weldra wapperde het oranje van den Martini-toren, terwijl ook op de Groote Markt, waar reeds voorbereidselen worden ge troffen voor de aanstaande kermis en in de straten alom werd gevlagd. Het hooge gezelschap arriveerde te Gronin gen met den trein van 12.28, die 10 minuten Vertraging had. In het gevolg van de Koningin waren de hofdames Freule Taets en Freule De Braauw, de adjudant, waarnemend particulier secreta- vis, baron Van Tonningen, de ordonnance- officier, luitenant jhr. Van Kinschot en de ka merheer, baron Dedel. Vele menschen waren °P 't perron om H. M. toe te juichen. De Commissaris der Koningin, dr. J. P. Fockema Andreae begaf zich in het Koninklijk Rijtuig, dat terstond doorging naar Winscho ten, waar het gezelschap ontvangen werd door burgemeester Schönfeld. Onder leiding van den burgemeester van t>elfzijl, den heer Buiskool, werd in auto's ge iden naar de werkverschaffing in het Rhener- Veld, nabü Bourtange, waar de Koningin zich oju. op de hoogte stelde van den toestand der behuizing van de tewerkgestelden. Te Bourtange viel den landbouwer Hoying de eer te beurt H. M. binnen zijn nederige hofstede te mogen ontvangen. Dit is n.l. de °udste boerderij ter plaatse en H. M. stelde er Prijs op hier een bezoek te brengen. Over Wollinghuizen en Vlagtwedde werd ge veden naar Onstwedde, waar de bevolking in derhaast een eerepoort voor de hooge gasten had opgericht. Geweldig was hier het enthou siasme. De auto van de Koningin werd hier bijna bestormd. Door den geweldigen toeloop was het den burgemeester, den heer Bergmeyer bijna onmogelijk ge maakt de Landsvrouwe te begroe ten. Nog even stopte de koninklijke auto voor het Buurthuis, dat door H. M. van buiten in oogen- Bchouw werd genomen. Over Nieuwe Pekela werd vervolgens naar Veendam gereden waar de sirenes der aard appelmeelfabrieken het welkom floten. Te Bargercompagnie bezichtigde H. M. nog de proefboerderij van den Provincialen Veen- kolonialen bond. Dit bezoek kwam zoo onverwacht, dat de boer, die bij de brug naar den stoet had staan kijken, gewaarschuwd moest worden, toen H. M. reeds op zijn boerderij was. Over Hoogezand werd vervolgens doorgere den naar Groningen, waar men tegen half zeven arriveerde. Van vijf uur af hadden de menschen hier feeds in dichte rijen langs den weg gestaan, De Eerste Kamer zal Dinsdag 29 Mei des avonds te half negen in openbare vergadering bijeenkomen ter behandeling van de volgen de wetsontwerpen: Wijziging van de wet, houdende regeling van de samenstelling en de bevoegdheid van den Raad van State; Wijziging van de voorschrif ten betrekkelijk den Burgerlijken Stand; Na turalisatie van K. I. Berger en 20 anderen; Naturalisatie van A. Aikens en 19 anderen; Voorschriften voor de vergadering van hou ders van reeds uitgegeven schuldbrieven aan toonder. dien het koninklijk gezelschap zou volgen. Toen de koninklijke auto eindelijk arriveerde, werden H. M. en de Prinses hartelijk toegejuicht. Op het gouvernementsgebouw werd nog audiëntie verleend aan den burgemeester, den heer Bloemers, voorts aan den heer Ebels, lid van Gedeputeerde Staten, den heer Wilmink, voorzitter der Vereeniging van Scheepswerven van Veendam, den heer Louwes, voorzitter der Groninger Maatschappij van Landbouw en den heer Everts, voorzitter van de kamer van koophandel voor de Veenkoloniën. Met den trein van 7.38 vertrok H. M. weer uit Groningen. In hooger beroep heeft Woensdag te Den Haag terecht gestaan de 30-jarige bestuurder der N. Z. T. Mij. C. B. te Voorburg, die door de Haagsche Rechtbank is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van art. 307 W. v. S. Door het O. M. bij de Haagsche rechtbank, was tegen B. drie maanden hechtenis geëischt ter zake, dat het aan diens schuld te wijten zou zijn geweest, dat de door hem bestuurde tram in den ochtend van 19 October j. 1. nabij den Waalsdorperweg is ingereden op een militaire