FINANCIEN De steenindustrie in nood Onze luchtlijnen RADIO-PROGRAMMA Huidgenezer MARKTEN De Edele Nederlandsche Dagfilm DONDERDAG 24 MEI 1934 Collectieve arbeidsovereenkomst onder bepaalde voorwaarden één jaar verlengd Saneeringsplannen Prof. Mr. H. A. Kaag arbiter Landbouw-crisiswet De Regeering streeft naar eenheid in het geheele crisisbeleid Groote brand te Asten Twee panden een prooi der vlammen Voor een mitrailleur omgeloopen Jeugdig militair door kogels doorzeefd Liquidatie Moekerbee INDISCHE POSTVLUCHTEN Vrijdag 25 Mei 1934 Officieele opening van geregelde verbindingen op het vliegveld T wente PARAPLUIEFABRIEK IN VLAMMEN Belendende perceelen kregen waterschade WINKELSLUITINGSWEE De firma Jamin contra den A. R. heer Smeenk VRIJGESPROKEN .Verdediger was Mr. F. Tripels, Maastricht. NIEUWE WIELERBANEN Minstens 200 M. lang RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN ZwedenPolen 42 Brandstichting Buitenlandsch Weeroverzicht Morctnnnmo' of m°eilijken en on- C1 OLUJJJJIIIg regelmatigen stoelgang Mijnhardt's Laxeertabletten 465e STAATSLOTERIJ Academische examens De onderhandelingen tusschen de besturen der drie arbeidersorganisaties in de steenin dustrie en een groep baksteenfabrikanten met een productie van pl.m. 350 a 375 millioen steenen, over de arbeidsvoorwaarden neergelegd in een collectieve arbeidsovereenkomst voor den duur van een jaar hadden geleid tot overeen stemming op de volgende basis: De collectieve arbeidsovereenkomst 1933/34 wordt voor één jaar ongewijzigd verlengd. De rechten van de arbeiders op betaling van christelijke feest- en vacantiedagen zullen voor den duur dezer overeenkomst worden uitge schakeld, behoudens wanneer saneering, resp. verbetering in de steenindustrie intreedt. Als geen saneering, resp. verbetering intreedt, zullen van 1 Juli 1934 af de loonen en tarieven met 5 pet. worden verlaagd. Als op 1 Juli 1934, gemeten aan den toestand van Maart 1934, saneering is tot stand gekomen, resp. verbetering is ingetreden, zal op 1 Juli 1934 geen verlaging der loonen of tarieven worden ingevoerd en zullen de rechten der ar beiders op uitbetaling van christelijke feestda gen en de rechten op vacantie, onverminderd van kracht blijven. Voor de beoordeeling en vaststelling of/en zoo ja, saneering is tot stand gekomen, resp. ver betering is ingetreden, zal een onpartijdig hoog staand persoon door partijen ter andere bij de collectieve arbeidsovereenkomst worden aange wezen, die hieromtrent een bindende uitspraak zal doen en aan de hand van den door hem ge- constateerden toestand zal bepalen of op 1 Juli 1934 al dan niet het loon met ten hoogste 5 pet. dient te worden verlaagd, en of de rechten op uitbetaling van christelijke feestdagen en va cantie voor den duur van dit contract al dan niet van kracht zullen zijn. Partijen verbinden zich, alvorens de uitspraak van den arbiter in te roepen, te trachten in ge meen overleg tot overeenstemming te komen. De samenwerkende organisaties hebben zich op het standpunt gesteld, om op denzelfden grondslag met groepen van werkgevers of met werkgevers afzonderlijk onderhandelingen te openen. Deze onderhandelingen tusschen meer met bij eenige groep aangesloten fabrikanten en de arbeidersorganisaties hebben tot overeenstemming geleid op deze basis, tengevolge waarvan thans pl.m. 600 millioen productie geproduceerd wordt onder vigeur der nieuwe ca.o. 1934/35. Intusschen heeft op verzoek van partijen Prof. Mr. H. A. Kaag, hoogleeraar, zich bereid ver klaard als arbiter op te treden in een eventueel geschil. Behalve dat overeenstemming met verschei dene fabrikanten verkregen is, is door de bestu ren der arbeidersorganisaties aan een tiental fabrikanten een ultimatum gezonden op grond, dat geen volledige overeenstemming verkregen werd. Eenige dezer ultimata betreffen fabrikan ten aan den Rijn en Waal en enkele anderen, eenige aan den Beneden IJssei. Naar wy vernemen houdt men in de Ned. Bak steenindustrie zich zeer ernstig bezig met een tot in onderdeelen uitgewerkt saneeringsplan, op basis van de in 1934 werkende fabrieken, zoodat de in dit jaar stil-gelegde en stilliggende fabrie ken geheel en al buiten het „saneeringsplan" komen te vallen. Het plan, dat binnen afzienbaren tijd geheel gereed is, zal ingevoerd worden uiterlijk per 1 Februari 1935. Zijn wij wel ingelicht, dan bestaat voor dit plan, dat rekening houdt met de productie in normale en crisisjaren, en de behoefte in nor male en crisisjaren groote belangstelling onder de fabrikanten en bij de Overheid. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wij ziging van de Landbouw-Crisiswet 1933 en in trekking van de Tarwewet 1931, de Crisis-Zui- velwet 1932 en de Crisis-Varkenswet 1932. Ter toelichting hiervan zegt de regeering o. m.: Door het aanbrengen in de Landbouw-Cri siswet 1933 van betrekkelijk geringe wijzigin gen, die buitendien uit anderen hoofde toch noodzakelijk waren, kan worden bereikt, dat zoowel de Crisis-Zuivelwet 1932, als de Crisis- Varkenswet 1932, alsook de Tarwewet 1931 over bodig worden. Daarnaast streeft de Regeering zooveel mo gelijk naar eenheid in het geheele Crisisbeleid. Terwijl dit aanvankelijk niet wel mogelijk was door de plotseling opkomende omstandigheden en de onzekerheid hoe de omstandigheden zich zouden kunnen wijzigen, zal dit thans der Re geering wel mogelijk zijn, nu ten aanzien van het geheele beleid der Regeering op het gebied der bestrijding van de crisis vastomlijnde denk beelden bestaan en vooral ook, nu gebleken is dat de Landbouw-Crisiswet 1933 geschikt is om te kunnen worden toegepast by nagenoeg alle zich voordoende omstandigheden. Het behoeft geen betoog, dat belangryke bezui niging te bereiken is, wanneer alle maatregelen in den vervolge slechts op één wet zullen steu nen, terwijl daarnaast één wet de Regeering in staat zal stellen op allerlei gebied, zooveel dit in het belang van de diensten mogeiyk is, te centraliseeren. Ook thans reeds treft zy hier voor op velerlei gebied alle maatregelen, welke deze centralisatie kunnen bevorderen. Een en ander wil niet zeggen, dat de Regee ring zich geheel los wil maken van de grond slagen dier wetten. Met name ligt het niet in hare bedoeling af te wyken van hetgeen by de totstandkoming van de Crisis-Zuivelwet op uit- drukkeiyk verlangen van de zijde der zuivel is bepaald, n.l. dat het percentage boter, dat in de margarine zou kunnen worden verwerkt, nimmer meer dan 50 pCt. zal mogen bedragen en dat het gemengde product niet zal mogen worden uitgevoerd. Ook zal in het systeem, dat er een bepaalde prysverhouding voor boter, margarine en vet ten zal worden gehandhaafd, in het algemeen geen wyziging worden gebracht. By art. 1 worden de Tarwewet 1931, de Cri sis-Zuivelwet 1932 en de Crisis-Varkenswet 1932, op nader door de Kroon te bepalen tydstippen, hetzy geheel, hetzy, indien dit nog niet aan stonds mogeiyk mocht zyn, gedeelteiyk, in getrokken. Door te bepalen, dat de intrekking niet zal gelden voor de voor de intrekking gepleegde strafbare feiten, blijft de mogeiykheid open deze, indien ze na de intrekking van de hier boven bedoelde wetten eerst worden ontdekt, alsnog te vervolgen. By de omschryving van crisisproducten zyn „garnalen" vervangen door „schaal- en schelp dieren". Voorts zijn aan de crisisproducten nog toege voegd: „vogeleieren", oliehoudende zaden, no ten en pitten, al dan niet gebroken, met uitzon dering van cacaopitten „turf" en „cichorei". Voor deze producten bleek het noodzakehjk maatregelen te treffen. Een nieuwe bepaling wordt voorgesteld, waar bij aan den Minister de bevoegdheid wordt ge geven die producten als crisisproduct aan te wyzen, die geiyken op een van de reeds als cri sisproduct aangewezen of aan te wyzen produc ten. De mogeiykheid is geopend in bepaald om schreven gevallen voorschotten op de steunuit- keeringen te kunnen geven. Maatregelen tegen de smokkelary worden voorgesteld. Aan de Kroon wordt de bevoegdheid toegekend den in-, uit- en doorvoer van crisis producten alleen toe te staan langs bepaalde grenskantoren en eveneens alleen op te bepalen uren. Gebleken is, dat speciaal met de merken, wel ke ingevolge de Crisis-Zuivelwet zyn vastgesteld, handel wordt gedreven en andere ontoelaatba re handelingen worden verricht. De mogeiyk- heid is geopend, door het stellen van regelen hieromtrent, deze misbruiken zooveel mogeiyk tegen te gaan. Tot dusverre stond op overtreding van de be palingen van de Landbouw-Crisiswet 1933 alleen hechtenis of geldboeten, terwyi de gepleegde strafbare feiten als een overtreding werden be schouwd. In navolging van de bepalingen van de Crisis-Invoerwet en de Crisisuitvoerwet wordt thans voorgesteld overtreding van de voornaam ste bepalingen van de wet als misdryf ve be schouwen en daarop gevangenisstraf te stellen van ten hoogste een jaar. Het tydstip van in werking treden van on derscheidene bepalingen van deze wet wordt aan de Kroon overgelaten. Woensdagavond omstreeks zeven uur is te Asten brand uitgebroken in de stroohulzenfa- briek van den heer Van Goch. Het vuur vond in den grooten voorraad stroo, welke in de fabriek aanwezig was, gretig voed sel en weldra stond het