Katholieke kinderuitzending BONS Valsche munters in Twente Prikkeldraad Een tekort dat moet aangevuld Begrootingsleed Quaker Een gebeurtenis in de filmtechniek? 1 DONDERDAG 24 MEI 1934 Illegale actie De rubberrestrictie Hoogmoed komt voor den val BLIJVEN GELDIG NIEUW GELUIDS APPARAAT De meening van Pater H. J. H.W. Sassen O.P: Wat hoort hij malsche sla o E bestesla o L ;E GEEN ARTISTEN IN HET VAK Moeilijk onderzoek Groote woorden SPOORWEGONTVANGSTEN Vermindering blijft aanhouden Door den Volksraad goedgekeurd Met de A.V.R.O. valt niet te ond er hand elen Amsterdams begrooting blijft afge keurd door Ged. Staten en de hoofdstad wil nu in be roep gaan OPHEFFING VAN DE WERF TE VLISSINGEN HAVERMOUT Fijn stukje van Fransche ingeni eurskunst, waarmee Pathé 'n grooten voorsprong heeft De heerlijkste sla zonder slaolie is als een keuken zonder fornuis' Bij sla hoort slaolie, bij malsche sla de fijnste slaolie: Saladine. Kies bij den groenteboer het beste: heerlijke, jonge zomer-sla en bij den kruidenier óók het beste: Saladine! GOUDZEGEL 80 CENT - GROENZEGEL 65 CENT - ROODZEGEL 50 CENT flfitèfl .De maker van het valsche geld huisde in een geheimzinnige woning in het bosch Arrestatie van den monteur DE NIEUWE MOERDIJKBRUG SZÖKE SZAKALL In een Nederlandsche film DE LUTINE-TOREN Op Terschelling aangekomen DR. P. A. VAN BEEK t PIJPER'S HALEWIJN Haagsche Processie naar Den Bosch Wie eenige tientallen van jaren geneeskun dige praktijk achter den rug heeft, voelt zich door de feiten gedrongen te erkennen een bui tengewoon grooten vooruitgang in den gezond heidstoestand, in dien zin, dat de mensch in het algemeen minder vaak ziek is dan in vroe gere jaren en minder het slachtoffer wordt van ernstige ziekten. Dit feit laat zich door cijfers moeilijk vastleggen al zijn er getallen te noemen die het minst genomen waarschijnlijk maken. Als in de jaren 18901899 het sterftecijfer Was 18,67 en dit in 1930 bedroeg 9,09 en in 1931 9,63 dan ligt daarin toch wel een zijdelingsche bevestiging van het boven beweerde. In gelijken zin spreekt het ieder bekende dalende cijfer der sterfte aan tuberculose. En wil men iets weten omtrent het voorkomen van acute infectie ziekten? In de eerste jaren van mijn praktijk Was ik nooit zonder typhuspatiënt in behande ling te hebben en thans? Het is eenige jaren geleden sinds ik mijn laatsten typhuspatiënt onder mijn hoede had. Ongetwijfeld mag deze verbetering in den ge zondheidstoestand worden toegeschreven aan het doorwerken der maatregelen genomen tot voorkomen van ziekte de preventieve genees kunde. Toezicht op de voedingsmiddelen, verbetering Van woningtoestanden, van drinkwater, bevor dering van doelmatiger kleeding, van wasschen en baden en zoovele andere maatregelen behoo- ren tot dit gebied. En onder die alle neemt de kinderuitzending een zeer voorname plaats in. Zij beoogt aan kinden, die hetzij door ziekte, hetzij door slechte verzorging, hetzij door aan leg een verhoogde vatbaarheid voor ziekte be zitten, meerderen weerstand bij te brengen. Zij slaagt daarin wonderwel en vormt zeer in het bijzonder een machtig wapen tegen de tuber culose, vooral sinds de kinderuitzending door kennis voorgelicht en door ervaring wijzer ge- Worden, zich meer en meer volmaakte. De tijd is voorbij toen men de kolonie, die de hoogste winst in gewicht boekte bij de uitgezon den kinderen, de best geslaagde achtte. Ook heeft men leeren inzien, dat het brengen der kinderen naar buiten zonder meer, geen zin heeft. Tegen woordig wordt een geheel en weldoordacht sa menstel van hygiënische maatregelen in 't ge weer gebracht om werkelijk aan de kinderen te geven, wat ze noodig hebben: meer weerstands vermogen. Ware alleen het brengen der kinderen naar buiten voldoende, dan moesten de kinderen van 't platteland, die wonen aan de zeekust of in