colonne, waarbij een van de caissons werd aan gereden, waarbij de dienstplichtige Egas uit Hardinxveld het leven verloor en een ander mi litair lichamelijk letsel heeft bekomen. Door den advocaat-generaal mr. baron Speyart van Woerden, waren in deze zaak twaalf getuigen gedagvaard, die reeds in eerste instantie waren gehoord en wier verklaringen overeenstemden met die voor de Rechtbank af gelegd. Verdachte B. volhardde bij zijn bewering geen beletsel tot doorrijden te hebben gezien nadat een tiental caissons den overweg was gepasseerd. Zoodra hij zag dat er nog een vol gend caisson aankwam heeft hij onmiddellijk geremd. De advocaat-generaal die in zijn requisitoir de situatie ter plaatse naging, betoogde, dat de tram reed met lichten, _die ongeveer over een afstand van 70 M. hun schijnsel vooruitwier pen. Vast staat volgens spr., dat men hier te doen heeft met een aaneengesloten colonne met een onderlingen afstand van nog géén vijf pas. De voorstelling van zaken door verdachte, kan naar spr.'s inzicht niet worden aanvaard. Naar uit alle omstandigheden is gebleken, heeft deze op de tram staan suffen en heeft daardoor een dergelijke aaneengesloten colonne niet op gemerkt. Spr. achtte hier grove schuld aanwezig, wes halve hij concludeerde tot vernietiging van het vrijsprekend vonnis en tot veroordeeling van den verdachte tot drie maanden hechtenis, conform den eisch van het O. M. in eersten aanleg. De verdediger, mr. Waslander, achtte, mede met het oog op het fet, dat B. een bekwaam en betrouwbaar bestuurder was, hier, zoo geen vrijspraak kon volgen, een clemente straf op haar plaats. Het Hof bepaalde het arrest op 6 Juni. De Nederlandsche Vereeniging van Reinigings directeuren houdt dezer dagen haar 27ste jaar vergadering te Arnhem. De tijdsomstandigheden noodzaken ook de Reinigingsdiensten al die maatregelen te tref fen of voor te stellen, welke er toe kunnen lei den de verzorging van de openbare reinheid op peil te houden met de minst mogelijke kosten. Woensdagmorgen vond de ontvangst der ver schillende deelnemers aan het Congres plaats in Café Royal. Onder de aanwezigen waren ook vertegenwoordigers uit Engeland en Duitsch- land. Bij deze ontvangst demonstreerde de N.V. „N.E.T.A.M." te Rotterdam haar nieuwste rei- nigingsmaterieel. 0.m. een hydraulischen rol- trommel vuilniswagen, waarvan de aanschaf- fingskosten ver blijven beneden die, welke op het oogenblik bij verschillende Gemeentewerken in gebruik zijn. Des middags werd de jaarvergadering gehou den, welke geopend werd door den voorzitter, den heer A. M. Noppen. Spr. gaf in het kort een uiteenzetting van de taak van den Reinigings dienst. De heer S. H. Frederiks te Arnhem gaf ver volgens een overzicht van den Dienst in de stad Arnhem. In 1874 werd door den raad der gemeente be sloten om met ingang van 1 Juli van dat Jaar de reiniging der stad in eigen beheer te nemen. 22 Juli werd tot directeur van den nieuw- opgerichten dienst benoemd de heer Y. van Konijnenburg, in 1901 opgevolgd door V. de Groot, in 1906 door den heer C. de Ruyter Samenvoeging van den dienst der reiniging en ontsmetting met dien van de landelijke eigen dommen, bosschen en plantsoenen volgde later De heer P. de Graaff uit Dordrecht hield een causerie over Dieselmotoren voor reinigings- tractie. Spr. toonde zich voor de invoering hier van geen groot voorstander, hetgeen door de heeren dr. de Bruine en Pijnacker aan de hand van practische ervaring werd bestreden. Het gemeentebestuur toonde zijn belangstel ling door het gezelschap des middags 4 uur ten gemeentehuize te ontvangen. In verband met berichten omtrent in om loop zijnde valsche rijksdaalders en guldens in Twente, deelt de politie te Enschede ons mede. dat het niet onmogelijk is, dat nog eenig valsch geld in omloop is, doch dat zeer waarschijnlijk aan deze valsche munterij een einde is ge maakt. De politie te