Buitenlandsche kwesties? BRIGHTON Prikkeldraad Een onbevredigende verklaring Achttien maanden droog weer SSS&'I 'U Waarom niet? VRIJDAG 25 MEI 1934 De instelling van een verkeersfonds Het steriliseeren van groenten Verschillende voorschriften Nog steeds vele bezwaren tegen het wetsontwerp Om den Lutïne-schat De toren wordt nog niet geplaatst H.H. WIJDINGEN In het bisdom Breda BEZOEKT Umoef BRIGHTON bezoeken IN ZIJN EER HERSTELD Veilingsleider van rechtsvervol ging ontslagen INDISCHE POSTVLUCHTEN N.S.B.-SYSTEMEN AAN DE KAAK „GENERAAL PARDON" Verzwegen belasting in West- Friesland Leeraren en politiemannen worden geïntimideerd FILMS VAN FRANS DUPONT Een vacantie-film en een ab solute film Over een groot gedeelte van Europa is anderhalf jaar lang veel minder regen geval len dan normaal Van beteekenis voor den landbouw NAAMSWIJZIGING GE- VRAAGD N.S.B.'ers die geen N.S.B.'ers willen blijven NIEUWE PAROCHIE TE ROTTERDAM ONGEVRAAGD ADVIES In hooger beroep weder veroor deeling geëischt van den Neo- malthusiaanschen bond CENTRALE RAAD VAN BEROEP Ontslag van leeraar aan de Rijks- H.B.S. te Utrecht gehandhaafd t AMSTERDAMSCHE BANK Geen audiëntie De Moerdijkbrug INDISCHE BEGROOTING De Nederlandsche gedelegeerde Hardeman ter vergadering TEGEN EEN AUTO GEBOTST Wielrijder levensgevaarlijk ver wond GEMOLESTEERD Dader krijgt een maand Regelmatig spelen gevallen van in humaan of met de christelijke beginselen strijdig optreden der fascistische regeeringen in Duitschland en Italië een rol in de polemieken en debatten tegen het Nederlandsch nationaal-socia- ïisme. Wanneer Hitier de Joden vervolgt zien de Nederlandsche Joden daarin een toekomstbeeld van ir. Mussert's beleid. En Wanneer Mussolini de grenzen tusschen Kerk en Staat al te sterk in het voordeel Van de wereldlijke macht afbakent, wordt daarvan in ons land een argument gemaakt tegen onze N.S.B. Tegen deze wijze van bestrijding komt hu de Utrechtsche leiding op in haar brochure „Actueele Vragen". Haar be weging, zegt zij, wil Nederlandsch blijven «n kan met zulke „speciale kwesties" in het buitenland evenmin vereenzelvigd wor den als onze democratie aansprakelijk kan Worden gesteld voor de negervervolging in Amerika en voor het permanent conflict Van Frankrijk met den H. Stoel. Geheel onjuist is deze opwerping natuur lijk niet. Italië en Duitschland zijn inderdaad Nederland niet, evenmin als Amerika en Frankrijk. Maar zegt dat wel iets over de kwesties waar het om gaat? Wanneer er van onze zijde gewezen wordt op de conflicten die en Rome en Berlijn hebben uitgelokt met het Vaticaan en Wanneer daaraan consequenties worden Verbonden voor onze houding tegenover het Nederlandsch fascisme dan is dat niet omdat wij Duitschland en Italië niet Van Nederland kunnen onderscheiden hiaar wél omdat wij ervan overtuigd zijn dat én de Nederlandsche toestanden, die op vele punten overeenkomen met de Duit- sche, én de beginselen van het Nederlandsch fascisme het gevaar meebrengen, dat in ons land zich soortgelijke conflicten zullen Voordoen. Drie eeuwen lang zijn wij, katholieken, in dit land vervolgd door de dictatoriale allures van een anti-paapsche meerderheid. Nog geen twee decennia zijn verstreken sinds de meest primaire rechten van ouders en Kerk op het kind door den staat zijn erkend. Nog in 1925 weigerde de meerder heid van ons parlement den Paus als sou- Verein te erkennen. Anti-ultramontaansche bewegingen als die van de dominees Kersten en Lingbeek, oefenen nog steeds groote trekkracht uit op vele kiezers. Met de gelijkstelling van alle ander onderwijs dan het lagere komen wij geen stap meer Vooruit. En tal van katholieke sollicitanten naar een overheidsbetrekking moeten nog aan den lijve ondervinden, dat de oude geest nog leeft sterk leeft zelfs in een groot deel van ons volk. Wij vormen hier een minderheid. Het is volstrekt uitgesloten, dat een der onzen aan de leiding van een fascistischen staat zou komen. En het is zeker dat de geest van anti-papisme ook in dien staat zax blijven gisten. Wat zal het einde daarvan zijn? Weet