geheele pand in lich terlaaie. Het vuur sloeg ook nog over naar een naastgelegen garage en werkplaats van de tri- cotagefabriek van de firma Ter Strate en Ver kouteren. Deze fabriek zelf, die op eemgen af stand hiervan lag, liep doordat de windrichtiing gunstig was, geen gevaar. Hoewel de brand weer van Asten vrij spoedig ter plaatse was, kon zy weinig tegen de vuurzee uitrichten en werden de beide eerstgenoemde panden geheel een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, die nog niet vastgesteld kon worden, wordt door verzekering gedekt. Tot laat in den avond was men nog met het blusschingswerk bezig. Op de stroo- hulzenfabriek werkten ongeveer dertig arbei ders, die waarsclujniyk broodeloos zullen wor den. Omtrent het tragisch voorval, dat zich Woensdagochtend tydens schietoefeningen met een zware mitrailleur in het kamp te Waals dorp heeft afgespeeld, kan nog worden mede gedeeld, dat het slachtoffer, de twintigjarige dienstplichtige H., uit den Haag, die is inge deeld by het regiment grenadiers, behoorde tot de groep militairen, die met den mitrailleur aan het oefenen was. De jongeman is, terwyi er geschoten werd, voor den mond van het wapen heenge- loopen en door den bundel als het ware door zeefd. Hy stortte bewusteloos neer en is on middellijk naar het Militair Hospitaal overge bracht, waar hy eenige oogenblikken later is overleden. De militaire autoriteiten stellen naar het ge beurde een onderzoek in. Aan de strenge voor schriften inzake de veiligheid op de baan wordt op Waalsdorp strikt de hand gehouden. De voornaamste is wel, dat er niet geschoten mag worden, zoolang vanuit de kuil nog een rood sein gegeven wordt. Eerst als dat sein verdwe nen is, mag het wapen tot schieten gereed ge maakt worden. Dit geschiedt echter niet al vorens op de baan, waar het wapen staat een rood sein wordt gegeven in de richting van de kuil. De soldaten op de baan weten, dat zy dan achter het wapen moeten biyven. Het schie ten gaat er zeer ordeiyk toe. Meestal zyn er niet meer dan tien man op de baan; een baan- commandant houdt toezicht en roept de schut ters een voor een bij het wapen. De anderen biyven daarachter. Deze voorzorgsmaatregelen waren ook thans genomen. Aangenomen moet dan ook worden, zoo werd ons medegedeeld, dat de getroffene tijdens het vuren, terwijl aller aandacht op het schieten was gericht, snel eenige passen naar voren heeft gemaakt en zich voordat iemand zulks kon verhinderen, voor den vuurmond heeft ge plaatst, met het vreeseiyk gevolg, dat hy door zijn hoofd werd geschoten. Begrijpeiyker wüze ontstond er groote con sternatie onder de aanwezige militairen en als vanzelfsprekend werden de oefeningen onmid- deliyk gestaakt. De geneeskundige dienst was spoedig ter plaatse en vervoerde het slachtoffer naar het militair hospitaal, waar men echter kort na aankomst, den dood moest constatee- ren. Naar wy nog vernamen was de milicien H. den laatsten tyd zeer terneergeslagen en scheen het, of hy met moeiiykheden had te kampen. In de heden gehouden vergadering van aan deelhouders van de Moecubee, een dochter- maatschappy van de A.K.U. is besloten tot li quidatie van Moecubee; de aandeelhouders krij gen uitgekeerd de waarde waarop zy statutair recht hebben. Benoemd zyn tot liquidateur Mr. Camphuis en Mr. Fentener van Vlissingen Jr. De A.K.U. zal de verbintenissen van de Moe cubee overnemen. Zooals reeds gemeld, is hedenmorgen om 5 uur het K.L.M.-vliegtuig de „Snip" naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich drie pas sagiers voor Boedapest, een voor Bagdad, een voor Medan en een voor Batavia. Meegenomen is 275.580 K.G. post, 14.377 K.G. pakketpost en 117,940 K.G. goederen. De „Rystvogel" op de uitreis, is in Ban doeng geland. HUIZEN, 1875 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo- foonmuziek 10.30 Morgendienst door ds. E. v. Meer 11.00 Het Hollandsch harp- kwartet 11.40 Orgelspel door Ferd. Kloek 12.00 Politieberichten 12.15 Gramo- foonmuziek 12.30 Verv. concert 1.15 Verv. Orgelbespeling 1.45 Llederenreci- tal door Karin Maria Kwant, sopraan. A. d. vleugel Millie Bouman 2.30 Lezen van Chr. lectuur 3.00 Het ensemble v. d. Horst 3.45 Rustpoos 4.00 Ensemble v. d. Horst 4.30 Gramofoonplaten 5.15 Gerard Hengeveld. plano 6.00 J. Bronkhorst. Ken Je lets van het werk der E.H.B.O. in het algemeen? 6.30 Beant woorden van vragen over kamerplanten door A. J. Herwig 7.00 Politieberichten. Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 Literair halfuurtje. „Nieuwe gegevens over Alice Nahon en haar werk" door dr. C. Tazelaar 8.00 Arnhemsche Orkestver. o. 1. v. H. J. Manks 9.00 S. M. v. d. Gallen: „Als de zomer komt" 9.30 Concert 10.05 Vaz Dlas 10.30 Gramofoonmuziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 301 M. VARA 8.00 Gra mofoonmuziek 10.15 Orgelspel door Joh. Jong 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting AVRO 12.00 Gramofoonmuziek 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Af gewisseld door gramofoonmuziek 2.30 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuwvan Rees 3.00 Gramofoonmuziek VARA 4.00 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 6.00 Overgang naar den versterkten zen der 6.05 Gramofoonmuziek 6.15 Vara- orkest o. 1. v. Hugo de Groot 11.00 Gra mofoonmuziek 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 7.00 Holland- sche avond. Hollandsch cabaret 8.40 Ge varieerd concert door het omroeporkest o. 1. V. Henri Pensis 9.00 Concert door het. omroeporkest o. 1. v. Henri Pensis 9.30 Gevarieerd concert door het omroeporkest o. 1. v. Henri Pensis 9.55 Symphonie- concert op gramofoonplaten. Dansmuziek. BRUSSEL. 484 M. 12.15 Populair con cert 1.30 Gramofoonmuziek 5.20 Sym- phonie-orkest o. 1. v. Art. Meulemans 6.50 Populair concert 9.35 Symphonie- orkest 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 323 M. 1.30 Populair con cert 5.20 Dansmuziek 6.50 Gramo foonmuziek 8.20 Populair concert 9.35 idem 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 9.20 Folmer Jensen, piano 10.25 Omroeporkest o. 1. v. Fritz Mahler 11.20 Erik Tuxen en zyn dansorkest. BERLIJN, 357 M. 4.20 Harmonle- muziek 6.50 Concert 9.20 Omroepor kest 10.25 Gramofoonmuziek. HAMBURG, 332 M. 11.15 Gramofoon muziek 11.50 Populair concert 1.35 Pianoconcert 6.20 „Der Gdttinger Dich- terbund" 7.20 Nedersaksische sympho- nie-orkest 11.20 Populair concert. KEULEN, 456 M. 12.20 Populair con cert 4.20 Groote omroeporkest o. 1. V. J. Kühn 5.35 Verv. concert 7.20 Gramo foonmuziek 11.20 Dansmuziek. DAVENTRY, 1500 M. 12.20 Orgelrecital door Henry Coleman 12.50 BBC-dans- orkest o. 1. v. Henry Hall 3.50 Charles Manning en zijn orkest 8.20 BBC-dans- orkest o. 1. v. J. Lewis 11.15 Harry Roy en zijn band. PARIJS (POSTE PARISIEN), 313 M. 7.18 Gramofoonmuziek 7.54 Hawaiian- muziek 8.05 Gramofoonmuziek. PARIJS (RADIO), 1648 M. 7.20 Gra mofoonmuziek 8.20 idem 12.50 Krett- ly-orkest 10.50 Dansmuziek. MILAAN, 369 M. 5.30 Kamermuziek 9.35 Symphonie-concert. ROME, 421 M. 5.20 Vocaal en instru mentaal concert 9.05 Symphonieconceit 10.20 Populaire en dansmuziek. WEENEN, 507 M. 4.30 Populair con cert 5.40 Gertrude Hauk zingt 7.45 Bekende operette-componisten 9.45 Pia noconcert 10.40 Gramofoonmuziek. WARSCHAU, 1345 M. 5.30 Mevr. Eug. Hoffman, sopraan 6.30 Populair concert 8.35 Omroepsymphonie-orkest met koor 11.00 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 540 M. 4.20 Italiaan- sche muziek 5.20 Gramofoonmuziek 5.30 Populair concert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Vanaf 1 Juni a.s. zullen de gemeenten Eind hoven, Enschede en Groningen voor het eerst door een geregelde luchtlijn worden verbonden. De openingsplechtigheden van deze lijn zullen plaats vinden op het vliegveld Twente, daar dit het oudste vliegveld op deze route is. Bij deze plechtigheid zijn uitgenoodigd te genwoordig te zijn de commissaris der Konin gin in de provincies Overijsel, Drente, Gronin gen en N. Brabant, de burgemeesters van Eind hoven, Enschede en Groningen, de voorzitter der Kamers van Koophandel voor Twente, Oost N. Brabant, Drente, de Veenkoloniën en Gro ningen, en de voorzitters van de Twentsche, N. Nederlandsche en N. Brabantsche Aeroclubs. De gasten zullen des morgens om 9 uur op het vliegveld Twente door den voorzitter Vkh den Raad van Beheer der N. V. „Luchtvaart terrein Twente" ontvangen worden, waarna de Hjn Groningen-Twente-Eindhoven door den burgemeester van Enschede zal worden ge opend. Op het programma van dien dag staat ver der nog een rondrit door Twente, een lunch op het vliegveld, een rondrit door Enschede, be zichtiging van de weverij en spinnerij van N. J. Menko en ontvangst op het stadhuis door het college van B. en W. van Enschede. Om half 8 zullen de gasten weer naar Eindhoven en Groningen vertrekken. In den afgeloopen nacht te ongeveer half vier is een hevige brand ontstaan in de parapluie- rabriek „Pluvius", die gevestigd is in het per ceel Hooge Woerd 115, te Leiden. Toen de brand door een controleur van den nachtveiligheidsdienst werd ontdekt, liet hij zich reeds direct ernstig aanzien en toen de brand weer met twee motorspuiten ter plaatse ver scheen, sloegen de vlamemn fel uit het dak van het groote gebouw. De brandweer heeft met twaalf stralen op twee motorspuiten het vuur ingesloten en wist het tot de fabriek te beperken. Deze brandde zoo goed als geheel uit. Een beddenmagazijn van de Gebrs. Brieer, dat eveneens in het perceel gevestigd was, kreeg belangryke brand- en waterschade, evenals en kele belendende perceelen. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. In de Kamerzitting van Vrydag 18 Mei heeft de heer Smeenk volgens het Kamerverslag be weerd, dat „de agitatie tegen de Winkelslui tingswet wordt gevoerd onder leiding van de firma Jamin, die nu juist niet in de eerste plaats om haar sociaal-ethisch besef bekend staat, zy heeft haar personeels-organisatie er voor gespannen, die aan de A.R.-fractio heeft geschreven, dat deze de Zondagssluiting moet helpen beperken". In een adres aan de Tweede Kamer verklaart de firma C. Jamin nu op eerewoord de per- soneelsvereeniging er niet voorgespannen te hebben en eveneens, dat aan geen harer fir manten ook maar het minst bekend was om trent bovenaangehaalde correspondentie waar van de heer Smeenk gewaagt. F. V., hotelhouder te Maastricht, was doof de rechtbank aldaar veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf ter zake dat het te Eysden op 30 Oct. 1933 aan zyn schuld te wyten was, dat H. H. Cachen, 70 jaar, werd aangereden, tengevolge waarvan hy onmiddeliyk is overleden. Verdachte kwam van zyn vonnis in hooger be roep. De advocaat-generaal achtte dood door schuld bewezen en eischte drie maanden gevangenis straf. Het gerechtshof te Den Bosch, uitspraak doen de in hooger beroep, heeft verdachte vrijge sproken. PUROL 1 PRIJZEN VAN 50CT AF. BIJ APOTH.EN DROGISTEN 1 Ingevolge het gestelde in art. 187 van het wed- stryd-reglement wordt namens het hoofdbestuur der Ned. Wielren Unie ter algemeene kennis ge bracht, dat aan nieuw te bouwen wielerbanen door de Ned. Wielren Unie geen aansluiting zal worden verleend indien de baan niet minstens 200 M. lang is, gemeten langs de zwarte lyn. Ten nadeele van v. G. te De Lier werd on langs op het terrein der groentenveiling te Schipluiden een rywiel gestolen. By het onderzoek dat de politie te Schiplui den, in samenwerking met de recherche te Delft instelde, werd de 20-jarige los werkman J. v. V. uit Delft aangehouden. Men bleek hiermede een goeden slag te hebben geslagen, want van V. bleek niet alleen het rywiel van v. G., maar ook zes andere karretjes te hebben ge stolen, waarvan er twee in beslag konden wor den genomen. De man is in het huis van be waring ingesloten. Alvorens naar Italië te vertrekken om deel te nemen aan het tournooi om het wereldkam pioenschap, speelde het Zweedsche elftal in het Stadion te Stockholm een wedstsrijd tegen Po len. De Zweden, die gedurende den geheelen wedstrijd in de meerderheid waren, wonnen met 42 (21). De rechtbank te Roermond veroordeelde den 31-jarigen gedetineerden grondwerker G. H. uit Hom taot een gevangenisstraf van twee jaar, wegens het opzetteiyk in brand steken van een hoeveelheid kaf, dat geborgen was in de schuur van den landbouwer J. Veugelaers te Horn. De eisch was vijf jaar. Over de Britsche Eilanden en Noord-Frank- ryk is de luchtdruk sinds gisteren eenige m.M. gedaald. Thans schijnt echter het hooge druk- gebied over IJsland weer eenige versterking te krijgen. Kleine storingen glijden voortdurend van IJsland zoodoostwaarts af. zy houden ten onzent den wind in Noord tot West, zoodat nog vochtige lucht aangevoerd wordt, die bovendien vry koel is. Over Scandinavië doen zy den depressie-toe stand voortduren. Het weer is over Zweden en Noorwegen over het algemeen dan ook zeer slecht; hier en daar waaien harde winden, over Lapland sneeuwt het zelfs. De grootste hoeveel heid neerslag werd hier ook afgetapt. Bovendien is er de temperatuur vry veel ge daald sinds gisteren. Ook in het geheele overige gebied is het vry koel weer, behalve dan over Zuid-Frankrijk, waar de temperaturen vry hoog zyn en sinds gisteren de luchtdruk gedaald is. Behalve over Scandinavië, viel ook over Schot land regen van beteekenis, terwyi in Zuidoost- Duitschland Breslau 8 m.M. meldde. Er is nog niet veel verandering in het weer ten onzent te verwachten. De hooge druk, welke zich tot over Groenland uitstrekt, zal nog wel in het Westen blijven resi- deeren. Mogelijk brengt na het passeeren van een secundaire over Zuid-Noorwegen morgen de opklaring overdag eenige verwarming. ALKMAAR, 23 Mei. N.V. Alkm. Exportveillng. Aardappelen 20.00 per 100 K.G. Aardbeien 1022 cent per doos. Andijvie 1.505.20 per 100 stuks. Asperges 15.0033.00 per 100 bos. Bloemkool I 14.00—22.00, idem II 9.00—12.00, Kropsla 0.80— 2.60, Komkommers 8.00—13.00 per 100 stuks. Prei 3.605.90 per 100 bos. Postelein 2642 cent per bakje. Peulen 27.0032.00 per 100 pond. Rabar ber 1.005.00, Raapstelen 0.601.10, Radijs 3.80 5.40 per 100 bos. Roode kool 3.60 per 100 K.G. Selderie 1.10 per 100 bos. Spinazie 2677 cent per bak. Snijboonen 28.0038.00, Tomaten 19 00 26.00 per 100 pond. Wortelen 6.00—12.00 per 100 bos. Witlof 5.50 per 100 pond. BARNEVELD, 24 Mei. Aanvoer 2.520.000 eie ren. Pry's 2.003.00 per 100. Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Mei. 9000 K.G. Tomaten: A 35.20, B 38.70—39.00, C 31.20, CC regelt men vlug zonder kramp of pijn met Prijs per doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten 21.4024.60. 4800 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen 8.4010.30, Drielingen 8.60—9.50, kleine 5.607.40. 600 kroppen Sla 1.102.20. 2250 bos Rabarber 1.001.30. GOUDA, 24 Mei. Veemarkt. Aangevoerd m totaal 1913 stuks, waarvan: 127 slachtvarkens vette 1516.5 cent per pond, levend met 2 pCt. korting; Londensche 1213 cent per pond, le vend met 2 pCt. korting. Geldersche biggen 10.0014.00. 355 magere varkens 14.00—22.00, 1066 biggen 6.009.00, 6 runderen 175.00—225.00, 176 nuchtere kalveren 4.00—8.00, 2 graskalveren, 154 lammeren 6.00—9.00, 14 bokken en geiten 3.00—6.00, 8 paarden 150.00—225.00 per stuk. Handel stug. Algemeene markt. 501 partijen kaas: le kw. met R.M. 19.0022.50, 2e kwal. met R.M. 16.00 —18.00, zware 25.00. Handel matig. 705 ponden boter: Goeboter 7075 cent, Weiboter 6570 cent per pond. Handel vlug. GOUDA, 24 Mei. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g.a. (O.Z.H.E.) Aanvoer 148000 kipeieren: 56-60 K.G. 2.10—2.20, 60-62 K.G. 2.20—2.30, 62-66 K.G. 2.30—2.70, bruine 58-68 K.G. 2.20—3.10, kleine eieren 2.002.10 per 100 stuks. Aanvoer 400 eendeieren 1.702.40 per 100 stuks. HOORN, 24 Mei Kaasmarkt. Aanvoer 29 stapels, 25831 K.G. Fabr. kl. 16.50, fabr. comm. 19.00, boeren kl. 18.50, boeren comm. 22.00. Handel ma tig. NOORD-SCHARWOUDE 24 Mei. 1200 K.G. Uien 2.40, idem groote 2.50, 300 K.G. Gele kool 3.80, 1900 K.G. D. Witte kool 3.203.30. SCHAGEN, 24 Mei 130.000 kipeieren: 52-54 1.80—2.00, 55-57 1.90—2.10, 58-60 2.00—2.30, ël- 63 2.20—2.50, 64-67 2.502.60, Kleine witte eie ren 1.70, 6000 Eendeieren 2.402.50. SCHAGEN, 4 Mei —11 Paarden 1.50—3.50, 2 pinken 80120, 23 Magere Geldekoeien 110 160, 55 Vette Geldekoeien 1.60—2.40, 15 Kalfs- koelen 160250, 10 pinken 7090, 166 nuch tere kalveren 613, 228 Overhouders 1521, 1193 lammeren 611, 4 magere varkens 18, 24 vette varkens per K. G. 0.330.35, 110 biggen 812. (Niet officieel) Ede klasse, 7de lijst Trekking van Donderdag 24 Mei 1934 Hooge Prijzen f 25000.— 5413 f 1000.— 1944 12616 f 400— 385 5443 7701 8189 12940 f 200— 11369 20633 f 100— 786 3440 5992 6647 8550 12047 17685 18703 19728 20247 20252 Prijzen van 70. 35 102 114 120 228 292 312 403 428 456 521 667 699 721 777 793 804 866 907 1080 1179 1229 1301 1392 1590 1622 1625 1767 1828 1855 1874 1909 2154 2194 2196 2197 2211 2427 2483 2652 2695 2728 2735 2961 3102 3325 3371 3373 3582 3605 3618 3773 3783 3914 4044 4267 4429 4446 4563 4610 4684 4733 5044 5053 5165 5187 5212 5378 5386 5525 5550 5604 5646 5738 5757 5863 5920 5926 5937 6012 6049 6215 6224 6246 6413 6463 6589 6601 6683 6749 6799 6823 6841 6986 7083 7143 7175 7236 7238 7581 7691 7781 7811 8020 8077 8102 8204 8362 8586 8603 8653 8673 8704 8905 8981 9100 9184 9282 9435 9478 9602 9603 10158 10209 10217 10256 10328 1C548 10627 10629 10653 10882 10980 11181 11279 11309 11318 11601 11612 11657 11693 11696 11732 11988 12109 12178 12328 12334 12346 12374 12414 12528 12805 12936 13032 13082 13194 13222 13255 13560 13586 13607 13676 13680 14040 14120 14257 14305 14344 14439 14484 14621 14634 14650 14661 14689 14760 14806 14834 14975 15190 15239 15258 15406 15409 15441 15664 15798 15810 16230 16292 16472 16652 16674 16775 16803 16890 16940 17110 17480 17558 17576 17583 17652 17863 17924 17S39 18023 18091 18165 18223 18310 18366 18421 18460 18534 18565 18610 18671 18989 19008 19070 19347 19621 19687 19785 19851 19946 19965 20107 20218 20690 20708 20740 20746 20815 20854 20973 Nieten 66 106 126 234 301 365 395 406 453 626 671 749 829 839 877 918 924 940 948 1004 1018 1058 1095 1110 1170 1341 1425 1443 1486 1493 1523 1540 1554 1582 1584 1596 1610 1618 1671 1684 1696 1698 1737 1782 1830 1834 1863 1887 1889 1903 1926 1972 1974 1982 1996 2080 2087 2090 2107 2145 2169 2199 2203 2215 2233 2238 2241 2283 2287 2337 2350 2356 2364 2420 2423 