IN EN OM HAARLEM i#llf Samenvoeging van gemeenten Uit den Gemeenteraad de Bilt kreeg gelijks DONDERDAG 24 MEI 1934 ER WORDT GEWERKT! Op de Julianalaan te Overveen erbodige teekem VOOR DE STILLE ARMEN ERNSTIG ONGEVAL TE AERDENHOUT Duitscher zwaar gewond Nog geen „rijvaardige" automobilist IN BEIDER BELANG „De gemeente Wijk aan Zee en Duin voor tal van moeilijkheden geplaatst, welker oplossing zonder medewerking van Beverwijk niet moge lijk is" Het request van „Groot- Beverwijk" ALCOHOLISME TE HAARLEM Interessante mededeelingen VRAGENBUS VOETBAL KINHEIM—ZEEBURGIA 2—1 5e K.N.V.B. BEKERRONDE uiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiL' illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllillllllllllllllllllli: Met 19 van de 33 uitgebrachte stemmen heeft de Haarlemsche gemeenteraad gisterenmiddag den heer A. G. Boes, leider van de Vrij zinnig-democratische raads fractie, tot tijdelijk wethouder benoemd in de Vacature, die ontstaan is door het bedanken Van den heer Mr. M. Slingenberg. Er kvVtmen 12 stemmen blanco uit de bus; de heer Peper verkreeg één stem en mej. Van Vliet ook één stem. Doordat iedere verklaring daaromtrent ontbrak, is het moeilijk een conclusie uit deze stemmenverhouding te trekken, maar men zal niet ver mis tasten als men aanneemt, dat de heer Boes in hoofdzaak gesteund is door zijn partijgenooten en door de rechtsche raadsfrac ties, zoodat de samenwerking tusschen deze partijen klaarblijkelijk ook na het aftreden van den heer Slingenberg is voortgezet. Waarschijn lijk is het, dat ook de leden van den Vrijheids bond, althans eenigen van hen, op den heer Boes hebben gestemd. De blanco-stemmen zou den dan van de socialisten en van de commu nisten afkomstig zijn. De heeren Peper en Oversteegen deden een poging het aantal wethouders te beperken tot drie, maar zij faalden. Geen der raadsleden gaf zijn steun aan een voorstel-Peper om aan Ge deputeerde Staten te verzoeken voor Haarlem genoegen te nemen met een wethouder minder dan in de Gemeentewet voor een stad met meer dan 100.000 inwoners als minimum is voorge schreven. Naar wij vernemen zal, zooals ook reeds ge meld is, de heer Roodenburg de portefeuille van „Financiën" nemen en de heer Boes die Van „Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen". Bij het voorstel van B. en W. om aan de wo- üingbouwvereeniging „Ons Belang" een voor schot van 165.000 te verleenen voor den bouw van 68 woningen, kwam de heer Klein Schip horst terug op het reeds meermalen door hem behandelde thema, de vraag of het geen tijd wordt met dezen door Rijk en Gemeente ge- steunden woningbouw op te houden. Er zijn nu langzamerhand genoeg woningen in Haarlem om in de behoefte te voorzien, zeide hij. Het bleek, dat de stem des heeren Klein Schiphorst niet meer die is eens roependen in de woestijn, maar, dat hij medestanders krijgt. Zelfs de heer Gerritsz, w'ethouder voor den Woningdienst, is niet meer zoo beslist in zijn afwijzing als wij hem bij de behandeling der Begrooting hebben gehoord. De heer Wolzak wenschte de particuliere bouwers te betrekken by den bouw van arbeiderswoningen en de heer Van Kessel wees er op, dat de omliggende gemeenten tekort schieten in haar taak om woningen voor haar arbeiders te bouwen. Als Haarlem die taak overneemt aldus de heer v. Kessel vinden die gemeentebesturen dat goed natuurlijk, maar het is nergens voor noo- dig. De heeren Castricum, Meijers en Kuiper maanden tot voorzichtigheid aan. Er is een ruime markt van goedkoope arbeiderswoningen noodig om de huren naar beneden te krijgen. Dit laatste is een onmisbare aanpassing bij de alom bepleitte verlaging van ons levenspeil, merkte de heer Kuiper op. Middenstandswonin gen zijn er genoeg, zeide de heer Meijers, maar voor arbeiderswoningen is daar nog geen sprake van. En de heer Castricum wenschte, om een oordeel te kunnen vormen, een overzicht te krijgen van de hoeveelheid arbeiderswoningen die er in Haarlem is. Hij wilde een onderzoek naar het aantal ééngezinswoningen, dat door twee gezinnen Worden bewoond. De wethouder legde uit, dat daarvoor een aparte en omslach tige telling noodig zou zijn, welke een vrij groot bedrag zou kosten.' Het is echter mogelijk op andere wijze een, zij het minder compleet, over zicht te krijgen, volgens den wethouder. Hij beloofde dat en stelde tegelijkertijd een bespre king van