de leiding van de N.S.B. dat zélf Wel? Natuurlijk: wanneer de katholieken braaf zijn en de Kerk zich zooals het in de- Zelfde brochure staat „hoedt voor toe lating van ondermijning van den Staat" dan zal het wel goed gaan. Maar wanneer de katholieken eens niet mogen bukken zooals in Duitschland, Wat dan? Zullen dan ook hier de priesters de gevangenis in gaan? Zal dan ook hier- een concordaat worden betreurd door een anti-paapsch georiënteerden staf van la gere goden? Het gevaar is volstrekt niet denkbeeldig en vergelijkingen met de toestanden in duitschland snijden wel degelijk hout. Pre cies dezelfde conflicten hoeven zich hier natuurlijk niet voor te doen. Maar aange zien in Duitschland de katholieken even als hier een minderheid vormen in een overwegend protestantsch land en aange zien de staats- en gezags-principes van Nederlandsch en Duitsch fascisme in hoofd zaak daar, waar zij de verhouding van Kerk en Staat raken dezelfde zijn, kunnen wij een zéér en zéér gerechtvaardigde vrees koesteren voor dezelfde conflicten. Deze heele kwestie is voor ons funda menteel. De N.S.B. kan haar tot een „speciale kwestie" van buitenlandschen aard degradeeren. Dat is wel gemakkelijk, maar daarmee is de hoofdzaak glad voorbij geloopen. De Nederlandsche groenten- en fruitcentrale heeft aan de groen ten-conserven-f abrikanten medegedeeld, dat de volgende beslissingen ten aanzien van het steriliseeren van groenten zul len worden genomen. Op het etiket moet de naam van den fabri kant-vervaardiger worden vermeld in letters Van ten minste zes millimeter hoogte en één millimeter dikte; elk blik moet zijn voorzien van een der fabrikant-vervaardiger aangewe zen ingeslagen letter (teeken). Het contracteerenden en koopen van pro ducten, die geteeld zijn op land, waarvoor geen teeltvergunning is, is verboden. Ten aanzien van de Mansholter en andere Velderwten zullen nog nadere voorwaarden Worden gesteld. Uit een behoorlijke boekhouding en overge legde contracten zal moeten blijken, welke con tractteelt is afgesloten. Het dagelijksch gespecificeerd opgeven van de hoeveelheden verwerkt rijst-, conserven- en landbouwerwten in kilogrammen en het aan tal daaruit voortgekomen liters van het eind product is verplichtend. Deze opgaven moeten in duplo worden versterkt. Het conserveeren van opgewekte, droge erwten, z.g. regeneré, is niet toegestaan. De onlangs verschenen Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag (Tweede Ka mer) inzake het wetsontwerp „Instelling van een Verkeersfonds" heeft in breede kringen te leurstelling gewekt, omdat daaruit blijkt, dat de Regeering slechts in zeer geringe mate is tege moetgekomen aan den berg van bezwaren, wel ke daartegen allerwegen werden geopperd. Nu het Wetsontwerp zelf, althans voorshands, slechts enkele betrekkelijk onbeteekenende ver anderingen heeft ondergaan en alleen de Me morie van Antwoord tot commentaar aanlei ding kan geven, brengen de A.N.W.B. en de K.N.A.C. nog eens in herinnering, welke beden kingen tegen de voorstellen bestonden en in hoofdzaak nog bestaan. De eventueele opheffing van het Wegenfonds, waaraan een temporizeering van het werk der wegenverbetering annex is, zal er ongetwijfeld toe leiden, dat de systematische wegenaanleg en wegenverbetering, zooals deze tot dusver ge schiedde onder de vigueur van de Wegenbelas tingwet, in het gedrang komt. Was het onder de bestaande Wegenbela.sting- wet, althans voor één van de vier verkeerssoor- ten (water-j spoorweg-, weg- en luchtverkeer) mogelijk een gespecificeerde berekening op te stellen van de daaraan verbonden baten en lasten, m.a.w. of het wegverkeer in eigen be hoeften voorzag en bouwde de vorige Regee ring o.a. nog bij de indiening van de Wegen fonds begrooting 1932 daarop een uitgebreid financieringsplan, dat de onverdeelde goedkeu ring van de Volksvertegenwoordiging mocht verwerven, bij de instelling van een Verkeers fonds op de wijze zooals in de bedoeling ligt, gaat een dergelijk inzicht in de verhoudingen van het wegverkeer volmaakt verloren, aange zien niet voor