Enschede is er namelijk in geslaagd een tweetal personen, dat met deze affaire annex is, aan te houden en eenige over tuigingsstukken in beslag te nemen. Nader vernemen wij nog: Het betreft een valsche munterij, welke een onderzoek in verscheidene gemeenten noodza kelijk maakte. De eerste arrestatie geschiedde korten tijd geleden te Zutphen, waar iemand werd aangetroffen, die in het bezit bleek te zijn van 82 valsche rijksdaalders. De gearresteerde heeft na eenigen tijd en nadat het onderzoek van justitie en politie zekere resultaten had opgeleverd, bekend de valsche rijksdaalders te hebben vervaardigd. In samenwerking met de Nederlandsche Cen trale voor Falsificatiën te Amsterdam werd het onderzoek geleid door de officieren van justitie te Zutphen en Almelo, terwijl in Enschede de leiding van het onderzoek berustte bij den hoofdinspecteur Boerrigter. Er hebben tal van huiszoekingen in verband met deze zaak plaats gehad en naar aanleiding daarvan werd een ingezetene, een werklooze arbeider, die vroeger te Lonneker, doch gedu rende den laatsten tijd te Enschede woonde, gearresteerd. In zijn woning waren aanwijzin gen gevonden, dat hij bij de zaak was betrok ken, doch dit staat nog niet vast. Intusschen wordt het onderzoek in deze zaak nog voortgezet. den Raad van State toch wel eenigszins anders ligt dan voor den Hoogen Raad. De leeftijdsgrens voor de leden van den Hoo gen Raad moet worden bezien in verband met die voor de rechterlijke colleges. Daarom blijkt het onmogelijk ten deze tusschen de colleges onderscheid te maken. Een algemeen geldende leeftijdsgrens van 75 jaar voor ieder rechterlijk ambtenaar ware evenmin gewenscht, mede omdat dan van jon gere bekwame krachten niet voldoende partij zou kunnen worden getrokken. Nog wijst de Regeering op het volgende ver schilpunt: de voor het leven benoemde leden van de rechterlijke macht kunnen slechts door den Hoogen Raad worden ontslagen. Daarente gen zullen de leden van den Raad van State steeds door de Kroon kunnen worden ontslagen ook vóór het bereiken van de 75 jaren, wanneer het ontslag moet volgen. Hiermede is tevens het laatste argument weer legd, aangevoerd ten betooge, dat voor de leden van den Raad van State de leeftijdsgrens had moeten zijn bepaald op 70 jaren. De Minister van Economische Zaken heeft vastgesteld de „Crisis Rundveebeschikking 1934 I A", waarbij de verschillende gewestelijke cen trales worden aangewezen als crisis-organisa ties en hun werkgebied wordt vastgesteld. Voorts bevat deze beschikking de voorschrif ten ter uitvoering van het Crisis Rundveebe- sluit, 1934 I. Bij deze beschikking is gevoegd het „Regle ment rundveeteeltregeling 1934", De Regeering heeft een Nota ingediend naar aanleiding van het Eindverslag van de Com missie van Rapporteurs over het ontwerp van wet tot wijziging van de wet, houdende regeling van de samenstelling en de bevoegdheid van den Raad van State. Daarin betuigt de Regeering, dat het haar spijt, dat de voor de leden van den Raad van State voorgestelde leeftijdsgrens van 75 Jaar niet algemeene instemming heeft kunnen ver werven. Zij zet nader uiteen dat de kwestie voor Eenigen tijd geleden is melding gemaakt vah een geheime circulaire, welke de N.S.B. rond zond en waarin gevraagd werd, „lastige tegen standers" te noteeren, die dan later geschikt zouden zijn voor het concentratiekamp. Het „Handelsblad" heeft deze zaak onder zocht, waarbij het Hoofdkwartier der N.S.B. mededeelde, dat deze circulaire slechts plaatse lijk te Amsterdam verspreid is, onder toezicht van mr. H. Reydon, indertijd kringleider in de hoofdstad. Mr. Reydon erkende een dergelijke circulaire te hebben rondgezonden, bestemd voor de leden der N.S.B. in den kring Amsterdam. Behalve mededeelingen van organisatorischen aard, kwam er ook het bewuste verzoek in voor, daar het aan de leiding bekend was, dat de C.P.H. en de roode