het geheele vraagstuk binnen niet al te langen tijd in uitzicht. Hij deelde tevens mede, dat er op het stadhuis een huurverlaging voor alle woningbouwvereenigingen in bewer king is. Het huurvraagstuk wordt in dezen tijd van loonsverlagingen met den dag nijpender en het is wel een der dankbaarste studie-objecten, welke B. en W. momenteel kunnen uitzoeken. Een goed voorbereide bespreking der kwestie is daarom toe te juichen. Het geven van straatnamen schijnt in Haar lem nog altijd een moeilijke bezigheid te zijn, even moeilijk als het in het verleden blijkbaar was, getuige de vele lastig uit te spreken en nog lastiger te schrijven benamingen van stra ten en pleinen in onze stad. Een algeheele re visie van onze stratenlijst, liefst in samenwer king met de naburige gemeenten, zou een nut tige werkverschaffing zijn. B. en W. kwamen gisterenmiddag met een voorstel om enkele nieuwe straten ten noorden van de Vogelen- buurt te doopen en wilden daarbij de herinne ring bewaren aan dichters uit de gouden eeuw en aan de treurspelen van Vondel. Het gevolg was, dat er namen werden voorgesteld als Re- viusstraat, Geusevesperstraat, Luciferstraat en Roskamstraat. De heer Weustink, die zich als Vondelkenner op bekend terrein'bevond, maak te er aanmerkingen op en vooral gispte hij, dat er dichters als Van der Noot en Huydecoper geëerd werden, die niet tot de gouden eeuw be hoorden, terwijl andere bekende, om. Stalpert van der Wlele, niet genoemd waren. Hij stelde een motie voor, waarbij B. en W. werden uit- genoodigd de voordracht terug te nemen en aan een „grondige revisie" te onderwerpen. De heer Gerritsz toonde zich erg geprikkeld en ging zelfs zoover den heer Weustink voorkeur voor bepaalde personen te verwijten, hiermede blijk baar doelende op den naam van den katholie ken priester-dichter Stalpert v. d. Wiele. Ik zou wel kunnen voorstellen, zeide hij, een straat naar Troelstra te noemen, waarop de heer Weustink riposteerde, dat Troelstra nog geen driehonderd jaar gewacht heeft, zooals Vondel, om in Haarlem een straat naar zich te hooren vernoemen. De voorzitter suste het standje en vroeg aan den heer Weustink, daar de heer Gerritsz verzekerd had de motie voor hem per soonlijk zeer onaangenaam te vinden, het woord „grondige" terug te nemen en zeide herziening van het voorstel toe. De heer Weustink voldeed na die toezegging aan het verzoek. Een uitvloeisel van vroeger genomen bezui nigingsmaatregelen was het voorstel om de belooning voor kweekelingen bij het gewoon lager onderwijs te bepalen op 400. De heer Roodenburg nam hiervan de verdediging op zich. De heer Scholl vond het bedrag van 400 te laag en wilde het op de minimum- jaarwedde van een onderwijzer stellen. De raad scheen te voelen voor het argument van den wethouder, die aanvoerde, dat voor verhooging der belooning geen reden was, daar als kwee kelingen in den eersten tijd wachtgelders zul len worden aangesteld. Deze nu ontvangen hun wachtgeld en wat zij als belooning voor hun werk ontvangen, gaat daarvan af, zoodat een verhooging van de belooning alleen nadeel voor de gemeentekas wordt. Het voorstel-Scholl zou aan de gemeente 50.000 kosten. Als er later niet-wachtgelders worden aangesteld, kan het toestaan van een hoogere belooning in over weging worden genomen. Een der raadsleden kwam op het idee om te vragen hoe de nieuwe wethouder van onderwijs, de heer Boes, over de kwestie dacht. Deze verklaarde het oneens te zijn met den heer Roodenburg; hij wilde tusschen het voorstel van den heer Scholl en dat van B. en W. blijven en het bedrag op 600 stellen. Was deze verklaring van den heer Boes al onvriendelijk tegenover zijn voor ganger en ontactisch ook, bij stemming bleek de heele vrij zinnig-democratische fractie den heer Boes te steunen en den heer Roodenburg in den steek te laten. Dit werd een zeer pijnlijke geschiedenis. Tot nu toe hebben de rechtsche raadsfracties en de vrijzinnig-democraten eens gezind de verschillende bezuinigingsvoorstellen van den heer Slingenberg gesteund. Dat dit nimmer een offer van de rechtsche raadsleden heeft gevergd, zal iemand moeilijk kunnen vol houden. En nu de heer Roodenburg den steun van de V. D. vroeg, werd die niet gegeven. Het afstemmen van het voorstel van B. en W. het werd met 19 tegen 16 stemmen verworpen was bovendien onbegrijpelijk, want de hoo gere belooning