elke verkeerssoort een afzonder lijke rekening zal worden opgemaakt, maar zal worden gewerkt met één algemeenen sluitpost voor alle vervoermiddelen te zamen. Dat de belangen van het wegverkeer voor den vervolge minder goed dreigden behartigd te zullen worden dan b.v. van de spoorwegen, leek vrij evident, omdat in de Centrale Commissie (van advies met betrekking tot de ingevolge deze wet te nemen maatregelen en tot bijstand in de uitvoering daarvan) wel 'n vertegenwoor diger van de Ned. Spoorwegen, maar niet een van het wegverkeer zou worden benoemd. Ten slotte voorziet het Verkeersfonds onder het Leitmotiv van de verkeerscoördinatie in een blijvend hoogere belasting op het rijwielverkeer (20 pet.) en het motorverkeer (33 1/3—100 pet.), tot een totaal bedrag van 9 millioen, geraamd naar de thans aanwezige vervoermiddelen. Bovendien was dit bedrag van 9 millioen, dat den weggebruikers als nieuwe cijns zou moeten worden opgelegd, gebaseerd op een niet te con troleeren cijfer, geproduceerd door den concur rent, de Nederlandsche Spoorwegen. De meening der Verkeersvereenigingen is, dat net in voorzichtige termen gesteiae, maar ta melijk apodictiscne betoog in de Memorie van Antwoord niet heeft kunnen overtuigen, aat de meeste van de bij hen bestaande bedenkingen desondanks niet zijn opgeheven. In de eerste en voornaamste plaats dan de opnefring van het Wegenfonds, de basis voor ue stelselmatige wegenverbetering. Het moet ais een averechtsche politiek wor den beschouwd, dat het tempo van uitvoering van verkeerswerken zonder meer afhankelijk wordt gesteld van de spoorwegtekorten. Ook ue Regeernig is deze meening toegedaan, maar dan is de motiveering van het argument dat een wegenfonds zelfs niet in het raam van het Ver keersfonds bestaanbaar zou zijn, ook niet steek houdend! De verhoogde belastingen op het rijwiel- en motorverkeer blijven gehandhaafd, omdat, zoo heet het in de Memorie van Antwoord, 's Rijks financieel toestand het noodig maakt de maat regelen, die aanstonds kunnen worden getrof fen, ook dadelijk te nemen en het niet verant woord zou zijn daarmede te wachten totdat de gewenschte verkeersordening en spoorwegreor ganisatie zullen zijn tot stand gebracht. Daarbij is der Regeering iedere bedoeling om met be hulp van het verkeersfonds de Nederlandsche Spoorwegen in staat te stellen het tegenwoor dige bestaan ondanks groeiende tekorten voort te zetten, vreemd. Van deze mededeeling wordt dankbaar kennis genomen. Maar toch vragen de Verkeersveree nigingen zich in gemoede af of een volgende Regeering zich door deze uitspraak gebonden acht en in de tweede plaats kan al het water van de zee niet afwasschen, dat door samen koppeling van deze belastingverhooging aan de eerste schuchtere coördinatiepoging tcch wel de schijnt ontstaat, dat het eene vervoermiddel uit hoofde van de verliezen van het andere zwaarder belast moet worden. Voor het wegverkeer dat dit alles in het licht der coördinatie met bezorgdheid gadeslaat, is de toekomst maar zeer somber. Vertraagde wegenverbetering, dus minder goede wegen, daardoor hoogere exploitatiekos ten en bovendien nog hoogere belastingen. kele motiefjes, die even aan Ruttmann deden denken en dit alles begeleid door een soms muzikaal, soms vaag geluid, kon ons bezwaarlijk een gevoel van diepte bijbrengen. De ontroering, intstaande uit een spel van licht en donker en gelijken tred houdend met de bedoelingen van het geluid, is niet bij ons opgekomen. Wel heb ben we een gevoel van bewondering gehad voor de taaiheid en de overtuiging, waarmede de heer Dupont zijn werk heeft volbracht, doch vooralsnog komt het ons voor, dat hij meer nut kan hebben van een ernstig werken met reali teiten dan wel van een vruchtelooze imitatie van Ruttmann of een doellooze zelfbegoocheling. Dbg. Naar verluidt zal de Lutine-toren, die thans in de haven van Terschelling ligt, in de eerst volgende dagen nog niet op het wrak worden geplaatst. In tegenstelling met vorige jaren doet zich nu het merkwaardige feit voor, dat gedurende den winter en tijdens