boschstreken, uitzending niet noodig hebben. Het tegendeel is waar. De kinderen van het land hebben uitzending minstens evenzeer noodig als die uit de steden. Deze waarhéid werd reeds eenige jaren gele den verkondigd door de Inspectie der Volksge zondheid en is door ieder deskundige te vinden als men maar wil zoeken zonder struisvogel politiek. Na lang wikken en wegen werd van bevoegde zijde het aantal der schoolgaande kinderen, dat uitzending noodig heeft, gesteld op 8 tot 10 pet. Aan de voldoening dezer behoefte wordt het dichtst nabijgekomen door Amsterdam, waar van de Katholieke schoolkindereen 6,6 pet. en van de niet-Katholieke 6,2 pet. wordt uitgezon den. Voor het Rijk en voor de afzonderlijke pro vincies zien deze cijfers er wat minder gunstig uit. Over het geheele land gerekend worden 1,23 pet. der Katholieke en 1.96 pet. der niet- Katholieke schoolkinderen uitgezonden. Van de provincies komt N.-Brabant, waarbinnen nog wel het centrum van het R. K. Huisvestings comité gelegen is, er het slechtste af met 0,32 pet. der Katholieke en 1,2 pet. der overige schoolkinderen (deze cijfers gelden voor 1933). Het behoeft wel geen betoog, dat Katholieke kinderen evenveel behoefte aan en recht op be scherming hunner lichamelijke nooden hebben als andere, misschien is hun behoefte zelfs grooter, aangezien de stoffelijke welstand van het Katholieke deel der bevolking geringer is dan van het overige. Hier is dus een tekort, een tekort, dat om aanzuivering vraagt. De oorzaken na te gaan, waardoor dit tekort Ontstaan is, zou ons te ver voeren. Wel kunnen we dit zeggen, dat het niet gelegen is in een tekort aan mogelijkheid van uitzending naar Katholieke huizen want daar is voorloopig plaatsruimte te over. Ook ligt het niet aan de verdeeling van overheidssteun. Rijk en Provincie en de meeste gemeenten deze laatsten niet allen die door geldelijken steun de kinder uitzending bevorderen, deelen hun gaven uit met een pijnlijke zorg voor onpartijdigheid. Er bestaat een vermoeden, dat een gemis aan begrip onder onze geloofsgenooten voor het groote belang, dat op het spel staat bij de kin deruitzending, aanwezig is en dat het daaruit voortvloeiend gemis aan belangstelling mede werkt om ons tekort tot stand te brengen. Grond voor dit vermoeden vind ik in het feit, dat de provincies Friesland en Groningen een beter figuur maken dan de andere. In deze landsdeelen is in de laatste jaren een krachtige propaganda gevoerd door en ten behoeve van de Katholieke kolonie op Schiermonnikoog. De cijfers voor Friesland en Groningen zijn: 2,1 pet. en 3,9 pet. voor Katholieke kinderen en 0,47 pet. en 1,46 pet. voor de overige. Wat anderen kunnen voldoende zorg dra gen voor de gezondheid van het opkomend ge slacht kunnen wij dus blijkbaar ook.maar we doen het tot heden niet voldoende. Dit tekort mag onder geen voorwaarde be stendigd worden. Wij Katholieken gaan prat op onze offervaardigheid en onze naastenliefde... welnu: hier ligt een akker braak, een akker, die de rijkste vruchten belooft. De hand moet aan den ploeg. In het Bisdom Haarlem telt het neutrale Centraal Genootschap voor kinderuitzending eenige honderden afdeelingende Katho lieke Kinderuitzending telt er in hetzelfde dio cees evenveel tientallen. Dit vermeld ik niet om een blaam te werpen op het Haarlemsche diocees integendeel, want ik vermoed, dat dit Bisdom nog gunstig af- De ontvangsten der Ned. Spoorwegen over April 1934 zijn geschat op de volgende bedragen: Reizigers f4.598.700; Bagage f78.500; Post f250.000; Goederen f3.419.500; Lev. dieren f 68.500; Diversen f 194.900. Totaal f 8.610.000. Totaal van 1 Jan. 1934 f35.721.853.86. Van 1 Jan. tot en met April 1933 (definitief) f 39.960.329.41. De geschatte ontvangsten over April 1933 be droegen f 9.822.600, dus f 1.212.500 minder. Zooals men weet zijn in April 1933 