2462 2476 2479 2503 2509 2575 2609 2716 2780 2790 2813 2840 2841 2842 2861 2907 2918 2933 2963 3015 3106 3192 3220 3225 3247 3294 3362 3423 3426 3468 3486 3487 3555 3574 3631 3639 3642 3742 3770 3786 3805 3822 3846 3861 3873 3893 3921 3960 3979 4004 4025 4038 4087 4132 4148 4156 416X 4176 4189 4205 4212 4305 4312 4337 4447 4492 4512 4530 4542 4547 4557 4569 4587 4619 4687 4717 4732 4780 4900 4929 4950 5014 5030 5061 5062 5082 5163 5191 5196 5251 5280 5312 5316 5399 5414 5423 5467 5471 5499 5536 5560 5585 5603 5637 5638 5727 5783 5815 5358 5909 5923 5960 5997 6026 6080 6179 6202 6209 6211 6243 6266 6293 6298 6344 6378 6532 6552 6555 6602 6609 6630 6655 6665 6672 6707 6736 6757 6791 6796 6806 6815 6836 6847 6857 6888 6904 6921 6936 6940 6963 6987 7008 7044 7093 7124 7152 7239 7244 7281 7291 7365 7422 7517 7519 7547 7563 7594 7660 7720 7731 7782 7830 7907 7918 7929 7951 7952 7954 7985 7991 8005 8010 8036 8043 8048 8099 8121 8142 8170 8196 8199 8203 8237 8323 8324 8325 8335 8417 8468 8473 8490 8494 8503 8544 8572 8577 8656 8664 8693 8712 8759 8773 8816 8904 8925 8943 8980 9002 9023 9043 9072 9076 9089 9098 9120 9135 9140 9182 9193 9214 9224 9244 9309 9341 9362 9403 9408 9417 9490 9515 9564 9570 9616 9627 9674 9681 9686 9754 9821 9829 9944 9974 10030 10059 10061 10066 10079 10032 10132 10141 10246 10255 10273 10286 10298 10317 10323 10396 10405 10421 10437 10452 10485 10504 10517 10679 10743 10782 10816 10825 10970 10985 10997 11008 11075 11102 11156 11273 11293 11335 11360 11379 11398 11413 11465 11480 11489 11495 11533 11535 11547 11552 11609 11660 11804 11958 12098 12106 12177 12192 12208 12212 12226 12229 12236 12237 12281 12357 12436 12517 12521 12678 12687 12735 12787 12844 12867 12918 12924 12929 12955 12975 13049 13090 13185 13261 13270 13307 13420 13427 13466 13521 13539 13571 13598 13613 13615 13670 13695 13742 13749 13765 13800 13811 13813 13843 13851 13895 13915 13918 13991 13999 14037 14098 14111 14232 14240 14256 14261 14273 14304 14326 14328 14365 14383 14386 14387 14404 14448 14485 14511 14577 14603 14669 14677 14694 14734 14766 14787 14977 14997 15069 15129 15138 15168 15188 15223 15235 15280 15299 15317 15326 15360 15387 15389 15392 15412 15414 15424 15457 15485 15488 15532 15553 15579 15581 15645 15709 15769 15773 15780 15788 15812 15826 15857 15902 15917 15920 15921 15931 15951 15961 16015 16018 16039 16090 16095 16130 16147 16170 16185 16195 16237 16238 16319 16379 16439 16501 16536 16545 16559 16585 16589 165S2 16636 16655 16662 16673 16677 16684 16694 16721 16725 16743 16805 16841 16920 16982 17033 17059 17062 17077 17081 17118 17140 17183 17237 17249 17259 17282 17298 17309 17320 17375 17384 17386 17423 17425 17433 17443 17449 17451 17477 17542 17557 17658 17735 17762 17765 17766 17791 17843 17845 17858 17873 17893 17922 17951 17971 17997 18028 18134 18148 18207 18210 18249 18268 18284 18286 18377 18440 18487 18490 18491 18505 18540 18590 18598 18623 18653 18660 18663 18676 18714 18757 18768 18777 18832 18844 18851 18859 18866 18867 18882 18885 18903 19014 19046 19058 19094 19112 19120 19130 19132 19145 19149 19166 19170 19178 19206 19224 19225 19291 19295 19375 19401 19468 19494 19592 19604 19639 19684 19697 19705 19767 19776 19846 19865 19892 19930 20029 20046 20068 20071 20211 20245 20249 20256 20314 20366 20389 20392 20429 20449 20497 20511 20530 20542 20552 20559 20585 20685 20772 20784 20788 20793 20829 20832 20857 20880 20891 20918 20935 20940 20948 20978 De Amsterdamsche Ballast Mij. is voor nemens een onveranderd dividend van 5 pCt uit te Jceeren Hoeks Machine- en Zuur stof fabriek zal een dividend uitkeeren van 9 pCt. tegen 10 pCt. het vorig jaar. De Eerste Hollandsche Levensverz. Bank boekte in 1933 een winst van f 410.198 te gen f 423.943 het vorig jaar en stelde een onveranderd dividend vast van 24 pCt. Het verzekerd bedrag is met nog 300.000 toe genomen. Overigens kenmerkte 1933 zich door een niet onbelangrijke waardevermin dering der effectenportefeuille. Een bedrag van f 100.000 moest hiervan worden afge schreven, terwijl het vorig jaar een koers winst werd behaald van 550.000. De vergadering van aandeelhouders van de Nederl. Centraal Spoorweg Mij. bepaal de het dividend op f 2.25 per aandeel en besloot tot ontbinding der Mij. over de gaan. De algemeene vergadering van de Mae- kubec besloot tot liquidatie der vennoot schap, omdat de Aku directe verbintenissen aanneemt met de dochtermijen, die thans via de Mackerbec bestaan. De aandeel houders krijgen uitbetaald, waarop zij recht hebben. In dit verband deelde de voorzit ter mede, dat 