stormweer de kuil, welke door de zuigers is gereed gemaakt, niet werd dichtgespoeld. Uit de zuigerbuizen zijn oude munten, gouden en zilveren te voorschijn ge komen. Wim v «s'ra®® Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Zater dag in de kapel van het groot seminarie te Hoeven de volgende heilige wijdingen toedie- De Tonsuur aan de eerw. heeren Corn, van Aken, Jac. Boumans, Ren. Buijsse, Andr. Co- sün Franc. Eibers, Corn. Ligtenberg, Franc. Maas, L. Mol, Arth. de Nijs, Const, van Oers, W. van Oldeneel tot Oldenzeel, J. Oostvogels, H. Ruijgers, P. Schellekens, Steph. Smits, Hub. van Steen, Lud. Stevens, Jos. Stieger, G. van de Ven, Franc. Zander. Het Exorcistaat en het Acolythaat aan de eerw. heeren Hadr. de Beer, J. van Boxel, P. Bruyns, H. van Deursen, Firm. Dierick, Corn, van Dongen, J. van Gastel, Ant. van Goethem, Alf. Kerremans, H. Koek, Jos. van Kuyk, Corn. Lazeroms, Alf. Melsen, Franc. Nooijens, W. Oomen, Franc. Sturm, Adr. Voeten. De Vier Kleine Orden aan de eerw. fraters Mich. Bastiaansen, Ambr. van den Broek van de orde van de Cisterciënsers te Zundert. Het Subdiaconaat aan de eerw. heeren Jos. Asselbergs van Bergen op Zoom, Christ. Backx van Teteringen, Euseb. Bruinsma van Bergen op Zoom, J. Dellepoort van Stampersgat, Ant. van Eekelen van Oosterhout, J. de Graauw van Oosterhout, Bern. de Jong van Breda, Theod. Lanen van Nieuw Vosmeer, Jac. van der Maade van Rijen, Aem. Modde van Oost burg, Andr. Rijn ties van Breda, Hub. van der Velden van Breda, Jos. Verdurmen van Hon- tenisse, Adr. Ant. Vermeulen van Riel, Adr. Henr. Vermeulen van Leur, Mart. van der Wey- den van Breda, en aan den eerw. frater Rich. Knaap van de orde van de Cisterciënsers te Zundert. Het Priesterschap aan de eerw. heeren H. Aarden van Terheijden, Ant. Adriaansen van Steenbergen, Andr. van Alphen van Wagen berg, Ant. Dierick van Koewacht, Hon. Fas- saert van Lamswaarde, P. Matthijssen van Oudenbosch, Hon. de Munck van Westdorpe, Jac. van Poppel van Gilze, Ant. Smits van Breda, en aan de eerw. fraters Benedict. As- sink, Oth. Krops, Lud. Bastiaansen van de orde van de Cisterciënsenrs te Zundert en aan den eerw. frater P. van Enkevort, van de Congregatie van het Goddelijk Woord te Te teringen. In totaal 69 wijdelingen. Een zeestad, badende in de zon. de meest cosmopolitische van alle Engelsche badplaatsen en van Engeland zelf. Een uur van Londen verwijderd (6 treinver bindingen per uur). Eerste klas gelegenheden voor herstel en ontspanning. Het beste uitgangs- en middelpunt voor de beroemde Sout Downs en Weald Country Gratis brochure is bij den heer C. S. B. Browne, Publicity Ma- T jH jg nager, Brighton en bij alle reis- bureaux verkrijgbaar. GOEDKOOPE RETOURS via Vlissingen (dag boot) en via Hoek van Holland (nachtboot) Zooals reeds bekend is, werd eenigen tijd ge leden een tweetal bestuursleden van de Vei- lingvereeniging te Hoogkarspel gearresteerd in verband met verdachte fraudes inzake aard appeltoeslag. Een der verdachten, de ontvanger der gemeente Wervershoof, werd zeer spoedig ontslagen, maar de andere verdachte, voorzitter van de veilingvereeniging, tevens wethouder der gemeente Hoogkarspel, werd geruimen tijd in hechtenis gehouden. In de veilingvereeniging is dit aanleiding geworden tot het ontslag van laatstgenoemde. Thans, zoo vernemen wij, is bericht ingekomen, dat ook deze verdachte, de heer C. de Reus, van alle rechtsvervolging is ontslagen. De „Snip", op uitreis, is Donderdag in Athene aangekomen. Van het „generaal pardon" werd in de in spectie Dir. bel. Hoorn (omvattende 25 gemeen ten in West-Friesland) door 356 personen ge bruik gemaakt. Het verzwegen vermogen en in komen bedroeg voor het belastingjaar 1931/32 respect, ƒ1.937.000 en ƒ110.584; voor 1932/33 resp. ƒ1.988.000 en ƒ113.758; en voor 1933/34 respectievelijk 2.093.000 en 110.825. In totaal is hiervan verschuldigd aan belasting ƒ43.600.91. Dat het aanleggen van zwarte lijsten bij de N.S.B. systeem is en dat de bekende circulaire niet zulk een onschuldig karakter had als men van nat. soc. zijde beweerd heeft, blijkt uit de volgende feiten. In het „Handelsblad" schrijft de heer P. H. Walle, leeraar aan de tweede openbare handels school te Amsterdam, dat het vorige jaar ter kennis van de leeraren dier school is gebracht het uittreksel van een reglement van de N.S.B.. officieel door den cel-leider der school, leerling vijfde klasse, aan den directeur ter hand ge steld, en waarin voorkwam; 1. dat de N.S.B.