voor de kweekelingen zal alleen ten goede komen aan het Rijk, dat daardoor zooveel minder wachtgeld behoeft uit te kee- ren. De betrokkenen zelf hebben er geen cent voordeel van. Enkele rechtsche raadsleden wa ren zoo boos over deze houding van de V. D., dat ook zij tegen het voorstel van B. en W. stemden en daardoor de verwerping mogelijk maakten. Laten wij hartelijk hopen, dat hier bij de V. D. een akelig misverstand in het spel is. Wij zouden anders te spoedig den heer Slin genberg in den Haarlemschen Raad missen. De heeren Peper en Oversteegen hadden het noodig gevonden aan B. en W. te vragen of zij bereid waren de onderhandelingen over loonsverlaging, welke in het Georganiseerd Overleg worden gevoerd, naar aanleiding van de bekende circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken te staken. Zij stelden voor aan de uitnoodiging van den Minister geen gevolg te geven. De heer Kuiper toonde aan, dat de heeren met dit voorstel, zou het worden aangenomen, de belangen van de arbeiders niet dienen, want in dat geval, zou de loonsverla ging door het Rijk worden opgelegd. Het is toch altijd beter, dat de arbeiders over een eventueele loonsverlaging mee kunnen praten, vond de katholieke afgevaardigde. En de heer Gerritsz wees er op, dat men er in dezen tijd niet mee af is, te zeggen, als het Rijk versobe ring voorstelt: wij doen het niet, maar dat allen moeten medewerken om tot gezonde toe standen te komen. De heer Klein vroeg of het niet beter is met de besprekingen in het G. O te wachten tot dat de beslissing van De Kroon bekend is over de verleden jaar in den Haar lemschen Raad gevoteerde loonsverlaging. Deze beslissing moet vóór 1 Juni vallen. Slechts enkele uren, nadat de tram haar laatsten rit op de Julianalaan had gemaakt, ver schenen Dinsdagmorgen de werklieden van de trammaatschappij en gemeente, om de werk zaamheden voor het verbeteren van de Juliana laan ter hand te nemen. De dikke stroomdraad, waaruit de trammotoren jaren lang haar drijvende kracht hadden ontvangen, werd weg genomen. Eveneens werden de draden, die den voedenden draad gedragen hadden verwijderd, zoodat alleen de kale masten bleven staan. Maar beneden op den grond zat men cok niet stil. Daar werden de rails met de dwarse ver bindingsstukken en al door dommekrachten uit den grond getrokken. Daar wacht hun de steek vlam, die hen in mooten snijdt, of de groote, een 30 pond zware voorhamers, die met enkele forsche slagen in stukken doen springer.. Men moet respect hebben voor de kerels, die dit zware blok ijzer een heelen dag kunnen han- teeren, zonder den volgenden dag een gevoel van „gekraakt zijn" te hebben. Waar de rails verwijderd zijn, zwoegen de zandgravers, die zooveel zand weggraven, aat de puinlaag er plaats voor krijgt. Zal dit zand nu rust krijgen? Duizenden jaren heeft 't deel uit gemaakt van Neêrlands Blonde Duinen. Bij het aanleggen van de Julianalaan werd het van U4» de automobilist voelde duidelijk, dat het regen de. Maar een ander dacht, dat hij linksafwilde. Direct daarop werd zijn auto zoodoende zwaar beschadigd. Houdt Uw hand in bedwang: „blond duin" tot straatzand gedegradeerd. Nu moet het dienen voor het dempen van de sloot, de beruchte sloot die de Oranje Nassaulaan- bewoners zoo lang een doorn in 't oog.is ge weest en waarbij, nog niet zoo lang geleden, de vermakelijke comedie is afgespeeld om een proces-verbaal uit te lokken teneinde een rech ter lij ke uitspraak te krijgen over het al of niet gerechtigd zijn, de beide deelen van deze laan door een brug te verbinden. Thans is deze zaak geregeld, de sloot zal ver dwijnen en de laan kan doorgetrokken worden tot groote vreugde van bakkers, melkventers, groenteboeren, enz., die genoodzaakt waren een grooten omweg te maken om aan 't eene ge deelte van de Oranje-Nassaulaan in het andere te komen. Intusschen, de nieuwe Julianalaan is in wor ding. Men ziet, de gemeente heeft er geen gras over laten groeien, om gebruik te maken van de gelegenheid, het werk aan te vangen. Ingekomen: F. Sf 10.— N. N10.