19830 van de 20.000 aandeelen in bezit zijn van de Aku. De export van kaarsen door de Stearine- kaarsenfabriek te Gouda wordt door de hooge invoerrechten en zware bescherming van inlandsche fabrieken onmogelijk ge maakt. Ook ten opzichte van den uitvoer van glycerine zijn de perspectieven niet hoopvol In verband met het feit, dat het Neder- landsch crediet van f 10 millioen aan de spoorwegen Elzas-Lotharinqen per 1 Juni a.s. afloopt, worden onderhandelingen ge voerd tot continueering daarvan op gewij zigde voorwaarden, in verband met den ge- wijzigden toestand der geldmarkt. In plaats van een rentevoet van 4 pCt. zou er sprake zijn van een 314 pCt. rente. De Cultuur Mij. Koerintje boekte over 1933 een saldo-verlies van 536.689, waar door het totaal verlies steeg tot f 818.564. De lagere inkomsten waren het gevolg van de kleinere kina- en koffieooasten. alsmede van de sterke daling der koffieprijzen. De industrieele bedrijvigheid van Enge land wordt voor het eerste kwartaal 3.8 pCt. hooger geraamd, dan in het vierde kwar taal 1933 en 15 pCt. hooger dan in het eer ste kwartaal van het vorig jaar. Volgens Duitsche bladen worden de te Moskou loopende geruchten over het slui ten van een overeenkomst tusschen het Russisch Petroleumsydicaat en de Stan dard Oil bevestigd. D overeenkomst zou de betrekkingen tusschen beide op de wereld markt te regelen hebben. De bruto-ontvangsten van de Western- Union bedroegen in het eerste kwartaal 21.63 millioen tegen 18.69 millioen het vorig jaar; de afschrijvingen 2.9 millioen 2.6 mill.), de uitgaven en belastingen 16.78 millioen 15.01 millioen). Het sur plus beliep 548.747 tegen een deficit v&n 349.099 v.j. De Mid. Contenent Petrol, boekte in het eerste kwartaal een bedrijfswinst van 1.35 mill, tegen 111.476 in dezelfde periode van het vorig jaar. De afschrijvingen be liepen 1.04 mill, tegen 1.23 mill. De winst bedraagt 310.031 tegen een verlies van 1.12 millioen v. j. De Kansas City Southern Raïlw boekte over 1933 een netto-ontvangst uit het be drijf van 2.52 mill, tegen 2.46 mill. v. Na verrekening van andere inkomsten en verminderingen resteert een deficit van 1.24 mill, tegen 1.38 millioen over 1932. De Illinois Bell Telephone, waarvan 99 pCt. der aandeelen in handen zijn van de American Tel. and Tel., passeert het kwar taal dividend, waaraan de daling van laatstgenoemd fonds te wijten is. Vólgens opgave van het Ministerie van Handel is de automobielproductie in Ame rika in April gestegen. De productie van personen-auto's van 278.140 tot 292.810 toe en die van vrachtwagens van 57.840 tot 67.810 stuks. Het Huis van Afgevaardigden heeft de wet aangenomen, waarin wordt voorzien in het verstrekken van rechtstreeksche lee ningen aan de industrie van totaal 440 milloen door de Refico en de Federale Reserve Banken. Roosevelt betoogt, dat de nog steeds voort durende illegale productie van petroleum van 149.000 vaten per dag oen bedreiging vormt voor de industrie en is voor een wet geving, die scherpe maatregelen neemt ten aanzien van de controle op de productie. Roosevelt houdt tegenover de teleurge stelde zilver-producenten voet bij stuk en zal 50 pCt. belasting eischen op de winsten die het gevolg mochten zijn van de zilver- prijzen. De hoop, waarbij aan het zilver een rui me plaats voor monetaire doeleinden wordt toegekend, is in Amerika niet in vervulling gegaan, daar de verwachte stijging van prijzen op de Amerikaansche goederen- en fondsenmarkten is uitgebleven. Zelfs de aandeelen van zilvermijen zijn dalende. Te Londen is men het er over eens, dat de zilvermaatregelen van Roosevelt zeer waar schijnlijk een schadelijke uitwerking zullen hebben op de wereldmarkt. Volgens „Iron Age" is de staalproductie de vorige week met 3 pCt. tot 58 pCt. der capaciteit gedaald. Het blad merkt op, dat de verdere daling der automobielproductie, het aanhouden van het droge weer in het Westen, de stijgende onzekerheid ten aan zien van de politiek der regeering en ten slotte de groeiende bezorgdheid over do verdere arbeidsmoeïlijkheden het vertrou wen van de zakenwereld ondermijnen. Te New-York werd wederom een beurs- zetel tot lageren prijs verkocht n.l. voor 96.000 of 9000 minder dan bij den vo- rigen verkoop. AMSTERDAM. Doctoraal-examen in de Wis- en Natuurkunde hoofdvak: Wiskunde Cum laude de heer E. M. Bruins en doctoraal-examen Rechtsgeleerdheid de dames: J. Terwindt en H. B. Bahlmann. NIJMEGEN. (R. K. Universiteit.) Doctoraal examen letteren en wüsbegeerte (geschiedenis) nr. B. W. A. M. Remmers, Arnhem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6