Liga hun leden opdracht hadden gegeven in de gelederen der N.S.B. bin nen te dringen om er spionnage-diensten te kunnen verrichten. De maatregel is uitsluitend genomen om de N.S.B. te beveiligen voor het binnensluipen van gevaarlijke elementen; en dan nog maar in die plaatsen, waar men op de hoogte was dat plan nen hiertoe bestonden. Bij schietoefeningen in het kamp Waalsdorp is de twintig-jarige dienstplichtige H. getrof fen. Hij is in bewusteloozen toestand naar het militaire hospitaal te Den Haag gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden, bericht „Het Volk", Door den Minister van Waterstaat is aan de Ned. Spoorwegen vergunning verleend het per sonenvervoer op de Zuid-Bevelandsche Tram wegen, bestaande uit de lijnen: GoesBorsse- lenHoedekenskerkeGoes; GoesWemeldin- ge en Goes—Wolphaartsdijksche Veer te sta ken, met uitzondering van het gedeelte Goes Hoedekenskerke. By K.B. zijn benoemd: in de provinciën Noord-Holland, Utrecht en Zuid-Holland: tot hoogheemraad van het hoogheemraad schap Amstelland, jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten, te Rheqen en W. van Sijtvtld, te Diemen, en is op grond van artikel 15, tweede lid, der Waterstaatswet 1900 aan D. Coers te Baambrugge, te rekenen van den eersten Za terdag in Mei 1934, eervol ontslag verleend als hoogheemraad van het hoogheemraadschap Amstelland (provinciën Noord-Holland, Utrecht en Zuid-Holland). N.V. PAUL BRAND'S UITG.-BEDRIJF HILVERSUM Zoo juist van de pers: DE REVOLUTIE VAN RECHTS en DE KATHOLIEKE STAATSLEER door GERARD KNUVELDER Prijs ingenaaid f l-90 NOOT VAN DEN CENSOR: „De schrijver verzocht mij, die elke afl. van „Roeping" censureer, daartoe door de kerkel. overheid aangesteld, het „nihil obstat" ditmaal uitdrukkelijk te vermelden, omdat hij, met name na het Vastenmandement van de Ned. Bisschoppen, zelfs eiken schijn van verzet tegen de kerkelijke overheid wil vermijden. Ik heb tegen zijn verzoek geen bezwaar, daar ik in zijn betoog geen enkele afwijking van de katholieke leer kan ontdekken; integendeel, ik meen, dat dit geschrift machtig veel kan bijdragen tot verheldering der ver troebelde ideeën." Verkrijgbaar bij den Uitgever en bij den Boekhandel In de voortgezette vergadering der Holland sche Maatschappij van Landbouw bepleitte bij de behandeling der ingekomen vragen de af gevaardigde van Schermereiland dat het hoofd bestuur bij de regeering zal aandringen op een andere regeling voor de werkloozen in de land bouwbedrijven en wel in dezen geest, dat het loon niet alleen zal betaald worden door Rijk en gemeente maar ook gedeeltelijk door den patroon. Het H.B. zal deze kwestie onder de oogen zien. De afgevaardigde van Vlaardingen wenschte den steun aan kapitaalkrachtige land- en tuin bouwers te doen ophouden. Ook drong spr. aan op verlaging van de hypotheek-rente. Wat de hypotheek-rente betreft, wees de voorzitter op het standpunt van minister Colijn. Ook moet de boerenstand voorzichtig zijn, zijn crediet niet te verliezen. De kwestie heeft de volle aandacht van het hoofdbestuur. Vervolgens kwam uit de vergadering de vraag waarom in de LandbouWcrisis-organisatie van Noord-Holland geen vertegenwoordiger van de veehouders is opgenomen. Het hoofdbestuur zette uiteen, dat dit niet mogelijk was, wel zullen in de afzonderlijke co- mlté's vertegenwoordigers worden opgenomen. Een motie, waarin uitgesproken werd, dat geen rekening is gehouden met de consumptiemelk- bedrijven, werd na langdurige besprekingen weer ingetrokken, nadat het H.B. had verklaard de zaak opnieuw onder het oog te zien. Hierna kwam ter tafel een motie van de af- deeling Bodegraven, waarin werd uitgesproken, dat het hoofdbestuur niet voldoende de belan gen van de veehouders behartigd heeft ten a anzien van de kwestie van de monopoliewinsten op granen bij de verlaging van de varkens- en zuivelprijzen. Het hoofdbestuur verklaarde die