de per- sonentarieven verlaagd en in Mei d.a.v. de goe derentarieven. De lagere ontvangsten zijn daar om in hoofdzaak aan de lagere goedereninkom sten te wijten. Vergelijken we de ontvangsten van het reizi- gersvervoer met die over April 1933, dan zien we een nadeelig verschil van f397.400, hetgeen te verklaren is uit het feit dat Paschen in 1933 viel midden in de maand April, terwijl Paschen thans viel op 1 en 2 April, waardoor een groot deel der feestdagontvangsten dit jaar voor rekening van Maart kwamen. steekt tegenover de rest van ons land maar alleen omdat de toestand daar mij van nabij en grondig bekend is. Vereenigingen kunnen veel doen, grooten ijver ontplooien, maar dit alles is gedoemd tot on vruchtbaarheid, indien de onmisbare steun van het groote publiek in al zijn geledingen ont breekt. Het geweten van ons Katholiek publiek wak ker te schudden was het hoofddoel van dit ar tikel. H. J. DAMEN. De communisten bedrijven de verboden actie als een stelsel. Herhaaldelijk publiceert De Tribune desbetreffen de suggesties. Achter de schermen beweegt het heele apparaat van de beroepsopruiers en bedrijfscellen illegaal. Zooals de S. D. A. P. de mede-verant woordelijkheid nasleept voor de illegale ac ties van de landelijke partijen, aangesloten bij de Internationale, blijft onze Arbeiders pers riskante relaties onderhouden met de organisatoren van deze actie. Nog in Het Volk van gisteren werden berichten over Oostenrijk aldus ingeleid: „Wij vernemen van de illegale partij-leiding de volgende bijzonderheden." Die bijzonderheden betreffen mede ter reurdaden van „de Oostenrijksche executie ve", de vernieling van de Kurhalle te Ischl met dynamiet, en andere „dynamiet-aan- slagen, waarbij groote schade is aange richt." Ook worden „de illegale meetings en daden van sabotage in versterkte mate voortgezet" ofschoon „de regeering-Dollfuss reeds zoodanig is verzwakt, dat zij den strijd tegen de sociaal-democratische arbei ders niet meer kan volhouden en de ar beiders wil winnen door enkele leiders uit de hechtenis te ontslaan." Het Oostenrijksche voorbeeld trekt in het bijzonder de instemming der Nederlandsche socialisten, wien Het Volk het illegale ma nifest voorlegt, eischend dat „er in Oosten rijk geen rust mag heerschen." En de b e wonderaars der illegale actie verwonderen zich, dat de R.K. Staatspar tij weinig voelt voor een politiek optrekken met deze geestverwanten van onwettige agi tatoren, saboteurs en plegers van aanslagen op het spoorwegbedrijf, ginds stil gelegd door dynamiet en in 1903 hier door den machtigen arm van den heer Oudegeest! BATAVIA, 24 Mei (Aneta)Na verwerping van het uitvoerrecht op bevolkingsrubber en vaststel ling van de verhouding ondememings-bevol- kingsrubber op 100: 100, werden alle ontwerp- ordonnanties ter zake van de rubberrestrictie door den Volksraad aangenomen. In een vergadering der federatie Amsterdam van de VA..R.A. heeft de voorzitter van dezen omroep een uiteenzetting gegeven van het con flict met de A.V.R.O. betreffende het uitzenden van den voetbalwedstrijd te Milaan. Niettegenstaande de onderhandelingen zijn mislukt, zal de V.A.R.A. echter toch trachten, den Nederlandschen luisteraars een volledig oog- getuigeverslag te geven van den voetbalwedstrijd in Milaan, door te pogen van den heer Lotsy toestemming te verkrijgen voor het uitzenden van dat gedeelte van den wedstrijd, dat valt in den tijd, waarin de V.A.R.A. de beschikking heeft over den zender. De heer de Vries heeft nog meegedeeld, dat de conferentie met de A.V.R.O. zonder resultaat is gebleven, omdat de A.V.R.O. een principieel be zwaar had tegen samenwerking met den arbei- dersomroep. Dit bezwaar spruit voort uit het feit, dat de A.V.R.O. zich niet kan verzoenen met het indertijd genomen zendtijdbesluit. De besprekingen die Zaterdag en Dinsdag