— Familie Br5. H. M2.50 De Commissie voor de Stille Armen is zeer er kentelijk voor deze giften en houdt zich voor verdere medewerking dringend aanbevolen. Na den Pinkster Storm is geseind van Delfzijl tot Hoek van Holland: Attentie-sein neer, doch bij onze Commissie blijft zelfs bij stralend zomer weer, van Haarlem-Noord tot voorbij de Leid- sche buurt, het parool: Attentiesein blijft. De storm waarmede wij te kampen hebben be daard maar niet. Talrijk zijn de gezinnen die ons nood signalen geven. Een sterke tegenwind be dreigt voortdurend hun bestaan, wij trachten hun op alle mogelijke wijze te bereiken en hulp te bieden, doch de storm duurt zoo lang onze krachten en middelen raken uitgeput. Veni Sancte Spiritus, kom help ons, red ons opdat wij niet vergaan. Drijf onzen vijand verre voort, Laat vrede heerschen ongestoord, En ga als leider ons vooruit, Opdat ons leed noch hinder stuit. Verdere bijdragen worden gaarne aangeno men aan het bureau dezer courant en bij de Commissieleden waarvan penningmeester is de heer P. J. Busé, Gasthuissingel 64, Postreke ning 13543. Gisterenavond ongeveer half zes kwam een auto uit de Zuidlaan, een zijlaan van de Eand- voortschelaan, rijden. Uit de richting Zandvoort kwam een schildersgezel op zijn fiets met een bus verf aan zijn stuur, met nog een gezel, kalm fietsend aan. Het ging toen heel eigenaardig toe. De jongen wilde den auto eerst laten pas- seeren, terwijl hij links van het fietspad den weg op uitweek, zoodat hij in beginne nog wel twee meter afstand had. Maar de auto nam zoo'n vreemde bocht, dat botsing onvermijde lijk was, en de jongen onder den auto terecht kwam. Toen w'ard hij nog wel ongeveer 2 meter medegesleept, want de auto stond met zijn voorwiel al in het plantsoen, tot hij eindelijk tot stilstand kwam. Onmiddellijk begonnen de omstanders met man en macht den auto op te lichten en te verplaatsen om den jongen te kunnen bevrijden. Een dokter en de ziekenauto van Mathot waren spoedig ter plaatse, evenals de politie, die de remmen van den auto con troleerde. Ze bleken uitstekend te fungeeren, maar zeer waarschijnlijk zijn ze niet gebruikt, want de omstanders hebben het geluid ervan niet vernomen. De jongen had een hoofdwonde opgeloopen en was bewusteloos, bovendien klaagde hij over pijn in zijn rug. Hij werd naar het St. Elisa- beths-Gasthuis vervoerd. De aangeredene was de Duitscher K., wonen de in de Frankestraat te Haarlem en in dienst bij een aannemersfirma te Heemstede. In aansluiting op het bovenstaande vernemen wij nog, dat de auto, die de aanrijding veroor zaakt heeft, bestuurd werd door den heer W. uit Aerdenhout, die onder toezicht reed. De auto reed met matige snelheid, maar toen de bestuurder naar rechts wilde afslaan, raakte hij bij het zien van de beide wielrijders, die op het fietspad reden, totaal de kluts kwijt. In zijn zenuwachtigheid heeft de heer W. toen een van de wielrijders, die den auto nog juist wilde ont wijken, ondersteboven gereden. De toestand van den aangereden wielrijder is nog steeds zorgwekkend. Hij heeft een ta melijk goeden nacht gehad. Het politie-onderzoek duurt voort. Adriaan van Ostade: ,JDe kegelaars", ter tentoonstelling van schilderijen van oude meesters bij de Gebr. Douwes te Amsterdam. Zooals wij reeds gemeld hebben, is door het Fusie-Comité „Groot Beverwijk" aan Ged. Sta ten een request gericht, inzake de samenvoe ging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. Het request luidt als volgt: De ondergeteekenden afgevaardigden van de volgende vereenigingen: R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Beverwijk; R. K. Kiesver eeniging „Recht en Plicht" te Wijk aan Duin; Anti-Revolutionnaire Kiesvereeniging te Bever wijk en Wijk aan Duin; Sociaal-Democratische Arbeiderspartij te Beverwijk; Sociaal-Democra tische Arbeiderspartij te Wijk aan Zee en Duin; R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" te Beverwijk en Omstreken; Winkeliersvereeniging „Eendracht maakt Macht" te Beverwijk en Om streken; Winkelierscombinatie „Plan West" te Beverwijk en Wijk aan Duin; Christelijke Be- stuurdersbond te Beverwijk en Omstreken; Be- verwijksche Bestuurdersbond te Beverwijk en Omstreken; Vrijzinnig Democratische Kiesver eeniging te Beverwijk; Vrijzinnig Democrati sche Kiesvereeniging te Wijk aan Zee en Duin; R. K. Woningbouwvereeniging „St. Agatha" te Beverwijk; Woningbouwvereeniging „Goed Wo nen" te Beverwijk; alsmede de ondergeteekenden vertegenwoor digende andere niet georganiseerde groepen der bevolking in de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin; allen leden van het Comité Groot-Beverwijk en hierin ieder voor zich een der bovengenoem