motie onaannemelijk. Het bleek dat de motie niet werd ondersteund en dus niet in stemming kon komen. De middagvergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw was gewijd aan besprekingen betreffende de uitvoering der crisismaatregelen. De vergadering was daartoe gesplitst in twee af deelingen: een van akkerbouwers en een van veehouders. In de bijeenkomst van veehouders die werd gepresideerd door den heer P. v. Sta pel, heeft de regeerings-commissaris de heer C. Buckmann een aantal vragen, die bij het be stuur ingekomen waren, besproken. Deze vragen gingen over de melkproductie, de inkrimping van den veestapel en de heffing op granen en de contingenteering van veekoeken. Uit den boezem van de vergadering werd meegedeeld dat boeren, die naast elkaar wonen 51/2 cent en 3 'A cent voor de melk ontvangen. Dit hangt er van af of het consumptiemelk is of industriemelk. Het verschil in prijs behoort niet zijn oorzaak te vinden in den afnemer maar in de kwaliteit van de melk. Men meende dat de prijs van de melk voor de boeren hooger kan zijn omdat zooveel geld blijft hangen bij den tusschenhandel. Voorts was een groote grief uit de vergadering dat inkrimping van de consumptiemelk niet overal wordt toegepast. Er zijn boeren, die 50 pCt. moeten inkrimpen, terwijl er anderen zijn, die in het geheel niet behoeven in te krimpen. Men wenschte dat iedere veehouder evenveel naar verhouding zal inkrimpen op de consump tiemelk. De regeerings-commissaris is voorts van mee ning, dat in den melkhandel niet zulke groote winsten worden behaald als wel verondersteld wordt. Aan de tegenwoordige regeling mogen wellicht fouten kleven, maar zij is toch wel zoo dat zij algemeen goed werkt. De heer Buckmann beantwoordde daarop nog verschillende vragen, gesteld over de beperking van den veestapel. Hij deed daarbij uitkomen, dat deze beperking overbodig zou zijn naarmate er meer export-mogelijkheid zou komen, maar wat dat betreft ziet het er nog in de naaste toe komst zorgelijk uit. Inkrimping van den veestapel is niet alleen noodig in het belang van den boer, maar ook van de vleeschpositie. De heer Van der Most uit Bodegraven heeft vervolgens betoogd, dat de heffing op de con- tingenteeringen van veevoederartikelen den toe stand van de akkerbouwers heeft verbeterd. Allereerst rees hier de vraag, van de afdee- ling Hoekschewaard om den tarweprijs op de voormalige hoogte te handhaven. De afdeeling Houryk en Polanen vroeg, een andere indeeling te maken betreffende den steun voor de tuinbouwproducten. De afdeeling Alphen was van meening, dat de veeteelt niet opgeofferd moet worden aan den akkerbouw. De afdeeling Ritten informeerde naar den i/2 cent, die uitgekeerd zal worden per K.G. aard appelen. Verder wenschte deze afdeeling de vroegere richtprijzen terug voor de zaaiteelt. Buiten de afdeelingsvragen om, werd nog ge ïnformeerd hoe het kwam, dat er zoo laat be richt kwam nopens hetgeen gezaaid mocht worden. Gevraagd werd voorts steun voor de karwjj teelt. Ir. Louwes, de verschillende vragen beant woordend, zeide met betrekking tot de terug brenging van den tarweprijs, dat deze prijs te hoog boven die van andere gewassen uitstak. Voor een goed deel zijn de heffingen op de tarwe noodig om den richtprijs op te brengen. Spr. geeft toe, dat de beslissing over tarwe of koolteelt wel wat laat kwam. Er is hier een misverstand in het spel geweest. Nopens de karwijteelt diene men zich om steun te wenden tot de centrale landbouworga nisaties alvorens tot de regeering te gaan. De heer Louwes deelde ten slotte nog mede, dat ingesteld is een commissie tot bestudee ring van eventueelen steun aan de erwtenteelt. De heer Vastar benatwoordde vragen over onvoldoenden steun aan de sluitkoolteelt, de teeltbeperking van planten en zaden, de ver vroegde eigenheimersteelt, te diep gaande teeltbeperking in den groven tuinbouw, extra steun