-leden, leerlingen der school, gehouden zijn rapport uit te brengen omtrent de opvattingen en uitingen der leeraren, en wel aan den cel-leider; 2. dat leeraren, die blijk gegeven hebben de N.S.B.-denkbeelden niet genoeg te zijn toege daan, over vier jaar termijn gesteld voor de zegeviering van deze denkbeelden niet in hun positie gehandhaafd zullen kunnen blij ven. „Het Volk" ontleent aan de Politiebode, het orgaan van den Algemeenen bond van politie personeel, dat tegenwoordig N.S.B.-ers, bij over tredingen van de motor- en rijwielwet, trachten de politiemannen te intimideeren door hef- ver- toonen van een lidmaatschapskaart van de par tij, met de bedreiging dat hun naam op een De heer F. Dupont, vroeger medewerker van Willem Bon, heeft dezer dagen in De Uitkijk een tweetal films vertoond voor genoodigden. Een van deze films, een smalfilm, was gewijd aan een kindervacantie-kolonie en heeft o.m. de verdienste een rustig beeld te geven van de genoegens en nuttig zaken, die de kinderen in een vacantiehuis geniet. Naast deze verdienste staan vele conventioneele opnamen als daar zijn spoorreizen, wandelingen, kinderspelen, die alle werden gemaakt naar beproefde en niet zeer origineele recepten. In aanmerking genomen echter, datd e film o.a. bestemd is om op ouder avonden e.d. vertoond te worden, kan men het geheel als een geslaagd stuk wek beschouwen, dat intusschen voor de filmevolutie in ons land weinig te beteekenen heeft. De absolute film, die Dupont vertoonde, droeg den titel „Diepte", een titel, dien wij moeilijk aan den inhoud of den vorm van de film kon den vastkoppelen. Cirkels, huizen, menschen, gestalten, lichtkringen en donkere vlakken, en- De maand Mei kan ons den indruk hebben gegeven, dat het maar zelden regent in den laatsten tijd. Inderdaad kwamen in deze maand in ons land nog pas zes regendagen voor. Dat deze droge maand de voortzetting is van een periode van meer dan anderhalf jaar, waarin belangrijk minder regen is gevallen dan nor maal is, en dat het verschijnsel zich niet be perkt tot een klein gebied, maar dat het zich al dien tijd over een groot gedeelte van Europa heeft doen gelden, is zeker nog niet algemeen bekend. Op grond van zeer goede gegevens is geble ken, dat reeds meer dan anderhalf jaar in een uitgestrekt gebied veel minder regen is ge vallen dan gewoonlijk, zooals hieronder nader zal worden beschreven. De korte geschiedenis van deze droge periode is de volgende. De maanden September en Oc tober 1932 brachten in ons land en daarbuiten ongewoon veel regen, zooveel, dat in ons land de records voor de grootste hoeveelheid wer den geslagen. Met het einde van dezen regentijd begon de droge periode plotseling. Sedert 1 November 1932 brachten alleen de maanden Mei 1933 en Maart 1934 te De Bilt een regenhoeveelheid, die iets grooter was dan de normale, maar overigens waren all- maanden arm aan neer- Hetzelfde verschijnsel deed zich voor over een groot gedeelte van Europa. Wel kwamen op verschillende plaatsen maanden voor, die meer dan de normale hoeveelheid leverden, maar in de meeste gevallen was deze te groote hoe veelheid het gevolg van plaatselijke onweders met zwaren neerslag, terwijl daar overigens de regen doorgaans te weinig opleverde. Het wa ren meest zomermaanden, waarin dit gebeurde. Dit is een gewoon verschijnsel, dat een zwaai onweer soms een buitengewone hoeveelheid regen levert, zelfs in een tijd van buitenge wone droogte. Dat dus hier en daar natte maanden zijn voorgekomen, bewijst niets tegen het feit van de langdurige en ongewone droogte. Uit een groot aantal regenopgaven van plaatsen in Europa is nagegaan hoever het droge