de vereenigingen of groepen vertegenwoordi gend, geven met verschuldigden eerbied te ken nen: dat dit comité beoogt te bevorderen de sa menvoeging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin; en wel op grond van de volgende aan de algemeene belangen ontleende motieven 1. dat de bebouwing in de beide gemeenten zich zoodanig heeft ontwikkeld, dat hierdoor Er bestaat hier een Medisch-maatschappelijk consultatiebureau voor alcoholisme en een ver- eeniging om dit bureau voor Haarlem en omstre ken in stand te houden. Om die nuttige instel ling, waaraan ook kath. meewerken wat meer bekendheid te geven, maar ook omdat de stof voor iedereen interessant is. stippen wij uit het laatste jaarverslag van de vereeniging enkele punten aan. 't Spreekt vanzelf, dat de secretaris, de heer J. H. Varekamp, begint met te wijzen op een ge brek aan financiën: het afgeloopen jaar sloot met een nadeelig saldo, terwijl er toch met zui nigheid en offervaardigheid wordt gewerkt. Er blijkt veel werk aan den winkel te zijn. lederen Dinsdagavond houdt het bureau zitting in het gebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, en het aantal bezoekers, dat raad en hulp komt inwinnen voor gevallen van alcoholisme neemt voortdurend toe. Over 1933 bedroeg hun aantal niet minder dan 3331, dat is gemiddeld 64 personen per zitting. Beide leiders, de heeren Varekamp en P. Volgers, hebben dus wel de han den vol waarbij men nog even dient te den ken aan het dagelijksche werk, dat uit die bu reauzittingen voortvloeit en waaraan de heer Volger zijn toewijding geeft. Wanneer we het jaarverslag doorbladeren, val len ons enkele bijzonderheden op. In totaal zijn er bij het bureau thans 246 patiënten ingeschre ven, met wie geregeld contact wordt gehouden, voornamelijk door den ijverigen ambtenaar, den heer T. J. van der Leer. Regelmatig worden we kelijks een 65-tal huisbezoeken gebracht, ook in verband met den steun, die door Maatschappe lijk Hulpbetoon via het bureau wordt verstrekt. De meeste patiënten worden aangebracht door de Armbesturen, dan volgen Justitie en arts of ziekenhuis waardoor het wezen van het alco holisme voor een deel geteekend wordt! Enkelen komen gedwongen, omdat zij met politie of justi tie in aanraking zijn geweest, anderen weer op raad van familie. „Opmerkelijk is," zegt het verslag, „dat het aantal van hen, die geheel uit zichzelf komen, steeds afneemt. Dit vindt waarschijnlijk zijn oor zaak in de omstandigheid, dat meer en meer be kend wordt, dat het Consultatiebureau voor Al coholisme geen instelling voor steunverleening is, ook niet voor menschen, die desnoods wel wil len verklaren, dat zij wel eens een borrel gedron ken hebben. Het consultatiebureau is gaarne be reid ieder zoo mogelijk te helpen, die hulp van noode heeft, doch omdat iemand wel eens mis bruik van drank heeft gemaakt, behoeft hij daarom nog geen voorkeur te hebben bij het ver leenen van financieele hulp of het zoo mogelijk bezorgen van werk. Wat wij met onze menschen bereiken willen, is, dat ze bij goed gedrag gelijke kansen krijgen als zij, die zich nimmer hebben misdragen. Natuurlijk is er naast de moreele hulp en steun wel eens stoffelijke hulp noodig om de menschen uit de moeilijkheden te helpen, maar die wordt dan zooveel mogelijk in voor schot verstrekt. De meeste nieuwe patiënten zijn tusschen de 20 en 60 jaar, een tiental hierboven, en ook zijn er enkele vrouwen onder, die uitzonderingen vor men, maar ook moeilijker te genezen zijn. De meeste mannelijke patiënten zijn gehuwd en het grootste getal wordt gevonden bij hen, die „hun brood langs den weg verdienen." Met het oog op de heerschende werkloosheid zegt dit laatste echter weinig meer voor de statistiek. Zelden wordt steungeld aan drank besteed, maar met het geld van toevallige bijverdiensten wordt het zoo nauw niet genomen. Bijna algemeen zijn deze alcoholisten bierge bruikers; de slachtoffers van uitsluitend sterken drank worden zeldzamer, maar ook de spiritus drinkers zijn nog niet uitgestorven. Uit het vrslag blijkt ook, dat drinkers, die met den strafrechter in aanraking komen, vaak voor een voorwaardelijke veroordeeling worden aanbe volen, meestal met goed gevolg, al gebeurt het soms met twijfel in het hart. Het lid worden van een onthoudersvereeniging wordt beschouwd als een goed middel om een zwakkeling op te heffen, maar