voor vervroegde aardappels, spinaziezaad- teelt, regeling van de koolteelt. Ir. Stevens beantwoordde tenslotte nog an- kele vragen over de aardappelteelt en de ver leening van den steun daartoe. LUZERN, 22 Mei Hedenavond om 8.25 is het gezelschap Ne derlandsche voetballers en officials in goeden welstand hier aangekomen, om morgen de reis voort te zetten. De tocht is uitstekend verloopen en de stem ming kan niet anders dan uitmuntend worden genoemd. Na het enthousiaste uitgeleide te Arnhem, waar de „Rheingold" hedenmorgen met acht minuten vertraging vertrok om ons naar 't Zuiden te voeren, wachtte den spelers al spoedig een aardige verrassing in Zevenaar. Hier liet het publiek zich ook niet onbetuigd en hadden de spelers bloemen in ontvangst te ne men van het dochtertje van den stationchef. In den trein, waar men zich behaaglijk heeft ge ïnstalleerd, hield het gezelschap zich onledig met te kaarten. Een bezigheid, waarmede Nederland sche voetballers op toumée zich blijkbaar graag vermaken; want waar men ook een ge zelschap voetballers op reis treft, komen in den regel ook de kaarten voor den dag. Mol han teerde zijn trekharmonika tot groot vermaak van de toehoorders en de gramofoon draaide voor de zooveelste maal het populairste iied in deze dagen: „We gaan naar Rome". Op het station te Keulen verliet men een oogenblik den trein om een luchtje te happen en de Zwolle naar Bakhuys had hier al spoedig vriendschap gesloten met een vertegenwoordiger van het Duitsche Rijk, in casu een geuniformden S. A.- man. Het oponthoud was echter maar kort en weldra rolde de trein weer verder. Vol bewon dering waren allen voor de prachtige reis langs de oevers van den Rijn. De Haarlemmer Smit, die zooals men weet, een melkzaak heeft, maakte bij het passeeren van den Drachenfels onder groote hilariteit de opmerking, dat hij niet gelukkig zou zijn einde lijk boven te zijn aangeland in de hoop melk te verkoopen en hij dan „niet noodig" te hooren zou krijgen. De eene grap volgt op de andere en het gelach is niet van de lucht. In Mannheim wippen ze allen weer even het perron op en werd een optocht geformeerd met den harmonica-speler voorop en de spelers ge armd er achteraan. Het bevel „einsteigen" maakt echter spoedig een einde aan deze korte maar hevige vreugde. Bij aankomst te Bazel werd het gezelschap op gewacht door den Nederlandschen consul, den heer G. Haessing met een mand fruit voor de spelers, die onder groot gejuich door mevrouw Lotsy in ontvangst werd genomen. Ook hier was het oponthoud niet van langen duur en weldra werd de reis naar Luzem voort gezet, waar het gezelschap om 8.25 aankwam. Ten kantore der vennootschap is de jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeelhou ders der N V. Koninklijke Stearine Kaarsen fabriek Gouda gehouden. Het jaarverslag werd goedgekeurd, de balans en winst- en verliesrekening werden vastge steld en aan het bestuur décharge verleend. Het dividend werd bepaald op 8 pet. voor de gewone aandeelen volgens statutaire uitkee- ring en op 2% pet. voor de preferente aandee len A, betaalbaar van 1 Juni a.s. af. Als commissaris werd de heer W. Rueb te Rotterdam herkozen. BATAVIA, 23 Mei (Aneta). Het lid van den Volksraad, de heer Loa Sek Hie heeft bü de Re geering de schriftelijke vraag ingediend om den invoer van loodwit-houdende toilet-poeders te verbieden. Door deze toiletpoeders wordt bij hon derden zuigelingen een vroegtijdige dood ver oorzaakt. 