ge voerd zijn tusschen vertegenwoordigers van het college van B. en W. der hoofdstad en de financieele commissie van Ged. Staten, over de goedkeuring der begrooting nu de herclassifi catie is aanvaard, heeft niet tot overeenkomst kunnen leiden. De groote tekorten immers olij ven nog bestaan. Ged. Staten persisteeren bij hun afwijzing. Blijkens een bericht in het „Handelsblad" zijn B. en W. in hun antwoord aan Ged. Staten uit voerig getreden in de verschillende bezwaren van het dagelijksch bestuur der provincie. Wat aangaat het bezwaar, dat verschillende bedragen zijn gebruikt, die slechts éénmaal kunnen worden aangewend, is geahtweord, dat het hier slechts gaat over de begrooting voor 1934. Wat betreft de ruim 10 millioen, die in de periode van 19281933 aan het reservefonds zijn ontleend voor het sluitend maken der be grootingen, merken B. en W. op, dat de achter eenvolgende colleges van Gedep. Staten daar tegen nimmer bezwaar hebben gemaakt. Nopens de 16 millioen crisisschuld, waarvan Ged. Staten 1/10 op de loopende begrooting wenschen te zien afgelost, is geantwoord, dat het van de zijde van Amsterdam niet mogelijk werd geacht, die 1.6 millioen nog op de begroo ting van 1934 te vinden. Echter kan eind 1935 die crisisschuld worden afgelost met ruim 7 millioen crisiswinst op de pondenleening. In dien de aflossing van het dan resteerend deel b.v. over een tiental jaren zou worden verdeeld, ware deze schuld op alleszins aannemelijke wijze af te doen. Tenslotte het bedrag van ƒ3 V, millioen aan verminderde bijdragen van de regeering voor 1934, waarmede bij het samenstellen der be- grootihg reeds rekening is gehouden. Amster dam, zoo betogen B. en W., heeft dat bedrag niet uitgestooten, omdat, ook in verband met de 60 millioen waarover het werkfonds thans, voor werkverruiming, beschikt, voor Amsterdam belangrijke vermindering van het totaal uit te keeren steunbedrag wordt verwacht. Maar het college van Gedep. Staten was van oordeel, dat noch de goedkeuring der herclassi ficatie, noch de besprekingen met B. en W. van Amsterdam, noch de nader gegeven mondelinge en schriftelijke toelichting van de zijde van het Amsterdamsche gemeentebestuur aanleiding gaven van het besluit tot onthouden van goed keuring aan de bedoelde begrooting terug te komen. B. en W. zullen aan den Raad voorstellen van het besluit van Ged. Staten tot de niet-goed- keuring in beroep te gaan bij de Kroon. In de te Vlissingen gehouden vergadering van aandeelhouders der Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" heeft de directie volgens de Volkskrant in antwoord op een desbetreffende vraag uit de vergadering meegedeeld, dat er nog steeds onvoldoende werk is en dat de prijzen nog altijd verlies laten. Wanneer hierin geen verandering komt, zal het tot sluiting van het bedrijf moeten komen. Dat zou niet alleen tot schade van aandeelhouders en personeel zijn, doch verder tot schade van Vlissingen en omlig gende gemeenten. Hier zou een diep verval ont staan. Het toegezegde werk van den bruggenbouw voor den Staat laat nog steeds op zich wachten. Terwijl Pathé in 1922 het 17 y2 m.M. formaat (Pathé-Rural) invoerde voor de stomme films, werd na uitvoerige proefnemingen reeds in be gin 1932 een tweetal geluidstoestellen voor 17 v; m.M. smalfilm in den handel gebracht en thans werken reeds meer dan 2000 geluidssmalfilmtoe- stellen alleen in Frankrijk. Reeds zijn 103 groote geluidsfilms op 17^ m.M. formaat overgebracht en deze vormen met het kleinwerk en de Pathé wereldjournaals een collectie geluidssmalfilms, die eenig in haar soort is, en welke wekelijks wordt uitgebreid. Wat ons land betreft: hier aijn tot heden al leen de toestellen voor stomme films geplaatst welke vanaf 1929 met succes worden gebruikt. Een belangrijke collectie films werd van Hol- landsche titels voorzien