het dient te ge schieden uit volle overtuiging. Voor de goed-wil- lenden beteekent medeleven van offervaardige drankbestrijders een grooten steun. Interessant is het, de resultaten van de acti viteit van het bureau na te gaan. Een vrij groot aantal der „behandelden" betert zijn leven voor een deel; een nagenoeg even groot kiest den veiligen weg der geheelonthouding en staat dan sterker op het goede pad; een kleiner deel be perkt zich tot de tactiek van vallen en opstaan en een nóg kleiner komt in het geheel niet meer omhoog. De verschillende cijfers en de daaraan vastgeknoopte beschouwingen zijn zeer leerzaam en het verslag besluit aldus: „In het nieuwe (vereenigings-) jaar hopen wij ons werk, dat door de tijdsomstandigheden steeds moeilijker wordt, onverzwakt te kunnen voortzet ten, er op vertrouwend, dat particulieren en overheid den zoo hoog noodigen steun niet zullen onthouden." een sociale eenheid is ontstaan, voor wie het nuttig en gewenscht is deze onder een admini stratie te brengen; 2. dat reeds in 1927 een 700 a 800 kiesgerech tigde inwoners der gemeenten Wijk aan Zee en Duin een verzoek aan den raad hebben ge richt om de bovengenoemde samenvoeging te bevorderen, doch dat de toenmaals fungeerende gemeenteraad daarop, op louter formeele gron den, afwijzend heeft beschikt; 3. dat het rapport van Prof. v. d. Grinten en Mr. Donner, uitgebracht aan het gemeentebe stuur van Beverwijk, naar aanleiding van de sub 2 bedoelde adressen o.m. als een der be weegredenen welke tot samenvoeging kunnen leiden, wordt genoemd: „dat zich in de nabu rige gemeente een zoo sterke sociale saamhorig heid openbaart, dat indien deze met den objec tieven factor van feitelijken samengroei gepaard gaat, samenvoeging dier gemeenten de oplos sing is, waardoor het algemeen belang het meest wordt gediend"; 4. dat het geen betoog behoeft, dat, althans wat betreft Wijk aan Duin, deze sociale saam- hoorigheid bestaat en deze afdeeling meer en meer is gaan beschouwen als een voortzetting der bebouwing van het aangrenzende Bever wijk; 5. dat ook de wijze van uitoefening der auto nomie zoowel als van zelfbestuur door twee on middellijk aan elkaar grenzende en in elkaar grijpende gemeenten, welke ieder afzonderlijk de beide groote bevoegdheden bezitten en vrije lijk uitoefenen, leidt tot het ontstaan van ver ordeningen, welke zeer ver uiteenloopen van inhoud en strekking, waardoor een ongelijkheid in verhoudingen wordt geschapen, daar waar de factoren, welke de uitoefening der bevoegd heden bepalen, gelijkheid in deze verhoudingen eischen, tengevolge waarvan vaak een onge- wenschte en ongemotiveerde differentiatie in rechtstoepassing en rechtsbedeeling van eene eenheid vormende bevolkingsgroep ontstaat; 6. dat de ontwikkeling van Wijk aan Duin, vooral in de laatste jaren, een zoodanigen om vang heeft aangenomen, dat deze groei uiter aard allerlei lasten voor de gemeente Beverwijk van hygiëne, veiligheid, verkeer, verbreeding van toegangswegen, rioleering, onderwijs enz. met zich medebrengt; 7. dat dit temeer klemt, nu door de voort schrijdende bebouwing in de afdeeling WijK aan Duin, welke afdeeling reeds bijna 7000 inwoners telt, de gemeente Wijk aan Zee en Bum voor tal van moeilijkheden wordt geplaatst, welker oplossing zonder de medewerking der aangren zende gemeente Beverwijk niet mogelijk is; 8. dat deze bebouwing op zoodanige willekeu rige wijze heeft plaats gehad en nog plaats heeft, dat daarbij op geenerlei wijze met de ge meenschappelijke belangen der beide gemeenten wordt rekening gehouden, zoodat het 't meest in het algemeene belang te achten is, indien in deze materie door één gemeentebestuur ais cen trale leiding wordt voorzien; 9. dat niet alleen bovengenoemde factoren in het onderhavige geval voor samenvoeging plei ten, doch eveneens financieele overwegingen hiervoor zijn geldend te maken, daar de samen voeging door de alsdan vereenvoudigde admini stratie aanmerkelijke bezuinigingen zal opleve ren en op het onderwerpelijk geval dan ook de beschouwingen vermeld in het Rapport der Staatscommissie Welter van toepassing zijn, waar dit stelt: „Een van de middelen om in het groote aantal kleine gemeenten verandering te brengen is natuurlijk de samenvoeging van de kleine, daarvoor door hare ligging en structuur in aanmerking komende gemeenten tot één grooter. Waar dit