gebied zich uitstrekt. Dit is gedaan door voor elke plaats het percentage te berekenen van den normalen neerslag, die over de ge- heele periode gevallen is. Het bleek, dat een klein gebied rondom Aken en Zuid-Limburg slechts 70 procent van de normale hoeveelheid heeft gehad en dat een tweede klein gebied van dezelfde hoeveelheid gevonden wordt tus schen Stuttgart en Praag. De Noordelijke helft van ons land sluit zich aan bij een even droog gebied, dat over de Noordzee ligt. Vanuit dit. centrum gerekend neemt het regentekort naar alle zijden af. In het algemeen had Zuid-Oost- Europa te veel regen. Wanneer men de schei dingslijn trekt tusschen het te droge en het regenrijke gebied, loopt deze van Algiers naar Barcelona, verder met een boog langs Marseille naar Corsica, ten Noorden van Rome langs in de richting van Münehen en dan weer Z.O.- waarts naar Sofia. Zuidoostwaarts van deze lijn viel meer regen dan normaal (Malta en Athene hadden b.v. 150 procent der normale hoeveelheid). Over Skandinavië ligt een gebied van meer dan de normale hoeveelheid (maxi maal 120 procent). Alle overige deelen van Europa hadden te weinig regen. Feitelijk ligt er een breede droge strook van Z. W. door Centraal- naar N.O.-Europa. Het droogte-ver schijnsel is dus zeer uitgebreid en kan dus niet veroorzaakt zijn door plaatselijke invloeden. De werkelijke oorzaak van het verschijnsel is heel moeilijk aan te geven. Regen van beteeke nis, die gewoonlijk de normale hoeveelheden oplevert is het geheele jaar door de depressie regen en in den zomer de onweersregen. Men zou uit het verschijnsel dus kunnen afleiden, dat in al dien tijd de regenbrengende depres sies van geringere activiteit zijn geweest dan ge woonlijk, maar daarmede komt men niet tot de diepere oorzaak. Mogelijk staat het in ver band met een of andere periodieke verandering in den regenval, waarvan dan de oorzaak even min bekend is. Dat een zoo langdurige droogte over een zoo uitgestrekt gebied van groote beteekenis is voor den landbouw mag wel zomjer meer wor den aangenomen. Als meteorologisch verschijn sel is het ook merkwaardig, i (Nadruk verboden). door die partij aangelegde zwarte lijst zai wor den geplaatst. Toen onlangs een agent een autobezitter verbaliseerde wegens het plaatsen van zjjn auto in een loods, ondanks herhaalde waarschuwing» voegde de fascist-autobezitter Jen agent toe, dat hij over een jaar in een con centratiekamp gehuisvest zou zijn. Het nummer /an den agent schreef hij daarbij op. en hfj ■oegde dezen r.og toe. dat er een zwarte lijst is langelegd, waarop reeds vele namen van agen ten voorkomen en waaraan ook de zijne zou worden toegevoegd. Op de agenda van de jaarvergadering van den Nederlandschen Slagershond, welke te Baam zal gehouden worden op Woensdag 6 Juni, komt o.a. een voorstel der „Amersfoortsche Slagers- patroonsvereeniging" voor, om den naam ..Ne derlandsche Slagershond" met als afkorting N.S.B. te wijzigen in: Nederlandsche Slagers patroonsbond met als afkorting N.S.P.B. of Bond van Nederlandsche Slagerspatroons, of een naam met dezelfde beteekenis, met redactie, naar verkiezing van het congres. Door net op treden eener politieke partij in Nederland, welke partij aangeduid wordt met N.S.B. kan er ver warring gesticht worden met onzen op geen enkele politieke partij gegrondvesten Bond. Daar het voorstel der afdeeling Amersfoort statuten-wijziging noodig zou maken, meent het Bondsbestuur, dat aan het ook door haar ge voelde bezwaar wordt tegemoet gekomen, indien de Ned. Slagershond en zijn afdeelingen de afkorting N.S.B. niet meer gebruiken en aan de algemeene pers wordt gevraagd, ter voor koming van verwarring, deze afkorting niet te gebruiken in verslagen en berichten. Z, H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft opgericht te Rotterdam eene nieuwe parochie onder den titel van de H. Margaretha Maria Alacocque (het voormalig Rectoraat der paters Capucijnen te Katendrecht) en heeft benoemd tot pastoor dezer parochie den weleerw. pater N. Bos S.C.J., alsmede tot kapelaan van die