en tegen zeer matigen huurprijs ter beschikking gesteld. Thans is Pathé-Rural Holland (Steenschuur 17, Leiden) overgegaan tot den invoer van ge luidstoestellen en geluidsfilms Yly. m.M„ voor zien van Hollandsche ondertitels. Dat zij dit niet eerder deed vond o.a. zajn oorzaak in het feit, dat er nog niet voldoende geluidsfilms voor Holland beschikbaar waren, terwijl thans echter het beschikbaar zijn van voldoende groote speelfilms op m.M. ge luidsfilm absoluut gewaarborgd is. Er bestaat een tweetal geluidsprojectoren. Over het kleinste apparaat „Pathé-Natan 175" (zie bijgaande afbeelding) schrijft de zeereerw. Het kleinste apparaat „Pathé-Natan 175" Pater H. J. H. W. Sassen O.P., die reeds jaren bij zijn arbeid in de Rijkswerkverschaffing de economische Pathé-Rural projectie heeft inge voerd en reeds een aantal vertooningen met het geluidsapparaat en -films onder zijn leiding deed geven „In de beperkte verhoudingen van 40 x 22 x 28 c.M. heeft Pathé den projector en versterker ondergebracht. De versterker bevat slechts 3 lampen en de foto-electrische cel. De lampen zijn van het gangbare type en kunnen dus overal betrokken worden. Buiten de voedings lamp wordt als eerste versterkingslamp gebruikt een E. 442 S, doch elke weerstandsversterking- lamp is er ook geschikt voor, b.v. een 5.446. Als uitgangslamp is als model aangegeven de E. 443 H, doch elke eindlamp met hooge verster kingsfactor zal deze functie ook verrichten. Het groote bezwaar bij de andere systemen, waar de geluidsregeling gevonden wordt in een poten tiometer parallel op den roosterkring van de eerste lamp van den versterker, welk systeem voortdurend aanleiding af tot storingen, waar het uiterste van den versterker gevorderd werd, wist Pathé te ondervangen door een nieuwe vinding, ni. een breedte-regeling van den licht bundel, door de projectielamp zelf geleverd, na dat deze bundel reeds den geluidsband is ge passeerd en het lichtrelais in werking moet stellen. MUMU Zooals gemeld, is het de justitie in Twente in samenwerking met de Centrale voor Falsifi- catiën Amsterdam gelukt de hand te leggen op een valsche munter en den uitgever van het valsche geld. Ongeveer twee maanden geleden werd voor het eerst in Twente valsch geld, namelijk val sche rijksdaalders en guldens in omloop ge bracht. In verschillende gemeenten, Goor, Tub- bergen, Lochem, Almelo, Zutphen en Enschede werden winkeliers de dupe. Meestal bleek het geld te zijn ontvangen bij het vallen van den avond, wanneer de lampen in de winkels nog niet waren aangestoken. Dit was wel nood zakelijk, want het bleek, dat het geld niet al te juist was nagemaakt. Hier en daar onbrak het randschrift en ook de kleur was niet wat het zijn moest. Hierdoor werd reeds direct duidelijk, dat men hier niet te doen had met valsche rijksdaalders afkomstig uit China, daar deze bijna niet van echte te onderscheiden zijn. Op zekeren dag ontving in Zutphen een winkelier een valschen rijksdaalder. Hij merkte het direct bij ontvangst en de politie kon den uitgever arresteeren. Hu was in het bezit van nog ruim tachtig valsche geldstukken. De man bekende na een zeer langdurig ver hoor. Vroeger was hij gevangenbewaarder te Rot terdam geweest en na ontslagen te zijn zwierf hij in Twente, waar hij geboren is, rond. Daar hij weigerde te zeggen hoe hij aan de valsche geldstukken kwam, was de groote moeilijkheid den vervaardiger op te sporen. Allereerst werd nagegaan bij wien de man huisvesting had ge vonden. De plaatselijke politie deed aan de hand van het portret en het signalement van den man nasporingen, en daar hij, zooals gezegd, vroe ger in die streek had gewoond en dus vele men- schen hem kenden, gelukte het eindelijk zijn verblijfplaats vast te stellen. Het bleek, dat hij den laatsten tijd onderdak had gevonden bij een monteur, die in een