practisch mogelijk is, zal deze samenvoeging op ruimer schaal dan tot dus verre geschiedde, aanbeveling verdienen"; 10. dat het, gezien bovenvermelde, hier geen nader betoog behoeft, dat zich hier een karak teristiek voorbeeld voordoet van een kleine ge meente, welke zich èn door hare ligging èn door hare structuur voor samenvoeging leent, daar hare ligging gedeeltelijk in het territoir van Beverwijk ingrijpt, gedeeltelijk daarmede een samengegroeid geheel uitmaakt en hare struc tuur hetzelfde karakter draagt als de gemeente Beverwijk, waaraan zij juist hare structuur, ja zelfs gedeeltelijk haar bestaan en verderen groei ontleent; 11. dat hetgeen is opgemerkt ten aanzien van de afdeeling Wijk aan Duin in nog grooter mate geldt voor de badplaats Wijk aan Zee, omdat de ontwikkeling toch van zulk een .benijdens waardige welvaartsbron", vooral in dezen tijd van economische depressie van de grootste be- teekenis is en een krachtig bestuursbeleid onge twijfeld wordt vereischt om de badplaats voor het publiek aantrekkelijk en aan het algemeen belang dienstbaar te maken; 12. dat een samenvoeging van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, tengevolge waarvan een gemeente ontstaat van bijna 20.000 inwoners, de eenige mogelijkheid is om deze welvaartsbron tot verhoogden bloei te brengen, aangezien ook de gemeente Beverwijk bij de ontwikkeling van de badplaats groot belang heeft; 13. dat reeds thans de gemeente Wijk aan Zee en Duin voor de behartiging van tal van be langen aangewezen is op de medewerking van de gemeente Beverwijk, terwijl het aantal rege lingen in den laatsten tijd zulk een omvang aanneemt, dat de zelfstandigheid der gemeente Wijk aan Zee en Duin in belangrijke mate is verminderd; 14. dat op de gemeente Beverwijk, ten op zichte van de aan haar grenzende bebouwde kommen en nabij gelegen bebouwingen volko men van toepassing is hetgeen Z. Exc. de Mi nister van Binnenlandsche Zaken als toelich ting op het ontwerp tot grensregeling der ge meenten Oud-Beyerland en Nieuw-Beyerland heeft gezegd: „Het kan in het algemeen niet anders dan ongewenscht worden geacht, dat Vraag: Mijn zoon is goedgekeurd voor den militairen dienst. Kunt u mij ook zeggen of de letter V. is ingeloot en ook in dienst moet? Antwoord: Letter V. moet dienen. Vraag: Hoeveel personeele belasting moet men betalen voor een huurhuis van 5.25 per week in de gemeente Haarlem? Antwoord: In hoofdsom 3.91. Vraag: Ik ben een werkster, en 2 maanden geleden geopereerd, maar moet nog steeds rust houden. Waar moet ik mij wenden, daar ik geen uitkeering krijg van de Ziektewet? Antw'oord: Wij begrijpen uw vraag niet. Mis schien kan men u bij den Raad van Arbeid inlichten. Vraag: Wat is de kortste weg per fiets van Beverwijk naar Ewijk, bij Nijmegen? Antwoord: Beverwijk, Velsen, Hembrug, Am sterdam, Duivendrecht, Loenen, Breukelen, Maarssen, Utrecht, De Bilt, Zeist, Driebergen, Boom, Amerongen, Rhenen, De Grebbe, Op- heusdenscheveer, Opheusden, Dodewaard, Leu nen, Ewijk, 126 KM. totaal. Vraag van S. L. te Hillegom: Antwoord: U kunt tegen uw aanslag een be zwaarschrift indienen. Zie daarvoor de achter zijde van uw aanslagbiljet. De huurwaarde wordt bepaald, of de bewoner zelf eigenaar is, naar de huur, die andere huizen in eenzelfde gemeente op gelijken stand aan huur opbren gen. Vraag van J. W. te Medemblik. Antw.: U kunt uw buurvrouw per aangetee- kend schrijven of door een advocaat of deur waarder sommeeren de door u bedoelde hande lingen na te laten en haar aansprakelijk stellen voor alle schaden en lasten, die gij zult krijgen als zij dat niet doet. Hebt u dan inderdaad schade, dan kunt u een actie wegens schade loosstelling tegen haar instellen. Vraag van W. K. te Haarlem: Antw.: Indien haar bij indiensttreding en ook later geen vacantie is gewaarborgd of toege zegd, heeft zij geen recht op vacantie. Vraag: Ik woon in Hillegom. Mijn belastbare huurwaarde is ƒ312 en heb 1 kind (geen dienst boden, geen motorrijtuigen) (meubilair is niet belastbaar). Welk bedrag aan Personeele be lasting moet ik betalen? Antw.: Ons is het tarief van Hillegom niet bekend, zoodat wij tot onze spijt uw vraag niet kunnen beantwoorden. Vraag: Hoe zijn de politieke verhoudingen in de Gemeenteraden van Heemstede, Bennebroek en Hillegom? Antw.: Bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1931 werden