66 Korte inhoud van het voorafgaande: John Richmond, agent van den Britschen Geheimen Dienst, wordt vermoord door den „Squid", die hem door geheel Europa is gevolgd, in het huis van Sir Marcus Losely, die zelf ook gewond wordt. De Squid kan echter de geheime mededeelingen, die Rich mond bij zich heeft, niet bemachtigen. Jaren later wordt bij Sir Marcus ingebroken en een imitatie van de Losely-tiara, een kostbaar familiestuk, gestolen. In de tiara is een geheim document verborgen. De daders van den diefstal, die wederom werk van Squid is, kan inspecteur Elveden ech ter niet te pakken krijgen. Freddie Leices ter, een neef van Sir Marcus, verdwijnt vervolgens plotseling en wordt door den Squid gevangen gehouden. Na eenige dagen ontsnapt hij, maar dan is Leslie Richmond, de dochter van John en pupil van Sir Mar cus door de bende ontvoerd. Jimmy Cra ven' weet zijn verloofde Leslie echter op te sporen). „Toch," antwoorde de Squid, „toch wel. Het ïou mij te veel tijd kosten om me van je te ont doen. Ook zou je aanspraak kunnen maken op *h deel van den buit, dien we vannacht gemaakt hebben. Inderdaad, een niet onredelijk verlangen, overwegend, dat jij die zaak hebt helpen op knappen, maar dat mij toch niet van pas komt. Dat ik vijftig procent zou nemen van onzen buit van vannacht, terwijl ik illes kan hebben, zou louter filantropie zijn." De witte lippen van mijnheer Thyme beefden lichtelijk. Hulpeloos en hopeloos keken zijn klei ne oogjes den Squid aan. Dat was toch onmoge lijk, peinsde hij. Zulke dingen konden niet be staan En toch zag hij in de oogen van len Squid wel degelijk die uitdrukking van onverzettelijk heid. Hij leunde tegen een geweldige brandkast en veegde zijn transpireerend voorhoofd met een zakdoek af. „Je bent wel te beklagen, Thyme," zei de Squid. „Maar je hebt uitgediend. Niettemin moet onze vriend, de inspecteur een zondebok hebben, voor wat er vannacht allemaal is gebeurd en wie kan er beter voor dat baantje uitgezocht worden, dan jij." Plotseling scheen Thyme iets te binen te schie- te^Ên denk je dan heusch, dat ik mijn mond zal houden wanneer ze mij te pakken krijgen," snauwde hij heftig. De Squid lachte. „Je zult de politie maar biter weinig kunnen vertellen, vriendlief. Wanneer het anders was, zou ik je nu neerschieten en de kans, dat men het schot zou kunnen hooren, er bij op den koop toenemen." „Wat doe je nu dan?" fluisterde bijna Thyme, zijn droge lippen bevochtigend, terwijl zijn oogen den ander nog steeds angstig aanstaarden. Be Squid lachte, „Een ouden handschoen werpt men weg. Een ouden wandelstok breekt men in stukken, maar een ouden medeplichtige, ruimt men uit den weg. Dat is veiliger!" Mijnheer Thyme's oogen staarden vol schrik voor zich uit. Hij ging achteruit. „Nee, nee," hij zwaaide met zijn handen voor uit, als'f hij een slag wilde afweren. „Dat niet nee nee dat niet wacht wacht ik kan je helpen ik kan je iets zegg.in, wat je weten wilt Er was iets diep meelijwekkends in zijn manier van doen, en zijn zenuwachtigen angst, maar het liet den Squid onbewogen. „De Loseley-tiara de overeenkomst „Wat weet je van de Loseley-tiara," snauwde de Squid, met een plotseling opkomende belang stelling, „en de overeenkomst? Hé? Vlug man!" Thyme herademde weer. Hij had uitstel ver kregen. Hij was nog niet heelemaal zeker van zijn lot dat begreep hij ook wel, maar hij had belangstelling gewekt, en tijdelijk dus die moord zucht bezworen in den man, die voor hem stond. Een sluwe blik blonk er in zijn oogen. „Je vond vannacht wel de tiara," zei hij ze nuwachtig, „maar het document vond je niet. Ook de inspecteur heeft dat indertijd niet ge vonden, maar ik weet het wel te vinden. We zul len een overeenkomst aangaan." „O nee, dat doe ik nooit," was hét weinig be lovende antwoord. „Ja, maar dat moet je doen" drong Thyme aan. „Mijn vrijheid tegenover het bezit van t document." „Tk laat me in den regel door mijn helpers niet de wet voorschrijven," snauwde de Squid. „Kom op ermee. Ik heb haast." „Luister dan," zei Thyme, met zenuwachtige overhaasting sprekend. „Toen de inspecteur vroeg om de tiara te mogen onderzoeken, was mijn belangstelling voor dat voorwerp gewekt. Ik verlangde eerst 'n geschreven machtiging van hem en terwijl hij daarvoor zorgde onderzocht ik 't ding zelf ik heb dubbele sleutels van