ar beiderswoning diep in het bosch onder Lonne- ker woonde. Toen men voldoende gegevens in handen had, besloot de politie in diens woning een onderzoek in te stellen. De Officier van Justitie te Almelo, Mr. H. F. Wolfson, de hoofdinspecteur van politie te En schede, de heer Boerrigter, de heer W. Brcekhof, commissaris van de Centrale inzake Falsificatiën en eenige andere politiemannen begaven zich per auto naar het huis van den monteur. De tocht werd tegen den avond ondernomen. Een weg leidt er niet heen en in de schemering hot sten de auto's door het mulle karrespoor naar de eenzame woning in het bosch. De bewoner werd thuis getroffen. Reeds voor het bezoek van justitie en politie waren enkele berichten in de couranten ver schenen over de arrestatie van den ex-gevan genbewaarder, zoodat de monteur gewaarschuwd was en htf dus alle gelegenheid had gehad om matrijzen, specie en andere voorwerpen die hij gebruikte voor het vervaardigen van de valsche geldstukken, weg te stoppen. Een minutieus on derzoek echter leverde nog genoeg op om tot de arrestatie van den monteur over te gaan. Tus schen zijn werktuigen immers in het achter gedeelte van de schuur werden enkele kleine voorwerpen gevonden, die meestal niet in het bezit van monteurs zijn, doch die bij uitstek dienstig zijn voor het vervaardigen van val sche munten. De man, die als cocaine-smokkelaar bekend staat, ontkende en zeide van niets te weten, doch hij werd gearresteerd en ter beschikking gesteld van de justitie te Almelo, waar hij door den rechter-commissaris is gehoord. Ook nog een derde persoon uit de buurt, die waarschijnlijk betrokken is in het uitgeven van de valsche geldstukken, werd gearresteerd, doch later weer vrij gelaten. Vanzelfsprekend heeft een en ander in Twente groote beroering gewekt. Men is nu allerwegen op zijn hoede voor valsche geldstuk ken en door de arrestatie van beide mannen is het dan ook niet waarschijnlijk, dat nog eenig valsch geldstuk in Twente zal verschijnen, dank zij de activiteit van justitie, politie en de Centrale inzake Falsificatiën is hieraan terechtertijd een einde gemaakt. Hedenmorgen is men begonnen met de grond werken enz. voor de nieuwe voetbrug, die over het Hollandsch Diep zal gebouwd worden van Willemsdorp naar Moerdijk. Ongeveer honderd werklieden worden daarbij te werk gesteld. Een kwart millioen zal aan arbeidsloon worden be steed. In het Pathé-Parlant toestel heeft men elke electrische verbinding tusschen projector en versterker vermeden, daar de electrische gelei dingen van de foto-cel een capaciteit bezitten, die nadeeligen invloed op de kwaliteit van het geluid uitoefent. De lichtbundel, uitgaande van het optisch sys teem, passeert de geluid-inscriptie op den film band, wordt in een verstelbaren concaven spie gel opgevangen en direct op de foto-electrische cel binnen in den afgeschermden versterxer ge worpen. De aansluiting van het geheele toestel met versterker kan op het gewone lichtnet geschie den en daar de grootste afname slechts tot 5 Ampère kan oploopen, bestaat dus nooit gevaar voor overbelasting der lichtleiding. Het spre kende Pathé-toestel is ingericht voor 110—130 Volt. 50 perioden. Deze 50 perioden zijn een strikte vereischte, daar de motor een zwaargebouwde synchroon- motor is. Het onmiddellijk aanloopen van dezen motor op volle kracht is gevonden door het pa rallel schakelen van een zwaren condensator. Verder bevat de versterker nog een pick-up- aansluiting voor gramofoon-illustratie voor stomme films, die op origineele grootte even eens op het toestel afgedraaid kunnen worden. De projector zelf is één massief stuk, met zoo weinig mogelijk roteerende deelen, o. a. slechts één tamboer, die zoowel voor de regelmatige af rolling als oprolling van de film dient, als ook voor het regelmatig passeeren van de film langs