parochie den weleerw. pater A. van Rixtel S.C.J. De Haagsche Rechtb. heeft in hooger beroep behandeld de zaak tegen J. H. G., voorz. van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond, die door den kantonrechter ter zake van overtreding van art. 451 van het W. v. S. (het ongevraagd aan bieden van diensten ter voorkoming van zwan gerschap en het door verspreiding van een ge schrift ongevraagd als verkrijgbaar aanwijzen van middelen ter voorkoming van zwanger schap) is veroordeeld tot een geldboete van één gulden subs, één dag hechtenis, van welk vonnis zoowel G. als de ambtenaar van het O.M., dat ter zake een geldboete van honderd gulden subs, vijftig dagen had geëischt, in ap pèl was gekomen. Verdachte bekende de hem bij dagvaarding ten laste gelegde feiten. De getuige de heer H. M. Th. Rurup ver klaarde kort na de geboorte van een kind in zijn gezin een door den Bond verspreide circu laire ongevraagd te hebben ontvangen waarop hij zich tot den minister van Justitie wendde met het verzoek ter zake een vervolging te wil len doen instellen. Het O.M. waargenomen door Mr. N. S. Hoek stra zeide zich met de overwegingen van het vonnis van den kantonrechter wel te kunnen vereenigen, evenwel niet met de strafmaat welke spr. overeenkomstig den eisch in eersten aanleg wilde gesteld zien op honderd gulden, subs, vijftig dagen. Mr. Wolfsberger, die ook voor den kanton rechter in deze zaak heeft gepleit, bracht we derom dezelfde argumenten naar voren er op wijzende, dat de verdachte als voorzitter van den Bond in generlei relatie staat met het Dr. Rutgershuis, dat wel daadwerkelijk diensten aanbiedt ter voorkoming van zwangerschap. Dit laatste is niet het doel geweest van de door verdachte verspreide circulaire. Onder diensten toch moeten volgens pleiter worden verstaan zekere middelen, terwijl de circulaire slechts beoogde inlichtingen te geven. Op deze gronden concludeerde pleiter tot vrijspraak, subs, tot het opleggen van een ge ringe geldboete. Donderdag heeft de Centrale Raad van Be roep te Utrecht uitspraak gedaan in de zaak- Lopes Cardozo. De heer Lopes Cardozo was we gens ongeschiktheid ontslagen als tijdelijk leer aar aan de Rijks H.B.S. in de Kruisstraat te Utrecht (over de toestanden op deze school zijn onlangs vragen gesteld aan minister Marchant). Het ontslag werd onderworpen aan het oor deel van het ambtenarengerecht, welk college het ontslag bevestigde. Vervolgens ging de heer Lopes Cardozo in hooger beroep bij den Centralen Raad van Be roep, welke gisteren de uitspraak van het amb tenarengerecht bevestigde met overneming van de gronden, waarop de uitspraak steunde. Blijkens het jaarverslag der Amsterdamsche Bank over 1933 is de winst van deze instelling teruggeloopen van ƒ3.660.14 tot ƒ2.431.890. De deposito's beliepen ƒ26.597.348 tegen het vorige jaar 39.114.363. Voorgesteld wordt een dividend van 4 pet. (v. j. 5 pet.) uit te keeren. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag en Dinsdag géén audiëntie verleenen. De N.V. Technisch Bureau van G. L. Dahl- mann zal voor den bouw van de brug over het Hollandsch Diep (Moerdijkbrug) de daarvooi benoodigde stalen damwand van het systeem „Hoesch" (totaal c.a. 3000 ton) leveren. De geleerden hebben uitgemaakt, dat de spelling van onze mooie moedertaal veel te moeilijk is om aan te ieeren door onze schooljeugd in een tijd, die zulke eischen stelt voor wat het instudeeren van vreemde talen betreft. Daar moet men zich bij neerleggen in een land, dat naast een diepen eerbied voor al wat naar wetenschap zweemt, een niet te remmen drang heeft naar uitheemsche producten; alles, wat van ver komt, is lekker, nietwaar? Wij vreezen evenwel, dat de vereenvoudiging van onze spelling nog lang niet genoeg is om aan de behoefte aan gemak op dit punt te voldoen. Heden viel ons in handen een in druk versche nen redevoering van een naar voren dringend paedagoog over nijpende paedagogische kwes ties. Wij halen een paar fragmenten aan: Over kweekelingen: „Wat te zeggen evenwel van het feit, dat jonge menschen, die