al de boxen in de brandvrije kluis, en toen vond ik, waar hij eigenlijk naar zocht. De overeenkmst tusschenmaar dat komt er niet op aan. Ik vond het papier en dat is nu in mijn bezit...." „Dus jij was het," schreeuwde de Squid kwaad aardig. „Vooruit ermee, of voor den duivel...." „Beloof je me dat ik vrij uit kan gaan?" teem de Thyme, angstig in de woeste oogen van den ander kijkend. „Ik beloof niets! Je zult me zeggen waar het is of „Ga dan je gang maar," zei Thyme bibberend. Een oogenblik scheen het hem toe, dat alle kansen verloren waren. Maar Thyme kende zijn mannetje. Het document was van te groote waarde om 't zoo maar verloren te laten gaan. De Squid beheerschte zichzelf met uiterste in spanning. „Nu, ik beloof t," zei hij plechtig. „Zweer je het?" vroeg Thyme nog steeds ang stig De Squid bezwoer, dat Thyme vrij uit kon gaan, zoodra hij het document aanwees. Thyme loosde een zucht van verlichting. Hij was nu veilig. Een enkel oogenblik voelde hij nog wel wantrouwen, maar dat verdween toch alras. Bovendien, boven in zijn kantoor zou hij veel veiliger zijn dan hier in die keldergewel ven, waar hij van kant gemaakt zou kunnen worden, zonder dat iemand er iets van zou te weten komen. Daar zou hij in staat zijn, des noods om hulp te roepen, wanneer de Squid ge weld zou trachten te gebruiken. Maar dat zou hij natuurlijk niet doen. Hij had gezworen. „Het document ligt in mijn kantoor," zei hij met een droge keel. ,W,ij zullen maar dadelijk naar boven gaan." Hij keerde zich om, ging naar boven en bleef exen staan, om het licht op te steken toen hij het vertrek binnentrad. De Squid was bij de deur blijven staan en keek den ander aan, met een vreemde flikkering in zijn oogen. Thyme ging op een groote brandkast toe, die één muur van de kamer in beslag nam, en begon met den koperen wijzer te werken, bij zichzelf nummers mompelend, terwijl hij de cominatie van het cijferslot zocht. Eindelijk ging de brandkast open. Terwijl hij de groote deur deed openzwaaien, stapte Thyme er binnen. De kast had geen dwarsplanken en zoodoende kon een man er gemakkelijk in rechtop staan. Rond de vier wanden waren smalle planken, waafop papieren lagen, banknoten en verschil lende andere documenten van de bank. Zijn hand in een der achterste hoeken ste kend, haalde de directeur van de instelling er een wite enveloppe uit, die hij opende. Hij bracht een opgevouwen stukje papier te voorschijn, dat hij den Squid overhandigde en leunde toen te gen een wand van de kast, nog steeds hijgend van inspanning en opgewondenheid. Hij was nog altijd niet bekomen van de geweldige emotie, die hij het laatste half uur had moeten ondergaan. De Squid nam 't papier over, Thyme met een oog in de gaten houdend, en onderzocht het even. Toen stak hij zijn hand naar de enveloppe uit, duwde het document erin en stak alles in zijn zak. Thyme, die hem had staan aankijken, deed 'een stap naar voren om het vertrek binnen te stappen, en besefte tegelijkertijd, wat voor een flater hij gemaakt had. De arm van den Squid schoot vooruit en Thy me deinsde terug, in de brandkluis. „Woorden," zei de Squid rustig, „zijn in den regel ook maar niets anders dan woorden," en Thyme's schrik keerde weer. Hij krabbelde overeind en keek den ander woest aan. Was het mogelijk? Was zijn vijand nu zelfs nog van plan, hem erin te laten loopen? Maar zijn eed dan? Dien kon hij immers niet breken. En toch.... de oogen, die hem strak aankeken, verrieden een spottende stemming. De Squid stak zijn rechterhand uit naar de deur, en met een gil wierp Thyme zich vooruit. De Squid lachte even, en een geweldige slag trof den directeur in het gelaat. Met een wan- hopigen kreet viel hij weer achteruit, en toen sloeg de deur dicht. De Squid bleef even staan luisteren. Van bin nen uit de kast klonk voetgetrap en slaan van handen. „(Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3