de lichtspleet voor de foto-electrische cel. Deze regelmaat voor de fotocel wordt nog gepreciseerd door een zwaar vliegwiel, dat van den filmband zelf zijn rotatie krijgt. De vaste druk van den filmband op het vliegwiel is be reikt door de film te voren te laten glijden door een klem, die den filmband ter zijde klemt en niet op de beeldoppervlakte, hetgeen een onder gang van de emulsie zou beteekenen. Door het robuste van het geheel zijn trillingen uitgeslo ten en is de loop geruischloos. De intermitte»- rende beweging wordt verkregen door eenzelf den grijper als bij het stomme toestel, doch met dit verschil dat bij het stomme apparaat de tanden van den grijper aan beide zijden van den filmband tusschen twee beeldjes lagen maar bij het sprekende apparaat de tanden boven elkaar liggen aan ééne zijde van den filmband. Op de andere zijde van den filmband is de perforatie weggelaten en vervangen door den geluidsband, die totaal conform is aan de normaalfilm, alleen slechts in W grootte daar van. Doordat de bandverlichting geschiedt door de sterke lichtbron van den projector zelf en hieruit na vergrooting weer een selectie wordt toegepast, behoeft het geluid in preciesheid niets onder te doen voor het normaalfilm-systeem. De beeldafdekking bij het verspringen ge schiedt inwendig door een tweevleugeligen vlin der. Alles is slechts op één as gemonteerd, waardoor trilling absoluut is uitgesloten. De electro-dynamische luidspreker is door een 15 M. langen, drie-aderigen kabel aangesloten op den versterker. De smering van het toestel geschiedt door het plons-systeem van uit een centraal punt. Als de gebruiker maar zorgt dat altijd pl.m. 9 c.M.3 olie in het reservoir aanwezig is en deze olie na 30 draaiuren ververscht wordt, is geen slijtage te vreezen. De filmrollen zijn voor het sprekende Pathé- apparaat op dubbele lengte gebracht, om het telkens verwisselen van spoelen te voorkomen, n.l. op 300 meter. De film passeert intermittee- rend het venster met een snelheid van 24 beel den per seconde of 22 c.M. filmband. Deze snelheid is dus maar de halve snelheid van de normale film van 35 mM. bij een gelijk aantal beelden. Een filmrol van Pathé a 300 meter, correspondeert in projectieduur dus aan 600 meter standaard formaat, dus ongeveer 25 minuten. Wij ontmoeten in het sprekende Pathé-appa- raat weer een fijn stukje van Fransche inge nieurskunst, en gezien de technische kwalitei ten van het toestel, alsmede het feit dat Pathé voor zijn 17% m.M. film een speciale fabriek in Italië en Engeland gebouwd heeft om aldus ook de Italiaansch en Engelsch sprekende markt en verhuurkantoren van gangbare films op 17m.M. te kunnen voorzien, heeft Pathé in zijn 171/2 m.M. formaat een grooten voor sprong." Naar wü vernemen heeft de N.V. Loet C. Barnstijn's Film Productie een contract geslo ten met den komischen acteur Szöke Szakall, om op te treden in een door deze maatschappij te vervaardigen Nederlandsche film. Het scena rio voor deze film is door Szöke Szakall zelf geschreven in samenwerking' met Carl Noti. Volgens mededeelingen komen beiden binnen kort in ons land om met de scenario-afdeeling van de onderneming de Hollandsche bewer king gereed te maken. Kleuren hebben vaak meer dan pro gramma's een beweging geteekend. Oranje was in den opstand der Nederlanden meer dan een naam. De roode vlag is sinds de Fransche revolutie het embleem bij uitstek van hen, die den bloe- digen opstand verlangen. Het zwart van Mussolini en het bruin van Hitier hebben de massa's gefascineerd. Ook de Nederlandsche N.S.B. heeft een kleurencombinatie aangenomen: zwart en rood. Waarom deze twee? Wij lezen het antwoord op deze vraag in de onlangs verschenen brochure „Actueele vragen" uitgegeven door het hoofd kwartier der beweging aldus: Wij vergeten niet „dat het Mussolini is geweest, met