gedurig worstelen met verschillende problemen, vaak worstelen, zon der dat ze zelf weten waarmee, die op deze les sen ongetwijfeld zichzelf en hun problemen nader leeren kennen, terzelfder tijd 16/17 jaar geroepen worden, leiding te geven aan, invloed uit te oefenen op, reacties op te roepen bij, zij het ook nog niet zelfstandig, leerlingen der leerscholen; het spreekt „Over moeilijke kinderen: „Een verdere conclusie is hiermee gewettigd: door deze geheel onvoldoende instelling op het jonge kind kan onberekenbare schade vstarden aangericht aan die kinderen, en dat zijn er toch blijkens meerdere en meerdere ervaring en bestudeering niet weinig wier karak terologische constitutie een zekere zorg, laten wij het voorzichtig zeggen, maar in vollen ernst tot hen, voor wie karakterbouw en karakter- ombouw meer zijn dan woorden, een zekere op lettendheid vereischt." „Over zittenblijvers: „Wat geen kleine winst zou zijn! Want men denke zich toch eens in het nameloos kinder leed, dat achter deze cijfers ligt, om niet te spreken van het leed, dat aangebracht is, daar, waar het geen zittenblijven wordt, maar waar het steeds „op het kantje" is. Zich indenkend in wat hier ieder moment geleden wordt door een tekort, een remming, een stoornis, een con flict, een niet-begrijpen, door straf tenslotte, kan men zich zelfs afvragen, of de groote ka pitalen, besteed aan gebouwen en leermiddelen, hiermee niet een schrijnende tegenstelling vor men. Want waar een tekort is, waar remming en stoornis optreedt, daar is interieur en leer middelen ontspanning, maar ook opbeuring en opvroolijking, slechts als injectie. Daar waar moeilijkheid en zorg is, schettert de radiomu- ziek van des ochtends vroeg tot diep in den avond doch opheffing van de oorzaken bewerkt ze niet. Zoo ook hier." Ieder gewoon mensch zal geneigd zijn dit wetenschappelijk betoog onder de rubriek „war hoofdige remelarjj" te schuiven. Dit is echter absoluut onjuist. Het aantal woorden (een slordige tachtigdui zend) is zoo groot, dat men ze niet allemaal meer baas kan; men struikelt erover en zit er mee verlegen. De nieuwste eisch behoort daarom te zijn, dat men de moedertaal terugbrengt tot b.v. duizend woorden. Kinderen kunnen zich reeds verstaan baar maken met een paar lettergrepen; voor volwassenen is duizend complete woorden dus meer dan genoeg. Men zou b.v. in uitersten nood op zijn teenen kunnen tellen en dan de rest met gebaren aan vullen. Heele volksstammen in Afrika doen het ook met zulk 'n stelsel. Er is nog veel te be reiken in deze; laat ons toch niet bij de pak ken néér blijven zitten! BATAVIA, 25 Mei. (Aneta.) De begrootings- vergadering, onder voorzitterschap van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, is heden morgen begonnen. Zij wordt bijgewoond door den heer J. Hardeman, den president van de Javasche Bank en de autoriteiten, die steeds deze vergadering bijwonen. Voorloopig kan worden medegedeeld, dat be- lastingverhcogingen niet in het voornemen lig gen, behoudens de reeds vorig jaar aangekon digde loonbelasting, zoomede omwerking van het tarief der inkomstenbelasting, welke nog bij de Regeering in behandeling is. Hedenmorgen is te Wormerveer de 20-jarige slagersknecht G. Lommerse, werkzaam aldaar en wonende te Amsterdam, toen hij per rijwiel de Tuinstraat doorreed en linksaf wilde slaan, in botsing gekomen met een personenauto uit Haarlem. Met een gapende hoofdwonde werd de aangeredene naar het ziekenhuis overge bracht. Men vreest voor zijn leven. De politie stelt een onderzoek in. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde den timmerman J. M. V. te Bussum wegens mishandeling tot een maand gevangenisstraf. Op 20 Januari werd door een aantal N.S.B.- ers te Bussum gecolporteerd met het blad „Volk en Vaderland". In de Mauvelaan ontstond een vechtpartij, waarbij een N.S.B.-er werd mis handeld. Het slachtoffer van deze mishandeling wees den timmerman V. als een der daders aan. Het O. M. had twee weken gevangenisstraf gerequireerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5