in den gemeenteraad van Heem stede gekozen: SDAP 2, RKSP 6, Anti-Revolu- tionnairen 1; Vrijheidsbond 3; Vrijz. Dem. 1; Chr. Hist. 2. Van Hillegom: SDAP 3, Anti Rev. 1, Christ. Hist. 2, Vrijz. Dem. 1, R.K. Staatsparty 7. Van Bennebroek: Vereenigde Protestanten 2, R.K. Staatspartij 4 en ook nog de heer v. Wa- veren (Vrije Prot.). Vraag: Ik woon in een huis van f6.50 per week en heb geen kinderen. Kunst U mij ook zeggen hoeveel personeele belasting ik moet be talen over het jaar 1934 in Haarlem? Antw.: In hoofdsom 12.40, totaal 24.80. Vraag: Hoeveel schoolgeld moet men voor 3 kinderen op de Bijzondere Lagere School be talen, wanneer men een salaris heeft van 30 per week, en 8 kinderen beneden 18 jaar? Antw.: Op de Bijzondere school is men vrij in het bepalen van het schoolgeld. Hoeveel u moet betalen, hangt dus af van de school, welke uw kinderen bezoeken. Volgens de gemeentelijke schoolgeldverordening zoudt u geen schoolgeld behoeven te betalen. Indien u in bovenstaand geval wel voor schoolgeld in aanmerking wordt gebracht, zouden wij het zeer op prijs stellen van u te vernemen, welke school dat is, indien het geen zoogenaamde standenschool is. Vraag: Bestaat er een middel tegen de plaag van huisvlooien? Antw.: De kamers enz., waar de vlooien zich bevinden, reinigen met een oplossing van creoline in water (1 deciliter op 1 liter water) beddegoed uitkloppen enz. en dit alles herhalen totdat u van de plaag verlost zijt. Wij nemen natuurlijk aan, dat er geen broeinest van vlooien in de nabijheid van uw huis is. Een vuilnisbelt of iets dergelijks. In dat geval zult u moeten zorgen, dat die eerst verwijderd wordt. Vraag: Waar moet men zich abonneeren op het partijblad van de R.K. Staatspartij? Antw.: Laan van Meerdervoort 65, Den Haag. Vraag: Is er dit jaar nog een reis naar Rome voor R.K. Werkloozen en tot wie moet ik mij wenden? Antw.: Ons is van 'n dergelijke reis niets be kend en wij vermoeden ook niet dat er een wordt georganiseerd. Vraag: Wanneer op 70-jarigen leeftijd het bedrag ineens wordt betaald wat aan rente zegels vanaf 1919 geplakt had moeten zijn, wordt in dit geval dan uitkeering genoten? Antw.: Neen. 70 jaar is te oud. hetgeen economisch en maatschappelijk tot een eenheid is gegroeid, administratief gescheiden blijft"; 15. dat Z. Exc. de Minister van Binnenland sche Zaken in zijn Memorie van Antwoord Hoofdstuk V der Staatsbegrooting heeft mede gedeeld, dat door Z. Exc. een fusie dezer beide gemeenten in welwillende overweging zou wor den genomen, indien Ged. Staten daartoe een voorstel zouden doen; 16. dat ondergeteekenden gaarne bereid zijn hun gedelegeerden op te dragen dit request na der mondeling toe te lichten. Redenen waarom ondergeteekenden met ver schuldigden eerbied Uw Edel Groot Achtbaar College verzoeken, wél te willen bevorderen, dat, zoo mogelijk in 1935, de reeds jaren verlangde samenvoeging zal tot stand kunnen konvm. Zeeburgia is volledig, bij Kinheim zijn J. Stals en Michel Jr. vervangen wegens blessures door Asjes en v. d. Kant. Kinheim speelt van den harden wind af en is direct in den aanval, waaruit al dadelijk enkele kansen ontstaan. Bij een der Kinheim- aanvallen schiet H. Groeneveld onverwachts hard in (10). Zeeburgia komt langzamerhand wat meer los en brengt met goed opgezette aan vallen menig bezoek aan de Kinheim-veste, waar Rozemeüer weer 'n prima partij staat te backen en C. Druijven solide enkele schoten verwerkt. W. Groeneveld is op de spilplaats weer enorm op dreef. Een kwartier voor de rust een goede Kinheim-aanval, v. Wijk stopt het schot van Raaijmakers, doch heeft den bal niet in zijn macht, welke Wieman inzet (20). Een kogel van Ellen gaat naast en dan is 't rusten. Na de rust eerst een gelijkopgaande strijd, waarbij de Zeeburgia-aanvallen door den harden wind gevaarlijker zijn; de Kinheim-achterhoede weet echter stand te houden. Ook Kinheim krijgt enkele fraaie kansen, welke onbenut wor den gelaten. Een kwartier voor het einde maakt Zeeburgia uit een corner 21. Kinheim gaat zich nu op verdedigen toeleggen waardoor Zee burgia komt opzetten. Angstige momenten be leven de Kinheim-supporters, doch Druijven houdt op keurige wijze zijn doel schoon. Onder enorme spanning fluit de goed leidende v. d. Burg eindigen en heeft Kinheim zich in de 6e ronde geplaatst

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5