zijn zwarthemden, die de vlag van het fascisme heeft geheschen. Uit eer bied voor dezen grooten voorganger is de bovenste kleur van onze vlag zwart." Vermoedelijk is dit bedoeld als illustratie op de bewering, die een bladzijde eerder in dezelfde brochure staat, dat n.l. de N.S.B. „eene uit ons volk voortgekomen" beweging is! Doch het rood? De verklaring hiervan opent met de „veelbelovende" vóóropmerking: „Rood is de kleur van den opstand, rood is de kleur van het bloed, rood is de kleur voor de aanduiding van g e- v a a r." Ieder nu die ooit de revolutionnaire wer ken uit de vorige eeuw, de boeken van Lenin uit de jaren 1905 en 1917 of zelfs maar een enkele maal de „Tribune" heeft gelezen, voelt bij zulk een taal zijn hart kloppen: Opstand bloed gevaar! Dat klinkt als Revolutie Straatgevech ten Barricades Heldenmoed en alles wat de romantiek van het bloedig verzet aan bittere werkelijkheid heeft voortgebracht. Wij lezen echter verder: In opstand komt het gemoed van den N.S.B.'er tegen de systematische ondermij ning van ons volk enz. Het bloed stijgt hem naar het hoofd van schaamte, wanneer hij ziet hoe weinig waarde de regeerders in Nederland hech ten aan het behoud der hun toevertrouwde zedelijke en materieele volkswaarden. Gevaar ziet hij dreigen voor het behoud van Indië en van ons zelfstandig volks bestaan. Het klinkt werkelijk ontnuchterend. Geen druppel geweld-romantiek aan deze ge weldige woorden. Het klinkt zoo onschul dig als de A.B.C.-versjes voor kinderen: „A is het aapje, dat speelt op zijn poot. B is de bakker, die bakt ons het brood!" Let wel: wij spotten er niet mee. Ongetwijfeld zijn de verklaringen van elk der genoemde woorden ernstig be doeld doch de woorden zijn te groot! Opstand, bloed, gevaar! Een prachtige trits om in een groote con gresrede daverend succes te oogsten met de phantasie, die zij wakker roept, doch die niet bevredigd kan worden wanneer men met verantwoordelijkheid beladen, de woorden moet verklaren. Spreekt de N.S.B. met deze woorden zon der hun vollen inhoud aan te durven? Is zij dan wel één haar beter dan de door haar gesmade S.D.A.P., die ook groote woorden gebruikt en voor groote daden te rugschrikt? Speelt zij dan niet een gokspel met woorden? Rouge et noir! Rood en zwart! De nieuwe toren tot berging van het Lutine- goud, welke, zooals gemeld, Woensdagavond uit Amsterdam met de sleepboot „Onderneming", schipper Huisman, vertrok, is hedenmorgen om negen uur in de haven van Terschelling aange komen. Tengevolge van de hevige deining bra ken in de nabyheid van Terschelling eenige tros sen, doch verder is de tocht schitterend verloo- pen. Hedenmorgen is te Nymegen na een kort stondige ziekte overleden op 33-jarigen leef- tyd dr. P. A. van Beek, leeraar aan het St. Canisius-coilege te Nijmegen. Hy was zeer bekend op het gebied der schei kunde en was opvolger aan het college van den bekenden pater dr. Kramer S. J. Bü de uitvoering van Püper's „Halewün", die in den gewijzigden vorm op Zaterdag 26 Mei a.s. onder de auspiciën van de Wagnerver- eeniging door den Rotterdamschen Kunstkring ter gelegenheid van de jaarvergadering der Ko- ninkiyke Nederlandsche Toonkunstenaars Ver- eeniging te Rotterdam gegeven wordt, werken o.a. mede: Liesbet Sanders, Suze Luger e.a. Medewerking wordt verleend door het Utrechtsch Stedeiyk Orkest. Het geheel staat onder leiding van Pierre Monteux. De regie is in handen van Johannes de Meester, die ook de décors ontworpen heeft. De costuums zyn ver vaardigd door Denis Martin. De muziek-drama- tische voorbereiding berust by mr. Johannes den Hertog. De voorstelling begint om 8.15 uur en zal omstreeks 10.30 uur geëindigd zyn. In ons bericht van gisteren is de datum "an deze processie weggevallen. Het moet zgn Dins dag 29 Mei a.s,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9